rabische Liga reigt Israël iet vergelding Britse partijleiders hebben touwtjes stevig in handen Problemen Giscard-Breznjew zouden nu zijn opgelost Zwarte busboycot in Natal is fel protest aanval op Libanon biao's akkoord met muiters deelt militairen in Portugal if bestrijdt «spraken op aanse Sahara I isinger: Nixon 'zonderling, »kunsteld en onprettig' Congressen succes voor Wilson, Thatcher en Thorpe Wallace op bezoek bij NAVO Franse president: ontspanning in Europa blijvend Napalm militair niet te rechtvaardigen Loon-achterstand in Z.-Afrika blijft 17 OKTOBER 1975 [O/TEL AVIV/BEIROET (DPA, AP, Reuter) De Arabische heeft Israël gedreigd met vergelding bij een directe of in- te aanval op Israël. Na afloop van een speciale zitting van de in Cairo verklaarden de ministers van buitenlandse zaken i tlle Arabische landen zullen ingrijpen bij een eventuele Is- 1e aanval. conferentie die door Syrië, de ijnse be vrij dlngsor ganat i e a!en Libië werd geboycot, werd lesioten Libanon 'in beginsel' te steunen. Dit om de 3lzen na de strijd tussen chris- en moslems die in april be hoed te maken. Op het ogen- s een wankel bestand van i. Mahmoud Riad, de secreta- van de Arabische Liga, hopen diat de conferentie bijgedragen tot beëindiging e Libanese crisis, 'hoewel alles itste instantie van de Libane- jlf afhangt.' Hij gaf toe dat de g geen contrete resultaten eb opgeleverd, maar 'als de mi ld s het mogelijk hadden gevon- Vipet meer te komen, dan zou- dat hebben gedaan.' "4n versterkingen aël zijn gisteren Arabische en B che beschuldigingen ontkend 51 raël een sterke troepenmacht f' lebben samengetrokken. Het J? lannen hebben voor een aan- p Libanon als ook op Syrië. voerers in Tel Avivhontken- edere vorm van troepenver- w<ng in de Golans en gaven de ering dat hetzelfde geldt voor van Israël met Libanon. ms v ruzalem Post meldde gisteren VS op het ogenblik proberen I nning tussen Israël en Syrië te e' nderen. Op 30 november loopt landaat van de vredesmacht "le VN in de hoogvlakte van af. De VS zouden behalve iraël en Syrië contact hebben it met Egypte, Jordanië Saoe- m di-Arabië en de Sowjet-Unie. Israël veroverde de hoogvlakte van Golan op Syrië tijdens de juni-oorlog van 1967. Sindsdien heeft het achttien nederzettingen in de Golan ge bouwd. Barricaden ruimen In Beiroet waren bulldozers giste ren weer bezig met het ruimen van barricaden, zo langzamerhand een vertrouwd beeld. Nadat zaterdag een bestand was bereikt tussen de elkaar bestrijdende moslems en christenen, laaide twee dagen gele den de strijd weer op. Zeker twaalf mensen kwamen daarbij om het leven. Schattingen over het totale dodenaantal sinds april van dit jaar liepen uiteen van vijftienhon derd tot achtduizend. Gisteren leek de rust weer eens te zijn terugge keerd, terwijl werd overlegd tussen de Libanese regering en de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) van Jasser Arafat. Deze heeft een plan van vijf punten ingediend om een einde te maken aan de troebe len in Libanon. In dit plan erkent de PLO het recht van de Libanese staat zijn soevereiniteit in alle ge bieden van het land uit te oefenen. Premier Karami zei dat het memo randum van de PLO een 'opbou wende geest' ademt en de weg ef fent voor een vruchtbaar gesprek. Minister van binnenlandse zaken Ohamoen verklaarde dat de bloedi ge botsingen tussen de elkaar be strijdende groeperingen zich niet meer zullen voordoen als het me morandum van de PLO en de eer der gesloten overeenkomsten naar de letter worden uitgevoerd. BON (Reuter, UPI) De g! tionaire Raad in Portugal is n bijeen geweest om te pra- tèr de concessies', die de staf- an het leger generaal,Pabiao eI{ lag heeft gedaan aan mui soldaten in de Noord-Portu- !ad Oporto. Dit akkoord heeft ee tot ernstige verdeeldheid 11 raad en de militaire top. de wat behoudende militai- ien de beslissing van Fabiao i ondermijning van de po- de discipline in het leger te herstellen. Het- verzwakt bovendien de positie van de commandant voor Noord-Portugal Pires Veloso, die inmiddels plaatselijke officieren bijeen heeft geroepen om hun me ning over de concessies te horen. President Da Costa Gomes heeft in een verklaring naar aanleiding van de demonstraties door militairen van het illegale 'Verenigde soldaten zullen overwinnen' gezegd dat dit soort acties verwarring schept on- derhet volk en verdeeldheid en on gedisciplineerdheid in de strijd krachten uitlokt -[HAAG (AP. Reuter) Het ationale hof van justitie in \ag meent dat Marokko en .nië zekere 'wettige banden' et westelijk deel van de Sa- hadden, toen dat een eeuw jjin door Spanje werd ingeno- Maar het hof heeft geen be- dat Marokko en Mauretanië og geen aanspraak op het kunnen doen gelden jebied is al geruime tijd een VjPPel tussen Spanje. Marokko ilretanië. Soanie zeet het ge- uretanië. Spanje zegt het ge- nafhankelijk te willen laten waar ook Algerije voor zijn. Algerije grenst evenals ko en Mauretanië aan de ise Sahara. heeft steeds gezegd het ge- e zullen verdedigen tegen el- ik van buitenaf die in strijd zelfbeschikking. De Spaanse is van groot belang omdat hder zijn oppervlak een van ootste fosfaatvoorraden ter herbergt. Fosfaat is een veel e! de kunstmeststof tel "je rotsen 'aanse Sahara is ongeveer net not als Noorwegen. In de ne- nde eeuw zetten Spaanse jtis !rs voor het eerst voet op de lanf°tsen van het gebied. Op de entte van Berlijn in 1885 •et l?e westerse mogendheden de Jen verdeelden werd dit stuk nel wo aan Spanje toebedacht. Op ,eg k van de de-kolonisatiecom- van de Verenigde Naties 30l het internationale hof van e zich nu over de vraag gebo gen of het gebied nu wel of niet zonder eigenaar was toen het werd ingedeeld.' Tijdens een reeks openbare zittin gen van het hof in juni en juli wezen Marokko en Mauretanië op de historische banden tussen hun landen en het omstreden stuk van de Sahara. Eén van hun argumen ten was dat de nomadenstammen die door de woestijn trokken zich in de loop der eeuwen nooit iets van grenzen hebben aangetrokken zodat het westelijk deel van de Sahara in feite een geheel vormt met Marokko en Mauretanië. De uitspraak van het hof over de Spaanse Sahara, die gisteren be kend werd gemaakt, moet worden gezien als een advies aan de alge mene vergadering van de Verenigde Naties over de toekomst van het omstreden gebied. Marokko dreigt Koning Hassan van Marokko heeft gedreigd dat zijn land vanaf van daag 350.000 onbewapende burgers naar de Spaanse Sahara zal sturen. Hassan sprak gisteravond voor de Marokkaanse radio na het bekend worden van de uitspraak van het internationaal gerechtshof. door Bert van Panhuis De partijcongressen, die de drie grote politieke groeperingen in Groot-Brittannië socialisten, con servatieven en liberalen de afgelopen weken hielden hebben vooral in het teken gestaan van het leiderschap. Elk van de drie, voor het eerst bijeen sinds de Labourpartij van Harold Wilson begin vorig jaar de wacht overnam, had zo z'n beslommeringen. IINGTON De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry '8er vindt zijn vroegere chef, oud-president Richard Nixon, maar een rlinge. gekunstelde en onprettige man'. 'fer zei dat tijdens een etentje met zijn Canadese collega Allan 'chen in Ottawa. Daarbij was een microfoon opgesteld om de pers H ander vertrek te kunnen laten meeluisteren naar de formele tafel- De geluidsinstallatie was te vroeg aangezet waardoor de journalisten p;en deel van de gewone tafelgesprekken konden horen. Zij hoorden ml) 'eer zeggen dat Nixon wel een goede president was. esi een ra»"e man, maar hij was erg besluitvaardig op zijn eigen manier. 0p og tot de kern van het probleem.' Maar aan de andere kant, zo zei jdrller Kissinger, was Nixon 'een erg gekunstelde man'. Als hij iemand iro "ette- 'doordacht hij het allemaal erg voorzichtig, zodat er niets ef wan was. Hij vond het niet leuk mensen te ontmoeten en de mensen dat aan.' Wilson heeft te maken met een steeds verder uit elkaar groeiende partij, Margaret Thatcher werd voor het eerst geconfronteerd met haar achterban en bij de liberalen roerde zich een groep, die van me ning was dat Jeremy Thorpes lei ding de partij alleen maar kwaad doet. Labour Harold Wilson leek met zijn La bourpartij een moeilijk congres te gemoet te gaan. Er zat nog veel oud zeer van de hevige campagne over het lidmaatschap van de Euro pese Gemeenschap en bovendien moest blijken hoe de partij staat tegenover de strakke Inkomenspoli tiek van de regering, met als hoofdmoot dat de jaarlijkse loonsverhogingen niet meer dan dertig gulden per week mogen be dragen. De vakbonden waren eind augustus tijdens het congres in Blackpool akkoord gegaan met de plannen van minister Healey (fi nanciën) maar de linkervleugel van de Labourpartij had nog steeds geen 'vooruit dan maar' gezegd. Links leek het te gaan maken. Eerst joeg de rechtervleugel, sinds kort verenigd in het zogeheten So ciaal-democratisch Verbond de congresgangers tegen zich in het harnas door een aantal leden van het partijbestuur van communisti sche sympathieën te beschuldigen. Dit gebeurde zo met de botte bijl dat zelfs zeer gematigde kopstukken als de ministers Roy Jenkins en Shirley Williams er snel afstand van namen. Het Verbond had op de eerste dag van de conferentie de eigen glazen al ingegooid. Een tweede teken was het wippen van Dennis Healey uit het partijbe stuur. De verdeling binnen dit 29 leden tellende bestuur was tot nu toe 14 voor links en 15 voor gema tigd geweest maar door in Healey's plaats Eric Heffer, de door Wilson in de EG-campagne ontslagen on derminister van industrie en een linkervleugelman van het zuiverste water, te kiezen waren de verhou dingen in het bestuur gewijzigd. Heffers verkiezing was tevens een kleine wraakneming op Wilson zelf. Maar toen kwam de terugslag. Jack Jones, de machtige voorzitter van Groot-Brittanniës grootste vakbond van transportpersoneel een or ganisatie met een miljoen leden gaf zijn goedkeuring aan het inko mensbeleid van de regering. Dit betekende dat Wilson van de vak bonden geen tegenstand meer te ver duren had. En vervolgens maakte Michael Foot, de minister van Ar beid en de man met het meeste gezag binnen de linkervleugel, dui delijk dat de problemen in het Verenigd Koninkrijk zo groot zijn geworden dat links zich achter het beleid van Wilson dient te scharen. De scheuring in de linkervleugel was een feit. Wilson had Foot maar ook Barbara Castle, de minister van sociale zaken, en een aantal onder ministers aan zijn zijde. Het bete kende wel dat er een nieuwe groe pering bijkwam in de partij: uiterst links, dat zich onder aanvoering van het Londense lagerhuislid Ian Mikardo, fel tegen regering en nu ook vakbond blijft keren. De oude rot Wilson kon in z'n vuistje la chen. Hij haalde nog een keer uit naar uiterst links en nog een keer naar uiterst rechts en kon als goed geruggesteund leider van Labour de slotliederen 'De Rode Vlag' en het gekruisd hand in hand ten gehore gebrachte 'Auld Lang Syne' uit volle borst meezingen. Conservatieven Margareth Thatcher, sinds dit voor jaar leider van Labours grote te genvoeter, de Conservatieve Partij, ging eveneens een belangrijk con gres tegemoet. Sinds zij oud-pre mier Edward Heath na twee verkie zingsnederlagen toch nog vrij on verwachts wist te onttronen was zij nog niet met het partijkader ge confronteerd. De nieuwe leider van de partij had zich tot voorkort erg rustig gehouden en steeds vaker kon men de klacht horen of dit nu de vrouw was. die de Tories weer in de regeringsbanken moest brengen. Mevrouw Thatcher leek deze perio de achter zich te willen laten bij het bezoek dat zij aan de Verenigde Staten en Canada bracht. In een aantal toespraken, die des te meer opzien baarden omdat men als Brit de partijpolitiek gewoonlijk binnen de landsgrenzen bedrijft, gaf zij haar visie op het maatschappelijk gebeuren. Maggie Thatcher hief de lofzang aan op het kapitalisme en de vrije markteconomie en zei dat iedereen het recht moet hebben om ongelijk te zijn. Margaret Thatcher applaudiseert voor de toespraak van oud- opperrechter Lord Hailsham, een graag geziene gast op de con gressen van de conservatieven. Het congres, dat net als dat van Labour in de westelijke badplaats Blackpool werd gehouden, had ge noeg om over te praten. De zitting kabbelde echter zachtjes voort zon der opzienbarende gebeurtenissen totdat mevrouw Thatcher zelf op het podium verscheen om de slotre de te houden. In scherpe bewoor dingen bond zij de strijd aan met alles wat socialistisch is of er maar naar riekt. Ze riep haar gehoor op tot trots en vertrouwen en kreeg iets van een moderne Jeanne d'Arc, die Groot-Brittannië van de onder gang moet redden. Een staande ovatie van vijf minu ten was haar deel en enthousiaste lingen spraken al van 'de beste rede sinds die van Winston Chur chill in 1949'. Margaret Thatcher was tot leidster gekroond. Dit bete kent niet dat zij niets meer te duchten heeft. De groep rond Ed ward Heath kan het nog maar zeer moeilijk verkroppen dat zij buiten spel is gezet en belangrijke figuren uit het linkerkamp zoals de. oud- ministers Robert Carr, Nicholas Scott en Ian Gilmour hébben on langs binnen in de partij een 'Her- vormingsgroep' opgericht. Mevrouw Thatcher schijnt dit ge vaar ook wel te zien. Zij heeft tijdens het congres getracht deze vleugel niet te zeer van zich te vervreemden, ook al stond Heath naast haar op het podium met een lach als van de boer met de kies pijn. Volgens hardnekkige geruch ten wil zij Heath als schaduwminis- ter van buitenlandse zaken opne men in haar ploeg. Op deze manier zou de oud-premier wat worden in gepakt. Margaret heeft echter al eens haar neus gestoten bij Heath en zij zal meer zekerheid willen voor zij een nieuwe 'verzoeningspo ging' doet. De derde- -partij van belang op het Britse politieke toneel, de Liberale, was enige tijd vóór de beide ande ren bij elkaar geweest. De vreugde was ver te zoeken. De partij slaagt er door het voor haar zo onvoorde lige kiesstelsel niet in een groepe ring van belang te worden, die een sleutelfunctie zou kunnen krijgen. Ook al haalde men bij de jongste verkiezingen ongeveer 20 procent van het aantal stemmen, het aantal zetels in het Lagerhuis is niet meer dan 15 van de 635. Recente onder zoeken hebben bovendien uitgewe zen dat de Liberalen er wat uitlig- gen bij de kiezers. Binnen de partij begon zich dan ook een groepering te roeren, die stelde dat Jeremy Thorpe onvol doende leiding geeft aan de libera len. Partijbons Cyril Smith slaagde er met moeite in de tegenstand tegen Thorpe in te dammen en de somber ogende aristocraat Thorpe hield de touwtjes in handen, al moet worden gezegd dat de ver deeldheid binnen de Liberale gele deren gematigd tegen radicaal steeds ernstiger wordt Het opmaken van de balans in de drie partijen zal weinig invloed hebben op de landspolltlek. Harold Wilson en zijn Labourpartij zitten op rozen nu links zich heeft inge toomd en de vakbonden achter de regeringspolitiek staan. De Conser vatieven zullen het ongetwijfeld best vinden dat zij nog even in de oppositiebanken kunnen blijven zitten. Men heeft nu de tijd om de politieke uitgangspunten wat te stroomlijnen en op zowel rechts als centrum af te stemmen. Labour kan bovendien traditioneel veel be ter opschieten met de rakbonden en zelfs binnen de conservatieve partij is men beginnen in te zien dat steun van deze belangengroep in de huidige economische omstarv digheden onontbeerlijk is. George Wallace, de gouverneur van de Amerikaanse staat Alabama, heeft gisteren op zijn dertiendaagse reis door West-Europa de Belgische hoofdstad Brussel aangedaan. Hij sprak hier onder meer met mr. Luns, de secretaris-generaal van de NAVO, en generaal Alexander I^aig, de bevelhebber van de Amerikaanse troepen in Europa. Op de foto: Wallace, in rolstoel, omringd door veiligheidsfunctionarissen. KIEW (Reuter, UPI) De Franse president Giscard d'Estaing heeft gisteren laten doorschemeren dat zijn besprekingen met de Sowjetrussische partijleider Bremjew om poli+ieke redenen tot vandaag zijn uitgesteld. Hij liet echter ook blijken dat de problemen nu zijn opgelost. De Sowjetrussische leider zegde eergisteren eerst de gesprekken met Giscard af en liet vervolgens ver stek gaan op een balletvoorstelling ter gelegenheid van zijn Franse gast. Dit had tot gevolg dat er veelvuldig werd gespeculeerd over ruzie tussen de beide leiders en over een plotselinge ziekte van Breznjew. Diplomatieke waarnemers opperden ook de mogelijkheid van een belang rijke bijeenkomst van de partij top, temeer omdat de onderhande lingen die de ministers Sauvagnar- gues (buitenlandse zaken), Fourca- de (financiën) en d'Ornano (indus trie) met hun Sowjetrussische col lega's zouden hebben gewoon door gang vonden. De bijeenkomst van de partijtop zou kunnen gaan over de voorbereiding van het nieuw vijfjarenplan 197-1980, waarbij er moeilijkheden zouden zijn over de deelneming van de verschillende departementen en de plaats van de economische samenwerking met het buitenland. Giscard zei gisteren tegen de ver dat er vandaag een Frans-Russisch document over po litieke samenwerking al worden ondertekend, waarin een aantal nieuwe elementen van een ont- spanningspolitiek staan. De ont spanning is nu een blijvend oder- deel va de Europee politiek, zo voegde Giscard er aan toe. Eerder op de dag hadden kringen rond de president echter gewag gemaakt van moeilijkheden bij het opstellen van de tekst van het document. De president zei in Kiew evenwel dat men het over alle te tekenen docu menten eens is. STOCKHOLM (UPI) —Het Inter nationaal instituut voor vredeson derzoek SIPRI steunt de pogingen van een aantal landen, napalm en aanverwante verbrandingswapens te verbieden,. 'Het enorme lijden dat deze wapens veroorzaken, kan onmogelijk gerechtvaardigd worden met een beroep op militaire nood zaak. 'In een aantal perioden van de Vietnamese oorlog, aldus een rapport van het SIPRI, werd de meeste napalm overigens niet ge- breuikt voor directe luchtsteun bij militaire acties, maar kwam terecht op het achterterrein, onder andere op dorpen. Napalm en de nu ontwikkelde 'che mische vuurbollen' veroorzaken bij overlevenden 'afschuwelijke ver minkingen en littekens, die het de 'patiënt 'bijna onmogelijk maken om een normaal leven te leiden', schrijft het door het Zweedse par lement opgerichte onafhankelijke instituut. Later optredende gevol gen zijn huldkanke;. en blijvende schade aan longen, nieren en hart. Amerika en zijn bondgenoten heb ben in Indochina bijna 400.000 ton napalm gebruikt. Het SIPRI noemt dat een uitzonderlijk grote schaal van toepassing. NEWCASTLE, Zuid-Afrika (Reuter) Langs de stoffige we gen tussen de zwarte dorpen en de blanke Zuidafrikaanse stad, trekken duizenden mensen van het Zoeloe-volk moei zaam van en naar hun werk voor sommigen is dat een tocht van tegen de 50 kilometer. Bussen met het opschrift 'slegs vir swartes', in normale tijden zo vol als een sardine-blikje, maar nu zo goed als leeg, glijden uitdagend langs de voortploete- rende menigte. 'Azikhwel' (we gaan niet met de bus) schreeuwen de zwarten en de kreet echoot langs de rij. 'AsinamaU' (we hebben geen geld). Ze boycotten de lokale busonderneming vanwege een prijsverhoging van ongeveer 17 cent per rit. Hun protest is tegelijk een schreeuw om hulp en een waar schuwing dat de economische crisis in Zuid-Afrika, zoals zo veel In dit land van apartheid, de zwarten veel harder treft dan de blanken. In Newcastle, een industriestad in het golvende heuvelland van Natal, midden tussen de goudvelden van Jo hannesburg en de genoegens van het strand van Durban, lijkt de officiële blanke reactie op de boycot verre van hoopgevend. Kleine Afrikaanse ondernemin gen, die autopools proberen te organiseren van en naar de zwarte nederzettingen, ontdek ken dat de politie nu net dit moment heeft uitgekozen om steekproeven te houden om de betrouwbaarheid van hun voer tuigen te controleren. Honder den gedeukte personenauto's en vrachtwagens, volgepropt met Afrikanen op weg naar hun werk worden bij wegversperrin gen tot stoppen gedwongen, na gekeken en meestal onveilig be vonden. De inzittenden stappen uit en beginnen te lopen. Zelfs taxi's (officieel gekendschetst als tweede klas, hetgeen alleen voor zwarten betekent) worden van de weg gehaald. Zoals te voorspellen, was er hier en daar sprake van geweld. Aanstekelijk Onlusten in de zwarte nederzet tingen Madadeni en Osizweni hebben aan minstens twee men sen hetleven gekost, terwijl er velen gewond werden. De woede is aanstekelijk. Ook zwarte' ar beiders bij een groot ijzer- en staalbedrijf, die op het terrein van het bedrijf wonen en dus geen bussen nodig hebben, kwa men in opstand. Terwijl de boy cot van de bussen de tweede week inging, ondertekenden de regering en de Industrie een vrijwillige loon- en prijs-bevrie- zing als onderdeel van een zes- maandelijks versoberingspro gramma om de inflatie tegen te gaan. In Madadeni, ongeveer 12 kilo meter van Newcastle, wonen on geveer 30.000 mensen. Gemid deld wonen er in de vierkante, volkomen uniforme huisjes met vier kamers acht mensen. Slechts één straat is verhard. Er zijn volgens de Inwoners elf scholen. De twee grote bierhal len gingen ten onder bij de re cente onlusten. Osizweni. 24 kilometer van New castle, is er veel slechter aan toe. Hier wonen ongeveer 50.000 mensen, vaak in huizen met één kamer. De bierhal is ook ver woest. De politieke vertegen woordiging geschiedt door mid del van dorpsraden die aangewe zen worden door het officiële departement voor Bantoe-zaken. Er zijn geen verkiezingen. Maar het huren van een huls in de nederzettingen is goedkoop, minder dan ongeveer vijftien gulden per maand voor een vier kamerwoning. Verder wordt de busdient zwaar gesubsidieërd. Veel van de inwoners van de nederzettingen leven beneden de officiële armoedelijn. De uitga ven voor de bus maken voor het gemiddelde gezinshoofd in Osi zweni ongeveer een vijfde van zijn inkomen uit, en de busprij- zen zijn de laatste twee jaar vier maal zo hoog geworden. Verborgen kosten Het huidige streven bij zowel bussen als treinen, is bedoeld als poging de enorme subsidies op het vervoer van Afrikanen te verminderen. Deze kosten wor den wel de 'verborgen kosten van de apartheid' genoemd. De subsidies komen voor uit heffin gen op blanke lonen en uit be lastingen. Nationaal gezien is er weinig dat er op wijst dat de Ionen van zwarten en blanken dichter bij elkaar komen te liggen. Blanken in de mijnindustrie verdienen bijvoorbeeld altijd nog acht keer zo veel als zwarten. In de fabrie ken, de bouw. en in de private electrici te i'tsb edri j ven, verhou den zich de lonen voor blanken en zwarten als vijf staat tot één. Wel is er de laatste tijd een toenemende druk van de zijde van de industrie en, nog niet zo lang geleden, ook van de rege ring om in ieder geval een deel van de 'job-reservation' op te heffen en een aantal beroepen open te stellen voor geschoolde Afrikanen. De blanke vakbon den, en dan vooral die in de belangrijke mijnbouw, zien dit echter als een aantasting van hun posities en bieden dan ook grote tegenstand. BUITENLAND TROUW/KWARTET

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7