inister wil iets oen aan hoogste nen ambtenaren 2 procent Terugblikken bij jubileum Bartimeus Westland Utrecht (0n7alez Byass Miljoenen schade voor Heinenoord? Herrema doet beroep op Ierse regering Loonkosten Unieke spaar-aanbieding: Prijzen stegen iets meer dan Planbureau dacht an overleg weinig verwachten' nployé licht nk op voor ljoen gulden Verdachte van gijzeling vrijgelaten vi fcvyji Half augustus-half september 1,3 procent Ook financieel heeft vereniging geen zorgen Aantjes blijft bij evangelie als richtsnoer RITA T(ÉMSDAG 15 OKTOBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Dnze parlementsredactie HAAG Minister De Gaay Fortman (binnenlandse zaken) zal binnen afzienbare tijd iets doen aan de hoogste salarissen bij de overheid. De bewindsman zegde dit gisteren toe aan de iv de Kamer tijdens de behandeling van de begroting van binnenlandse zaken. od it (ADVERTENTIE) Hypotheekbank nv jin, inister wees er overigens wel ,n l er niet al te veel verwacht .worden van het overleg, dat ewindsman zal gaan voeren de ambtenarenorganisaties. fingen in het trendbeleid voor ogste salarisklassen heeft vol de minister namelijk gevolgen de- lagere klassen. 'Het gaat '3om beloningen, die aan men- ijn toegekend en daar moeten x>rzichtig mee omgaan', aldus winds man. lefveede Kamerlid Franssen had -<ri m kritiek geuit op het salaris- bij de overheid. De grootste ngspartij vindt namelijk dat «gering al lang had m oeten pen in de ambtenarensalaris- gefcan boVen de honderdduizend n. sen vindt dat deze salarissen el'mogelijk losgekoppeld moe- zctorden van het normale trend- waarbij de ambtenarensala- automatisch de gemiddelde Hgingen van het bedrijfsleven i. Door dit trendbeleid stijgen oge ambtenarensalarissen veel r dan de hoge lonenin het Wi fsleven. gemeesters tel alle partijen drongen er en bij de minister op aan de van de gemeenten niet te uit te hollen, als straks de ;er^e indeling in provincies van z<Jt zal zijn. In het wetsont- wordt namelijk aan deze loedelijk 26 nieuwe provin- eer grote bevoegdheden gege- Ironisch merkten enkele Ka alden op, dat er voor de ge- ^Ijten niet veel meer te doen 'dan het geven van straatna- en de zorg voor de riolerin- :eijHet PvdA-Kamerlid Franssen! ke:üe zelfs dat de nieuwe taken rgjle gemeenten tot nul geredu- zouden' worden. Hij pleitte het bestuur zo dicht moge- (tcpj de burgers te brengen, zodat "'""'reel mogelijk dat bestuur kun- iinvloeden en controleren. (ADVERTENTIE) U weet nou onderhand wel wat sherry is. - Maar weet u wat goede sherry is? naast nog tal van andere taken', zei de minister. De manier waarop de burgemees ters op het ogenblik worden be noemd, zat vooral de PvdA en de VVD niet lekker. Beide partijen vinden dat zij gelet op de politieke verhoudingen in Nederland te wei nig burgemeesters hebben. Minister De Gaay Fortman zei hierop dat hij zoveel rekening houdt met de politieke verhoudin gen in het land. De heer Franssen vond bovendien dat er te weinig rekening werd gehouden met de mening van de betreffende ge meenten. Deze kritiek richtte zich overigens voornamelijk op sommige commissarissen van de koningin, die soms de inspraak van de ge meenten nauwelijks afwachten. Franssen pleitte er dan ook voor dat er voortaan wordt uitgelegd, UTRECHT Huib van O. een van de twee verdachten die zb luidt de verdenking de koningin zouden willen gijzelen, is vrijgelaten uit voorlopige hechtenis. Zijn broer Walter wordt nog vastgehouden. Dit heeft de officier van justitie gisteren meegedeeld. Hij zei dat hij Walter nog in voorlopige hechtenis hield op grond van dezelfde motie ven als waarop hij is gearresteerd: 'uitsluitend op verdenking van sa menspanning tot gijzeling van de koningin'. Mr. Strengers, advocaat van Huib van O. zei dat zijn cliënt is vrijgelaten omdat geen enkele bevestiging van de beschuldiging kon worden verkregen. waarom een niet-verwéchte burge meestersbenoeming wordt gedaan. DUBLIN (Reuter, UPI, AFP, AP) De ontvoerde Nederland se fabrieksdirecteur dr. Tiede Herrema, heeft op een geluids bandje een beroep gedaan op de Angstig Ierse regering om de drie ge vangenen, Rose Dugdale, Kevin Mallon en James Hyland, vrij te laten. de Nederlandse regering het volste vertrouwen blijft stellen in de Ierse regering. De ambassadeur is gister avond naar Dublin teruggevlogen. Ook vraagt hij de werknemers van de Ferenka-fabriek waarvan hij di recteur is, in Dublin te gaan de monstreren tegen de halsstarrige houding van de Ierse regering. De tekst van dit bandje is gisteren bekendgemaakt door de Ierse vak bondsleider Philip Flynn, die door de ontvoerders is aangezocht als bemiddelaar. Flynn heeft een af druk van het bandje overhandigd aan de Ierse regering. Vooralsnog wil de Ierse regering haar stand punt echter niet veranderen. Pa trick Coone, minister van justitie, zei gisteren na het kabinetsberaad nog, dat de Ierse regering vast houdt aan haar standpunt dat geen sprake kan zijn van vrijlating van de drie gevangenen. De Nederlandse ambassadeur in Dublin, mr. F. van Raalte, is gister middag voor consultatie met de beide staatssecretarissen van bui tenlandse zaken (minister Van der Stoel verblijft in Polen) in Den Haag geweest. Na afloop van het gesprek zei een woordvoerder dat Deze foto werd genomen voordat het overleg begon. Van links naa rechts: de voorzitters van de drie vakcentrales, de heren Kok, Spit en Lanser, minister Boersma en werkgeversvoorzitter Van Veen. Vervolg van pagina 1 De drie vakcentrales, NVV, NKV en CNV hebben als uitgangspunt dat de modale werknemer (gezin met twee kinderen en volgend jaar 24.500 gulden bruto) niet in koopkracht erop mag achter uitgaan. Dat zal wel gebeuren wanneer, zoals door KVP-leider An- driessen werd gesuggereerd; de prijscompensatie in de lonen vol gend jaar zal worden beperkt tot een laag vast bedrag per procent prijsstijging. Minister-president Den Uyl wees vorige week deze suggestie af,- onder verwijzing naar de kabinetsdoelstelling in zake be- tooud van de koopkracht van de modale werknemer. Gisteravond evenwel zei minister Boersma dat 'het voorstel-Andriessen de komen de tijd In het loonoverleg stellig nog wel een rol zal spelen'. De commissie van economisch des kundigen van de sociaal-economi sche raad hebben een soortgelijk voorstel gedaan als Andriessen. Boersma zei gisteravond, sprekend over de nog groeiende zorgen van de regering over de werkgelegen heid, dat 'alles op alles moet wor den gezet om de mógelijkheden na te gaan hoe de nominale stijgingen (van loonkosten en prijzen) zo klein mogelijk kunnen worden ge houden'. De raad van overleg voor middel baar en hoger personeel heeft in het overleg met de ministers Boers ma en Lubbers voorgesteld de prij scompensatie in de lonen volgend jaar en in 1977 te beperken tot 3,5 procent loonsverbetering, onver schillig hoe hoog in die jaren de prijsstijgingen uiteindelijk worden. Op het bandje, dat de ontvoerders Flynn in handen hebben gespeeld, staat alleen de stem van Herrema, die volgens de vakbondsleider ang stig klinkt, maar ook helder en duidelijk. Volgens Flynn zegt Her rema op het bandje ook geen be grip te hebben voor het standpunt van de Ierse regering. 'Het leven van een Nederlander is toch zeker meer waard dan het principe van een Ierse minister', zou Herrema zeggen. De nieuwe bemiddelaar staat be kend als een sympathisant van het Ierse Republikeinse Leger, de IRA. Vorig jaar werd hij door een recht bank vrijgesproken van de beschul diging van lidmaatschap van de IRA. Flynn ontkende gisteren dat zijn ideeën iets te maken hebben met het verzoek om te bemiddelen. Hij zei nog mogelijkheden te zien in de bemiddelingspoging, ondanks de afwijzende houding van de Ierse regering. Evenals de vorige onderhandelaar, O'Mahory, ondervindt Flynn veel moeilijkheden bij zijn bemiddelings poging. Zijn telefoongesprekken worden afgeluisterd en hij wordt voortdurend in de gaten gehouden door de politie. Ruim 8'/2 procent rendement geeft de huidige serie 8 Spaarpandbrieven van de Westland-Utrecht Hypotheekbank, nu de koers van uitgifte 98,50% bedraagt. Ze zijn verkrijgbaar in coupures van 1.000. De rente wordt niet jaarlijks betaald, maar, na een looptijd van bijna 6 jaar, wordt per 29 mei 1981, 1.600 op elk stuk uitgekeerd, zijnde het nominale bedrag, vermeerderd met rente op basis van samengestelde interest. Spaarpandbrieven luiden aan toonder en zijn ter beurze genoteerd, waar ze te allen tijde verhandelbaar zijn. Spaarpandbrieven zijn verkrijgbaar bij de handelsbanken, commissionairs in effek^en en bij alle kantoren van de Westland-Utrecht. Amsterdam, Sarphatistraat 1020 - 63131 en kantoren in Amersfoort, Arnhem, Breda, Dordrecht, Eindhoven,Gouda, 's-Gravenhage, Groningen, Haarlem. Hengelo, 's-Hertogenbosch, Hilversum. Leeuwarden, Leiden, Maastricht, Middelburg, Rotterdam, Utrecht, Venlo en Zwolle. itsive J iei laif De Gaay Fprtman wees kritiek van de hand. Hij wees flat de lijst van bevoegdheden gemeenten in de nieuwe 'ijf|llatie een minimumlijst van die gegarandeerd aan de arl^nten blijven. 'Er zijn daar- Van een verslaggever HEINENOORD Moet het 3100 inwoners tellende dorpje Heinenoord in Zuid Holland een scha devergoeding van miljoenen bekostigen? Dat is de vraag die gerezen is nadat zaadhandel W. B. de Zeeuw uit Rotterdam een proces tegen het gemeentebestuur had aangespannen. Het bedrijf heeft de rechter ge vraagd het dorp aansprakelijk te stellen voor de grote verliezen die geleden werden nadat een nieuw gebouwd (reuzen)pand als gevolg van een beslissing van de Kroon niet in gebruik mocht worden ge nomen. Het gedupeerde bedrijf is een zaad-selectiebedrijf. De firma heeft gebouwd op een stuk grond dat volgens het gemeentelijk be stemmingsplan alleen gebruikt mag worden voor agrarische doe leinden. Gezien het karakter van het bedrijf, meende het gemeen tebestuur dat aan de voorwaarde (agrarische bestemming) was vol daan. Het bedrijf kreeg een bouw vergunning. Inwoners van het dorp klaagden echter en maakten het ministerie erop attent dat het bedrijf van plan was een groot parkeerterrein bij het bedrijfs pand aan te leggen met een rij benzinepompen. Vernietigd De overheid toonde begrip voor de klachten. In mei *74 kreeg de gemeente bericht dat de bouwver gunning aan De Zeeuw geschorst was. Een jaar later werd de schorsing omgezet in een vernie tiging van het besluit. Daar zat De Zeeuw: een groot pand, kapitalen geïnvesteerd, jaarlijks vier ton renteverlies en een bedrijfsschade die ook fors in de papieren loopt. Het pand zelf heeft drie miljoen gulden gekost. De Kroon heeft erkend dat De Zeeuw een agrarisch bedrijf is, maar ziet geen reden waarom zo'n bedrijf een groot parkeerterrein en een negental benzinepompen nodig heeft. De firma De Zeeuw meent nu dat ze gedupeerd is door een onver antwoordelijke beslissing van het gemeentebestuur (de aanvankelij ke toestemming) en heeft de zaak voor de rechter gebracht. Het college van B. en W. zegt echter dat op het tijdstip van de vergunning niets bekend was over een parkeerterrein en over benzi nepompen. Problemen 'We h adden geen reden de ver gunning te weigeren', zegt de heer J. Koppenaal, waarnemend ge meente-secretaris. Hij zei dat de gemeente in geweldige financiële problemen verzeilt, als de rechter het bedrijf in het gelijk stelt. In dat geval gaat het bedrijf verder, en zal trachten ook de geleden bedrijfsschade op de gemeente te verhalen. Hoe het nu verder moet is niet bekend. Wel zegt de heer Koppe naal dat het bedrijf niet zal wor den afgebroken. Hij zei dat de gemeente nu wellicht in zee zal gaan met een niet-agrarisch be drijf, op voorwaarde uiteraard dat dit geen hinder voor de omgeving oplevert. Gedeputeerde staten zouden daar geen bezwaar tegen hebben. Inmiddels heeft men contact met rederij Broekman motorships uit Rotterdam. Dit be drijf zou het parkeerterrein ge bruiken voor het opslaan van geïmporteerde auto's. Het dorp loopt daarbij wel het risico dat opnieuw zal worden geklaagd, want het stallen van auto's is evenmin in overeenstemming met de agrarische bestemming van de grond. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De prijzen zijn tussen half augustus en half sep tember gestegen met 1,3 procent. Daarmee bedraagt de prijs stijging dit jaar tot half september 7,7 procent. Het tempo van de prijsstijging1 is de afgelopen maand niet meer toegenomen. Het is echter ook nog niet aan het afnemen. Het prijsverloop dit jaar ligt iets boven hetgeen het Centraal Plan bureau had verondersteld. Deze veronderstelling komt voor het hele jaar 1975 uit op een prijsstijging voor de gezinsconsumptie van werknemersgezinnen van tien pro cent. Het planbureau handhaaft, ondanks het iets te hoge septem- bercijfer, nog deze prognose. 'Maar het wordt wel krap', aldus een me dewerker van het planbureau. Het verloop van het prijscijfer wordt deze maanden door politici en loondéskundigen met argwaan gevolgd. Het cijfer is namelijk be palend voor de prijscompensaties, die begin volgend jaar in de lonen worden gegeven op grond van de thans lopende CAO's. Valt het prijs cijfer de komende maanden tegen, dan begint 1976 al met een tegen valler in de loonkosten. Het planbureau had op grond van de voorspelling voor het prijscijfer in de tweede helft van het lopende jaar voorgerekend dat de prijscom pensaties begin 1976 een stijging van 4,5 procent van de loonkosten per werknemer zouden veroorzaken. Ook dit cijfer blijft voorlopig nog ide jn zw wö as een verslaggever J ffRDAM Wegens oplichting °f: te Amrobank voor 380.000 dol- g" ®geveer een miljoen gulden) Amsterdam aangehouden de Jarige bankemployé B. M. uit stede. •1p« €rdachte, die op een Amro- or in Amsterdam-Oost werkte, bekend dit bedrag begin ok- te hebben overgemaakt naar ®7°0T dit doel geopende eigen tog bij een bank in Zwitser- L., Het geld schreef hij af ten t. van een grote rekeninghouder. •jöag later meldde hij zich ziek rtrok naar Zwitserland om het ïn op te nemen en bij een nneZwitserse bank te storten. on& ide]s was ,}e fraude ontdekt top Amrobank aangifte ge- 7. Eind vorige week werd de echte op zijn werk gearres- Volgens zijn verklaring wilde T° 'et geld onder meer gebruiken Ktoülden af te lossen. - ijkt overigens geen voordeel te ■l van zijn frauduleuze han- /.jpn. Volgens de recherche 10 of is het geld reeds terugge- aan de Amrobank. Van een onzer verslaggeefsters UTRECHT In een feestelijke bijeenkomst met bijna alle pupillen (500 perso nen) heeft de vereniging Bartimeus gisteren in Utrecht haar 60-jarig bestaan gevierd. In zijn feestrede getuigde voorzitter prof. mr. I. A. Diepenhorst van een grote dankbaarheid vanwege het feit, dat het Bartimeus bijzonder goed gaat. 'Onze internaten en scholen maken het goed, wij hebben het financieel nog steeds kunnen redden zonder met tekorten te moeten werken, we hebben goed personeel, kortom: We kunnen best tevreden zijn', zei hij. Inmiddels bestaat Bartimeus niet meer uit het ene grote witte huis in Zeist. Er zijn heel wat afdelingen bij geko men, vaak ook In andere plaatsen. Zo heeft de protes tants-christelijke vereniging Bartimeus nu onder haar beheer: Het instituut Barti meus in Zeist (scholen en internaten voor blinde en slechtziende kinderen)Het instituut Bartimeushage (een instelling waar meer voudig gehandicapte kinde ren en volwassenen terecht kunnen) en Bartimeushoeve (een vormingscentrum op Texel) In zijn rede somde prof. Diepenhorst op op welk ge bied Bartimeus werkt, be halve dan op het gebied van het geven van scholing en opvoeding aan blinde en slechtziende kinderen.' We toetsen elke betrouwbare nieuwe methode van onder wijs en medische behande ling, we steunen weten schappelijk onderzoek, om dat we hopen dat sommige ooggebreken genezen of zelfs voorkomen kunnen worden, wij steunen het werk onder blinden in het buitenland (Suriname en Indonesië) wij trekken onze handen niet af van oudere blinden, die hun weg niet kunnen vinden in de maat schappij, deze kunnen bij ons blijven 1 Taken Voor de toekomst zag prof. Diepenhorst de taak van Bartimeus vooral op de vol gende gebieden liggen: Het opleiden van blinden en slechtzienden tot betrouw bare werknemers, die op veel plaatsen in de maat schappij terecht kunnen, het zoeken naar nieuwe ar beidsmogelijkheden voor vi sueel gehandicapten, het werken aan het vervroegd onderkennen van lichame lijke en geestelijke handi caps, waardoor begeleiding en verzorg Lm zo vroeg mo gelijk kan beginnen en het geven van een betere huwe lijksvoorlichting aan blin den. Aan het einde van de och tendbijeenkomst deelde prof. Diepenhorst mee dat de penningmeester van Bar timeus, de heer W. H. van Haaften, die dit werk al meer dan twintig jaar doet, was benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau, het Bartimeuskoor met de al jarenlang bekende so praan Dé van Oenen (zelf ook een ex-pupil van Barti meus) verzorgde onder lei ding van Mees van Huis een deel van het programma. Boek Dezelfde Dé van Oenen Is één van de schrijvers in het goed ve,rzorgde jubileum boek, dat ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan is uitgegeven. Zij kijkt hierin terug op haar leven op Bar timeus en vertelt, wat zij, die nu al jaren werkzaam is als telefoniste bij een uni versiteit, achteraf gezien nog te wensen had gehad Prof. I. A. Diepenhorst: ook in de toekomst grote taken. met betrekking tot haar verblijf in Zeist. 'Ik was een brutaal nest, een kattekopje, en wat dat betreft ben ik nog geen steek veranderd. Misschien heeft die brutali teit me toch ook wel gehol pen in mijn verdere leven. Toen ik mijn baan als tele foniste kreeg, werd ik plompverloren in die harde maatschappij gezet. We wa ren op Bartimeus wel theo retisch voorbereid, maar we hadden te weinig over de maatschappij gehoord. Er werd ons te weinig geleerd hoe we ons moesten hand haven. Om wat voorbeelden te noemen: er werd ons nooit eens gezegd hoe je met een postzegelautomaat moest omgaan, ook werd je niet geleerd hoe je bankza ken moest behartigen of een spoorkaartje moest kopen.' Zelf woont Dé van Oenen nu al jarenlang in een nor male verzorgingsflat, waar ze zich erg op haar gemak voelt, maar ze vraagt zich af waarom blinden, gehandi capten en ook bejaarde mensen altijd in aparte woonwijken of tehuizen bij elkaar gestopt moeten wor den. 'Het zijn allemaal mooie tehuizen, maar in wer kelijkheid worden de blin den toch weer bij elkaar ge hokt. Ik zie niet in waarom dat nodig is, waarom moe ten blinden altijd maar weer apart wonen?' Geen monotonie In een andere bijdrage in dit jubileumboek, die van architekt-ingenieur A. van Noortwijk, komt ditzelfde as pect ook naar voren. 'Mogen wij de mens, die niet gelijk is aan de 'normale man' wel terugtrekken en isoleren uit onze maatschappij? Oprecht mededogen dus geen medelijden houdt in een bereidheid tot integratie. Wanneer zullen er steden gebouwd worden, waarin de mensen niet meer voorge sorteerd worden maar waar in weer sprake is van geva rieerde en aangepaste huis vesting in plaats van mono tone eenheid? Voor het eerst stond er in dit jubileumboek ook een bij drage over 'blinden en sek sualiteit', een onderwerp dat nog nooit eerder in een of ficieel gedenkboek ter spra ke kwam. De schrijver van dit artikel, de zenuwarts dr. F. van 't Hooft pleit hierin voor het geven van ruimte aan gehandicapten voor een seksueel leven, of ze nu ge trouwd zijn of alleen blij ven. Bartimeus heeft er goed aan gedaan ook in een offi cieel gedenkboek dit onder werp aan de orde te stellen, maar op dit punt had men al eerder een goede naam. Het was immers ook hier dat blinde kinderen al jaren geleden sexuele voorlich ting kregen aan de hand van speciaal ontworpen poppen, die betast konden worden (de opwinding en verontwaardiging die dit werk van dr. Heslinga toen nog opriep bij ouders van pupillen en anderen zijn in middels gelukkig allang ver- ande l in acceptatie en waardering). geldig. 'Maar als ook het oktober cijfer voor de prijsstijging boven de trend ligt, kom je met het cijfer van 4,5 procent in moeilijkheden', aldus de medewerker. In september stegen de prijzen voor kleding (vooral door de over gang op winterkleren), koffie, aard appelen, groente, fruit, vlees (wa ren), margarine, eieren, vloeibare brandstoffen, electriciteit, schoeisel en treinen. Voor onder meer alco holvrije dranken daalden in septem ber de prijzen. Van een verslaggever BUSSUM/DOETINCHEM ARP- fractieleider Aantjes is niet van plan zijn standpunt te wijzigen, dat afge vaardigden van het CDA in de Twee de Kamer het evangelie als richt snoer moeten hebben. Mr. Aantjes zei dit op een CDA-vergadering in Bussum. Tijdens zijn toespraak kwam de ARP-leider terug op de vorige week gehouden algemene beschouwingen in de Kamer. Aantjes toonde zich niet erg gelukkig met het verloop van de discussies. 'Het is uitermate jammer, dat het kabinet niet veel duidelijker heeft gesteld, dat de oor zaken van de economische crisis en het niet doorgaan van allerlei be leidsvoornemens op het internatio nale vlak liggen,' aldus mr. Aantjes. Hiermee heeft Den Uyl, volgens Aantjes, Wiegel de kans gegeven de socialisten overal de schuld van te geven. Tijdens een werkbezoek van CDA- kamerleden aan de regio Oost-Gel derland heeft het CHU-Kamerlid Tilanus de verwachting uitgesproken dat het CDA spoedig werkelijkheid kan worden. Deze verwachting wordt gewettigd door de opvattingen over het CDA aan de basis, binnen de gemeenteraden, provinciale staten en binnen de fracties in de Tweede Kamer, aldus de heer Tilanus. 'Ik heb kramp in mftn vin gers. Wilt u mjjn huiswerk maken?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3