Nederlaag van Polen een 'bedrijfsongelukje' Nieuwe zege van Cruijff s De Chevette. Een heel nieuw gezicht. NTTB schreeuwt om zalen De Chevette. Precies wat je er van maakt. 'Ons is hetzelfde overkomen als Nederland in Chorzow' Zesdaagse op Man Subsidies voor clubs in Groningen Europese kampioep niet naar Boekelo ie r 1 Jubileum-viering in teken invalidensport VRIJDAG 17 OKTOBER 1975 SPORT TROUW/KWARTETf" WARSCHAU Ook voor de Poolse dagbladen van gisteren was de wedstrijd Nederland- Polen nieuws voor de eerste pa gina. De lijn die door alle ver halen speelt is de totale gedaan teverandering die de twee ploe gen hebben doorgemaakt sinds de eerste wedstrijd van vijf we ken geleden in Chorzow. Neder land speelde volgens alle kran ten uitstekend voetbal waar de prestatie van het Poolse elftal schril tegen afstak. Desondanks wordt algemeen aange stipt dat de zaak voor de Polen nog niet hopeloos is. Veel zal afhangen van de wedstrijden die beide elftal len nog tegen Italië moeten spelen. Polen volgende week zondag in Warschau, Nederland vier weken later in Rome. De grootste krant van Polen 'Trybuna Ludu' (stem des volks) zegt dat Nederland zijn klasse vol ledig heeft bewezen en ten over vloede heeft aangetoond hoe sterk de ploeg kan voetballen. 'Polen heeft de slag in de belangrijke eerste twintig minuten van de wed strijd verloren. Ails gevolg daarvan heeft het elftal voortdurend verde digend moeten spelen.' In een commentaar staat: *De nummer twee uit Duitsland was de sterkste ploeg van woensdagavond. Een gedetailleerde analyse van alle fouten die de Polen in deze wed strijd hebben gemaakt, moeten de trainers en ook de spelers voor zichzelf maken opdat lering kan worden getrokken, het liefst op de manier zoals Nederland het heeft gedaan na de nederlaag van Chor zow.' 'Zycie Warszawy' (het leven van Warschau) schrijft onder de kop: 'Een schitterende verrichting van de vice-wereldkampioen'; 'Neder land is er in geslaagd zijn blazoen te zuiveren. In Amsterdam speelde Nederland een fantastische wed strijd tegen een elftal dat geen schaduw was van de ploeg van Chorzow. Geen van ons bereikte het niveau uit de 'eerste ontmoe ting. Ook Jan Tomaszewski niet, die er niettemin voor zorgde dat het verlies beperkt bleef.' ZEEF 'De Polen waren veel trager, kwa men nauwelijks aan tegenaanvallen toe en de verdediging leek op een zeef. Enkelen menen dat de oor zaak van de nederlaag gezocht moet worden in het streven te spe len op een doelpuntloos gelijkspel, maar alles bij elkaar genomen moet worden gezegd dat Polen in Amsterdam hetzelfde is overkomen als Nederland in Chorzow, een 'be drijfsongelukje.' Er bestaat geen ploeg, hoe goed ook, die iets derge lijks niet een keer meemaakt. Daarom is er geen enkele reden de vloer aan te vegen met onze spe lers. Wij kunnen alleen maar ho pen dat zij zullen leren uit de fouten van woensdagavond en zich met de kennis daarvan zullen voor bereiden op de volgende wedstrijd, tegen Italië. 'Glos Pracy (stem van het werk), het dagblad van de vakbond, zegt aMm AMSTERDAM Johan Cruijff, trainer Michels en Cruijffs schoj vader Cor Koster, hebben hun kort geding tegen de Amsterdai tapijthandelaar Henk Nieuwkoop gewonnen. De president van de rechtbank in onrechtmatige handeling, Amsterdam heeft de tapijthande- Hij voegt er nog aan toe: laar bevolen zich ervan te onthou den advertenties of reclame in de pers te plaatsen, waarin de naam van een der eisers of een daarop gelijkende naam wordt gebruikt of genoemd of waarin hun persoon wordt aangeduid of besproken. Mocht gedaagde Nieuwkoop dit be vel overtreden dan kan hem dit 100.000 gulden kosten, de dwang- waarop de drie eisers ten worden gevoerd in het gefimg* interview is op zijn minst gen< voor hen weinig vleiend te en maakt hen min of meer chelijk. Gedaagde Nieuwkoop mitsdien gehandeld in strijd iru zorgvuldigheid die in het schappelijk verkeer in acht worden genomen.' som die de president hem voor zo'n Raadsman mir. J. H. Jonker Ruud Geels maakt het tweede doelpunt tegen Polen- Jan Tomaszewski staat roerloos en kansloos. onder de kop: 'Schitterende ver richting van de gastheren': 'Onze deskundigen hebben van het begin af gesteld dat de Poolse ploeg de eerste twintig minuten zonder schade zou moeten doorkomen. Daarna zouden de zaken zich dan in ons voordeel afwikkelen. Polen is, in weerwil van een aantal grove verdedigingsfouten, dicht bij dat ideaal geweest.' 'Een nederlaag met 0—3 is zwaar, erger eigenlijk dan 14. Wij heb ben weer een goede wedstrijd ge zien, met fouten van de Polen en schitterend spel van de Nederlan ders. Laten wij hopen dat onze spelers hebben geleerd dat geen tegenstander kan worden onder schat, zeker niet een ploeg die de kwaliteiten heeft zo goed en ge vaarlijk te voetballen. MACHINE 'Dziennik Ludowy' (volksdagblad) de partijkrant, die voornamelijk buiten Warschau wordt gelezen, ge bruikt als kop: 'Nederland revan cheerde zich voor Chorzow' en zegt: 'Helaas is de Poolse hoop een illu sie gebleken. Polen was favoriet na de overwinning van 41, maar aan de andere kant was het een presti- geslag voor de Nederlanders. Zij konden het zich niet veroorloven opnieuw te verliezen. Zij hebben er alles aan gedaan om te winnen en Nederland is volledig geslaagd in zijn plannen. De moeilijkheden binnen de Neder landse ploeg, waar wij allemaal van hadden gehoord, konden niet ern stig genomen worden. Het team dat het speelveld betrad, werkte als een volmaakt draaiende machine zoals wij die kenden uit het toernooi om het wereldkampioenschap in de Bondsrepubliek.' 'PAP', het Poolse persbureau, stelde dat als er gesproken wordt over teleurstelling niet in de eerste plaats aan de uitslag wordt ge dacht, maar aan de manier waarop werd gevoetbald. 'In niets leek het elftal dat als derde ploeg van de wereld kan worden beschouwd. Er werd gespeeld op een manier die ver beneden het peil lag waaraan wij gewend zijn. Dat geldt voor alle spelers van de wit-roden, met mo gelijke uitzondering van Jan To maszewski en Robert Gadocha. De grootste teleurstelling werd veroor zaakt door diegenen die de naam hebben het sterkste deel van het elftal te vormen: Kasperczak, Dey- na en Maszcyk.' 'De uitslag houdt niet in dat Polen zijn kansen heeft verspeeld om de kwart-finales te bereiken, maar de mogelijkheden zijn nu zonder twij fel kleiner dan op het moment dat aan de wedstrijd in Chorzow moest worden begonnen. Er is geen reden tot paniek. Wij moeten in War schau van Italië winnen en er het beste van hopen als Italië in Rome tegen Nederland speelt.' ITALIë De Italiaanse sportpers schreeft dat Italië de komende wedstrijd tegen Polen in groep vijf van het toer nooi om het Europese kampioen schap voor landenploegen rustiger tegemoet kan zien nu Nederland kans heeft gezien Polen met 30 te verslaan. Verschillende commentatoren merkten op dat Nederland heeft bewezen dat Polen niet het onover winnelijke en fabelachtige elftal kan opbrengen waarvan is gespro ken na de overwinning met 41 in Warschau. 'In Amsterdam hebben de Polen JONGE DUB8EIE W GRAANJENEVER diemoetuproeven, dieisgewddig DOUGLAS Het Nederlandse Trophyteam bezette gisteren de vierde plaats in het klassement van de motorsport-zesdaagse op Man met een totaal van 1248,5 strafpun- ten. West-Duitsiand leidde ruim voor Italië en Tsjechoslowakije, dat reeds vijfmaal de eerste plaats be haalde, In de strijd om de Zilveren Vaas klom Nederland van de vierde plaats naar de derde. Hier Is West- Duitsiand ook eerste, voor Italië. In de Trophywedstrijd zijn nog vijf van de elf landen zonder uitvallers, bij de Zilveren Vaas nog zeven van de dertien. lusteloos en teleurstellend spel te zien gegeven en werden zij duide lijk overheerst door Cruyff en de zijnen. Dit geeft ons hoop op een positief resultaat voor Italië op 2 otober in Warschau', aldus het De Nederlander Jan van den Hoek Turijnse dagblad La Stampa. van het clubteam MC Amsterdam Over de wedstrijd die Italië op 22 stapte gisteren af. Hij had teveel november tegen Nederland moet achterstand opgelopen, spelen waren de commentaren aan zienlijk minder optimistisch 'Tegen Standen na de derde wedstrijddag: Nederland kan Italië hoogstens stre- Trophy: 1. West-Duitsiand 31.5 ven naar een eervolle strijd maar strafpunten, 2. Italië 1213.5, 3. nauwelijks naar een overwinning, Tsjechoslowakije 1248.5, 4. Neder- want de Nederlandse ploeg die te- land 4237.9, 5. Polen 4999.1. Ziive- gen Polen een geweldige snelheid ren Vaas: 1. West-Duitsiand 324.9 en conditie liet zien, ligt buiten strafpunten, 2. Italië 669.3, 3. Ne bereik van ons elftal', aldus een deriand 1955.1, 4. Verenigde Staten sportkrant in Milaan. 4828.4. 5. Zweden 5668.0. overtreding heeft opgelegd. De president, mr. W. J. Borgerhoff Mulder, veroordeelde de tapijthan delaar tevens in de kosten van het proces, een bedrag van 547 gulden. Naar bekend had Nieuwkoop in een grote advertentie zichzelf afgebeeld in het shirt van Ajax met een voetbal, staande op een tapijt. In de teks t sprak hij over 'Johan Kluyff'. In het gefingeerde inter view liethij deze stervoetballer verklaringen afleggen over zijn vo rige trainer, de heer Linkmichel. In de overwegingen tot het vonnis heeft de president neergelegd, dat Cruijff. Michels en Coster bekende figuren an de samenleving zijn en behoren tot een categorie van per sonen, wier medewerking voor re clamecampagnes menigmaal wordt gevraagd. In de meeste gevallen zijn zij daartoe slechts bereid tegen een geldelijke vergoeding. Het zon der toestemming gebruiken van persoonsaanduidingen in een ad vertentie noemt de president een GRONINGEN Het provinciaal bestuur van Groningen heeft 'met een stemmenverhouding van 42 te gen 8 besloten de voetbalclubs FC Groningen en SC Veendam voor het huidige seizoen subsidie te ver lenen. FC Groningen krijgt 75.000 en Veendam komt voor 37.500 in aanmerking. De provincie Gronin gen is sinds het seizoen 1968-1969 de enige instantie, die betaalde voetbalclubs subsidie heeft ver leend. klaarde na de uitspraak noflar zullen overwegen of hij op van het vonnis in een nieuwe je viele procedure alsnog zal p gedaagde Nieuwkoop een finan ie vergoeding voer de misbruikte E clame af te dwingen. n DEN HAAG De Europese ka e oene military, Lucinda Prior mer (GB), die zich in eerste >e stantie had aangemeld, heeft weten dat zij niet kan dee Ine116 aan de vijfde internationale iSi tary van Boekelo, die van do: je dag 23 tot en met zondag 26 ber wordt gehouden. In totaal zullen 65 combinatie ia] acht landen van start gaan. ei vankeiljfc hadden zich cngevei i combinaties ingeschreven. Dit d tal moest echter om organasa ilc sche redenen worden ten d< bracht. De volgende landen vertegenwoordigd: Engeland onder meer Olympisch kam] Ik Richard Meade en de veelbelo;1 au amazone Aly Pattinson), «v( Duitsland (met onder meer Schultz, Otto Wipprecht, Woll Rühs en Klaus Waner), Oostepte Frankrijk, Ierland, Zweden, lid marken en Nederland. n' In totaal zullen twaalf natii combinaties deelnemen, Verui -f grootste equipe komt uit Eng$ (20). De donderdag en vrijdag ;r den besteed aan de dressuur] in twee groepen. Zaterdag n vanaf half negen de uithoud >e proef op het programma en :e dag volgt het afsluitende sp™ concours. ui Sportieve coupé. De nieuwe Chevette heeft het gezicht van een eigentijdse sportcoupé met een gestroomlijnde karros serie en een scherpgesne- Ruime gezinswagen De nieuwe Chevette heeft de luxe van een vol groeide sedan met volop plaats voor vijf personen. Daarnaast offreert hij u den neus. Ook zijn rij-eigen- onder andere het komfort Vaal onze tafeltennismedewerker UTRECHT 'Wij willen door dit initiatief de band tussen valide en invalide sportmensen trachten te verstevigen,' aldus Douwe de Vries, de voorzitter van de Nederlandse Tafeltennis Bond over het sport evenement dat de NTTB zaterdag samen met de Nederlandse Invali den Sportbond organiseert. Het ge beuren staat in het teken van het 40-jarig jubileum, dat de NTTB dit jaar viert. De Vries: "Wij wilden iets doen ter gelegenheid van het 40-jarig be staan, maar per sé niet ter ere van de bond zelf. We vonden het een hele goede zaak om ons jubileum- budget (circa tienduizend gulden) ter beschikking te stellen van de invalidesport, die een zeer belang rijke sociale functie heeft. Het wordt overigens niet louter tot de tafeltennissport beperkt. Er staat accommodaties voor de kleine-zaal- sporten. Het gaat allemaal nog te langzaam.' Dat is ook een kwestie van traditie, meent de NTTB-voorzitter. 'Ge meenten zullen uit traditionele- en wellicht ook politieke overwegingen veel eerder een korfbalveld of een voetbalveld aanleggen dan een ta- feltennisaccommodatie bouwen. Het is natuurlijk logisch, dat een ge meentebestuur de garantie eist dat de zaal behoorlijk benut wordt, maar ik heb sterk de Indruk dat een tafeltennisvereniging zich eerst drie dubbel en dwars moet bewij zen.' Wat Douwe de Vries dwars zit, is dat er niet nóg meer druk vanuit de georganiseerde sportwereld zelf wordt uitgeoefend. 'Destijds heeft men terecht grote pressie gezet achter de bouw van sporthallen. ook volley- en basketbal op het Dat zou nu ook moeten gebeuren programma.' Dat alles gaat zich af spelen in de Veluwehal in Barne- veld. In de 40 jaar, dat de NTTB nu bestaat heeft zij zich in een gezapig tempo opgewerkt tot een qua leden aantal middelgrote bond. De ver wachting is dat het dertigduizend- sbe lid dit seizoen kan worden in geschreven. Dat cijfer had nog veel hoger kunnen liggen, ware het niet dat tafeltennisclubs veelal over slechte zalen beschikken. De Vries: T)at blijft een van de grootste pro blemen waar we mee te kampen hebben. Het remt de groei van de bond. Maar dat niet alleen. De opzet van wedstrijden, de opvang van jeugdspelers en een verder uit bouwen van de recreatiesport wor den afgeremd door de afwezigheid van geschikte accommodaties.' De actie die de kleine-zaalsport bonden enige Jaren geleden hen- ben ondernomen om aandacht te vragen voor de schrijnende proble matiek heeft wel enig effect gehad. De Vries: 'Daardoor is inderdaad iets op gang gekomen. De Vereni ging van Nederlandse Gemeenten heeft wat meer begrip gekregen voor onze moeilijkheden. Maar daarmee staan er nog geen talloze voor de kleinere sportcomplexen, die helemaal niet apart hoeven te staan. Ze kunnen ook tegen de sporthallen worden aangebouwd.' Hij pleit verder voor een multi functioneel gebruik voor de kleine re accommodaties. 'Want dan is gemakkelijk aantoonbaar dat ze rendabel te maken zijn. Dat bewijst bijvoorbeeld het sportcomplex in Middelburg'. Als een voortdurende ergernis er vaart De Vries het subsidiebeleid in Nederland. 'Er bestaat een enorm verschil in behandeling tussen Olympische en niet-Olympische sportbonden. Als je toevallig ooit een Olympische sport bent gewor den, dan krijg je aanzienlijke be dragen van het NOC. De argumen- de NTTB met aanzienlijke fi nanciële problemen te kampen heeft. Ze kregen geen vier ton maar slechts 250.000 gulden van het NOC. Plus natuurlijk nog het geld van de sporttotaliisator. Ik vind dat een giller. Wij als NTTB moeten het met véél minder doen. Wij moeten woekeren met onze finan ciële middelen.' De tafeltennisvoorzitter wordt nog vrijwel dagelijks met dit soort pro blemen geconfronteerd. Maar niet meer voor lang. Want tijdens de vergadering van de Bondsraad in het voorjaar van 1976 zal De Vries zijn positie overdragen aan een (nu nog niet bekende) opvolger. Zoals hij ook in 1970 bij zijn installatie al aankondigde wil hij deze functie niet ad te lang uitoefenen. De Vries wetenschappelijk medewerker aan de Rijksuniversiteit van Utrecht was in 1970 als 28-jarige de jongste bondsvoorzitter in ons land. In de afgelopen vijf jaar zijn diverse positieve ontwikkelingen binnen de NTTB op gang gekomen. De Vries: 'De communicatie binnen de Bond is enorm verbeterd. Vroe ger zat het hoofdbestuur in een ivoren toren. Daar zijn we nu uit gekomen, Er zijn de afgelopen ja ren zeer veel contacten geweest tussen het bondsbestuur en de af delingen. Dat heeft de sfeer opge klaard. Ook sommige afdelingen die vaak dwars lagen, hebben hun voetstuk verlaten.' Mede daardoor is het mogelijk ge worden dat een aantal van de 21 afdelingen, die de NTTB telt met elkaar In gesprek zijn gekomen schappen zijn sterk en sportief, dankzij een felle 1256 cc-59,4 DIN/PK motor en een brede wiel basis voor een frappante wegligging en gave bochtentechniek. Zijn gescheiden remcircuit met bekrachtiging, grote schijven vóór en trommels achter,garanderen een groot reaktie-vermogen. Een speciale drukregelklep om blokkeren te voor komen, verschaft u een extra veilig gevoel. van verstelbare voorstoe- len, achterruitverwarming, tapijten, ruitensproeiers, driepuntsveiligheidsriemen, radiaalbanden en optimale vering. De Chevette is dan ook duidelijk veel meer auto voor uw geld. En ook de opvallend lage onder houdskosten en het geringe benzineverbruik zijn na tuurlijk welkom. Handige Estate De nieuwe Chevette heeft de laadruimte van 'n handzame stationcar achter een levensgrote derde deur. Liefst 340 liter. Daar kunt - u heel wat koffers in kwijt. En als u de achterbank""' neerklapt, heeft u zelfs 991 liter de ruimte. Natuurlijk op een volmaakt vlakke laadvloer. Had u anders verwacht van die slimme Chevette? Bij alle Vauxhall dealers wacht de Chevette op u voor een testrit. tatie is vaak. dat de voorbereiding ovej in gebruikneming van regi- - onale bondsbureau s. We verwach ten', besluit Douwe de Vries, 'dat er op de O.S. zo bijzonder en apart is. Dat het om verschillende selekties gaat. Maar dat snijdt geen hout. want de mensen die in het natio nale team volleyballen gaan ook naar de O.S. Het is een willekeurig onderscheid dat wordt gemaakt, maar dat brengt wél met zich mee dat wij aan onze topspelers niet al te veel kunnen bieden.' 'Deze week las ik. dat de basket- balbond nota bene kleiner dan Voor de Chevette. evenals voor alle andere Vauxhalls. geldt nu. één jaar garantie met onbeperkt aantal kilometers. dit jaar in ieder geval twee van dergelijke bureaus zullen ko men. Ook de NTTB doet financieel mee. Wij hebben hiervoor op de begroting een bedrag van 25.000 gulden gereserveerd. Deze bonds- bureaus zullen een continuïteit van beheer betekenen. En een ver lichting voor de afdelingsbesturen.' TED VAN DER MEER

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 14