id-strijders (geroepen Portugal Egypte en Syrië gaan weer praten Arabische top over toestand Libanon irster en Smith tkkeleien over rictoria-gesprek' Gijzeling in Argentijns bureau VN afgelopen Woningverbetering? rust te herstellen Rustige zondag in Beiroet na bestand Vertrek Franse troepen uit Tsjaad begonnen Rode Khmer doodde leiders van vorig bewind in Cambodja Winterpraatje In Turkije winst voor grote partijen A jpAG 13 OKTOBER 1975 BUITENLAND - WEER TROUW/KWARTET 5 ^BON (Reuter, UPI, AP) De militaire leiders in Portugal S oud-strijders oproepen om de rust in het land te herstellen. 1 'bben toegegeven op het ogenblik niet meer te vertrouwen op fger, waarvan een deel de afgelopen week aan het muitèn verklaring zei de militaire lad^n de revolutie gisteren dat ingend nodig is in Portugal iaat van 'vrede, discipline nbare rust te scheppen vol gde verlangens van het Portu- olk'. In de verklaring wordt dat er op het ogenblik geen zijn met de noodzakelijke g om deze zaak uit te voeren, nomen wordt dat de oud- s zullen dienstdoen in de militaire interventiemacht I waarvan de oprichting afge- '1 maand werd bekend gemaakt. «uwe eenheid, die tot nu toe actie is gekomen, is op fel gestuit van linkse militairen tugal, die er een aantasting in macht in zien. toe maken alleen rechtse J ren deel uit van de AMI en aanwijzingen dat de militai- ers grote moeite hebben an- olltairen erbij te krijgen. De laten zullen voorlopig voor anden worden opgeroepen, ©i e door muiterij in het leger jgjde drie weken oude regering- ook geplaagd door rellen in den en onrust in bedrijven, elopen week nog werden bij in Oporto 60 mensen ge in bleek dat de militairen de «Involdoehde in de hand had- n Oporto was het gisteren maar boven de door linkse ren bezette kazerne wa pper- steeds de rode vlag. jwe militaire interventiemacht [aast de militaire veiligheids- I van de communistisch generaal Oetlo Saraiva de 10. Haar commandant, Viria- rares de Melo, valt recht- onder de Portugese presi- De oprichting van de AMI izien als een ernstige aan tasting van de macht van De Car- valho. Samen met de afls gematigd bekend staande stafchef van het leger ge neraal Carlos Fabiao zou hij op het ogenblik dwars liggen binnen de militaire top in Portugal en weige ren mee te werken aan maatrege len om de onrust te bestrijden Men heeft in Lissabon met verwon dering opgemerkt dat Fabiao, die tot nu toe steeds voor militaire discipline pleitte, met geen woord heeft gerept, over de muiterij van linkse soldaten. Verder verluidde gisteren in Lissa bon dat president Francisco da Costa Gomes zijn functie van chef- staf van de strijdkrachten zal opge ven. De Portugese volksdemocraten (PPD) hebben daarop aangedron gen. Costa Gomes zou worden ver vangen door brigade-generaal Ma- buel Franco Charais, de comman dant van het centrale district waarvan het hoofdkwartier zich be vindt in de linkse universiteitsstad Coïmbra. Ook daar sloegen de afge lopen week soldaten aan het mui ten. Charais staat bekend als een gematigde politicus die het beleid van de huidige Portugese regering (socialisme naar Westeuropees mo del) steunt, maar ook als een mili tair van de harde lijn die in staat zou zijn een einde te maken aan de onrust in het leger CAïRO (Reuter, UPI, AP) Egypte, Syrië en Libië, de drie leden van de Federatie van Arabische Republieken (FAR), zullen be sprekingen houden die tot doel hebben de recente strubbelingen tussen Egypte en Syrië over het Israëlisch-Egyptische Sinaï- akkoord uit de wereld te helpen, zo hebben gisteren verschillende in Cairo verschijnende dagbladen meegedeeld. In Oporto werden bij opstootjes zeker 160 mensen gewond. hebben. De verklaring van de socialisten weerspiegelt volgens waarnemers hun vrees dat de regering uiteen valt, wat kan leiden tot een radi cale verschuiving naar rechts, of naar links. De socialistische partijleider Mario Soares heeft gisteren gezegd dat de regering op het ogenblik de groot ste moeite heeft haar gezag uit te oefenen vanwege 'de linkse opposi tie'. Hij zei dat Portugal op het ogenblik de Russische revolutievan 1917 en de Parijse studentenop stand van 1968 tegelijkertijd door maakt. Vanavond zal de Portugese eerste minister Jose Pinheiro de Azevedo een belangrijke verklaring afleggen waarin hij naar wordt verwacht, verdere maatregelen zal aankondigen om de onrust in het land te bestrij den. Grote moeite De socialisten van Mario Soares heb ben gisteren de volksdemocraten aangevallen vanwege hun fel anti communistische houding. De volks democraten willen de communisten wippen uit de regering waarin op het ogenblik alle drie de partijen zitting BEIROET (Reuter, UPI, AP) Zeker acht Ara-bische ministers van buitenlandse zaken zullen woensdag in Cairo een vergadering beleggen om de toestand in Libanon te bespreken. Bij gevechten tussen moslems en christenen zijn daar de afgelopen drie weken meer dan vijfhonderd mensen om het leven gekomen. De schattingen over het aantal doden in de vier 'gevechtsronden sinds april lopen uiteen van vijftienhonderd tot achtduizend. Het is niet bekend of Libanon zelf aan de top conferentie in Cairo zal deelnemen- Daartoe werd een commissie ge vormd, waarin vertegenwoordigers van de drie landen en de voorzitter van het parlement van de FAR, Basbir El-Rabty, zitting hebben. De beslissing tot de vorming van de commissie werd genomen door het parlement van de federatie. Syrië heeft de laatste tijd verschillende aanvallen op president Sadat van Egypte gelanceerd, nadat deze het akkoord met Israël had onderte kend. Sadat werd onder meer verraad van de Palestijnse zaak verweten. Sadat reageerde daarop, door het Syrische Baath-reglem ervan te beschuldi gen voor Sowjeteinvloeden door de knieën te gaan. Egypte heeft er meermalen bij de Syrische presi dent op aangedrongen via Ameri kaanse bemiddeling met Israël tot een akkoord te komen over de Go- lan-hoogten. President Hafez Assad is dit week einde teruggekomen van een be zoek aan Moskou. Over de resulta ten hiervan Is niets bekend ge maakt. De berichten over de op handen zijnde besprekingen tussen Egypte, Syrië en Libië, gekoppeld aan de uitspraken van de Egyptische mi nister van buitenlandse zaken Is mail Fachmi, dat president Ford van de Verenigde Staten volgende maand in Europa een ontmoeting zal hebben met president Assad van Syrië, brengen waarnemers tot de conclusie dat Syrië wel degelijk probeert met Israël tot een akkoord over de Golan-hoogten te komen. Volgens Fachmi bestaan er op het hoogste niveau al contacten tussen de VS en Syrië. De grote Egyptische krant Aobbar El Yom beweerde zelfs dat er al indirecte contacten bestaan tussen Israël en Syrië over een nieuwe regeling in de Golan. Dit contact zou plaatshebben in het hoofdkantoor, van de Verenigde Na ties. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Kissinger heeft gisteren voor de televisie verklaard dat de Verenigde Staten bereid zijn met president Sadat over Ameri kaanse wapenleveranties aan Egyp te te praten, maar dan nog niet over specifieke wapens. Kissinger zei wel dat Egypte besloten had zijn wapenovereenkomst met Mos kou stop te zetten en nu zijn wa pens uit de VS wilde halen. President Sadat heeft gisteren de doodvonnissen bekrachtigd die zijn uitgesproken over twee mannen die ervan zijn beschuldigd dat ze tegen zijn regering hebben samengezwo ren. PARIJS (AFP) Gisteren is het door Tsjaad geëiste vertrek van Franse soldaten uit dit land begon nen, terwijl zich geen nieuwe ont wikkelingen voordoen in de affaire die de eis ingaf: de ontvoering door de rebellen van Hissen Habre van de Francaise Franqoise Claustre. De vrijlating van mevrouw Olaustre Is verder af dan ooit, nu de recht streekse onderhandelingen tussen de Franse regering en Habre zijn verbroken. De eerste geëvacueerde Franse soldaten en hun gezinnen worden maandag verwacht op de militaire basis Hyeres ln het zuiden van Frankrijk. In Tsjaad bevonden zich ongeveer 2000 Franse militairen op de bases in de hoofdstad Ndjamena en in Sahr (vroeger het Fort Archam- bault), in het zuiden van het land. De troepen op deze laatste basis waren al op Ndjamena teruggetrok ken op verzoek van de regering van Tsjaad, die zo uitdrukking wilde geven aan haar ongenoegen over de wijze waarop Frankrijk zich in de affaire-Claustre heeft gedragen. De regering van Tsjaad heeft in tussen het internationale rode kruis laten weten dat het niet zal worden toegelaten tot het gebied van Tibe- sti, waar mevrouw Claustre door de Toeboe-rebellen sinds achttien maanden wordt vastgehouden. ORIA/LONDEN (UPI, AP) De leider van de blanke min- dsregering in Rhodesië, Ian Smith, geeft de Zuidafrikaanse si' John Vorster de schuld van het mislukken van het overleg Ingrijpen regering e Afrikaanse meerderheid in het land. Vorster heeft daarop dat de vele gesprekken die hij en zijn Rhodesische ambt- t over deze zaak hebben gehad kennelijk doelloos zijn ge- De Libanese hoofdsta d Beiroet maakte gisteren voor het eerst sinds weken weer een normale zon dag mee. Afgezien van wat gespreid geweervuur was het rustig in de stad en stonden lange rijen mensen voor de winkels om boodschappen te doen. De politie waarschuwde hen echter verschillende malen voor sluipschutters doe op verschil lende plaatsen actief deed ln een Brits televisie- een aanval op Vorster diens initiatief voor de te besprekingen tussen blank art Rhodesië bij de Victoria rallen in augustus van dit Ik wil zelfs zo ver gaan te dat naar mijn mening wij een regeling zouden hebben en, als dit nieuwe initiatief oor Vorster was genomen', Smith in het vraagesprek. sprekingen over een nieuwe et tussen delegaties van de lische blanke minderheidsre- tg en de Afrikaanse nationale ANC) in het land, werden en in een spoorwagon die [ter boven de rivier de Zam- op de Victoria-brug op os tussen Rhodesië en Zam- besprekingen mislukten op ustus. reeks ontmoetingen tussen en blanke Afrikaanse leiders dag tevoren, legden Vorster Zambiaanse president Ken- laoenda het volle gewicht in (aai bij pogingen om een te maken aan de Rhodesische t interview, eerder deze in Rhodesië afgenomen, zei vlak bij een akkoord onet ANC-leider bisschop Abel Moezorewa te zijn geweest, topn de Zuidafri kaanse regering tussen beide kwam. 'In feite was ik al een dag of veertien eerder door bisschop Moe zorewa benaderd toen ik de bood schap van de heer Vorster ontving dat hij met mij wilde praten' (kort voor de besprekingen op de brug), aldus Smith. In zijn reactie zei Vorster dat al zijn pogingen om de blanke en zwarte leiders in gesprek te brengen waren gedaan in het beste overleg met de Rhodesische regering. Het gesprek op de Victoria- brug is pas georganiseerd nadat onderhandelingen tussen Smith en Moezorewa volledig waren mislukt, De rust in Beiroet keerde weer nadat de regering die tot dan toe passief had toegezien, zaterdag be sloot in te grijpen. Op de grens tussen de wijk Sjiyah waar mos lems (Libanezen en Palestijnse vluchtelingen) wonen en het door Libanese christenen bevolkte en door de rechtse Falangistische par tij beheerste stadsdeel Atn el Roemmaneh verschenen eenheden van het geregelde Libanese leger met grondschulvers en ander mate rieel en begonnen de door moslems en christenen opgeworpen barrica den op te ruimen. Premier Rasjid Karaml verklaarde tegenover Journalisten dat alle bar ricaden binnen 48 uur verdwenen zouden zijn en een in een juich stemming verkerende radio-Beiroet meldde: 'Iedereen lacht. Laat ons samenwerken om de herinneringen aan de donkere dagen weg te wis sen. ,Laat ons aan het werk gaan overal in de steden en de dorpen, van de stranden tot de bergen, zodat we ons kunnen losmaken van de angstgesprekken over wegen die niet veilig zijn.' Arafat De afspraak om de strijd te beëin digen en de barricaden te verwijde ren werd vrijdagavond gemaakt in het Libanees-Palestijnee coördina tiecomité. Minister van binnen landse zaken Camdlle Chamoen zei na een bijeenkomst met de leider van de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie, Yasser Arafat, dat alle bij de strijd betrokken partijen hem de verzekering hadden gegeven een wapenstilstand te zullen respecte ren. In Libanon wonen veel Pale stijnse vluchtelingen die voor ne gentig procent moslem zijn en een groeiende invloed hebben. Waarnemers vroegen zich echter af hoe lang de wapenstilstand geres pecteerd zal worden. De oorzaak van de uitbarstingen van geweld zijn niet opgelost: de eis van de moslems voor meer politieke en economische macht en de weige ring van de christenen in het land hen die te geven. PEKING (AFP, Reuter) Ver schillende leiders van het bewind van Lon Nol, die na de machtsover name door de Rode Khmer, ln Cambodja waren achtergebleven zijn gelyncht of terechtgesteld, zo hebben leden van de Rode Khmer die prins Norodom Sihanoek heb ben vergezeld bij zijn bezoek aan Cambodja, na hun terugkeer in Pe king aan correspondenten van het Franse persbureau AFP verteld. duÜ! fan Indiase nog verbeterd 3 fel. t 4 naad ®LHI (DPA) De moeite ktisffc regering van India zich gegeven om de discriminatie ^ongeveer zestig miljoen pa- onaanraakbaren') door ver- je wettelijke maatregelen uit nffteld te helpen, zijn zonder - gebleven, zo heeft de In- doPhnister van economie, Jagji- "t, diit weekeinde verklaard. meli e c Van onze weerkundige medewerker De luchtdrukverdeling heeft iets weg van die tijdens een vorstperio de met droge continentale oostelij ke winden in de winter. De hoge druk verloopt van de Azoren via Engeland tot Rusland en de lage druk ligt boven de Middellandse Zee en Noord-Italië. Natuurlijk, zijn in deze tijd van het Jaar de tempera turen nog niet op ijzig niveau: het blijft bij -1 tot -2 graden in het uiterste geval en middagwaarden van 10 tot 11 graden. Bovendien zal de Genua-depress ie binnenkort weer zachtere lucht vla het conti nent naar onze omgeving aanvoe ren (Ancona zondag overdag 40 mm regen, Parma 26 mm en Vero na 20 mm). Van echte strenge winters wordt vaak wel de eerste aanzet in de wijnmaand gegeven. Zo'n eerste koudegolf je wordt dan later bij voorbeeld in november gevolgd door zachter weer, vóór een nieuwe heviger koudegolf over ons komt, die in het nieuwe jaar bijna niet van wijken weet en steeds intensie ver wordt. Op dit ogenblik is het aantal zonnevlekken klein. De er varing leert dat de kans op een koude of strenge winter dan groter is dan normaal. De normale west oost circulatie wordt afgezwakt en vervangen door een noord-zuid en zuid-noord stroming. Waar zo'n noordelijke tak overheen komt, kan het los gaan met de winter. De algemene circulatie heeft dus wel het laatste woord. Natuurlijk zijn wij in deze herst extra gespitst op de ontwikkelingen in de luchtdruk. Geen wonder, dat getracht wordt paralellen te vinden met de laatste strenge winter die er geweest is, die van 1962-'63. Die deed zich ook voor tijdens een mi nimum aan zonnevlakken, het voorlaatste. In het Berlijnse rap port 'de grootste kouperiode in 223 jaar' wordt gezegd dat de grondsla- ANP/KHMI 12.00 '3-10 gen voor die winter ook al ln okto ber werden gelegd. De luchtdruk werd boven midden-Azië hoog, nog toenemend ln november. De koude luchtstroming aan de oostzijde van het maximum versterkte een de pressie boven de Stille Oceaan. Aan de oostzijde daarvan bouwden krachtige zuidelijke winden een ho- gedruk zóne voor de Amerikaanse kust tot Alaska op. Het gevolg daarvan was dat de Verenigde Sta ten geteisterd werden door hevge kouinvallen uit het noorden. Deze ver naar het zuiden doordringend? koude tongen activeerden op hun beurt weer depressies met warmte- golven op het westelijk deel van de oceaan, die tot Groenland door drongen. Tegelijkertijd bevorderden zij de opbouw van een hogedrukge- bied. Aan de oostzijde daarvan dre ven noordelijke winden lucht van de noordelijke IJszee naar Europa, Gevolg: Koude putten boven Scan dinavië en centraal-Europa. Aan de zuidoostzijde van die depressies stroomde zachte lucht met zuidelij ke winden naar Siberië. Deze gaven aanleiding tot drukverhoglng boven Mongolië en dit versterkte de in het begin genoemde kou-afvoer naar zuidoost Azië weer. Kortom: en echte kettingreactie met al die elkaar beïnvloedende noordelijke en zuidelijke circulaties naast el kaar. Ook het temperatuureffect daarvan destijds op het noordelijk Weersgesteldheid van gisteren, maximum temperatuur en neerslag van 7-19 uur: Amsterdam onbewolkt 9 0 De Bilt onbewolkt 10 0 Deelen onbewolkt 10 0 Eelde onbewolkt 10 0 Eindhoven onbewolkt 10 0 Den Helder onbewolkt 10 0 Luchth. R'dam onbewolkt 10 0 Vlissingen onbewolkt 10 0 Zd.-Llmburg licht bewolkt 9 0 Aberdeen onbewolkt 10 0 Athene onbewolkt 27 0 Barcelona zwaar bewolkt 15 4 Berlijn onbewolkt 8 0 Bordeaux regenbul 9 0,5 Brussel onbewolkt 9 0 Frankfort geheel bewolkt 11 0 Genève geheel bewolkt 8 O Helsinki half bewolkt 10 0 Kopenhagen onbewolkt 10 0 Lissabon onbewolkt 19 0 Locarno regen 6 40 Londen onbewolkt 13 0 Madrid licht bewolkt 12 0 Malaga onbewolkt 26 0 Mallorca zwaar bewolkt 16 7 Nice zwaar bewolkt 14 2 Oslo onbewolkt 12 0 Parijs geheel bewolkt 8 0 Rome geheel bewolkt 24 1 Spilt weerlicht 21 4 Stockholm onbewolkt 12 0. Wenen geheel onbewolkt 10 0 Casablanca zwaar bewolkt 23 0 Las Palmas zwaar bewolkt 24 0 Tel Aviv onbewolkt 26 0 Tunis licht bewolkt 28 0 ")- ZONNIG >rs OPKLARINGEN MIST REGEN <T#' SNEEUW y~,7C. ONWEER BEWOLKING 10 MAX TEMP. 10 MIN. TEMP. ANKARA (Reuter. UPI, AFP) De verkiezingen die gisteren in Turkije zijn gehouden hebben volgens de eerste uitslagen winst opgeleverd voqr de twee grote partijen in het land, ten koste van de kleinere. De conservatieve rechtvaardigheldspar- tij van premier Demirel en de re publikeinse volkspartij van Ecevit wonnen beide, terwijl de islamiti sche nationale partij van vlce-re- mier Erbakan gevoelige klappen kreeg. Deze heeft tot nu toe iedere concessie aan Griekenland in de kwestie-Cyprus tegengehouden. Het verlies van zijn partij zou aan dat verzet binnen de regering een ein de kunnen maken. Onmiddellijk nadat de stembussen waren gesloten heeft oppositieleider Ecevit verklaard dat hij zal probe ren de regering te wippen, wat hem echter moeilijk zal vallen nu de rechtvaardigheidspartij van premier Demirel eveneens heeft gewonnen Behalve de rechtvaardigheidspartij en de nationale partij maken de ultra rechtse nationale actie partij en de nationale vertrouwenspartij deel uit van de regering. Deze laat ste heeft geen kandidaten gesteld voor de verkiezingen, volgens som migen omdat hij zou willen opgaan in de rechtvaardigheidspartij. De Turken gingen naar de stembus om 54 van de 150 senaatszetels en 6 van de 450 zetels in de nationale vergadering opnieuw te bezetten. De verkiezingen verliepen gisteren uiterst rustig, in tegenstelling tot de stembusstrijd die er aan voor af ging. Bij een handgemeen tussen politie en betogers die ach ter Ecevit staan vielen zaterdag één dode en veertig gewonden. Tijdens de verkiezingscampagne zijn vol gens de politie ln totaal minstens negentien moorden gepleegd. BUENOS AIRES (Reuter, UPI) De gijzeling in het Argentijnse kantoor van de hoge VN-commis- saris voor vluchtelingenhulp is afgelopen. Vrijdagavond laat be sloten de Chileense gij zeihouders het kantoor te verlaten om met een vliegtuig naar Algerije te gaan. Dat land heeft hen tijde lijk asiel aangeboden. De vluch telingen uit Chili hielden het kantoor bijna zestig uur bezet om de aandacht te vestigen op hun leefomstandigheden in Argentinië en gijzelden verschil lende VN-functionarissen. Chilenen verlaten het VN-kantoor in Buenos Aires, op weg naar het vliegveld. //*o hr) WiLU006HRtf t 1 1 ..MWiiiUtl* 'Je bent voor de zoveelste maal aan de verkeerde kant begonnen.' (ADVERTENTIE) HOOG WATER voor dinsdag 14 oktober: Vllssingen: 9.24-22.07; Haringvlletslulzen: 1.1.09-23.42; Rotterdam: 12.07-0.00; Sche- veningen: 10.44-23.19; IJmulden: 11.30- 0.00; Den Helder: 1.54-14.08; Harllngen 4.18-16.47; Delfzijl 6.29-19.31 halfrond hoort u morgen iets. Op het zeer noordelijk gelegen Canda- dese eiland Ellesmere zijn op 4 en 5 oktober van dit jaar al tempera turen van -25 tot -30 graden waar genomen. De NMB helpt u snel aan geld om nü uw plannen te verwezenlijken. Vraag naar het Speciale Woningkrediet. Leningen vanaf f 2.p00,-. Looptijden van 3 tot 8 jaar. Voor alle andere doeleinden is er de P.L. Inlichtingen bij alle NMB-kantoren. NEDERLANDSCHE M1DDENSTANDSBANK Voor het 'grote onderhoud' uwinbouwkeuken uw open haard uw badkamer uw parketvloer

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5