Jaap ter Haar: 'Ik schreef voor brood op de plank' Uw probleem ook het onze f Jeltje uit Joure Bezig zijn op 'de Werkschuit' 'Leven gaat voor kunst te allen tijd' Nu ook actief met schilderen fllailtëlll Nieuwe boeken MAANDAG 13 OKTOBER 1975 BINNENLAND door Fred Lammers HILVERSUM 'Ik heb nu te gen de zestig boeken geschre ven, dikke en dunne, talloze kor te verhalen en hoorspelen en daarvoor de nodige onderschei dingen, ook buitenlandse, ge kregen. Ik kan niet zeggen dat het allemaal niks is. Het zijn grote dingen, maar toch ben ik aldoor degene geweest, die het meest verbaasd en verwonderd was dat het zo ging'. In de werk kamer van zijn Hilversumse landhuis bekent Jaap ter Haar (53) mij het desondanks 'ge weldig' te hebben gevonden. 'Iedereen denkt dat je, als je schrijft, gaven en talenten moet hebben. Daar geloof Ik niet in. Iedereen heeft een mosterdzaadje gekregen van de Schepper. Daar mee moet je aan het werk gaan. Mogelijk ben ik me meer dan an deren bewust geweest van dit gege ven. Ik ging spelen met een spel- deknopje fantasie, dat speldeknopje werd een sneeuwbal. Die fantasie is nu oeverloos geworden. Als mensen me vragen of ik inspiratie heb. denk ik wel eens: mens, ik kan nog wel duizend Jaar doorgaan'. Daarmee wil Jaap ter Haar niet beweren dat hij het gevoel heeft eigenlijk nog minstens twintig jaar nodig te hebben om al zijn plannen te kunnen verwezenlijken. 'De wereld draait rustig door als ik er niet meer ben. Ik vind dat ik al aardag oud ben geworden. Hoewel er geen enkele reden is om aan te nemen dat ik de eerstkomende vijf jaar za-1 sterven is de dood toch iets waaraan ik veel denk. Toen ik vijf tien jaar was, ben ik erg ziek ge weest. Ik kreeg nierbloedingen. Ie dereen, ook ik, dacht dat het jeugdkanker was. Ik had me ex al bij neergelegd dat ik dood zou gaan. Eerst had ik het er moeilijk mee, maar toen dacht ik: er gaan er wel jonger. Ik moest worden geopereerd en aan de vooravond van die operatie hielden mijn ou ders bij ons thuis een bidstond. Er kwamen een stuk of zestig mensen. Het maakte veel Indruk op mij. Achteraf viel het mee. Ik herstelde, maar die ervaringen kregen steeds meer reliëf. De dood is sindsdien eigenlijk van dag tot dag bij me gebleven, is bepalend geworden voor mijn leven. Als Je weet dat Je morgen dood gaat worden opeens andere dingen belangrijk dan dat je denkt: ik heb nog tijden te leven'. Oorlogscorrespondent Latere ervaringen versterkten die levensvisie. Als oorlogscorrespon dent bij de marinevoorlichtings dienst in Indonesië zag Jaap ter Haar de dood ook herhaaldelijk in de ogen: vrienden sneuvelden, hij reed met een jeep op een mijn, de nierbloedingen herhaalden zich en bleven sindsdien een zwak punt. Dat zich er steeds van bewust zijn. dat de tijd die een mens krijgt toegemeten, beperkt is. werd een stimulans voor Jaap ter Haar elk ogenblik te benuitten. En zo schrijft hij dan kinderboeken, romans en werken over de geschiedenis van Nederland, maar ook over de histo rie van Amerika en Rusland. 'Ik ben een slechte slaper. Soms sta ik om half zes al op en ga dan aan het werk. Met wisselend succes, want nog steeds heb ik dagen dat het niet gaat. Ik kan wel eens een dag of drie over een zin zitten «mmeren. Maar ook dan blijf lk JAAP TER HAARsoort Forsyte saga over Hilversum. achter mijn bureau zitten net zo lang totdat het lukt'. Al de boeken die Jaap ter Haar in de loop der jaren heeft geschreven en de vele vertalingen ze werden in het Deens, Zweeds, Fins, Noors, Duits, Engels, Italiaans, Spaans, Frans en Russisch op de markt gebracht staan onder handbereik in zijn werkkamer op een paar planken boven zijn bureau'. Lezen doe ik mijn boeken nooit. Ik kijk wel eens naar de bandjes. Zij vor men als het ware een foto-album. Aan elk boek zijn speciale herinne ringen verbonden'. Er zijn mensen die vinden dat Jaap ter Haar een boekenfabriekje is ge worden. Jaap trekt even aan zijn sigaret hij rookt vrij veel en zegt dan: 'Degenen die dat beweren hebben geloof ik wel gelijk. Maar ik heb dat nooit als een schande gezien: Boeken schrijven is mijn vak. Als het ene boek af is begin ik aan het volgende. Ik hoef toch niet met mijn armen over elkaar te gaan zitten niksen? Ik heb nooit de pretentie gehad kunst te brengen of me de benaming artiest aan te meten. Ik heb geschreven voor brood op de plank. Leven gaat voor kunst te allen tijd. Ik heb gewerkt voor .een gezin en al werkende din gen ontdekt. Ik heb altijd een mi nimum vastgesteld, dat ik moest halen, nooit naar een maximum gestreefd'. 'Veel rood gestaan' Zijn indrukwekkende produktie wettigt de veronderstelling dat Jaap ter Haar er warmpjes bij moet zitten. Hij begint te lachen als ik er hem naar vraag. 'Ik kan er dit van zeggen. Ik ben nu een kwart eeuw schrijver. Van die 25 jaar heb ik zeker twintig jaar meestal rood gestaan bij de bank. Mijn 'vrouw is herhaaldelijk terug gestuurd als ze geld wilde opnemen, omdat er geen geld was'. Toch concludeert Jaap ter Haar 'erg blij' te zijn dat zijn leven deze kant is opgegaan. 'Op mijn zevende jaar wilde ik al schrijver worden. Ik vond de buitenwereld op die leeftijd een beetje eng. Als je schrijver bent hoef je niet naar kantoor of naar een fabriek, rede neerde ik. Naarmate ik ouder werd dacht ik dat het niets zou worden. Schrijvers waren in mijn oog intel ligente, mensen en ik was noch intelligent noch cultureel'. 'Met overgaan had ik altijd grote moeite. Mijn moeder hield van al haar vijf kinderen een dagboek bij. Zij is nu 78 en die dagboeken heeft zij nog. Ik verdenk haar ervan er nog steeds aantekeningen ln te maken. Een poosje geleden heeft zij me eens laten lezen wat ze bij mijn achttiende verjaardag over mij noteerde: 'bij Jaap daar zit niets bij'. Dat ik toch schrijver ben geworden heb ik voor een deel te danken aan mijn tweè jaar oudere broer Jan'. Jaap ter Haar vertelt daarover: 'Wij trokken altijd samen op, wa ren lid van dezelfde hockeyclub en voetbalden in één elftal. Ik slofte altijd mee in zijn kielzog. Als hij zed dat we een hut gingen bouwen mocht ik de spijkers halen. Toen hij ging dichten was het een uitge maakte zaak dat ik het eveneens ging doen. Ik moet nog ergens het schrift hebben, waarin mijn ge dichten staan. Het waren tranen in een trieste wereld. Mijn broer is, hoewel hij literair begaafder is dan ik, in het zakenleven gegaan. Hij heeft altijd, willen schrijven, ik heb het gedaan. Sinds kort wijdt Jan zich nu ook aan zijn oude hobby. Hij is nu 56 en heeft zich terugge trokken uit de textielzaak in Lon den, waar hij een topfunctie had. Nu woont hij op een idyllisch plek je in het bos bij een loch in Schot land en schrijft, levend van een minimuminkomen Vader De vader van Jaap ter Haar zat ook in de textiel. 'Hij was de achtste generatie in een familiebedrijf. Hij had nooit zakenman moeten wor den maar geschiedenisleraar of do minee. Hij heeft zijn werk plichts getrouw gedaan, totdat een auto ongeluk een eind maakte aan zijn leven'. Zelf heeft Jaap ter Haar er ook een tijd over gedacht dominee te wor den. In de oorlog ging hij er zelfs staatsexamen gymnasium voor doen. 'Ik zakte. Toen wist ik echter al dat dominee zijn niets voor mij was. Met geloofszaken heb ik het moei lijk. Ik ben zelfs een poos helemaal van het geloof afgeweest. Nu sta ik weer aan de goede kant van de streep. Ik ben wel eens jaloers op mensen die overtuigd christen zijn en blijkbaar nergens moeite mee hebben. Ik probeer me wel door het evangelie te laten inspireren. Zo vind ik verdraagzaamheid belang rijk. We steken veel te weinig de hand in éigen boezem. Het is altijd de ander die het heeft gedaan. Ie dereen opereert vanuit zijn eigen hoekje'. Schilderen Met het schrijven is Jaap ter Haar het wat kalmer aan gaan doen. Hij is zich gaan toeleggen op schilderen. 'De aardigheid ging er een beetje af. Ik heb zoveel geschreven dat ik mijn eigen zinnen ging haten. Er zat geen uitdaging meer in. Dat was weer wel het- geval met het boek, waarin Johan en Danny Cruyff mij hun levensverhaal ver tellen. Zij gebruikten mij als het ware als hun schrijfmachine. Ik heb dat met genoegen gedaan. Het zijn aardige mensen. Alleen vind ik het jammer dat ze in de tekst een paar passages hebben geschrapt die juist een ander beeld gaven van Johan de geldwolf, zoals velen hem toch zien'. Nu is Jaap ter Haar bezig met een boek dat hoofdzakelijk uit zelfge- schilderde illustraties zal bestaan bij een beknopte tekst. 'Het wordt een boek voor heel jonge kinderen. Eerst ben ik met mijn vier kinde ren meegegroeid. Die boeken over de tweeling Saskia en Jeroen waren helemaal op ons gezin gebaseerd. Ik begin nu met mijn kleinkinderen. Zo wordt de cirkel gesloten In de woning van de Ter Haars zijn diverse werkstukken van Jaap te zien: schilderijtjes, maar ook beschilderde kasten en kisten. Het zijn allemaal romantische voorstel lingen: winterlandschappen, boer derijtjes, molens en bootjes, dobbe rend op het water'. Ik schilder de wereld zoals ik zou willen dat deze zou zijn en zoals deze zou kunnen zijn', meent Jaap ter Haar. Een man met zoveel Inspiratie als hij kan de schrijfmachine natuurlijk noodt lang ongebruikt laten. Aan het eind van het gesprek vertrouwt hij me toe erover te denken een soort Forsyte Saga te gaan schrij ven, die zich afspeelt ln Hilversum in de periode 1870 tot heden. 'Men taal ben ik me er al op aan het voorbereiden. Het zal een werk van jaren zijn'. door Mink van Rijsdijk Friezen zijn nooit zo uitbundig in hun lofprijzingen. Ze houden die kleintjes. Of dat voortkomt uit de behoefte de medemens nederig te houden, is een vraag, die ik ontkennend zou willen beantwoorden. Als een Fries bijvoorbeeld vindt dat zijn vrouw extra lekker heeft gekookt, zegt hij: 'Het is weieens minder smakelijk geweest'. In cijfers uitgedrukt, kun je zeggen dat de vrouw een dikke negen heeft gescoord. Dat weet ze, als ze zelf tenminste Friezin is. Het komt niet in haar op te depken: man, doe nou eens wat enthousiaster, wat royaler met je waardering. Het is weieens minder geweest, betekent een taxatie, die boven het gemiddelde ligt. Friesland ligt bij mij na aan het hart. Neem jou Joure, niet de mooiste parel van de Friese kroon. Met het vele fraais van Sneek nog op de netvliezen, en de geur van pepermunt nog vaagjes in de neus. valt Joure eerst wel wat tegen. Maar de Friese klokken tikken nergens zo als in Joure en voor één winkelruit zou ik uren kunnen toeven. Daar vindt men alle zilveren kleinoden, die bij het oude Friese kostuum horen. Weliswaar allemaal nieuw spul, maar perfekt gekopieerd naar modellen van weleer. Prachtige beu gels, scharen, speldenkussens, naaldenkokers en schoen gespen, maar ook alle tingeltangels die de mannen eens droegen. Heel, heel mooi allemaal, pardon, het kon best minder. v Toen ik voor de eerste keer in Joure kwam, had ik de onnozele illussie dat het er naar koffie en herenbaai zou ruiken. Geuren, die zo'n plaats iets heel 'eigens en speciaals zouden kunnen geven. Maar in Joure ruikt het niet anders dan in andere dorpen. Als je uitgekeken bent op de klokken en het zilver, biedt het dorp niet zoveel opzienbarends. Een kalm, vredig plaatsje is het, dat niet doet vermoeden dat er in de tijd van de schoolstrijd danig is geknokt voor christelijk onderwijs. Harde Friezen bleven zij, ook in die tijd. Maar Joure heeft niet alleen zijn christelijke scholen gekregen, sinds kort ook een sporthal. Het kon minder. Zo'n sporthal is natuurlijk geen paddestoel, er na een regen-nachtje plotseling staat. Plann« tekeningen, vergunningen, subsidie zomaar eeh paj woorden, die in de praktijk enkele jaren werk betel nen. Maar kijk, toen kwam delangverwachte dag dat vlaggen uit konden. Feest in Joure. De sporthal wei geopend. De bevolking stroomde toe om van plechtigheid getuige te zijn. De burgemeester deed goeie goed aan, compleet met ambtsketen en hield e< )Q|* waardige openingsspeech. Estafettelopers met brand! de toortsen draafden aan. Het kon minder. Helemaal voldaan en ook wat onder de indruk van plechtigheid maar vooral dankbaar met de aanwiap' voor het dorp ging iedereen tenslotte naar huis. Ook moeder Boukje. Zoveel gebeurde er nou ook wa n0| niet in Joure, dit was echt mooi geweest, hier koni^ weer lang op teren. Terwijl ze de aardappels schild sen speurde ze steeds de weg af. Kwam Jeltje nu ook ma doe thuis, dan konden ze samen nog even gezellig naprati oiè over de feestelijkheden. Eindelijk zag ze haar veertieuW' jarige dochter aankomen. Maar en dat was noq eerder voorgekomen moeder en dochter waren volstrekt oneens over het gebeuren rondom de sporth Vond men het mooi? Nou, Jeltje helemaal niet. Jell jr vond het 'pruts'. Ze had geen enkele waardering vo-Ri de festiviteiten. Was het mem niet opgevallen alleen mannen een rol hadden gespeeld bij de openid Nee dat was mem niet opgevallen. Jeltje sputtei verder. Pruts was he# en niet anders. Een sporthal is voor mannen en vrouwen, voor jongens en meisjes? v, as geen vrouw aan te pas gekomen. Dacht men so; ter dat meisjes niet met toortsen konden draven? Moed na: Boukje raakte helemaal van slag. De glans van ge. ochtend werd zomaar een beetje dof. Die Jeltje to^nj zo'n famke, wat zag ze de dingen scherp. 'Tja', zei ze bedachtzaam, 'eigenlijk heb je wel geli Dit was. dan Jeltje uit Joure. Ze is veertien jaar. kon minder hoor. Jeltje. door Annemarie Lücker Wat eens een woonboot aan de Amstel in Amsterdam, tegenover theater Carré, was waar hinde ren konden komen 'knutselen', is nu uitgegroeid tot een veel omvattend creatief centrum 'stichting de Werkschuit'. Om met de eigen woorden van de mensen die er bezig zijn te zeggen: 'De Werkschuit is een centrum voor creativiteitsontwikkeling, waar wordt gewerkt en geëperimenteerd met vele middelen en technieken, waarmee men zich kan uitdrukken en creatieve vaardigheid kan ont wikkelen'. Wat eigenlijk nog veel belangrijker is: 'Iemand die in staat is zich voor anderen uit te drukken, of hij nu praat, schrijft, tekens zet of gebaren maakt geeft zijn bezig-zijn zin binnen de samen leving'. De mogelijkheden bij 'de werk schuit' zijn enorm. Iedere dag en iedere avond zijn er cursussen, niet alleen voor kinderen maar ook zeer zeker voor volwassenen'. De Werk schuit' treedt ook naar buiten, ver schillende cursussen worden gege ven in de huurt- en 'clubhuizen, waar de doelstelling en de pro gramma's van de buurtcentra zelf het uitgangspunt van het project vormen. Ook in het onderwijs is 'De Werkschuit' actief met begelei ding van leerkrachten, van leerlin gen of van beide. iDt kan van korte duur zijn, zoals bij trainingsweek ends, werkweken en lezingen, maar de begeleiding kan ook over langere termijnen lopen. Iemand die niet zeker is wat voor een cursus te volgen, kan een korte oriëntatiecursus doen in de rich ting, die hem het meeste boeit. De cursus textiele werkvormen' heeft een zeer aantrekkelijke bijkomstig heid, de cursus van dinsdagmorgen aan de Amstel geeft moeders met jonge kinderen de gelegenheid mee te doen. Er is een creche onder deskundige leiding, uiteraard tegen betaling. Werkgroep Op woensdagmiddag is er voor kin deren een werkgroep, 'spel en beeld'. Aan de hand van een geko zen thema improviseren ze, spelen ze en zijn ze bezig met de materia len en technieken die te pas komen bij het onderwerp. Op woensdag en op zaterdag is er algemene creatieve vorming voor kinderen, waar ze kennismaken met alle voor die hand' liggende materialen, zoals klei, verf, inkt, hout en textiel. Spelenderwijs ze zo verschillende techniek! hanteren. De kleine o-nderzo|||> kunnen een cursus doen met techniek'. Er wordt ge met mechanische en eiekti j1] technieken. Zo ontstaan er stmctdès die kunnen bewegen, geven en geluld maken. De schuit nodigt hier ook kin be voor uit die geen technische." bel hebben. oy en Vanaf 19 oktober zit de Werkf pr iedere zondagmiddag in de J j weg (achter de Schouwburg), kinderen met of zonder hun bezig zijn aan een thema, wai Iedere keer andere suggesties ven worden. Voor inlichtingeéE de verschillende activiteiten 020-225218 gebeld worden. F.- Scott Fitzgerald. De diamant die zo groot was als de Ritz. (vert. Jan Donkers). Uitgeverij Contact. 126 blz. Prijs 15,-. F. Scott Fitzgerald. De namiddag van een schrijver, (vert. Jan Donkers). De Arbeiders pers. 282 blz. Prijs 26.50. Scott Fitzgerald, de beschrijver van een jonge in zichzelf verlustigde generatie: Scott Fitzgerald, de me lancholieke apostel van een trieste verloren jeugd; Scott Fitzgerald, de dichter-profeet van de naoorlogse (na de eerste wereldoorlog) neuro tici; Scott Fitzgerald bij wie succes en vergetelheid bijna parallel lie pen aan de economische bloei en de krisis in Amerika. Veel werk van Scott Fitzgerald is in het Nede: vertaald: De grote Gatsby, Te de nacht, Deze kant van het dijs en verschillende verhale Q dels. Uitgeverij Contact heeft aan een nieuwe keuze van vei hi, toegevoegd en deze genoemd het prachtige verhaal over de rikaanse droom van luxe, on| ir de welvaart en succes, die door de werkelijkheid ver as wordt: De diamant die zo groefr als de Ritz. Voor de Privé-Domein-reeks Arbeiderspers maakte vertale Donkers een keuze uit de au grafische geschriften van Fitzgerald tussen 1929 en Fitzgeralds succes heeft hem de steek gelaten, waardoor d ij bundel de sfeer ademt van in' ginzin van 'Portret van de sc! als een gebarsten bord': 'Nati is het hele leven een proce ineenstorting.' Vraag: Kunt u mij een kwekerij opgeven voor aanplant van jonge fruitbomen? Antwoord: Helaas niet: u vergat naam en adres te vermelden en onder verdere gegevens kunnen we geen kwekerij bij u in de buurt noemen. Hul van lezers: Wij kregen ver schillende reacties van oudleden van een Klnderbond: Te Amster dam was een bond, waarvan als oprichtster Suze Groshans en als leidster Koosje Pierson worden ge noemd en waar in een iets latere periode mevrouw v.d. Hucht en me vrouw Draayer een belangrijke plaats innamen. Liefde tot elkaar, voor de natuur en voor de dieren stond in de statuten én in het clublied. De bond was opgericht als een humanitaire vereniging van goedwillende mensen en ging later als jeugdgroep geheel of gedeelte lijk over naar de Chr. Geheelont- houdersbond. In Zwolle was een bond. uitgaande van de 'Hoop der Toekomst', gekeerd tegen het ge bruik van alcohol. De kinderen werden op een prettige manier be zig gehouden met zingen en vertel len en verder met 'levende licht beelden' en uitjes met versnaperin gen. In Assen was er zo'n bond, waarschijnlijk uitgaande van het 'Nut'. Onder verhalen en zingen handwerkten de meisjes en deden de jongens aan figuurzagen. Over de club te Haarlem-Schoten kregen we ook nog bijzonderheden: De kleine slager Antonisse en de gebr. v.d. Deyl - van de aardappelhandel - werd er speciaal bij verteld, ver telden, lieten zingen en vertoonden eveneens bewegende beelden'. Wie de brieven van onze lezers leest met herinneringen van 'n 55 jaar geleden, wordt er wel een beetje stil van: met zo weinig werd zoveel bereikt. Vraag: Mijn huiseigenaar wil de bedrading van de lektriciteit laten veranderen. Er ontstaat een hele boel rommel door en daar heb ik geen zin in. Moet het? Antwoord: Het is geen onaangen- me mattregel die de huiseigenaar verzint, maar alle leidingen moeten aangepast worden, volgens de gangbare EEG-regels. Dat zoiets in een oud huis aanleiding geeft tot een heleboel vieze rommel, is heel naar, maar niet te voorkomen. Maak het de werkmensen niet on nodig lastig. Vraag: Op de bekende prent van Willem Janss. komt uiterst links een schip voor dat in tegenstelling met alle op de prent voorkomende schepen, die voor de wind zeilen, precies de andere kant uitzeilt. ook voor de wind. Hoe kan dat? Antwoord: Inderdaad hoort dit schip er niet bij. Het is kennelijk óf als hoekvulling gebruikt (of zo als onze zegsman het noemde 'om compositorische redenen') of het was een schip, dat niet aanwezig was. toen de prent werd gemaakt. Hulp van lezers: Holwinde of Hol- wien was geen vis en geen bloem maar een gehucht (holmoerassig, laag en wien= wedebos) bekend door de prediking van Ludger of Liudger (744-809), een Friese zen deling onder onze Friese en Saksi sche voorouders. Hij was de eerste bisschop van Münster (802) en stichtte het klooster Werden a/d Ruhr Vraag: Voor een werkstuk, dat ik voor school moet maken, heb ik Informatie nodig over het jaar van de vrouw.... Antwoord: Een werkstuk moet het werk zijn van de leerling en de gegevens moet men zelf opzoeken in bibliotheken on leeszalen. Wij Vragen (één per brief) zenden naar: Uw probleem ook het onze. Postbus 507, Voorburg. Naam en adres vermelden. Eén gulden aan postzegels bijsluiten. Geheimhou ding is verzekerd. moeten helaas een beetje hard zijn, maar dit zijn niet onze problemen. Vraag: Omdat ik naast goede buren ook graag verre vrienden wil heb ben zou ik graag het adres willen weten van een of meer verenigin gen voor liefst internationale jon- gerencorrespondentie. Antwoord: Stichting RCU (reis en correspondentieuitwisseling) Groot Hertogijnelaan 131, tel. 070- 1649934, Den Haag, International Friendship Leag bij mej. T. Grie- ver, Starren burglaan 5, Wassenaar, tel. 01751-15874. Op belde adressen kan men een formulier voor In schrijving aanvragen. Vraag: Kan iemand me helpen aan de tekst van een versje uit mijn schooljaren: Olel du Midi, sol en- chanteur. céest le, que je voudrais passer ma vie, etc. Antwoord: De culturele afdeling van de Franse Ambassade, de bibli otheek van Maison Descartes, aller lei Franse relaties en boekjes kwa men er aan te pas en nu zijn wij ook werkelijk heel benieuwd of een onzer lezers een antwoord op deze vraag weet. Vraag: Ik heb een oude landkaart, waarop voorkomen de provincies Noord-Zuid Hollans en Utrecht, de Zuiderzee met een kleine rand van Friesland en Overijssel aan de Zuiderzee. Het Zuiden wordt be- 'grensd door o.a. Steenbergen, Bréeda en 's Hertochenbosch. 'Op schrift: Comltatus Hollandiae Ta bula Pluribus Locis Recens Emen, data a Nicolao Visschero. Uitnwelke tijd stamt deze kaart? Antwoord: De kaart van het graaf schap Holland en omgeving werd uitgegeven door Nicolaas I. Vis- scher, atlasmaker in de tweede helft van de 17de eeuw. Juiste da tering is niet mogelijk, maar houdt u het maar op 1650-1700. Vraag: Gaarne wil ik mij nader Informeren over merken en prijzen van CV-installaties. Antwoord: U kan informaties vra gen bij het gasbedrijf van uw ge meente. Ook kan u de oriënterende circulaire over VC bestellen bij de Consumentenbond te Den Haag (leden storten ƒ0,90, niet leden storten 1,20 op giro 27874 van de C.B. met vermelding van het ge wenste onderwerp. Houd rekening met een tijdsverloop van 2 e 3 weken tussen girering en ont vangst. Vraag: Hoe maakt men vlierbessen- limonade? Antwoord: 1 kg bessen met 2 1. water en V4 1. azijn een kwartier koken, dan op een zeef uitdrukken en naar smaak met zoetstof of sui ker, een paar pijpjes kaneel en wat kruidnagelen even opkoken. We ho pen dat het lekker is. Ons aandeel in de vlierbessenoogst staan we echter nog steeds gaarne aan de spreeuwen af. Vraag: Waartoe ls de hoge, vrij brede witte stenen of marmeren zuil aan het eind van de Churchlll- laan te Amsterdam opgericht? Is het elke burger van een Nederland se gemeente geoorloofd op elke plaats een willekeurig monument neer te zetten? Antwoord: Als een particulier zo maar een monument opricht, is er veel kans, dat het de eerste de beste keer met de Kraak meegaat. Zonder toestemming van de autori teiten mag dat beslist niet. Op de plaats die u noemt, stond vroeger de prachtige zonnewijzer van de ANWB, die nu staat hoofdgebouw te Den Haag. E meter hoge zuil werd, in op van het gemeentebestuur vai sterdam, ontworpen door Ben I tebaar, en uitgevoerd in Trs De naam is Verschuiving. Vraag: Wat moet ik doen toenemen van 'heksenkring I mijn gazon tegen te gaan? Antwoord: Zwammen en schl - zijn de pest voor een goed It Bij aantasting het gazon t maand met antischimmelprt behandelen in combinatie me stof houdende kunstmest. A l kleine gedeelten betreft de taste (bruine en gele gedeelti" het gras wegsteken, met n< stukje erbij. Het kale stui omspitten, omwerken met tuinaarde en opnieuw inzaai!c tober is de maand om de dl J van de tuin te sinpsecteren. Vraag: Hoe kunnen de lan dagbladen 's Maandags de 1 ji ten van de amateurvoetbalw i den van Zaterdag en Zondag t ceren. De KNVBer, het offici 1 gaan van de KNVB komt woensdag uit. Antwoord: Dat is niet zo k keld, Trouw en andere dal zijn nieuwsbladen, die ui f veel sneller het nieuws brengen dan een landelijk n lingenblad, dat z'n vaste nlngsdata heeft en waan f voorziening over andere loopt. Vraag: Wat is het adres K.N.V. Onze Vloot? Antwoord: Het adres van Ned. Ver. Onze Vloot is; Voorhout 13, Den. Haag, 070-

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6