tadsguerrilla grotere dreiging dan oorlog POP OP de plaat Maritieme ersie van okkers riendship k wie geweld veroordeelt zal moeten luisteren naar kritiek De Boss-Town Sound - en hoe 't verder ging rine heeft vooralsnog en belangstelling TROUW/KWARTET 11 door Willem-Jan Martin Toen In de tweede helft van de jaren zestig de Zachte Krachten toesloegen en vanuit San Francisco en omstreken de wereld bedolven werd onder wierook, bloemen en niet te vergeten een enorme portie meest zeer vervelende, zogeheten 'psychedelische' muziek, prikkelde het commerciële succes van deze beweging platen 'tycoons' in andere Amerikaanse steden tot een tegenoffensief, of althans een poging onder een lichtelijk anders gekleurde vlag exact dezelfde onzin te verkopen. Zo bijvoorbeeld in Boston, dat ongeveer zo oostelijk ligt als Sa-n Francisco westelijk. Teneinde wat met een bepaald slim gevonden woordspeling 'The Boss-Town Sound' werd genoemd tot een wereldwijd 1 begrip te doen promoveren, werden kosten noch moeite gespaard. Zelfs werden voor dat doel de kolommen van het toen ook al niet bijster frivole periodiek Newsweek opengebroken: de riante oplage cijfers zouden wellicht het naar erkenning snakkende jonge geluid In het brandpunt der belangstelling kunnen brengen. Maar het haalde allemaal niet veel uit. De hele Boss-Town Sound bleek Inderdaad weinig meer dan een kwestie van woord (speling) en, een maximum aan rare namen bij een minimum aan muzikaal vermogen. Wat zou men bijvoorbeeld zeggen van bedenksels als The Ultimate Spinach (de laatste spinazie) of Phluph (pluph!). namen van i enkele van de Boston-groepen? Een redelijk verteerbare uitzondering vormde in die j dazen de formatie Earth Opera, i ronder dat overigens veel mensen dat. in de gaten hadden: i op één hoop gepresenteerd met hun stadgenoten als vertegenwoordigers van het Boston-geluld, viel er, na het overduidelijk blijken van het 'hype'-karakter daarvan, voor de heren slechts een minimum aan belangstelling te incasseren, met a!s direct gevolg dat na twee platen (Earth Opera, The American Eagle Tragedy) de pijp aan Maarten werd overhandtgd. We schrijven het jaar 1969. The Rowans Na Incidentele steun ten behoeve van groepen als Seatrain en Muleskinner, vinden we zo'n vijf Jaar later op dit moment het breLn achter Earth Opera, Peter Rowan, samen met zijn broers Chris en Lorln terug in de door zijn naam aan padvindersclubs herinnerende formatie The Rowans. Een eerste elpee voo-r Asylum 'Asylum Records 7E-1038 Stereo) maakt duidelijk, dat er in vijf jaar zeer veel kan veranderen. Van Rowan's indringende wijze van componeren en de gedreven, vaak sterk-emotionele uitvoering is weinig meer over. De 'scherpe' kanten zijn keurig weggewerkt, een directe betrokkenheid lijkt te ontbreken. Anderzijds zijn Lorin en Chris Rowan er getüigs hun Inbreng ook bepaald op uit de luisteraar zijn stoel onder het achterwerk weg te spelen, zodat al met al als resultaat uit de bus komt een portie uiterst beschaafde, bijna steriele muziek. Glad wenk op het kruispunt van geëlektrificeerde folk en dito country, dat wegens gebrek aan Inhoud door de mand gaat. zodra je er echt naar gaat zitten luisteren. The Who By Numbers (Polydor 2489 102), het werkstuk waarmee The Who twee jaar na het verschijnen van Quadrophenla de stilte doorbreekt (afgezien van soloplaten van Keith Moon en Roger Daltxey), is voor een deel evenmin zeer opzienbarend. Dat zijn dan vooral die stukken waar agressie en vitaliteit het veld moeten ruimen voor Pete Townshends meer bespiegelende overwegingen: wijsheden uit de koker van zijn 'goeroe' Meher Baba (Imagine A Man) of een romantisch idealiseren van het 'eenvoudige landleven, alsof er geen boterbergen en rundvleeshopen (om van de wijnpias nog maar te zwijgen!) bestaan (Blue Red And Grey). Voor het overige is The Who By Numbers echter een stevige plaat met niet te lange kernachtige nummers, alle op één na van de hand van Townshend, en met uitstekende instrumentale bijdragen van-met name bassist John Entwistle en gflstplaridst Nicky Hopkins, al blijven ook hier Townshends teksten vragen oproepen. Tenslotte dan nog even aandacht voor Time Honoured Ghosts door Barclay James Harvest: eh zeer beluisterbare soft-rockof zoiets. Dus. (ADVERTENTIE) •n METZLER- btil: ieders oogmerk! - t£ i" Dick Ringlever TERDAM De Fokker eken op Schiphol werken een nieuwe versie van de Friendship, de Fokker Ma- die speciaal voor zeever- is bestemd. Begin vol- jaar zal het eerste proto- gereed zijn en het jaar ÖP wordt het eerste toestel sverd. Drie bestellingen 1 voor binnen: één van ad en twee van Zuidameri- se staten, waarvan Fokker lam voorlopig nog niet be- wil maken. ieuwe machine onderscheidt Uiterlijk van de beslaande lp door de grote eivormige lar onder de romp en een 1 Uitstulpende cabine-ramen. 360 graden wijd uitzicht bieden. Het toestel wordt voorts uitgerust met een flinke portie elektronische apparatuur, die het speuren boven zee moet vergemak kelijken en een aantal camera's. Inspectie Volgens Alan Buley, verkoopdirec teur van het Fokker-VWF-concern. is de Maritime In principe alleen bedoeld als lnspectievliegtulg voor de kustwateren (ten dienste van de visserij, de strijd tegen de water vervuiling en de olielndustrieH Voor de onderzeebootbestrijding is het toestel in deze conceptie niet geschikt, al sluit men bij de Fokker de mogelijkheid van een militaire versie niet uit. 'We hebben daar geen studie van gemaakt', aldus Buley. 'maar techn:sch gezien kan je natuurlijk nog alle kan'en uit. al zullen de mogelijkheden altijd be- peikier blijven dan die van de Neptunes en de A Man Hes. en zeker dan die van de Or<on'. Het is ook om deze reden, dat de Nederlandse marine vooralsnog Nieuwe stimulening voon F-27 project extra kost dan het prijsverschil tussen de typen vliegtuigen'alléén. Het hele systeen eromheen (onder houd, onderdelen omscholen perso neel) moet ook worden aangep&st en dat vraagt veelal grote lnves- ringen. Orderportefeuille Voor Fokker is die gegroeide be langstelling voor de Friendship een welkome versterking vn de order portefeuille. Want met de afzet van de F-28 Fellowship loopt het nog lang zo voorspoedig niet als men had verwacht. Tot nu toe zijn er sinds 1968 nog maar 107 van ver kocht, wat betekent, dat men voor lopig nog niet uit de ontwikke lingskosten is (pas na 240 toestel len gaat er verdiend worden). Datzelfde geldt In nog veel sterkere mate voor de VFW-Fokker-614, het produkt dat door de Duitse tak van het bedrijf werd ontworpen en waar men bij Fokker-Amsterdam nooit zo gelukkig mee is geweest. Van dit toestel, dat bestemd Is voor de korte afstand en twee straalmo toren op de vleugels heeft, zijn er sinds de introductie vorig jaar nog maar tien verkocht. In de sector van de civiele ontwer pen blijkt het nog steeds de Neder landse Friendship te zijn, die als' trekpaard voor het concern fun geert. Ondanks zijn leeftijd blijkt hij nog steeds populair. Op de tweedehands-markt worden ze nau welijks te koop aangeboden. Er zijn maatschappijen die er al vijftien jaar mee vliegen en er nog niet aan denken hem te vervangen. Dat laatste vooral -ook omdat er vrijwel geen concurrenten op de markt zijn. Het enige toestel, dat in competitie met de Friendship zou kunnen gaan, is de Canadese De Havilland Dash-7. een met vier tur boprops uitgeruste machine, dio slechts zeer korte start- en lan dingsbanen nodig heeft. Hoewel het tweede prototype pas sinds kort in de lucht is en aflevering pas in 1977 begint, zijn er al 23 van ver kocht. Alan Buley: 'dat is de enige con current. die de Friendship zou kun nen hinderen. Met name omdat hij zo goedkoop is. Doordat de Canade se regering financiert tegen zeer lage rente, kan hij op de markt woeden gebracht tegen een weg- gr ("prijs, waar wij uiteindelijk niet tegen op zullen kunnen'. ;en op grote schaal worden op dit moment niet gevoerd. Er wordt wel hier en daar gevochten, nergens ter wereld zijn de grote machten openlijk in een militair conflict betrokken. Sinds renigde Staten zich hebben teruggetrokken uit Indo-China ziet de wereld er betrekke'ijk aam uit. Het is weliswaar een gewapende vrede, maar voor zolang als het duurt lijken Rusland en de Verenigde Staten er niet op uit dit internationale evenwicht te verstoren, seffen maar al te goed dat oorlog in het atoomtijdperk nauwelijks een bruikbaar middel is hflicten tussen staten uit te vechten. De VVestrtuitse theatcvsproen Rooïe Biet geeft on liet Binnenhof een uitvoering van het stuk 'Terror', waarin n'et i V- de staatsterreur in Chili, maar ook het politiek geweld in wes terse landen aan rle onV komt. ging, maar toch heeft ze Ulrike opgeroepen haar geweldpleging te staken. Haar argument was: 'Jullie dragen slechts munitie aan voor de conservatieve reactie, en dat kan tpch niet je bedoeling zijn'. Che Guevara, het idool van zoveel ter roristen. heeft de terreur veroor deeld omdat deze mogelijke mede standers onder de bevolking zou afschrikken van steun aan de guer rilla. Een democratisch land zal elk ge weld. of bet nu komt van links of van rechts en of het van politieke of van criminele aard is, met gelij ke energie moeten bestrijden. Daarbij zal niet in alle omstandig heden gebruik van geweld verme den kunnen worden Niet elke eis die terroristen stellen kan worden ingewilligd. Maar nooit zal een de mocratie zich mogen laten verlei den tot gevoelens van wraak. Het beheersen van die gevoelens is minstens even belangrijk als het opleiden van sluipschutters. Dit is het laatste artikel van deze serie. De voorgaande drie werden ge publiceerd op 11, 14 en 16 oktober. geen al te grote belangstelling voor het project heeft getoond, ook al zal deze Maritime aanzienlijk voor deliger zijn zowel in aanschaf als in de operatie dan de thans gebruikte toestellen. De nieuwe F-27 zal, zoals hij nu op de tekentafels ligt. een maximaal bereik krijgen van ruim vierduizend kilometer. Mede dank zij de twee extra ondër de vleugels aange brachte brandstoftanks kan het toestel twaalf uur In de lucht blij ven. lï r.i stimulans Met de introductie van de Mariti me, waarvan Fokker er vijftig denkt te gaan verkopen, heeft de fahr;pk een n'einve stimulans gege ven aan het F 27-proiect. Een ex- tia stlmi'u iis. want hoi FnendSlT p- programma loopt toch al. tegen alle verwachtingen hl, nog steeds suc cesvol. Dacht men er In 1972 nog aan het project definitief te stop pen, later bleek er nog zoveel be-r langstelling voor .het produkt te zijn, dat men gewoon ls doorgegaan met bouwen. Op het ogenblik rollen er twee per maand de fabriek uit, niet veel minder dus dan in de topjaren '62 en '63, toen er drie k vier toestellen 'per maand werden afgeleverd. Sinds 1955, toen het project werd begonnen, zijn er nu ruim 640 toe steilen verkocht wat een absoluut record betekent in de klasse van de turboprops (door straalmotoren aangedreven propellers). Het oude record van de Britse Vickers Vi scount. waarvan er 410 werden ver kocht. is als royaal geslagen en volgens Buley zal de Fri-t -h p nog verder uitlopen; hij ziet nog perspectief tot 1983 en verwacht er dan 750 verkocht te hebben. Behalve voor Fokker zelf betekent dat ook voor de staat een aantrek kelijk vooruitzicht omdat die van elk verkocht toestel royalties krijgt (als tegenprestatie voor haar subsi dies aan de ontwikkeling van het project). Tot nu toe incasseerde Den Haag van de Friendship-ver- kopen al ruim negentig miljoen gulden. Volgens Alan Buley zijn die verko pen sterk gestimuleerd door de ge stegen brandstofprijzen. 'Waar de Friendship nog steeds als een effi cient werkpaard geldt zovel door de lage aanschafkosten (3.5 miljoen dollar) als door de vliegkosten hebben veel maatschappijen de sprong naar het duurdere straal- vhegtu'g uitgesteld". Daarnaast speelt een rol. dat over schakelen op straalvliegtuigen meer min ls overal ter wereld de ns nog voelbaar en die span- ntlaadt zich op talloze plaat- conflicten van beperkte om- De meest voorkomende vorm ïze geweldpleging lijkt de guer- Maar ook deze guerrilla lijkt karakter te veranderen. In van een vrij openlijke strijd het leger van de officiële hebbers en een min of meer ibare guerillabeweging zien steeds vaker de stadsguerrillia in los verband opererende es, die zich bedienen van de ike terreur. Die vorm van guer- vordt vooral toegepast in La- imerika, waar bevrijdingsbe- ;en strijden tegen militaire uren deze vorm van politieke ge leging" die zich. zij het J kleineie schaal ook in wes- anden is gaan manifesteren, i die er belang bij hebben land als een oord van rust te stellen doen dit soort ge leging graag af als gewone laliteit. Vanuit de democratl- echtsorde bekeken is het dat Het Japanse rode leger dat ter wereld aanslagen pleegt uitse anarchisten die de republiek In rep en roer en, de linkse extremisten in renigde Staten die Jaarlijks rden terreurdaden plegen: gewoon een misdadige vorm Pupamarosje' spelen. Zo kun elf gerust stellen, al blijft het lijk vervelend dat deze poli- erreur io moeilijk uitroeibaar op één lijn rige artikelen over de politie- reur hebben we allerlei vor- van politieke geweldpleging shalve over één kam gescho- bevrljdingsbewegingen in La- Amerika. verzetsbewegingen anje, anti-koloniale bewegin- ti ook de links-anarchistische en-gooiers en hun rechtse te- eters in de westerse landen, doeling daarvan was niet al wegingen op één lijn te stel- "et ging er slechts om te laten at politieke bewegingen van I ferschillende aard hun toe nemen tot de politieke ter poord terreur wordt dan niet ikt om het misdadige karakter aan te geven, maar enkel als fding van een feepaalde vorm eweldpleging. Terreur is dan rzamelwoord voor al het ge- dat een pdlitieke bedoeling maar te 'ongeregeld' is om te noemen. Hét is zelfs iuerrilla in de traditionele zin et woord. Terreur uit zich in nslagen. ontvoeringen, stichtingen, enzovoorts, in ge- aden met een zeer incidenteel atselijk karakter. Fokkers jongste: de F-27 Maritime voor zeeverkenning. Meest kenmerkende verschil met de andere Friendships is de zoekradar onder de buik van het vliegtuig en de uitstulpende cabineramen achter voor onbelemmerende waarneming boven zee. Terroristen slaan onverwacht toe en verdwijnen weer als een blik semschicht in de nacht. Allereerst bij de machthebbers, die nauwelijks tegen zulke onverhoedse aanvallen opgewassen blijken. Zij komen daardoor in de verleiding hun mili taire en politionele macht nog v,er- der uit te breiden. Daarmee geven ze de terrorist een argument in handen om de machthebbers van het land verdacht te maken als een militaire dictatuur. Als de bevol king dat ook zo ervaart, kan die taktiek succes hebben Toch is het goed te bedenken dat dit tegengeweld altijd met de grootste terughoudendheid gebruikt moet worden. Onze minister van binnenlandse zaken. mr. W. F. de Gaay Fortman, heeft onlangs ge zegd, dat de rechtsstaat geweld al leen kan en mag - bestrijden met tegengeweld van een andere orde, namelijk met geweld dat blijft bin nen de grenzen die de rechtsorde stelt. De staat mag zich dus niet laten verleiden tot staatsterreur. Dan zou zij zich schuldig maken aan dezelfde rechtsverkrachting die we in landen als Rusland of Spanje aantreffen. Crisisbeheersing Het is een beetje een sociologen- woord, maar misschien is het toch het beste te spreken van 'crisisbe heersing' In de politieke terreur van linkse en rechtse extremisten treedt inderdaad een crisis naar bulten, die alleen met grote om zichtigheid bezworen kan wordpn. Erop los slaan roept slechts meer geweld op Een beheerste reactie op het poli tiek terrorisme is alleen mogelijk als men enig begrip heeft voor de achtergronden van dat geweld. Men zal moeten begrijpen dat bijvoor beeld de kopstukken achter de Baader-Melnhof-beweging aanvan kelijk op democratische wijze naar maatschappelijke veranderingen gestreefd hebben. Dat het tenslotte wanhoop geweest is die hen tot het fiQ<KjlottIg besluit gebracht heeft gewelcj te gebruiken. De vele hon derden linkse extremisten in de Verenigde Staten zijn vaak intellec tuelen die teleurgesteld zijn in de resultaten van de anti-Vietnam-be weging «de oorlog in Indo-China heeft nog jaren voortgeduurd) en in de aanvankelijk vreedzame be weging voor gelijke burgerrechten. Wat zij zagen was dat het militair- industriële apparaat zich niets aan trok van demonstraties. Nog altijd brengt de C.I.A. regeringen ten val. Nog altijd slaan de internationale ondernemingen munt uit de armop- de van de derde wereld. Toen heb ben tenslotte de Weatherman en andere groepen gezegd: 'We zullen de oorlog 'In eigen huis halen, we zullen het monster vanuit z'n eigen buik bestrijden' Luisteren Wie het geweld van de politieke terroristen veroordeelt (en nog maals: dat kan niet duidelijk ge noeg gebeuren) zal toch een ogen blik moeten luisteren naar de kri tiek die achter de rook van hun bommen schuil gaat. Als de gevan gen leden van de Baader-Meinhof- groep zeggen dat het een waanzin nige wereld is die jaarlijks vele duizenden mensenlevens opoffert aan het verkeersgeweld is die ver gelijking niet helemaal een dood doener. Wat zijn de belangen van de auto-industrie bij zulke geweld pleging en hoe serieus strijden wij tegen deze vorm van terreur? Linkse terroristen in de Verenigde Staten wijzen ter rechtvaardiging van hun strijd 'op het gemak waar mee de westerse wereld aanvaard heeft dat meer dan een miljoen Vietnamezen gedood zijn door de superieure techniek van B-52-bom menwerpers en napalm. Ze hebben ook herinnerd aan'al het criminele geweld dat in een land als de Verenigde Staten al lang 'gewoon' lijkt, maar dat iaarliiks zoveel slachtoffers eist dat het aantal 'po litieke' moorden er bii in het niet zinkt. Heroïne Er is een opvallende eensgezindheid bij links en rechts als het gaat om het veroordelen van politieke ter reur. 'Terreur Is de heroïne van de radicale bewegingen', zei een Ame rikaanse communist. De marxisti sche profeet Marcuse heeft het ter rorisme in het westen op praktische gronden veroordeeld: de situatie is (nog) niet rijp voor de revolutie. De pleegmoeder van Ulrike Mein- hof. Renate Riemeck. is zelf altijd actief geweest in de linkse bewe-

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11