adviezen in ER over nieuwe wet p ondernemingsraden OPEI-PRiMIËRE 76! esprek arm-rijk aim opgezet 'Beleidsprogramma werkende jongeren kan worden versneld' 'Regering zette SER onder te grote druk' Minister Van Kemenade bij installatie commissie: parlementsleden met arrestaties Uw Kadett op maat: nu ook met City-deur. ember grote conferentie in Parijs Kom vandaag nog kijken naar de nieuwe Kadett City. Nu première bij uwOpel-dealer. (AG 17 OKTOBER 1975 BINNENLAND BUITENLAND TROUW/KWARTET 11 onze sociaal-economische redactie HAAG Het bedrijfsleven is grondig verdeeld over de toekomst van de ondernemingsraden. vakcentrales NVV en NKV i dat de directie uit de onder- ngsraad verdwijnt, zodat de een 'personeelsraad' wordt be ide uit alleen door werknemers jen leden, werkgevers willen het liefst veranderen, zeker niet dat de teur geen lid en voorzitter is van de ondernemingsraad. derde vakcentrale, het CNV, gen een personeelsraad, maar niet dat per se iemand van rectie voorzitter moet zijn, zo- u het geval is. aag vergadert in Den Haag de over deze Kwestie aan de hand een ontwerp advies aan de ing. Die zal nog voor het eind iet jaar een wetsontwerp voor terae ondernemingsraden ïn- n bij de Tweeaè Kamer, het et neeit nog geen aennitief punt bepaald. Maar naar ver- neigt minister hoersma naar rmwig van ae onaememings- tot personeelsraaen. en NKV vinden dat via de nemmgsraad moet worden fcerd 'dat de werknemers o elan- lutdruk-üing vonden m het on- smlngsbeieid'. Met ae Huidige liggen bij aUen die wezenlijk bi] petnmgsraad is dat volgens £e onderneming zijn betrokken, en NKV niet het geval De D^ze medezeggenschap vü het COT nemers zien nu 'ten on- e' de taak van de raad in echter niet alleen via versterking van de positie van de onderne- stSraaedenV°MS' IS teit van het overleg in de raad van de door hen bepleite persö- vinden zij het van belang dat een neelsraad uit hun midden de voor directielid in de raad zit,, Door omvorming van onderne mingsraden tot üersoneelsraden krijgen, volgens de werkgevers, de raadsleden een oppositiehouding opgedrongen. Hun standpunt zal in het bedrijf al bekend zijn, en dus moeilijk nog te veranderen nog voordat erover het overleg met de zitter kiezen. Eensgezind verklaren NW, NKV en CNV dat de ondernemingsraad 'geen medebeslissingsrecht moet worden verleend terzake van ingrij pende ondernemingsbeslissingen. Volstaan dient te worden met een adviesrecht'. Het CNV licht deze beperkte toekomst voor de mede directie is geweest. Het overleg zal zeggenschap via de ondernemings raden toe door te verwijzen naar zijn streven naar het 'Gemeen schappelijk Bestuur' voor alle on dernemingen. NW en NKV zeggen dat de ondernemingsraden in het algemeen geen formele verantwoor delijkheid voor ingrijpende beslis singen kunnen dragen doordat de onderneming te sterk afhankelijk is van het marktmechanisme (in de huidige economische ordening). daardoor verschralen. Het zal blij ven bij het afleggen van verklarin gen en stellen van eisen. De direc tie zal zich gereserveerder gaan op stellen Samenwerking Het CNV ziet de onderneming als 'samenwerkingsverband tussen mondige mensen'. Het CNV bena drukt daarbij dat 'de mens een De werkgevers menen dat de on vrij wezen is en aan God en zijn dememingsraad uitsluitend zou naaste verantwoording schuldig is.' In het bedrijf gaat het om 'het, gestalte geven aan eigen werk eh eigen toekomst. De zeggenschap in de onderneming mag dan ook niet, ■bij enkele berusten, maar behoort onderneming die door üe ttfrnemingsieiding (directie) en bepaald. Een directeur als i&ter oeiemmert het vrije on- ikelijke spreken en oordelen, ^directeur-voorzitter is ook nog 'je baas' voor de raadsleden, idien heeft hij een voorsprong amis, informatie en discussie- iek. Al met al 'een niet te schatten psychologische be vinden NVV en NKV izelf adviseren ndernemingsraad moet de be- leiding adviseren en op som- punten instemming verlenen, directeur als lid van de raad m eigenlijk zichzelf te advise- «ggen NVV en NKV. Zij willen erknemers een eigen orgaan de onderneming geven, net ook kapitaalverschaffers hun orgaan hebben in de vorm e algemene vergadering van eelhouders bij nv's en bv's. De neelsraad moet daarom alleen in uit gekozen werknemersle- De wet zal moeten regelen dat raad regelmatig overleg voert ie ondernemingsleiding, jevers en CNV daarentegen le ondernemingsraad als 'n 'sa- werkingsverband'. Zowel on- mingsleiding als werknemers- moeten daarom deel blijven ken van de ondememings- Volgens de werkgevers zullen arbij altijd spanningen blijven de gekozen werknemers-le- hun kiezers, de werknemers- rban. Enkele maatregelen erbeteramg van de relatie tus- aadsleden en werknemers-kie- zijn niettemin nuttig, vinden erkgevers. Ook voor de kwali- de voorbereidende besprekin- rerd deelgenomen door delega- 'an de Verenigde Staten, Ja- sn de EG (namens de Ind us- nden), Algerije, Iran, Saoedi- en Venezuela (voor de olie- terende landen) en India. en Zaïre (als vertegen - llgers van de ontwikkelings- n). Besloten werd dat aan de rentte in december 27 minis- zullen deelnemen, waarvan uit de industrielanden en ne- uit de olielanden en de kkelingslanden. Ze zullen vier lissies moeten instellen voor er hoofdonderwerpen van het d. ommissies krijgen elk vijftien waarvan tien afkomstig uit ielanden en de ontwikkelings- n en vijf uit de industrielan- Hun taak wordt uitvoerbare op te stellen die ter goed ig zuilen worden voorgelegd ■en volgende vergadering van ministers die vermoedelijk eind volgend jaar zal worden iden. aakomschrijving van de vier lissies leverde de afgelopen de grootste problemen op. De trielanden, en vooral de Vere- Staten. waren van mening e opdrachten aan de commis- t ruim mogelijk gesteld moe- 'orden zodat ze alle kanten op en. De Amerikaanse afgevaar- onderminister van buiten landse zaken voor economische aangelegenheden Charles Robinson, merkte in dit verband op dat de Verenigde Staten bereid zijn overal over te praten. De ontwikkelingslanden dachten er enigszins anders over. Ze wilden dat er waarborgen kwamen dat de onderwerpen die voor hen het meest van belang zijn zeker ter sprake zullen komen. De taakom schrijving zou daarom wat specifie ker moeten worden gesteld. Uitein delijk slaagde men erin het eens te worden over de verklaring dat elke delegatie elk onderwerp ter sprak mag brengen dat relevant wordt geacht. Koopkracht Uit de lijst van de olielanden en de ontwikkelingslanden blijkt dat on der meer gesproken zal moeten worden over bescherming van de koopkracht van het geld dat de industrielanden voor olie en andere grondstoffen betalen, verder over toegang voor de produkten van d- ontwikkelingslanden tot de afzet.? bieden in de geïndustrialiseei wereld alsmede over de overdid' van technologische kennis van h Westen aan de derde wereld. In financiële commissie moet vo' de olie- en ontwikkelingsl; worden gesproken over intern nale monetaire kwesties en pi" men van investeringen op lat termijn. mogen adviseren. De huidige wet echter bepaalt voor enige onder werpen dat de bedrijfsleiding voor een beslissing de 'instemming' van de ondernemingsraad nodig heeft. 'Deze instemmingsbevoegdheid mist een logische grond,' zeggen de werkgevers in het ontwerp-SER-ad- vies. Voorstellen om deze bevoegd heden daarom uit de huidige wet te schrappen, doen zij echter niet. SCHAARSBERGEN —'De re gering heeft de SER onder te grote druk gezet door nog dit jaar te willen komen met een wetsontwerp over de onder nemingsraden. Het is erger lijk dat het overleg in de SER om deze, zuiver politieke, re den zijn kans niet heeft ge kregen. Een fundamentele be zinning heeft niet plaats kun nen vinden'. Dit verwijt aan de regering uitte voorzitter ir. de Wit van de christelijke werkgeversor ganisatie NCW gisteren op een vergadering van zijn ver bond in Schaarsbergen. Aan leiding was de behandeling, vandaag in de SER van een uiterst verdeeld ontwerp-ad- vies over een andere opzet van de ondernemingsraden. Alleen al de grote verdeeld heid vindt De Wit een aan wijzing dat 'de tijd niet rijp' is voor een ingrijpende wijzi ging van een ondernemings raden, zoals die door onder meer NVV en NKV wordt na gestreefd. Volgens De Wit zien delen van NVV en NKV en linkse politieke kringen de door hen bepleitte personeelsraden als een verlengstuk van het vak bondswerk binnen de onder nemingen, en wellicht zelfs als middel om het kapitalisme van binnenuit te ondergraven en te vervangen door een of andere vorm van arbeidszelf- bestuur. Het behoeft, meende ir. De Wit, geen nader betoog dat christelijke werkgevers zich daartegen verzetten. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Minister Van Kemenade (onderwijs) wil zo nodig zijn beleidsprogramma voor de werkende jongeren versnellen, als blijkt dat de leegloop van vormingsinstituten zich doorzet. De minister zei dit gisteren na de rie en praktijk in het onderwwjs installatie van de commissie voor het participatie-onderwijs. Dit is een vorm van onderwijs waarbij theorie en praktjk elkaar afwisse len. De bewindsman bevestigde de alarmerende berichten van de Lan delijke Organisatie Vormingswerk Werkende Jongeren (LOVWJ). Op 1 oktober waren slechts 22.00,0 ge deeltelijk leerplichtige jongeren in geschreven bij een vormingsinsti tuut. Dat is de helft minder dan vorig jaar. Volgens de LOVWJ wordt het onmogelijk het participa tie-onderwijs te ontwikkelen, als het vormingswerk in dit tempo 'wegkwijnt'. Niet onverwacht Het commentaar van de minister hierop was, dat terugloop van het aantal jongeren op vormingsinsti tuten niet onverwacht komt. De nu bekende cijfers komen overeen met de verwachtingen die het ministe rie begin dit jaar ook aan de be trokken organisaties heeft bekend gemaakt. 'Op zichzelf hoeven we niet treurig te zijn om het ver schijnsel', aldus de minister. Als een groter deel van de zestienjari gen langer in het dagonderwijs blijft, is dat zelfs positief, ook al zal de angst voor de snel toene mende jeugdwerkloosheid hierbij ook een rol spelen. Deze ontwikke ling dwingt wel tot maatregelen in het dagonderwijs, omdat deze groep nu langer op school blijft en als ze willen dat de combinatie van theo- voor werkende jongeren een kans krijgt, moet ook daar het beleid versneld worden. Twee poten schoolse onderwijs. Ze zien het nut niet van kennis die zo weinig te maken heeft met hun eigen erva ringswereld. Daarom is het zo be langrijk dat er een combinatie komt van theoretisch onderwijs, vorming en praktische stages, niet alleen voor de werkende jongeren, .maar voor heel het onderwijs'. Die vorm van onderwijs rust im mers op twee poten: het leerlin genwezen en het vormingswerk. Onder de inbreng van het vor- mingswerk zal er weinig van te- rr 1. i. recht komen. Van de maatregelen IVGliyRlla. DGulGlgTL die de landelijke organisatie voor vormingswerk eist zijn er verschil lende al in uitvoering, aldus Van Kemenade. Er ligt een wetsontwerp bij de Kamer, dat de minister in staat stelt samenwerking tussen vormingswerk en streekscholen wettelijk af te dwingen. De registratie van gedeeltelik leer plichtigen en de controle op de naleving van de leerplicht worden ook verbeterd. Bovendien ligt er een wetsontwerp bij de Kamer dat de werkgever verbiedt een gedeelte lijk leerplichtige in dienst te ne men, zelfs al zou deze niet inge schreven staan bij een streekschool of vormingsinstituut. Tekortkoming Dr. M. A. J. M. Matfchijsen, voorzit ter van de gisteren geïnstalleerde commissie, zei 'dat het een geweldi ge tekortkoming was van het gewo ne onderwijs dat het zo ver van de praktijk afstaat. De werkende jon- NAIROBI (AP, Reuter) De Keni- ase regering heeft de parlementsle den Seroney en Shikuku laten ar resteren. Zij hadden zich kritisch opgesteld tegenover president Jomo Kenyatta Shikuku heeft de vori ge week in het parlement gezegd dat de Keniase Afrikaanse nationa le unie (KANU), de enige politieke partij in het land, dood is. Hij werd bijgevallen door Seroney. Kenyatta heeft gisteren de volks vertegenwoordiging gewaarschuwd dat andersdenkenden niet zullen worden geduld. Iedere die de rege ring afvalt wacht eveneens arresta tie, aldus het tachtigjarige staats hoofd dat de afgelopen maanden steeds meer steun heeft zien afkal- geren zijn vaak afgeknapt op dat ven. schappelijk pestuur' als toporgaan van de onderneming na, met ver gaande bevoegdheden, onder meer benoeming en ontslag der directie, vergelijkbaar met de huidige raden van commissarissen. De helft van de leden van het 'Gemeenschappe lijk Bestuur' zullen rechtstreeks door de werknemers moeten wor den gekozen. De overige bestuursle den moeten worden gekozen door andere groeperingen zoals de aan deelhouders. 'Op deze wijze kan de invloed van de werknemers op de doelstellingen van de onderneming en op de vitale beslissingen op eenvoudige en efficiënte wijze wor den gerealiseerd," aldus het stand punt van het CNV. Zelf kiezen Het CNV vindt dat de onderne mingsraad uit zijn midden zelf een voorzitter moet kiezen. Dat kan maar hoeft dus niet het direc tielid van de raad zijn. Het CNV vindt dat 'een. kwestie van doelma tigheid en vergadertechniek'. Hoe wel het nu nog in strijd is met de wet, wordt het zelf kiezen van een voorzitter soms al in praktijk ge bracht. Sommige directeuren name lijk vinden dat zij dan vrijer zijn om zuiverder hun standpunt naar voren te brengen. De werkgevers vinden dat de voor zitter een directielid moet blijven, zodat hij een belangrijke verant woordelijkheid draagt voor het wer ken van de raad. Hoewel men bij de christelijke werkgeversorganisa tie NCW ook wel voelde voor een zelf uit de raad te kiezen voorzitter zoals het CNV bepleit, blijkt hier van niets meer in het ontwerp-SER- advies. NW en NKV willen dat de leden IJS Het voornaamste resultaat van de voorbereidende be ringen voor een internationale conferentie van olielanden, strielanden en ontwikkelingslanden die de afgelopen drie n in Parijs zijn gevoerd is dat de conferentie, die ook weer arijs wordt gehouden en op 16 november begint, eigenlijk al over kan gaan. In de verklaring die in Parijs werd uit- ven staat dat elke delegatie elk onderwerp ter sprake mag gen dat naar haar mening verband houdt met de hoofdlijnen het beraad: energie, grondstoffen, ontwikkelingsvraagstuk- en aanverwante financiële kwesties. Keek u ook uit naar een wagen met de kwaliteiten van een Kadett, maar voor zien van zo'n praktische derde deur? Vanaf vandaag staat bij uw dealer de Opel Kadett City. Een op-en-top Kadett, voorzien van een wijd-opklapbare City achterdeur. En daarmee kunt u vrijwel alles vervoeren wat u normaal in geen andere auto kwijt kunt. Kinderwagens, tuin- spullen, zomerstoelen, duik sportuitrustingen, bood schappen... u schuift't via de City-deur zó naar binnen. En hebt u nog meer ruimte nodig dan klapt u even de achterbank neer en de laadruimte is bijna verdubbeld! koncessies gedaan aan 't befaamde Kadett-komfort. Ook de vanzelfsprekende betrouwbaarheid van dit model is typisch voor de Kadett. Tel daarbij op't gebruik van gewone benzine, z'n lage onderhoudskosten (eens om de 10.000 km. een service-beurt), een fabrieksgarantie van een vol jaar zonder kilometer- beperking en u hebt een Kadett die z'n prijs ruim waard is. Vanaf 10.498,-. Prijs incl. BTW af General Motors Continental S.A. Prijs- cn specifikatiewijzigingcn voorbehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11