Begroting Den Haag met uiterste inspanning sluitend gemaakt Stadsvernieuwing kern van nieuw toekomstplan B en W willen nog steeds Koekamp-lus Uitgaven stijgen in '76 met f283 min Onderzoek naar ombudsman Uitnodiging informatie-avond fietsroute Protest tegen fietsroute Burgemeester G. A. Stolwijk geïnstalleerd Plan raadsleden verworpen Gemeente zoekt oplossing voor Paard van Troje Tweede slachtoffer van fabrieksbrand Weer vrachtauto in Italië gestolen Keukens naar wens HDOMUS ïATEnCAG IC OKTCSEFi 1S7I REG.'O GEN' HAAG EN LEIDEN DEN HAAG De gemeente Den Haag zal volgend jaar een totaal bedrag van 1567 miljoen uitge ven. Dit is aanmerkelijk, meer dan dit Jaar, te weten 283 miljoen De oude tekorten van voor dit jaar bedragen nog 55 mil joen. De regering zal daarin geen bijdrage verlenen. Zij ls van me ning dat de gemeente Den Haag dit bedrag volledig voor haar re kening moet nemen De toeneming van de uitgaven zal niet geheel uit de compenserende uitkeringen uit het gemeentefonds kunnen worden gedekt. Een dep' van het tekort wordt weggewerkt door de verhoging van een aantal gemeentelijke belasting-tarieven. waarmee de Hagenaar volgend jaar wordt geconfronteerd. Vol gens B. en W. zullen deze aanpas singen. op enkele uitzonderingen na. circa 10 pet bedragen. De uitkeringen uit het gemeente fonds worden, behalve voor de compensatie van loon- en prljs- stljginzen ook verhoogd ten dien ste var. de uitbreiding van het '•oorz'en'ngenpeil. Daarvoor zal f 10.2 min beschikbaar komen, waarvan weer j 5 min is bestemd voor arkk'ng van de Jaarlijkse kosten verbonden aan bijzondere investeringen ter verbetering van de werkgelegenheid. Niet minder dan R min zal worden gebruikt voor de dekking van uitbreiding van financiële bijstand van de bevolking Een rekensommetje leert dat er dan noz ruim fi min res te en Extra ruimte heeft de daling van de rentevoet opgeleverd, waardoor het mogelijk is gemaakt het voor zieningenniveau met 3.8 oct te verhogen Het exploitatietekort op het open baar vervoer dat voor volgend jaar s geraamd op 97 min, wordt do(v het rijk overgenomen. In de begroting van de HTM is ervan uitgegaan dat de tram- en bustarieven per 1 maart a.s. met 'O pet. zullen moeten worden ver hoogd. De uitkeringen van het rijk voor onderwijs en voor de politie blijven 31.3 min (1955: 29,3 min) resp. 0.7 min (vorig jaar 2,1 min) achter bij de be grote uitgaven. De gemeente heeft de Investerin gen voor volgend jaar gepland op 294 min (nu: 308 min). Daar bij ls d- woningbouw en woning verbetering met rljksleningen niet inbegrepen De gemeenteraad zal op 17 no vember aan de behandeling van de begroting beginnen met de fi nanciële beschouwingen over de tarieven en de beschouwingen over hst algemeen beleid. De slot beschouwingen vinden bijna een maand later plaats, en wel op 12 december. Van een onzer'verslaggevers DEN HAAG 'De financiële middelen, die ten dienste staan, blijken vaak te gering voor het pakket van wensen, dat het bestuur voor de stad zou willen verwezenlijken." Geen nieuwe constatering van het Haagse college van B en W. bij de presentatie van de ontwerp ge meente-begioting voor 1976, maar wederom een bevestiging van de moeilijke financiële postitte waarin de residentie verkeert. De begroting kon 'met uiterste inspanning' slui tend worden gemaakt. De in het Beleidsprogramma 1974-1978 aange- geven prioriteiten hebben een groot beroep op de beschikbaarstelling van financiële middelen gedaan. In de algemene toelichting op de begroting van B. en W. wordt de moeilijke economische situatie al lerminst verhuld. 'Leek het er op dat- aan het dalend inwonertal een eind zal komen, helaas heeft de beslissing van de Tweede Kamer een. fikse deuk geslagen In de idee- en die we over Den Haag als rege ringscentrum en kern van het Ge west ontwikkelden', aldus het colle ge. daarbij wijzend op het gevolg van de spreiding van duizenden Hagenaars. 'Wij vrezen dat dit spreid imgsbeleid vrij zeker opnieuw een rem op een ontwikkeling bete kent die Juist een opgaande lijn begon te vertonen'. De kernpunten uit het beleidspro gramma zijn in de begroting weer spiegeld. ongeveer samengevat In de filosofie dat elke Hagenaar ge lijke kansen moet hebben en extra zorg voor achtergebleven groepen noodzakelijk is. Dit college zegt de burger in staat te stellen zelf in vloed op het beleid uit te oefenen, opdat een gezond woon- en leefkli maat ontstaat. Als basis voor de ontwikkeling van beleid en activi teiten is naast dit beleidsprogram ma een takenpakket voor het ge meentebestuur tot stand gebracht, dat alle gebieden van de gemeente lijke zorg bestrijkt. Bijzondere aan dacht zal worden besteed aan de beleidscoördinatie. Orde en Veiligheid lp het hoofdstuk openbare orde en veiligheid springt in het oog dat de politie per 1 Januari 1976 een per soneelstekort van 160 man zal heb ben op een organieke sterkte van 1895 man. Het aantal polltie-amb- tenaxen, dat voor de bewaking van ambassades en consulaten ingezet moet worden, is zeer groot. 'Omdat bovendien herhaaldelijk veel perso neel moet worden Ingeschakeld bij demonstraties, feestweken en aller lei bijzondere gebeurtenissen, kan normale surveillance slechts op be- -perkte schaal plaatsvinden', aldus B. en W. B en W. van Den Haag on derzoeken hoe de funktie van ombudsman vorm en gestalte kan worden gegeven. Het gaat er niet alleen om. dat zo'a functionaris in het ge weer moet kunnen komen te gen onrechtmatige beschik kingen. maar vooral ook te gen handelingen van het ge meentebestuur en het ambte lijk apparaat, die kunnen lei den tot een feitelijk onjuist, onzorgvuldig of onbehoorlijk optreden van de gemeentelij ke overheid. Een nota hier over zal onderwerp van be spreking zijn in de Commissie voor Algemene Bestuurlijke Aangelegenheden. Voor wat de voorlichting betreft wordt in de begroting aangekondigd dat in Loosduinen bij wijze van proef een wijkin formatie- centrum wordt ingericht. Aan de hand van de resultaten kan de gemeente bezien hoe de informatie verder over de wijken kan worden verspreid. De Hoefkade staat bovenaan de Haagse lijst van woningcomplexen, die een grondige opknapbeurt zullen krijg De gemeente Den Haag heeft met Domeinen en Bredero in beginsel over eenstemming bereikt over de rechtstreekse verhuring van het Scheveningse strandgedeelte aan de gemeente. In het hoofdstuk economische zaken van de begroting wordt aangekondigd dat de gemeente aan Bredero als onderhuurder tot 1983 het recht tot strandexploitatie verleent. Zowel bij de gemeente als bij Bredero bestaat het streven om op korte termijn de krachten te bundelen in één Badbeheer, met o.a. als taak het verzorgen van een aantrekkelijk zomer- en win terprogramma voor de bezoekers. Economische Zaken De gemeente zal met het rijk gaan praten over de bestemming van kantoorpanden, die leegkomen als gevolg van de spreiding van rijks diensten. De gedachten gaan uit naar het bewoonbaar maken van deze panden met financiële steun van de rijksoverheid. Om een optimaal gebruik- van de Scheveningse haven en het haven gebied te kunnen bereiken zijn nieuwe activiteiten nodig: b.v. de bevoorrading en de toelevering ten behoeve van de sterk groeiende offshore activiteiten op de Noord zee. Dit jaar wordt een deelnota over de havenproblematiek uitge bracht. Bijzondere aandacht heeft de bestrijding van de werkloosheid on der de in Den Haag wonende rijks genoten. Voor - de naaste toekomst wordt een nog grotere stijging van het aantal werkloze rijksgenoten verwacht (was eind juli: 25 pet van alle werklozen in Den Haag). Volgend jaar wordt de markt aan de Herman Costerstraat voor een deel gemoderniseerd. Aan de kant van de trambaan komen op slagboxen, terwijl verder een nieuw type marktkraam met vaste over kapping in gebruik wordt genomen. Onderwijs Volgend jaar zullen voor wat de ontwikkelingen m het onderwijs betreft deelnota's worden gepubli ceerd met als onderwerpen: de doorbreking van de Jaarklassen, de Integratie kleuter- gewoon lager onderwijs, de plaats van het bui tengewoon onderwijs, de overgang van het gewoon lager onderwijs naar het voortgezet onderwijs en ouderparticipatie, democratisering en schoolbegeleiding. Hoge prioriteit wordt aan mi lieu-opvoeding gegeven. Bezien wordt of een projekt als 'School in bos' ook voor het kleuteronderwijs kan worden opgesteld. Kunstzaken In de begroting voor kunstzaken wordt een betere subsidieregeling voor de amateuristische muziekbe oefenaars en het amateurtoneel aangekondigd. Het Gewestelijk Or kest zal met een ruimere subsidie worden bedacht. Het idee is gerezen de admini straties van een aantal kunstinstel lingen bij een 'gemeenschappelijk ADVERTENTIE Den Haag wordt aangenamer en vporal veiliger voor fietsers en bromfietsers: er komt een fietsroute dwars door Den Haag. van Waldeck via het Centrum naar Ma- riahoeve. De route gaat een directe verbinding vormen tussen woon-, werk- en winkelgebieden. Het traject is 9600 meter lang en ziet er als volgt uit. Albardaatraat Appelstraat Mlent Weimarstraat Prins Hendrik straat Roggeveenstraat Witte de Wtthstraat Piet Heinstraat Piet Heinplein Hoge Wal (Kortenaerkade) Scheveningse Veer Amaliastraat Oranjestraat Parkstraat Kazernestraat Kleine Kazernestraat Lange Voorhout Korte Voorhout Bosbrug Ko ningskade Bezuldenhoutseweg station Den Haag Centraal Schenkweg Theresiastraat Da Slllestraat Loudonstraat Hat Kleine Loo Reigersbergenweg. Hst traject is in beginsel vastgesteld. U bent echter, als bewoner of zakenman in de wijk waarin de fietsroute wordt aangelegd, nauw bij dit project betrokken. Daarom willen wij graag met u praten over bijvoorbeeld de exacte situering en vormgeving (plaats fietspad, aankleding met bomen en planten enz.) Op 20 oktober a.s. om 20.00 uur is er daarom een bijeenkomst In de benedenzaal van Amlcttla, Westelnde 15, waar vooral welkom zijn de bewoners van het traject, dat In detail wordt besproken, in dit geval het gedeelte tussen Prins Hendrlkstrast en Koningskade. Er is een forum van deskundigen, waarin zitting hebben de ontwerpers van het plan; medewerkers van Gemeentewerken, de afdeling Openbare Werken. Verkeer en Vervoer en Rijkswaterstaat. Voorzitter is de wethouder van Openbare Werken. Verkeer en Vervoer, de heer G. C. Wallis de Vries Er is een plattegrond op groot formaat te zien. er zijn tekeningen en foto's. Voors is er een folder beschikbaar, waarin de route uitvoerig wordt besproken DEN HAAG De winkeliers van de Theresiastraat hebben in een open brief aan B. en W., de ge meenteraad, de commissie voor openbare werken, verkeer en ver voer en de Kamer van Koophandel geprotesteerd tegen de plannen voor een fietsroute, welke ook door de Theresiastraat zal worden aan gelegd. De actievoerders, de heer W. F. M. Hoosemans en ing. H. Praalder, vrezen dat als het auto verkeer in de Theresiastraat dras tisch beperkt zal worden, dit diep gaande economische gevolgen voor de daar gevestigde bedrijven heeft. Bij de gemeente zijn zoals be kend ook al protseten binnenge komen van winkeliers uit de Piet Helnstraat en de Weimarstraat. De gemeente heeft inmiddels een in formatie-avond georganiseerd op 20 oktober om 20.00 uur in de bene denzaal van Amicitia, Westelnde 15. Op deze avond zal het gedeelte van de fietsroute tussen de Prins Hen drikstraat en Koningskade bespro ken en nader toegelicht worden. MONSTER Tijdens een bijzon dere raadsvergadering is de heer G. A. Stolwijk gistermiddag geïnstal leerd als burgemeester van Mon ster. Voordien was hij eerste burger van Voorhout. Loco-burgemeester C. van der Kruk hing hem de ambtsketen om. In zijn toespraak tot de raad zei de nieuwe burge meester uitgaande van zijn nieuwe taak eenheid van beleid voor te staan, gepaard gaande aan een strikte onpartijdigheid. De heer Stolwijk zag het o.m. als zijn taak contact te leggen, zowel lokaal als interlokaal en een open beleidsvoe ring, bevordering van een open de mocratie en de welzijnszorg na te streven. De burgemeester prees de heer Van der Kruk voor zijn inzet als loco de afgelopen zes maanden. Namens de raad sprak de heer A. van Vliet een welkomstwoord uit. Gemeente-secretaris P. Bos bracht zijn gelukwensen namens het ge- DEN HAAG Loco-burgemeester Happel heeft deze week de stadsvernieuwing de zwaarste opgi voor de gemeente Den Haag genoemd. Om het grootscheepse karwei, waarmee vele jaren gemo zullen zijn, in goede banen te leiden zal de stadsvernieuwing een belangrijke plaats krijgen in i!ET nieuw structuurplan. administratiekantoor' onder te brengen. Onderzocht wordt welke organi satiestructuur en bestuursvorm de meest geschikte zijn voor het Resi dentie-Orkest. In de toelichting op de begroting voor maatschappelijk welzijn en volksgezondheid in 1976 wordt een beleidsnota aangekondigd over de opvang en begeleiding van rijksge noten. Er wonen nu 14.000 Surina- mers en 2.000 Antillianen in. Den Haag. Onderzocht wordt de behoefte aan de verschillende vormen van kinderopvang, de wijze waarop kin dercentra kunnen bijdragen aan de opheffing van achterstand in ont wikkelingsmogelijkheden en de re latie peuterspeelzalen en kleuteron derwijs. Het college streeft ernaar om de voorbereiding voor de nieuwbouw van de GG en GD komend jaar te voltooien. Een bouwterrein is ech ter nog niet gevonden. De bereikbaarheid van het zie kenhuis Leyenburg zal worden ver beterd. Openbare werken' Verkeer en Vervoer In de loop van 1976 zal een advies raad voor het verkeer worden geïn stalleerd, die tot taak beeft het gemeentebestuur te adviseren bij de beleidsvoorbereiding van ver- voers- en verkeersplannen. Ter beïnvloeding van het ver keersgedrag gaat een publiciteits campagne van start m et het doel de verkeersveiligheid te bevorderen. Voor kerkdiensten zie pagina 27 Dit moet geen star, gedetailleerd plan worden, maar een reeks hoofdlijnen voor het stedebouw kundig beleid in Den Haag bieden. Vernieuwing van de binnenstad, de 19de eeuwse wijken daaromheen, de latere vooroorlogse wijken en vooral op het punt van verkeer en woonomgeving enkele naoorlog se stadsdelen vraagt bijzondere aandacht. Stadsvernieuwing is, zo zei de heer Happel bij de installatie van de nieuwe burgemeester Schols, een zaak die met het levensgeluk van duizenden mensen te maken heeft. het structuurplan wordt geraamd Oorzaken onder op 15 jaar. Moeilijk rik vai vai Overleggroep De structuurnota moet begin 1977 voltooid zijn. Voor die tijd zullen diverse 'deelnota's' gepresenteerd worden, omdat het niet gewenst is het plan in definitieve vorm aan de Haagse bevolking te tonen. De dis cussies moeten vroegtijdig op gang gebracht worden, vinden B. en W. Zij stellen voor een speciale over leggroep te vormen, waarin een aantal organisaties (bijv. bewoners groeperingen, de Kamer van Koop handel) vertegenwoordigd is. De overleggroep zal de 'tussen-nota's' van commentaar voorzien en de reacties 'van buiten' bespreken en bundelen. Een van de deelnota's zal geheel gewijd zijn aan stadsver nieuwing. De geldigheidsduur van Vast staat al, dat stadsvernieuwing heel moeilijk zal zijn in het gebied tussen Trekweg en Noordpolderka- de. De bouwtechnische toestand van de huizen in dit gebied is in tegenstelling tot woningen in bijv. Schilderswijk en Zeeheldenkwartier over het algemeen redelijk. De indeling ls echter volkomen uit de tijd en ontneemt de gemeente "de mogelijkheid met woningverbete ring tot goede resultaten te komen. 'Geleidelijke vervanging' van veel huizen is onvermijdelijk. V olkshuisvesting De gemeente Den Haag zal de re novatie (woningverbetering) voor taan bloksgewijs aanpakken, te be ginnen in de complexen Zeekant en Hoefkade. De renovatie Jn Spoorwijk en Duindorp wordt in verhoogd tempo uitgevoerd. De vroegvérbeterde woningen zullen er alsnog aangepast worden aan het peil van later opgeknapte huizen. Voor verbetering van na-oorlogse woningen elders in de stad worden plannen ontwikkeld. Het aantal bij het gemeentelijk, huisvestingsbu reau ingeschreven woningzoeken den (per 1 juli ruim 15.000) zal naar verwachting blijven stijgen: meer: de lag leeftijd, waarop men zich kan J inschrijven, de stagnerende van Zoetermeer en de komst een groot aantal rijksgenoten, Wijkaangelegenhedeii Het aantal zgn. wijkcontactam naren, dat in enkele stadsdelen en aanmerkingen van bewoiK^ verzamelt en doorgeeft aan het® meentebestuur, zal worden ul breid, en wel van drie naar zes mrl Er wordt gewerkt aan plannen wijkproblemen-in-relatie-met-el: kaar aan te pakken. Voor deze geheten integrale aanpak, waarCg in 1976 het Zeeheldenkwartier 7l het programma staat, is extra ri steun op komst. de Recreatie Het komend jaar is een flinke bretding te verwachten van aantal 'speelstraten' in Den Haai Ook een forse uitbreiding van groenvoorzieningen -staat op programma. Gestreefd wordt i een samenwerkingsvorm van sociaal cultureel werk met ani welzijnssectoren. Zo bijvoorty dat mensen met hun moeilijkhe y* terecht kunnen in sommige cl I en buurthuizen en jeugdcer 1 waar eerste opvang en begeleli Ip. geboden wordt. K DEN HAAG Burgemeester en wethouders van Den Haag hou den vol, dat het omstreden plan voor een viaduct door de Koekamp uitgevoerd moet worden. Zij verwerpen het voorstel, waar mee acht gemeenteraadsleden beo gen het groengebied de Koekamp, bij station Den Haag Centraal, te sparen. Met een groot aantal argu menten proberen B. en W. in een reactie op dit voorstel de raad ervan te overtuigen, c|at de voorgenomen aanleg van het viaduct persé moet doorgaan. De beslissing van de gemeenteraad om een ander tracé voor tramlijn 9 te kiezen zou neerkomen op het verbreken van het contract dat met de Nederlandse Spoorwegen gesloten is. Bovendien is het de vraag of -de rijks- en provinciale overheid ja zeggen tegen een nieuwe keus Een gelijkvloerse kruising een tram verbinding zonder viaduct, zo als de acht raadsleden willen zou heel wat verkeersproblemen met zich meebrengen. Want, zeggen B. en W.. de plek, waar de tramlijn en de Bezuldenhoutseweg elkaar zouden kruisen, zal tot de drukste verkeersknooppunten van Den Haag behoren. Niet alleen het auto verkeer zal belemmerd worden, maar er is ook een grote kans op vertragingen voor het openbaar vervoer. zekerheid over de toekomst van lijn 9 geen ingrijpende plannen kunnen maken voor de rest van het lijnen- net. En dat leidt weer tot vertra ging in andere Haagse plannen. Zo is het zonder uitbreiding van het openbaar vervoer onmogelijk om parkeerbeperkende maatregelen te nemen, aldus B. en W. Voorts zeggen B. en W., dat een tijdelijke verbinding tussen het sta tion en Scheveningen (die volgens de acht raadsleden nodig is in de periode, dat gewerkt wordt aan een plan-zonder-Koekamp-viaduct) heel wat vragen oproept. Zo'n tij delijke verbinding kan slechts de doortrekking van lijn 12 zijn, een maatregel, die zeker niet binnen een tijdsbestek van anderhalf Jaar getroffen kan worden en een wei nig aantrekkelijke oplossing is. Een nieuw argument van B. en W. In de Koekamp-kwestie betreft een al ontwikkeld plan voor een tramsta tion ln Scheveningen. Het ls zeer de vraag of het rijk dat project betaalt als het Koekamp-tracé er niet komt. f DEN HAAG In een brief aan Haagse gemeentebestuur heeft bestuur van het trefcentrum 'Pj nla van Tiro je' uiteengezet, waarom abii bestuurslid en een medewerker dit centrum aangehouden koüftiet worden op verdenking van handelen in verdovende midden t Gezegd wordt, dat het gearreste! als bestuurslid hasjiesj verkocht in centrum om niet-bonafide d.' Is handelaren te weren. Hierbij vn n. duidelijke afspraken gemaakt, 8' het bestuur, zoals het niet-verkofov: van drugs aan jonge bezoekers het uitsluitend verkopen van k!c hoeveelheden. De bevindingen deze werkwijze zouden aan het( van dit seizoen aan de Haagse pps tie meegedeeld worden. Een bespreking tussen bestuur^ en bezoekersraad van het van Troje' wethouder Vink en missaris Van Andel van de Hal 3 politie heeft ertoe geleid, dat wethouder de problemen van jeugdcentrum onder de aandi van justitiële autoriteiten, de I gemeester en de gemeenteraad brengen. Het centrumbestuur en staf zullen hun medewerking ven verlenen aan het function van het centrum. Vier van deze mensen, die in centrum in hongerstaking zijn gaan om te protesteren tegen vasthouden van een der gean p teerden, hebben hun actie be! I digd. ADVERTENTIE Tijdverlies Van een verslaggever ROTTERDAM De twintigjarige W. Herrijgere uit Zundert is overle den aan verwondingen die hij op 7 oktober opliep bij een brand in de arromatenfabrlek van Essochem Benelux in Rotterdam. Samen met collega J. Dlrven was de man bezig met onderhoudswerk toen de brand uitbrak. DLven overleed één dag na de brand. De brand was een gevolg van een communicatiestoornis over de werkprocedure, aldus de directie van Essochem. meentepersoneel over. Tenslotte werd nog gesproken door enkele burgemeesters van omliggende ge meenten. waarna een receptie volg de. Tijdverlies zal er ook zijn in de plannenmakerij voor diverse Haag se projecten, zo waarschuwen B. en W. Zolang geen zekerheid bestaat over het tramtracé kan niet vol doende gewerkt worden aan het stadsvernieuwingsplan voor Cen trum Zuid Oost (o.a. Rivieren buurt). De onlangs aangekondigde fietsroute tussen de wijken Wal deck en Leidschendam zou, voor wat betreft het traject bij Den Haag Centraal, uitgesteld moeten worden. Ook zal de HTM zonder Van een verslaggever DEN HAAG In Italië is opnieuw een Nederlandse vrachtauto gesto len, de 83ste in deze 'serie'. De diefstal vond plaats in Turijn, ter wijl de chauffeur in een restaurant zat te eten. In de auto zat voor negentig duizend gulden aan band garens. De gedupeerde vrachtver voerder wenste onbekend le blij ven. In uw Vendomus komt u ogen tekort als u al die keukens ziet. Nog nooit had u zoveel keuzemogelijkheden onder één dak. In stijlen van klassiek tot progressief. In materialen. In kleuren. In aanbouwvariaties. Stuk voor stuk keukens van hoog niveau. Gemaakt door de meest vooraanstaande fabrikanten. Maar het meestverbaasd zult u staan van def prijzen bij Vendomus. Want die kunnen elke vergelijking glansrijk doorstaan. Goede raad: komt u gauw eens uw hart ophalen. En ontdekken dat u bij Vendomus méér keuken krijgt voor uw geld. het woonwarenhuis van Vroom Dreesmann Rijswijk winkelcentrum in de Bogaard in PJ th1 lal

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6