Iran zou in Zuid-Afrika uraan kopen Uraan Politie zoekt ontvoerde dr. Herrema nu in Dublin Peking is in staat Moskou te treffen netNieuwe Haagse Courant enmetNieuwe Leidsc Courant Indezekrant Praten over Oranje ïgezegd Voorlichting over voeding faalt - pag. 3 Het onderwijs vraagt -'C Washington Post: in ruil voor verf ij kin gsf abriek aby zou na ishandeling ijn overleden Margarineprijs 2 cent omlaag Bij Shell-Pernis 400 mensen weg Geen 'pardon' voor illegale gastarbeiders Net sluit zich langzaam' )roog fief van politie In weggebruikers Lange-af stands raketten in China En dat levert Trouw dan. Een gepast ochtendblad. I Welkomstvoor Tfo hoort bij u. 33e JAARGANG No. 9649 MAANDAG 13 OKTOBER 1975 rouw Advertenties voor deze belangrijke rubriek moeten uiterlijk op donderdag (eerste post) in ons bezit zijn. rGAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA NIEUWE ZIJDSVOORBURGWAL 276-280, AMSTERDAM POSTBUS 859 TELEFOON 020-220383 ONNEMENT 13,52 PER MAAND 40,55 PER KWARTAAL 160,00 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74.64.148 GEMEENTEGIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS f 0,50 Kerk Gebedsdag voor ver drukten 2 Kunst Promenos-concert 7 Jubileum christelijke muziekbonden 7 Economie Voor het laatste bedrijf in de artikelenserie over de recessie klopten we aan bij bouwbedrijf H. Moes te Zwolle, dat op 1 januari eigendom zal worden van de werknemers. De onder neming is, ondanks de sterke teruggang in de bouwnijver heid, goed overeind gebleven. Het personeel van Moes is van mening, dat in het bedrijf geen plaats is voor het conflictmodel dat sommige vakbonden koes teren. Zij vinden overigens, dat het beleid in een onderne ming de zaak is van hen die er werken en niet van de vak beweging. Zie pag. 7. «i m Jaap ter Haar vindt dat dege nen die beweren dat hij een boekenfabriek is wel gelijk hebben, maar hij heeft dat nooit als schande gezien. 'Boe ken schrijven is mijn vak, als het ene boek af is begin ik aan het volgende, ik heb ge schreven om brood op de plank te hebben,' zei hij tegen Fred Lammers. Op pagina 6 een verhaal over de schrijver, die de laatste tijd ook erg actief is met schilderen. Christelijk onderwijs bezorgd 3 Kerkbladen 2 Commentaar 3 Mink van Rijsdijk 6 Uw probleem 6 Familieberichten 14 MÊÊÊÊÊÊÊÊÊBÊÊmÊÊIÊÊÊÊÊËÊBBËÊÊÊt tussenproces op de weg naar kern brandstof. binnen eigen grenzen te realiseren Goudprijs een verslaggever 9NINGEN De politie te Gro- gen heeft de 20-jarige ongehuw- 11. M. B. uit Groningen aange- den op verdenking haar kind zo ar te hebben mishandeld dat de y aan de gevolgen is overleden, vrouw heeft een gedeeltelijke aitenis afgelegd, sens de eigen lezing van de iw zou de vier maanden oude zich bij de voeding hebben likt. Daarna was het kindje geworden. De vrouw zou toen een buurvrouw zijn gegaan ma de beide vrouwen een dok- hadden gewaarschuwd. Aldus de ng van de vrouw, kind is echter overgebracht het academisch ziekenhuis r constateerde men dat de baby, wie uiterlijk weinig te zien was, itig schedelletsel had en ver- dene ribfracturen. Er kon in geval geen sprake zijn van een ïurlijke dood. eventuele motief van de vrouw liet bekend. Van onze ecnomische redactie DEN HAAG De margarine wordt twee cent per pakje (van 250 gram) goedkoper en de halvarine een cent. Dit is te danken aan de daling van de grondstoffenprij zen op de wereldmarkt. De Bond van Nederlandse Margari nefabrikanten voegt hieraan toe, dat deze verlaging van de fabrieks prijzen met enige vertraging te merken zal zijn. Van onze economische redactie ROTTERDAM Shell-Pernis wil tegen eind 1977 vierhonderd man kwijt. Dit betekent echter niet dat deze mensen worden ontslagen. Dit heeft directeur Montijn de onder nemingsraad meegedeeld. De inkrimping denkt Shell-Pernis te bereiken door natuurlijk verloop en door het aanbieden van ander werk, De inkrimping bij Shell-Pernis (pe- tro-chemie) houdt verband met de slechte economische toestand en met structurele veranderingen. Als gevolg van de energiecrisis is er minder vraag naar bepaalde pro- dukten, waardoor overcapaciteit be staat. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM Zuid-Afrika zou op het punt staan, een contract voor de levering van 14.000 ton uraniumoxide aan Iran af te slui ten. Dit schreef de Washington Post gisteren in een bericht dat de bron van dit nieuws in het midden liet. Het zou de omvangrijkste verkoop van het ruwe materiaal voor kernbrandstof uit de ge schiedenis zijn. Als onderdeel van de overeenkomst zou Iran financieel gaan deelnemen in de grote fabriek voor verrijking va*i uranium, die Zuid-Afrika vol gens een grotendeels zelf ontwik keld procédé wil gaan bouwen. Tegen de huidige wereldmarktprij zen kost 14.000 ton uraniumoxide ongeveer 1.8 miljard gulden. Iran heeft vier kernenergiecentrales in aanbouw en nog enkele in bestel ling. Het land heeft verklaard er tegen het einde van de eeuw twin tig te willen hebben, teneinde zijn aardolievoorraden te sparen voor bestemmingen waarvoor die niet vervangen kan worden, zoals de petrochemische industrie Twee aspecten Volgens de Washington Post heeft, de overeenkomst met Zuid-Afrika twee belangrijke aspecten: de ver spreiding van kernwapens wordt een grotere dreiging en de greep die Amerika had op de markt van verrijkt uranium voor elektriciteits opwekking wordt gebroken. Als het bericht juist is, gaat Iran wel een zeer centrale rol spelen op die markt. Eerder dit jaar maakte een Iraanse financiële deelneming in het door Frankrijk geleide ver rijkingsconsortium Eurodif ook al opmerkelijke indruk. Die stap maakte deel uit van een transactie waarbij Frankrijk aan Iran een aantal kerncentrales gaat leveren. Een Iraans-Zuidafrikaans contract past in zoverre logisch in de tot nu toe bekende feiten, dat nog niet duidelijk was waar Iran het urani um vandaan dacht te halen om zijn kerncentrales mee te bedrijven. Zuid-Afrika ligt op dat terrein dui delijk in de markt, maar ontwik kelde nogal geforceerd een eigen verrijkingstechniek, om de toege voegde waarde bij dit noodzakelijke De financiering zou Zuid-Afrika met zijn door de ingezakte goud prijs geplaagde economie voortref felijk uitkomen, en Iran zoekt naar passende belegging van zijn olie dollars. Een politieke vraag is, wat een dergelijk contract zou beteke nen voor Irans betrekkingen met zwart Afrika, die met name door de jongste olieprijsverhogingen wat bekoeld, maar overigens goed zijn. Zaterdag nog, kondigde de Soeda- nese minister van binnenlandse za ken Ghandour aan, dat de zwarte Afrikaanse landen al het mogelijke zullen doen om de samenwerking op het gebied van kerntechniek tussen West-Duitsland en Zuid-Afri ka te verhinderen. Een dergelijke samenwerking, aldus Ghandour. zou -leiden tot confrontaties op het ge bied van kernwapens. Met een ver- rijkingsfabriek kan uranium ook zover worden verrijkt dat er kern bommen mee kunnen worden gp- maakt, zij het dat de fabriek daar voor wel wat anders moet worden ingericht. Aan Zuid-Afrika's 'eigen' verrij kingsprocédé schijnen Westduit.se invloeden niet geheel vreemd te zijn. Daarover ontstond in Bonn onlangs een stevige politieke rel, die nog werd aangewakkerd door de deelname van Kraftwerkunion aan een internationale inschrijving voor de levering van een grote kerncentrale in Zuid-Afrika. Zoals bekend is bij deze inschrijving in het kader van een ander industrieel consortium ook een Nederlandse combinatie onder leiding van Riin- Schelde-Verolme betrokken De Nederlandse regering voelt wei nig voor een generaal pardon voor illegale gastarbeiders. De kans dat de Tweede Kamer en de regering bij de behandeling van de begro ting van justitie daartoe besluiten is erg klein. Dit lieeft staatssecretaris Zeeval- king zaterdag gezegd tijdens een demonstratie van illegale gastarbei ders op het Binnenhof in Den Haag. Ongeveer 1500 man waren naar Den Haag gekomen om te protesteren tegen de huidige rege ling volgens welke een illegale gast arbeider zich kan laten 'regularise ren', ofwel legaal worden. De staatssecretaris zei de demon stranten dat regering nu eenmaal de oplossing via regularisering heeft gekozen en dus weinig voelt voor de oplossing via een generaal pardon, maar dat hij zich niet kon vast leggen zo lang het parlement nog geen uitspraak heeft gedaan. DUBLIN (Reuter AP UPI) Het zoeken naar de ontvoerde Nederlandse industrieel dr. Tiede Her rema heeft zich zaterdag op Dublin geconcentreerd, nadat de vermoedelijke ontvoerders, de 27- jarige Eddie Gallagher en de 19-jarige Marian Coyle, daar de laatste 24 uur waren gezien. tugal maakt op het ogenblik -ussische revolutie van 1917 le Parijse studentenopstand 1968 tegelijkertijd mee. De socialistische leider Mario Soares Proog en vrij zonnig, maar in pet zuiden van het land gelei delijk meer bewolking in de fcogere niveau's. Matige tot Tjachtige oostelijke wind. Maximum-temperatuur om- Itreeks 10 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: Meer bewolking maar hoofd- »akelijk droog. Minder koud. Van onze sportredactie AMSTERDAM Iets meer dan twee dagen voordat het Neder lands voetbalelftal de sleutelwed strijd uit de voorronden van het Europees landenkampioenschap tegen Polen speelt, moet een ge sprek in Zeist nog voor de nodige rust gaan zorgen. Vandaag zullen na aankomst op het KNVB Sport centrum Oranje-aanvoerder Jo- han Cruijff en Ajacied Ruud Krol in conclaaf gaan met bondscoach Georg Knobel en de PSV'ers Jan van Beveren en Willy van der Kuylen. Beide laatsten zullen zich ten opzichte van Cruijff en Krol moeten verdedigen voor hun pu bliekelijke stellingname na de met 41 verloren wedstrijd in Katowice tegen datzelfde Polen. De PSV'ers verweten toen en later in enkele interviews en ge sprekken een aantal van de oudere Oranje-spelers gebrek aan inzet. Tevens vroegen zij zich af of het wel zin had op deze wijze met het Nederlands elftal door te gaan. Bondscoach Knobel heeft de afge lopen weken getracht de contro verse zoveel mogelijk te lijmen door enerzijds toe te geven aan de PSV-wensen (het niet opne men in de selectie van Willem van Hanegem is er een voorbeeld van) en anderzijds zich niet te veel af te zetten tegen de geves tigde namen in het team. Johan Cruijff, gisteren al in Amsterdam: 'Op het ogenblik is het zeker niet altijd een pretje voor Oranje uit te komen. Als het zo in de toe komst zal moeten, hoeft het voor mij echt niet. Ik wil wel eens weten, waar die PSV'ers hun kri tiek vandaan halen.' Gisteren vond de politie in Dublin een auto, die mogelijk door de ont voerders is gebruikt voor de rit van Limerick (waar dr. Herrema tien dagen geleden ontvoerd werd) naar Dublin. De politie heeft aan de bevolking van Dublin gevraagd contact op te nemen met de autori teiten wanneer iemand een huis verhuurd heeft aan mensen met een Noordiers accent. 'Wij halen het net aan', zei een woordvoerder van de politie gisteren. De ontvoerders hebben volgens het Ierse blad Sunday Independent nieuwe eisen gesteld voor de vrijla ting van Herrema, Zij vragen on dermeer de onvoorwaardelijke vrij lating van dr. Rose Dugdale, lid van de IRA. Volgens een IRA- woordvoerder is Eddie Gallagher, één van de vermoedelijke ontvoer ders van dr. Herrema, nog altijd smoorverliefd op Rose Dugdale Dit zou ook een reden kunnen zijn dat de ontvoerders de eis dat ook de IR A-leden Kevin "Mallon en James Hyland vrijgelaten moeten worden, hebben laten vallen. Nederland Volgens de Sunday Independent hebben de ontvoerders verder een vrijgeleide naar een nader aan te duiden vliegveld gevraagd en een vliegtuig met minstens acht plaat sen en met voldoende brandstof om naar Nederland te vliegen, waar Herrema tegen een nog niet ge noemd bedrag zal worden ingewis seld. De ontvoerders zouden verder van de Nederlandse regering een vrije aftocht met een vliegtuig naar een nog nader te noemen land hebben gevraagd. Een woordvoerder van Ferenka, de fabriek waarvan dr. Herrema direc teur is, noemde het bericht in de Sunday Independent 'onverant woordelijke speculatie'. Volgens Fe renka en ook volgens de priester Donal O'Mahony die als bemiddelaar optreedt, is sinds donderdag niets meer rechtstreeks van de ontvoer ders vernomen. De Sunday Independent schreef tenslotte ook nog dat vrienden van de ontvoerders aan verslaggevers van de krant hebben gezegd dat zij proberen met de IRA te onderhan delen om 'te proberen drie mensen van de dodenlijst te doen schrap pen'. Dat zouden Eddie Gallagher, Marion Coyle en een derde, niet nader genoemde, persoon zijn, al dus het blad. Als het bericht in de krant Juist is, zal de oplossing van deze ontvoe ringszaak een stuk moeilijker wor den. De Ierse regering heeft vanaf het begin gesteld dat geen gevan genen zullen worden vrijgelaten. De Ierse minister van buitenlandse zaken, dr. Garret Fitzgerald, zei gis teren voor de radiop. dat als op de eisen van de ontvoerders zou wor den ingegaan, zich een hele reeks incidenten ?ls deze zou kunnen voordoen, met rampzalige gevolgen voor de economische investeringen in Ierland. WASHINGTON, PEKING (Reuter, AFP, UPI) De Chinese Volksrepubliek heeft een tweetal lange-afstandskernraketten ont wikkeld die een bereik hebben dat groot genoeg is om doelen in het Europese deel van de Sowjet-Unie te treffen, zo heeft het gezaghebbende Amerikaanse blad Aviation gisteren gemeld. Volgens het blad zijn de raketten van het type CSS-X-3 en hebben ze een actieradius van 5600 kilometer, waardoor zelfs Berlijn binnen het bereik komt te liggen. De raketten zijn volgens Aviation voorzien van een kernlading van drie megaton elk. De raketten zouden geplaatst zijn in ondergrondse lanceer-silo's. "Was net uw brief aan 't open- De Russische vertegenwoordigers bij de SALT-besprekingen in We nen, voor een beperking van de strategische kernwapens, zouden volgens Aviation zo onverust zijn over deze wetenschap dat zij de Amerikanen hebben verzocht om toestemming voor de bouv van een tweede radar-verdedigingssysteem, hetgeen onder het huidige SALT- akkoord verboden is. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft eerder dit jaar mee gedeeld dat de ontwikkeling van de Chinese kernraketten langzamer verliep dan men in China voorzien en gehoopt had. De Amerikanen hebben van de CSS-X-3 voor hun eigen grondgebied niets te duchten. In Washington maakt men zich volgens het ministerie hoofdzake lijk zorgen over de ontwikkeling van een Chinese intercontinentale raket met een bereik van ongeveer 12.000 kilometer. Deze zal volgens het ministerie van defensie in Was hington niet voor het midden van de jaren tachtig gereed zijn. Teng Hsiao-ping De eerste vice-premier van China, Teng Hsiao-ping heeft een uitnodi ging om een officieel bezoek te brengen aan Joegoslavië, aangeno men. Het bezoek zal op een later te bepalen tijdstip plaatsvinden, zo stond gisteren in een Chinees-Joe- goslavisch communiqué ter gele genheid van het bezoek van een week dat premier Bijedic van Joe goslavië aan Peking heeft gebracht. In het communiqué staat verder dat tijdens het bezoek van Bijedic is besloten tot de oprichting van een Chinees-Joegoslavische com missie voor het bevorderen van de handelsbetrekkingen tussen beide landen. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Henry Kissinger heeft zaterdag meegedeeld dat hij niet gelooft dat zijn bezoek aan China van deze week en dat van president Ford later dit jaar tot resultaat zal hebben dat de Vere nigde Staten China diplomatiek gaan erkennen. 'Wij zijn van plan het normalisatieproces tussen ons land en China geheel door te voe ren, maar dat zal bij dit bezoek waarschijnlijk nog niet geheel rond komen, hoewel ik enige vooruitgang niet uitsluit', aldus minister Kissin ger. Uraan is hetzelfde als uranium, alleen vernederlandst en minder gebruikelijk. Dat het toch in die kop boven aan staat, komt alleen omdat die anders te breed werd. Er is pas- en meetwerk nodig om de internatio nale nucleaire stoelendans te volgen. Nieuwe abonnee:- Straat- Plaats:- Opgegeven doon Naam: -Giro: Betaalt per kwartaal Adres:_ Plaats Ik onlvang graag: O I fraaie zwart-kunstlcrieren onderzetters met zilver bedrukte ouder wetse locomollefmodellen. Werkelijk een sieraad op uw tarel. O Praktische, kleurrijke eeuwigdurende rlemkalender. Modern, ori gineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. O Tekening 14 1 O Tekening IJ 2 O Tekening IJ 3 O Tekening IJ 4 De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de. envelop: De Christelijke Pers," antwoordnummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. b t 1 rrn..xn

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1