'Regering wil de illegalen land graag uitwerken' Jasperina stralende engel van Amsterdam Arts moet over grens van zijn specialisme blijven heenkijken F HOE VERKOOP JE MORGEN EEN GLOEDNIEUWE OF OUDE IJSKAST familie Dagelijks over de krant oma Met behulp van regularisatieregeling adverteer in de krant Frankenslag docent(e) Streekziekenhuis Sint Elisabeth hoofd verpleegkundige verpleegkundige "DUINHAGE" 's-GRAVENHAGE ERVAREN VERPLEEGSTER ZIEKEN-VERZORGSTER Drie alternatieven op congres KNMG Politieman richt fonds op voor Spaanse collega's TERDAG 11 OKTOBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 door Huib Goudriaan AMSTERDAM 'De regering is doelbewust bezig met behulp van de regularisatieregeling de illegalen het land uit te krij- zegt een woordvoerder van de Stichting Marokkaanse Mi granten. Hij vertolkt hiermee de mening van vijftien organisa ties van gastarbeiders, die sa menwerken in het landelijk sa menwerkingsverband van bui arbeiders. Dit ver- organiseert vandaag in Den Haag een demonstratie te gen de regularisatieregeling, die om één uur op het Malieveld begint. De Stichting Marokkaanse Migran ten verwijt de regering dat de iraktijk van het regulariseren (dit het gezondonaken van de illegale gastarbeid door de illegalen zo mo- [elijk een wettig verblijf in Neder- and aan te bieden) in strijd is met le gedane toezeggingen. 'Zo heeft ninister Boersma van Sociale Za- :en in een gesprek met de vaste Kamercommissie gezegd dat de ille galen een grote bijdrage hebben jeleverd aan onze economie, en dat ij daarom recht hebben op legali satie. In Rotterdam en Amsterdam, raar de grootste concentraties van ilegale arbeiders zijn, blijkt het iptreden van de politie echter vol- :omen in strijd met de uitspraak 'an de minister'. Vraag aan de Stichting: Wat ver- rijt u de politie?' Voor de verlange bewijsvoering, dat de illegaal voor 1 november ,974 Nederland moet zijn binnen gekomen, zijn volgens het mi nisterie van justitie nodig een wnkgeversverklarlng, maar ook )üs- of treinabonnementen of cor respondentie, die kunnen aantonen lat de man in Nederland was. Niet- emin is de politie meestal alléén «weden met een werkgeversver- laring. Bovendien wordt in de loor het ministerie voorgeschreven regularisatieregeling geen genoegen genomen met bewijzen die in het normale recht wel gelden zoals ge tuigen. Tegen de bewijsvoering via een werkgeversverklaring hebben wij als bezwaar dat de meeste ille galen in dienst zijn of waren van niet-bonafide werkgevers, zoals koppelbazen of bij de ondoordring bare wereld van de Chinese restau rants, die geen werkgeversverkla ring willen afgeven. Deze werkge vers schrijven de mensen niet eens in; ze krijgen aan het eind van de werkdag of - week hun geld en daarmee is de kous af. Sociale pre mies worden nooit afgedragen enz. Het verwondert ons dat deze werk gevers niet worden vervolgd, terwijl de beschermende arm van de over heid de illegale werknemer in de steek laat, als zijn werkgever wei gert een verklaring af te geven. Er is ook nauwelijks controle op de toepassing van de regularisatierege ling door het ministerie van justi tie. Opvallend is ook dat de politie in Utrecht weer andere maatstaven heeft dan de politie in Rotterdam en Amsterdam. In Utrecht wordt bijvoorbeeld een verklaring van de migrantenraad (een wettig gekozen vertegenwoordigend lichaam van de buitenlanders in Utrecht) dat de betrokkene voor november 1974 in Nederland verbleef, als bewijsstuk 'aanvaard. In Amsterdam envRotter dam worden verklaringen van or ganisaties van buitenlandse werk nemers niet aanvaard. De hele be wijsvoering gaat trouwens uit van een verkeerd uitgangspunt. De be wijsstukken die nu van de illegalen worden geëist, waren voor hen als illegaal juist stukken die hij moest vernietigen, omdat hij meestal voorwendde dat hij slechts een kor te periode hier verbleef als toerist. Hij was dus altijd bang dat de politie papieren zou vinden die op het tegendeel wezen. Veel Marokkanen werden Illegaal, doordat de Marokkaanse consul het paspoort voor maar drie of zes maanden verlengde. Liep deze peri ode parallel met de geldigheid van de verblijfsvergunning, dan werd gezegd: kom maar terug als de verblijfsvergunning is verlengd, terwijl de politie (die de verblijfs vergunning moet verlengen) hen weer verwees naar de consul met het advies eerst het paspoort maar eens te laten verlengen. Zo kwam crp Zo demonstreerden in april jl. gastarbeiders tegen de regularisa tieregeling. de betrokkene in een vicieuze cir kel terecht'. U verwijt de overheid dus willekeur en verdenkt Nederland ervan in deze tijd van werkloosheid de gast arbeiders kwijt te willen? 'Een voorbeeld van deze willekeur is het geval van een man, die gebruik wilde maken van zijn recht om in hoger beroep te gaan, voor herziening van de beschikking dat hij het land uit moest, en die toen voor dit doel bij de politie kwam. Hij moest zijn paspoort afgevenen hoorde: kom binnen veertien dagen maar terug met een vliegticket. Het hoger beroep was hem notabene geadviseerd op het centrale spreek uur waarop in Amsterdam de ille galen adviezen worden verstrekt. Nederland heeft gebruik gemaakt van de buitenlanders, toen er een goede conjunctuur was. Nu wil mén ze weg hebben, hoewel dat niets oplost. Want het werk dat de bui tenlanders verrichten willen de Ne derlanders toch niet overnemen. Welke Nederlander wil tegen een laag loontje schepen en kantoren schoonmaken, of de afwas doen in restaurants, of dag en nacht in de kassen van bloemkwekerijen wier- ken?' Je hoort veel Nederlanders vaak opmerken dat de illegalen wisten wat ze deden toen ze het land illegaal binnenkwamen'. 'Dat is te simpel gesteld. Die men sen zijn in de eerste plaats niet "voor hun plezier hierheen gekomen maar omdat ze een stuk brood wil len verdienen voor vrouw en kinde ren. Veel illegalen zijn illegaal ge worden door omstandigheden bui ten hun schuld, zoals een onderbre king van hun hoofdverblijf met meer dan drie maanden. Deze men sen waren meestal overtijd door ziekte, familie-omstandigheden, of omdat in Marokko het wachten op bepaalde papieren bijvoorbeeld een notariële akte maanden kan duren. De komst van nieuwe illega len kan in de toekomst alleen wor den voorkomen door in de landen van herkomst goede voorlichting te gaan geven, door de mensen te waarschuwen, dat ze niet hun stuk je land moeten verkopen om op eigen houtje, zonder goede papieren naar Europa te reizen'. Wat willen de demonstranten van daag bereiken? 'We pleiten voor een generaal par don, dus met een schone lei begin nen. Met de huidige regeling, waar bij veertig procent van de illegalen niet door de regeling heen komt, blijkt te veel willekeur en ze roept te veel menselijk leed op. Nu de aanmeldingstermijn (op 1 novem ber) afloopt en een groot aantal mensen zich niet heeft durven mel den, blijkt dat de regeling niet werkt en velen illegaal willen blij ven. We verlangen ook dat de gast arbeiders dezelfde rechten krijgen, zoals op sociale voorzieningen, als de Nederlandse arbeiders'. door Ber Huising AMSTERDAM Het nagenoeg volle Carré was donderdagavond duidelijk tevreden met De Engel van Amsterdam. Dat mocht ook wel, want deze musical is muzi kaal, er wordt best in gezongen, gespeeld en gedanst; met mooie kostuums, decors, belichtingen en theatereffecten is er een ge- noegelijk schouwspel van ge maakt, onder een vakkundige en vindingrijke (Amerikaanse) regie. Alles is even aardig. En niet meer dan dat. Na Vondel stuurde Lenhaert Nijgh de engel Rafaël nog eens naar Gijsbrecht van Aemstel, want die had en maakte moeilijkheden. Hij sloopte voor de commercie, wilde van inspraak niet weten, liet er op losslaan voor de (zijn) orde, lag overhoop met het volk en de gedis crimineerde vrouwen het lijkt allemaal bekend, maar Lennaert Nijgh bleef ook braaf achter het al te bekende aansukkelen. Hij moest het prettig houden. Vriendelijk En dus wend alles vriendelijk gere geld. Door die vrouwelijke, engel die tijdelijk een beetje ondeugend menselijk werd en de vechtlustige mannen tot vrede verleidde. Gijs- brechts zoon kreeg zijn Brechitje en de slimsleohte Vosmeer werd burge meester van de ruines, die hij met buskruit veroorzaakt had. De sloop, ging dus ondanks, of dank zij 'het hemelse gerecht gewoon door, blijkbaar tot algemene tevreden heid. En waar was al die drukte dan voor? Alleen voor musicalvermaak, en dat krijgt door zo'n onverplicht ver haaltje weinig pit. Van de tekst blijft niet veel hangen, en rake of geestige hoogtepunten zijn er nau welijks. Maar dat komt bij musicals wel meer voor, en dan kan er met veel talent en geestdrift toch nog wel een onderhoudend zang- en schouwspel van gemaakt worden. Zeker door een regisseur en choreo graaf als Michael Kidd, die erva ring heeft met vele Broadway- en filmmusicals. Hij bracht er vaart, discipline, boeiende tafereeltjes en komische situaties in. Joop Stokkermans zorgde voor pit- opleidingsschool voor verpleegkundigen en ziekenverzorgenden. De Stichting Opleidingsschool „Frankenslag", waarin de Stichting Bronovo-Nebo, het Diaconessenhuis te Voorburg en het Verpleegtehuis Lozerhof participeren, vraagt voor spoedige indiensttreding een voor de Verpleegkundige-A opleiding. De taak bestaat onder meer uit: het geven van lessen aan leerling verpleegkundigen het coördineren van aktiviteiten betreffende de studieperioden het samen met de aanwezige docenten meewerken aan een verdere verdieping en uitbouw van de verpleegkundige-A opleiding. U kunt voor deze funktie in aanmerking komen, wanneer u in het bezit bent van het diploma Ziekenverpleging-A en wanneer u een docenten-opleiding hebt afgerond of van plan bent deze te gaan volgen. Sollicitaties kunnen worden gericht aan de direkteur van de Opleidingsschool, de heer R. E. Oudshoorn, Prins Mauritslaan 55 te 's-Gravenhage. Informatie over deze funktie kan tevens bij hem worden ingewonnen, tel. 070-556300. Westvaardeke 11 - Oudenbosch vraagt voor haar Kinder Paviljoen een met aantekening kinderverpleging. Tevens is er plaatsingsmogelijkheid voor met A diploma op een chirurgische/interne afdeling Sollicitaties en/of verzoeken om inlichtingen te richten aan de heer L. Loozen, hoofd verpleging, telefoon: 01652-3055. PENSIONTEHUIS VOOR BEJAARDEN gelegen bij bos, duinen en strand aan de De Savornin Lohmanlaan 202 te Voor de zieken-afdeling met 18 bedden vragen wij een die bereid en bekwaam is te zijner tijd de leiding van deze dienst over te nemen en wil meewerken in de dagelijkse verzorging. Intern is e.v. een tweekamer-flat beschikbaar Ook is er in ons huis een vacature voor een Salariëring volgens de C.A.O. bejaardentehuizen. Sollicitatie bij de Directrice, Mevr. G.L. Kooren aan bovenstaand adres. Inl. e.v. per telefoon 070 - 68 52 55. Van links naar rechts: Lex Goudsmit, Leen Jongewaard en Jasperina de Jong in De Engel van Amsterdam. tige, soms leuk doorwerkte, muziek in zo'n dertig liedjes, die door acht man ln de bak, geleld door Frans Eisen, best worden begeleid. Elf jonge mensen zijn dansend, vech tend, buitelend en zelfs fietsend, levendige poorters, demonstranten, soldaten, nonnen en ander volk. Dan zijn Edo van Dijken en Arnica Elsendoorn een leuk spelend en zingend, onstuimig Jong liefdes- paartje: Mieke Bos is een goed zingende Badeloch met een paar gevoelige liedjes, Wim Hoddes speelt een autoritaire Gijsbrecht en dat die zeer eenzijdig overkomt ligt aan zijn tekst. Lex Goudsmit is een innemende bisschop Gozewijn, die door de aantrekkelijkheid van de engel, en van de wijn, zijn waardigheid met humor vergeet, en zich duidelijk meer thuis voelt in een musical dan in een kerkelijk ambt. Een jofele bisschop dus. Leen Jongewaard is een kostelijk sluwe, en komische. Vosmeer, die overal kwiek doorheenglijctt, en ook zijn weg weet met liedjes als: 'Wie niet deugen kan, moet slim zijn', een oproerig liedje bij de poppen kast, een lied van de nachtwaker, 'de klok heit éen', of het bodever haal Argeloos En dan is Jasperina de Jong de engel, die hemels zingend uit de nok wordt neergelaten, argeloos lief begint met haar, vergeten, bood schap, dan de mensen doorkrijgt en goed kwaad wordt (ln een lied over Kain en Abel), vervolgens plezier krijgt in aarde genoegen en ten slotte vriendelijk weldoet. Al die stemmingen stralen er af, in hair stem, in haar mimiek en be wegingen. Een lust om te zien en te horen. Behalve de engel is zij ook de ster waaromheen zo'n hele musical gebouwd kan worden. Van een onzer verslaggevers ZWOLLE Starheid en eenvormigheid bepalen in belangrijke mate de manier waarop artsen hun werk doen. Dat betekent een verarming van het arts-zijn en is in het nadeel van de patiënt. Er zal een nieuw inzicht in de inhoud en de grenzen van het artsen beroep gestalte moeten krijgen. Hiervoor is moed nodig. 'Moed om desnoods de eigen vertrouwde grenzen te overschrijden, wanneer een patiënt klaarblijkelijk niet daarbinnen geholpen kan worden'. Deze pittige filosofie legde voorzit ter dr. J. L. A. Boelen gisteren voor aan het congres van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot be vordering der geneeskunst, de over koepelende artsenorganisatie. De jaarrede, was dr. Boelen voorzichtig waarschuwend begonnen, geeft de voorzitter van de KNMG 'volgens traditie de gelegenheid om te zeg gen wat hij werkelijk zelf denkt'. Onzekerheden De oorzaak van de verstarring zag hij enerzijds in de grote vermeer dering van kennis en anderzijds in de ingewikkeldheid van het proces waarmee de arts geleidelijk wordt geïntegreerd in de samenleving. De daaruit voortvloeiende onzekerhe den maken dat het zich handhaven 'alleen mogelijk lijkt als men zich terugtrekt ln het reeds bekende'. De noodzaak doet zich voelen, zei dr. Boelen, te zoeken naar de In houd en de grenzen van het artsen beroep, en vast te stellen wat de randgebieden zijn waarin de dokter niet meer de enige is. Juist die randgebieden vormen het centrale thema van dit congres. Vandaag worden drie 'alternatieve' genees methoden wat uitvoeriger bespro ken: homeopathie, acupuntuur en antroposofische geneeswijze. Maar dr Boelen richtte zijn aan dacht gisteren eerst op de. interne randgebieden tussen de verschillen de onderdelen van de 'officiële' ge neeskunde, die ook meer aandacht verdienen. Hij gaf twee, ten behoe ve van de duidelijkheid nogal uit zonderlijke, voorbeelden van hoe het mis kan gaan. Een nog jonge man wordt bestraald voor longkanker die niet geope reerd kan worden. Twee jaar later krijgt hij klachten die wijzen op uitzaaiing naar het centraal zenuw stelsel. Hij wordt, zonder nader overleg met zijn huisarts en eigen lijk tegen zijn eigen Zin' in, in een ziekenhuis opgenomen en door een batterij specialisten onderzocht. Uit de hersenen wordt één gezwel ver wijderd,de overige zijn helaas niet te opereren en de patiënt wordt nabestraald.' Dan vindt men bloed in de urine en na een nieuwe reeks onderzoeken overleggen de specia listen of de waarschijnlijke kan- kerhaard In de nier moet worden verwijderd. Intussen overlijdt de patiënt. Commentaar van dr. Boelen: leder heeft zich teruggetrokken ln zijn vakgebied en verleent' op verzoek afgebakende diensten van eenzijdig karakter. De specialisten zijn er niet in geslaagd de in hun midden aanwezige kennis te gebruiken ln onderlinge samenhang ten dienste van de patiënt. Het tweede voorbeeld gaat in pre cies omgekeerde richting fout. *Een man met huwelijksproblemen wordt, hees en gaat naar zijn huisarts, die gedurende lange tijd hem behan delt met gesprekken. Totdat elders keelkanker wordt geconstateerd in een voor behandeling te ver stadi um'. Met deze korte schilderingen van een absurde werkelijkheid, aldus dr. Boelen, wordt tastbaar dat men goedbedoelend falen kan wanneer men het overzicht over de gehele geneeskunde en dus de gehele mens verliest en zijn grenzen te nauw kiest. 'We mogen aannemen dat de belangstelling voor de in nood ver kerende medemens in alle gevallen aanwezig is, maar men heeft geen evenwicht kunnen vinden tussen wat men kan en wat men mag, tussen kennis en kunstenaarschap. TWELLO De rijkspolitieman P. G. Viervijzer in Twello heeft met een aantal collega's een fonds op gericht voor de nabestaanden van fascistische collega's in Spanje. Volgens de heer Viervijzer zijn er al voor duizenden guldens toezeggin gen bij hem binnengekomen. Middenschool Franeker In ons artikel over de christelijke Anna Maria Schurmanschool in Franeker stond een fout die tot misverstand kan leiden. In Franeker geeft men de voorkeur aan een driejarige middenschool, terwijl de minister en de commissie-middenschool denken aan een vierjarige midden school.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9