Een op de vijf gaat wel eens naar 'genezer' Voorlichting over onze voeding afgekraakt Christelijk onderwijs acht de vrijheid van onderwijs bedreigd Drie zwaar gewapende mannen vluchten voor gewapende juwelier Tom Mix nmmentaar Dit is de mens Dit is zijn leven KIJK Dit is waar het om gaat akantie in Spanje Geneeskunde weet er niet goed weg mee -jazekamp komt horeca et tegemoet „Ik heb net'n Amro Spaarboekje bij ze genomen. Ik zeg tegen m'n man: ik wil ook eens serieus gaan sparen, ik ga een spaarboekje nemen. Dus ik gelijk Fh"| naar de Amro hier. Want als je 't IJÖJ doet, moet je't ook goed doen. Goeie zet,hè?" 'Onvoldoende en verwarrend', zeggen drs. A. G. Fransen en prof. D. den Hartog Per ongeluk neergeschoten Jongen beschoten met een luchtbuks JNDAG 13 OKTOBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 (ADVERTENTIE) Ton Jacobs"(31 jaar) studeerde in '72 af als landbouwkundig ingenieur. Scriptie: de economie van Peru vóór en tijdens de revolutie van de middenklasse. In '66 Dominikaan geworden, leidt ir. Jacobs nu samen met een groepje medebroeders een landbouwvoorlichtingsprojekt in een arme streek in Peru. Waar hij de mensen leert zichzelf te helpen en zo een goed bestaan op te bouwen in een levende gemeenschap. naar zijn film vanavond om tien voor tien op KRO-tv Ned. I. Het is belangrijk, dat er nog mensen zijn (missionarissen), die ons lastig blijven vallen over het geluk en het recht van de mensen ginds. Daarom brengt de KRO in de filmserie "Mensen zonder grenzen" zes (van onze 7000) missionarissen op de tv. Niet als "helden", maar als mensen van vandaag. Die vanuit hun religieuze inspiratie hun medemensen helpen. Op weg naar een hoopvol samenleven waar men niet leeft van brood alleen, maar waar dat "brood" toch wel erg belangrijk is. De serie "Mensen zonder grenzen" werd samen met de hieronder genoemde organisaties voor bereid. Dat Nederland zich mede-verantwoordelijk weet voor zijn missionarissen, blijkt uit.de belangstelling en de - onmisbare - steun die deze organisaties krijgen. Ook van KRO radio en televisie. Ook bij deze jubileum-aktie. akli# Is een initiatief van de KRO samen mei de isa, Mensen In Nood/Caritas, Miva, Pauselijke Missie- en. Vaslenaklie en Week Nederlandse Missionaris. MENSEN ZONDER GRENZEN giro 1566Hilversum oproep tot een toeristische boycot Spanje zal wel niet zoveel effect Jben. Wie het hele jaar in een bmerdonkere fabriek zijn dagen wil wel eens een veertien dagen uc! en braden bij Torremolinos. Die pioefte zal na de vertoning in echt heus bij de meeste mensen zijn weggenomen. En voorzover zouden twijfelen, hebben de reis- S^eau's ons inmiddels doen weten dat t de kleine Spanjaard, die het toch o zwaar heeft onder Franco, door absentie getroffen zou worden, je de meeste reisorganisatoren wil iven, dan moet men juist erg veel Spanje met vakantie gaan, tot ist en versterking van de eenvou- mensen langs de zonnekusten. oe4nu, dit is een onware voorstelling zaken. Het toerisme heeft het 36r imen van de arbeidende Spaanse Diking nauwelijks doen stijgen. De Dfflsten vloeiden vooral in de kas- van grote ondernemingen, geld- ïters, grootgrondbezitters en van regering. O ijn studie over dit onderwerp zegt Amerikaanse hoogleraar Manuel (The limits of economie ijn wth in Spain) dat een kleine groep kiers en industriëlen de Spaanse lomie beheersen. Tussen hen en de itgrondbezitters, die vooral politie- ivloed hebben, bestaat een hechte ntie. Deze groepen worden be legd door een arbeidersbeweging, ly steeds radicaler wordt. topmensen in de economie staan lirect contact met de leiding van regeringsapparaat. Daar hebben ipersoonlijke relaties en in vele h Ilea bleken personen onderling isselbaar. Wanneer de winsten uit Ij toerisme iets zouden verminderen, van opdrogen maar niet te spre- dan zou de kern van de onder kers in Spanje getroffen worden, de kleine man in de eerste ld F! raard zullen deze topmensen, hu positie verder bedreigd 0CLdt, hun druk op de bevolking o« [roten. Doch er zijn tekenen dat Ipanjaarden dit er voor over heb- onder meer in de hoofdstad van toerisme, Malaga, de komende maanden voor de da'issing komt te staan, waar hij de intie zal doorbrengen, doet er lijli-d aan, deze overwegingen bij zijn e i uit te betrekken, hes r ei Van onze redacteur wetenschappen ZWOLLE Tussen tien en twintig procent van de Nederlandse g bevolking gaat wel eens naar een niet-erkende genezer een krui- dendokter, magnetiseur of wat dan ook. De 'officiële' geneeskunde "T T 1 in-tt weet daar niet goed weg mee, vooral omdat deze stroom voor een V GI*lTUllZ6li LOGli Gil liU. belangrijk deel terecht aan eigen falen kan worden toegeschreven. iï trei een verslaggever HAAG Staatssecretaris Ha- tmp (economische zaken) is ingegaan op de verzoeken van horeca om de btw op dranken ig te brengen van zestien naar 1 procent en de voorgestelde ac- k® sverhoging op gedistilleerd en per 1 januari 1976 ongedaan Jnaken. 4nJeen brief aan de nationale bond ondernemers in het horecabe- Jf schrijft de staatssecretaris 'al- ^kjbegrip' te hebben dat de horeca aangekondigde lastenverzwaring Jijst. Hij kan op het eventueel edaan maken van de accijns- hoging echter niet Ingaan, mede iat de opbrengsten van btw en jnzen deel uitmaken van een al uiterst gecompliceerd dek- iplan van de regering, de brief, die een antwoord is op overleg dat op 25 september d gevoerd tussen de staatssecre- en delegaties uit de horecawe- zegt de staatssecretaris dat de Itie van de horecabedrijven hem zorgen baart. Hij tracht dan zoveel mogelijk daadwerkelijke bj|P te geven, zoals door de inmid- in werking getreden regeling n e r overheidsbijdragen in de aan- tosten van sanitaire accommo- ter.le en brandveiligheidsvoorzie- aalsen, alsmede door rentefacilitei- zo schrijft hij. oeïi Se? 'et. maar op. Ellen zich met parfum aan het Opuiten.' Het probleem wordt bij voorkeur genegeerd. Maar de overkoepelende artsenorganisatie KNMG heeft op haar jaarilijkste congres zaterdag in Zwolle, een behoedzame verkenning gewaagd onder de titel 'De genees kunde en haar randgebieden.' Voor zover een verkenning ook een gedachtenwlsselong inhoudt, is dat grotendeels mislukt. In de sectie vergadering over acupunctuur (de Chinese naald prlktechniekbleek daar geen tijd voor over te blijven, in de sectie over antroposofische geneeskunde was het zelfs niet eens de bedoeling: daar werd alleen maar informatie verschaft. Toetsing De derde sectie, over homeopathie, leverde een concreet resultaat. De homeopaten, aangevoerd door de Amsterdamse privaatdocent Van 't Riet, zegden medewerking toe aan een wetenschappelijke toetsing van hun resultaten. Principieel bleef ook daar de situatie uitzichtloos. Dokter Van 't Riet zette het systeem uiteen hoe ziekteverschijn selen homeopathisch aangepakt wor den met minieme hoeveelheden van een geneesmiddel dat in grote re doses juist diezelfde verschijnse len veroorzaakt. En de Leidse farmacoloog prof. dr. E. L. Noach demonstreerde dat dat systeem wetenschappelijk en lo - gisch volstrekt in de lucht hangt, wat niet betekende dat het in de praktijk niet soms verrassend goed zou werken. Discussie ls bij een dergelijke stand van zaken ook niet goed mogelijk. Maar de resultaten zullen dus nu systematisch worden bekeken. De beperkte keuze van in Zwolle behandelde randgebieden was on der andere bepaald door de om standigheid dat op deze drie terrei nen wel erkende artsen werkzaam waren, zij het dat ze zich weinig bezighouden met wat ze op de uni versiteit hebben geleerd. Men kon deze verkenningen uitvoeren in ei gen kring, zonder al te omstreden figuren te laten optreden Pijnbestrijding De enige niet-medicus was de Bel gische acupuncturist Struelens, die ook in Nederland heeft gewerkt, zij het steeds onder medisch toezicht en verantwoordelijkheid. Dat acu punctuur als pijnbestrijding werkt, staat vast. Er werd een indrukwek kende demonstratiefidm gedraaid van een amandeloperatie bij een medisch student in Rotterdam Maar het toepassingsgebied bij ope raties zal zeer beperkt blijven, meende ook Struelens zelf. De Chi nese filosofie achter de acupunc tuur, niet alleen voor pijnbestrij ding maar voor de totale genees kunde, bleef voor de buitenstaander ook na de uiteenzetting van J. D. van Buren volstrekt duister. Wel kon de Amsterdamse prof. dr. P. E. Voorhoeve voor acupunctuur als pijnbestrijding wat openingen vin den in de 'officiële' wetenschappe lijke theorie over pijn. Dat ook die moderne theorie het verschijnsel pijn nog niet helemaal kan begrij pen, maakt zulke openingen er in ieder geval niet kleiner op. In de antroposofische sectie ging het bewust niet om confrontatie maar om uiteenzettingen. De aan hangers willen de mens als geheel zien en bij ziekte het kennelijk verstoorde evenwicht tussen de on derdelen helpen herstellen. Wat men zich daar praktisch bij moet voorstellen, kwam niet duidelijk uit de verf. Buiten verzekering De randgebieden van de genees kunde vallen niet alleen buiten het uiversitaire onderwijs (op Van 'tRiet als privaatdocent na), maar book buiten de sociale verzekering. Beide verschijnselen moeten nu maar eens afgelopen zijn, vond WD-Kamerlid dr. K. van Dijk in een klassiek-liberaal betoog. Hijzelf was overigens in een randgebied probaat van zijn ischias af geholpen. Zowel het betoog als het voorbeeld leverden hem weinig sympathie op van prof. dr. A. de Froe, die het congres sloot met een 'filosofische nabeschouwing.' Het uitoefenen van de geneeskunst is in Nederland vol strekt vrij, zei De Froe. Iedereen mag het doen, en moet het soms zelfs (bijvoorbeeld na een half ver dronken iemand uit het water te hebben gehaald). Er is maar één Contrasten in vervoer. Dat was het motto dat de stichting 'Paard en Koets' een optocht van de meest uiteenlopende vervoermiddelen in Amsterdam meegaf. Op de foto: een oude verhuiswagen, bespannen met drie paarden, en daarachter een moderne verhuisauto. beperking: wie er zijn beroep van wil maken, moet een diploma heb ben. En zo moet het, ter bescher ming van de patiënt maar liever blijven. En wat die ischias betreft, zo zijn er honderden verhalen. En er zijn ook honderden verhalen van mis lukkingen. De geneeskunde heeft zich ontwikkeld door zulke verhalen met dergelijke methoden te onder zoeken en in behoorlijke statistie ken te toetsen, en dat is ook de manier om verder te komen. 'De' geneeskunde, aldus prof. De Froe, omvat alles wat zieke mensen blijkt te helpen, onafhankelijk van de vraag of we begrijpen waaróm het helpt. 'Niemand heeft daarvan ooit de grens aangegeven, en aan zo iemand hebben we ook geen behoefte.' Waarom bepaalde dingen helpen, is niet alleen in de 'randge bieden' onduidelijk, maar in heel wat onderdelen van 'de' geneeskun de ook. Wat de discussie met de mensen uit de randgebieden zo on mogelijk maakt, is dat achter hun systemen vaak een theorie staat met een kern van onaantastbaar geworden geloof. GIETHOORN De 72-Jarige T. Schipper uit Giethoorn is zaterdag uit een appelboom gevallen en over leden. De bejaarde man was aan het oogsten. Hij had bij de val onder meer een schedelbasisfractuur opge lopen. Van een verslaggever AMSTERDAM De 58-jarige juwelier A. M. A. Grimmon uit de Kalverstraat in Amsterdam, heeft zaterdagmiddag drie gewapende overvallers op de vlucht gejaagd door naar zijn eigen automatisch pistool te grijpen dat schietklaar onder de toonbank lag. De drie mannen zijn gevlucht, hoewel ze het wapen uit de han den van de juwelier gristen voordat er geschoten werd. Hun verrassingseffect was echter ver loren gegaan. De overval ging te lang duren, en ze namen de vlucht. De heer Grimmon raakte in ge vecht met de drie overvallers. Tijdens de worsteling wist hij het pistool te pakken maar dat werd hem afgepakt. Het drietal is er vandoor gegaan met als buit alleen het automatische wa pen. Bij hun overhaaste vlucht lieten ze een tas in de winkel achter waarin zich nog een gela den geweer met verkorte kolf bevond. Het drietal verdween door een van de stegen van de Kalver straat naar het Roikin. Daar stond een gestolen Sim ca, waar in ze wisten te verdwijnen. De wagen is korte tijd later terug gevonden op de Gramburgwal. Volgens ooggetuigen had een van de overvallers een nylon kous over het hoofd getrokken. De andere zou een karabijn met afgezaagde loop in de aanslag hebben gehad waarmeee hij de heer Grimmon bedreigde. Maar de laatste liet zich niet intimi deren. waarna het gevecht ont stond. Ondanks een onmiddellijk gesla gen alarm, slaagdien de surveil lance-auto's van de politie er niet in de daders op te sporen. Van onze onderwijsredactie UTRECHT De minister van onderwijs zal er goed aan doen de vrijheid van onderwijs niet teveel vanuit de actualiteit te inter preteren, maar de vormgeving van hetgeen hij maatschappelijk noodzakelijk acht, eerder moeten enten op het grondwettelijk recht dat na honderd jaar zware strijd als een historische verworven heid is verkregen. Aldus het OHU-Kamerlid drs. Van Leijenhorst zaterdag op de jaarver gadering van de Vereniging voor (ADVERTENTIE) protestants-christelijke kleuter- en basisonderwijs in Utrecht. Discus sieonderwerp van deze vergadering, die door minister Van Kemenade van onderwijs werd bijgewoond, van 'waarheen met ons christelijk onderwijs?'. De Kamerleden Van Leijenhorst en Hermes (KVP) leid den de discussie In. Drs. Van Leij enhorst zei dat het christelijk on derwijs naar binnen en naar buiten toe een gevecht moet leveren. Al lerlei maatregelen van de overheid kunnen een bedreiging vormen voor de christelijke school. De in breng van het bijzonder onderwijs zal meer dan tot nu toe gebeurt serieus genomen moeten worsen. Daarnaast moet de regering eens royaal over de brug komen om het de landelijke onderwijsorganisaties mogelijk te maken hun eigen ach terban op gepaste wijze te vertegen woordigen. De stortvloed van nota's vraagt veel studie en tijd en daar voor ontbreekt mankracht en geld. Een andere bedreiging is de aange kondigde verhoging van de stich tingsnormen, waardoor het een utopie wordt om in nieuwbouwwij ken christelijke scholen te stichten. Bedreigd Van binnenuit wordt het christelijk onderwijs bedreigd omdat tot dus ver te weinig aandacht besteed is aan de vraag 'wal is en wat wil het christelijk onderwijs?'. De betrok kenheid met het christelijk onder wijs moet groter worden en over de inhoud van het onderwijs moet veel meer nagedacht worden, aldus drs. Van Leijenhorst. Op dit terrein is de christelijke school lelijk tekort geschoten. Er is werk aan de win kel om op alle terreinen het chris telijk onderwijs reëel gestalte te geven en misschien moet de tweede schoolstrijd vooral hier gestreden worden. Van een onzer verslaggevers DEN HAG De voorlichting over onze voeding is onvoldoende en vaak verwar rend (van de kant van de pers). Tot deze conclusie kwamen zaterdag enkele spre kers op het door het Nederlands Zuivelbureau georganiseerde congres 'Voeding en Gezondheid'. Drs. A. G. Fransen, directri ce van de Consumenten bond, constateerde dat Ne derland niet bepaald voorop loopt met wettelijke regelin gen, die de informatie aan de consument garanderen. Prof. dr. D. den Hartog, voorzitter van de Voedings raad, spuwde zijn gal over de pers. Hij noemde als voorbeelden van misleidende voorlichting de volgende uitspraken: 'Yoghurt is kan kerverwekkend, meervoudig onverzadigde vetzuren zijn kankerverwekkend, melk is schadelijk vanwege zijn lac tose, vitamine C helpt tegen verkoudheid enz. De voor lichting moet hiertegen op boksen en de gelanceerde uitspraken tot normale pro porties terugbrengen,' aldus prof. Den Hartog. Hij gaf ook de reclame een veeg uit de pan: 'De recla me doet er vaak een schepje bovenop met overdrijving als 'melk moet', 'suiker maakt slank', hele of halve onwaarheden en de arme leek weet niet wat te doen of te denken. Reclame wordt over het algemeen wel kritisch bezien en in zekere mate gewantrouwd artikelen worden vaak als waar aangenomen (als het niet waar ls, zouden ze het toch niet mogen drukken, is de reactie van het publiek).' Gelaten De professor vervolgde: 'On rijpe artikelen, reclame en antireclame (de schadelijk heid van een voedingsmid del vin een artikel) en voor lichting tezamen kunnen zo danig verwarrend werken dat er een soort gelaten stemming ontstaat, die maakt dat een gewenst ge- drags-(voedings) patroon van de consument daardoor niet gewijzigd wordt. Zeker niet als ook nog huisarts, consultatiebureau-arts en specialist tegengestelde me ningen op het gebied van de voeding verkondigen.' Professor Den Hartog had vastgesteld dat bij discussie groepen van hulsvrouwen, die hij had mogen leiden het bovenstaande steeds naar voren kwam. Tijd schriften als de Consumen tengids en Koopkracht acht te hij echter betrouwbaar en prees hij als 'sterk corrige rende' krachten. Mej. Franssen, directrice van de Consumentenbond, merkte op dat uit onderzoek is gebleken, dat het voe dingspatroon afhankelijk is van de gezinssituatiem 'Ge zinnen bijvoorbeeld met.in tellectuele werkende moe ders, blijken vaak maar wat aan te rommelen met de voeding. De kinderen krij gen vaak 's avonds geld voor snacks of voor de Chinees', aldus drs. Franssen. Zij zei vervolgens: 'Ons hui dig onderwijs is er niet op gericht jongemensen op te leiden voor hun rol als con sument. Alleen in het huis- houdonderwijs voor meisjes wordt aandacht gegeven aan het leren beoordelen en kie zen van hetgeen men in koopt en met name de kwa liteit van de voeding komt daar uitvoerig ter sprake. Dit onderwijs echter bereikt slechts dertig procent van de vrouwelijke jeugd. Van alle anderen, meisjes zowel Drs. A. G. Fransen als jongens, kan gezegd worden dat hun gedrag als consument zich ontwikkelt vrijwel zonder formele scho ling, en slechts op grond van de ervaring die zij thuis of elders In de praktijk van het dagelijkse leven opdoen'. De omvang van de voorlich ting van het Voorlichtings bureau voor de Voeding noemde zij onvoldoende, omdat deze 'in geen verhou ding staat tot de vele tegen gesteld werkende krachten in de reclame.' 'Inperking van de reclame voor pro- dukten die, gezien hun plaats in het voedselpakket van de reclame-doelgroep, gevaarlijk voor de gezond heid kunnen zijn, lijkt me in combinatie met een ster ke intensivering van de voorzichtig noodzakelijk. Het verbieden van gezon- heidsclaims en gezondheids- suggesties voor levensmidde len is daarnaast gewenst', besloot mej. Franssen. Het KVP-Kamerlid Hermes ging met name in op het stimulerings beleid. Hij waarschuwde ervoor dat (SBD) zich met zaken gaan bezig houden waar het onderwijs niets mee te maken heeft, zoals de gezin de schoolbegeleidingsdiensten mee te maken heeft, zoals de gezins omstandigheden van ouders. Een SBD moet dienstverlenend zijn en niet beleidsbepalend. Het doel van stimulering moet zijn de leerkrach ten zo deskundig te maken dat ze straks zelf onderwijsvernieuwingen kunnen uitvoeren. Minister Van Kemenade zei in een korte toespraak te hopen dat de contourennota waarin hij een on derwijsbeleid op langere termijn heeft geschetst, door iedereen gele zen wordt, niet alleen door onder wijsmensen op bestuurlijk niveau, maar door alle leerkrachten en ou ders. Hij vertelde dat tot nu toe meer dan de helft van de extra leerkrachten die in het kader van zijn stimuleringsbeleid aan de scholen zijn toegewezen, wordt ge bruikt om de klassen te verkleinen. Een derde van de extra leerkrach ten wordt voor specifieke steun, zoals remedial teaching gebruikt. En Van Kemenade vond dat dit soort hulp onderwijskundig eigen lijk zinvoller was en meer effect sorteerde dan het verkleinen van de klassen. ROTTERDAM De 19-jarige H. J. Mevburg uit Rotterdam is in een bar aan de 's-Gravendijkwal per ongeluk neergeschoten. Hij werd ge troffen door een kogel toen een andere bezoeker van de bar onvoor zichtig met een pistool manipuleer de. Het slachtoffer is geopereerd in het Dijkzigtziekenhuis en is thans buiten levensgevaar. De man die schoot is gearresteerd. ROTTERDAM De 14-jarige Jan Soetens uit Rotterdam is slacht offer geworden van een schutter die met een luchtbuks schoot. De jongen werd op de Kanaal weg getroffen door een kogeltje van een wind buks. Hij voelde een stekende pijn in zijn borst en zag bloed door zijn kleren komen. De Jongen heeft toen aan voorbij gangers gevraagd of ze hem naar het Sophia kinderziekenhuis wilden brengen. Daar heeft men de jongen geopereerd. Er was een bukskogeltje de borstkas binnengedrongen. De jongen maakte het gisteravond redelijk goed. De politie heeft de schutter nog niet kunnen opsporen. (ADVERTENTIE) 'n TIC-JE BETER DU8BELE JENEVER 50% besparing I ifc 'U gebruik i imrrietfi maar de b#lf tlecD half borrelglaasje) en .maakt dus 2x zoveel longdrink'; uit een fles. Dal betekent:perlongdrink 50% besparing in geld en in alcohol-gebruik. Twee nieuwe producten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3