Per luchtballon naar de Vikinge Spannende jacht in Marseille V I 't Zit gebreid. Bij 1 FILMPREMIÈRES VAN DEZE WEEK French Connection 2 La Béte: erotische film vol poëzie Henryk Szeryng, ster van Tsjaikowski-avond Echtpaar dodelijk verongelukt Prolongaties en reprises Filmbeeldjes VRIJDAG 17 OKTOBER 1975 FILM - KUNST TROUW/KW/ 'French Connection 2' is een soort vervolg op 'The French Connection', een razendsnelle, semi-documentaire over half- criminele bonken van politie mannen, die in New York, schel dend en schietend, op drughan delaars jagen en de belangrijk ste man, de 'French Connec tion', door hun vingers laten glippen. 'French Connection 2' heeft een andere regisseur dan 'The French Connection' (William FriedkLn werd vervangen door John Fran- kenhemer). maar dezelfde hoofdrol- speler: Gene Haokman als 'Popeye' Doyle. Hij wordt als lokaas (maar dat weet hij zelf niet) naar Mar seille gestuurd en hij kent geen Frans, zodat hem als het ware de tanden zijn uitgetrokken en hij wijd open staat voor ons medelij den (dat kon hij in 'The French Connection' met geen mogelijkheid wekken.) Als hij dan ook nog door de gang wordt gekidnapt en onder de dope gehouden, zodat hij redde loos zou zijn verslaafd als zijn Franse collega Barthelemey (Ber nard Fresson) hem er niet met een paardekuur had afgeholpen, wordt hij bijna menselijk. Alhoewel het in brand steken van een huis vol mensen, puur uit wraak, is niet bepaald aardig.Hoe het ook zij, hij slaagt erin zijn grote vijand na een letterlijk hartverscheurende hardlooprace vanaf de kade dood te schieten als die op het dek van zijn schip verschijnt. French Connectpon 2 is veel over zichtelijker dan 'The French Con nection', veel vriendelijker en veel minder authentiek (het feitenmate riaal wordt duidelijk aan de laars gelapt, het is een fraai verzonnen verhaal). Gene Hackman doet het weer per fect. Als een blazende kater in een vreemd pakhuis dwaalt hij door een verregend Marseille, denkend dat hij zich door hard te schreeuwen wel verstaanbaar kan maken. Hij steelt, zoals gewoonlijk, de show (die man kan op het scherm geen kwaad doen). De film is spannend en vakbekwaam gemaakt, maar het genre wordt langzamerhand rijke lijk afgezaagd. Amsterdam-Calypso en Rembrand pleintheater; Eindhoven- Rem brand; Groningen-Camera; Nijme- gen-Luxor; Rotterdam-Calypso I Utrecht-City, 14 jr. Walerian Borowczyk, een in Frankrijk werkende Poolse cine ast, is in ons land .bekend ge worden door zijn episodenfilm 'Contes Immoraux'. Hij maakt films vol sex, vol poëzie en vol ironie en hij is een meester in het componeren van oogstrelen de beelden over lijden, liefde, bloed en dood. De 'piece de resistance' van 'La AMSTERDAM Moet dat nou? Een compleet Tsjaikowski-con- cert door het Concertgebouw orkest met op de achtergrond de dreiging van ooit nog eens een Tsj aikowski-cyclus? Een Mozart-cyclus missen we nog steeds, en een Schubert- of een Brahms-cyclus naar het model van het jaarlijkse Beethoven-festijn is nog niet met alle muzikale hevig heid op de seizoen-programma's verschenen. Intussen is een volle T oonkunstenaarsbond klaagt over uitbuiting van musici AMSTERDAM Het hoofdbestuur van de Nederlandse Toonkunste naars Bond (NTB) heeft bij de EEG-commissie in Brussel een for mele klacht ingediend over het be leid dat de Nederlandse regering voert bij de toelating van buiten landse musici uit niet-EEG-landen. Volgens de NTB zijn binnen de EEG veel musici werkloos. Deson danks stelt de regering werkgevers in staat musici uit nlet-EEG-lan- den voor zes maanden per jaar te engageren. Vooral Horeca-werkge vers maken volgens de NTB van die gelegenheid gebruik, omdat ze deze musici voor veel lagere lonen kun nen laten werken en zonder dat zij sociale lasten en loonbelasting ver schuldigd zijn. De NTB noemt het een soort 'kolo niale uitbuiting van arbeidskrach ten uit onderontwikkelde gebieden'. EEG-bepalingen schrjven voor, dat eerst werknemers ut de Europese gemeenschap te werk moeten wor den gesteld, maar de Nederlandse regering trekt zich daarvan niets aan, aldus de NTB. Nederlandse premières in Lorden en New York DEN HAAG Twee stukken van Nederlandse auteurs gaan binnen kort in New York en Londen hun premières beleven. Het zijn de co- medie 'Roger's last stand' van Di- mitri Frenkel Frank dat op 3 no vember in het beroemde Londense West End Theater 'The duke of York' zijn officiële Engelstalige we reldpremière krijgt. Het wordt ge speeld door o.a. Leslie Philips en Roy Kinnaer en heeft al een zeer succesvolle zesweekse toernee van voorstellingen door een aantal gro te Engelse steden gemaakt. In het New Yorkse Westside Theatre gaat de Engelstalige Wereldpremière (op 29 otober) van 'The Family' van Lodewijk de Boer. Het stuk wordt geregisseerd door Barry Davis, een Amerikaanse toneel- en televisiere gisseur. Beide produkties zijn resultaten van het werk van United Dutch Dramatists, een groep van 14 profes sionele Nederlandse auteurs, onder artistieke en zakelijke leiding van Hemmo B. Drexhage. avond Tsjaikowski wel met een in teressanter programma te versieren, dan dat van het Concertgebouwor kest van deze week. Laten we voorop stellen dat Tsjai kowski inderdaad een goed vakman is geweest, die een respectabel en vaak zeer te waarderen oeuvre heeft nagelaten. Wie dat nog niet wist, had alleen maar naar het aanvankelijk afgewezen Vioolcon cert op. 35 maar hoeven te luiste ren in de vertolking van Henryk Szeryng, waarbij ons orkest met Haitink aan de lessenaar een per fecte evenwichtige en solide onder bouw heeft geleverd. Van de eerste tot de laatste noot overheerste hier en bijzonder in de solo een sterke spanning, die gevoed werd door een meesterlijk gestreken me lodisch materiaal dat wel wortelde in de romantiek, maar dat bloeide in een levende lyriek. De 'Onweer'-oeverture (op. 6, posth) kon ons boeien noch beko ren. Het picturale element lag te ver van de levende muzikaliteit. En de fragmenten uit het ballet 'Het Zwanenmeer' op. 20 misten in de concertzaal, niettegenstaande de voortreffelijke symfonische uitvoe ring, te zeer de aansluiting met de choreografie. Jammer. Matthaeus Passion weer in Naarderkerk UTRECHT De Nederlandse Bachvereniging zal de Matthaeus Passion van Bach weer gaan uit voeren in de gerestaureerde Grote Kerk van Naarden en wel op 15, 16 en 17 april 1976 met het grote koor van de Bachvereniging, het Resi dentie Orkest en het Haags Kna penkoor. Daarmee is een voor velen dierbare traditie, die door de toe stand van het kerkgebouw tijdelijk onderbroken werd, weer opgevat. Dirigent is Charles de Wolff en als solisten werken mee de Oostduitse sopraan Barbara Höhne, de Engelse counter-tenor James Bowman (voor de altpartij), Kurt Equiluz in de Evangelistenpartij, de tenor An ton Trommelen en de bariton Max van Egmond voor de aria's en de bas Peter van de Bilt in de Chris tuspartij. BREDA Bij een verkeersongeluk op de rijksweg tussen Breda en Etten-Leur is een echtpaar uit Bre da om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de heer F. van Rijkevorsel (54) en diens twee jaar jongere echtgenote mevrouw M van Rijkevorsel-Krauwer. Bij een poging de rijksweg over te steken kwamen de twee slachtoffers met hun auto in botsing met een truck met oplegger. Mevrouw van Rijke vorsel werd op slag gedood, haar man overleed later in een zieken huis. Béte' was oorspronkelijk bedoeld als inleiding van 'Contes Immo raux'. Een zeventiende eeuws mar kiezinnetje kijkt onder het piano spelen naar buiten en ziet daar een schaap met een lammetje. Het lam- motje verlaat zijn moeder en dwaalt het bos in, het schaap blaat hartverscheurend, het markiezin netje, door medelijden gedreven, gaat het lammetje zoeken. Steeds dieper raakt ze in het bos en opeens, ziet ze de bloedige overblijf selen van het diertje liggen. Een beest, half beer en half wolf, ach tervolgt haar en dwingt haar tot een originele strip-tease: één voor één vallen haar kleren onder zijn klauwen. Onderwijl speelt de hoof se pianomuziek door en vormt een ironisch contrapunt. Dit middenstuk is zo vol sensuele schoonheid (het halfvergane schoentje met de slakken, de waai ende bladeren) en tegelijk zo gees tig, dat je er naar believen bij kunt wegzwijmelen en om kunt lachen. Je kunt er ook door geprikkeld of gekwetst raken, want het zit bar stensvol erotiek. Het is als droom gevat in een verhaal over de nazaat van de markiezin, die een groot geheim met zich meetorst (een staart en een dierenklauw, dat wordt door de oplettende toeschou wer al snel geraden) en daarom noch gedoopt kan worden, noch kan trouwen. Maar het moet er uiteindelijk toch van komen: een mooie Amerikaanse zal hem tot man maken. In het kasteel gebeu ren de geheimzinnigste, de grieze ligste, de lachwekkendste dingen. De trouwerij gaat niet door, dat spreekt, en de arme beest-man, die in de modeme maatschappij al he lemaal geen deel van leven heeft, sterft evenals zijn voorvader aan de liefde. Borowczyk verloochent ook in deze film noch zijn liefde voor het fraaie verval noch zijn afkeer van de rooms-katholieke clerus. Een sexfilm Is het wel, maar dan van een heel bijzondere soort. Rotterdam-Calypso; Utrecht-Studio., 18 j. De Aarde. Klassieke Russische film uit 1932 van Alexander Dowsjenko. 17 en 18 okt. Filmhuis Eindhoven. Metropolis. Expressionistische film van Fritz Lang uit 1927 over een angstaanjagend Utopia. De gehele week behalve woensdag in Filmhuis Delft. La Maman et la Putain. Fascine rende film van Jean Eustache over het klimaat in Frankrijk na de mislukte revolte van 1968. De gehe le week in Filmhuis The Minimo- vies, Amsterdam. The Third Man. Voortreffelijke thriller uit 1951 van Carol Reed met Orson Welles als de booswicht. 17 okt. Movie W, Wageningen. Dillinger is dood. Ferreri's beste film over een man die uit verveling een moord pleegt. 20 okt in Nega tief, Venray. M.A.S.H. Originele anti-oorlogsfilm van Robert Altman. De gehele week in H5, Heerlen. Klute. Uitstekende thriller van Alan J. Pakula met Jane Fonda en Donald Sutherland. Vrijdag- en za terdagnacht in Rialto, Amsterdam. Scènes uit een huwelijk. Ingmar Bergman's op een na laatste en minst symbool-beladen film. De gehele week in Tuschinski 3, Am sterdam; Select Delft: Select, Eind hoven: Camera, Den Haag. Satyricon. Fellini's bizarre verbeel ding van het vroeg-Romeinse rijk. De gehele week in City, Groningen en POC, Eindhoven. Dood in Venetië. Film over verval en dood in Venetië van Luchino Visconti, gebaseerd op Thomas Mann's novelle 'Der Tod in Vene- dig'. De geheel week in Cine D, Amsterdam. Wat een lekkere, ouderwetse, stevige knol komt daar uit de stal van Walt Disney gespokt! In 'Het Eiland aan het Einde van de Wereld' reist men per luchtballon naar een geheim zinnig eiland aan de Noordpool, op zoek naar de verloren zoon. Men vindt daar, na het overleven van enkele avonturen en enige koude (de geklede jas wordt alras verwisseld voor de trui en het han den wrijven is niet van de lucht) een legendarisch eiland waar de walvissen komen om te sterven en een Viking-stam zich heeft geves tigd die in de veronderstelling ver keert dat de rest van de aarde bedekt is met sneeuw en ijs. Zijzelf zitten knus in het groen, een spe ling der natuur! De verloren zoon is daar met zijn bruid, een ogelijk meisje in Middeleeuws costuum dat vloeiend Engels spreekt. Nadat het gezelschap (de vader, de zoon, een krompratende Eskimo en een nobe le professor in de archaeologie) aan de wraak van Vikingrechters en boze Lodi is ontsnapt, vindt het nog uitbarstende vulkanen en men- senetende vissen op zijn pad, doch geen nood. De Franse ballonkapi tein, die onderweg terneeretort- te, blijkt op wonderbaarlijke wijze gered en velt de vissen een voor een met meesterlijke schoten. Gezien het onderwerp en de tijd van handeling (1907) heeft regis seur Robert Stevenson groot gelijk, dat hij het inlassen van terzijdes en vette knipogen in de tekst niet alleen tolereert, maar zelfs aan moedigt. Het kan er niet dik ge noeg worden opgelegd wil het leuk worden. En leuk is het. Rest ons nog te vermelden dat de film is gebaseerd op het boek 'The Lost One' van Ian Cameron. Amsterdam-Cinerama en Cineac Damrak 1; Den Haag-Asta en Cine ac Buitenhof; Rotterdam - Cinera ma, a. 1. Als gevolg van afspraken, gemaakt door het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk en 't Israëlisch Film Centrum in 1974 zal op uitnodiging van de minister van CRM, mr. H. W. van Doorn, van 29 oktober tot en met 5 november 1975 een Israëlische filmweek wor den gehouden. De opening vindt plaats in Filmhuis 't Hoogt te Utrecht op 29 oktober met een besloten voorstelling van de film 'My Michael' van Dan Wolman. In de daarop volgende week Israëlische speelfilms in he, 1 baar worden vertoond in jner te Utrecht, het Nederlands 1 seum te Amsterdam en lie'Wl huis te Rotterdam. De wee d georganiseerd door de Roti ue Kunststichting. iott ike Geïnspireerd op de schippers trui: acryl pullover met rits. T" "r' zwart en marine.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 10