ferreur vaak een uiting an machteloze woede wil loonstijgingen ijdelijk laten beperken POLITIEKE TERREUR Broers zouden de Koningin hebben willen gijzelen Over veertien dagen halfvette roomboter Geen verhoging van aantal kleine huizen voor alleenstaanden erschil van inzicht ver loonpolitiek Evenveel vet als in halvarine Weer vrachtwagen in Italië gestolen olgend jaar geen prijscompensatie in lonen Geen overspannen verwachtingen Brand in Bloemendaals hotel Dagelijks vijftien valse briefjes van duizend in omloop Utrechtse jeugdraadtweetal onschuldig instemming P. C. Notebaart (71) overleden ISDAG 14 OKTOBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 /erechts effect in democratisch geregeerde landen rreur ontstaat daar waar ;nsen hun situatie uitzicht vinden, maar niet bij ichte zijn een massale op- nd te ontketenen of een re- rechte oorlog te voeren, van de duidelijkste voorbeel- daarvan is het anarchistisch iorisme in de laatste dertig jaar het tsaristische Rusland. Niet ees economisch, ook politiek was island een achterlijk land. De ren heersten nog met een ijze- tucht. Revolutie was (nog) niet gelijt Zo brak de terreur uit. een al tussen' 1904 en 1911 wer- meei dan duizend terreurdaden boekstaafd: moordaanslagen op itieke on militaire leiders, over- ilen op banken- en posttreinen, islagen op openbare en particu- re eigendommen. teressant is dat het officiële mmunisme steeds op gespannen et heeft gestaan (en nog staat) het terrorisme, maar dat het lagen van de revolutie van 1917 in niet geringe mate is voor lid door anarchistische activi- ;n. vergelijking met Rusland had i in West-Earopa rondom de f inwisseling niet zoveel te klagen. ch hadden de industrialisatie en j groei van grote steden ook hier Yn een onmenselijk bestaan be- gd. Voor linkse anarchisten moet situatie in ieder ,geval uitzicht- -is geleken hebben. Zo is het ver- arbaar dat het voorbeeld van de 1881 vermoorde Russische tsaar xander II weldra door veel van i westerse collega's gevolgd rd. Het was een tijd waarin me- 'staatshoofd' rolde. De koning .Italië en de keizerin van Oos- rijk, de sjah van Perzië op be lt in Parijs en de prins -van les in Brussel, de Franse presi- t Carnot en de Amerikaanse lident MacKinley. zij allen on- vonden aan den lijve dat tegen het wapen van de terreur geen afdoende bescherming bestaat. Het anarchisme (dat overigens niet met terreur vereenzelvigd mag wor den) verloor zijn grootste aanhang zodra er weer uitzicht kwam. Toen de gunstige lange conjunctuurgolf sociale hervormingen. mogelijk maakte en de arbeiders betere tij den begonnen te ruiken, namen de terroristische activiteiten vanzelf af. Behalve dan in een land als Spanje, waar de situatie tot op de dag van vandaag uitzichtloos is ge bleven. Wanhoop nabij Het politieke terrorisme herleefde steeds waar mensen de wanhoop nabij waren. Zo bijvoorbeeld in het uitgemergelde Ierland waar een eeuw lang gestreden werd voor zelfstandig bestuur, maar waar de democratische weg nauwelijks uit zicht bood. Dankzij de terreur van de IRA kwam het eindelijk zover, dat een onafhankelijke Ierse' repu bliek gesticht kon worden. Evenals de Russische geschiedenis leert dit voorbeeld dat terroristen wel een belangrijke, soms zelfs doorslagge vende rol kunnen spelen, maar dat de meer gematigden tenslotte met de eer gaan strijken. Als het op revolutie aankomt (zoals in Rus land) of op onderhandelen (zoals in Ierland) is de rol van de terro risten uitgespeeld. Datzelfde zie je in het Midden- Oosten. Door wanhoop gedreven hebben extreme zionistische groe pen destijds hun toevlucht gezocht tot de terreur. De officiële zionisti sche beweging van Ben Goerion was het daar niet mee eens. Maar de terreuracties van organisaties als de Irgun Zvai Leumi hebben wel een belangrijke rol gespeeld in de Britse besluitvorming. De joodse terroristen wisten dat zij niet opge wassen waren tegen de Britse we reldmacht. Maar hun aanslagen brachten Engeland wel tot het be sef dat het maar beter was zo snel mogelijk dit wespennest te verla ten. En zo kwam er een zelfstandi ge staat Israël. Mede door toedoen van een handjevol terroristen. Sleutelrol De ironie van de geschiedenis wil dat het nu opnieuw terroristen, maar dan van Palestijnse zijde zijn, die een sleutelrol spelen in het Miden-Oosten. Hoewel de uit eindelijke beslissingen genomen worden door mensen als Sadat, is duidelijk dat een politieke oplos sing niet in zicht gekomen was, wanneer de wereld niet door terro ristische activiteit van de Palestijn se commando's op de feiten was gedrukt. Hoe belangrijk de oliebe- langen in dit conflict ook mogen zijn, de wereldwijde Palestijnse Van onze economische redactie RIJSWIJK Het ziet er naar uit dat begin volgende maand na een 'aanlooptijd' van zo'n jaar of vijf de halfvette roomboter in de winkels te koop zal zijn. Het vetgehalte van deze boter zal omstreeks de veertig procent liggen en hiermee gelijk zijn aan dat van halvarine. Westduitse anarchisten worden uitgewisseld tegen de CDU-leider Peter Lorenz. terreur heeft stellig grote invloed gehad. Wanhoop is ook de drijfveer ge weest van links-anarchistische be wegingen als de Baader-Meinhof- groep. De leiders van deze terreur zijn vaak vroegere sociaal-demo craten, die eens voorop liepen in de ban-de-bom-demonstraties en stu dentenprotesten. Toen ze hun hoop op werkelijke veranderingen tenon- der zagen gaan in 'reformistische aanpassingen, hebben ze naar het wapen van de terreur gegrepen. Als de Amerikanen door demonstraties niet uit Vietnam te krijgen waren, dan zou een aanslag op het Ameri kaanse hoofdkwartier in Heidelberg misschien effect hebben. Als vreed zame actiegroepen geen eind kon den makèn aan de uitbuiting van de derde wereld, dan moesten er maar eens directeuren van interna tionale ondernemingen ontvoerd worden. Als het kapitalisme niet uit zichzelf verdween, dan zouden de terroristen de warenhuizen wel in brand steken. Averechts In democratisch geregeerde landen blikt terreur echter een averechts effect te hebben. Bevrijdingsbewe gingen die strijden tegen koloniale onderdrukking of militaire dicta tuur kunnen in de wereld nog wel óp begrip rekenen. Maar terrorisme in min of meer democratische-lan den heeft zelden succes. De Tu- pamaros in Uruguay bonden de strijd aan tegen een voor Latijns- Amerikaanse begrippen redelijk de mocratische regering. Ze kregen er een dictatuur voor terug. De Baa- der-Meinhof-groep en zijn navolgers hebben de bevolking er nog altijd niet van kunnen overtuigen dat deze in een politiestaat leeft. In dergelijke omstandigheden werkt terreur voornamelijk als provocatie van een fascistische reactie. Dit is het tweede artikel van een serie van vier artikelen. Het eerste artikel stond in de krant van zater dag 11 oktober. De prijs staat nog niet vast. 'We zijn er nog niet uit', zegt drs. H. J. M. Smit, secretaris van de Bond van Coöperatieve Zuivel-Inkoopver- enigingen, desgevraagd. Na enig aandringen geeft hij een 'zeer glo bale' indicatie van 1.60 per pakje van 250 gram. Op grond van marktverkenningen en de 'nog altijd levende belang stelling' van de winkeliers, alsmede van smaaktests (op grond waarvan het recept iets werd aangepast) be staat de indruk, dat de halfvette roomboter een goed onthaal zal vinden. 'Anders begin je ex niet aan', zegt de heer Smit. Het blijkt dat de afnemers vooral worden gezocht in de groep consu menten die nu overwegend halvari ne koopt; 'de mensen van de slan ke hjn en de mensen die bang zijn te zwaar te worden'. Want halfvette roomboter heeft, zoals opgemerkt, hetzelfde vetgehalte als halvarine. Halfvette roomboter wordt echter gemaakt van zuiver melkvet, terwijl halvarine in de praktijk groten deels is samengesteld uit plantaar dige vetten. Beide produkten zijn niet geschikt voor bakken en bra den. Om de halfvette roomboter op de markt te mogen brengen, is echter nog goedkeuring nodig. Het ont- - werp Zulvelverordening Halfvette Roomboter komt morgen in de vergadering van het Produktschap voor Zuivel. Als het daar wordt goedgekeurd, is nog het fiat nodig van het ministerie van landbouw en visserij en eventueel van het ministerie van volksgezondheid. Wanneer dit vlot verloopt, kan de halfvette roomboter over veertien dagen in de koelvitrines liggen. Van een verslaggever MILAAN In Milaan is opnieuw een Nederlandse vrachtwagencom binatie gestolen, de 81ste, in deze 'reeks'. Deze diefstal gebeurde toen drie wagens van de firma Marvo in Zundert oa een parkeerterrein van een chauffeursrestaurant gepar keerd stonden. De drie vrachtwa gens waren volgens NOB-wegtran- sport' uitgerust met stuursloten. onze sociaal-econoniische redactie IHAAG Regering, vakbeweging en werkgevers moeten harde afspraken maken óver wezen- er e beperking van de loonstijgingen vóór meerdere jaren. Om in 1976 al iets te bereiken, zou in de ■Jpvan volgend jaar geen prijscompensatie in de lonen moeten worden gegeven. Het reëel be- kbaar inkomen zou dan teruglopen. Dat kan wat worden tegengegaan door in de loop van 1976- r' als weer nieuwe CAO's van kracht Worden, een algemene loonsverhoging van een vast bedrag te geven. De laagste inkomensgroepen worden dan door het achterwege laten van icompensatie het minst getroffen. Ook zou de BTW-verhoging van 16 naar 18 procent volgend juli niet moeten doorgaan. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Staatssecretaris Van Dam (volkshuisvesting) acht het niet mogelijk het aantal kleine woningen voor alleenstaanden en ongehuwd samenwonenden, (waarvan er volgens de plannen tot 1980 40.000 gebouwd zullen worden) te verhogen. beveelt de commissie van eco- iche deskundigen van de soci- lonomische raad aan. in een •rtover het regeringsbeleid 1976 op sociaal-economisch ed. De commissie bestaat uit hoogleraren in de economie, n door de regering aangewezen fhankelijike' leden van de SER. ntabiliteit commissie wijst, net als de ra ng, de te snel gestegen loonkos ten aan als de belangrijkste oor zaak van de hardnekkigheid in de werkloosheid. Door wezenlijke ver mindering in de loonstijgingen kan de rentabiliteit zich in het bedrijfs leven herstellen, wat nodig is voor het voortbestaan van de bedrijven. Wil er van e,en werkelijke verbete ring sprake zijn, dan moeten ook volgend jaar als de loonkosten minder stijgen dan in de regerings stukken is verondersteld. De meeste CAO's bepalen echter dat er op de afloopdatum ervan prijscompensa- ties zal worden gegeven, meestal per 31 december. Door deze en an dere vormen van 'overloop' wordt in 1976 al een loonkostenstijging per werknemer veroorzaakt van acht procent. Vandaar dat de com missie aanbeveelt, dan in elk geval de prijscompensaties in de loop van 1976 achterwege te laten. Deze beperking van de loonstijging moet, aldus de commissie, 'gepaard gaan met een dienovereenkomstige beperking van inkomens uit andere bronnen', zoals tantièmes, dividen den, tarieven in de vrije beroepen. De commissie zegt niet nader hoe de regering de hiertoe thans nog ontbrekende instrumenten moet verkrijgen. Te denken zou zijn aan speciale wettelijke maatregelen ter aanvulling op de huidige wét op de loonvorming. 1 /cwmvë Van een onzer verslaggevers BLOEMENDAAL De politie van Bloemendaal tast nog steeds in het duister omtrent de oorzaak van de brand, die de bovenverdieping van het voormalige hotel Zomerzorg in Bloemendaal heeft vernield. De brand, die in de nacht van zondag op maandag uitbrak enr uim drie uur duurde, heeft vermoedelijk een schade van een ton aangericht. Het enige eeuwen oude gebouw, vroeger een blekerij, werd een jaar geleden voor vier ton verkocht. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. In het gebouw waren alleen de eigenaar, de heer Offermans, en zijn zoon aan wezig. Er bestonden plannen om Surinamers in het pand onder te bren gen, maar enige tijd geleden werd het voor bewoning afgekeurd. Tijdens de gisteren gehouden open bare vergadering van de vaste com missie voor volkshuisvesting uit de Tweede Kamer werd zowel van da zijde van de PvdA als de KVP en de WD aangedrongen op een ver hoging van dit bouwprogramma, dat voor 1976 voorziet in de bouw van 4.000 kleine huizen. Dit aantal zal jaarlijks met 2.000 worden op gevoerd. Staatssecretaris Van Dam zei geen overspannen verwachtin gen te willen wekken en noemde iedere verhoging van de voorgestel de aantallen een slag in de lucht. Hij zei zelfs te betwijfelen of die aantallen zullen worden gehaald. De heer Van Dam wees erop dat de moeilijkheden niet zozeer het ge volg van een tekort aan geld zijn, maar dat de problemen schuilen in de procedures, in het botsen met het beleid op het gebied met de ruimtelijke ordening en in het ge brek aan grond. Hij noemde' een motie van de socialist Kombrink om na 1976 meer kleine huizen te bouwen, zonder dat dit ten koste gaat van andere woningen, te voor- Verlaging' BTW rervolg van pag. 1 er niets meer in. Hoogstens len we in de loop van volgend nog eens willen nagaan of een feitelijke prijscompensatie mis- iooJen nog tot de mogelijkheden id oort', aldus gisteren NCOV- lie Bitter De Mooij. standpunt wordt gedeeld door twee andere middenstandsver-, den, NKOV en KVO. De drie centrales. NVV, NKV en CNV en wee verbonden van grote werk ers, VNO en NCW, wilden gis te- nog geen reactie geven op het ind Port. van de SER-economen. voorzitter Lanser verwees des- riagd naar de nota arbeidsvoor- 'rdenbeleid, waarin de vakcen- s hun ontwerp-verlangens voor end jaar hebben neergelegd fde standpunt •rin hebben de vakcentrales het- de standpunt als het kabinet lelijk dat de 'modale' werkne- er volgend jaar in koopkracht op achteruit mag gaan. De centrales willen daarom volledi- irijscompensatie, echter voor de t in een vast bedrag voor leder 245 gulden per procent prijs- King.. Rrote werkgeversverbonden heh- eerder al laten doorschemeren eu' alleen ruimte zien voor vol- ?c prijscompensatie wanneer de ting die ruimte schept, door ex- lastenverlichting via verlaging belastingen en sociale premie, het kabinet daartoe niet is gegaan, wordt verwacht dat VNO ...en NCW geen volledige scompensatie meer zullen willen 3rd en. w fers lavond vergaderen werkgevers, vakcentrales, middenstand en land bouw voor het eerst over de lonen van volgend jaar, in een bespreking met een delegatie van ministers. De regering zal in dit gesprek waar schijnlijk nog haar standpunt uit de miljoenennota handhaven, dus handhaving van de koopkracht voor de 'modale' werknemer. Het is echter mogelijk dat het kabinet hierop terug wil komen zodra de tegenvallers met nieuwe harde cij fers kunnen worden aangetoond. De regering zou dan een reden hebben om het vroegere uitgangs punt te herzien. Dan zal ook op de vakbeweging nieuwe druk worden uitgeoefend om haar uitgangspunt betreffende de 'modale' werknemer los te laten. EINDHOVEN In Nederland wor den dagelijks vijftien falsificaties ontdekt van briefjes van duizend gulden. Sinds vorig jaar heeft de politie zeshonderd falsificaties uit de roulatie genomen. De verspreiding van valse bankbil jetten vindt over heel Nederland plaats. Meestal worden ze stuk voor stuk uitgegeven. Onlangs is een coördinatieteam op gericht dat een diepgaand onderzoek instelt naar de herkomst van deze falsificaties. De leider van het team luitenant F. van Exel van de rijkspo litie in het district Eindhoven, houdt er rekening mee dat een goed geor ganiseerde bende deze briefjes in omloop brengt. De commissie vindt het niet laten doorgaan van de BTW-verhoging nodig omdat door de loonbereke- ning toch al de consumptieve be stedingen ongunstig worden 'beïn vloed. De commissie meent zelfs dat in 1977 de BTW zonodig moet worden verlaagd om te bereiken dat het reëel beschikbaar inkomen voor de 'modale' werknemer (volgend jaar-24.500 bruto voor gezin met twee kinderen) ongeveer constant te houden. Voor de overheid hoeft het niet doorgaan van de BTW-verhoging geen extra problemen te geven, als maar tegelijk als gevolg van het achterwege laten van prijscompen satie volgend Jaar de loonkosten niet met tegen de tien procent stijgen maar met tegen de acht pro cent. In dat geval namelijk zou zelfs bij achterwege laten van de BTW-verhoging het rijk er 245 miljoen op verdienen, doordat aan zienlijk minder geld nodig is voor de ambtenarensalarissen die in de algemene loonbeperking zouden moeten meedoen. De nota huisvesting alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens, waar in wordt erkend dat iedereen boven de 18 jaar recht op goede woon ruimte tegen een redelijke prijs heeft, werd door de meeste fracties met instemming begroet. De SGP'er Van Rossum zag in zoverre proble men dat hij vreesde dat door deze nota de huisvesting van gezinnen in het gedrang zou komen, ten gunste van ongehuwd samenwo nenden en homofiele relaties. Staatssecretaris Van Dam ontkende echter dat ongehuwd samenwonen den voorrang zouden krijgen boven een echtpaar zonder kinderen: al leen het criterium van de urgentie zal worden gehanteerd. Volgens drs. Van Dam heeft de overheid niet de Ombuiging Als op de aangegeven wijze de loon-prijs-splraal wordt doorbro ken, zal het ombuigen naar bene den van de collectieve uitgaven (o- verheid, sociale voorzieningen) 'mogelijk niet verder behoeven te gaan dan de reeds door de regering aangekondigde beperking', aldus de commissie. (Deze beperking houdt in dat het aandeel van de collectie ve sector in de nationale economie jaarlijks met hoogstens één procent toeneemt). De commissie erkent dat zij geen cijfers kan leveren die het beweer de resultaat van de aanbevolen loonbeperking staven. 'Wel is zeker dat zonder de voorgestelde mati gingsoperatie geen verbetering mag worden verwacht in de hardnekkig heid van de werkloosheid' .aldus de commissie. Van een verslaggever UTRECHT Verdacht van het maken van een plan om koningin Juliana te gijzelen, zijn twee broers H. en W. van O., door de Utrechtse politie gearresteerd. Volgens de werkgroep jongeren- delinquenten van de raad voor jeugd- en jongerenwerk Utrecht, zitten de twee mannen onschuldig vast. De broers hadden een losgeld van 150.000 gulden willen vragen. Voor zover bekend zijn er geen politieke motieven in het spel. Het tweetal zit nu al twee weken in voorarrest. Dat kan tot een maand duren. In tegenstelling tot de hoofdofficier van justitie in Utrecht, mr. W. H. Overbeek, volgens wie er wel dege lijk aanwijzingen zijn dat de man nen iets gedaan hebben, meent mr. F. M. P. M. Strengers, advocaat van de broers, dat er onvoldoende grond is zijn cliënt in voorarrest te houden. 'De broers zijn gearresteerd op de verklaring van één enkele juffrouw. Er is nergens bevestiging gevonden, voor zover ik weet ook niet in latere processen-verbaal, die ik overigens nog niet te zien heb ge kregen', aldus mr. Strengers. Zijn cliënt zelf zegt volstrekt onschuldig te zijn. 'Armetierig' taak zich uit te spreken over parti culiere opvattingen over moraal. De overheid oordeelt niet, maar con stateert een toenemende behoefte aan woonruimte voor bepaalde groepen. Het is de taak van de overheid aan die behoefte te vol doen. De PvdA uitte gisteren bewaren tegen het feit dat voor Jonge al leenstaanden (tot 30 jaar) een spe ciale tabel voor Individuele huur subsidie is opgesteld, waardoor in minder gevallen steun zal worden verleend. Studenten Staatssecretaris Van Dam zag ook geen aanleiding om studenten in studentenflats bij de individuele huursubsidie te betrekken. Het zou administratief veel problemen ge ven, met name door het hoge aan tal veranderingen. Er zijn weinig betrouwbare gevevens over de In komsten en de kosten van het ver strekken van de (vaak lage) subsi dies zouden het subsidie-bedrag zelfs overtreffen. Het uitbreiden van de individuele huursubsidie zou, aldus drs. Van Dam. tot onmo gelijke situaties leiden. Ook zag hij geen mogelijkheden kamerbewoners te steunen. Iedere controle ontbreekt en er zijn legio mogelijkheden tot fraude. Hij er kende dat de positie van kamerbe woners vaak slecht is: weinig pri vacy en vaak hoge huren. Drs. Van Dam zei: 'De huurwet biedt ook de kamerbewoners bescherming tegen uitbuiting, maar er kan nauwelijks een beroep op worden gedaan om dat de sancties van de verhuurder talrijk zijn. De huurder kan gemak kelijk worden weggepest als hij iets onderneemt. Het is triest dat ais overheid te moeten constateren, maar ik zie er geen oplossing voor. De enige mogelijkheid die ik zie is het wegconcurreren van malafide kamerverhuurders'. De advocaat van de andere broer, mr. J. Defares, denkt, aan een wan- staltige grap, 'die de officier hoog opneemt, maar waarvan ik denk dat de rechter tot een andere con clusie zal komen'. Mr. Defares vindt op zich, dat over een plan om de Koningin te gijzelen niet lichtvaar dig gedacht moet worden, maar dit geval vindt hij 'te armetierig om au sérieux te nemen'. Ook volgens mr. Defares zijn er geen bewijsstukken gevonden en is de politie afgegaan op één getuigenverklaring. Hij denkt, dat de zaak nogal fors is 1 aangepakt, omdat beide mannen met een Zuidmolukse vrouw zijn getrouwd. Hoofdinspecteur C. van den Dorpe, hooft van de voorlichting van de Utrechtse politie, zegt, nog niet de hele waarheid achterhaald te heb ben. 'Twee weken geleden zijn er twee mannen opgesloten voor win keldiefstallen. Die schijnen gezegd te hebben dat ze ook iets met gijzelingsplannen te maken hebben, maar voorlopig nemen wij het ge val hier niet al te sérieus.' De rechtbank doet dat blijkbaar wel, want die heeft de officier van jus titie toestemming gegeven, de man nen tot dertig dagen in voorarrest te houden, zo is de werkgroep van de raad voor jeugd-, en jongeren werk in Utrecht gebleken. 'Niet niks' Mr. W. H. Overbeek zegt op de vraag hoe overtuigend de bewijzen tegen de mannen zijn: 'Het zou bijzonder ernstig kunnen zijn. Dat het dat is, zou ik niet willen zeg gen. De omstandigheden lijken op dit moment zo te zijn, dat de feiten minder ernstig zijn dan ze hadden kunnen zijn'. Volgens de hoofdoffi cier zitten de mannen zo lang in voorarrest, 'omdat het toch niet niks is wat erover ze bekend is geworden.' Mr. Overbeek kan wel begrijpen, dat de Utrechtse politié twee weken geleden geen rucht baarheid aan de zaak heeft gege ven: 'dat zou onnodig onrust kun nen hebben verwekken.' Oud-medewerker 'Trouw' Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Op ruim 71-jarige leeftijd is overleden de heer P. C. Notebaart, die van 1945 tot 1969 aan het dagblad Trouw en later aan drukkerij Spin verbonden is geweest. De heer Notebaart., afkom stig uit Rotterdam, waar hij werk zaam was op de krantenzetterij van het Diemer-Kwartet, trad later in dienst van Het Algemeen Handels blad in de hoofdstad. Bij het begin van de legale ver schijning van Trouw trok de toen malige directie de heer Notebaart aan voor coördinerende werkzaam heden, onder meer inkoop, maar vooral in verband met dc vervaar diging van de krant bij de zetterij van het dagblad De Telegraaf en het drukken bij het Handelsblad. Toen het tijdstip was aangebroken, dat Trouw zijn dagblad ging ver vaardigen bij Drukkerij Spin- Van Mantgem werd de heer Notebaart benoemd tot adjunct-directeur van dit bedrijf, met de krantenzetterij als eerste taak. In december 1969 namen Trouw en Spin afscheid van deze pionier van het eerste uur, voor wie de pensioengerechtigde leeftijd hij was langer aangeble ven'was aangebroken. Peter No tebaart was een zeer geziene figuur in het bedrijf. Zijn eenvoudig, maar beminnelijk en hulpvaardig optra den, verschaften hem een zekere populariteit. De heer Notebaart heeft zich onder meer intensief beziggehouden met de opleiding in de grafische vak ken, hij was examinator in de sec tor machine-zetten. Hij is voorts een aantal jaren ambtsdrager ge weest in de gereformeerde Waal- kerk-gemeente in Amsterdam-Zuid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9