Bezuidenhout heeft eigen wijkcentrum KOR Hartbewaking Bronovo uitgebreid Bel Canto opent op zeer hoog niveau Geen nieuwe renovatie woningen Schilderswijk mosselversteege Eis tegen overvallers: drieëneenhalf jaar cel Turkse bruiden bewonderen Onderzoek naar klachten over afwerking Groep vogelvorsers: ernstige aantasting duingebied Monster Gastvrouwen geven buurtbewoners raad Alphen opent Chr. scholen Helen Donath bezit allure en charme Man verdacht van 'ergerlijke ontucht' Zes weken cel Kunstagenda zie pag. 19 'Noordeinde, 'n Franse winkelstraat' Drie postagentschappen beroofd voor oplichting Bejaarde vrouw door 'ambtenaar' opgelicht door Adr. Hager DEN HAAG Gisteravond stond Helen Donath op het poi h van Diligentia ter opening van de serie concerten van de I jj Bel Canto. Helen Donath, in Texas geboren, zong op haai' I tiende jaar de sopraanpartij in Handels Messiah. Vervolgens oj zij leerlinge van Paola Nivikova in New York, ging in 1961 ;J Europa, zong in Keulen en Hannover en werd beroemd tijdei jj Salzbuger Festspiele in 1967. Zij zong onder vele bekende diri u ten en maakte plaatopnamen met Von Karajan (Bach, Mozö on Mendelsohn)Richter (Handels Samson)Colin Davis (Geist Musik van Mozart), 'Der Rosenkavelier' o.l.v. Solte en Dominus' met Marius Voorberg. Het aantal vocalisten dat in staat is zowel de terreinen van de opera, het oratorium als van het lied te bestrijken is niet groot. Helen Do nath bleek daartoe uitstekend en zeer overtuigend in staat, al zou men aan de hand van haar expres- ROTTERDAM Onder de ti tel 'Turkse bruid' worden in het Museum voor Land- en Volkenkunde, Wille'mskade 25, tot en met 4 januari kleder drachten geëxposeerd van het Turkse platteland uit de col lectie van de journaliste Sa- biha Tansug. De tentoonstel ling omvat circa 400 kleding stukken, waaronder complete bruidskostuums. Sabiha Tan sug is een amateur-etnologe, die regelmatig studies maakt in Turkse dorpen en daar ook voorwerpen verzamelt. Sinds de Turkse revolutie zijn de klederdrachten langzaam gaan verdwijnen, een proces dat na de Tweede Wereldoor log sterk is versneld. Alleen in afgelegen dorpen is nog veel authentieks te vinden. De tentoonstelling geeft een levendig beeld van de directe culturele achtergrond van het merendeel der Turkse werk nemers in ons land. Vaak zijn hun vrouw, hun zuster en ze ker hun moeder zo gekleed geweest op hun huwelijksdag als de expositie laat zien. sles kunnen constateren da ,e opera haar niet vreemd is. Op q] programma stonden dnclusif t toegiften twintig liederen van a zart. Schubert, Otmar SchÖc m Richard Strauss. Samengevat: ro zart uitermate lichtvoetig en lend. Schubert spanningsvol d aan uitdrukking. Schöck intel en Strauss karaktervol en me: 0 mor. Spontaan De voealiteit van Helen Dons 51 klankvol, kleurrijk en glaï0 haar voordracht is bij voor-W*® boeiend en het meest aantrek 3 ke: ze maakt echt muziek.,:8 taan, vrijwel ongekunsteld met le overgave. Dat alles gevoe?' een voortreffelijke dictie en natuurlijk vermogen de kloof sen podium en zaal te overbn Een verkwikkende liederen.' door een charmante zangeres internationale allure en be door haar echtgenoot Klaus D die al haar wensen vervulde een uitmuntende twee-eenheii Union Bel Canto is dit seize wel zeer hoog niveau gestart. Kollekte AMSTERDAM Deze week de jaarlijkse collecte gehouden geestelijk gehandicapten. Er geld ingezameld om voorzien: in de sfeer van de vrij etijdsb dingen te bekostigen. Het te een deel van de werkzaaml 1 van de stichting AGO. Ges' wordt naar uitbreidingen op gebied van sportclubs. Bijd zijn welkom via gemeentegiro ning C. 35 55 t.n.v. Collected J Geestelijk Gehandicapten. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Wethouder A. J. van Hagen (volkshuisvesting) heeft naar aanleiding van vragen van raadsleden ontkend dat een aantal woningen in de Schilderswijk opnieuw moet worden ge renoveerd. De raadsleden hadden de wethou der dit gevraagd naar aanleiding van berichten die eerder deze week Verschenen. De wethouder heeft wel toegezegd DEN HAAG De vereniging Vo gelpopulatie-onderzoek Ockenrode is ernstig verontrust door de 'ont luistering' van een natuurgebied te Monster. 'Al in mei van dit jaar is de Westlandse Drinkwatermij. met medeweten van de gemeente Monster begonnen met de aan leg van werken in het duingebied, terwijl Gedeputeerde Staten nog geen goedkeuring hadden gegeven' zo schrijft de vereniging aan het provinciaal bestuur. 'Wij spraken al onze bezorgdheid uit en verzochten u herhaling te voorkomen. Het ver- baadse ons dan' ook, dat de water leidingmij. kort geleden begonnen is met de uitbreiding van een der bassins, de aanleg van een zware bassins, de aanleg van een zware pijpleiding en de aanleg van een nieuwe weg dwars door het eike- bakhoutstruweelDit alles zonder aanlegvergunming', aldus de vereni ging, die erop aandringt, dat Gede puteerde Staten maatregelen neemt om het natuurgebied voor verdere ontluistering te behoeden. om klachten over de slechte afwer king te laten onderzoeken. Het be treft een complex van 351 wonin gen en 5 winkelwoningen aan de Wouwermamstraat-Vermeerstraat, dat in de jaren 1969-1971 een grote verbeteringsbeurt kreeg. De kosten voor de renovatie wer den in 1969 beraamd op 3.642.000, maar nadat de werkzaamheden vol tooid waren, bleken de uiteindelijke kosten 5.911.458, 91 te zijn. Het college van B. en W. heeft nu voorgesteld de toegekende gledle- ning van de gemeente ad 4.120.000 té verhogen met een bedrag van 1.203.927,28. Voor wat betreft verdere renovatie plannen van de gemeente Den Haag merkte de wethouder op dat eens gekeken moet worden naar de mogelijkheden om caravans als wisselwoningen te gebruiken. Hij haalde hierbij de experimenten met deze caravans aan in Tilburg en Amsteram. Mevrouw Van de V-en, (CDA) vertelde dat het experiment in Tilburg erg goed verloopt. Me vrouw Glastra-Nijveld (PvdA) merkte echter op dat vooral in de oude stadswijken van Amserdam de mensen liever niet in een caravan willen in de tijd dat hun oude huis gerenoveerd wordt. (ADVERTENTIE) VRIJDAG 17 OKTOBER 1975 Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Het Bezuidenhout heeft eindelijk zijn eigen wijkcentrum. Na een jarenlange voor bereiding kreeg de wijkraad Bezuidenhout in 1974 de beschikking over het winkelpand aan de Loudonstraat, dat door vrijwilligers is verbouwd tot een gezellig en doelmatig wijkcentrum. Reeds in 1971 was een aantal be woners van het Bezuidenhout bij elkaar gekomen om te praten over problemen in de wijk, zoals de toe nemende verkeers- en parkeerpro blemen. de aanleg van de Utrechtse Baan, het ontbreken van jeugdcen tra en de huisvestingsproblemen van ouderen. Deze groep heeft in 1974 een wijkraad opgericht onder voorzitterschap van ds. Veldkamp. Deze wijkraad, die inmiddels een stichting is geworden, heeft na on derhandelingen met de gemeente subsidie toegezegd gekregen voor de oprichting van het wijkcentrum. Suggesties Inmiddels zijn de gastvrouwen al weer een week volop bezig de buurtbewoners te ontvangen, bezig te houden en raad te geven. Vele bewoners hebben van deze gelegen heid al gebruik gemaakt, waarbij zij ook zelf met suggesties voor allerlei activiteiten zijn komen aandragen. Hiermee is de nieuwe voorzitster van de wijkraad, mevrouw Zwij nenburg-van Domburg in het bij zonder erg blij. 'Want tenslotte moeten de buurtbewoners zelf be palen wat zij met de wijk willen en voor welke activiteiten de meeste belangstelling bestaat. Hét enthou siasme is overweldigend. Er zijn af spraken gemaakt voor een potten bakkerscursus in samenwerking met het NIVON. Hiervoor hebben al zoveel mensen ingeschreven dat in plaats van één cursus er nu twee moeten komen'. Het wijkcentrum is er natuurlijk niet alleen voor plezierige dingen. Ook voor het oplossen van en het helpen bij problemen die in de wijk naar voren komen kunnen de be woners bij het wijkcentrum terecht. Speciaal voor de ouderen komt één keer per week een bejaardenconsu lent van de Stichting Voorziening voor Ouderen haar het wijkcen trum. Ook een arts en een sociaal raadsman hebben toegezegd één avond per week aanwezig te zijn. Jeugd Dat dit wijkcentrum niet alleen voor ouderen bestemd is, blijkt uit de belangstelling van de jeugd di rect na de opening. 'Wij zijn zeer blij dat zij hier even makkelijk naar binnen lopen als de ouderen, alleen aan één wens van de jeugd zullen wij waarschijnlijk niet kun nen voldoen. Het wijkcentrum leent zich niet zo best voor een muziekavond voor de jeugd, omdat op de bovenverdieping nog mensen wonen. Misschien kunnen wij in de toekomst iets organiseren in de keet bij de molen', zegt mevrouw Zwijnenburg. Dat ook de hele kleintjes niet ver geten worden, blijkt wel uit een poppenkastvoorstelling die afgelo pen woensdag vertoond werd. Het wijkcentrum heeft echter nog veel nodig. Het eerste geschenk is al binnen. Wethouder Happel bood namens de gemeente Den Haag een schaak- en dambord aan. 'Wij zijn er natuurlijk nog lang niet', aldus mevrouw Zwijnenburg. Het wijkcentrum hoeft gelukkig niet bang te zijn voor te weinig belangstelling, want één dag na de opening stonden de mensen al aan de deur te rammelen. REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWARTJ AG In de recreatiezaal van het nieuwe wijkcentrum 'Loudon' is een fototentoonstelling ingericht van het oude Bezuidenhout. ALPHEN De kinderen zelf ston den deze week centraal bij de ope ning van twee christelijke scholen in Alphen aan den Rijn. De kleu ters van 'Hummelvreugd' namen hun nieuwe kleuterschool inge bruik door dwars door een papieren deur naar binnen te stormen. De leerlingen van de basisschool J. P. Sweelink deden het wat rustiger aan. Zij moesten dan ook eerst nog afscheid nemen van .hun oude scheidende schoolhoofd, mevrouw S. T. Vree-Asmus en het nieuwe hoofd de heer W. P. Dekker welkom heten. "Wethouder J. J. Goedhart verklaarde in zijn openingswoord erg blij te zijn dat ondanks alle moeilijkheden bij de totstandko ming (de zogenaamde Alphense 'schoolstrijd') dit nieuwe schoolge bouw er nu toch staat. Hij beloofde dat de gemeente maatregelen zou nemen cm allerlei kibbelarijen in de toekomst te voorkomen. De in- spekteur van het basisonderwijs zag in de opening het teken dat de strijdbijl nu begraven is. DORDRECHT Op Rijksweg 16 is een algemene - verkeerscontrole ge houden op zware transporten en het vervoer van gevaarlijke stoffen. Er werden 52 voertuigen gecontro leerd en 26 overtredingen geconsta teerd. Een 19-jarige chauffeur werd uit zijn cabine geplukt omdat hij twee jaar te jong was om zijn grote vrachtwagencombinatie te mogen besturen. Vele wagens waren tech nisch niet in orde. Oosteinde De gemeente Wateringen snel mogelijk maatregelen fen om de noodzakelijke ji structle van het Oost eind gelijk te maken. Aan de Heidemij zal gevraagd het werk bestekklaar te Zonder een- bestekklaar pl; de kans op rijkssubsidie i sloten. Met de voorbereid! een bedrag van een toi moeid. Eerder al heeft de ringse raad een bedrag van 4 miljoen gulden bescJ gesteld voor de reconstru* Mauritsschool Op 29 oktober wordt de gi Sch' gerenoveerde Prins Ma school aan de Nassaulaa Delft officieel in gebruik men. Nadat enkele jaren de voor- en achtergevel va e, gebouw opgeknapt werde Lj thans het interieur gemot tief seed en heeft de school ien fraaie gemeenschapsruimte kregen. De Prins Mauritss voor basisonderwijs resf onder de Vereniging tot ting en Instandhouding Scholen met den Bijbel te" M op AR-bezoek Een delegatie van ARP Kaïlf Staten-, raads- en bestuur brengt vandaag een werkt aan de Kamercentrale Leid b- 1 het kader van de actie "Wi net men terug'. Op het progr t d staan, voor een deel van d! delegatie o.m. een bezoek a fl Veiling te Bleiswijk, het trum van de Nederlandse vormde Kerk te Bergschei de Groen van Prinsterer- te Bodegraven en het stJui van Bodegraven, waar de d tie ontvangen wordt door W. Een ander deel van gatie zal o.a. het LaboraC' voor Bloembollenonderzoek ra° zoeken. Beide groepen zull[ het gemeentehuis van ontvangen worden. 's A wordt op drie plaatsen ea eenkomst voor kiezers en p J leden gehouden. De bijeei ld; sten, die alle om 20 uur 1 ia] nen, worden gehouden bouw het Centrum bij de Immanuelkerk aan de straat te Rijnsburg (aarL' zijn o.m. de Kamerleden A en Van Dam), de Pauli aan de Ruishornlaan te (aanwezig zijn o.a. de Kaï den Van Houwelingen en d ning) en sociëteit De Brug, lean ie Zwijgersingel 3 te G (aanwezig o.a. de Kame; Scholten en Van Leeuwen) Restauratie Een kledingbeurs in het g( van de Liberaal Joodse Gefn te aan de Stadhouderslaan ,ei Den Haag heeft een bedrafp 10.000 opgeleverd, dat ter13; de komt aan de restaurat: f de Prtugese Synagoge in Haag en het werk van huis voor gehandicapten i raël. In november wordt om een kledingbeurs gehoui DEN HAAG De Haagse politie heeft woensdagavond de 61-jarige Hagenaar J. W. V. aangehouden. De man wordt verdacht van wat de politie noemt 'ergerlijke ontucht' met zijn 13-jarige dochter. De man heeft volgens de politie 'van alles met haar gedaan'. In 1971 is de man veroordeeld wegens een soort gelijk delict, gepleegd met een an dere dochter. Woensdag heeft de politie een anoniem telefoontje ge kregen, waarna de politie is gaan praten met de moeder van het meisje. Die heeft de politie gezegd van niets te weten. Met haar toe stemming is vervolgens met het 13- jarig meisje gepraat. Dat leidde tot de aanhouding van de man, die tot nu toe volgens de politie ontkent. vleugels-piano's-ongels sfcvraag katalogus met L.P./7,90, giro 56631, Den Haag DEN HAAG Op initiatief van de Franse ambassade biedt de Haagse winkelpromenade Noordeinde tot en met zaterdag een groot aantal Franse producten te koop aan. On der het motto 'Het Noordeinde, een Franse winkelstraat' worden kaas, wijn en andere artiekelen aan de man gebracht. Ook de vérkoop van gepofte kastanjes, een bekend beeld in Parijs, ontbreekt in Den Haag niet (zie foto). DEN HAAG De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft drie jaar en zes maanden gevangenisstraf geëist tegen de 24-jarige W. C. uit Amsterdam en de 25-jarige E. IJ. van O. uit Den Haag wegens het plegen van drie roofovervallen op Haagse postagentschappen. Tegen de 21-jarige schilder J. J. B. uit. Monster vorderde de officier drie jaar. Het drietal stond terecht, op verdenking van roofove vallen gepleegd in april, mei en juni van dit jaar op postagentschappen aan respectievelijk de Diepenbrockhof. de Van Lennepweg en de Mezenaal in Den Haag De buit daarbij be droeg in totaal ruim 34.000 gulden. De overvallers maakten gebruik van een vuurwapen waarmee zij in een enkel geval ook geschoten heb ben zonder dat er iemand werd geraakt. Van O. wordt bovendien verdacht van een inbraak in een Haagse apotheek waarbij een partij verdovende middelen werd gesto len. De eis tegen B. viel iets lager uit omdat hij bij de overvallen als DEN HAAG De rechtbank in Den Haag heeft donderdag de 35- jarige koopman H. L. uit Den Haag veroordeeld tot zes weken gevange nisstraf wegens oplichting. De man zou een moeder en een dochter woonachtig in Brussel voor onge veer 140.000 hebben benadeeld. Ook zou hij een andere vrouw heb ben opgelicht voor 8.0Ó0. Ver dachte bekende voor de rechtbank alleen het laatste feit, waarvoor hij ook werd veroordeeld. Van de ge meende oplichting van de moeder en de dochter werd hij vrijgespro ken. De officier van justitie had enkele weken geleden de oplichting wel bewezen geacht en er zes maanden gevangenisstraf voor ge- eist. (ADVERTENTIE) chauffeur fungeerde. De officier van justitie zei hem echter niet minder schuldig te achten. Uitspraak donderdag 30 oktober ROTTERDAM Een 84-jarige Rotterdamse heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van 1.000. De vrouw had bij haar thuiskomst een onbekende man voor de deur van haar woning aan getroffen, die zich bekend maakte als ambtenaar van de gemeentelij ke sociale dienst. Hij kwam volgens zijn zeggen een bedrag uitbetalen waarvoor de vrouw eerst naar de bank moest gaan om 1.000 op te pemen ten einde te kunnen wisselen. Nadat het tweetal in de woning was te ruggekeerd zocht de vrouw enige papieren op die de man zei nodig te hebben. Ze Met de man daarbij even alleen in de achterkamer, waarbij zij het geld op tafel liet liggen. Onder de kreet: Ik moet nog een paar adres sen af. ik ben zo terug, verdween de 'ambtenaar' met de 1.000. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Bronovo zie kenhuis heeft haar hartbewa- kingsafdeling uitgebreid en nog verder gemoderniseerd. De hartbewaking, die deze week naar een zuidelijke vleugel op de eerste verdieping van het zieken huis verhuisde beschikt nu over zes bedden waarin patiënten die een hartinfarct hebben gehad 24 uur per dag onder controle staan. De kamers op de nieuwe afdeling zijn niet meer, zoals op de vorige wel het geval was, naast elkaar in een gang gelegen maar rondom een centrale ruimte met cnotrole appa ratuur gegroepeerd. Naast de zes patiënten die permanent bewaakt worden kunnen er nog achttien op de afdeling opgenomen worden die over de ergste crises heen zijn en iets minder zorg behoeven. Het zal over enige tijd ook mogelijk zijn om de hartslag van patiënten die elders in het Bronovo zieken huis liggen via een draadloos systeem op de monitoren van het controle centrum te krijgen. In de tuin van het ziekenhuis is de eerste aanzet te zien van de bouw van het nieuwe ketelhuis. Dit gro tere ketelhuis zal ingeschakels wor den bij de bouw van het nieuwe ziekenhuis Bronovo dat over enige jaren volledig samen zal gaan met het Nebo. Het nieuwe ketelhuls zal in februari volgend iaar gereed zijn. Expositie Met de Expo-Poli is Bronovo een nog niet eerdere bewandelde weg ingeslagen. Om de belangstelling voor de eigentijdse kunst onder een groot publiek te stimuleren en om de wandelgang van de polikliniek Een van de verpleegters van de hartbewakingsafdeliog. Ellen Holzheimer, houdt hier de monitoren in de gaten die de hartslag van de patiënten in beeld brengt. wat op te vrolijken wordt er in deze gang een permanente exposi tie van steeds wisselende prenten gehouden. De expositie in de poli kliniek, waarin vaak veel mensen zitten te wachten, is in samenwer king met galerie 'Aria' tot stand gekomen. De prijzen van de kunst werken zijn laag gehouden, tussen de 40 en 150 gulden. De verkoop van de werken wordt geregeld door 'Arta'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6