Toerisme Hoe kom je aan ideeën 1 )verijssel Zuid-Holland Zeeland Noord-Brabant Limburg Stap eens op de trein Groningen, Friesland, Drente Noord-Holland relderland Jtrecht Foto Frans Kuypers i Hoe kom je aan ideeën voor een paar dagen wegwezen? Hoewel er op deze pagina en kele worden» genoemd, is dat natuurlijk maar een beperkte greep. Er zijn er veel meer. Om daar aan te komen Jiier een paar tips. Het Nationaal bureau voor toerisme heef to énkele we ken geleden een -brochure uitgegeven mét '79 tips voor fijn wegzijg'. Behalve de arrangementen van ho tels zijn er ook pakketten in opgenomen van de spoor wegen, de Nationale Lucht vaart Maatschappij (NLM) en bungalowparken (onder meer die van Sporthuis Centrum). De brochure is gratis verkrijgbaar bij het NBT in Den Haag (Bezui- denhoutseweg 2, tel. 070- 814191) en bij de grotere VW-kan toren. Daarnaast kan mén na tuurlijk ook terecht bij de grote WV's in de provincie waar men de vrije dagen wil doorbrengen.. Deze in stall ties beschikken over het totaa'aanbod van arrange jödinge OWre :h Ff^isdorf mbt \Eich ,Lu' Etefnftrasa crffendorf E^rf Berrer Hep tzweiler menten in hun gebied. Zij geven raad op alle gebied. Adviseren bijvoorbeeld wel ke hotels men het best kan nemen als men met kinde ren op stap gaat. Daar naast is het ook mogelijk via deze WV's bijvoorbeeld kaartjes voor theater bezoek te bestellen. Adres sen van de kantoren zijn Verkrijgbaar bij elk VW- kantoor. Aan te bevelen is wél te vragen naar werke lijke 'alles inbegrepen-ar rangementen' met inbegrip van eventuele attracties (bezoek aan musea, ten- toonstelingen, safaripar ken, sprookjestuinen). Dat spaart behalve geld ook moeite, want het zelf uit zoeken van recreatiemoge lijkheden is veelal niet een voudig. Voor informatie hoeft men overigens niet persé te rade te gaan bij de provinciale WV's. In de grotere steden beschikken de WV's even eens over aanbiedingen el ders in het land. Voor wie een paar dagen in Limburg wil uitgaan, kan de onlangs uitgekomen brochure van het NBT over deze provincie van nut zijn (verkrijgbaar bij het NBT zelf en de VW's). In sommige gevallen bieden VW's in grensprovincies ook tips (voor meerdaagse trips in het buitenland (zij boeken er ook voor)Zo heeft bijvoorbeeld de pro vinciale VW in Middel burg een arrangement voor een trip door Belgisch Vlaanderen (met bezoek aan Brugge). TROUW/KWARTET 13 Iet de auto, de fiets of de huifkar erop uit: in het noorden kan dat llemaal. Voor automobilisten zijn er onder meer twee vijfdaagse zwerf - ochten: één door Friesland, Drente en Groningen en één door Friesland Heen. Beide arrangementen zijn volledig 'aangekleed'. Bij vertrek krijgt ïen vijf lunchbonnen. drie hotelvouchers voor diner-logles-ontbijt en en route-suggestie. De hotels worden van tevoren gereserveerd. De erste tocht kost 270 gulden, de tweede 290. Gebruik van hotels zonder ouche is een tientje of acht voordeliger. (Inlichtingen: VW Friesland, tationsplein 1, Leeuwarden). 'opulair in Drente zijn de laatste jaren vooral de huifkartrippertjes. en lang of kort weekend (of een paar dagen door de week) zwerven oor de provincie. Het korte weekend kost negentig gulden, het lange 08 (inclusief hotel en maaltijden). Aan te bevelen is wél neen goed- feer-weekend te kiezen" en in ieder geval plaids voor onderweg mee te emen. Meer inlichtingen geeft de VW-Drente in Assen (Postbus 95). liezelfde VVV boekt ook voor vijfdaagse fietstrektochten. Deze tochten unnen op verscheidene plaatsen worden begonnen en kostep op basis an half pension (plus logies) 187,50. Voor fietsen en fietstassen kan ezorgd worden. Per dag wordt gemiddeld 45 kilometer afgelegd, maar ril men de tocht bekorten dan kan dat ook. Laat de wind eens door je haren waaien, zeggen de Noordhollandse VW's en ze hebben daarvoor een royaal aantal arrangementen samen gesteld. Een paar voorbeelden: Drie tot acht dagen relaxen op Texel voor 60 tot 422 gulden per per soon met daarnaast een aantal aanbiedingen 'appartement diner'. Acht dagen (180 gulden op basis van logies plus ontbijt) luieren in de kop van Noord-Holland (in een pension in Huisduinen bij Den Helder). Trip-tips: marinemuseum in Den Helder. Alkmaar, een uitstapje naar Texel en als het weer dat toelaat sportvissen op de Noordzee (kan allemaal door de plaatselijke VW geregeld worden). Twee-daagse arrangementen in Bergen: voor wandelaars (58 gulden op basis van half pension), voor fietsers (64 gulden inclusief de fiets) en voor ruiters (101 gulden inclusief twee ritten van 2% uur in de Schoorlse bossen). In hotel Bellevue in Egmond kan gratis worden overnacht als men eerst voor tenminste 17,50 dineert (ontbijt kost zeven gulden). Amsterdam-arrangementen zijn er ook (in Euromotel, Sonesta, Mar riott en Victoria). De prijzen zijn matig maar variëren sterk. Het hangt er maar helemaal van af wat men er bij wil hebben (museumbezoeken, rondvarten enz.). Behalve stedenarrangementen in Den Haag en Rotterdam biedt Zuid- Holland ook trippertjes van luchtiger aard. Onder meer: Een zeevisarrangement vanuit Scheveningen voor 46 tot 72 gulden (het verschil zit 'm in de kwaliteit van het hotel)Het arangement houdt in: een nacht logies met ontbijt, een dag sportvissen op zee en een een voudige maaltijd aan boord. Aas en hengel kunnen voor veertien gulden gehuurd worden. Zeelucht opsnuiven kan ook in Noordwij k, waar verscheidene hotels driedaagse voordelige arrangementen hebben samengesteld, in prijs variërend van 57 tot 107 gulden (vol pension). Een dag fietshuur zit er ook bij. Wat die steden-arrangementen betreft: die worden in vrijwel alle categorieën geboden (tot Hiltoncomfort toe) en vaak inclusief vele excursies (in Rotterdam rondvaarten en bezoek aan Euromast en in Den Haag een royal tour langs de paleizen en bezoeken aan de pier en musea). Inlichtingen bij de VWs in Den Haag en Rotterdam en bij de provin ciale VW in Delft (Markt 85). Zeeland timmert in deze maanden aan de weg met voordelige arrange menten met accommodatie voor zes personen, tv, verwarming en alles wat er verder bij hoort. Ze kunnen gehuurd worden voor drie en acht dagen. De prijzen: voor een driedaags pakket en bij boeking door drie personen veertig gulden (bij boeking door zes personen 26 gulden per persoon) en voor een achtdaags arrangement en bij boeking door drie personen 65 gulden (met z'n zessen veertig gulden per persoon). De ta rieven gelden alleen de huur plus een toeristisch pakket met tips voor tochten en bezoeken aan attracties. Culinair genieten in Zeeland kan ook. In Zierikzee, waar hotel Mon- dragon op basis van half pension (visspecialiteiten-diner) voor 95 gulden aanbiedt. Sportvissen op de Oosterschelde en een dag vissen op de Noordzee kan voor 25 resp. 40 gulden geregeld worden. In Vlissingen biedt hotel Britannia een weekendje Zeeland (vol pen sion) voor 130 gulden. Daar zit ook een Zeeuwse maaltijd bij kaarslicht in. Vanuit Zeeland tevens arangementen voor tochten door Belgisch Vlaanderen (een nacht vol pension 59 gulden, twee nachten vol pension 81 gulden). Men logeert in Sluis en krijgt» routebeschrijvingen voor on der meer tochten naar Brugge, Damme, Lis^ewege. Inlichtingen: provinciale Zeeuwse VW in Middelburg (postbus 123). In Brabant zijn het behalve de bungalowparken vooral de grote hotels, die in deze maanden voordeel-arrangementen presenteren. Zo biedt het Golden Tulip-hotel Mastbosch bij Breda voor 110 gulden (op basis van half pension) winterweekend-arrangementen, terwijl She raton in Geldrop voor een weekend-uit tekent met een prijsje van 99 gulden (half pension en inclusief een bezoek aan de Beekse Bergen of het Evoluon, of de Efteling of het Autotron in Drunen. Dezelfde attrac ties zijn verpakt in het arrangement van Holiday Eindhoven, dat (voor twee dagen) 55 gulden kost. Inlichtingen: bij genoemde hotels en bij de VW-Breda (Wlllemstraat 17). Bij het laatste adres krijgt men ook tips voor bezoeken aan het dorp van Marijntje Gijzen (Nieuw-Vossemeer), de Volkssterrenwacht Simon Steve in Hoeven en een trip naar Baarle Nassau en Baarle Hertog. Wie Limburg kiest voor een paar dagen weg, kan de pas uitgekomen brochure van het NBT worden aanbevolen (verkrijgbaar bij het NBT in Den Haag, maar ook bij de VW's). Daarin staan tal van geselecteerde arrangementen, ook speciale trips voor gezinnen met kinderen (voor wie veelal fikse kortingen worden gegeven). Een paar voorbeelden (voor automobilisten) Een 'Weekend International' van vrijdagmiddag tot zondagmiddag met bezoeken aan Aken en Luik. Per persoon kost dat 137 (inclusief de maaltijden). Een kastelenweekend (tussen Mook en Eijsden staan nog zo'n hon derd burchten). Prijs: 93 gulden (vol pension). Korte trippertjes (een overnachting): een monumententrlppertje (56 gulden), een ondergronds trippertje*Valkenburg (59 gulden), of een culinair trippertje in Maastricht. Een tweede brochure van het NBT geeft al informatie over bungalows. Oók een idee: ga eens met het spoor op stap. Behalve acht-daagse ap- partementsreizen naar Ameland, Bergen, Valkenburg en Zoutelande, biedt NS ook drie- tot vijfdaagse minitrlps naar zo'n twintig bestemmin gen (inclusief hotel en maaltijden) en dagtochten (wandelen en fietsen met NS). Wat dat laatste betreft: een eigen fiets hoeft men daar vaak niet eens voor te hebben. Op 80 stations zijn ze voor een rijksdaalder te huur. Informatie-brochures over de spoormogelijkheden liggen op de stations klaar Wie in het naseizoen er in eigen land nog een paar dagen tussenuit wil en kan, moet daarvoor eerst aan het werk. Want ideeën en arrangementen plegen in deze tijd van het jaar niet op een presenteerblaadje aangeboden te wor den. Althans niet in de vorm van een dikke brochure, waarin alle mogelijk heden worden opgesomd. Een weekendje of paar dagen uit vraagt initiatief, eigen speurwerk bij de VW's, napluizen van advertenties en het ple gen van telefoontjes. Maar in de meeste gevallen loont dat de moeite. Het hoogseizoen mag dan voorbij zijn, mogelijkheden om even weg te wippen en te. snuiven aan de herfst zijn er nog genoeg, Met dit als groot voordeel: rust en lage prijzen. Veel bungalowparken en hotels bieden in deze maanden accommodatie voor soms maar de helft van de zomerprijzen. Zelfs hoog gekwalificeerde bedrijven als de Sheraton-, Holiday Inn- en Marriott- hotels doen daaraan mee. Móeten veelal wel, omdat hun kamers in de weekends nauwelijks bezet zijn. Iedere gast, die zij in deze dagen krijgen, is meegeno men. En óm die te boeken willen ze best hun tarieven fors laten zakken. Behalve de VW's heeft ook het Natio naal bureau voor toerisme in Den Haag deze ontwikkeling de laatste jaren sterk gestimuleerd. Met name het op de markt brengen van kant-en-klare arrangemen ten. Dus niet alleen het onderdak, maar ook de franje daar omheen: een roman tisch etentje, museumbezoek, tentoon stellingen. En die campagne lijkt resultaat te heb ben. Aan de ene kant is dat merkbaar aan het elk jaar groeiende aanbod, aan de andere aan de toenemende vraag. Want de behoefte aan even wegwezen lijkt er te zijn. Het Centraal bureau voor de statistiek becijferde, dat niet minder dan tien pro cent van de Nederlanders tenminste één korte trip (van vier dagen of minder) per jaar maakt en dat zelfs 52 procent er regelmatig voor een 'aangeklede' dagtocht op uit gaat. Voor hen op deze pagina een door Dick Ringlever samengesteld Ideeën-palet. Geen complete opsomming, méér weg wijzende tips. Wie meer wil weten, kan altijd meer informatie krijgen bij instan ties, die ook op deze pagina worden genoemd. ERUIT - MAAR WAARHEEN Even bijkomen in nog rustig Twente. Dat kan onder meer in hotel Kruisselt in De Lutte, dat speciale voordelige weekendarrangementen eeft samengesteld: 79 gulden 'all in', plus een bezoek aan het slot entheim, even over de grens. Een fiets wordt gratis beschikbaar ge leld. (Inlichtingen: WV Overijssel, de Werf 1, Almelo). - Voor automobilisten is er een soortgelijk arrangement, maar zij hebben keuze uit drie hotels (in Denekamp, Oldenzaal en Almelo). Route- ischrijvingen voor tochten door Twente met zijn bossen, heidevelden, ckers en nog tientallen oude Saksische boerderijen en watermolens orden gratis bijgeleverd. De prijzen variëren voor een kort weekend in 55 tot 69 gulden, voor een lang weekend van 65 tot 97 gulden. De streek-VW West-Overijssel (postbus 337, Zwolle) biedt 65-plussers n voordeeltje: drie dagen logeren en volledig verzorgd worden voor I gulden in een Giethoorns hotel. In deze prijs zijn ook een boottocht lar Blokzijl, een puntertocht en een bezoek aan het edel- en sier- enenmuseum begrepen. De prijs is gebaseerd op bewoning van een imer door twee personen (voor een persoon wordt een toeslag be kend). Met diëten kan rekening worden gehouden. Samen met de Gelderse VW in Arnhem biedt Overijssel ook de moge- kheid voor een zwerftocht per fiets door Overijssel én Gelderland. Dit ilgens het 'rent-a-bike'-systeem: de fiets kan in de ene plaats gehuurd orden en in een andere weer afgeleverd worden. Voor vier-en-een-halve ilden per dag (twintig gulden per week) kan de fiets worden gehuurd, ie wil, kan bij de VW's eveneens boeken voor een daaraan vastgekop- Id logies-arrangement (zowel de VW in Almelo als de Gelderse VVV Arnhem (Stationsplein 45) hebben er uitgebreide brochures over. elderland besteedt met zijn aanbiedingen vooral aandacht aan de tieve weekenders, de fietsers en de wandelaars. Zomaar een greep uit brochures: Een twintig kilometer lang fietsommetje vanuit twaalf Zuidveluwse aatsen (tussen Dieren en Rhenen)ideetje voor een hele of halve dag liten zijn. Een driedaagse fietstoer over de Zuid-Veluwe voor 79 gulden. In die Ijs zitten logies in eenvoudige hotels, alle maaltijden en uitgebreide utebeschrijvingen. De tocht wordt begonnen in Ede en de overnach- ïgsplaatsen zijn Otterlo en Arnhem of Oosterbeek. Een fiets kan even- eel worden gehuurd. Voor sportieve wandelaars zijn er onder meer de rugzakarrangemen- n: vier dagen wandelen (met eigen rugzak) over de Veluwe of de Zuid- luwe langs een tevoren aangegeven route en gereserveerde hotels. De ijzen variëren van 136 tot 150 gulden (inclusief drie overnachtingen alle maaltijden). Een dagje stevig wandelen kan ook: woudlopen door het natuur- bied tussen Dieren en Rhenen, waar zeven routes zijn uitgezet. Kosten: |f gulden (voor het mapje met documentatiemateriaal). Op rust gestelden wordt een eenvoudig Veluwe-trippertje geboden: Ede of Otterlo, alleen logies plus maaltijden (58 gulden voor een ekend). Bezoeken aan De Hoge Veluwe en het Kröller Müller-museum nnen geregeld worden, evenals het uitrijden van de ENE-autotour. Handig om in bezit, te hebben: de weekendpas Veluwe, die maar vier lden kost en recht geeft op aanzienlijke reducties in 20 Veluwse hotels op de entreeprijzen van toeristische attracties (die kunnen zelfs op- >ert tot 50 procent). lichtingen over deze en vele andere arrangementen verstrekt de VW Arnhem (Stationsplein 45) maar daarnaast ook de VW Zuid-Veluwe Velp (tel. 08302-2832) en de streek-VW Zuidwest-Veluwe in Ede ostbus 234). recht biedt onder meer een weekend kastelen kijken voor 118,50 met e dagen logies in Doorn op basis van half pension. In die prijs is grepen een toegangsbewijs tot Huize Doorn plus een rondleiding en n bezoek aan het Zeister slot. Een soortgelijk arrangement maar dan voor twee dagen wordt in Huis 'Heide geboden (80 gulden op basis van half pension). Inbegrepen is i bezoek aan het Zeister Slot. Voor beide arrangementen kunnen fiet- fa worden bij gehuurd. Oplichtingen Streek-WV Utrechtse Heuvelrug, Slotlaan 321, Zeist). 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13