Engelse Kerk aan Amsterdamse Begijnhof gerestaureerd 'Recreatief fietsen' in Utrecht loopt nog spaak Pizuisse over het Begijnhof Erfenis van vijf eeuwen veilig gesteld Als 't even kan: geen brommers op fietsroutes Vooral bij steden voorzieningen nodig tv. :etalig2 gids De enige echte ail-roundjas: 4 de trenchcoat. VRIJDAG 17 OKTOBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET HljR|, 'Alij een eilandje van kalmte en vredigheid in de ontstuimige zee van het grote-stadsgewoel, ligt tusschen Kalverstraat en Spni het Begijnhof. Straatherrie lawaait er omheen, voetengeschuifel, ven- tersgeschreeuw, rij tuigge jakker, wagengebolder, tramgebel.maar de stemmige, wijgzame hofjes, blijft onberoerd, onontwijd.' Dit schreef Jean Louis Pizuisse, in het tijdschrijft 'Egen Haard' van januari 1907. Het is proza uit z'n begintijd, hij was toen aanko mend journalist. Het is een deel van een inleiden de tekst, die hem brengt bij het 300-jarig bestaan van de Engelse Reformed Church, in januari van dat jaar. Maar eerst nog schrijft hij romantisch over 'de weinige geruchten, die de stille, oudste hof van de Amsterdamse binnenstad nauwelijks beroeren. Het geknars van de zwemgel van de hofpomp, het raspend geluid van een boen der op een blauwstenen stoep en 'over 'verscholen mosschen (mus sen) die ergens in een dakgoot kwieterend gezelsen.' Van de Begijntjes geeft hij deze karakteristiek: 'de sombere on- mantelde kuisch-overhuifde vol geressen van Sint Begga, die in de minderheid raken' en dan over de kapel de huidige Engelse kerk die voor de begijntjes in 1578 'terra prohibita' was gewor den. maar waarin ze toch een laatste rustplaats hadden gevon den en nadien zonden vinden.' In zijn beschouwing herinnert Je an Louis Pizuisse eraan, dat in het begin van deze eeuw ook een financiële actie voor het kerkje is gehouden om een nieuw orgel te kunnen installeren. De toenmali- Het Begijnhof in vroeger tijden ge organist, Anton Tierie, heeft het tijdens de viering van het derde eeuwfeest ingespeeld. Nog dit feit: de éérste ingebruikne ming van dit bedehuis voor de Engelse gemeente in Amsterdam, geschiedde onder leiding van Rev. John Paget, de gemeente telde toen overwegend kooplieden, win keliers en handwerkslieden. Van een verslaggever UTRECHT In de toch rijke lijk met toeristische attracties gezegende provincie Utrecht is het nog vrij pover gesteld met de voorzieningen voor de (recre atieve) fietser. Van een, de hele provincie bestrijkend net van fietsroutes is nog geen sprake. Vooral bij de grote woongebieden, waar de behoefte aan recreatief fietsen juist het grootste is, zijn in Utrecht vaak nauwelijjks voorzie ningen (vrijliggende fietspaden en dergelijke). Dat blijkt uit een rap port van provinciale ambtenaren, waarin wordt bekeken wat voor mogelijkheden er in het Utrechtse zijn voor de uitvoering van een provinciaal fietsenplan. Waar de behoefte aan recreatief fietsen het grootste is - binnen drie kilometer vanaf de rand van de steden - zijn de knelpunten bij de verwezenlijking van een uitgebreid fietsroutenet ook het grootst. Maar gelet op het grotere aantal fietsers in de steden kan het verantwoord zijn dat de steden naar verhouding grote investeringen te doen voor het recreatief fietsen, aldus de ambtenaren, die het fietsprobleem twee jaar lang hebben bestudeerd. In hun rapport pleiten zij ervoor bij het fietsenplan zoveel mogelijk bestaande fietspaden in te schake len. Ook zullen 'gaten' in fietsrou tes moeten worden opgevuld door zonodig wegen voor autoverkeer af te sluiten of via inschakeling van autoarme (boswegen). Op de recreatieve fietspaden moe ten volgens hem brommers als het even kan worden geweerd. 'Voor bromfietsers - waarvoor de behoef ten naar het ommetje of een tocht een ander karakter hebben - die nen andere mogelijkheden te wor den opgezocht', menen zij. Met de aanleg van splinternieuwe fietspaden moet men voorzichtig zijn. Er moet worden voorkomen dat het natuurgebied al te zeer wordt aangetast. Nieuwe paden zul len dan ook zoveel mogelijk moe ten worden aangepast aan de aard van het natuurgebied en zonodig door Jan Roelfs Monument zal de fietser het zonder asfalt of beton moeten stellen. Van een verslaggever DEN BOSCH De gemeente Den Bosch heeft in samenwerking met de stichting welzijn buitenlandse werknemers een tweetalige stads- gids uitgegeven. Deze gids is speci aal bedoeld voor de ongeveer 750 Turkse gastarbeiders die in de Bra bantse hoofdstad wonen. Velen van hen hebben hun gezin bij zich. De gids geeft informatie over alles wat in Dén Bosch te doen is, waar men moet zijn voor het ontvangen van inlichtingen op het gebied van de burgerlijke stand en eventueel sociale problemen, waar men leuke ontspanningsmogelijkheden kan vinden en waar eventueel tolken aanwezig zijn die de Turken kun nen helpen bij het oplossen van hun problemen. AMSTERDAM De koningin moeder van Engeland, de nu 75- jarige Elisabeth, komt 13 no vember naar Amsterdam om 'n speciale dankdienst ter gelegen heid van de restauratie en eerder heropening van de En gelse Reformed Church aan het historische Begijnhof bij te wo nen. Aan de vooravond van Am sterdams geboortedag, maandag 27 oktober, wordt op 24 oktober de kerk (kapel) met een inwij- dingsdienst met Schots ritu eel opnieuw in gebruik ge nomen. Zaterdag 25 oktober is er voor be langstellenden 'open huis' (10-17 uur), zondag 26 oktober vindt de eerste eredienst na het herstel plaats, onder leiding van de voor ganger van de gemeente, reverend Oolln Bell. In de reeks gerestaureerde monu menten, die voor de hoofdstad me de internationale aantrekkings kracht bezitten, is de Engelse Kerk op het Begijnhof in meer dan een opzicht van bijzondere betekenis. Opnieuw is na een restauratie van een Jaar een erfenis van vijf eeuwen voor de toekomst veilig ge steld. Enige Jaren geleden bleek dat de oude boog funderingen (metsel werk) scheuren vertoonden, mede waardoor de steunpilaren uit hun balans dreigden te geraken. Er was reeds een duidelijke verzakking ge constateerd van de zuidmuur, een aanbouw uit de 17de eeuw. Deze, en andere gebreken, werden zichtbaar lang na de herstelwerkzaamheden van 1917. Vorig najaar werd de kapel geslo ten; het Amsterdamse architecten bureau Rappange, ervaren in kerk restauratie het heeft inmiddels voorzieningen getroffen, die ht functioneren van de kerk ten goe< komen. Het herstel van dit kerkgebouw 4 zo nauw verweven met de geschil denis van het Begijnhof bet<|" kent de aanwinst van een herborg f pronkstuk in het Amsterdamse itio - numentenjaar. Het bouwwer) vormt meer dan ooit een represen J tarief onderdeel van het umiej historische complex, waarin strafei het nieuwe Amsterdamse Histoiv sche Museum domineert. De restat^ ratie van de kerk was hoogst nood 4.3i zakelijk. Monumentenzorg ket> si« schetste de situatie als een 'ramj geval'. d De restauratiekosten bedroeg# W ruim anderhalf miljoen gulden. Rijjg" provincie en gemeente namen tea c men drie kwart van dit bedrg voc i- hun rekening. De international [J; kerkelijke gemeente moet ruim ƒ400.000,- bijeenbrengen. Dank 2» hartverwarmende daadwerkelijk *en medewerking, zowel van de zijd en van de Engelse- als van de Nede W landse koninklijke familie, van ve 31 (internationale) bedrijven, bank#200 instellingen, fondsen en zeker ott van een groot aantal particulieti uit Amsterdam en daar buitem, in' met giften, bijvoorbeeld uit de enigde Staten, ontbreekt thans n p een bedrag van 50.000. De Stichting 'Vrienden van de Et gelse Kerk' vertrouwt er stellig 0 dat de nieuwe toekomst van 1 door velen zo gewaardeerde graag bezochte pittoreske cit kerkje zonder financiële zorgen h on beginnen. Bijdragen zijn bijzond welkom via postgironummer 524100, ten name van genoeg tu; Stichting of via rekeningnumn 1 - 26.70.20.880 van Lloyds Bank Intóvie; national Ltd., Herengracht Amsterdam - C. De gemeente van de Refonuiiat Church en de Stichting Alle-Daja kerk, die tijdens hun 'balhngscha gastvrijheid genoten in de Nieu^rji Zijds Kapel, vieren de terugkeR'! met een gezamenlijke ontmoeting dienst. De openingsdienst van "i Alle-Dag-Kerk is op 29 oktol»v0j Dan zullen voorgaan dr. J. J. Bnwi kes en Revd Collin Bell (voorgaf ger van de Engelse Hervorm Flt Kerk), onderwerp: 'Heb gotri. moed'. De Engelse kerk aan het eeuwenoude Begijnhof ook de hervormde kerk van Muiden hersteld - kwam met een herstel plan. Het hoofdstedelijke aanne mingsbedrijf, Hillen Roosen, dat in de loop van de tijd historische panden op het Begijnhof heeft her steld, onder meer het vermoedelijk oudste huis van de stad "'Het Houten Huys' heeft de huidige restauratiewerkzaamheden uitge voerd. Er is onder meer een nieuwe granitovloer aangebracht, waarop het zerkenveld opnieuw werd aan gebracht. Knekellagen Men trof een knekelveld aan van wel vier meter diep, de stoffelijke resten van vele Begijntjes, die ook nog tijdens de protestantse tijd van het kerkje ter plaatse werden be graven. Er is onder meer een vloer verwarming aangebracht en er zijn KOLHAM Op de kruising rij&f weg 360, Knijpsiaan in het Gi^ ningse Kolham werden bij een bo sing van twee personenauto's un inzittende daarvan met sterk u eenlopende verwondingen naar h>" Academisch Ziekenhuis in Groni gen vervoerd. De uit Delfzijl 1 komstige 29-jarige schipper W. met zijn echtgenote en vier kind ren verleende geen voorrang a mevr. G. J. L.-V. (45) uit Leek vanaf de Knijpsiaan met haar aupi de kruising opreed. Weet u een jas te noemen die je in vrij wel elk jaargetijde, onder alle weers omstandigheden kimt dragen? Wij denken dan meteen aan de trench coat De trenchcoat die de mode-tendenzen volgt, maar blijft die hij is. De onvervalste, enige echte trenchcoat Hebt er al één? Links: Trenchcoat van polyester/katoen oxford. Met uitritsbare imitatie-bontvoering. Epauletten, rugsplit In zwart en beige. 125.- Rechts: Gevoerde trenchcoat van 55% polyester/45% wol. Epauletten en rug- split In zwart en bruin. 165.- Donderdag werden er in Oostelijk Flevoland de nationale ploegkampioenschappen gehouden. Op de foto een van de deelnemers die kritisch gevolgd zijn vakmanschap demonstreert.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 18