Postbus 51: belangrijke 'schakel' tussen de overheid en het publiek De Dansende Beer: kleurrijke verhalen 'Schort financiële hulp aan Indonesië jaar op' 498.- 340? C&d is tbcA ifootdeiitj&t! Meer reacties op tv-spots dan op radio 'Acht minuten tv in week te weinig' Nederland uit scherpe kritiek op Zuid-Afrika Simcnet treedt af als vice-voorzitter Europese Commissie Werkgroep van de PPR Werktijdverkorting bij knopenfabriek Homofielen vragen grondrechten in nieuwe Suriname Eis 20 jaar voor doden van meisje en winkelierster Weer bekeuringen voor het plukken van paddestoelen DINSDAG 14 OKTOBER 1975 Van een verslaggever DEN HAAG Het postbusnummer 51, waarmee het Nederlandse publiek nu dertig jaar via de radio en twaalf jaar via de tv wordt geconfronteerd, is een niet onbelangrijke verbindingslijn tus sen overheid en publiek. In het jaar 1974 reageerden 91.435 mensen op de televisiespotjes en de radiopraatjes, en er kwamen daarnaast nog zo'n zeshonderd brieven bij postbus 51 binnen van men sen die daarin een mogelijkheid zagen om een moeilijk bereikbare overheidsdienst te benaderen. Achter postbus 51 'verschuilt' zich de rijksvoorlichtingsdienst, die de voorlichting via radio en televisie voor 'de zestien departementen coördineert. De departementen kunnen gebruik maken van de ze venenzestig-en-een-halve minuut •radiozendtijd per week en de acht minuten televisie. De radiozendtijd komt ter beschikking .via een zend machtiging van de overheid, terwijl de tv-uitzendingen plaatsvinden in zendtijd van de NOS. Voor de verdeling van deze zendtijd is een werkgroep radio en tv, waar in voorlichters van de zestien mi nisteries zitten. De zendtijd tracht men zo eerlijk mogelijk te verdelen, maar het ene ministerie 'leent' zich beter voor dit soort voorlichting dan het andere. Van oudsher neemt het ministerie van landbouw het belangrijkste deel van de radio- zendtijd voor zijn rekening: de be kende mededelingen voor land- en tuinbouw bijvoorbeeld rond het nieuws van half éèn. De heer Van de Bie, voorlichter van CRM, is dit jaar voorzitter van de werkgroep radio en t.v. (een func tie die elk jaar naar een ander departement gaat). Hij vertelt dat het aantal reacties dat op postbus 51 binnenkomt veel groter is na een televisiespot. Bij radiopraatjes heeft men gemiddeld zo'n 400.000 luisteraars, terwijl naar een 'titan spot' ('televisie informatie ten al gemene nutte') vier- tot zeven mil joen mensen kijken. De meeste re acties in 1974 kwamen op een tele- visiespot van het ministerie van economische zaken. Na een filmpje over garantiekreddet kreeg postbus 51 maar liefst 27.245 verzoeken om nadere informatie. De heer van de Bie spreekt er zijn teleurstelling over uit dat de NOS per 1 oktober de tijd waarop de spotjes worden uitgezonden heeft veranderd. 'Ze werden uitgezonden om twintig minuten over acht, na het eerste journaal, een ogenblik waarop de kijkdichtheid zeer hoog is. Dit is na 1 oktober vijf minuten over zeven geworden.. Op die tijd zitten wij midden tussen de kinder programma's. Niet bepaald de groep die wij met onze spotjes op het oog hebben'. Hij hoopt dat na overleg met de programmacornmdssaris van de NOS de spotjes weer op de oude tijd kunnen worden uitgezonden. De beschikbare acht minuten tele visiezendtijd per week, noemt de heer Van de Bie eigenlijk veel te weinig. 'Enige tijd geleden zijn wij er in onderling overleg al toe over gegaan twee filmpjes van een halve minuut te laten maken in plaats van één van één minuut. Dit is nog lang vergeleken met de spots van de STER-reclame. Bij uitzondering, zoals twee jaar geleden tijdens de energiecrisis, is de NOS wel eens overgegaan tot het door het pro gramma heengooien van de film pjes, zodat wij aan meer tijd kwa men. Dit zou in de toekomst wel eens wat meer mogen gebeuren'. De filmpjes worden gemaakt door reclamebureau's die ook voor de STER werken. De ministeries ver zorgen zelf de radiopraatjes. Als men naar het postbusnummer schrijft komen de brieven bij de rijksvoorlichtingsdienst binnen. Hier worden ze gesorteerd en doorgezon den naar de departementen, die op hun beurt de gevraagde inlichtin gen aan de briefschrijvers verstrek ken. Brieven die niet direct reageren op een radioprogramma of een te levisiespot behandelt de RVD in eerste instantie zelf. Bas de Gaay Fortman in VN Van een onzer verslaggevers NEW YORK De PPR-leider Bas de Gaay Fortman heeft in de Vere nigde Naties scherpe kritiek geuit op de apartheidspolitiek van Zuid- Afrika, maar tegelijkertijd 'het openhouden van de communicatie lijnen' bepleit. Hij deed dit als woordvoerder van de Nederlandse delegatie in de spe ciale politieke commissie van de VN. 'Nederland begrijpt dat velen betwijfelen of men nog wel contact moet hebben met hen die racisti sche opvattingen huldigen. Wij me nen echter dat de kracht van het woord niet moet worden onderschat bij het bestrijden van slecht beleid. Zelfs zij, die verantwoordelijk zijn voor dat beleid, hebben een gewe ten', aldus De Gaay Fortman. Hij zei diep teleurgesteld te zijn over het uitblijven van de veran deringen in Zuid-Afrika die pre mier Vorster verleden jaar met veel ophef had aangekondigd. De Gaay Fortman bestreed zowel de kleine apartheid (scheiding van rassen in het dagelijks leven) als de grote apartheid (de verdeling van Zuid- Afrika in aparte gebieden voor blank en zwart). 'de kleine apartheid betekent in feite een dagelijkse belediging van miljoenen mensen'. Volgens De Gaay Fortman zal, ook al zou die kleine apartheid worden verzacht, de grote apartheid onvermijdelijk leiden tot verdere confrontatie en geweld. Nederland meent dat de stichting van bestuurlijk en econo misch onafhankelijke thuislanden voor de zwarte bevolking van Zuid- Afrika, het lot van die bevolking nog verder zal verslechteren. Verwijzend naar de goede relaties die Zuid-Afrika met zwarte buur landen zoals Mozambique en Ango la wil onderhouden, noemde De Gaay Fortman het een 'tragische illusie te menen dat dit soort rea lisme in de buitenlandse politiek kan samengaan met binnenlandse onderdrukking.' BRUSSEL (DPA) De Belg Henri Simonet, gaat aftreden als vice- voorzitter van de Europese Com missie, het uitvoerend orgaan van de Europese Gemeenschap. Simoinet wil zich weer gaan bezighouden met de Belgische politiek, zo heeft een woordvoerder van de EG gis teren in Brussel officieel bekendge maakt. De Belgische socialistische partij maakt er geen geheim van dat de terugkeer van Simonet enige jaren geleden minister van economische zaken in het rooms-rode kabinet Le burton, verband houdt met de mogelijke val van de regering-Tin - demans over de omstreden gemeen telijke herindeling. De socialist-Si- monet wordt in dat geval gezien als de belangrijkste kandidaat voor het ambt van premier, indien de socia listen een op een parlementaire meerderheid steunende regering kunnen vormen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De werkgroep Indonesië van de PPR vindt dat de ontwikkelingshulp aan Indonesië een jaar opgeschort moet wor den. De werkgroep meent dat de voor 1976 begrote 120 miljoen gulden alleen uitbetaald moet worden als Indonesië de behande ling van politieke gevangenen aanmerkelijk verbeterd. 'Een eerste verbetering zou kunnen blijken als Indonesië een belangrijk aantal van de politieke gevangenen vrij laat en bovendien een contro le-commissie van de Verenigde Na ties toelaat', aldus de werkgroep. De werkgroep heeft dit standpunt, ver vat in een motie, voorgelegd aan de landelijke kerngroep van de PPR die zaterdag vergadert. Ook in de Tweede Kamer is de laatste tijd een groeiende aandrang te zien de verhouding tussen Ne derland en Indonesië, ook op het •punt van de ontwikkelingshulp kri tischer te bezien. Minister Pronk (ontwikkelingssamenwe rki ngzei f heeft de hulp aan het land al verlaagd van 160 tot 120 miljoen en zodanige projecten uitgekozen dat hetere controle op de besteding mogelijk is. Actie In, ons land zijn in de afgelopen weken talloze verzoeken voor vrij lating van de politieke gevangenen in Indonesië gedaan. Dit gebeurde onder meer in de vorm van zestig duizend briefkaarten, honderden brieven en tienduizenden handte keningen. De actie wordt sinds half septem ber door Amnesty International ge voerd. Naast deze massale pressie deden behalve de Nederlandse regering. Van een verslaggever NIJKERK De knopenfabriek 'Nijkerk' heeft voor 75 van de 115 personeelsleden werktijdverkorting aangevraagd. Gedurende een perio de van zes weken zullen 64 mannen en 11 vrouwen alleen in de morgen uren werken. De werktijdverkorting is, volgens de directie van de knopenfabriek. noodzakelijk door moeilijkheden in de confectie-lndustrie over de hele wereld, waardoor de export van knopen aanzienlijk achter is geble ven. Van ontslagen is vooralsnog geen sprake, aldus de directie. Van een verslaggever AMSTERDAM Een werkgroep van homofiele Surinamers heeft een brief geschreven aan de Suri naamse premier, aan de voorzitter van de staten en een aan de 'gevol machtigd minister. De werkgroep vraagt in de nieuwe grondwet fun damentele rechten vast te leggen voor minderheidsgroeperingen. 'Su riname heeft nu de kans een streep te zetten onder een verouderde si tuatie waarbij homofielen worden gediscrimineerd.' Volgens de werk groep zijn veel homofiele Surina mers uit hun land weggetrokken vanwege het discriminerende kli maat. In Nederland bestaat op dit gebied een aanzienlijk menswaardi ger kans dan in Suriname, aldus de groep. ook parlementsleden en het bestuur van het P.J.K. (samenwerkingsor gaan van de politieke jongeren or ganisaties) een dringend beroep op de Indonesische autoriteiten het lot van de politieke gevangenen te verbeteren. Van een verslaggever DEN BOSCH Tegen de twintig jarige E. van de L. uit Eindhoven heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Bosch wegens moord op de vijfjarige Garolientje Pessars uit Aalst en doodslag op de winkelierster P. van de Biggelaar- Vogels, twintig jaar met aftrek en terbeschikkingstelling van de rege ring geëist. Een zelfde straf had de rechtbank opgelegd. De ontvoering van Carolientje ge beurde op 20 augustus vorig jaar, terwijl zij vlak bij haar huis met haar fietsje speelde. De verdachte verborg het meisje in een nissen- hut, waar hij haar wurgde. De overval op de winkelierster was ge pleegd op 12 maart in haar winkel in Best.' Toen zij zich verzette had Van de L. haar met een mes gesto ken. Verdachte zei nu in beroep gegaan te zijn om minder straf te krijgen. 'Ik wist niet wat ik deed', zei hij. De president memoreerde dat Van de L. verscheidene inbraken en brom fietsdief stallen gepleegd heeft; als hij niets van zijn gading vond stichtte hij brand. Ook had hij een molotow-cocktail in het politiebu reau in Eindhoven gegooid en had hij in een park aldaar een dertien jarig meisje aangerand. De procureur-generaal vond dat Van de L. geruime tijd uit de maat schappij weg moet. Hij kan in een kliniek geplaatst worden en daar zijn straf uitzitten. Als een derde van zijn straftijd om is zal hij een klinisch onderzoek moeten onder-; gaan en dan kan worden nagegaan of hij via gratiëring voor voorwaar delijke invrijheidsstel'lLng in aan merking komt. Uitspraak op 27 ok tober. Van een verslaggever EDE De Edese politie heeft vijf Duitse gezinnen bekeurd wegens het plukken van paddestoelen in de bossen van Otterlo. De Duitsers hadden 35 kilo bij zich. De politie in Ede is dit jaar al vaker opgetre den tegen het plukken. Bij Ede zijn twee Nederlanders om dezelfde re den aangehouden, een bioloog en een fabrieksarbeider. De eerste kondigde aan de zaak voor de rech ter te laten komen, omdat volgens hem het plukken van paddestoelen niet schadelijk is voor de natuur. TROUW/KWARTET buiurt. Hij heeft echter een g en dat leidt tot allerlei vér Hingen, waarbij de buurtka ziich als speurders ontpoppen avontuur en wat kwaad in e< slist sfeervol, ontwapenend v( dat Lemndscaat - Rotterdam (prijs ƒ12,50). en waarvan en illustraties van Dick va Maat mogen worden genoemd De jonge liefhebbers van de ding ton-boekjes' kunnen weer aan hun trekken 1 Voor de kleinsten verschene: 3 en 4 van de serie prentend* i Paddington in het circus en dington in de supermarkt. i Bond beschrijft de nieuwe a ren van het beertje allerai en Fred Banbery zorgde mc tekeningen voor een fléurig' De boekjes zijn ook geschi voor te lezen. Ze kosten elfc en zijn uitgegeven bij Lemn Rotterdam. De 'doe-het-zelvers' (vanaf, jaar dus) verwijzen we naai dington de kleine beer sta mannetje', van dezelfde sc I uiteraard, maar met illustrata1 Peggy Fortnum. Dit boek val 132 bladzijden, dat slechts kost, is verschenen bij Van 1 ma en Warendorf te Bussuffl dington stort zich in allerlei1 turen, die steeds weer go ei het beertje aflopen. Hij gas een reis ondernemen naar Li hoofdstad van Peru. Hoe lie1 daar vergaat zullen we waat lijk in een volgend deel lezen. In 'De Dansende Beer' gaat het over de tamme bruin, Boebba, Sylvester, een tiener (slaafen Johannes, een oude (hof) prediker, die evenals het dier en de jóngen behoorden tot het grafelijke Byzantijnse huis. Het verhaalt speelt in de zesde eeuw en begint in de toen christe lijke stad Constantinopel. (Een boeiend sfeerbeeld). Dan doen de Hunnen een inval en nemen het dochtertje van de graaf mee. De 'ontieglijk' verstandige beer, de jongen en de grijsaard maken een avontuurlijke zwerftocht door Grie kenland, daarna tot ver in het del tagebied van de Donau om het ontvoerde meisje stille liefde van Sylvester te vinden. Een kleurrijk verhaal van Peter Dicken son, met alleraardigste illustraties van Dick de Wilde, in een vertaling van Charlotte van Gelder en een uitgave van Kosmos, Amsterdam- Antwerpen. Deze jeugdroman kost 18,50. Nog meer Genoemde uitgever heeft meer boe ken over dieren laten drukken. 'De reddingsbrigade van de veearts' is een heel informatief verhaal van VJ Twee mantels van zuiver scheerwol. Let 'ns op de mooie stiksels en knopen. En op de mooie nertskraag. Subliem! Links: (40-48) Rechts: (4248) beste mode van C&A Hfiy vindt u op de Keurklas-afdeling. Daar gaat hpt om mode die vandaag de dag wat langer mie gaat. dan al die overgevoelige moderag' mee gaat, dan al die overgevoelige moderages. Meer accent op kwaliteit van de materialen en afwerking. Mode die volgend jaar ,^-v ook nog mode is. een roerige Paasvakantie van jon geren en ouderen, die zich afspeelt tussen Bergen aan Zee en Camper duin. En in het bijzonder rondom een noodhospitaal voor vogels, als slachtoffers van een olieveld. Er komt ook wat vakantie-tiener-ro- mantiek om de hoek kijken. Het is bedacht door Martha Robinson, vertaling en bewerking door Tom van Beek, illustraties van Mance Post. Prijs: ƒ14,90. 'Het huis met de vogels' is qua titel ook duidelijk: Floris verblijft op de boerderij van z'n grootvader, aanvankelijk met tegenzin totdat hij spoedig in de ban raakt van de vogelliefde van grootvader. Een ge voelig, maar allerminst sentimen teel verhaal van Betsy Byars, met tekeningen van The Tjong Khing, eveneens vertaald door Charlotte van Gelder. Voor 12,90 in de boekhandel. Reeds in 1900 verscheen in Enge land 'Het Boek van de Draken' van Edith Nesbit (geboren in 1858). Merkwaardige verhalen over mon sters mi kinderen, waarbij de schrijfster uiteraard fantasierijk wil aantonen dat je ook met draken best goed kunt omspringen! Ze voert een ongedacht aantal va riaties van de drakensoort ten to nele. De verdienste ds wel, dat er geen uitgesproken griezelboek is ontstaan. Josephine Vonk introdu ceert het door haar vertaalde boek, Tonke Dragt heeft het tekeningen meegegeven. Ook een Kosmos uit gave, prijs 14,50. Vriend en held De hedendaagse tiener rechttoe - rechtaan op het lijf geschreven. Deze beoordeling geldt voor 'Het geheim van 'Mories Besjoer', van Anke de Vries. Maurice (Mories) is Fransman een glazenwasser, vriend en held van de kinderen uit de

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 10