steeds meer kritiek op eelname aan bouw van ;erncentrale Z.-Afrika GOBLET dat proef Gewoon doorgaan Otrivin 'Bij scheiding tijdig beslissen over kinderen' JONGE JENEVER 'n Goeie kop koffie beter met Buisman. Twijfels bij Kok over houding Andriessen ■ogressieve fracties en ARP weinig gelukkig «Volgens eigen zeggen: ^Nederlanders gemiddeld drie ^centimeter langer dan in '49 n METZLER- 'Gevaarlijke spiraal in publiciteit over gewelddaden' Opbrengst VAD door recessie aanzienlijk lager Kamervragen over tv-optreden van minister Gruijters Man gearresteerd voor uitgeven van valse duizendjes helpt direkt bij neusverkoudheid Politie voorkomt voortijdige sloop van twaalf huizen Auto botst op tank: dode en gewonde Opleidingen voor huisartsen in personeelsgebrek Gezinsraad: samen overleggen is beter dan opgelegde beslissing Weigeren van contact kan nodig zijn ^VRIJDAG 17 OKTOBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 onze parlementsredactie I HAAG De regering komt onder toenemende druk te staan geen vergunning te geven voor de van Nederlandse bedrijven aan de bouw van een kerncentrale in Zuid-Afrika. Niet al- in de progressieve fracties maar ook in de AR is men weinig gelukkig met deze mogelijke Ne- lands-Zuidafrikaanse samenwerking. AR-KamerMd J. van Houwelin- zei desgevraagd grote aarzelin- op dit punt te hebben gezien politieke systeem in Zudd-Afrd- e AR-fractie moet zich ovexi- nog over deze affaire beraden, wacht eerst het overleg vol le week van die vaste Kamer- lissies voor economische zaken litenlandse zaken met de mi- rs Van der Stoel en Lubbers tic J. van Houwelingen grote aarzelingen. (ARP) Van der Stoel verzocht de mening te vragen van de zwarte buurlan den van Zuid-Afrika over het pro ject en deze mening zeer zwaar laten wegen bij de beslissing. Vol gens Wieringa heeft mr. Van der Stoel dat toegezegd. 'Ik heb mo menteel geen redenen aan te ne men dat de regering anders beslist dan wij verwachtn', aldus het PvdA-Kamerlld. Aanvaardbaar Voor de ARP speelt niet alleen de politieke kant van de zaak een rol, maar ook de vraag of het gebruik van kernenergie op zichzelf aan vaardbaar is. Gezien de grote risi co's en de problemen van het radio actieve afval, staat de AR zeer aarzelend tegenover de bouw van grote kerncentrales. 'Als Nederland mocht besluiten het gebruik van kernenergie te beperken, dan zou het wel vreemd zijn als we dan toch meewerkten aan de bo-uw van kerncentrales in het buitenland', zegt de heer Van Houwelingen. 'aar tillen heeft gisteren een verkla- uitgegeven waarin de fractie 'er zeer zwaar aan te zullen als de regering actieve me- ïrking aan het project in Zuid- :a zou verlenen in de vorm van krediet garantie aan de deelne- no de Nederlandse bedrijven. De issing of de PPR in dat geval samenwerking met het kabinet jeëindigen is niet een zaak van IdÉractie alleen, maar ook van de in ijorganen. 'Een dergelijke be coming zou echter wel een logische zijn gezien onze bezwaren', zei waarnemend fractievoorzitter Coppes gisteren. Hij ontkende de PPR deze zaak gebruikt als taifwelkome aanleiding uit het ka- te stappen. PvdA-fractie wil zich niet over 'at lelijke gevolgen uitlaten. De zi tie heeft, zo werd officieel mee- ,bi eeld, 'uiterste druk op de rege- uitgeoefend om een exportver- 131 ning voor de in Nederland te P wen reactorvaten te weigeren', regering is bevoegd die vergun- om politieke redenen te wei- want reactorvaten behoren de zogenaamde strategische ik leren waarvoor exportvergun- "H is vereist' zei het PvdA-Ka- id Wieringa. Hij heeft minister 'Standpunt ondernemers geen basis gesprek' Van onze economische redactie AMSTERDAM 'Als ik de KVP-leider Andriessen hoor, dan twij fel ik of de nota arbeidsvoorwaardenbeleid van het kabinet kan worden gerealiseerd- Voor het wegnemen van die twijfel is meer nodig dan Andriessens opstelling in de loondiscussie'. Dit zei NW-voorzitter W. Kok op het congres van de Bouwbond-NVV in Amsterdam. Hij reageerde op het voorstel van de KVP-fractievoorzit- ter iedereen volgend jaar een loonsverhoging in centen te geven. Kok's wantrouwen was ondermeer ingegeven door het KVP-standpunt over de wet over de vermogensaan- wasdeling. Die wet komt in 1976 in behandeling en Andriessen wil minder ver gaan dan het kabinet. 'Wij willen echter verder gaan dan het regeringsvoorstel', zei de heer Kok, die ook de opstelling van de KVP op het gebied van de grondpo- litiek en de personeelsraad hekelde. Bij dit laatste punt bekritiseerde hij ook de ARP. Van een verslaggever S(j, IMSTERDAM In ruim 25 jaar zijn de Nederlanders naar hun eigen p icggen gemiddeld drie centimeter langer geworden. Dat blijkt uit een i onderzoek dat het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie inge- steld heeft. Het NIPO vroeg: 'Weet u ook hoe lang u zelf bent? Hoeveel centi- (j meter?' (vragen die ook bij een onderzoek in 1949 gesteld zijn). Uit de antwoorden blijkt dat de gemiddelde Nederlandse man acht centi- ire meter langer is dan de gemiddelde vrouw (1,76 tegen 1,68 meter), „j Van de mannen is 82 procent tevreden over hun lengte, van de vrouwen is 74 procent dat. Achttien procent van de vrouwen en tien procent van de mannen zou graag langer geweest zijn. Drie procent van de vrouwen én mannen zou graag kleiner geweest zijn. Vijf procent bleef het antwoord op deze vraag schuldig. ADVERTENTIE Na zich verder afgevraagd te heb ben wat Andriessen wil met de ruimte die ontstaat door hogere be- drijfsrendementen die hij voorstaat zei Kok: 'Andriessen houdt de boot af. Waar staat de KVP-leider? Bij Kruisinga (CHU) of wil hij toestaan dat het kabinetsbeleid wordt uitge- voex-d?' Kok erkende zich met zijn be schouwing op politiek terrein te hebben begeven, iets wat de vak bonden vaak wordt verweten. Maar de politici houden zich ook regel matig met onze zaken bezig, zie de algemene beschouwingen'. V erantwoordeli jkheid Over het actuele loondebat zei Kok het NVV de verantwoordelijkheid niet schuwt wanneer het erom gaat uit de huidige economische impasse te komen. Wij accepteren in 1976 pas op de plaats te moeten maken door ons te beperken tot een volle dige prijscompensatie. De onderne mers willen echter de acht procent prijsstijging echter niet compense ren. Kok noemde dit standpunt geen basis voor gesprek met de bonden. Ook het voorstel van de SER-commissle van economische deskundigen reële loonsverbete ring vond weinig waardering bij de NW-topman. Hij vond het standpunt van de werkgevers en de commissie econo misch gezien onrealistisch, omdat er toeneming van de bestedingen nodig is. Hoe hou je met de ideeën van ondernemers en de commis sie de koopkracht in stand? vroeg Kok. Gisteravond gaf het congres met overgrote meerderheid zijn fiat aan de vorming van een zogenaamde zware federatie met de bouw- en houtbond NKV. Eensgezindheid heerste er in het congres evenwel niet. Mee name de afgevaardigden uit Limburg en Brabant waren fel gekant tegen de zware federatie, omdat zij zoals sommigen zeiden geen vertrouwen hebben in de collega's van de NKV-bond. Kinderlijkje gevonden HUIJBERGEN In een bos in het Brabantse Huijbergen is een in verregaande staat van ontbinding verkerend kinderlijkje gevonden. De politie neemt aan dat er een misdrijf in het spel is. De districts recherche van de rijkspolitie ln Breda is een onderzoek begonnen naar de identiteit van het kind. In het belang van het onderzoek wil de politie geen nadere mededelin- gen doen. (ADVERTENTIE) bril: ieders oogmerk! Stoffelen (PvdA): Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer heeft zich gisteren bezorgd getoond over d e toenemende criminaliteit in ons land en he t naar verhouding kleiner aantal misdadigers dat wordt gearresteerd. In een jaar tijd zijn de inbraken met bijna 25 pro cent toegenomen, roofovervallen met 21 procent en de vernielingen met 19 procent. Het Tweede Kamerlid Stoffelen (PvdA) wees gisteren tijdens de behandeling van de politiebegroting op het gevaar van escalatie. Het gevaar bestaat volgens hem name lijk dat door toenemende publici teit over de criminaliteit de politie harder gaat optreden, wat weer meer publiciteit oplevert. Stoffelen wees er op dat de aandacht zich meer moet richten op het voorko men van de criminaliteit. Het PPR-Kamerlid Van Winkel richtte zich in zijn betoog voorna melijk op de "vorige week door de Coornhertiiga (vereniging van strafrechthervormers) uitgebrachte alternatieve justitiebegroting. Deze alternatieve begroting richt zich op de. hulpverlenende taak van de po litie. Van Winkel wees erop dat bij de politie zelf deze taak niet erg hoog wordt, aangeslagen, hetgeen volgens hem ook niet zo verwon derlijk is. omdat de opleiding ook niet op het hulpverlenen gericht is. De wetkennis staat in de politie opleiding voorop. De heer Van Winkel vroeg minister Van Agt of het niet mogelijk is ouderen dan dertigjarigen als nieu we politiemensen in de korpsen op te nemen, omdat deze een grotere levenswijsheid en ervaring zouden hebben, zodat zij vooral bij de hulp verlenende taak beter kunnen op treden dan de meesten van hun jon-! gere collega's. Minister Van Agt kondigde verder aan dat er binnenkort een wetsont werp zal komen waarin het instellen van een centraal drugopsporings team zal worden geregeld. Caféhouder aangereden EDE Langs de Lunterseweg in Ede is een 41-jarige caféhouder uit Ede ernstig gewond gevonden. De man was aangereden door twee hem onbekende mannen, die zijn café bezocht hadden maar bij hun vertrek niet wilden betalen. Van onze sociaal-economischere dactie DEN HAAG De vermogensaan- wasdeling (VAD) zal over 1975, als de regeringsplannen doorgaan, slechts ruwweg 310 miljoen gulden opbrengen. Dat komt neer op onge veer 100 gulden per werknemer, want er zijn ongeveer 3.1 miljoen werknemers bij toekomstige VAD- plichtige bedrijven. (In de rege ringsplannen krijgen werknemers bij overwLnstmakende bedrijven overigens een groter deel van de opbrengst). Dit blijkt uit antwoorden van de regering op vragen van uit de Tweede Kamer over de VAD-plan- nen. Aanvankelijk is verondersteld dat de VAD over 1975 rond 500 miljoen gulden zou opleveren. Uit nieuwe becijferingen rolt dit be drag ook tevoorschijn als jaarop brengst in jaren dat de economi sche conjunctuur normaal is. De lagere opbrengst in 1975 is het gevolg van de teruglopende con junctuur en de investeringsaftrek, waarbij bedrijven op papier minder winst maken doordat ze een groter deel van geïnvesteerde bedragen op de winst in mindering mogen bren gen voordat winstbelasting wordt gegeven. De fiscale winst is name lijk in de regeringsplannen het uit gangspunt voor de VAD-heffingen. De regering is nog steeds van plan rond de jaarwisseling het wetsont werp voor de VAD in te dienen bij de Tweede Kamer. De nieuwe wet zal dan nog moeten worden toege past op de winsten over 1975 Van een verslaggever DEN HAAG De Tweede Kamer leden Kruisinga en Tolman (beiden CHU) hebben moeite met het op treden van minister Gruijters zon dagavond in het tv-programma 'In formeer. De minister gaf daarin (aldus de Kamerleden) 'zijn kleine persoonlijke leed' over de volgens hem slechte weergave van zijn in zichten in de pers. De Kamerleden vinden het onjuist dat de minister dat deed via een aanval op de objectiviteit van de Nederlandse dagbladpers. De Kamerleden vragen nu aan mi nister-president Den Uyl hoe deze de inzichten van Gruijters deelt en als dat niet het geval is hoe het kabinet erover denkt. De Kamerle den willen ook weten wat er pre cies aan de hand geweest is met de uitzending die niét op de buis ge komen is: Gruijters gaf daarin zijn mening over de problemen rond de auto. maar het bleek dat hij zich op het terrein van zijn collega Wester terp begeven had. Zij willen weten of Gruijters verzuimd had zijn col lega tijdig op de hoogte te stellen. Van een verslaggever - DEN HAAG De politie heeft de 25-jarige W. van den N. uit Leiden aangehouden, die zij ervan ver denkt een antiquair in Den Haag met tien valse briefjes van duizend gulden te hebben betaald. De man kocht een antieke klok en twee speeldozen voor 9.500 gulden en betaalde volgens de antiquair contant. De antiquair kreeg arg waan en ging naar de politie; de biljetten bleken vals. Van den N. zei nu dat hij betaald heeft met zes biljetten van duizend en zestig van honderd gulden. Daarna zou hij de speeldozen en de klok in Antwerpen - hebben ver kocht, waarna hij in België en Luxemburg bleef hangen. Donder dag wordt Van den N. voorgeleid aan de officier van justitie. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) U hoeft uw werk, sport of hobby niet te onderbreken. Thuisblijven is er niet meer bij. Even die handige Otrivin- spray of druppelflacon gebrui ken en u kunt weer vrijer ademhalen engewoon doorgaan. uitsluitend verkrijgbaar bij apotheker en drogist Van onze correspondente BREDA De bewoners van twaalf panden aan de Bredase Oude Vest hebben de politie in de arm moeten nemen om de sloop van hun huisjes te verhinderen. Een sloopbedrijf was in opdracht van de huiseigenaar begonnen met te bre ken zonder dat de bewoners op de hoogte waren van de sloopdatum. Zij werden gewekt door omlaag vallende, dakpannén en gingèn naar de politie die bevel gaf om de werkzaamheden meteen te stoppen. Zes van de twaalf woningen wor den door de gemeente verhuurd als atelierruimte aan kunstenaars. De andere zes zijn bewoond door kra kers. Bij de gemeente (die de pan den verhuurt via de stichting ate lierverhuur kunstenaars) was de sloopdatum ook niet bekend. De huiseigenaar de heer J. Mer cians wil de pandjes leeg verkopen aan een makelaar. Volgens hem is alles 'correct en netjes' gespeeld. 'De woningen zijn rot als een mis pel', aldus de heer Mermans. Hij meent zeker te weten dat de ate lierhuurders en krakers door de ge meentelijke stichting verhuur ate liers op de hoogte waren gebracht van de sloop. Deze week zullen de huurders met de stichting een ver gadering houden over deze kwestie HANNOVER De 28-jarige Neder lander Simon Eisinga is met zijn auto bij Celle, in de Westduitse deelstaat Nedersaksen, tegen een Amerikaanse tank gebotst en over leden. Voor het leven van zijn 24- jarige echtgenote, die naast hem in de auto zat, werd gisteren gevreesd. Het echtpaar woonde in Bergen-Off (Nedersaksen) 'U kunt de bladeren weer naar de buren blazen, niet waar?' Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De universitaire opleidingsinstituten voor huisartsen komen in toenemende moelijkhe- den door personeelsgebrek. Het huisartsen instituut van de VU heeft volgens landelijke normen tien mensen te weinig om de te ver wachten studenten verantwoord op te leiden, aldus de Medische facul- teitevereniging. Ook aan de univer siteit van Amsterdam is de capac- teit te gering, en het Utrechtse Instituut heeft een stop moeten invoeren. Elke afgestudeerde arts die huisarts wil worden, moet op een van de instituten een post- academiscne opieiaing van een jaai volgen. De situatie wordt vandaag besproken door staatssecretaris Kléin (hoger onderwijs) en het College voor huisartsengeneeskun- de, dat voor de opleiding verant^ woordelijk is. Het college dringt met klem aan op snelle maatrege len. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Echtparen die over een scheiding denken zouden in een zo vroeg mogelijk stadium moeten beslissen wat er na de scheiding met de kinderen moet gebeuren. Dit schrijft de Gezinsraad in een rapport 'Omgang tussen ouders en kind na scheiding der ouders', dat op verzoek van het ministerie van CRM is op gesteld. Wanneer de zaak pas later aan' de orde komt wan neer de scheiding al bij de rechtbank terecht is geko men zijn de partners al veel te veel als partijen met tegenstrijdige belangen te genover elkaar komen te staan om nog ln goed over leg over de kinderen te spreken, aldus de Gezins raad. De raad meent dat het altijd het beste is, wanneer de man en de vrouw nog sa men kunnen overleggen, hoe ze met de kinderen zullen handelen. 'Deze mogelijk heid verdient' verre de voor keur boven door de rechter opgelegde beslissingen. Niet alleen omdat het moeilijker is om de zaak te regelen, wanneer de ouders als 'par tijen' tegenover elkaar zijn komen te staan, maar ook omdat het waarschijnlijk is, dat een regeling, die ze sa men opgesteld hebben meer kans van slagen heeft dan een die bun van bovenaf is opgelegd', aldus de Gezins raad. De raad vindt het aan te bevelen, dat een derde, die het vertrouwen van beide echtgenoten heeft, op vrij willige basis kan helpen de omgang met de kinderen te laten slagen, wanneer deze op een gegeven ogenblik moeilijkheden gaat opleveren. Soms 'hard' optreden Hoewel ook de gezinsraad ervan overtuigd is, dat het het prettigst zou zijn, wan neer de kinderen na de scheiding zo mogelijk ge woon het contact met beide ouders blijven onderhouden, komt hij tot de conclusie, dat er soms, in het belang van het kind 'hard' opgetre den zal moeten worden en er geen contact moet wor den toegestaan tussen de kinderen en een van de ou ders. Men stelt dan ook voor de huidige wet aan te vullen met de zin 'De rechter dient van het treffen van een om gangsregeling af te zien in dien deze omgang kennelijk in strijd is met of ernstige gevaren oplevert voor de be langen van het kind.' Overigensis de raad wel van oordeel dat een derge lijke maatregel pas in een allerlaatste Stadium moet worden getroffen. Volgens de raad moet niet te snel geconstateerd worden, dat het kind de omgang niet aankan: het kind is vaak tot meer in ct-w dm gedacht wordt. Bovendien moet be- Contact met beide ouders blijft wenselijk. dacht worden, dat ook een kind moet leren leven met bepaalde problemen, waarbij het zinvol is het kind. weer baar te maken. Dat er in Nederland heel wat kinderen bij echtschei dingen betrokken zijn, blijkt uit de cijfers: in 1972 waren ongeveer twintigduizend nieren bij een scheiding betrokken en nog eens duizend bij een scheiding van tafel en bed. Dit aantal zal nog stijgen, aangezien er nog steeds een groei ïn het aantal echt scheidingen te constateren valt (in 1972 waren er vijf tienduizend echtscheidingen in ons land). Korte procedure In het belang van het kind is het ook, dat de echtschei dingsprocedure zo kort mo gelijk duurt, omdat de kin deren tijdens het proces vaak affectief verwaarloosd worden, waardoor ze erg on zeker worden. Overigens is niet elk kind op elke leeftijd even gevoelig voor een scheiding: schoolkinderen en kinderen in de puberteit kunnen een scheiding het moeilijkst verwerken. De negatieve gevolgen kunnen enigermate worden onder vangen door het kind uit te leggen wat er gaande Is, maar.ook door het regelma tig contact te laten houden met beide ouders. De gezinsraad vindt dat scheidingen soms beter voer kinderen kunnen zijn dan het tegen elke prijs bij el kaar blijven van de ouders.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3