Nederlander centraal n miljoenenzwendel mm Hoe eerder hoe lager de premie Verzéker je leven. 'Afdanken kruiser klap onder de gordel' ;!hr. onderwijs blijft bij ^eede lerarenopleiding CNV stapt niet uit ondernemingsraden Akzo Gemiddelde NS'er een maand per jaar ziek tgewikkelde affaire in samenwerking met FBI PS| Speelgoedbesluit is goedgekeurd Sluiting termijn van aanmelding! 1 december 1975; Personeel plaatst badkuipen voor kantoor van NOM Bonden schorten werkstaking bij Smit Bolnes op Geen standpunt over reactoren Zuid Afrika 'Contact vergroten tussen grafici en journalisten' SER is tegen personeelsraad Auto op vrachtauto Hindorie cijfert zichzelf weg Commandant 'De Zeven Provinciën' kritisch hij 'afscheid': ZATERDAG 18 OKTOBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 H n een onzer verslaggevers 85 iiELO Een internationale miljoenenzwendel, waarvan de arige W. J. V. uit Denekamp de hoofdpersoon lijkt te zijn, geeft lederlandse politie op het ogenblik handenvol werk. In ver- id met deze zaak, waarbij door de rijkspolitie te Zwolle wordt Jnengewerkt met de Amerikaanse FBI, zijn tot nu toe zeven ar- ;aties verricht. Is een bijzonder ingewikkelde e ire waarbij wat genoemd wordt 'Euro Continental Bank Corpora- een centrale rol speelt. Het erzoek in deze affaire loopt al dan een jaar. Er werd een mee gemaakt, nadat enige •rikaanse banken in Nederland rmeerden naar 'spaarbrieven' laarbeschikbaar waren gesteld financiering van grote projec- onder meer olieboringen, ging om spaarbrieven van hon- gulden, vijfhonderd gulden en Eend gulden, maar ze werden geboden in bedragen van mil- m guldens. Naderhand heeft in Nederland van de FBI ver- glien dat het opschroeven van lij jelijke spaarbrieven door een 't aaide wijze van vermenigvuldi- niet ongebruikelijk is. De FBI ook de nummers van de stuk- verstrekken. onderzoek bleek dat ze allemaal icht waren in Twentse grens- plaatsjes, onder meer Denekamp. De man die ze leverde had zich daar gevestigd nadat hij uit Zwit serland was gevlucht. De politie daar had belangstelling voor hem, evenals trouwens dè Nederlandse, waarmee hij al vaker in aanraking was geweest, vermoedelijk ook van wege forse schulden. Het was de vijfenveertigjarige W. J. V. die zich zelf 'liquidateur' pleegt'te noemen. De zaak sudderde voort, totdat voorjaar '75 een Amerikaanse za kenman bij het Zwolse opsporings team aangifte deed van grove op lichting. Het onderzoek wees toen uit dat V. als tussen persoon optrad voor gelds'chieters en geldleners. Hij had hiervoor in Parama een maatschappij opgericht. Om be langstelling te wekken adverteerde hij in vele bladen. Bij deze 'transacties' ging het om miljoenen. Voorwaarde was dat er voor het totstandkomen van een lening één procent van de som lonze onderwijsredactie I'd: ILLE Het, christelijk onderwijs blijft bij, de eis dat er een lede christelijke lerarenopleiding moet komen. Het plan om in irijssel een samenwerkingsinstituut te stichten, waarin behalve christelijk onderwijs ook het (neutrale) Overijsselse Initiatief- nité zou deelnemen, is van de baan. menade dit probleem. Behalve voor de beide aanvragen vanuit Overijs sel is dit ook van belang voor de aanvraag van het katholieke onder wijs in Limburg. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De ministerraad heeft gisteren het zogenoemde speelgoed- besluit goedgekeurd waarin algeme ne en bijzondere eisen aan speelgoed worden gesteld. Volgens dit besluit mag speelgoed niet brandbaar of gif tig zijn en moet het ook vrij zijn van gevaar voor besmetting of ver woningen. Het besluit verbiedt de verkoop van speelgoedfornuizen die voorzien zijn van blokjes brandstof. Gebleken is namelijk dat die brand stof teveel lijkt op suikerklontjes, die dan door kinderen soms worden opgegeten. Ook de verpakking moet aan nieuwe eisen voldoen. Zo mag speelgoed niet meer in plastic zak ken worden verpakt die gevaar voor verstikking opleveren als kinderen zo'n zak over hun hoofd trekken. Voor kinderen beneden de 4 jaar worden nog bijzondere eisen aan het speelgoed gesteld. bestuur van de stichting pro- mts christelijke opleiding van W voor Noord- en Oost-Neder- had destijds op verzoek van de de mogelijkheid van sa- Tiwerking onderzocht. De bespre- met het Overijssels initia- ïomité zijn nu afgebroken, om- een enquête onder de scholen t aangetoond dat de overgrote srderheid van scholen tegen en gelijke samenwerking is gekant, driekwart van de besturen de christelijke scholen voor st rtgezet onderwijs in de vijf lef^rdelijke provincies sprak zich voor de stichting van een eigen istelijke opleiding. >en verklaring betuigt het be- r van de christelijke stichting Zwolle zijn spijt tegenover het ijsselse initiatief comité. 'We euren dat we u moeten teleur- er zijn echter waarden en angen die geen compromis ver gen'. TF bestuur meent dat de minister is beide aanvragen uit Overijs- op eigen merites moet beoorde- de minister de procedure ;t die bij schoolstichtingen ge lijkelijk is, zal hij het klemmende iek van het christelijk onder moeten honoreren'. Is bekend, moet deze kwestie in de Tweede Kamer besproken ianfrden. De zeven bestaande leraren- idingen vallen onder de expe- entenwet. De gewone regels het oprichten van nieuwe ólen, waarbij eenvoudige getals- eria gehanteerd worden, gelden Op verzoek van de Tweede ler bestudeert minister Van Ke- 'Als die bal nog een keer door de schoorsteen gaat, moet iemand anders hem gaan halen.' (ADVERTENTIE) csd rba )1W ier' lit lOfl AKADEMIE VOOR EDUKATIEVE ARBEID "DEJELBURG" te Baaen -Wegens het grote aantal gegadigden zijn wij genoodzaakt de aanmelding van kandidaten voor het 1e studiejaar, dat medio augustus 1976 aanvangt, te slui ten op - De plaatsing geschiedt niet in volgorde van aanmelding maar op grond van een selektie, waarbij motivatie en mogelijke geschiktheid voor deze hogere beroepsoplei ding doorslaggevend zijn. Namens de toelatingskommissie, Mr. H.D. van Beek, direkteur. betaald moest worden. Was dat ge beurt, dan .werd de zekerheid van de lener nagetrokken. Het resultaat was altijd negatief. De koers van de dollar was net gezakt, of wat dan ook. Geld zagen de gegadigden voor een lening in elk geval niet. Naar schatting heeft V. alleen al op deze nianier een half miljoen gulden opgestreken. Kantoor Intussen had V. in Lunteren een kantoor laten inrichten in een voormalig pand van de RABO- bank, overigens, zonder de leveran ciers te betalen. De Eruo Continen tal Bank Corporation. Plannen wa ren er verder om vestigingen te stichting in Hengelo, Tubbergen en Hoogezand. Ook buiten Nederland zijn er ver takkingen. Alleen al in de Antillen zijn drie van dergelijke maatschap pijen met zeer indrukwekkende na men, onder meer in Willemstad op Curapao. Het is niet zeker dat V. ze zelf oprichtte, maar wel staat vast dat hij erbij betrokken is. Deze maatschappijen fungeren min of meer als elkanders dekmantel. Onder de zeven gearresteerden zijn ook een Belg en een Canadees. Behalve de hoofdpersoon worden thans nog vastgehouden de 59-jari- ge G.J. uit Utrecht, de 51-jarige H. J. S. en de dertigjarig F.V. uit Kortrijk. Een broer van V. is even eens ondervraagd. Andere zaak Door al het financiële gezwendel met zijn vele nog onbeantwoorde vragen heen speelt nog een andere zaak, die in het geheel wat myste rieus aandoet. Toen het onderzoek goed en wel op gang gekomen was, is er door vier gewapende Duitsers een poging gedaan V. te ontvoeren. Hij was niet thuis. De mannen namen toen hoeden mee, die een flink bedrag vertegen woordigden. Ze werden door de Duitse douane aangehouden en zijn intussen veroordeeld. Het kwartet zou de operatie uitgevoerd hebben in opdracht van iemand anders, ook een Duitser. Deze man en V. hadden financieel met elkaar een appeltje te schillen. Het rijks politieteam dat het onderzoek uitvoert blijft contact houden met de FBI. Van een verslaggever ARNHEM Personeel van de Kunststof fenmaatschappij (Kumij in Groningen heeft gistermorgen tientallen plastic badkuipen en badcellen geplaatst voor het kan toor van de Noordelijke Ontwikke lingsmaatschappij (NOM) in Gro ningen en voor het hoofdkantoor van Enka-Glanzstoff in Arnhem De Kumij is een dochteronderne ming van Enka Glanzstoff. Bij de Kumij werken bijna honderd perso neelsleden, die bang zijn dat hun bedrijf zal moeten sluiten als Enka en de NOM weigeren geld voor nieuwe investeringen beschikbaar te stellen. Het bedrijf is overgestapt van de fabrikage van plastic buizen naar kunststof badcellen, kunststof ra men en dergelijke. Voor de om schakeling is in vier jaar zeven miljoen gulden nodig, waardoor de werkgelegenheid bij het bedrijf vol gens de personeelsleden van Kumij kan worden behouden en zelfs kan worden verdubbeld. De slechte gang van zaken in de bouw maakt het nodig dat de Kumij snel naar ande re produkten overschakelt. De NOM en Enka weigeren echter geld in het bedrijf te steken. Enka heeft de overheid nu om steun gevraagd. ZIERIKZEE De industriebonden NW, NKV. CNV en de Unie BLHP hebben gisteravond besloten de werkstaking bij Smit en Bolnes te Zierikzee vanmorgen om kwart over een op te schorten 'tot nader te be palen tijdstip'. DEN HAAG Premier Den Uyl heeft gisteravond op zijn wekelijkset persconferentie geen duidelijkheid gegeven over het regeringsstandpunt ten aanzien van de levering van in Neder land vervaardigde reactorvaten aan Zuid-Afrika. De ministerraad heeft er tot nu toe twee maal over gesproken, in het voorjaar en in augustus, maar een definitieve beslissing is niet geno men, aldus de premier, die ook niet wilde zeggen wanneer die beslissing wel zal vallen. Drs. Den uyl erken de dat de internationale aspecten aan deze levering, extra bezinning vergen. Daarover zal ook met ande re landen, onder iheer de zwarte buurlanden van Zuid-Afrika, over leg worden gevoerd. Aan de andere kant weegt de werkgelegenheid die deze Zuidafrikaanse order voor het Rijnschelde-Verolme concern bete kent ook zwaar. De eerste contacten van het con cern met de regering hebben, zo liet premier Den Uyl blijken, er in ieder geval niet toe geleid dat het concern direct maar van de hele zaak afzag. 'Ik ontken noch beves tig dat er verwachtingen zijn ge wekt door de regering', zei de pre mier. Hij weersprak de mening van de waarnemend voorzitter van -de PPR-fractie Dolf Coppes. dat leve ring van deze reactorvaten in ieder geval in strijd is met Keerpunt, het progressieve regeerprogram. Vol gens drs. Den Uyl spreekt Keerpunt zich uit tegen investeringen in Zuid-Afrika en de vraag is volgens hem of die reactorvaten daar onder vallen. (ADVERTENTIE) Van een verslaggever UTRECHT 'Het is duidelijk dat de grafische bonden meer dan in het verleden contact zullen moeten hou den met de Nederlandse vereniging voor journalisten (NVJ). Een stuk van ons terrein dreigt te worden af gesplitst om te worden toegevoegu bij het werkgebied van de journa list. Daar moeten duidelijke uitspra ken over komen'. Dit zei de voorzit ter van de Nederlandse christelijke grafische bedrijfsbond (NCGB), de heer G. Jens, gisteren op de alge - mene vergadering van de bond in Lunteren. Door de invoering van elektronische apparatuur kunnen jouralisten ta ken van grafisch personeel overne men. Daarom moeten grafici en journalisten zich regelmatig buigen over de vraag waar het werk van de journalist ophoudt en waar het ter rein van de zetter of de toetsen bordbewerker begint', aldus de heer Jens. Jóng (en gezond) heeft altijd z'n voordelen. Wie er vroeg bij i's met een levensverzekering heeft er het meeste plezier van. Nu en later. Lééft ook meer ontspannen met die ene grote zorg minder. De zorg voor als er wat gebeurt, 't Is niet anders. Verzeker je leven. Hoe eerder hoe lager de premie. Informeer bij je eigen verzekerings-vakman of bij Bureau Voorlichting Levensverzeke ring. Antwoordnummer 89, Den Haag. Geen gevolg aan oproep Industriebond NW UTRECHT De kaderleden van de Industriebond CNV in alle Enka-vestigingen zullen vooralsnog geen gevolg geven aan de op roep van de Industriebond NW om de werkzaamheden in de cen trale ondernemingsraden van Enka Glanzstoff en Akzo op te schorten. De kaderleden betreuren het, dat de raad van bestuur van Enka de besprekingen met de internationale vakbondsdelegatie op 20 oktober niet wil laten doorgaan. Ze vinden het van grote betekenis, dat de gesprekken worden hervat. De ver gadering heeft een dringend beroep gedaan op d Enka-leiding om met de delegatie de op 7 oktober in Dussldorp geformuleerde standpun ten en voorwaarden inzake de sa neringsvoorstellen te bespreken. Omdat de kaderleden van de In dustriebond CNV grote waarde hechten aan voortzetting van het overleg, zullen ze voorlopig de le den van de bond, die zitting heb ben in de centrale ondernemings raden, niet vragen het interne averleg op te schorten. De indus triebond CNV gaat er daarbij wel van uit dat de ondernemingsraden niet treden in de rechten van de vakbonden, met andere woorden dat ze niet gaan onderhandelen Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG De Sociaal Eco nomische Raad (SER) heeft zich gisteren met grote meerder heid 30 tegen 12 stemmen -- uitgesproken tegen omvorming van ondernemingsraden tot personeelsraden (alleen gekozen werknemersleden) NW en NKV bleven met hun plei dooi voor personeelsraden vrijwel alleen staan. Daarentegen kozen ne gen van de 14 aanwezige onafhan kelijke kroonleden de zijde van het CNV. Het CNV wil wel maar be voegdheden voor de ondernemings raden, en ook dat de voorzitter van de raad intern wordt gekozen in plaats van dat de bedrijfsdirecteur automatisch voorzitter is. Het CNV wil echter dat de bedrijfs leiding wel deel blijft uitmaken van de ondernemingsraad. Drie kroonle den stelden zich achter 't werkgever standpunt, dat de directeur lid en voorzitter van de raad moet blijven en dat op enkele ondergeschikte punten de bevoegdheden van de raad kunnen worden uitgebreid. Het NW-NKV-standpunt haalde met steun van één kroonlid 12 stemmen (een NW'er was afwezig), het CNV haalde eveneens 12 stem men, en de werkgevers 18. Veel kroonleden vonden het nu vastgestelde verdeelde SER-advies een 'onvoldragen' stuk. Er zou ei genlijk eerst een diepergaande dis cussie over de economische orde moeten worden gevoerd. SER-voor- zitter De Pous gaf zelfs de regering in overweging de hele zaak voorlo pig te laten rusten. (Zie ook pag. 91 TILBURG De 24-jarige P. Maas is gisteren op de ringbaan-Noord in Tilburg met zijn auto op een vrachtauto gereden. Hij is spoedig daarna overleden. over uitvoering van saneringsmaat regelen. Als de directie van Enka- Glanzstoff zijn standpunt niet her ziet, zal de Industriebond CNV zich opnieuw beraden over zijn eigen standpunt. Van een verslaggever SCHIPHOL 'Ik heb bij mijn besluit geen rekening gehouden met de persoonlijke consequen ties hiervan- Deze zijn niet in het geding.' Dit zei het (duidelijk geëmotio neerde) Surinaamse statenlid Geor ge Hindorie gistermorgen bij zijn aankomst op Schiphol. Toen hij zijn verklaring op de luchthaven aflegde, was er nog niets bekend van de verrassende ontwikkelingen in Paramaribo als gevolg van zijn initiatief. Hindorie zei op Schiphol dat het formalistische optreden van de heer Lachmon voor hem onaanvaardbaar was. 'De VHP zal nu. vijf weken voor de onfahankelijkheid, moeten tonen een partij van daden te zijn. Ik heb met dit besluit uit eigen ■overtuiging gehandeld. Het leek mij niet langer verantwoord te hande len vanuit een partijstandpunt, in plaats van uit het landsbelang,' al dus George Hindorie. Als de rijkswet over Suriname's on afhankelijkheid zou zijn aangeno men zonder inbreng van de opposi tie, zou de VHP in Hindorie's visie mede-verantwoordelijk zijn voor een mogelijke juridische chaos in Suriname na de onafhankelijkehdi. Hij beschuldigde Lachmon ervan zeker driemaal opzettelijk te heb ben geprobeerd de datum van de onafhankelijkheid te verschuiven en steeds uitvluchten te hebben bedacht om toenaderingspogingen van premier Arron en statenvoor- zitter Wijntuin uit de weg te gaan. Op de vraag waarom hij zich niet eerder onafhankelijk had opge steld. antwoordde Hindorie dat hij tót de komst naar Nederland v. n de volledige Surinaamse oppositie (dat was vorige week) had gehoopt op een verzoening tussen regering en oppositie in Nederland. Dit be zoek bleek echter alleen een ver dere verstarring op te leveren, al dus de heer Hindorie. De voorzitter van de Surinaamse staten, de heer Wijntuin is zeer verheugd, dat er alsnog zeven leden van de oppositie partij VHP naar Nederland zullen komen om de of ficiële delegatie aan te vullen. In totaal zullen nu vijftien Surinaam se statenleden aan de debatten over de Surinaamse onafhankelijk heid de volgende week in de Tweede Kamer deelnemen. Van de Nederlandse Antillen zal er geen delegatie komen. De voorzitter van de Antilliaanse Staten had dat eerder deze week reeds aangekon digd, maar ook nu er een complete delegatie uit Suriname komt. wen sen de Antillen niet aan de debat ten deel te nemen. Van een verslaggever UTRECHT De gemiddelde NS'er moet het een maand per jaar laten afweten wegens ziekte. Vorig jaar steeg het ziekte verzuim van het 26.000 man tellende personeel tot 8,3 procent tegen 7,7 procent in 1973. Het verzuim blijft daarmee nog on der het landelijke gemiddelde van 9,1 procent. Toch is de directie van de NS bezorgd over de stijging. Voor zitter J. J. Dassel van de ver- voerbonds CNV zei desgevraagd dat de stijging va nhet ziekte verzuim met name te wijten is aan het feit dat het personeel de laatste jaren in toenemende ma te geconfronteerd wordt met au tomatisering, invoering van computers en dergelijke. Ver nieuwingen in het bedrijf vergen van de mensen steeds aanpas singen, en dat is op een bepaald moment te veel gevraagd. Het verzuim manifesteert zich niet voor niets het sterkst onder de ouderen die minder soepel kunnen overschakelen dan hun jongere collega's. De oudere NS'ers hebben bovendien een groot aandeel in het verzuim, doordat het bedrijf wat betreft de leeftijdsopbouw met een 'ver- grijzingspiek' zit. De heer Dassel hoopt dat het ministerie van verkeer én waterstaat naar aan leiding van de nieuwe cijfers bereid zal zijn te reageren op door de directie en de bonden eendrachtig geuite verlangens wat betreft het personeelsbeleid. Zo is er herhaaldelijk voor ge pleit weer vrijwillig ontslag van af het zestigste jaar mogelijk te maken. Bovendien willen de bonden dat de leeftijdsgrens voor herplaatsing hij de NS wordt verlaagd van zestig naar vijftig jaar. Van een verslaggever DEN HELDER De commandant van de kruiser 'De Zeven Provinciën', kapi tein ter zee W- Gonggrijp, heeft zich gisteren in Den Heldef kritisch uitgelaten over de bezuinigingen bij Defensie. Hij deed dit tijdens een korte plechtigheid waarbij de kruiser vervroegd uit de vaart werd genomen. De commandant sprak de voltallige bemanning toe en memoreerde de gang van zaken rond het voortijdig 'met pensioen gaan' van dit vlaggeschip der marine. 'Toen ik op prinsjesdag u het telegram voorlas, waarin werd meegedeeld dat 'De Zeven Provinciën' in okto ber uit dienst werd gesteld, voelde ik een schok, die het bericht bij' u teweeg bracht. Het machteloze gevoel ons schip en een stuk van de marine te verliezen, was op uw gezichten te lezen. We hadden de onweersbui na tuurlijk wel zien hangen, maar de klap kwam toch onverwacht hard aan en on der de gordel, want het was finaal in tegenspraak met de defensienota 1974', aldus de commandant, die de be zuinigingen bij het defen sie-apparaat een 'onbegrij pelijke zaak' zei te vinden. De heer Gonggrijp releveer de ook een voorval met zijn kruiser in het afgelopen jaar onder de Noorse kust. 'We voeren 's nachts op een paar mijl afstand langs een Rus sisch eskader. Het vlagge schip van de Russen was een Sverdlow-kruiser uit 1953 en dus net zo oud als 'De Zeven Provinciën'. Dit schip is nog altijd het vlag geschip en wordt ook niet buiten dienst gesteld', aldus de commandant. De plech tigheid in Den Helder werd besloten met het overdragen van de commandowimpel van het schip aan de kapi tein ter zee. Omgebouwd De kruiser werd in het be gin van de jaren zestig voor ruim vijftig miljoen gulden omgebouwd en daardoor kreeg de marine voor het eerst de beschikking over een schip met een luchtver dedigingscapaciteit voor middelbare afstand (een ge leid wapensysteem tegen luchtdoelen, een 'terrier-in- stallatie'). De personeels sterkte van de kruiser (on geveer zevenhonderd man) zal geleidelijk worden terug gebracht tot een sterkte, die voldoende is om het schip voor achteruitgang te be hoeden. Wat er met de krui ser gaat gebeuren, staat nog niet vast. Het schip verte genwoordigt een schroot waarde van vele miljoenen guldens. Het 'gat' dat in de marine vloot door het wegvallen van de 'De Zeven Provin ciën' is ontstaan, zal pas in 1977 worden opgevuld ais het nieuwe geleidewapenfre gat 'De Tromp' operationeel wordt. Weliswaar is het fre gat al in dienst gesteld, maar in de komende maan den zullen nog schietproe ven moeten worden gemaakt en proefvaarten afgelegd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3