paanse oppositie sterk verbrokkeld rank Church oogst succes iet fatsoenlijke politiek Verdrukking versterkte verzet in Baskenland presidentskandidaat in Amerika 18 OKTOBER 1975 BUITENLAND TROUW/KWARTET 13 iJ door Rudolf de Jong limmer Mulder tar al leek het leven voor Frank Forrester Church afgelo- nker in de onderbuik, luidde de diagnose van de behande- ineesheren en zij gaven de jongeman nog hooguit zes n. Zij vergisten zich. De kanker, waaraan Frank Church er één van een soort dat met röntgenstralen is te be- zo stelde een andere dokter vast. Church onderging een draaglijke behandeling. Hij doorstond helse pijnen ter vrouw Bethine boeken voorlas om hem wat afleiding te raling hielp en Frank •wam er weer bovenop. Hij in de parlementsgebouwen lington rond als een vitale die nog lang niet aan het n zijn politieke loopbaan ied-ogende Senator uit de ho lijkt juist toé te zijn sprong naar de hoogste de Verenigde Staten. Jhurch heeft zichzelf nog ididaat gesteld voor het ichap, maar heeft zich ook Is Edward Kennedy, na- buiten de competitie Witte Huis geplaatst. Op of hij wel eens aan het ichap denkt, antwoordde Ijkend: 'Natuurlijk heb ik gedacht, maar wie heeft lier in de Senaat?' Church voorlopig op andere zaken ren. Hij is voorzitter van ile Senaatscommissie die van de Amerikaanse in- .diénsten (waaronder de igaand onderzoekt. wil hij niet combineren voorbereiden van een ver- mpagne. Hij verwacht dat ïissie volgend jaar februa- is mét haar onderzoek en Church nog eens rustig of het voor hem zin heeft e strijd om het president- storten. Die strijd is bin- elgen Democratische partij andenlang openlijk aan de negen Democraten- hebben j ïeel kandidaat" gesteld en il zal begin .volgend jaar zijn gestegen. Een echte Ier. is tot nu toe evenwel opgestaan en Church weet zijn kans ligt. 'Ik denk dat bruari wel dertien kandi- sbben. Als niemand van hen dan al voldoende vaart heeft gekregen om zich van de kudde te kunnen los maken, is het voor een laatkomer zoals ik waarschijnlijk nog mogelijk om er tussen te ko men'. Stroom publiciteit Bovendien zal de Senator" uit Idaho de komende tijd zeker niet in de vergetelheid wegzakken. Het onder zoek naar de CIA en soortgelijke diensten bezorgt hem een stroom publiciteit. De Amerikanen zullen hem nog vele malen op de televisie aan het werk kunnen zien als voor zitter bij de openbare hoorzittingen van zijn commissie. Een vergelijking met de officiële Democratische kandidaten van dit moment kan hij zonder veel moeite doorstaan. Hij geniet meer bekend heid dan de mesten van hen, kan bogen op een zeer ruime politieke ervaring, heeft de naam degelijk en betrouwbaar te zijn en lijkt ook over meer persoonlijkheid te be schikken dan de anderen. Zeker, Church is geen Kennedy, maar hij doet het op de televisie met zijn zwarte haardos en zijn volle wan gen aanzienlijk beter dan bijvoor beeld Senator Henry Jackson. Frank Forrester Church werd in 1924 geboren in Boise, de hoofdstad -van Idaho, 'een dunbevolkte staat :in het Verre'Westen.'Hij studeerde rechten in Stanford (Californië) en (zij het slechts kort) aan d e be roemde Harvard Law School. Hij had al vroeg zijn zinnen gezet op een politieke loopbaan en kreeg spoedig wat hij wilde, In 1956 vero verde hij een zetel in de Senaat in Washington. Vorig jaar werd hij voor de derde maal herkozen. Echte 'liberal' Frank Church heeft zich in de Se naat altijd gedragen als een 'libe ral' (Dat is Amerikaans voor gema tigd progressief). Hij was van begin af aan voor gelijkberechtiging van de zwarte bevolking. Hij steunde president Johnsons plannen voor betere sociale voorzieningen en keerde zich als één van de eerste tegen diezelfde Johnson toen die de oorlog in Vietnam opvoerde. Church was ook de eerste Senator die zijn verontwaardiging uitte over de rol, die Amerikaanse agenten speelden, bij de val van president Allende van Chili. In Chili werd de CIA ingezet om een legaal gekozen regering af te zetten, zo meent Church. Sinds de ze ontdekking voert hij een kruis tocht tegen alle smerige praktijken vap de CIA. Het materiaal dat hij totnutoe heeft gezien heeft hem ervan overtuigd dat deze dienst di rect betrokken was. bij politieke taobrden, aanslagen en samenzwe ringen in het buitenland. Hij hoopt dat het speurwerk van zijn speciale Senaats-commissie zal leiden tot een andere opzet van de CIA. In zijn visie mag de dienst zich alleen bezig houden met het verzamelen en verwerken van inlichtingen. Voorkomen moet worden dat de CIA daarnaast ook nog opereert als het geheime leger van de president dat overal ter wereld de Ameri kaanse belangen met ontoelaatbare middelen veilig stelt. Vijanden In dit verband citeert Church wel eens één van zijn vroegere gods dienstleraren, die eens zei: 'Kies je vijanden erg voorzichtig, want je gaat allengs meer op hen lijken'. Church vindt dat de Verenigde Sta ten inderdaad steeds meer op de Sowjet-Unie zijn gaan lijken. Met het excuus dat je vuur met vuur moet bestrijden hebben wij Russi sche methoden overgenomen bij de strijd tegen Sowjet-invloed. 'Wij worden zelf onze ergste vijand als wij onze vrije samenleving aftake len onder het mom haar juist te verdedigen', waarschuwt Church. Bij zijn aanvallen op de geheime tak van de CIA is hij inmiddels ook tegen de grote internationale on dernemingen opgelopen. Opge schrikt door de nauwe samenwer king tussen het reuzenconcern ITT en de CIA in Chili, wilde hij een onderzoek naar de buitenlandse po litieke activiteiten van alle Ameri kaanse multinationale ondernemin gen. Hij kreeg daarvoor de mede werking van de Senaats-commissie voor Internationale Betrekkingen, die daarvoor een sub-commissie in het leven riep. Hierin heeft Church bedrijven als Northrop, Lockheed en enkele olie-giganten aan de kaak gesteld. Deze bedrijven had den er een gewoonte van gemaakt om zich met grote sommen gelds invloed te verschaffen op regerin gen in het buitenland. Dat ging soms via invloedrijke buitenlanders, die als agent werden aangesteld (onze landgenoot Teengs Gerritsen is daar een voorbeeld van). Soms ook was er sprake van gewone om koperij van hooggeplaatsen. In an dere gevallen werden grote bedra gen in de kassen van politieke par tijen gestort. Al met al praktijken die 'wij niet zouden tolereren als zij tegen ons werden ondernomen', zo oordeelt Church. 'Frank Zondagschool' Deze morele verontwaardiging ma ken Frank Church uit Idaho tot een waardevolle Senator, maar of hij er een presidentschap mee kan verdienen is een tweede. In Wash ington zijn er wel die hem veel te moraliserend vinden. Church blinkt uit in het houden van lange toe spraken vol verheven taal en mooie woorden. Hij hoort zichzelf te graag praten, wordt hem verweten. Jour nalisten klagen er over dat Church vrijwel nooit korte snedige com mentaren geeft, maar meestal na iedere vraag een nieuwe preek be- I pe lijst van Democraten die zich heb- aangediend als kandidaat voor het jrikaanse presidentschap, ontbreekt toe de naam van Senator Frank Toch timmert hij de laatste tijd meer succes aan de weg dan de meeste van zijn partijgenoten. Hij speelde een sleutelrol bij de geruchtmakende ont hullingen over de inlichingendienst CIA en de omkoperij-praktijken van enkele grote ondernemingen. Ondertussen blijft de De mocratische partij naarstig zoeken naar een echte politieke leider. Wat zich tot nu toe heeft aangediend is door de New York Times al afgedaan als 'een samenraapsel van lichtgewichten'. In Washington vraagt men zich af of Frank Church de zwaarge wicht is die de Democraten zoeken. anje zijn verzetsmensen ter dood veroordeeld en terecht- d. De organisaties waartoe zij behoren zijn de ETA en de Maar wat stellen deze organisaties voor? Wat is hun t en wat is hun verhouding tot de andere verzets- en vajitiebewegingen in Spanje? j^jpaanse verzet vormt geen 1 In een boek over Spanje, jaar verscheen, worden ^gale en oppositionele orga- opgesomd en 't bevat daar- nog eens een lijst van 24 egings- en studentenorga- De lijsten zijn niet volle- Iet is onmogelijk om de en van al deze verschillen- ganisaties aan te geven, het is duidelijk dat de niet zo erg veel voorstel- an men een aantal hoofd- igen aangeven. Ten eerste een oppositie buiten, maar d binnen en aan de van het regime, die wél eringen wil maar liefst 'n al te grote breuk met het ide. Het is een geheel on- turerde oppositie met al- kleinere groeperingn en leels politiek ongeorgani- Het politieke ideaal dat hen "gen staat ligt in de buurt it huidige regime in Grie- d, democratisch maar con- ef, verbonden met Europa, huidige repressie en anti- wetgeving is deze oppositie gelukkig maar evenzeer met welddadige actie van het itloneel links lens zijn er de 'traditionele' partijen de socialistische en de communistische Socialisten en communis- ln geheel illegaal en goed niseerd, vooral de commu- De socialisten zijn de laat- en verjongd en waarschijn betekenis toegenomen. In '\vam op een partijcongres 'louse in Frankrijk een jon- larde aan bod (het gevolg lfs een scheuring). De men- 1 Spanje zelf, en niet de lingen. spelen nu de belang vol bij het bepalen van de ttn de partij. •rs is veel radikaler dan die van de communistische partij die onder leiding staat van Santiago Carillo, de scretaris-generaal die sedert 1939 in ballingschap leeft. Carillo is het type van de partij- bureaucraat uit de school van Stalin —ook al heeft hij in 1968 met Moskou gebroken en richt hij zich nu op Italië en Roemenië. Het 'historisch compromis' dat de Italiaanse communisten nastreven met de christen-democraten, wil Carillo in Spanje ook wel sluiten met de eerst-genoemde oppositie binnen en aan de marge van het regime. Democratische Junta De communistische partij heeft vorig jaar, toen Franco, gedwon gen door ziekte, tijdelijk zijn be voegdheden aan de toekomstige koning, prins Juan Carlos, over droeg, een 'Democratische Junta' gevormd, die echter weinig voor stelt. Naast de communisten zit ten er Opus Dei mensen in en Carlisten. Deze laatsten felle vijanden van de democratie hebben de afgelopen paar jaar het roer groténdeels omgegooid. In le dental wat overigens geen vol ledige aanwijzing is voor de aan hang in het land is de commu nistische partij waarschijnlijk de sterkste illegale groepering. Een derde traditioneel linkse stro ming, de anarcho-syndicalistische beweging, die vroeger de belang rijkste was, heeft ongetwijfeld sterk aan invloed ingeboet. Toch is zij nooit verdwenen en heeft zij sedert de jaren zestig een nieuwe impuls gekregen, grotendeels los van de oude organisatie. Arbeiderscommissies Naast de traditionele linkse ver zetsbewegingen zijn in de jaren zestig de 'arbeiderscommissies' ontstaan, bestaande uit vertrou wensmannen in de bedrijven zelf. In de feitelijke sociale strijd heb ben zij een grote rol gespeeld. De regime. In feite is de FRAP nauw verbonden met de PCE-ML de marxistisch-leninistische en mao ïstisch georiënteerde) afsplitsng van de Communistische partij. De rivaliteit tussen Carillo en de FRAP is bijzonder groot en fel. Een echte sociale basis heeft de FRAP niet voor zijn acties. Dit laatste is wel het geval met de veel meer bekende en veel belang rijker ETA. De ETA S in 1959 ontstaan uit de Baskische nation rtale (en zeer burgerlijk-katholie ke) beweging, met het doel d» strijd te verhevigen. Langzamer hand en niet zonder splitsin gen heeft de ETA zich ontwik keld naar een uitgesproken socia listische stellingname. De Baskis- sche strijd wordt gezien als een onderdeel van de anti-koloniale en anti-imperialistische strijd die over de gehele wereld wordt ge voerd. Polarisatie Ideologisch staan ETA en FRAP dus dicht bij elkaar. De ETA heeft in het Baskenland echter veel sympathie bij de bevolking en kan daar op hulp en stille steun rekenen. De sympathie betekent niet dat de Basken de ideologie van de ETA onderschrijven. De meerderheid onder hen voelt zich meer verwant aan de gematigde ideeën van de traditionele Baski sche beweging. De polarisatie die in het Baskenland is opgetreden, voornamelijk door de wrede on derdrukking van het regime, heeft de positie en het prestige van de ETA (onder de Basken en in het algemeen) wel versterkt. De polarisatie die het regime op dit ogenblik bewust na streeft, door de harde en wre de onderdrukking, maakt dat heel Spanje in een soort 'Bas kische situatie' terecht komt. Of het echter ook een 'baskisch verzet' van de kracht van de ETA tot gevolg1 zal hebben is zéér de vraag. Drs. R. de Jong is wetenschappe lijk medewerker aan het Interna tionaal Instituut voor Sociale Geschiedenis te Amsterdam. Een geheel andere bron van anti- Franco-verzet vond zijn grond in de politiek en cultureel onder drukte nationale minderheden: Basken en Catalanen. Ook dit verzet is zo oud als de onderdruk king, dat iwil zeggen zo oud als het Franco-regime. Op cultureel gebied is hier intussen al veel bereikt. Betrekkelijk jong Is het verzet van de kerk, of beter: de opposi tie tegen het regime van steeds groter wordende groepen in de kerk, zowel bij de geestelijkheid als in lekenorganisaties. Deze op positie is het gevolg van een be weging in de kerk, zoals die zich ook overal elders voltrokken heeft, van een nieuwe bezinning op de taak en de rol van de kerk en het christen-zijn. De gevolgen van dze heroriëntatie zijn zeer heterogeen, maar met de onvoor waardelijke trouw van de kerk aan het regime is het gedaan. Tenslotte komen er steeds meer berichten uit Spanje over opposi tie tegen het regime in het leger. Hoe ver deze oppositie gaat is heel moeilijk te zeggen. Het regi me van Franco is uit een greep naar de macht van en dow het leger ontstaan. De strijdkrachten zijn altijd de eerste ejn de laatste steunpilaar van Franco geweest. gint af te steken. 'Frank lijkt net een kruising tussen een padvinder en een oude vrijster', verzuchtte een collega eens. en President Johnson noemde hem wel Frank Zondagschool. Vrees voor fiasco Liberale Democraten zien wel iets in Church als presidentskandidaat. Maar de meeste partijgenoten her inneren zich pijnlijk levendig het fiasco van 1972 met George McGo- vern en vragen zich af of je nu al weer met een uitgesproken liberale kandidaat kunt komen. Daar staat tegenover dat de Amerikanen na de adembenemende avonturen die zij met de leugenachtige Nixon en Ag- new hebben beleefd volgend jaar wel meer zullenletten op het mo rele gehalte van hun toekomstige president. Eigenschappen als fat soen, openhartigheid en oprecht heid zullen in 1976 zwaarder tellen. Wat dat betreft Is er op Church weinig aan te merken. 'Church be hoort niet tot een kliek. Hij is vooralsnog (helemaal zeker ben je nooit met Amerikaanse politici) fatsoenlijk en onafhankelijk', zegt Gary Hart, nu senator van Colora do en destijds één van McGoverns campagneleiders. Hij gelooft in de kansen van een 'aardige kerel' ais Church, ook al doen ze daar in Washington nogal sceptisch over. 'Washington is het volk niet', ver duidelijkte hij tegenover een Ame rikaanse 1 journalist, en voegde daaraan toe: 'De moeilijkheid is dat aardige kerels nooit een kans krijgen om bekend te worden in het land omdat zij zelden de kans krijgen op te stijgen uit deze goot- Frank' Church heeft zich deson danks toch aardig in de kijker we ten te werken. Het veelbelovend begin van een opmars naar het. Witte Huis? communisten slaagden erin veel arbeiderscommissies te domineren en te controleren, maar ditis lang niet overal gelukt. Eveneens 'nieuw' is de verschij ning in de jaren zestig van groeperingen als maoïsten, afge scheiden partij-communisten van diverse pluimage, trotzkisten en andere marxistisch georiënteerde groepen, die Rusland en de offi ciële communistische partijen als verburgerlijkt beschouwen. Hun geestdrift is groot, hun aanhang onder de arbeiders waarschijnlijk geringer dan onder studenten. De FRAP is voortgekomen uit deze groepen. FRAP en ETA Waar staan nu de ETA en de FRAP in dit panorama? De FRAP is in 1971 opgericht na een confe rentie in Parijs waaraan tien klei ne marxistisch-leninistisch geo riënteerde groeperingen deelna men. De FRAP (Frente Revolutio- nario Antifascists Patriótica) werd de organisatie voor de gewa pende strijd tegen het Franco Frank Church Spaanse politie contra Basken. Zij waren, meer nog dan de fas cistische partij, het regime zelf. Elk bericht over onrust of onlust in het leger, hoe gering ook, slaat daarom In als een bom.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13