'Nieuw Scheveningen' weer stap dichterbij Niets dan kleur in provinciehuis Méér rente KORT Kerken dringen aan op spoedige bouw van bejaardenflat Plan van actie voor Leidse binnenstad Bestemmingsplan badplaats vastgesteld Ds. G. J. de Vries deed intrede St. Elisabeth: nog steeds onderbezetting Wat een avond amateurisme al niet vermag houdt uw mond gezond! Hfcitf&S&SU Koningin opent nieuwe vleugel woensdag Meer nieuws uit de regio pag. 11 NUTSSPAARBANK LEIDSE SPAARBANK Serie nota's te verwachten Bezetters van school kiezen nieuw bestuur DINSDAG 14 OKTOBER 1975 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWARTET )A' Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Haagse gemeenteraad heeft maandag het bestemmingsplan Scheveningen-bad- plaats vastgesteld. Daarmee is een belangrijke stap gezet op de weg, die enkele jaren geleden inge slagen is, toen besloten werd het Kurhaus en z'n omgeving weer Europese betekenis te geven- Scheveningen moet binnen afzien bare tijd een 'recreatief centrum aan zee' worden, dat het gehele jaar door attractief zal zijn. Op het bouwprogramma staan woningen, hotels, winkels, horeca-onderne- mingen en kantoren. Een belangrijk gesprekspunt voor de Haagse raad was de omvang van de nieuwbouw. Het bestemmings plan geeft maxima aan voor het bouwvolume, maar met name de WD vreesde een al te forse nieuwe bebouwing. 'De redding van het Kurhaus blijkt een vergeefse opera tie te zijn geweest als 't gebouw omringd wordt door massale nieuw bouw', aldus de VVD. Wethouder Nuij (stadsontwikkeling) meende, dat de raad pas een oordeel moet vellen als er concrete ontwerpen voor nieuwbouw op tafel liggen. Tot grote teleurstelling van de VVD bleek de raad dezelfde mening toe gedaan. Het CDA maakte er bezwaar tegen, dat het bestemmingsplan spreekt van een zeer hoog percentage twee- en driekamerwoningen. Mevrouw Otter-te Koisté pleitte voor méér grotere woningen. Ook drong zij er bereid het bestemmingsplan in goed overleg met de raad uit te werken', zo reageerde wethouder Nuij. B. en W. gaven gehoor aan de wens van de progressieve partijen om te bepalen dat 'een ieder' schriftelijke bezwaren kan indienen tegen de uitwerkingsplannen. De oorspron kelijke voorschriften, die in het ontwerp-bestemmingsplan Sche- veningen-badplaats opgenomen wa ren, gaven slechts aan 'belangheb benden' de mogelijkheid, met be zwaren voor de dag te komen. met PvdA, CPN en PPR op aan, dat een aanzienlijk aantal huizen tot de zgn. betaalbare nieuwbouw .zal behoren. Wethouder Nuij zegde toe, dat in het gebied nabij het Kur- hausplein zo mogelijk tien procent van de nieuwbouw prijzen krijgt, die overeenkomen met die in de woningwetsector. Elders in Scheveningen zal geprobeerd wor den een hoger percentage te berei ken. De raad had nogal wat twijfels over het maximale aantal vierkante me ters, dat in het bestemmingsplan voor winkelruimte vastgelegd is. Na kritiek van de Haagse Kamer van EcilVOUdlffC XlOtelS Koophandel was' dat aantal door B. en W. teruggebracht van 17.000 naar 12.000 vierkante meter. Gevreesd werd echter, dat de kans op 'over- bewinkeling' een teveel aan winkels, met nadelige gevolgen voor de bestaande winkels in Sche veningen daarmee nog niet ver dwenen was. Wethouder Van der Weide (economische zaken) liet de raad weten, dat hij een onderzoek zal doen verrichten naar de wense lijke hoeveelheid winkelruimte in de badplaats. Bij Hervormd Voorburg VOORBURG Als een predikant visser van mensen wil worden, moet hij zich bedienen van deugde lijk aas, er moet echter ook een gemeente zijn, die bereid is haar antenne voor het evangelie open te stellen. Dit zei ds. G. J. de Vries zondagavond in zijn intredepredi- katie in de Vaste Burchtkerk (her vormde wijkgemeente Noord). Hij is in de plaats gekomen van ds. W. Goedhart, die naar Amerongen ver trok. Zijn tekst had hij gekozen uit Marcus 1 17. Bij de vraag: wie is hij, wat is hij en wat gaat hij doen als voorganger in de gemeente, waarschuwde ds. De Vries hem niet te zien als 'schaap met vijf poten'. Helaas zijn wij als hervormden een échte 'domineeskerk'; als de predi kant niet goed preekt, loopt de kerk leeg. Ds. J. F. Wagener uit Spankeren-Laag Soeren bevestigde zijn college met de woorden uit de tekst 1 Timothetis 4 4-7a. Hij sprak er zijn vreugde over uit dat een herder en leraar in een herder loze gemeente mocht wordenbe vestigd. (Zoals bekend waren alle vier de predikanten vertrokken). Ds. De Vries, die sedert 1971 gods dienstleraar was in Dokkum, werd na de dienst toegesproken door ir. C. de Jong, voorzitter van de wijk- kerkeraad en in het wijkgebouw 'De Regenboog' door ds. J. van Rossum. Napaens de gereformeerde kerk van Voorburg was ds. J. Cou- vée aanwezig. Huiverig Een deel van de raad stond nogal huiverig tegenover de wijze, waarop de onderdelen van het globaal be stemmingsplan Scheveningen-bad- plaats uitgewerkt moet worden. De bevoegdheid tot die uitwerking is wettelijk in handen van B. en W. gelegd. PvdA. PPR en CPN vrees den. dat de raad weinig invloed zal hebben op de nadere plannen. 'B. en W. verklaren zich nadrukkelijk LEIDERDORP Het bestuur van de Stichting St. Elisabeth Zieken huis Leiderdorp voert besprekingen met betrekking tot de oprichting van een psychiatrische afdeling in het ziekenhuis en de aanstelling van een mondheelkundig specialist in samenwerking met de faculteit der geneeskunde te Leiden. Dit blijkt uit het jaarverslag 1974, waarin het St. Elisabeth Ziekenhuis evenals andere ziekenhuizen in de Leidse regio met onderbezetting had te kampen Ondanks de stij ging van het aantal opnamen bleef tengevolge van een korte verpleeg- duur het aantal verplqegdagen be neden de verwachting. Tussen het ziekenhuis en de in de regio samenwerkende ziekenfond sen werd, mede de onderbezetting in aanmerking genomen, besloten een aantal omschreven bedden niet te gebruiken zonder toestemming van de ziekenfondsen. Wethouder Nuij oordeelde positief over de suggestie van het CDA om in het nieuwe Scheveningen een kapel of 'stiltecentrum' te laten bouwen, waar bezoekers van de badplaats zich even kunnen losma ken van de drukte en bedrijvigheid. Ook het voorstel van het CDA, om niet alleen luxe hotels, maar ook eenvoudiger hotelaccommodatie te bouwen werd positief ontvangen. Alleen de PPR ging uiteindelijk niet akkoord met de vaststelling van het bestemmingsplan. De PPR meende onder meer, dat de project-l ontwikkelingsmij. Bredero een te lulde stem in 't kapittel zal hebben bij de ontwikkeling van Schevenin gen. Ook laakte de PPR de manier, waarop het ontwerp-bestemmings plan tot stand gekomen was. Van inspraak is onvoldoende terechtge komen, zo meende het raadslid Verduyn Lunel. Wethouder Nuij (stadsontwikkeling) wees deze kri tiek zonder meer van de hand. (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers SCHEVENINGEN De hervormde en gereformeerde kerken van Scheveningen hebben in een brief aan de gemeenteraad gevraagd om een zo spoedig mogelijke totstandkoming van het geplande bejaardencentrum aan de Visserhavenstraat. De binnentuin van het Provinciehuis werd door het gebruik van verschillende kleuren grind verlevendigd. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Met het openen van het derde gedeelte van het Provinciehuis,'de nieuwe kleurrijke vleugel waarin ook de Statenzaal is ondergebracht, sluit het Provinciaal Bestuur van- Zuid-Holland een bouwperiode af die al in het begin van de vijftiger jaren begonnen is. De kerken zeggen met verbazing kennis genomen te hebben van de bezwaren die de Algemene Bond van Bejaarden geopperd heeft te gen de uitvoering van dit plan. Die bezwaren waren vooral gericht te gen de hoogte van het toekomstige bejaardentehuis, dat bij voorkeur bestemd is voor de Scheveningse ouderen. De bond vond dat de gro te opzet van het bejaardencentrum niet past in de huidige tendens naar schaalverkleining van de cen tra. Zij vreesde vooral dat de be woners van de hoogste verdiepin gen teveel afgezonderd zouden le ven. Bij de kerken in Scheveningen Is echter gebleken dat juist voor die hogere woonlagen de belangstelling erg groot is. Dat kwam naar voren bij de ingebruikneming van de be jaardenflat aan de Hoge Prins Wil lemstraat. die ook onder het beheer van de kerken staat. De stichting die de toekomstige bejaardenflat zal gaan exploiteren wordt behalve door de beide kerken gevormd door de Protestants Christelijke Woning bouwvereniging 'De Goede Woning' en telt 25.500 leden waarvan er zeker 5000 de leeftijd van 65 jaar bereikt hebben. In de brief wijst de stichting verder op de noodzaak van de uitvoering van plannen door de In het verle- den teleurstellende ontwikkeling van het bouwplan voor een bejaar dencentrum in het plan Keizer straat-Oost. door Adr. Hager DEN HAAG Op initiatief van de Stichting Kunstkring Dili- gentia werd gisteravond begon nen met de Open Podiumcon certen. Deze concerten zijn be doeld om amateur-musici en -zangers een gelegenheid te bie den op een echt concertpodium op te treden. Men kan oud of jong optreden als ensembh of solistisch, waarbij de keus der instrumenten en de combi naties niet zijn vastgelegd. Coördinator is Anne Bijlsma sr. die op de repetities de zangers en de spelers met raad en daad bijstaat. Het ligt niet in de bedoeling dat de heer Bijlsma selecteert, al vindt, men het wel aanbevelenswaardig als de uitvoerenden enige ervaring in het voorspelen hebben. De vol gende concerten in 1975 vinden plaats op 10 november en 8 decem ber. Wat had het eerste concert zoal te bieden? Een jongerenkoor dat tweemaal op het Dilligentiapod ium verscheen, twee pianisten met on der andere werk van Chopin, Gra- nados en Debussy, twee sopranen met liederen van Schubert en Schumann en een opera-aria van Rmetana, een blazersduo en een trio met harp, viool en hobo. Het nuttige effect van dit soort 'concerten' een wat al te wijdse benaming is niet duidelijk. Sti muleert men het amateurisme door e?n dergelijk eenmalig optreden Speelt men inderdaad buiten de kring van familie en kennissen? Nee. immers, familie en kennissen bevolkten juist. Diligentla. Den Haag telt. meer dan honderd ama- tenrkoren, gaat men die allemaal toelaten'' Legt men hier niet de /grondslag voor een ongezonde com petitie, of wordt alles gedekt door de kreet 'wat het amateurisme ver mag?' Keek men naar de slecht bezette zaal. luisterde men de pres taties van de amateurs, dan vroeg men zich af of men de subsidiegel den ten behoeve van amateurs toch niet zinvoller had kunnen besteden. De nieuwe vleugel wordt morgen door Koningin Juliana geopend. Zij kon\t daarmee een toezegging na die ze in 1964 deed., toen de minis ter van binnenlandse zaken de eer ste twee gedeelten van het Provin ciehuis aan de Koningskade open de. Bij haar rondgang door het gebouw zal de Koningin ook de twee tentoonstellingen bezoeken die in de derde fase van het Pro vinciehuis opgesteld staan: één over monumenten in Zuid-Holland en een expositie over de geschiede nis van de honderd jaar oude Pro vinciale Waterstaat. Opvallend aan het nieuwe gebouw is het zowel buiten als binnen consequent door voeren' van de primaire kleuren- kombina/ties rood, geel en blauw (ADVERTENTIE) Maak het u gemakkelijk: vooralle geldzaken naar één adres, ook voor spaarvormen die méér rente geven Deze duidelijke kleurstelling die de architekt F. P. J. Peutz in samen werking met verschillende kunste naars nam, laat het interireur vol komen afwijken van de steriele grijsheid yan de meeste overheids gebouwen. Het is overigens duide lijk te zien dat de kunstenaars vrij wel onbelemmerd hun gang hebben kunnen gaan bij de inrichting. Bijzender mooi is het beeld dat Heppe de Moor maakte van de Ko ningin en dat opgesteld staat in de Statenzaal. Om van het 'verplichte' statieportret af te wijken ontwierp hij een doorzichtig geheel bestaan de uit drie blokken van giethars dat zodanig geplaatst is dat het is of onze vorstin dc Statenzaal komt binnen schrijden. De plannen voor deze nieuwe afde ling voorzagen in het beginstadium in een gebouw dat hoofdzakelijk een representatieve functie zou moeten krijgen. Door gebrek aan kantoorruimte voor de ambtenaren werd echter in 1970 besloten om op de reeds aanwezige onderbouw een gebouw te zetten waarin de repre sentatie wat meer naar de achter grond werd verwezen en waarin een groot deel van de oppervlakte aan kantoorruimte zou. worden be steed. De kantoorkamers zijn rond de centrale hal geplaatst, waardoor deze hal, die aansluit op de Staten zaal nog gemakkelijk voor het eerst vooropgestelde doel gebruikt kan worden. Op het ogenblik wordt er ook druk gewerkt aan de verbete ring van de groenvoorziening rond het gebouw waarin overigens ook een binnentuin is aangebracht. Een binnentuin die bestaat uit verschil lend gekleurde steenhopen waarin plantenbakken zijn geplaatst. De kosten van het nieuwe Provincie huis zijn op ruim 36 miljoen gulden gekomen. Hoofdaannemer was Groen en Bregman te Benthuizen. De nieuwe Statenzaal waarvan de wanden zijn bespannen met verschil lend getinte blauw-wollen stof. De toegangsdeuren zijn vervaardigd van gegoten aluminium. De Statenleden zitten amphitheatergewijs in de zaal. LEIDEN 'Op grond van onze er varing, dat met al het geschrijf over de binnenstadsproblematiek uiteindelijk niets gebeurt, menen wij te moeten stellen dat als er geen bijzondere maatregelen wor den getroffen u aan het einde van uw zittingsperiode zult moeten con stateren, dat van het opnieuw aan pakken van de binnenstad niets terecht is gekomen'. Deze waarschuwende vinger heffen twee ambtenaren van de gemeente Leiden op tegen het collége' van burgemeester en wethouders van die stad in een interne nota over een hernieuwde aanpak van de binnenstad, die gisteren is gepubli ceerd. Dat het Leids College zich aan deze waarschuwing bijzonder veel gele gen heeft laten liggen blijkt wel uit de verdere toelichting op deze nota. In Leiden hoopt men nog dit jaar een aanzet te geven tot een gehele aanpak van de binnenstad in de vorm van een plan van actie. Dit houdt een uitgebreide inventarisa tie in van wat er binnenkort alle maal gedaan moet worden. Dit plan zal onderdeel zijn van een ruimer verband t.w. een concept pre-ad-vies waarin het te voeren binnenstads- beleid moet worden ontvouwd, richtinggevend en sturend naar enerzijds het structuur- of globa le bestemmingsplan voor de bin nenstad en anderzijds naar de ge richte punten waarop instemming van de gemeenteraad wordt ge vraagd. Concreet houdt dit in dat een hele serie nota's met voorstellen te ver wachten is op alle terreinen die de bin n enstadsproblematiek be tre f f en (verkeer. monumenten, wonen etc.). Om dat totnogtoe alle nota's zonder meer in de bureaula's ver dwenen zijn op het Leidse stadhuis is inmiddels een ambtenaar vrijge maakt die de helft van zijn tijd zal gaan besteden aan beleidsvoorne- mende werkzaamheden voor de binnenstad. Verder is men onlangs in Groningen op bezoek geweest. Deze stad is ais uitspringer op het gebied van een Integrale aanpak van de binnenstadsproblemen bij zonder interessant en bovendien heeft men daar een college van ongeveer dezelfde samenstelling als Leiden. 'Wij hebben', aldus wethouder Waal van stadsontwikkeling in een -toe lichting, 'bijzonder veel van Gro ningen kunnen leren. Dat wil nog niet zeggen dat we maar alles van onze Groningse broeders overne men. In elk geval wil Leiden wel zoals in Groningen een aantal ex terne adviseurs met grote ervaring aantrekken om bij de voorbereiding te assisteren'. Voorts zal ook het aantal mensen dat zich met deze problemen bezighoudt in de toe komst flank moeten worden uitge breid. (in Groningen werken in to taal zestig man aan de binnen- stadsproblemen, .waarvan 35 in ge meentedienst). DEN HAAG De bezetters van de Katholieke Sociale Akademie in Den Haag hebben opnieuw de eis geuit dat de beslissingsbevoegdheid aan de studenten en de docenten moet worden gegeven. Zij hebben in een vergadering besloten een nieuw interimbestuur te kiezen dat donderdag wordt voorgedragen aan de studenten en docenten. Als dit wordt goedgekeurd, eisen de bezet ters dat het huidige bestuur onver kort zijn bevoegdheden aan het nieuwe bestuur zal overdragen. De aanleiding van de bezetting van de akademie, die inmiddels ,al acht dagen duurt, was de afwijzing van Rob Groenenhuizen als docent-op- bouwwerk door het huidige bestuur en de directie. De bezetters hebben, echter in een rapport beweerd dat er reeds lang sprake is van een wanbeleid en machtsmisbruik door de directie en de afwisselende be sturen. Reeds aan het eind van de jaren vijftig waren er diverse rellen rond het algemeen beleid, zowel in onderwijskundig opzicht als op het gebied van personeelsbeleid en ad ministratief beheer, aldus het rap port. Diverse docenten die gesolliciteerd hebben voor het vak methodiek op bouwwerk, zijn door het bestuur en de directie voortdurend afgewezen, terwijl de docenten en de studen ten de sollicitanten uiterst geschikt vonden ,voor de functie. Dit was ook het geval met Rob Groenen huizen. Tijdens de bezetting gaat het onderwijs in aangepaste vorm door. De studenten hebben wel heel duidelijk gemaakt dat zij de direc tie in ieder geval niet meer terug willen zien op de akademie. Als het nieuwe interimbestuur gekozen is. zal beslist worden welke stappen er verder moeten worden genomen. Het huidige bestuur heeft inmiddels geprotesteerd dat de bezetters ge weigerd hebben enkele bestuursle den toe te laten tot het gebouw en aan hen de afschriften van de adreslijsten van de studenten te geven. Het bestuur is ten allen tijde bereid en beraadt zich inmid dels over de mogelijkheden om toch in contact te treden met de studenten en de docenten. Het be stuur maakt vervolgens bekend dat het ingevolge statutaire bepalingen van de stichting KSA besprekingen zal openen met de Nederlandse Ka tholieke Schoolraad te Den Haag. Het bestuur blijkt bereid onmiddel lijk overleg te eoren met de hele akademiegemeenschap over de toe komst van de akademie. Diamant Met de concerttournee die Katwijks Mannenkoor 'Jubild door Canada en de Verertl, Staten maakt is ook de heer Verplancke, directeur van Katwijkse WV meegegaan. I bureau heeft aan het organia ren van deze drieweekse reis grote bijdrage geleverd. Als 1 zonderheid zij hierbij verrnef dat de heer Verplancke bij vele 'relatiegeschenken die heeft meegenomen en welke beschikking gesteld zijn door yi le bedrijven uit Katwijk, kostbare diamant is. Dit sierajjgei zal door een Katwijkse deputatfen< persoonlijk aan president Fo: van de VS worden overhandig ,t 3 De VVV-directeur zal -in AmerÜ ook aandacht vragen voor jaarlijkse Tulip Time Festival. !tR0 h ach Peppi en Kokki Het nieuwe programma Pèppi en Kokki, getiteld 'A Hens' komt woensdagmiddag oktober om half twee in Nederlands Congresgebouw, men met kapitein Brulboei Loempi de kok zullen zij meest dwaze avonturen belev en er met de kinderen een middag van maken. De heeft besloten weer een nieu TV-série te maken rondom df populaire matrozen. De er-*^ aflevering wordt in januari gezonden. m ee»kT3 tnj A gel ie Pi T laag teh I Bazars De vrouwengroep van de Lil raai Joods Gemeente houdt va Z' daag (10-17 en 19.30-22.30) JL morgen (10-17 uur) een kledict a beurs in het gebouw van de beraal Joodse Gemeente aan Stadhouderslaan 12 in Haag. De baten zijn beste: voor de restauratie van de Pi tugese Synagoge in Den Haag voor Beth-Eliyahu (een voor gehandicapte kinderen Beer-Sheba Israël). #In de venzaal van de Opgang-kerk de Laan van Oostenburg Voorburg wordt woensdag 22 tober van 14-16 en 19.30-21 uur een bazar gehouden, wa£_ van de opbrengst is beste voor gehandicapten. 9 De geipo formeerde kerk in Duind houdt op 21 (14-22 uur) oktober 14-22 uur) een bazar bate van de wijkgemeente in nieuwe zaal van de Pniëlk aan de Tesselsestraat. Ds. Brouwer verricht de opening, Circus Charivari De bonte karavaan van rose blauwe wagens van het niei Pa Nederlandse circus 'Chariv 'e> rolt vandaag de gemeente Zrer terwoude binnen, waar men 16.15 en 19145 uur een twefrf voorstellingen geeft op het keerterrein bij het zwembad, grote tent biedt plaats aan toeschouwers. In het ruim uur durende programma men naast talrijke vrijheidsd suren met paarden, pony's exotische dieren diverse vari nummers. re- Nieuw kunstwerk U1 Wethouder K. P. Janse van termeer, voorzitter van de bereidlngscommdssie Kuns! drachten aan scholen heeft teren een nieuw kunstwerl ontvangst genomen. Het b( een objekt van de beeld-hou Frank Letterie voor de RK sisschool 'Bijdorpschool' aan Willem-Alexander plantsoen Zoetermeer. De overdracht het kunstwerk was ook het K( gangspunt voor de start vac n projektweek over kunst van noemde school, die nu vijf bestaat. he té' eri rj beid t0] Jein Harpe Davids De Christelijke Muziekvei k ging 'Harpe Davids' in termeer is op zoek naar nle leden. Met name bestaat er hoef te aan geoefende blazer; m kunnen ook leerlingen wol geplaatst, aan wie onder desl dige leiding de elementaire gi-nselen van de muziek en gebruik van een instrument*'" lenderwijs worden geleerd, kan zich oriënteren op dinsdagavond van 19.30-1 uur op de repetitie-avond In bouw Kruispunt aan de Osyl Ook kunnen nog slagwei G2 worden geplaatst bij de d! band. Inlichtingen: M. van) dr. J. W. Paltelaan 34 (miizmc en L. Vermeer, Wolfertstraf® (drumband). School in Monster De gemeente Monster plan in het plan Zwartei een zes-klassige school voorl sis onderwijs te stichten. In] nota aan de gemeenteraad den de kosten hiervoor ge) op 851.000 B. en W. zien firma Ja-rino BV uit Rodi toekomstige bouwer van dit jekt. De situering van de di lokalen moet zo zijn, aldus van de uitgangspunten, dat richting zijn eigen identiteit kunnen behouden. Omdat s geboden is bij de realisering 'U de nieuwe school hebben Bp W. gemeend af te moeten van een architectenbureau, te kiezen voor genoemd be dat gespecialiseerd is in scblee bouw. Open speelplaats B. en W. van Delft stellefn, raad voor het open school e van de Van Everdingens :h aan de Haydnlaan in de fut Buitenhof in te richten speelobjekten en groen, het plein er nu bij ligt kartoi niet langer, temeer daar er lie toe auto's overheen rijden e verbeteringsplannen zijn ch overleg met de scholieren !gi stand gekomen. Eén en i Li gaat 20.000 kosten, waarbi s bedrag van 6.050 is begiee voor een verbetering van dftf wielberging.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6