redeling geeft uitleg itrent bezuinigingen n personeel defensie I I Slepend schippersconflict mogelijk spoedig voorbij IPTr iVH-ormd Je moet er mee leren leven valt wel een beetje tegen twikkelingshulp voor iapverdische eilanden el: Keiharde waarschuwing aan NAVO Minister overlegt met steden over opvang Surinamers Eigenlijk hoort „Wikken en Wegen" in elke boekenkast thuis. Naast Havank en de Bos Atlas. „Wikken en Wegen','een Amro pocket voor iedereen die wel 'ns geld overhoudt. Brusselse 'handreiking' leidt tot druk overleg Wachtenden in Zeeland de wanhoop nabij Tweede verdachte gijzeling koningin nu ook vr'igelaten 'In onderwijs lukraak bezuinigd' Nairobi - einde of nieuw begin Kunst G 17 OKTOBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 e Haagse redactie (lAAG Minister Vredeling heeft, gezien de onrust binnen ||ie in een mededeling aan het gehele personeel nog eens uit- jeven over de komende defensiebezuinigingen. leling benadrukt dat ook de- joet delen in de last van de economische situatie. 'Al te ijk wordt gezegd dat we dan wat minder aan ontwikke- lp moeten doen. Ik ben er- lertuigd dat de rust in de en daarmee ook onze veilig- p den duur het meest ge- is met verkleining van de ende tegenstellingen tussen rijk'. Ir. Vredeling weer- het verwijt dat de defensie bezuinigingen voor de ko- jaren' (totaal tot en met ■groot op 746 miljoen) zou uitgehold. oten? nd heeft er in NAVO-ver- band, aldus Vredeling, steeds voor gewaarschuwd dat er op langere termijn forse ingrepen in de Ne derlandse defensie nodig zijn in dien de NAVO niet door een doel matiger opzet van de verdediging bezuinigingen mogelijk maakt. Die financiële problemen zijn. door de economische situatie eerder geko men dan voorzien. Op langere ter mijn zou het uitblijven van doel matiger samenwerking binnen de NAVO zelfs kunnen leiden tot af stoting van een gehele defensie- taak, zoals ook al in de defensieno ta is gezegd. 'Die afstoting is niet mijn doel. maar wel een keiharde waarschuwing om internationaal ernst te maken met besparende maatregelen', zegt minister Vrede ling. Hij vindt afstoting van een taak in dat geval nog te verkiezen ize Haagse redactie IAAG Nederland gaat voor 1975 en 1976 in totaal 12,5 i gulden hulp geven aan de Kaapverdische eilanden. Minis- >nk heeft dit toegezegd aan een regeringsdelegatie van de irdische eilanden die deze week in Den Haag op bezoek was. 12,5 miljoen is 10 miljoen ntwikkelingsprojekten (ha- etering, landbouw, veeteelt ndheidszorg) en 2,5 miljoen ledselhulp. Een Nederlands an specialisten zal dit jaar ar de eilanden gaan om jekten uit te zoeken. Begin llen er dan gedetailleerde en tussen beide regeringen hulp worden gemaakt, ringsdelegatie heeft ook met Boersma gesproken over lemen van de Kaapverdia- deels illegaal, in ons land i'. De delegatie schat dit >p 5000. Boersma heeft ge zegd dat voor illegalen onder hen dezelfde regelingen gelden om als nog legaal toegelaten te worden, als voor andere buitenlandse werkne mers. De Kaap Verdische eilanden heb ben, na onafhankelijk van Portugal te zijn geworden, grote economi sche problemen op te lossen. Er is dikwijls watergebrek, de landbouw is primitief en 75 procent van de beroepsbevolking is werkloos, daar bij komt dan ook nog een aantal vluchtelingen uit Angola vertelde de regeringsdelegatie gisteren in Den Haag. boven handhaving van alle taken met slechter materieel. 'Een stagnerende welvaart zal van invloed zijn op uw aller omstandig heden. Uw bereidheid die last te dragen is een onmisbare bijdrage om mede door een goed uitgeruste krijgsmacht de vrede in Europa te helpen bewaren. Ik doe een beroep op u daaraan naar vermogen mee te werken, aldus de mededeling van de minister van defensie. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Van Doorn gaat op 23 oktober overleg plegen met vertegenwoordigers van de vier grote gemeenten over de opvang van de groeiende stroom Surina mers. Aanleiding daarvoor zijn de steeds grotere problemen die ont staan bij het huisvesten en opvan gen van de Surinamers in Amster dam. Rotterdam. Den Haag en Utrecht. Van de ons land binnenstromende Surinamers vestigt zich 28.2 pro cent in Amsterdam, .17.5 procent in Den Haag, 13.7 procent in Rotter dam en 4.8 procent in Utrecht, half september bevonden zich daar naast, in 35 opvangcentra buiten de grote steden nog eens 3 225 mi granten. Mr. Van Doorn antwoordt dit op vragen vanuit de Tweede-Kamer fractie van de PvdA. De PvdA-Kamerleden hadden er op gewezen dat de huis vestingsmogelijkheden in de grote steden zo slecht zijn dat er nu al situaties voorkomen waarbij in twee of drie kleine woningen zeven gezinnen wonen. Het is ons bekend, dat zich in de grote steden ontoe laatbare woonsituaties voordoen. Daarom is de regering bereid ge meentelijke voorstellen die bijdra gen aan de verlichting van die nood, te honoreren. (ADVERTENTIE) De Amro heeft 'n pocket samengesteld, die gaat over de pure essenties van beleggen. Of noem 't bezitsvorming. Of gewoon wegleggen. En omdat bijna iedereen daar op één of andere manier aan doet, verdient dit nieuwe boekje in elk huis een ereplaats. Want wie niet al z'n geld opmaakt, die staat voor 'n keus .uit alternatieven. W at te doen met 't resterende bedrag? Op een spaar rekening zetten en welke dan? Of liever in 'n eigen huis investeren? Of aan 'n levensverzekering bouwen? Of aandelen kopen? Of zelfs goud? Niemand anders dan uzelf kan die keus maken. Door alle voor- en nadelen van de diverse mogelijkheden af te wegen. Door naar de waardevastheid te kijken. En de fiscale kant. En de opneembaarheid. En in hoeverre je er verstand van moet hebben. En zo voort. Dat is een hele klus, waar u best wat hulp bij kunt gebruiken. De pocket die deze hulp biedt heet „Wikken en Wegen - De verstandige opbouw van 'n financiële reserve". Alle belangrijke mogelijkheden hebben er hun eigen hoofdstuk in. En worden steeds gevolgd door 'n vaste rij criteria, welke u de kans geven om precies de plus- en minpunten op te stellen. Zodat u na die persoonlijke interpretaties tot een gemotiveerde beslissing kunt komen. Stap een dezer dagen even een Amro Bank binnen, leg f 1,50 op de balie en vertrek met 'n boekje dat tot nu toe nergens te koop was. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN Aan de onmogelijke situatie, waarin als gevolg van de onverbiddelijkheid van hun Belgische collega's honderden Nederlandse schippers nu al bijna zeven weken verkeren kan op kor te termijn een einde komen- De belofte van de Europese commissie om binnen twee maanden met een voorstel inzake bodemtarieven te komen en het loslaten van haar bezwaren tegen vrachtverde ling hebben gisteren tot druk overleg geleid. Minister Vredeling Eerder deze week hebben de amb- tenarenorganisaties zich ongerust getoond over de gevolgen van de aanschaf van nieuw materieel (F- 16 straaljager, jeeps) voor het de fensiepersoneel. Het gaat daarbij vooral om de vraag hoe het onder houd van dit materieel zal worden geregeld. Volgens het orgaan van de algemene bond van ambtenaren hebben de bonden onlangs in het overleg met defensie in het alge meen ongerustheid over het beleid voor 1976 en de gevolgen daarvan voor het personeel uitgesproken. Zij hebben op extra overleg met minis ter Vredeling aangedrongen. Roethof (PvdA): 'Te veel mensen op het spoor van moordenaar' Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het Tweede Kamer lid Roethof (PvdA) vindt het niet terecht dat er zo enorm veel man kracht wordt ingezet om één enkele persoon die een moord heeft ge pleegd te pakken te krijgen, vooral als dit ook nog gebeurt, jaren na dat de moord is gepleegd. Roethof wees erop dat het perso neel dat hiervoor nodig is, wordt onttrokken aan de normale dien sten, waardoor de opsporing van meer eenvoudige zaken, zoals snel heidsovertredingen, in het gedrang komt. hoewel dergelijke overtredin gen ook wel degelijk groot gevaar opleveren voor mensenlevens. Minister Van Agt (justitie) be streed gisteren, tijdens de behande ling van zijn begroting in de Twee de Kamer, deze mening met kracht. Hij vindt namelijk dat de opsporing van moorder. aars hoe dan ook voortgang moet vinden, ook. al kost dat erg veel geld. Het Kamerlid Van der Lek (PSP) diende gisteren een motie in om de meldingstermijn van de illegaal in ons land verblijvende buitenlandse werknemers met drie maanden te verlengen. Deze termijn verloopt namelijk op 1 november. Van der Lek is van mening dat de vreemde-' lingendiensten nu pas een beetje ingespeeld raken op de legalise ringsregelingen, zodat er wat meer tijd nodig zal zijn om de te ver wachten stroom te verwerken. Staatssecretaris Zeevalking bestreed deze opvatting. Hij is ervan over tuigd dat de vreemdelingendiensten een enkele uitzondering daarge laten de stroom best aankunnen en dat de regeling al langere tijd goed werkt. De regering is dan ook niet van plan de meldingstermijn te verlengen. In de Nederlandse en Belgische schappersorganisaties alsmede in de commissies die zich met de tot dusver schier onoplosbare proble men hebben beziggehouden beraad de men zich op de Brusselse 'hand reiking'. Het systeem van de beurt rol hooggenoteerd op de priori teitenlijst van de Belgische schip pers kan overigens alleen op vrijwillige basis worden ingevoerd. De Europese commissie acht een door de regeringen opgelegde vrachtverdeling namelijk in strijd met de Europese wetgeving. Zij opent met haar meer tegemoetko mende houding echter alle kans op een door alle partijen te aanvaar den regeling voor de zogenaamde Noord-Zuid-scheepvaart in Neder land. België en Frankrijk. Minister Westerterp, staatssecreta ris Van Huiten en de Belgische minister van verkeer, Chabert, wa ren duidelijk ingenomen met dit 'breekijzer' in het zo langzamer hand vastgeroeste conflict. Maar er moest dan ook eindelijk iets gaan gebeuren. Wat zich dinsdag bij Temeuzen afspeelde tussen vijftig obstinate Nederlandse schippers en de politie liet aan duidelijkheid niets te wensen over. De schippers die aan alle kanten in de moeilijk heden zitten, niet voor- of achter uit kunnen, soms al met rottende ladingen zitten en desondanks door degenen, voor wie ze bestemd zijn, gesommeerd worden ogenblikkelijk te komen lossen, konden het niet verkroppen dat Nederlandse en no ta bene Belgische schepen in Ter- neuzen gelost worden, waarna de lading met vrachtwagens naar Bel gië gaat. Zij joegen twee uit Rot terdam gekomen Belgische schepen van de kant, maar ontmoetten bij hun actie de politie op hun weg. 'Onderkruiperij' Volgens de Terneuzense korpschef E. Hubregtse kon moeilijk voldaan Van een verslaggever UTRECHT De tweede verdachte van een gijzelingsplan van de Ko ningin. Walter van O. is gisteren ook op vrije voeten gesteld. Dit heeft zijn advocaat, mr. J. Defares. meegedeeld. Dinsdag al werd de broer van Waler. Huib van O., vrij gelaten. Walter heeft achttien da gen in voorarrest gezeten. Volgens mr. Defares, die Walter gistermor gen nog in zijn cel heeft bezocht was de jongeman (22) een zenu winzinking nabii. worden aan de wens van de Neder landers om aan deze wat zij noe men 'onderkruiperij' van Belgen zelf een einde te maken. Het mi nisterie van verkeer en waterstaat bevestigde dat daarvoor elk wette lijk middel ontbrak. Het was overigens met bloedend hart dat de korpschef een eind aan de actie moest laten maken. Hij zei: 'Het is een trieste zaak dat op Nederlands grondgebied Nederland se politie tegenover Nederlandse schippers komt te staan als gevolg van een eindeloos durend conflict tussen de Belgische schippers en hun regering'. 'Sympathie weg' Die opgesloten schippers, die zich aanvankelijk solidair met hun zui delijke collega's verklaarden, hebben Voorzitter scholenbond: Van onze onderwijsredactie UTRECHT Er wordt in het onderwijs lukraak bezuinigd. Het geld dat nodig is voor ver nieuwing wordt onttrokken aan bestaande onderwijs. Deze klacht uitte gisteren de voor zitter van de bond van protestants- christelijke mavo-scholen, de heer A. de Jongh. De verwijten die hij de regering op dit punt maakte deden denken aan de kritiek die destijds uit de onderwijswereld kwam toen de vroegere minister Van Veen met zijn 'beleidsombui gingen' kwam. 'Van enige filosofie achter de aan gekondigde bezuinigingen is geen sprake', ze de heer De Jongh. De verhouding tussen de uitgaven voor vernieuwing en voor het bestaande onderwijs is scheef getrokken.' Vooral de verhoging van de gemid delde groepsgrootte van achttien tot twintig stuit op weerstand. 'De lasten zullen vooral drukken op kleine scholen. Hier en daar moet zelfs voor de voortgang van het onderwijs gevreesd worden. Het aantal arbeidsplaatsen zal door dp- ze maatregel bovendien met ten minste zeshonderd plaatsen afne men. Het is ons een raadsel hoe minister Van Kemenade dit heeft kunnen doen.' De heer De Jongh was ook ont stemd voor het achterop blijven van de administratiekostenvergoe ding die scholen krijgen. Het enige punt waarover hij zich tevreden toonde was de verbetering van de vergoeding van exploitatiekosten, waar vorige jaren om gevraagd was. al sinds lang hun gevoelens van sympathie zien verdwijnen, toen zij merkten dat de actie slecht werd geleid en dat zij mede als inzet in de strijd werden gebruikt. Wilden ze na de officiële opheffing van de blokkades vertrekken dan werden ze bedreigd en gesard. Deden ze een beroep op de rijkswacht dan kregen ze te horen dat die niet bij machte was bescherming te verle nen. Intussen lieten de verzeke ringsmaatschappijen weten geen uitkeringen te zullen doen bij scha de. Dit alles deed bij de Nederlandse schippers machteloze woede ont staan tegen alles en iedereen maar vooral tegen de Beleen, die hen nog altijd in de tang lebben. Geen wonder dat het er een keer toe kwam hard tegenover hard te stel len. (ADVERTENTIE) Deze week in Hervormd Nederland o.a.: speciale bijlage 0 Redt of wurgt Van Doorn prijsvrijheid? 9 Een gesprek met mr. G. B. J. Hilterman. Kan gereformeerde synode de vrede bewaren? Nederlanders in Siberië. Ik abonneer y, mij op/vraag 1Proefnummer U Jj Nederland. NAAM: ADRES: WOONPLAATS: GIRONUMMER: TELEF.NR.: ab.prijs ƒ51.— per jaar. Abonnementen kunnen elk ogenblik ingaan. Bon ingevuld in BLOKLET- TERS in envelop (zonder postzegel) verzenden aan: Hervormd Nederland, Antw.nummer 1776, Den Haag. door Ber Huising AMSTERDAM Het cabaret programma dat woensdagavond voor het eerst uitkwam in Am sterdams Frascati heet Je Moet er mee Leren Leven ...v. en dat gaat ook wel voor die paar uur, want het is duidelijk als ver maak bedoeld en aan Conny Stuart, Sylvia de Leur en Jenny Arean is altijd plezier te beleven. Conny Stuart bijvoorbeeld is, in Ethologie, een kostelijk dwaze da me. die, kakelend knorrend, flad derend. stappend, iets van allerlei dieren in zich heeft: of als Godelief de vrouw met pilletjes, die het he lemaal niet meer ziet zitten, totdat ze een pil vindt die haar levenslus tig doet bruisen: of niet zo komisch dan, de moeder die achter haar provo-kinderen stond in de jaren zestig en nu bitter zingt dat er van al die frisse bewegingen niets meer over is; en dan nog een stel malle typetjes in sketchjes met de anderen. Zoals Conny dat doet en kan. Altijd goed. Sylvia de Leur Is, geheel op haar eigen manier, ook telkens weer grappig, als verschillende nerveuze, bange, kinderlijke vrouwtjes met drukke gebaartjes en hoge uithaal tjes: en haar enige solo, Vertrossing, over een tv-kijkster die worstelt met het betere, en eindelijk wordt gered door 'de vertrosser', is een enig stukje cabsret. Jenny Arean maakt van Mijn Lijf wacht, met haar lijfwachten, een sterk nummer, niet alleen door haar rithm 'n blues-achtige zang, maar ook door de dans en de bewe gingen, die een Amerikaanse allure hebben. Dat is dan ook best werk van regisseur choreograaf Paddy Stone. Sylvia en Jenny maken ook nog een onbedaarlijke ruzie in een Supermarkt, en samen met Conny zijn ze mallotige bruiden van Hey- boer, of verpleegsters in een sketch die Ziekenhuis heet. ZWAK En die, zoals bijna alle sketches, niet zo bijzonder leuk is. De tek sten zijn van Annie M. G. Schmidt en Guus Vleugel, twee van de be sten, die hoge verwachtingen wek ken en mij, daardoor, deze keer niet meevielen. Ze hadden allebei iets van: er is een boel narigheid overal, ook in onszelf, en daar kun nen wij toch niks aan doen. Je moet er mee leren leven en maar proberen of Je erom lachen kunt. Het openingsnummer heet dan ook Machteloos, en het slot Onze The rapie, waarbij moeite gedaan wordt de zaal tot oerkreten te bewegen. En dat lukte niet best, ook al door dat er blijkbaar te wendg aan gere peteerd was. De teksten zijn over het algemeen te wijdlopig, dus niet spits, de frappes zijn zwak en als, zoals in Spreiding, de berijmde tekst ook nog gezongen wordt zie je de mop al een vers te vroeg aanko men. Harry Bannink, die overal muziek bij schreef, en dat altijd goed doet, kon bij die lange verha len maar zelden tot goede, pittige songs komen. Een lied als Voor Ik op je Uitgeke ken Ben. gezongen door Jenny Are an en Hans van der Gragt, is tame lijk melig; Rose Wolk, over een verslaafde die dood wil (ook v.d. Gragt) en Doe-h et-zelf Plutonium Bom, gebracht door Cor v.d. Brink, lijden zwaar aan de algemene bur gerlijke ontmoeidiglng. Beide ar tiesten nog aangevuld met Patrick Theunisse en Herman Crebas, heb ben nog niet de kracht enhet Van links naar rechts: Jenny Arean, Conny Stuart en Sylvia de Leur in een scène uit 'Je moet er mee leren leven'. niveau van de drie actrices. De sketches gaan over zelfmoord, een bomaanslag, een ziekenhuis en krabben (weer een neurose). Alleen het ensemble-zangspel Springbalsemien is wat vrolijker en gezonder, al wordt Conny ook daar in gek. Frank Raven ontwierp een handig en vrolijk decortje met be speelbare draaideuren, en Bert Stoots heeft de leiding van het viermans -o rkest J e. i l

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9