POLEN MET DAMES NAAR NEDERLAND 3reuk met Hide garde niet meer e lijmen Revie: 2 debutanten dkertfe „teiteer. Basketbalbond verder in zorgen ^Als ik zondag in, de prijzen val in de Nationale Lotto of Toto word ik sponsor van de klaverjasclub. CADENA sigaren Stuart Pearson en John Gidman in Britse selectie Joegoslavië verbreekt sportcontact met Spanje Sosonko leidt in zonetoernooi Races in Oss niet verantwoord VZC klopt Neptunus Kodes wint in Madrid Geen hogere subsidies in vooruitzicht Motorsport eist weer dode op Man ISDAG 14 OKTOBER 1975 SPORT TROUW/KWARTET PS11-RH13 'oach Kasimiers Gorski kent geen grote problemen ^STERDAM (ANP) De iolse voetbalselectie van acht- i in man is maandagmiddag in nsterdam aangekomen, ver- J zeld van de dames van de «elers. De Poolse voetbalbond Aas, nadat ook de door echt- inote begeleide coach Kazi- glierz Gorski geen bezwaren tad, ingegaan op het voorstel de spelers om de vrouwen 'jte te nemen. it g[t is voor de tweede keer in de !|ente geschiedenis van het Poolse tal, dat de dames de ploeg in het tenland. vergezellen. Vorig jaar zaten de vrouwen in de laatste /week van het wereldkampioenschap ook op de tribunes in West-Duits- land. Oorzaak van de goede presta tie? Coach Gorski glimlachte en haalde lichtjes de schouders op. 'Wij zijn met een chartervliegtuig gekomen, er was plaats genoeg. De voetbalbond heeft de kosten van de reis op zich genomen, de spelers moeten, voor een vriendenprijs, dat wel, het verblijf zelf bekostigen van hun vrouwen.' Op Schiphol al viel de Poolse groep in twee delen uit een. De spelers gingen naar hun hotel in Amsterdam, de dames naar Noordwijk. 'Een volledig fitte groep', liet Gors ki weten, soms pratend via een tolk, van tijd tot tijd met redelijke vaardigheid Duits en Engels hante rend. 'Tomaszewski, die de laatste tijd met een dijblessure heeft ge tobd, is uit de zorgen en ik ook. Tegen Hongarije woensdag heeft hij een kwartier gespeeld. Dit weekeinde heeft hij volledig mee gedraaid in het partijtje basketbal dat wij speelden.' Een foto uit het partijblad Trybuna Lu du leverde het bewijs ten overvloede. De zekerheid over de opstelling is nog niet absoluut, er moet nog twee keer worden getraind en vori ge week vrijdag verdween in Rem- 'bertow middenvelder Omikiewicz, die er an Katowice wegens een blessure ook niet bij was, weer gewond van het veld. Het is te verwachten dat het elftal van Gorski op één plaats afwijkt van de formatie die in Chorzow Nederland met 41 versloeg. Bul- zacki speelt vrijwel zeker laatste man in plaats van Ostafinski. Het elftal zal er dan als volgt uitzien: Tomaszewski: Szymanowski, Bul- zackl, Zmuda en Wawrowski; Kas- perczak, Deyna en Maszcik; Lato, Szarmach en Gadocha. De Polen hebben zich na het vorige weekeinde verzameld in Rembertow bij Warschau, het trainingskamp van de Poolse militaire sportploe gen, waartoe ook Legla van Deyna en Cmikiewicz. behoort. Gadocha die voor Nantes in Frankrijk speelt, had zich daar ook bij de ploeg aangesloten. Gadocha overigens typeert het verschil tussen Poolse en Nederlandse mogelijkheden. Moet Knobel zijn 'gastspelers' 'Cruijff en Neeskens op 15 novem ber in Rome missen, Gadocha gaat met het elftal mee terug naar Po len en zal zich pas weer bij zijn Franse vereniging aansluiten als dé wedstrijd van volgende week, tegen Italië, achter de rug is. 'De wedstrijd wordt in Warschau gespeeld, he laas', zei Gorski. 'Ik had graag weer in Chorzow gevoetbald, maar in die zaken beslis ik niet. Italië zal overi gens in zijn laatste twee wedstrij den voor zowel Nederland als Polen een moeilijke tegenstander zijn. Tegen Finland hebben ze miserabel gespeeld en ze zullen zich zonder twijfel willen revancheren.' Gorski dacht niet dat de afwezig heid van Van Hanegem zwaarwe gend was. 'Een briljante voetballer vaak', zei hij, 'maar wie garandeert mij dat Knobel niet een even goede of op dit moment nog betere speler achter de hand heeft? We zien woensdagavond wel. Het is voor beiden een belangrijke wedstrijd, maar wij zijn iets minder kwets baar dan in de sleutelwedstrijd van het vorige toernooi. Toen mochten wij op Wembley niet van de Engel sen verliezen om niet al in de kwalificatieronde voor het wereld kampioenschap te worden uitge schakeld. In Amsterdam behoeft zelfs een nederlaag nog niet alles beslissend te zijn voor ons.' SVers Jan van Bever en en Willy van der Kuylen uit selectiegroep 1ST (ANP) De breuk tussen Jan van Beveren en Willy van Kuylen enerzijds en de oude garde van het Nederlands elftal derzijds was maandagmiddag in Zeist niet meer te lijmen. Na gesprek van de complete PSV-groep (Van Beveren, Van der rylen, de Van de Kerkhof-tweeling, Van Kraay en Krijgh) uijff, Neeskens, Krol en Suurbier met bondscoach Knpbel ver enen de PSV-ers uit Zeist. Onder de motivering, zoals Knobel ;er vertelde, dat volgens hen de sfeer binnen de ploeg het on gelijk maakt om prestaties te leveren. t besluit is gevallen. Jan van peren (op de trap zittend) en 5 ly van der Kuylen vertrek- Willy van de Kerkhof fiks) is woedend. Knobel vertelde verder dat er lang durig overleg met de spelers is ge weest, dat Van Beveren en Van der Kuylen gepraat hadden met mana ger Va"n Gelder, dat hij het zelf ook had gedaan, maar dat zowel Van der Kuylen als Van Beveren op hun standpunt bleven staan. 'Een standpunt dat ik moet respecteren', voegde een toch wat teleurgestelde coach er aan toe. Knobel heeft voorlopig Jan Jong bloed toegevoegd aan de selectie. 'Hij was er erg blij mee er weer bij te kunnen zijn', zei de coach, die nog twijfelt of hij een zestiende speler zal oproepen. 'Het is best mogelijk dat ik het bij vijftien man laat. Het elftal zal pas woensdag avond bekend gemaakt worden. Die beslissing is overigens geen uit vloeisel van wat vanmiddag is ge beurd. Ik doe dit uit taktische over wegingen. Ook als de groep com pleet was gebleven zou ik tot woensdag hebben gewacht.' Joham Cruijff en Ruud Krol, het tweetal dat centraal staat in het geschil, weigerden maandagavond de geheimen te onthullen. Bedden hielden zich ver van directe kritiek op de twee die de ploeg hadden verlaten. Cruijff: 'Een incident is natuurlijk nooit prettig. Niemand kan op dit moment zeggen of de Beraad in Zeist. Links bondscoach George Knobel, rechts Johan Cruijff. beslissing van Van Beveren en Van der Kuylen van invloed op de wed strijd van woensdag zal zijn. Het kan negatief uitvallen, het kan ook een prikkel voor ons allemaal zijn om er nog iets meer van te maken.' Ruud Krol: 'Ik ben hierheen geko men met de gedachte dat de zaak zou kunnen worden uitgepraat. Een compromis leek mij voor de hand liggend. Ik wilde bij het gesprek zijn, omdat er gesteld is dat ik in Chorzov Knobel zou hebben gezegd dat hij Van der Kuylen uit de ploeg moest halen. Dat was een onjuiste beschuldiging en die laat ik niet over mijn kant gaan.' Van een gebrek aan motivatie tij dens de wedstrijd in Chorzov, een ander verwijlt uit de PSV-hoek, wil de Krol niet weten. 'Zeker niet waar het mijzelf betreft. Ik leef in verleden noch toekomst, maar in het heden. Iedere wedstrijd is voor mij belangrijk, zeker ook het Ne derlands elftal. Ik heb nooit het idee gehad dat iemand uit de oude re ploeg er anders over denkt dan ik. Met de voorbereiding van ande ren bemoei ik mij niet. Ieder heeft daar zijn persoonlijke gewoonten voor. De een rookt drie sigaretten, de ander gaat een half uur zitten peinzen met zijn hoofd in zijn han den.' De voorbereiding op de wedstrijd in Chorzov was, zo bleek duidelijk uit de lange monoloog van Knobel, het punt waar voor Van Beveren de ellende begon. Knobel deelde die mening niet. 'Er'is nu opschudding, dat zal voor sommigen misschien leuk zijn. Die opschudding is ont staan omdat er na de wedstrijd in Podien door een aantal spelers uitla tingen zijn gedaan, waarin gesteld werd dat men slecht was geprepa reerd op de wedstrijd. Ik op mijn beurt stel dat Johan Cruijff en Johan Neeskens ook in Stockholm, toen wij tegen Zweden speelden, op dinsdagavond kwamen. Wij logeer den aan een verkeersknooppunt, maar wij wonnen met 51. Er was tóen geen woord van kritiek. In Frankfurt hadden wij een hotel in het hart van de stad, maar we speelden 11 tegen de Duitsers en niemand had aanmerkingen. Dit is de negende interland van Knobel en iedereen weet dat ik mijn zaken zo serieus -mogelijk doe. Ik ben geen tweede Fadrhonc. Spelers moeten begrijpen dat hun imago 3.2 >ïKBAL CdnclTinaitVi Reds heeft de tweede wedstrijd im de strijd het wereldkampioenschap honkbal Timen. De kampioenen van natio- leagiue versloegen de Boston Red met 3-2. De Amerikaanse Jacby sen heeft in Eugene als eerste iw de marathon, gelopen in een beneden de 2 uur en 40 minuten. y Hansen liep de 42 kilometer en meter in 2 uur 38 mtouten en 19 "iden. De Amerikaanse was daar- ■rt* bijna twee minuten sneller dan festdultse Christa Vahlensiek, die tdJif 2.40.15.8 houdster van de beste Iprestatde was. l.TlflNIS Rolf Thung heeft de eer- 1 ronde van het internationale In- r-tennlstoernooi in Sydney niet De Nederlander verloor in sets v; - 3.5 Plaatste sslch eveneens voor de "ide ronde door Dick Crealy te ui met 46, 64 en 6-1. 3 ARTEN De negende blljartin- nd driebanden tussen Nederland lelgië Is in de negende nederlaag Nederland geëindigd. De Belgen 30.3] jten met 26 tegen 6 punten. Op- Ge 'ïelijk waren de vier nederlagen Rini van Bracht moest bijschrij- Varn Bracht: 'Het zou natuurlijk eens kunnen dat ik een terugslag gekregen van het toernooi om de pMitel. Ik was niet zo geprikkeld. karrtpi oenschapstoernool en, of hu nationaal of internationaal 3s, lk geen moeite me te comcentre- inaar met dit soort wedstrijden Bovendien kreeg ik weinig vat op materiaal, hoewel het goed war,.' (ADVERTENTIE) adena 't edele vakwerk LONDEN (Reuter) De Engelse bondscoach Don Revie heeft twee nieuwe spelers in zijn selectie op genomen voor de wedstrijd tegen Tsjechoslowakije. Dit duel, voor groep 1 van het toernooi om het Europees kampioenschap voor landenploegen, wordt op 29 okto ber in Bratislava gespeeld. De de butanten zijn Stuart Pearson (Manchester United) en John Gidman (Aston Villa). Terugge keerd zijn Roy McFarland (Derby County), Allan Clarke (Leeds United) en Trevor Brooking (West Ham). De selectie ziet er als volgt uit: Clemence (Liver pool), Shilton (Stoke City), Whit- worth (Leicèster), Gidman (Aston Villa), Watson (Manchester City), McFarland (Derby County), Todd (Derby County), Beattie (Ipswich Town), Maladey (Leeds United), Currie (Sheffield United), Francis (Queen's Park Rangers), Bell (Manchester City), Brooking (West Ham United), Channon (Southampton), Johnson (Ipswich Town), MacDonald (Newcastle United), Keegan (Liverpool), Clarke (Leeds United), Thomas (Queen's Park Rangers), Tueart (Manchester City) en Pearson (Manchester United). Dinamo Kiev BARCELONA Dinamo Kiev, onlangs winnaar van de Super Cup ten koste van Bayern Milnchen. zal niet spelen in het toernooi ter gelegenheid van het 75-jarige bestaan van Espagnol. Hoewel de afzegging ongetwijfeld met de recente gebeurtenissen in Spanje te maken heeft, wil het bestuur van de club uit de Oe kraïne geen reden geven voor de weigering naar Barcelona te gaan. Espagnol heeft inmiddels al aan Stoke City (Eng) gevraagd of het bereid is Dinamo Kiev te vervan gen. De Engelsen hebben in,® geen besluit genomen. Spanje BARCELONA Spanje heeft zondagavond in Barcelona Dene marken met 20 verslagen. Het was een wedstrijd in groep vier van het toernooi om het Europees kampioenschap voor landenploe gen. Bij rust was de stand 1—0. De doelpunten werden gescoord door Pirri en Capon. Er waren 25.000 toeschouwers. Stand groep 4 Spanje 5 3 2 0 8 84 Roemenië 4 1 3 0 5 8—3 Schotland 4 12 14 44 Denemarken 5 0 14 1 211 Gespeeld moeten nog worden: 29 oktober: SchotlandDenemarken, 16 november: Roemenië—Spanje, 17 december: SchotlandRoeme nië. Spanje heeft aan een gelijkspel tegen Roemenië genoeg om zich te kwalificeren. Klacht BRUSSEL Het bestuur van de Belgische voetbalbond heeft be sloten een officiële aanklacht in te dienen tegen de Roemeense scheidsrechter Raina, die het duel BelgiëOost-Duitsland heeft ge floten. De KB VB zal bij de UEFA geen directe bezwaren aanvoeren tegen de leiding van de scheids rechter. maar tegen twee andere zaken die voor en na de wedstrijd zijn voorgevallen. Raina had voor de wedstrijd de Belgische officials gevraagd hem een aanvullende onkostenvergoe ding te verstrekken van ongeveer 700 gulden om het verblijf in Brussel te kunnen betalen van een vriend, een journalist. Boven dien heeft Raina na de wedstrijd geprobeerd de wedstrijdbal in zijn bezit te houden. Beide klachten werden ook reeds gedeponeerd bij de waarnemer van de Europese voetbalunie bij deze wedstrijd. De bestuurders van de KBVB beslo ten ook de aanvraag van Israël, lid te mogen worden van de UE FA, te ondersteunen. Het verzoek van Israël zal worden behandeld tijdens de vergadering van de Eu ropese voetbalunie in mei 1976 te Stockholm. Viking STAVANGER Viking Stavanger is opnieuw voetbalkampioen van Noorwegen geworden. Met nog één wedstrijd te spelen heeft de ploeg een voorsprong van drie punten op Skeid Oslo. Viking werd in de eerste ronde van het huidige toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen uitge schakeld door de Belgisch*» titel houder RWD Molenbeek. BELGRADO (SID) Joegos lavië heeft besloten naar aan leiding van de recente ge beurtenissen in Spanje alle sportbetrekkingen met dit land te verbreken. De voorzit ter van de Federatie voor li chamelijke opvoeding, Podze- rec, heeft een oproep gedaan aan alle Europese sportbon den het Joegoslavische voor beeld te volgen. Het kalendercongres van de Europese Atletiek Associatie (EAA) zal eveneens niet in Madrid worden gehouden, zo als aanvankelijk was vastge steld. Tijdens een vergadering van de EAA in Rouaan werd besloten dat het congres op 8 en 9 november in Rome zal worden gehouden. Gezien het belang van dit congres wil de EAA geen enkel risico nemen. In het bijzonder in de Oos- teuropese landen is ook in attetiekkringen sprake van een versterkte anti-Spaanse stemming. BARCELONA (AP) De Russische Nederlander Gena Sosonko heeft de leiding behouden in het Europese zone schaaktoernooi in Barcelona na een remisepartij tegen de Spanjaard Jesus Diez del Corral in de vijfde ronde. Beide spelers be sloten na 29 zetten tot remise. Sosonko heeft nu vier punten en wordt gevolgd door Keene met drie, Diez del Corral met 2% punt en een afgebroken partij, Paohman en Eslon met twee punten, en een af gebroken partij, Jakobson met 1*4 punt en twee afgebroken partijen en Janetschek met 1% punt en een afgebroken partij. De Joegoslavische grootmeester Ljubomir Ljubojevic heeft het in- ternationale schaaktoernooi in Ma nila gewonnen. Hij speelde in de elfde en laatste ronde al na 18 zetten remise tegen de Amerikaan Lubomir Kavalek. Ljubojevic be- haaide zeven punten. De tweede plaats is voorlopig voor de West duitser Helmut Pfleger, die remise overeenkwam met de Joegoslaviër Svetozar Gligoric. Pfleger heeft zes punten. De Braziliaan Henrique Meoking, die 514 punten heeft, brak zijn partij af tegen de Noor Leif Oogard. Corry Vreeken heeft In de zesde ronde van- het zoneschaaktoernood in Karlovy Vary haar partij tegen de Westduitse Hannolore Weichert remise gespeeld. De Oostduitse Pe tra Feustel die eveneens remise speelde tegen de Hongaarse Gyula- no Krizsan heeft alleen de leiding met vijf punten. OSS (ANP) De 24 uuxs race van Oss, die in de editie van 7 juni het leven eiste van de motorcoureur Hans Hutte, zal voorlopig niet meer worden gehouden. De Nederlandse Motorsport Bond (NMB) en het co mité 24 uurs race Nederland zijn tot de conclusie gekomen dat het niet meer verantwoord is op het Maashaven-circuit in Oss motorra ces te houden. Er zijn plannen in voorbereiding om in of nabij Oss een ander en veiliger circuit aan te leggen. De 'realisatie kan overigens nog wel enkele jaren vergen. bepaalde verplichtingen meebrengt en dat er wel eens iemand is die om een handtekening komt vragen. Dat zijn de verplichtingen van een topspeler, dat geldt nationaal, maar ook internationaal. Niettemin heb ik een bepaald plan voor de voor bereiding op komende interland wedstrijden aan het sectiebestuur voorgelegd. Er zal 'contact worden opgenomen met de clubs, want die moeten hun toestemming geven. Maar dat is een zaak van later datum.' UTRECHT (ANP) De grote ver rassing in de waterpolocompetitie kwam deze week uit Veenendaal, waar een volgepakt Valleibad VZC met 10—9 van Neptunus Arnhem dat volgende week in het toernooi om de Europa Cup II moet spelen zag winnen. In de vierde periode nam Neptunus een veilig lijkende 79 voorsprong, maar het fel vech tende VZC kwam geweldig terug. Tien sec. voor het einde scoorde Bart Witters het winnende Veenen- daalse doelpunt. Veel doelpunten vielen er ook In Alphen aan de Rijn waar AZC ein delijk zijn schotvaardigheid toonde en DZV met 144 klopte. Frank van de Akker scoorde liefst zes keer voor AZC. HZC de Robben had weinig moeite met een nog steeds tegenvallend De Zijl-LGB, dat in eigen bad met 72 werd verslagen. Volop spanning en volop doelpun ten waren er ook in Amsterdam bij Het IJ tegen Zwemlust Den. Hom mel waarbij de Utrechters met 76 de winst naar zich toetrokken. Vijf sec. voor tijd maakte Theo Stok man voor Zwemlust Den Hommel het winnende doelpunt. Overigens hadden de Utrechters daarvoor reeds twee strafworpen gemist. AZPC behaalde een regelmatige 4— 1-zege op PSV en hetzelfde mag gezegd worden van ZIAN-Vitesse dat In Den Haag met 85 Dè Meeuwen de baas bleef HOOFDKLASSE: AZPC—PSV 4-1, De Zijl/ LGB—HZC/De Robben 2-7. VCZ—Neptu- nus/Arnhem 10.9, AZC/AlpenDZV 14-4, Het IJZwemlust/Den Hommel 6-7. ZIAN/VitesseDe Meeuwen 8-4. EERSTE KLASSE ZCE—Nereua 5-6. GZCde Amer 6-3, UZSC—HZPC 6-3. SVHDJK 3-2, Es- caPolar Bears 4-5, DSZLZ '86 5-5. MADRID Jan Kodes, een van de Oosteuropese sportlieden, die de Spanje-boycott negeerden, heeft gisteren het met 75.000 dollar gedo teerde grand prixtoernooi van Ma drid gewonnen. De Tsjech zegevier de in de finale met 6-2,3-6, 7-6, 6-2 over de Italiaan Adriano Panatta. In Melbourne won Brian Gottfried het zuid pacific toernooi. Hij ver sloeg zijn landgenoot Harold Salo mon met 6-2, 7-6, 6-1. In de finale van het dubbelspel zegevierden Ra-- mirez en Gottfried met 9-8 over Stone en Ruffels. DEN HAAG (ANP) De Nederlandse Basketbalbond verkeert In grote financiële moeilijkheden. Door het achterblijven van de sub sidies van CRM en Sporttotalisator bij de groei van de bond (van 20.000 naar 25.000 leden in één jaar) dreigt een gat te ontstaan van een kleine vier ton. De begroting voor 1976. die ruim een week geleden aan de jaarver gadering werd aangeboden, was al leen sluitend te maken als men uitging van de veronderstelling dat de subsidie-aanvragen volledig zou den worden gehonoreerd. Dit zal hoogstwaarschijnlijk niet het geval zijn. Voor de topsport zal in plaats van de gevraagde 400.000,- wel licht nauwelijks meer dan 260.000,- via het NOC van de Sporttotalisator beschikbaar komen. Voorts kan men uit de nonnen, die CRM stelt (een stijging van tien procent ten opzichte van 1975) af leiden, dat van de gevraagde, 335.800,- slechts 212.000,- zal worden toegekend. Het bestuur van de basketbalbond constateert men droefheid dat CRM nog steeds niet voldoet aan de Ja ren geleden tot stand gekomen af spraak dat 60 procent van het bondswerk zou worden gesubsidi eerd. De basketbalbond heeft on langs reeds 50.000,- moeten bezui nigingen op de uitgaven voor 1975 Als de sombere vooruitzichten voor 1976 werkelijkheid worden, koml het gehele opleidingswezen van de NBB en het internationale contact (met inbegrip van de voorbereiding op de Olympische Spelen) ln go- vaar. De positie van de zes full time bondsfunotionaxissen is voor alsnog niet in het geding. Het be stuur van de NBB heeft deze week informele besprekingen gevoerd met CRM en NOC Een guller subsi diebeleid is daarbij echter niet in het vooruitzicht gesteld. Het be stuur van de basketbalbond meent dat de financiële zorgen een behoor lijk beleid onmogelijk makeo. Het zal zich samen met de financiële commissie en de bondsraad bera den over de dreigende noodsituatie. DOUGLAS (AP) Op de eerste dag van de op het eiland Man verreden zesdaagse terreinrit voor motoren, is gisteren de Amerikaan se deelnemer Bren Moran om het leven gekomen. Hij werd ergens dood naast zijn machine aangetrof fen. Niemand had het ongeluk zien gebeuren. (ADVERTENTIE) Elke zondag uitslag. Alle Nederlandse sportverenigingen wensen u veel succes. Als u meespeelt in de Nationale Lotto kunt u aardig rijk worden. Maar u steunt bovendien een goed doel. Want van de totale inleg wordt o.a.een deel toegewezen voor activiteiten op het gebied van sport en lichamelijke vorming. Bedankt vast. Haal meteen een formulier bij' uw club of winkelier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13