fweede Kamer vrijwel tegen BTW voor en nieuwsbladen Afzonderlijke begroting in parlement Zal 't wel met een sisser aflopen,denkt u? 'n Goeie kop koffie beter met Buisman. Schoon land kost 11.000 arbeidsplaatsen Vrouw en schoonmoeder premier Arron werden korte tijd gegijzeld Meerderheid voor compensatie advertenties lidmaatschap n abonnement liet ontkoppeld nderzoek naar nternationale andelenzwendel Gewapende man gaf zich snel over 'Premier Arron en Lachmon moeten tot elkaar komen' IJmuiden wil pretpark op het strand Beperking loonstijging belangrijk punt BOEKNBIOEMEEJE WOB OUDOOM WIM IN WH1EMS00BD. Specialisten mogen particulier tarief 7 procent verhogen CADENA sigaren 14 OKTOBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 In onze parlementsredactie EN HAAG De Tweede Kamer is er praktisch in haar geheel op tegen, dat na 1 januari 1977 een tTW-tarief wordt ingevoerd voor dag- en nieuwsbladen. Ook bleek gisteren bij de behandeling van medianota van minister Van Doorn door de speciale commissie uit de Tweede Kamer, dat men niets voor voelde de lagere tarieven voor de bladen af te schaffen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Wanneer men de bodem, de lucht en het water in Nederland schoon zou willen ma ken, dan zou dat elfduizend men sen werkloos maken. Het Centraal Planbureau komt tot deze conclu sie op grond van een studie over de economische gevolgen van de bestrijding van de milieuvervui ling. Voor de bouw van installaties en bet treffen van andere voorzie ningen om bodem, water en lucht schoon te krijgen, is een bedrag van vijftien miljard gulden ineens en drie miljard gulden per jaar nodig. Noodgedwongen heeft het Centraal Planbureau een aantal vormen van verontreiniging zoals chemische afvalstoffen en ge luidshinder, buiten beschouwing ?elaten, omdat hierover onvol doende gegevens bekend zijn. Bij de studie zijn wel betrokken de algemene waterzuivering. het voorkomen van watervervuiling door bedrijven, de aanpassing van automotoren, de ontzwaveling van gas- en stookolie en de verwijde ring van niet-chemische afval stoffen. Bij een dergelijk milieuprogram ma zouden de bedrijven de ko mende tien jaar 3.5 procent min der produceren. Door dit produk- tieverlies zullen de lonen vijf pro cent lager komen te liggen. Het prijspeil komt dan één procent hoger te liggen. De Nederlandse exportgoederen zullen duurder worden, het buitenland zal min der goederen afnemen, waardoor ongeveer elfduizend mensen hun werk verliezen. Het Centraal Planbureau bena drukt dat de gevolgen van de schoonmaakmaatregelen heel an ders zullen uitpakken als ook in het buitenland dezelfde maatrege len genomen worden. r, J. N. Scholten (ARP) diende n motie in, ondersteund door de yp en CHU, waarin hij vroeg mdat ook de dag- en nieuwsbla- te kampen hebben met de eergang in de conjunctuur) in der geval de invoering van het rw-tarief uit te stellen. eze motie zal, wanneer ze in de gnaire vergadering van de Twee- Kamer bij de behandeling van begroting van crm aan de orde omt, met zeer grote meerderheid orden aangenomen, heer P. van der Sanden kwam mens het CDA met de motie aarin wordt gevraagd de lagere lieven van de PTT voor de dag- i nieuwsbladen voorlopig te hand- aven. Ook voor deze motie bestaat n meerderheid. jmpensatie voorstel van minister Van oom, om aan dagbladen, die min er advertenties hebben een cond ensatie te geven, vond bijval bij i meerderheid van de Kamer. De D en CHU, dde kritiek hadden op nota van de minister, verklaar- en zich tegen. Deze partijen zijn maatregelen, die de gehele irs steunen. bezwaar van de minister is :hter juist, dat van zo'n algemene aabregel, zoals de lagere PTT-ta- ven. ook de 'rijke'bladen profite- n. De overheid geeft door die gemene maatregelen eigenlijk een luceurtje aan ondernemingen, die vwinst maken. inlster Van Doorn betoogde daar van die algemene maatregelen te willen, maar ook van de lidentele steun, zoals in het ver den verleend aan De Tijd en ouw/Kwartet. Beter is een ge- chte, maar toch algemene steun, als de compensatie voor gederfde vertenties als gevolg van de raiding van de lezers, heer P. van der Sanden van de VP stelde zelfs voor deze compen- öe al voor dit jaar in te voeren, eden: de algemene conjuncturele eatand. Er zou voor deze steun ü!4 aanwezig zijn. ttstèr Van Doorn deed tijdens 8 debat de belangrijke belofte, side criteria voor een persbeleid, lardoor de verscheidenheid in de fswereld blijft bestaan, in de wet n werden vastgelegd. KVP en hadden hier in het verleden iioral op aangedrongen. Van alle anten kreeg de minister de kritiek horen, dat zijn medianota onvol- dig was wr de rest liepen de betogen van an onze parlementsredactie SN HAAG De ontkoppeling van 't lidmaatschap van een omroep- renaging en het abonnement op t programmablad kan niet door- an. De meerderheid van de Ka- bestaande uit PvdA, KVP, en CHU, sprak zich gister- fond in het debat over het media- ileid uit tegen dit plan van minis- r Van Doorn. De heer Kleisterlee KVP) diende een motie in. waarin ordt gevraagd de ontkoppeling niet tte voeren. Reden: 't gevaar van grote vervlakking van de pro- nma's. De minister ging door de lieën en wees de motie niet af. grote meerderheid van de Twee- Kamer denkt er niet. aan het woepbestel zoals het nu bestaat mver te kegelen. Het bestel moet £n blijven. Maar, zo waarschuw en de heren De Boer (ARP) en teisterlee (KVP), de versnippering de zendtijd over nog meer Moepen moet worden tegenge- "i. NOS kwam er over het alge- een niet zo goed af in de Tweede uner. De Boer wilde de zendtijd nigdringen ten gunste van de an- we omroepen. De heer Kleisterlee leitte voor bevriezing van de NOS- ndtijd. Beide Kamerleden dron- n aan op een duidelijke taakom- toijving voor de NOS. de omroepverkiezingen for de minister ook afgewezen foek alleen de PvdA te zijn. Dolf 'OPpes van de PPR was voor een Roepverkiezing in fasen. Iedere 'oand zou een bepaalde groep mo- eo stemmen. RNHEM De districtsrecherche fa e rijkspolitie in Zwolle en de uicler van justitie iri Alemlo on- orzoeken een internationale "enidel met aandelen en certifica- van aandelen. Naar eerst glste- j®. bekend werd heeft de justitie frige week invallen laten doen in ""'teren, het Overijsselse Dene- -r-lp én enkele andere plaatsen in as land. olgens een woordvoerder van de oatie te Ede heeft deze geassiteerd bunteren hij een gewapende in- 1 op een bankinstelling, die zich zeuro Continental Ban k corporation. de Kamerleden sterk uiteen. Aan de ene kant legden de heren Scholten (ARP), Coppes (PPR) en Voogd en Roethof (PvdA) sterk de nadruk op de vrijheid van meningsuiting (een van de grondrechten), die wordt bedreigd door de concentratie in de perswereld. Door deze verschraling en de monopolievorming komt de democratie in gevaar. Hiertegenover bleken de heren Ke- ja (VVD) en Van Leijenhorst (CHU) zeer beducht te zijn voor de inmenging van de overheid in de sfeer van de krantenondernemin gen. Opvallend in het debat was de steun, die minister Van Doorn, naast de kritiek over de onvolledig heid van de nota, kreeg voor zijn persbeleid van de KVP-er Van der Sanden. Gevaren Mr. Scholten (ARP) legde er de nadruk op, dat cultuurprodukten niet door commerciële overwegin gen mogen worden beheerst. Het gevaar van de commerciein de krantenwereld is, dat geschreven wordt op de grootst mogelijke om zet. Het recht op informatie en de vrijheid van meningsuiting mogen niet door de commercie worden verkracht,' aldus mr. Scholten. (ADVERTENTIE) waar- Van onze correspondent PARAMARIBO De vrouw en de schoonmoeder van de Suri naamse premier Arron zijn gistermorgen korte tijd gegijzeld in de woning van de premier in een van de buitenwijken van Parama ribo. Namens de CHU zei drs. Van Leij enhorst, dat de minister e»n reac tief beleid voert'ten gunste van een. deel van de pers. De redacties schrijven de lezers weg, vervolgde de heer Van Leijenhorst, door van de levensbeschouwelijke toer over te gaan op de politiserende toer. Hij diende tot slot een motie in, waar in de regering wordt gevraagd de voorkeur te geven aan algemene Mr.^Scho'uen^zei ^ons'desgevraagd naamse premier Arron zijn gistermorgen korte tijd gegijzeld in de deze motie niet te kunnen steunen. ,r«n uovama_ Het speet hem, vooral met het oog op het CDA, dat het betoog van de CHU zo sterk afweek van zijn visie. Dr. Roethof (PvdA) diende een motie in waarin hij vraagt de ver plichting van het minimumstatuut voor de redacties in de wet op te nemen. Minister Van Doorn had in zijn betoog er nog eens de nadruk op gelegd dat het van kracht zijn van een redactiestatuut voorwaarde is om voor steun van de overheid in aanmerking te komen. De heer Van der Sanden (KVP-* vraagt tot slot in een motie inge diend mede namens de ARP do heffing op de STER-reclame ook iD de komende jaren te handhaven met het oog op de voortzetting van de hulp aan de pers via het be drijfsfonds. Omstreeks half zeven plaatselijke tijd drong een gewapende man de woning van de premier binnen. Ar ron zelf zag kans te ontkomen, maar zijn vrouw en schoonmoeder slaagden daar niet in. Twee familieleden-van de gewapen de man en de Surinaamse minister van economische zaken, Eddy Bru- ma, wisten hem tenslotte te overre den, zonder dat er een schot gelost was, zich aan de politie over te geven. Er was bij het huis van de premier, toen het nieuws van de gijzeling bekend- werd, een grote drukte ontstaan, zodat het de poli tie nogal wat moeite kostte de man veilig in een politieauto te krijgen. Het boze publiek wilde de man te lijf gaan. Van niet-officiële zijde is verno men dat de gewapende man kort geleden in Suriname was terugge keerd uit Nederland, waar hij enige jaren had gewoond. Over zijn mo tieven is nog niets bekend. De gij zeling heeft ongeveer twee uur ge duurd. Bescherming Op Schiphol zei de Surinaamse mi nister van justitie Hoost, dat de garantie van de veiligheid van de Premier Arron Surinaamse statenleden nooit een probleem is geweest. Als de Suri- (ADVERTENTIE) Verstandig met aardgas Stook een graadje lager We weten nog niet welk geluid het geeft, als het laatste restje aardgas uit de Groningse bodem komt. We horen dat pas in de volgende eeuw. Maar hoe later we 't horen, des te beter. Daar zijn allerlei goede redenen voor. Aardgas is bijvoor beeld een 'rustige' energie: het wordt kris kras door heel Nederland vervoerd, in een ondergronds buizensysteem. Je ziet het niet en je hoort het niet. Daarom is het verstandig om zo lang mogelijk te doen met wat we hebben. Door nü al op aardgas te besparen. Hoe? Door bijvoorbeeld een graadje lager te stoken. Eén graadje minder scheelt echt niet zoveel in behaaglijkheid. Maar het scheelt wel een grote hoeveelheid brandstof. Als alle aardgasverbruikers in Nederland een jaar een graad lager stoken, komt er zoveel gas vrij dat alle Limburgers zich daarmee een jaar lang kunnen verwarmen. En dit mag toch wel een positief geluid worden genoemd. Gezamenlijke publikatie van het Ministerie van Economische Zaken, de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) en N.V. Nederlandse Gasunie correspondentieadres: postbus «.Groningen naamse oppositie bescherming wil hebben om een vergadering van de staten bij te wonen, dan kan zij die bescherming krijgen, aldus de minister, die er nog op wees dat het strafbaar is een statenlid te verhinderen deel te nemen aan een vergadering van het parlement. Lee Kong Fong Chet van de rege ringsfractie afgescheiden statenlid, die eerder verklaarde zich bedreigd te hebben gevoeld) heeft volgens de minister nooit om een dergelijke bescherming gevraagd. Den Uyl dringt aan: Van onze parlementsredactie DEN HAAG Premier Den Uyl heeft er bij zijn Surinaamse collega Arfion en bij de Surinaamse opposi tieleider Lachmon op aangedrongen alle pogingen in het werk te stellen om nader tot elkaar te komen. Het verschil van mening tussen rege ring en oppositie over de volgorde van behandeling van de grondwet en onafhankelijkheid duurt name lijk nog steeds voort. De voorzitter van de Tweede Ka mercommissie voor Surinaamse za ken. het PvdA-Kamerlid Franssen. vindt het ook noodzakelijk dat de partijen tot elkaar komen, omdat, zoals hij zei, 'de onafhankelijkheid gedragen moet worden door een zo breed mogelijke laag van de bevol king'. Een onafhankelijkheid, uitge roepen door de helft plus een van de statenleden vindt hij 'niet erg leuk'. Franssen pleitte ervoor dat er twee of drie leden van de opposi tiepartij VHP zouden worden opge nomen in het kabinet, desnoods als minister zonder portefeuille, zodat er een soort overgangskabinet ont staat. KLM-vluchten De KLM heeft besloten twee extra vluchten uit te voeren tussen Suri name en Nederland. Enige weken geleden had de KLM op verzoek van de regering besloten twee ge plande extra vluchten niet uit te voeren. Het reizigers-aanbod is vol gens de KLM echter zo groot dat zij wel heeft moeten besluiten meer vliegtuigen in te zetten. Zij heeft de regering van haar standpunt op de hoogte gebracht. Van een verslaggever IJMUIDEN Er is een plan om ten zuiden van de zuiderpier in IJmuiden een soort pretpark in te richten. Drie hotels met ieder honderd ka mers, 45 vakantiebungalows voor de verhuur, een overdekt strand met baden, en speelvoorzieningen, zoals een sporthal met tribune voor tweeduizend toeschouwers. Voorts een kabelbaan als verbinding tus sen een parkeerterrein (voor twee duizend-auto's) en zowel het over dekte als het open strand, een lan dingsplaats voor hovercrafts en een schip als 'levend wrak' waarover de horeca zich ontfermt. Dit alles zou volgens het plan op 800 meter afstand van de zuiderpier moeten komen. Het plan is gelan- ceerd door de nv Heidemaatschap pij Beheer, in samenwerking met het gemeentebestuur van Velzen. Het is een voorlopig plan voor de verdere ontwikkeling van het in 1961 vastgestelde bestemmingsplan voor het strand in IJmuiden. Het plan kan gezien worden als een antwoord aan Amsterdam. Deze stad heeft in het betreffende gebied plannen voor een voorhaven. Deze voorhaven zou de bestemming van het gebied (zoals vastgesteld in het' streekplan) ingrijpend wijzigen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Na het algemene debat vorige week over 'het regeringsbeleid voor 1976, begint de Tweede Kamer vandaag met de behandeling van de afzonderlijke begrotingen. De Kamer hoopt daarmee voor het eind van het jaar klaar te zijn. Deze week zijn algemene zaken, binnenlandse zaken en justitie aan de beurt. Bij binnenlandse zaken komt de beperking van de loonstijging, een belangrijk punt. vorige week, weer aan de orde. De PvdA vindt dat de regering het goede voor beeld moet geven door ook de salarissen van ambtena ren en politieke ambtsdra gers (ministers, kamerle den) in de hand te houden. Premier Den Uyl hield de boot voorlopig af, maar de PvdA komt er nu bij minis ter De Gaay Fortman nog eens op terug. Hoofdmoot van het debat wordt ongetwijfeld de ver deling van ons land in 26 provincies nieuwe stijl, zoals de minister heeft voorge steld. De bedoeling is dat die provincies zowel van de gemeenten als van het rijk bestuurlijke taken overne men. Alom is de kritiek dat van die overdracht van rijk naar provincie nog weinig hard is gemaakt .Ook over het aantal van 26 Is de Ka mer niet onverdeeld geluk kig. De ARP vindt 26 pro vincies teveel, ze worden dan te klein, maar minister De Gaay Fortman heeft al gezegd dat dit aantal voor hem 'niet heilig is'. Een ander punt, waarmee met name de PvdA moeite heeft, is de benoeming van burgemeesters De PvdA wil meer eenheid in het beleid want momenteel wordt voor de ene benoeming veel overleg met de gemeente gevoerd en bij andere be noemingen wordt daar nau welijks op gewacht. Justitie Minister Van Agt zal het met de progressieve fracties weer aan de stok krijgen over de .zedelijkheidswetge ving. Daarbij gaat het voor al om regels voor de por nografie, waarvan minister Van Agt openlijk heeft ge zegd er geen haast mee te willen maken. De progres sieve fracties vinden dat mr. Van Aêt nu eindelijk eens met een wetsvoorstel moet komen. Andere discussiepunten bij de begroting betreffen het beleid voor het gevangenis wezen, het inhalen van de achterstanden bij de uitvoe ring van vonnissen en het stakingsrecht. Bedreiging Bekende personen als pre mier Den Uyl worden ln ru moerige tijden zowat dage lijks bedreigd. Anonieme brieven en telefoontjes zijn al zo gewoon geworden dat niemand er wakker van ligt. Ze komen meestal van men sen die na zo'n kortstondige uitbarsting van agressiviteit weer wat rustiger worden en er niet over piekeren hun woorden in daden om te zetten. Soms lijken de dreigemen ten echter serieus en dan worden er veiligheidsmaat regelen genomen. Zo werd minister Van Agt in 1973 tijdens de debatten over de vrijlating van de Duitse oor logsmisdadigers onder bewa king gesteld. Zo ook ver scheen premier Den Uyl af gelopen vrijdag in gezel schap van twee rechercheurs op de wekelijkse persconfe rentie in Den Haag. De pre mier was er duidelijk onge lukkig onder. Hij wist ook niet precies waarom het moest, maar constateerde gelaten dat bewaking soms noodzakelijk geoordeeld wordt. Dat oordeel wordt overgela ten aan de diensten van po litie en BVD, die voor de veiligheid van het kabinet verantwoordelijk zijn. 'Als je het aan die mensen zelf overlaat te beoordelen of bewaking nodig is, zegt een insider, krijg je de meest vreemde toestanden. Stel je voor dat ze daarover in de ministerraad gaan discussië ren. Niemand vindt zo'n man die bem overal volgt, leuk. De ene minister wil de andere niet laten merken dat hij bang is. Als het dan eens werkelijk nodig is, •komt er van de bewaking niets t'erecht. Zelfs de pre mier heeft geen zeggenschap over zijn eigen bewaking, en dat is maar goed ook'. (ADVERTENTIE) Oom Wim vergeet nooit iemand. Zet ze in de bloemen, al die lieve mensen. Kies bi] uw Fleurop bloemist uit het Bloemboek met 175 voorbeeldige^ arrangementen. Gratis minifoldernü| verkrijgbaar. Fleurop Interfloragarandeert uwbestelting. Koninginnegracht135, Den Haag. DEN HAAG De medische specia listen mogen hun tarieven voor particuliere patiënten met zeven procent verhogen. De verhoging waartoe de specialis ten in overleg met de betrokken ministeries besloten hebben, heeft een voorlopig karakter. Gewacht wordt op nadere gegevens over de kostenstijgingen in het afgelopen jaar. (ADVERTENTIE) cadena 't edele vakwerk

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3