Nederland doet ernstig beroep op ontvoerders Ponds d letNiewwe Haagse Courant en met Nieuwe Leidsc Courant Oranje leidt weer Bij betoging in Lahore tien doden Duisenberg: sparen noodzakelijk - pag. 19 Nog wat vakantie te goed? utillen laten rstek gaan grote debat de Kamer Katja Van dei- Stoel in Warschau Ruim miljoen kinderen bij bibliotheek Speculaties over ziekte en ruzie gezegd Giscard pas morgen weer naar Breznjew pklaringen eeuw op 13 oktober Herrema emotioneel geschokt ïf Trouw heeft altijd wel wat. Doe er iets mee. Welkomstvoordee!. Tr°u\* hoort bij u. Trouw 33e JAARGANG No. 9652 DONDERDAG 16 OKTOBER 1975 In de krant van morgen vindt u in onze advertentierubrieken weer volop mogelijkheid om uw keuze te bepalen. 1AVE TROUW/KWARTET BV HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA NIEUWE ZIJDSVOORBURGWAL 276-280, AMSTERDAM POSTBUS 859 TELEFOON 020-220383 RNEMENT 13,52 PER MAAND 40,55 PER KWARTAAL 160,00 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74.64.148 GEMEENTEGIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS 0,50 LEMSTAD De staten de Nederlandse Antillen in geen delegatie afvaardi- naar Den Haag om de ndeling van de rijkswet de onafhankelijkheid van lame bij te wonen. ntilüaanse statenvoorzitter Fi- heeft Tweede Kamervoorzit- ondeling hiervan op de hoogte ld. De Antid'len zullen bij dit it blijven, ongeacht de verdere ikkelingen in Suriname. Surinaamse statenvoorzitter tuin is van dit besluit welis- geschrokken, maar hij zei het punt te respecteren, ns drs. H. Franssen (PvdA), itter van de speciale Tweede sr-commissie voor de onafhan- heid van Suriname, zal de ring van de Antillianen het m de Kamer bij te wonen, invloed hebben op de verdere van zaken. 'Het debat kan ;r de Antillianen gewoon door- Hun aanwezigheid is niet Ik zou het op zichzelf wel vinden, als zij er bij zouden want tenslotte vormen ook zij van het koninkrijk. Ik vind ie Antillen ook zo snel moge- inafhankelijk moeten worden', drs. Franssen. Hij benadrukte het motief van de Antillen eel niet politiek is. 'Ze hebben on geen zin meer, nadat de amers hen drie weken met :te koffers hebben laten zitten steeds maar weer de datum het debat over de onafhanke- :id te laten uitstellen'. ok pag. 9 ADVERTENTIE Minister Van der Stoel legde gisteren in Warschau een krans bij het oor logsmonument in die stad. Bij het officiële bezoek dat de minister aan de Poolse hoofdstad brengt, werd bekend dat de Poolse pre mier, Pjotr Jarosze- wicz, op uitnodiging van premier Den Uyl op een nog nader te bepalen tijd een bezoek aan ons land zal bren gen. Van der Stoel vertelde dit na een gesprek met de Poolse partijleider Edward Gierek. In Warschau heeft het verwondering gewekt dat niet Gierek zelf, de machtigste man in Polen, door ons land was uitgenodigd. Van der Stoel wilde kennelijk in die zaak niet te hard van stapel lopen. Met zijn Poolse ambtgenoot Olszow- ski ondertekende de minister een pro gramma voor cultu rele en wetenschap pelijke uitwisseling in de komende drie jaar. Van een verslaggever DEN HAAG Ruim een mil joen Nederlandse kinderen zijn ingeschreven bij een van de achthonderd openbare biblio theken, die ons land nu telt. Dit bleek uit de toespraak die minister-president Den Uyl gisteren hield bij de installate van de bibliotheekraad, een adviserend college dat als voorzitter heeft oud-staatsse cretaris mr. J. II. Grosheide. In 1974- gaf het rijk naar schatting 250 miljoen gulden aan bibliotheekwerk uit, zei de heer Den Uyl. In dat jaar wa ren 2,3 miljoen Nederlanders (voor de helft kinderen) bij een bibliotheek ingeschreven. Het aantal openbare bibliothe ken is van 1950 tot nu geste gen van 150 tot achthonderd. Die beschikken samen over twintig miljoen boeken (zeven maal zoveel als in 1950) maar bovendien over platen, casset tes en dergelijke. Dat heeft het voordeel dat er nu mensen naar een bibliotheek gaan die er anders niet zouden komen. Met het oog op het veel brede re aanbod door de bibliotheken zouden we in de toekomst mis schien wel eens moeten spre ken van 'mediatheek' inplaats van 'bibliotheek', zei de pre mier. kkere drop van Langenberg eiger te geloven dat Surina- if van de creolen öf van de ostanen is. Wij allen zijn namers en wij kunnen het zonder elkaar stellen. Surinaams Statenlid Hindorie, die weer met de regering-Arron mee wil werken. (klaringen, plaatselijk afge- sseld door een bui. Maxi- umtemperaturen circa 12 aden. Matige tot vrij krach- wind uit zuid tot zuid- !St. 0RGEN EN OVERMORGEN: inhoudend wisselvallig. Wei verandering in tempera- ur. Morgen zon op: 07.07 zon onder: 17.43 maan op: 16.24 maan onder: 04.15 een militaire ontwapening, ver klaarde Breznjew in een tafelrede dat 'ontspanning niet de ideeën strijd uitsluit'. Gisteren bracht Giscard in een kort vraagesprek voor de televisie op het Rode Plein enige nuance aan in zijn aanvankelijke uitspraak. Vol gens hem is 'het wenselijk dat de ideologische competitie die voort duurt, plaats vindt in een sfeer van ontspanning'. MOSKOU (Reuter, UPI) De Sowjetrussische partijleider Leonid Breznjew heeft de besprekingen, die hij gisteren en vandaag zou voeren met de Franse president Giscard d'Estaing uitgesteld tot morgen. Bovendien was Breznjew afwezig op een concert dat ter gelegenheid van het bezoek van Giscard in het Kremlin werd ge geven. Deze zeer ongebruikelijke gang van zaken heeft al aanlei ding gegeven tot vele speculaties. Het Franse staatshoofd zei gisteren dat hij slechts met de programma wijziging had ingestemd om zijn gastheren ter wille te zijn. Waarne mers opperden de mogelijkheid dat de gezondheidstoestand van Brezn jew weer te wensen overlaat. Ook achtte men het mogelijk dat het eerste gesprek tussen Giscard en Breznjew zoveel moeilijkheden aan het licht had gebracht, dat uitstel van de volgende ronde naarmor gen noodzakelijk was geworden. Een derde mogelijkheid, waaraan overigens niet veel waarde werd gehecht, zou zijn dat de eerste be sprekingen zo vlot waren verlopen dat er verder nog maar weinig zou behoeven te worden gepraat. Keelkwaal Wat de gezondheid van de Sowjet- Russlsche partijleider betreft, wa ren er dinsdag bij de aankomst van de Franse gast op de luchthaven Vnoekowo geen tekenen die er op zouden kunnen wijzen dat het niet goed met Breznjew zou gaan. In het westen doen al lange tijd ge ruchten de ronde dat de partijlei der zou lijden aan een keelkwaal die hem nu en dan het spreken bemoeilijkt. Op politiek gebied was op de eerste dag van het bezoek van de Franse president een verschil in opvatting over de slotverklaring van de con ferentie over de Europese veiligheid en samenwerking aan het licht ge komen. Terwijl Giscard er de na druk op legde dat een ideologische ontwapening even belangrijk is als Megen (Brabant) wil geen 200 Surinamers MEGEN De Brabantse gemeente Megen verzet zich tegen de eventu ele komst van tweehonderd Surina mers naar het kerkdorp Haren, dat tot de gemeente behoort. Het mi nisterie van CRM zou de Surina mers in een voormalig klooster in Haren tijdelijk willen onderbren gen. In dit klooster waren vroeger Spaanse gastarbeiders gehuisvest. (ADVERTENTIE) nederland doet met plezier zijn boodschap satino poepgoed toiletpapier AMSTERDAM Alle problemen waarmee de samenstelling van het Nederlands elftal omgeven zijn geweest, Hebben uiteindelijk geen negatieve invloed. Sterker nog het team van George Kno bel leek gisteravond als zelden gemotiveerd in het duel tegen Polen, voor het Europees kampi oenschap voor landenteams. Het Nederlands elftal won uiteinde lijk met 30 waarmee de neder laag van enkele weken geleden in Katowice werd weggewist. In het Olympisch Stadion ston den de 60.000 toeschouwers van af de eerste minuut achter het vrijwel steeds overheersende Nederlands elftal. Het eerste doelpunt ontstond in de zestien de minuut via Johan Neeskens. Na rust verhoogden Geels en Thijssen de,score tot 3—0. Nederland is daarmee opnieuw leider geworden in groep 5. DUBLIN/DEN HAAG (Reuter, AP, UPI, ANP) De Nederlandse ambassadeur in Ierland, mr. Felix van Raalte, heeft gisteravond voor de Ierse televisie namens de Nederlandse regering een drin gend beroep gedaan op de ontvoerders van dr. Herrema om hun slachtoffer uit menselijke overwegingen vrij te laten. Volgens de Nederlandse regering zijn er grenzen aan wat een on schuldig menselijk wezen aan leed kan worden toegebracht. Bovendien heet 'mishandeling van onschuldi- gen nooit in de geschiedenis van een zaak voordeel gebracht', aldus de verklaring van de Nederlandse regering. Een paar uur voordat mr. Van Raalte de verklaring voor de televi sie voorlas, heeft de ambassadeur met de Ierse minister van buiten landse zaken, Garret Fitzgerald, ge sproken. Na afloop van het gesprek zijn geen verklaringen uitgegeven. Het is nog steeds niet bekend of de Nederlandse regering het standpunt van de Ierse regering deelt dat geen gevangenen onder druk van deze gijzeling mogen worden vrij gelaten. Soepeler? Inmiddels lijkt het erop dat de Ierse regering een versoepeling van haar standpunt overweegt. Minister van justitie Patrick Cooney zei gis teren in een radio-interview dat, mochten de ontvoerders met een nieuwe eis komen, bijvoorbeeld om samen met de drie gevangenen en dr. Herrema. naar. een ander land te worden ovèrgevlogen, de' Ierse dié eis niet onmiddellijk naast zich zal neerleggen. Cooney zei verder: 'Op zichzelf blijven wij bij ons stand punt dat wij niet alleen zullen toe geven aan chantage en de Ierse regering is nog altijd onder geen enkele voorwaarde bereid misdadi gers gewoon de gevangenispoort te laten uitlopen, zodat zij binnenkort hun misdadige activiteiten hier in Ierland kunnen hervatten. De rege ring vindt echter wel dat er ook aan haar kant ruimte moet zijn om te onderhandelen en een eis om met de drie door hen genoemde gevangenen het land uit te vliegen, zou in elk geval betekenen dat ze die gevangenen dan niet in het Ierse dagelijks leven laten terugke ren'. Rode Kruis Ook het Nederlandse en het Ierse Rode Kruis hebben gisteren een gezamenlijk appèl tot de ontvoer ders van dr. Herrema gericht, met het indringende verzoek de fa brieksdirecteur ongedeerd vrij te laten. De onderhandelaar in de ontvoe ringszaak, de Ier Philip Flynn, heeft gisteren op een persconferen- LAHORE (Reuter) Zeker tien mensen zijn gedood en vijftig ge wond toen de politie in Pakistans tweede stad Lahore een betoging uit een joeg. De politie gebruikte traan gas en knuppels, nadat twee mannen hadden geprobeerd gifslagen los te laten op een plein waar de voormalige gouverneur van de pro vincie Punjaab, Khar, zou spreken. Hij had gedreigd opzienbarende onthullingen over eerste minister Bhoetto te zullen doen, wiens Paki staanse volkspartij Khar enige maanden geleden verliet. Zijn uit treden was de eerste grote splitsing binnen de Pakistaanse volkspartij sinds deze in 1970 aan de macht kwam. Nieuwe partij Khar heeft gedreigd een nieuwe partij op te richten om te komen tot meer zelfstandigheid voor de Pakistaanse provincies. Een partij onder zijn leiding heeft grote kans op succes omdat Khar kan vertrou wen op de provincie Punjaab, waar zestig procent van de 72 miljoen Pakistani wonen. Een man met gifslangen in een tas heeft nadat de betoging uiteen was gemept toegegeven dat hij en zes anderen door de geheime dienst waren gehuurd om de reptielen los te laten op het plein waar Khar sprak. Khar heeft het politle-optre- den 'vooropgezet' genoemd. Een aantal traangasgranaten werd recht In de menigte geschoten in plaats van in de lucht. Daardoor maar< ook doordat mensen onder de voet wer den gelopen, vielen doden en ge wonden. tie in Dublin het bandje afgedraaid waarop dr. Herrema de boodschap van zijn ontvoerders voorleest. De 54-jarige Tiede Herrema zegt daarop ondermeer dat de ontvoer ders hebben gedreigd een voet van hem af te zetten als de politie doorgaat met het vragen naar een bewijs dat hij nog in leven is. Aan de politie vraagt hij: 'Breng alsje blieft mijn leven niet in gevaar door naar mij te zoeken. Lichame lijk zowel als geestelijk heb ik al geleden.' Op het ogenblik wordt door een derde van de Ierse ploitie- macht, en door honderden militai ren deelgenomen aan de zoekactie naar Herrema. Geschokt De journalisten die het bandje be luisterden, verklaarden dat de heer Herrema emotioneel geschokt was toen hij de tekst voorlas. Bemidde laar Flynn zei dat hij het bandje aanvankelijk niet openbaar wilde maken om de gevoelens van de familie Herrema te sparen. Me vrouw Herrema heeft het bandje overigens nog niet gehoord. 'Ik zal er ook niet om vragen, want ik ben bang in te storten', zei ze. Op grond van zijn contacten met de ontvoerders zei Philip Flynn gis teren dat hij er zeker van is dat de ontvoerders Herrema zullen doden en een tweede ontvoering zullen uitvoeren als de Ierse regering niet tegemoet komt aan hun eisen. De Tweede Kamerleden Wiegel en Veder-Smit (VVD) hebben minister Van der Stoel gisteren schriftelijk gevraagd inlichtingen te geven over de stappen die de Nederlandse re gering tot dusverre heeft onderno men om de vrijlating van Herrema te helpen bewerkstelligen. Ford reed door rood HARTFORD (Connecticut) (Reu ter) De 19-jarige jongeman die dinsdagavond in Hartford op een kruispunt tegen de kogelvrije auto van president Ford aanreed, gaat vrijuit. Gebleken is, dat hij door groen licht reed en de auto met Ford door rood. Dat laatste gebeurt wel vaker, maar dan moet politie het kruisende verkeer laten stop pen. IN DEZE KRANT Binnenland Kritiek op Van Agt3 In Nijkerk is men het niet eens over de vraag wat er met de Schrasserstraat in die plaats moet gebeuren: herstel van de bestaande huizen of kaalslag en daarna nieuwbouw. 'Open bare werkenvan Nijkerk is voor het laatste, maar daar kiezen de bewoners van de be trokken buurt met een actie comité aan hun kant fel par tij tegen. Op een vergadering werd gezegd dat de gemeente zijn nieuwe 'blokkendozen' maar moet houden. Een ver haal van Jac. Lelsz staat op pagina 5* 'Buitenlandse werk nemer straks nog weerlozer' 9 Buitenland Muitende groep in Oporto stopt actie 7 Verhouding tussen Frankrijk en Tsjaad 7 Kerk 'Gods kinderen schieten met losse flodders' 2 Economie Veel onbegrip over landbouwproblemen 19 Brieven van lezers 2 Radio en tv 4 Strips, feuilleton 4 Even puzzelen 4 CommenMnr 5 W'ecroverzlcht 5 Dichtbij en verder 5 Familieberichten 10 Het Fonds luchtverontreiniging was bedoeld om scha de door vuile lucht te vergoeden en vervuiling te be strijden. Een enkeling vroeg vergoeding aan en dat was alles. Nu is de eerste bestrijdingssubsidie toege kend. Toch even aandacht waard. Krijgt het ook. Nieuwe abonnee: Straat:1 Plaats: Opgegeven door: Naam: Adres: _Giro: Betaalt per kwartaal Plaats: lk ontvang graag: O l fraaie zwurt-kunstlederen onderzei Iers met. zilver bedrukte ouder- «else locoinoticfmOdeilen. Werkelijk een sieraad op uw lafel. O Praktische, kleurrijke eeuwigdurende rlernkalendcr. Modern, ori gineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. O Tekening 1.1 1 O Tekening 14 2 O Tekening 14 3 O Tekening 14 l De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: Dc Christelijke Pers,'antwoordnummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Tm.. V/j

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1