n een topclub kom ik leter tot mijn recht Judocoach Peter Snijders mikt op Spelen van 1980 pompen van pot tonmaat Twijfel over wereldrecord De Amro deelt momenteel veiligheidsstickers uit. arta's Dries Visser niet langer alleen 'scheermes' lonko nnaar van 'tietoernooi euk dreigt isen Janse Excelsior zio wil '"ft tegen rcelona IAAF verwijt Walker hulp aan gangmaker 'De tijd voor Montreal is te kort geweest' IDAG 18 OKTOBER 1975 SPORT TROUW/KWARTET 21 onze speciale verslaggever TERDAM Er is in Nederland nauwelijks een voetballer aan zen wiens speeltrant zo is veranderd als die van Dries Visser, a's 26-jarige voorstopper. Een paar jaar geleden werd de 1.89 lange Spartaan door zijn clubgenoten betiteld met 'het »rmes'. Een bijnaam die Vissel weliswaar geen slapeloze nach- bezorgde, maar die voldoende aanduidt de wijze waarop hij iijd tot tijd zijn tegenstanders (meedogenloos) aanpakte. seizoenen geleden werd hij tweemaal achter eikaar ge en kreeg hij boetes van 250 opgelegd. Eerst omdat hij dn IELONA Genna Sosonko het zonetoernooi in Barcelona men. De via Israël naar Ne- nd gekomen Rus, won zijn e partij tegen de Oostenrijker sjek, een partij die donderdag afgebrokén. Sosonko werd oor onbereikbaar voor zijn rvolgers. ionetoernooi in Barcelona be- slechts uit zeven partijen. De uropese deelnemers lieten na- verstek gaan uit protest te- Ie executies die het Franco- e liet uitvoeren, ko won het toernooi met de score van 5.5 uit 7. De tweede Is voor de Spanjaard Diez orral die zijn slotpartij tegen weed Eston won. Sosonko en del Corral zijn nu gerechtigd te nemen aan een van de onetoernooien die volgend n Zwitserland en de Philippij- rorden gehouden. Pachman slaagde er Juist In zich te kwalificeren. Zijn roken partij tegen Hutchins rales eindigde uiteindelijk in Pachman bleef daardoor alf punt achter bij Diez del ndstand van het toernooi in lona is: 1. Sosonko (Ned) 5.5 partijen. .2. Diez del Corral 5, 3. Pachman (WDld) 4.5, 4 (GB) 4, 5 Jakobson (Den) Hutchins (Wal), 2 7. Eslon 2 8 Janetsjek (Oost) 1.5. 101 oi De New York Cosmos, oebbalclub In Amerika, heeft op de begroting gekeken en 4 dart ze geen miljoenen heb- 1 Joham Cruljff te kopen AZ'67 »el belangstelling. een wedstrijd tegen Haarlem Gerrie de Goede onderuit schopte en ver volgens omdat hij in een bekerduel met Ajax, waarin hij een doelpunt scoorde een overtreding beging te gen Piet Keizer. Dat was in de periode dat Géorg Kessler die scep- ter over Spangen zwaaide. VERBAZING Na die nare ervaringen is Visser langzaam tot de conclusie gekomen dat hij niet zo door kon gaan en dat hij zijn speelwijze zou moeten veranderen. De Spartaan is daar wonderwel in geslaagd. Natuurlijk, Dries Visser schuwt nog altijd de bikkelharde confrontatie niet, maar het brute en het grove as uit zijn 'optreden verdwenen. Visser veroor looft het zich zelfs, zoals tegen PSV (1-0), enkele technische hoogstand jes uit te halen, die bij het publiek reacties van verbazing teweeg brachten. Zoals hdj zich dit seizoen samen met libero Luuk BaLkestein, de Ne derlandse - Beckenbauer, in het centrum van de Sparba-defensie manifesteert zou bondscoach Geor ge Knobel er goed aan doen de komende maanden de verrichtingen van het duo met argusogen te volgen. Visser zelf over ,zijn kansen ooit voor Oranje te mogen spelen: 'In mijn hart ben ik ervan over tuigd, dat ik het grote karwei aan zou kunnen. Ik geloof niet dat ik slechter ben dan Niels Overweg of Kees Krijgh. Als ik bij FC Twente gespeeld zou hebben of bij welke andere topclub ook, zou ik al lang zijn geselecteerd'. mze correspondent ERDAM Ofschoon alle afgesproken hebben aan itenwereld geen mededelingen rstrekken, heeft het bij de van Excelsior enige verba- ewekt dat manager Bob Jan- ndag, wanneer de Rotterdam- ;en De Graafschap aantre- wegens privéomstandigheden Wiet elf tail zal begeleiden. 'm 'heeft een vrije dag gekre- luidt het spaarzame commen- van secretaris Aad Libregts. m i toekomst zal het nog wel neer het geval zijn', zo voegde aan toe lijkt overigens meer waar lijk dat het binnenkort tus- Janse en Excelsior tot een zal komen. De samenwerking trainer Thijs Libregts en de ger laat veel te wensen over. ichte resultaten van de Rot- nmers die in de eredivisie de e plaats bezetten, hebben de linge verhoudingen nog ver- >t. De Italiaanse voetbalfe- heeft aangekondigd dat het Cup duel tussen Lazio Roma Barcelona geen doorgang zal i. In een verklaring stond dat ■FA in kennis was gesteld van i besluit om de voor 22 okto- iplande ontmoeting af te ge- heeft geruime tijd geleden al zich ernstige zorgen te ma- ver de veiligheid van de SKjfse spelers in Rome. In Italië le afgelopen weken heftige istraties tegen het huidige d in Spanje gehouden, heeft erover gedacht om de edstrijd ergens anders te Dat is ook naar voren ge- tijdens een vergadering met x FA. Het is nog niet bekend of piet doorgaan van dit duel atisch ook betekent dat Lazio lesloten van verdere deelname UEFA Cup toernooi. In een fden verklaring liet UEFA- ent Artemio Franchi eerder dat zoiets niet direct het behoeft te zijn van de wei- nP tegen Barcelona te spelen, lens wordt er nog steeds re- mee gehouden dat Lazio, als Oder druk is gezet, toch zal len het duel op neutraal ter- 'e e laten verspelen. ERVARINGEN De robuuste Spartaan heeft overi gens in Jong Oranje waarvoor hij zes maal uitkwam, de nodige inter nationale ervaringen opgedaan. Zijn nuchtere visie op' het voetbal- gebeuren, de schijnbare onverschil ligheid en het gemak waarmee hij de moeilijkste klussen opknapt, ■stempelen Visser tot' een Waarde volle kracht, niet alleen voor Spar ta maar mogelijk 'in de nabije toe komst, nu het Nederlands, elftal voortsukkelt van crisis naar crisis, ook voor hét nationale team. Dries Visser, die bij de Rotterdam mers enkele maanden terug een tweejarig contract tekende, Is -van mening dat hij eindelijk de erken ning heeft gekregen, waarop hij al zo lang heeft gewacht. Visser: 'Toen Stef Walbeek naar Bertha BSC, vertrok, verhuisde- ifc van de linksback plaats naar het centrum. Het is een fijne plaats, ik houd bovendien van moeilijke opdrach ten. Persoonlijk kan ik me goed op een tegenstander in stellen. Wie het ook is. Johan Cruyff of Ralf Edström,. ik bijt me in hen vast. Je hebt natuurlijk bij een topspeler sneller de kans 'dat Je faalt, maar de bevrediging is, als het goed gaat. des te groter'. ONDANKBAAR Dries Visser noemt zijn positie in het elftal ondankbaar. 'Je kunt nooit eens lekker een mannetje passeren, terwijl ik dat toch ook graag doe. Op de training loop ik altijd in de voorhoede. Combineren, passeren, scoren ik geniet ervan. Ik kan veel meer dan een manne tje uitschakelen, vraag dat maar aan de trainer. In de wedstrijden kan ik me als verdediger geen risi co's veroorloven. Dat heb ik als back ook nooit gedaan. Bij een club als Ajax of Feyenoord ligt dat an ders. Ik ben er dan ook van over tuigd dat ik in een topclub beter tot mijn recht zou komen. Maar ik klaag niet. Ik heb heus wel spel- DRIES VISSER: 'Ik ga nu met veel meer plezier trainen dan vroe ger en de spelvreugde is groter dan ooit.' vreugde, vooral natuurlijk wanneer het goed gaat'. Dries Visser heeft vroeger bij Xer xes in de aanval gespeeld en be landde bij Sparta als opvolger van Hans Bentzon op de linksachter plaats. Na zijn militaire dienst plicht is hij een jaar fullprof bij Sparta geweest. Toen de Rotter damse club de buikriem moest aanhalen, heeft hij de status van semi-prof teruggekregen en dat be treurt hij allerminst. Omdat hij nog nooit gewei-kt had, viel het hem aanvankelijk wel zwaar als uitbener van" koeiekoppen bij een lm- en exportbedrijf ln Nieuwerkerk aan de iJssel te moeten werken, maar nu de aanpassingsmoeilijkheden voorbij zijn, voelt hij zich kiplek-, ker. 'Ik ga nu met veel meer plezier trainen dan vroeger en de spel vreugde Is groter dan ooit. Toen ik fullprof was. was dat voetballen een inspanning voor me, nu is het weer een ontspanning'. NIET VOLWASSEN Sparta heeft zich deze competitie de reputatie opgebouwd over een van de sterkste defensies te be schikken. Het trio Doesburg-Bal- kesteln-Visser (Ajax en PSV heb ben dat al aan den lijve ondervon den) vormt een bijna onneembare barrière. Het blijft overigens merk waardig dat Sparta in confronta ties met de mindere goden uit de eredivisie vaak op schlemielige wij ze punten verliest zoals achtereen volgens tegen Roda JC (1-0), De Graafschap (2-2) en FC Amsterdam (1-2). Dries Visser heeft er wel een verklaring voor: 'Als we tegen top clubs tot goede prestaties komen teren we daar veel te lang op. Dat komt, trainer Steegman, heeft dat ook al eens gezegd, doordat het elftal nog niet volwassen is. We hebben bovendien geen. specifieke spits. Als Sparta daar eens in zou slagen die te vinden, worden we onherroepelijk een topclub'. RICHARD MATTHIJSE EREDIVISIE Heden Ajax-FC-Utrecht (20.15 FC Den Haag-PSV (20.00) Morgen MVV-NEC Eindhoven-Go Ahead FC Twenten-Feyenoord Telstar-FC Amsterdam Sparta-AZ '67 Exceisior-De Graafschap NAC-Roda JC EERSTE DIVISIE Helmond Sport-Heerenveen FC Den Bosch-Wageningen FC Groningen-Willem II SC Amersfoort-FC Vlaardingen Fortuna SC-FC WV FC Dordrecht-Haarlem Vitesse-Veendam SC Cambuur-Heracles SVV-PEC SCHAKEN In de negende ronde van het zonetoernooi voor dames ln Karlovy Vary heefrt Corrie Vreeken verloren van de Roemeense Polihronil- ade De Oostdulrtse Feustel voert het klassement aan. SCHAKEN Uitslagen tweed© ronde Nederlands dames kampioenschap: Mieke van EistJepninette Mulder 1— 0, Elles de GraafManneke van Pare ren 0 50.5. mej. T. de KlerckCarta Bruinenberg 01. Penny Heemskerk Cora van Gent 0 50.5, Ada van der GlessenErica Belde 01. Stand: Bruinenberg, Belle 2 punten. Van Eist. Mulder, Van Gent. Van der Gles sen 1 punt. De Graaf, Van Pareren, De Klerk en Heemskerk 0.5 punt. VOETBAL Schalke'04 zegt Johnny Rep helemaal niet te wilden, hoewel daarover geruchten de ronde deden. Bayern Mtlnchen heeft wel belangstel ling. AZ'67 trouwens ook. Als A7. aides kocht waarvoor ze belangstelling had den, moest er alleen nog iemand met originele excuses worden gevonden. WIELRENNEN De Tour de France start volgend Jaar In Meridn Plage. Eddy Merokx heeft laten weten dat hij zeer graag weer mee wid doen. VOETBAL Heeren veen heeft een derde Joegoslaf gekocht: Momier Ka- rapzlc van Rapid Belgrado. (ADVERTENTIE) WELLINGTON (Reuter) De N'ieuwzeelander Jihn Walker is woedend, nü er een goede kans bestaat, dat zijn nieuwe wereldre cord op de mijl niet zal wjrckn erkend. In augustus liep Walker in het Zweedse Gotenburg de .mijl in 3 minuten en 43.4 seconden Maai de IAAF, de Internationale Ama teur Atletiek Federatie, liet in Lon den bij monde van directeur John Holt weten, dat Walkers toptijd waarschijnlijk iiiet voor erkenning in aanmerking komt, omdat Walker tijdens zijn race geholpen werd door een gangmaker. Dc Zweedse hardloper Govan Save- mark trok de eerste 880 yards voor Walker aan in een tijd van 1.54,2. Volgens de reglementen van de IAAF mag een loper tijdens een recordrace niet geholpen worden door andere lopers. De IAAF liet weten dat in overweging zal wor den genomen of men Walker goed genoeg acht om ook alleen het mijilrecord te lopen. In dat geval zou men wel tot erkenning over willen gaan. Ook de Nederlander Jos Hermens gebruikte tijdens zijn twee wereld recordlopen op Papendal gangma kers. Volgens de IAAF moet er sprake zijn van een echte wed strijd, wil een record voor erken ning in aanmerking komen. Walker was woedend nadat hij de berichten uit het hoofdkwartier van de IAAF had gehoord. 'Alles wat ik heb gedaan was de organisatoren vragen om een loper die de eerste twee ronden het kopwerk zou wil len doen. Maar wat me zo woedend maakt is dat een of andere Engelse vent bij de IAAF er zoveel ophef over maakt. Neem verleden jaar toen Brendan Foster, een Engels man, het wereldrecord op de 3000 meter en de twee mijlen brak en ook beide keren een gangmaker had. Wat heeft het nog voor zin aan atletiek te doen als dit gebeurt als je een record loopt. Je traint vijf jaar voor niets. Sommige men sen vragen zich af waarom atleten over stappen naar de profs. Nou dit is een goede reden. Ik zal later met mijn coach overleggen over de toe komst'. John Holt heeft de kritiek van Walker afgewezen. 'Ik begrijp zlj'n ongerustheid over het record, maar hij is erg slecht geïnformeerd. De IAAF regels zijn ook ondertekend door de atletiek, associatie in Nieuw - Zeeland samen met 149 andere lan den over de hele wereld'. Holt voegde er aan toe, dat hij vanuit Zweden nog niet de aanmel ding van het record had gehad. 'Hun nationale organisatiè had de taak om ervoor te zorgen, dat de omstandigheden om een record te verbeteren goed waren. Het was hun plicht om te zorgen dat alles correct zou zijn. Dit is een moeilijk „Ze wilden 'n aardig gratis weggevertje voor de kinderen hebben, vanwege .Wereld- ^0 spaarweek. En toen heb ik als commissaris van politie te Rommeldam gezegd: ,neem dan lichtgevende stickers. Da's nog nuttig ook, want in de mist of bij avond bevorderen ze de verkeersveiligheid'. De Amro vond dat 'n drommels goed idee.Prima ^suggestie, Bulle Bas', sprak men. En zo is 't gekomen dat er nu in elke Amro Bank voor iedereen een gratis sticker klaar ligt* Trouwens, ik ontmoette de heer O. B. Bommel en die schijnt binnenkort ook iets te gaan doen met de Amro. Maar dat Lmoest nog strikt geheim blijven. Toch interessant, nietwaar?" zolang de voorraad strekt amro bank Van onze sportcorrespondent EINDHOVEN Met meer spanning dan andere jaren ziet de Nederlandse judosport de strijd om de wereldkampioenschappen die het volgende weekeinde in de Oostenrijkse stad Wenen worden gehou den tegemoet. Immers, het Nederlands Olympisch Comité heeft in overleg met het bestuur van de Budo Bond Nederland bepaald dat de wereldkampioenschappen zullen gelden als graadmeter en maatstaf voor deelname aan de Spelen, volgend jaar in Montreal. Alle Nederlanders die kans zien zich in de kwartfinales van hun gewichtklasse, dat wil zeggen bij de laatste acht, te plaatsen, zijn er van verzekerd dat er volgend jaar een ticket voor een vliegreis naar Canada klaar ligt. punt en het zal ook nauwkeurig nagezocht worden. De zaak Is. kon John Walker het record ook alleen lopen als er geen gangmaker was geweest'. Walkers coach Arch Jeliley voelde zich ook geschokt door de medede lingen uit Londen. Hij meende dat de IAAF niet consequent was. Ces Blazey, voorzitter -van de Nieuwzee- landse bond zei dat als Walkers record niet erkend zou worden het ook 'redelijk zou zijn om een aan tal andere records nog eens te be studeren'. Walker vermeidde ook dat toen Ro ger Bannister in 1954 voor het eerst de mijl binnen de vier minuten liep, hij in Chris Brasher en Chris Chataway twee gangmakers had. De Engelse bond heeft daarop gerea geerd met de mededeling dat de regels over het gangmaken toen nog niet bestonden. Wat de wereld records von Foster betreft, zeiden de Britten dat Foster bij het record op de twee mijten vrijwel de gehele race de leiding had gehad. Op de 3000 meter nam hij de kop over na drie ronden, toen hij nog boven de wereldrecordtijd zat. De organisatoren in Gotenburg lie ten gisteren weten niet te begrij pen waarom er zoveel rumoer was ontstaan rond het record. Volgens hen liep Savemark mee als een tegenstander van Walker, maar kon hij het tempo niet meer bijbenen en viel uit. Dit houdt in dat tien Nederlanders, in alle gewichtsklassen twee. de kans krijgen zich voor het vierjaar lijks sportevenement te kwalifice ren. Met opzet gezegd, de kans krij gen, want het is natuurlijk een utopie en het getuigt van een ge brek aan werkelijkheidszin te ver wachten dat alle leden van de ploeg de limiet zullen halen. NUCHTER Peter Snijders, de viervoudig Euro pees kampioen, die ln augustus als bondscoach Wim Ruska opvolgde is zeer nuchter wanneer hij opmerkt: 'Momenteel zie lik de kwalificatie voor Montreal maar voor één lid van onze ploeg zitten. Die ene man is Peter Adelaar, de zwaargewicht kampioen. Alle andere plaatsingen zijn meegenomen, maar voor mij volkomen verrassingen. Er zijn na tuurlijk mogelijkheden, zo onder anderen Hary van de Brand in de lichtgewicht klasse'. Van de Brand is een ervaren judo ka, maakt al zes jaar deel uit van het nationale team en heeft als judo-inspecteur bij de school van Essink in Eindhoven alle gelegen heid gehad zich terdege voor te bereiden. In mei, in Lyon, tijdens het Europese kampioenschap, drong hij door tot de kwartfinale en moest toen met zeer klein verschil zijn meerdere erkennen in de Rus Fitsjiloeri. Via de herkansing waar in hij een zege behaalde op de sterke Roemeen Pott kwam hij toch bij de laatste vier. Toen ver loor hij volgens zijn eigen zeggen geheel onnodig van de Pool Ashi- nen. Tegen de Oostduitser en Euro pese kampioen Redsmann boekte hij bij een andere gelegenheid al eens een onbeslist. VOORBEREIDING Van de Brand kan volgende week een van die verrassingen zijn. waarop Peter Snijders hoopt. Snij der: 'Aan voorbereiding heeft het deze keer zeker niet ontbroken. Wanneer je de omstandigheden van tegenwoordig vergelijkt met die waaronder wij een tiental jaren geleden moesten werken is er nogal het een en ander veranderd. Van medische begeleiding, van steun van een physiotherapeut hadden wij nauwelijks gehoord. Over loon derving werd alleen maar ge droomd. Ook de traintngsmogelij k - heden waren totaal anders. Wij re den in het weekeinde soms twee maal op en neer naar Utrecht om aan de centrale training onder An- ton Geesink deel te kunnen nemen. Nu kan iik met de kernploeg, een groep van ongeveer 25 judoka's een PETER ADELAAR kans op Montreal- PETER SNIJDERS mikken op 1980 keer in de veertien dagen een week einde terecht in Harderwijk. Wan neer we voor een belangrijk toer nooi stonden dan kwamen we zelfs elke zaterdag en zondag bij elkaar. We hebben een paar weekeinden zes uur getraind. Ook de overige tijd is zeer nuttig besteed. Je leert elkaar beter kennen wanneer je enkele uren over en weer van ge dachten kunt wisselen'. 'Het is voor mij onbegrijpelijk dat ik in de gunstige omstandigheden van de laatste jaren nog steeds judoka's tegenkom die niet of zeer slecht gemotiveerd zijn. Dat is na melijk de basis van je succes. Je kunt nog zoveel capaciteit hebben en over zowel lichamelijke als psychische kracht beschikken, maar wanneer je niet naar een wedstrijd toe kan leven gaat het toch mis. Ik heb vaak de indruk dat de huidige generatie er minder voor over heeft dan wij vroeger. Het is nu eenmaal zo dat een sportman, wil hij aan de top meedraaien, diverse offertjes en offers moet brengen. Misschien wordt het ze wel te gemakkelijk gemaakt'. TECHNIEK Volgens Peter Snijders is ook het topjudo niet meer zo aantrekkelijk als het is geweest. Hij zegt: Vroeger kwam het op de eerste plaats op techniek aan. Het was een kunst je sport zo te beheersen dat Je als het ware kon voelen wanneer iemand op het verkeerde been ging staan of even aarzelde. Op dat moment moest je je kans waarnemen. Dan hielp er geen moedertje lief meer aan maar dan ging de tegenstander naar de mat, ook al was hij veel zwaarder dan Jij'. 'Persoonlijk herinner ik me mijn wedstrijd tijdens het wereldkampi oenschap in Rio de Janeiro, tegen de Rus KIdnadze. Hij stak een kop boven mij uit en was veel forser gebouwd. Ik geloof dat het verschil wel 50 kilo was. Niemand gaf mij een kans. Maar ineens, ik voelde het, stond hij verkeerd. Een fractie van een seconde had ik maar nodig om onbarmhartig uit te halen. Het was een van de mooiste overwin ningen die ik ooit heb behaald'. Wat gebeurt er echter tegenwoor dig? Speciaal de Oostbloklanden hebben een soort judo geïntrodu ceerd, geheel afwijkend van het Japanse. Het is gebaseerd op kracht en uithoudingsvermogen. Het gros van de .wedstrijden wordt beslist via een houdgreep. Hoe sneller men de tegenstander naar de grond krijgt, hoe beter, wordt gezegd. Men gaat echter aan de essentiële zaak van de judosport voorbij. Daar komt hoegenaamd geen kracht aan te pas. Het is gebaseei-d op slimheid en beheersing van de techniek'. SUCCES Peter Snijders zegt dat Nederland ondanks de achteruitgang op inter nationaal niveau, nog steeds tot de beste tien judo landen van Europa behoort. Als voorbereiding op het wereldtoernooi nam de ploeg onge veer een maand geleden deel aan een invitatietoernooi in Hongarije. Beladen met medailles kwam de equipe terug. Het was voor Peter Snijders het eerste succes dat hij als bondscoach behaalde. Toch weet het deze successen te relativeren. Hij zegt: 'Ik geloof niet dat je aan dat toernooi zoveel waarde moet hechten. Het stond kwalitatief op een zeer laag peil en dan geldt het gezegde: in het land der blinden is éénoog koning. Peter Snijders besloot na een roemruchte en glorievolle carrière waarin hij altijd in één adem werd genoemd met zijn tweelingbroer Jan, in 1971 afscheid van de actie ve sportbeoefening te nemen. Peter Snijders: 'Ik vond dat ik in de judosport had bereikt wat mogelijk was. Ik was nog maar 28 jaar en zou nog wel enige tijd mee hebben gekund. Ik was echter vier keer Europees kampioen geworden, der de tijdens het wereldkampioen schap en ik wist dat er voor mij niet veel meer eer te behalen viel'. 'Nu ben ik geen vent die zo nodig zijn eigen afgang mee wil maken. Zoals enkele andere topsporters. Bovendien had ik Japan, ik ben daar een keer een jaar en later nog een half jaar geweest, enorm veel geleerd. Ik wilde mijn kennis graag op anderen overbrengen. In Neder land was er echter als trainer op niveau nog geen plaats voor mij en daarom heb ik enige tijd mijn diensten aan het buitenland moe ten aanbieden. Ik heb les gegeven in Schotland, Oostenrijk. Zweden, Zwitserland en Zuid-Afrika'. KANS Terug In eigen land ben ik scholen begonnen in Eindhoven. Bladel en 'Bergeijk. Bovendien werd ik als le raar op de afdeling revalidatie ver bonden aan de Van den Hoeven kliniek in Utrecht. Bondscoach worden is altijd een ideaal van mij geweest. Aanvankelijk stonden en kele andere mensen mij in de weg, maar toen Ruska dit jaar als zoda nig bedankte wist ik bijna zeker dat ik mijn kans zou krijgen. Ik hoop die geboden kans ook waar te kunnen maken. Om met mogelijk heden op succes een ploeg klaar te maken voor de Olympische Spelen is de tijd te kort geweest'. 'Ik hen echter nog maar 32. Ik doe alle oefeningen nog zelf voor en ik hoef voor niemand uit de weg te gaan. Dat betekent dat ik nog wel enkele Jaren door kan gaan. Zodat niet deze maar de volgende Olym pische Spelen in 1980 in Moskou hoog in mijn vaandel staan ge schreven. Daar wil ik Nederland weer terug brengen waar ze in de judosport altijd heeft gestaan. Me de aan de top van het algemeen klassement'. f ADVERTENTIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 21