V olksdemocraten 'ortugal: Gomes eg als stafchef Israël begonnen met teruggave olievelden Pro-Sowjetgroep in Peking weer sterker Argentinië slecht tehuis voor linkse politieke ballingen Fretilin maakt zich klaar voor aanval Voor beter gezag regering Ford naar economische top in Parijs Hongerstaking bij gijzeling in Buenos Aires Fachmi: mogelijke ontmoeting tussen Ford en Assad Curieus omeenDAF over't hoofd te zien! Dus'tis curieus om geen proefrit temaken. iTERDAG 11 OKTOBER 1975 BUITENLAND TROUW/KWARTET ISSABON Francisco Sa Carneiro, secretaris-generaal van de 'ortugese regeringspartij PPD, heeft gisteren gezegd dat president Da Costa Gomes naar de mening van zijn partij het opperbevel iver de strijdkrachten moet neerleggen. Costa Gomes is behalve taatshoofd ook voorzitter van het comité van chefs van staven. Volgens Sa Carneiro zal een dierge- jjike stap ertoe bijdragen dat de midige regering, die bloots toot aan en felle campagne van ultra-links, aar gezag beter kan handhaven. PPD-chef betoogde dat het land Kreïsky beschuldigt Wiesenthal van mafia-methoden WENEN tEeuter, BPI. AP) De Oostenrijkse kanselier Bruno Kreisky heeft gezegd dat nazi-jager Simon Wiesen thal zich heeft bediend van politieke mafia-methoden bij de bekendmaking van be schuldigingen tegen de libe rale politicus Friedrich Peter. Wiesenthal, hoofd van het Joodse documentatieeentrum in Wenen, verklaarde deze week bewijzen te hebben dat Peter deel heeft uitgemaakt van een SS-brigade, die gedu rende de Tweede Wereldoor log meer dan tienduizend mensen heeft vermoord. Peter heeft toegegeven lid te zijn geweest maar niet aan de te rechtstellingen te hebben meegewerkt. Volgens Kresky was de actie van Wiesenthal in feite tegen hemzelf gericht. Kreisky verklaarde dit niet nader, maar het is bekend dat hij van plan is geweest met de liberalen van Peter in zee te gaan als hij bij de verkie zingen van zondag niet de absolute meerderheid had be haald. Gisteren werd er in de Oostenrijkse hoofdstad druk gespeculeerd over de vraag of Peter zou moeten opstappen als voorzitter van de Liberale Vrijheidspartij, die zondag tien zetels behaalde. De partij heeft gisteren bekend ge maakt dat Peter gerechtelijke stappen wil ondernemen te gen Wiesenthal. Inmiddels heeft Wiesenthal heegedeeld dat hij ruim hon derd keer met de dood be dreigd is nadat hij op don derdag zijn beschuldigingen tegen Peter voor de Oosten rijkse televisie herhaalde. 'Ik heb niet om politiebescher ming gevraagd', aldus Wie senthal, 'dit soort dreigemen ten zijn geen verrassing voor mij en ze zullen mij niet van mijn werk afhouden.' zich in een kritieke situatie be vindt. Hij herhaalde zijn eerder ge dane uitspraak dat de insubordina tie in het leger de regering kan doen vallen en het begin kan zijn van een burgeroorlog. Sa Carneiro deed zijn uitspraken nadat woensdagavond honderd van zijn aanhangers gewond waren ge raakt nadat muitende soldaten op hen hadden geschoten en handgra naten naar hen hadden gegooid. De regering waarin naast de PPD ook de socialisten, één communist en enkele gematigde officieren zitting hebben, besloot gisteren dat zal worden opgetreden tegen politieke minderheidsgroepen, die de demo cratische orde willen vernietigen. De regering vroeg de revolutionaire raad maatregelen te nemten, waar door de regering zijn functie kan uitoefenen. De raad is gisteren bijeen geweest om zich te beraden over de wijze, waarop de aanvallen van de linkse radicalen kunnen worden afgesla gen. Gisteravond hadden rebelle rende soldaten en uiterst linkse groepen een kordon gevormd rond belangrijke artilleriebases bij Opor to om eventuele aanvallen op de bases af te slaan, De socialisten in Oporto hielden gisteravond een be toging ten gunste van de regering van admiraal Azavedo. In Oporto is het gisteravond tot schietpartijen gekomen toen aan hangers van de maoistische bewe ging het hoofdkantoor van een an dere uiterst linkse groepering (de democratische volksunie) aanviel. Deze bestookten de aanvallers met handgranaten. De politie kwam schietend met pistolen het plein voor het gebouw op, maar werd van uit het gebouw onder geweervuur genomen. Kort daarna verschenen ambulances, die volgens ooggetuigen minstens vier gewonden weghaalden. WASHINGTON/PARIJS (UPI-Reu- ter) President Ford zal de econo mische topconferentie bijwonen, die volgende maand in de buurt van Pa rijs zal worden gehouden. Op deze conferentie, die van 15 tot 17 no vember wordt gehouden zullen ver der deel nemen de Franse president Giscard d'Estadng, de Britse premier Wilson, bondskanselier Schmidt van West-Duitsland en de premiers van Japan en Italië. De conferentie zal informeel zijn. De plaats van de conferentie is het geïsoleerd liggende kasteel Ram- bouiiiet. Op de topconferentie zullen onder werpen aan de orde komen als het herstel van de wereldeconomie, de handels- en geldpolitiek, de ontwik kelingen op de energie- en grond- stoffenmarkten en de verhoudingen tot de ontwikkelingslanden. Er wordt niet verwacht dat de vijf re geringsleiders officieel belangrijke aan het belang van de bijeenkomst echter niets afdoen. Tijdens een korte plechtigheid ondertekenden Abraham Kidron (in het midden) en Herzl Sjafir voor Israël het Sinaï-akkoord met Egypte. De Finse generaal Ensio Sjilasvuo (links) tekende voor de Verenigde Naties. JERUZALEM, WASHINGTON (Reuter, UPI, AP) Israël heeft gisteren een onderdeel van het vo rige maand met Egypte gesloten Sinaï-akkoord uitgevoerd door enkele olievelden in de Sinaï- woestijn aan Egypte terug te geven. Het ontvangstbewijs voor zeven oliebronnen, pomp- en tank-instal laties bij Ras Soedar, egelgen in de noordelijke sector van de Aboe Rhodeis olievelden, werd namens de Egyptische regering getekend door een Amerikaanse dskundige van Mobil OM. De weg hiertoe werd verijgemaakt doordat Israël gistermorgen in het gebouw van de Verenigde Naties te Jeruzalem het Sinaï-akkoord on dertekende. De ondertekening kon geschieden nadat in de nacht van dondrdag op vrijdag de Amerikaan se Senaat had ingestemd met het zenden van 200 burgertechnici, die, overeenkomstig het akkoord de waarschuwingsposten in de woes tijn moeten gaan bemannen. Presi dent Ford van d Verenigde Staten deelde gisteren mee dat de 200 burgervrijwilligers binnenkort aan geworven zullen worden. De Senaat keurde derolutie, die in gelijke be woordingen woensdag al door het Huis van Afegvaardigden werd aan genomen, met 70 tegen 18 stemmen goed. Ontspannen De ondertekeningsplechtigheid in Jeruzalem durude slechts tien mi nuten en verliep in een zeer ont spannen sfeer. Het militaire en technische protocol werd door Is raël ondertekend door brigade-ge neraal Herzl Sjaffir chef van de generale staf, en Abraham Kidron, directeur-generaal van het ministe rie van buitenlandse zaken. De plechtigheid werd geopend door luitenant-generaal Ensio Sjilasvuo, commandant van de vredesmacht van de Verenigde Naties in het Midden-Oosten. Zoals te verwachten was hebben Egyptische regeringskringen giste ren positief gereageerd op de be slissing van e Amerikaanse Senaat en de Israëlische ondertekening.- Volgens de Egyptenaren werd de geloofwaardigheid van de Ameri kaanse Midden-Oosten-politiek er door vergoot. Waarnemers meenden dat de beslissing van e Senaat zal bijdragen aan het succes van het bezoek van de Egyptsche president Anwar Sadat aan Washington, dat op 26 oktober zal aanvangen. Naar verluidt zal Sa dat er bij president Ford en minister Kissinger op aan dringen stappen te ondernemen om te komen "tot een nieuw Syrisch- BUENOS AIRES (AP, Reuter) Dé elf Ohilenen en de Braziliaan, die in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires vijf functionarissen van de Verenigde Naties gegijzeld houden hebben besloten samen met hun gijzelaars in hongerstaking te gaan tot zij naar een ander land mogen vertrekken. Dit heeft een woordvoerder van de gijzelhouders meegedeeld. 'We zullen alleen nog maar medicijnen aannemen', al dus de man. Levensmiddelen zullen niet meer worden toegelaten. De Nederlandse regering heeft gis teren geweigerd de groep gijzelhou ders toe 'te laten, omdat het hier gaat om een zaak waarbij geweld wordt gebruikt. Eerder al hadden Denemarken en Zweden, twee van de landen, waarop de groep Chi- lenen het oog hadden laten vallen geweigerd hen politiek asiel te ver lenen. Later op de avond heeft Algerije zich bereid verklaard om de Chilenen op te nemen. Er zou een vliegtuig van deWestduitse Lufthansa be schikbaar zijn. De verwachting was, dat men via Frankfurt of Zürich naar Algerije zou vliegen. Israëlische troepenschaeidingsak- koord op de Golan-hoogten. In Libanon zijn gisteravond de ge vechten weer opgelaaid na een dag van betrekkelijke rust. De politpe- trof in de Libanese hoofdstad Bei roet de lichamen van zeventien mensen aan. Minister Chamoen van binnenlandse zaken heeft ge tracht het wankele bestand in Li banon op te been te houden door besprekingen met 'de Palestijnse leider Arafat. President Franjieh besprak de situatie met de leiders van de Christenen en premier Ka- rami overlegde met vertegenwoor digers van Koeweit en Saoedi-Ara- bië. worden. Een woordvoerder van de Liga zei eat Karami akkoord was gegaan met de spoedbij eenkomst, die door Koeweit was voorgesteld. Alle partijen in het Libanese con flict zouden hebben verzekerd dat zij zich aan het bestand zullen houden. De ambassadeur van Koeweit in Libanon. Mohammed Youssef Al- Adassani, is gisteren ternauwernood onder vuur genomen werd. CAIRO (UPI) Er worden pogin gen in het werk gesteld om een ont moeting te regelen tussen de Ameri kaanse president Ford en diens Sy rische ambtgenoot, Assad. Dit heeft de Egyptische minister van buiten landse zaken, Fachmi, volgens een Egyptisch weekblad meegedeeld. Fachmi zei dat het doel van een ontmoeting zou zijn, de mogelijkheid van een tweede Syrisch-Israëlisch troepenscheidingsokkaord in de Go lan te bespreken. )e aankondiging van Henry Kissingers reis naar Peking in jai e tweede helft van deze maand, K leeft de discussie over het Ame- ikaanse beleid jegens China, tlie in Washington lange tijd on- lt er de oppervlakte heeft ge- i uieuld. opnieuw doen opleven. m' ^e vraag is of de Verenigde Sta- en een aantal belangrijke con cessies aan de Chinese leiders toeten doen tijdens het aan- taande bezoek van president pord aan China, dat Kissinger t Peking gaat voorbereiden, ommigen in Washington dringen r bij de regering op aan om zowel hilitaire als economische steun aan «ina te verlenen met de bedoeling te versterken tegenover de _ii owjet-Unie. Men suggereert zelfs et uitwerken van afspraken over geleidelijke afstand doen van aiwan aan de communisten. r»n Kissinger, die boven alles be- am wgd is over het instandhouden an de ontspanning met de Sowjet- 'nie, wordt beweerd dat hij vreest at vérgaande concessies aan China 'Jn eigen uitgebreide net van af braken en verstandhoudingen met loskou schade zou kunnen toe- rengen. fear sommige van zijn critici bin- ien de regering vrezen dat het i ®len van Washington om tot nau- 1«! e[e betrekkingen te komen met .eking door de pro-Sowjetkrachten mnen de Chinese leiding zou kun- lu< en worden gebruikt om het stre- jjo &0 naar een toenadering met Mos- to te hervatten. - -en bijdrage aan de huidige discus sie binnen de Chinese leiding, die net in het Westen bekend werd, mankt duidelijk dat er een sterke groep is in Peking die aandringt op een beëindiging van het conflict met Moskou. Hun redenering kan worden afgeleid uit een aanval op de pro-Sowjet-groep in de grootste krant van Peking, het Volksdag blad. De 'kapltulisten', zoals zij in het Volksdagblad genoemd worden, willen afstand doen van sommige van de omstreden grensstroken ten gunste van de SU en het militaire bondgenootschap nieuw leven in blazen waarbij het Kremlin zijn atoomparaplu over het land zou uitspreiden. Het artikel in het Volksdagblad, dat de 'kapitulationistische' houding in de Chinese geschiedenis van 2000 jaar geleden tot aan vandaag be spreekt is sterk gebaseerd op een zinnebeeld dat in de laatste jaren in de discussie binnen de leiding van Peking wordt gehanteerd. Toch komt het artikel dichter bij het aanwijzen van het huidige beleids vraagstukken dat enig ander artikel van z'n soort. De meest recente 'kapitulist' die ontmaskerd moet worden is Lin Piao, de opvolger van Mao, die zoals het artikel in de herinnering brengt in 1971 omkwam op de vlucht naar de Sowjet-Unie nadat hij gepoogd had steun uit Moskou tegen Voorzitter Mao te krijgen. Maar het huidige politieke belang van het artikel komt voort uit de nadruk die wordt gelegd op de po ging van L.in Piao om moderne wapens uit de SU te ontvangen. Militaire dwaling In elke fase van het conflict tussen Mao en Moskou, heeft China's mili taire establishment geprobeerd de tegenstelling te matigen om de le vering van Sowjet wapens te ga randeren, omdat China slechts zo in staat zou zijn zijn veiligheid te verzekeren. Dit was het geval toen Lin Piao min. van defensie was, al hoewel zijn voorganger, Peng Te- huai, wegens dezelfde 'militaire dwaling' ontslagen werd. Begin vo rig jaar heeft Peking opnieuw ge tracht om de militaire dwaling uit te roeien, maar een reeks herhaalde aanvallen op het militair apparaat in de pers sindsdien toont aan dat de onderneming niet volledig ge slaagd is. Het artikel in het Volksdagblad dat ogenschijnlijk Lin Piao aanvalt geeft een indruk van wat de eisen van de militairen op het ogenblik zijn. Enerzijds zegt het dat volgens Mao mensen en niet wapens de beslissende factor zijn in een oor log. Hiertegenover maakt het het standpunt van de Chinese militai ren belachelijk die beweren 'Wij kunnen ons niet op de infanterie verlaten, maar moeten ons verlaten op de luchtmacht, atoomwapens en raketten'. Van waar moeten zij die krijgen? Het antwoord wordt gege ven door degenen te veroordelen die willen 'samenwerken met men sen van macht en invloed in buur landen' dat wil zeggen met Moskou. Het herinnert eraan dat Lin Piao de 'excessen' van Peking's anti- Sowjetbeleid wilde beperken en Sowjet-steun wilde krijgen tegen vijandelijke krachten in het 'bui tenland'. met andere woorden in de Verenigde Staten. Lin Plan's cam pagne in 1971 viel samen met de geheime beraadslaging binnen de Chinese leiding over een opening naar de VS, zoals duidelijk werd na de ontmoeting tussen Mao en Nixon. Inmiddels zijn er verscheide ne zulke debatten geweest die sa menvielen met pogingen om de ont wikkeling van de Chinees-Ameri kaanse betrekkingen te bespoedigen. De kaarten liggen duidelijk op tafel en de huidige discussie in Peking lijkt de meest belangrijke te zijn sinds de val van Lin Piao. Aardverschuiving De tekenen van ouderdom bij Mao, riu 82 jaar oud, die door Westerse leiders die hem onlangs ontmoet hebben beschreven worden en die zelfs op foto's duidelijk te zien zijn, roepen met een nieuwe kracht een van de meest belangrijke vraag stukken van buitenlands beleid van de huidige tijd op. Is een Chinees- Russische verzoening mogelijk en daarmee een heroriëntering van de politieke betrekkingen in de we reld? Dat zou dan gelijk staan met de veranderingen, veroorzaakt door het ontstaan van het Chinees-"Rus sische conflict in de vijftiger ja ren? De Westerse functionarissen die deze vraag stellen zijn in1 de minderheid, maar zij herinneren zich dat de weinige experts die een breuk tussen China en de Sow- jet-Unie in de vijftiger jaren sig naleerden voorbijgelopen en bespot werden door de meerderheid van het politieke establishment. Het bewijsmateriaal voor het be staan van een sterke groep in Pe king die voorstander is van een verzoening met Moskou is nog mysterieuzer dan het materiaal dat beschikbaar was in de vijftiger ja ren. Het artikel in het Volksdag blad is lechts een deel van een grote verzameling feiten die in de zelfde richting wijzen. De kracht en verbittering van deze aanval laat zien hoe sterk deze groep is en hoezeer Mao hun overwinning na zijn dood of zelfs daarvóór, vreest. De discussie in Washington over wat hieraan gedaan moet worden is bij na net zo geheim als de parallelle discussie in Peking. De enige open bare uiting van de discussie is een artikel in het driemaandelijks ver schijnende Foreign Policy, dat voorstelt dat de VS militaire steun aan China moeten verlenen. Dit artikel, geschreven door Michael Pillsbury (een analyst in dienst van de Rand Corporation, die poli tieke analyses voor de regering maakt) werd gekritiseerd door functionarissen die geloven dat de onderwerpen die erin aangeraakt wordên te gevoelig zijn voor de openbare discussie. Gezien de hui dige stemming in Washington, trekt deze kritiek alleen nog meer belangstelling. door James Dorsey Het gijzelingsdrama dat woensdag in Buenos Aires begon was eigenlijk al lang te verwachten. Al meer dan een jaar heerst er grote verontrusting onder de grote groep Latijns-Ameri kaanse vluchtelingen, die zich in Argentinië bevindt. Met na me de komst van enorme aantallen Chilenen na de staats greep in 1973 en met de verscherping van de binnenlandse crisis in Argentinië na de dood van president Juan Peron, werd de toestand voor de vluchtelingen ondragelijk. De Chileense vluchtelingen wer den in Argentinië bij hun aan komst bepaald niet als welkome gasten ontvangen. De eerste groepen, die in oktober 1973 ar riveerden, werden een tijdlang in een hotel bij het vliegveld Ezeiza opgesloten gehouden, al vorens ze naar provincies in het binnenland werden gestuurd. Latere contingenten werden vaak onmiddellijk na aankomst naar een provinciestad vervoerd, die ze dan op straffe van uitwij zing niet mochten verlaten. Inmiddels heeft de onderdruk king van de vluchtelingen in Argentinië steeds grotere vor men aangenomen. De Argentijn se politie houdt voortdurend raz zia's in goedkope logementen waar Chilenen en andere vluch telingen verblijven en zelfs m de opvangcentra van de CAREF, de Argentijnse vluchtelingen- commissie van de Wereldraad van Kerken. Zonder verdere toe lichting worden vluchtelingen gearresteerd en soms een etmaal vastgehouden. De situatie verer gerde met het optreden van de Argentijnse Anticommunistische Alliantie (AAA) en de geheime politie van verschillende buur landen. De AAA onderhoudt nauwe relaties met de Dienst voor Buitenlandse aangelegenhe den van de Argentijnse politie, de DAE. Dagelijks worden door de AAA Vluchtelingen in Buenos Aires en andere Argentijnse ste den vermoord. Deze misdaden worden nooit gestraft hoewel er toch gemiddeld vijf slachtoffers per dag vallen, Chilenen, Argen tijnen en Uruguayers. Schrik aanjagen De bedoeling van deze terreur acties die verleden jaar begon nen, is de vluchtelingen en met name de Chilenen schrik aan te jagen zodat zij het land veria ten. Deze gegevens werden door de Chileense journalist Ernesto Carmona onlangs in een vraag gesprek met het Franse persbu reau AFP in Caracas bevestigd. Ook een functionaris van de Verenigde Naties in Argentinië, die niet nader genoemd wilde worden, gaf onlangs een derge lijke schets van de situatie. Oorspronkelijk wilde de meer derheid van de meer dan 150.000 Chilenen die naar Argentinië kwamen in het land blijven. Slechts 10.000 van hen zijn door het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties officieel als 'refugé' er kend. Als een land hen wil op nemen kunnen zij via de VN een Argentijnse reisdocument krijgen. In de tussentijd heeft de meer derheid an de vluchtelingen het ook economisch zeer moeilijk. Degenen die uit de hogere klas sen afkomstig zijn, de meesten intellectuelen beoefenaars van gespecialiseerd beroepen, houden het hoofd zonder veel moeite boven water. Maar voor het gros is het grote probleem: hoe aan werk te komen. Geen reserve Boeren, arbeiders en studenten hebben geen reserve om de eer ste moeilijke maanden te over bruggen. Bovendien zijn veel Ar gentijnse werkgevers huiverig om bijvoorbeeld een Chileense 'extremist^ in dienst te nemen. Er zijn zelfs perscampagnes ge weest, waarin de werkgevers werd bezworen geen Chilenen in dienst te nemen. Ook hier speelt het steeds rechtsere politieke klimaat in Argentinië een rol. De bestaande hulporganisaties, dat zijn met name de CAREF, het Rode Kruis en de Katholieke Commissie voor de Emigranten, kunnen maar een fractie van de nood lenigen. Van de kant van de Argentijnse autoriteiten komt geen enkele steun. Een deel van de vluchtelingen ontvangt de eerste maand van het verblijf in Argentinië van de hulporganisaties 35 pesos (onge veer 9 gulden) per volwassene per dag. De CAREF. onderhoudt in Buenos Aires zes huisves- tingscentra, waar momenteel rond 600 mensen in uiterst moeilijke omstandigheden ver blijven. Zij zijn opeengepakt in veel te kleine ruimten en ont vangen niet de uitkering van 35 Nederlanders In het kader van de Interkerke lijke Actie voor Latijns Amerika (Giro 180444 Den Haag) zijn ook Nederlandse geestelijken bezig de nood van de Latijns-Ameri kaanse vluchtelingen in Argenti nië te lenigen. Zo bijvoorbeeld in de provinciestad Mendoza, aan de grens met Chili waar 7000 Chileense vluchtelingen verblijven. Zij proberen voedsel, onderdak en werk aan de vluch telingen te verschaffen. Zo ook hebben zij eigen werkplaatsen ingericht voor vluchtelingen. Maar zelfs de missionarissen blijven niet buiten de spiraal van politiek geweld in Argenti nië. Enige tijd geleden werd in Mendoza het kantoor van de geestelijken opgeblazen. In deze situatie komen steeds meer vluchtelingen tot het be- sluit om ondanks de taal en andere aanpassingsproblemen, het toch maar in Europa te gaan proberen. Zij lopen ambassades en instituten plat om aan geld voor de reis te komen, en in de hoop daarna wel verder te zien. Maar ook de pogingen om naar elders te gaan mislukken vaak. Zo is het geen wonder dat zij zijn gaan proberen de aandacht te vestigen op hun miserabele positie in Argentinië. Verwarring over strijd op Timor JAKARTA, DILI (Reuter, AFP, AP) Het Revolutionaire Front voor de onafhankelijkheid van Oost-Ti- mor (Fretilin) maakt zich klaar voor een aanval op de stad Batoe- gade op de grens met het door Indonesië beheerste West-Timor. Leiders van het Fretilin zeiden gis teren dat de stad opnieuw door Indonesische troepen was bezet. Deze hadden dat woensdag ook al gedaan maar werden donderdag door Fretilin-troepen verdreven, al dus woordvoerder Jose Ramos Hor- ta. Indonesië ontkent ten enen ma le dat er Indonesische troepen in Oost-Tlmor aanwezig zijn. Ook Portugal heeft verklaard dat het berichten als zouden Indonesische troepen meevechten aan de "kant van de Democratische Unie van Timor (UDT) en de Apodeti, sterk betwijfelt. Volgens het Indonesi sche persbureau Antara is Batoega- de veroverd door pro-Indonesische troepen van de Apodeti, die voor aansluiting bij Indonesië is. Vol gens diit persbureau heeft Lopez da Cruz, dde de leider wordt genoemd van de anti-communistische bewe ging van Timor (wat dan een sa menraapsel van Apodeti, UDT en enkele rechtse splintergroeperingen moet zijn) vanuit zijn hoofdkwar tier In de stad Batoegade MANILLA (AP) Tegenstanders van de al ruim drie jaar durende staat van beleg in de Filippijnen en het eensmans-bestuur van presi dent Ferdinand Marcos hebben gis teren een 98 bladzijden tellend ma nifest gepubliceerd dat is onderte kend door 133 politici, geestelijke leiders, geleerden en andere promi nenten. 'Wij geloven dat als een systeem onrechtvaardig en onder drukkend wordt meer en meer men§en zich ertegen moeten gaan verzetten en dat een openlijk en opzettelijk weigeren eraan te ge hoorzamen, een allerhoogste gewe tensdaad wordt', aldus 't manifest. dat zijn beweging de hoofdstad Dili in de nabije toekomst zal verove ren. Lopez zei dat hij vol vertrou wen was dat zijn beweging de steun van het Timorese volk zou krijgen in de strijd tegen het links georiënteerde Fretilin. Gisteren waarschuwde de krant van de In donesische strijdkrachten voor het gevaar dat Portugees Timor een tweede Angola wordt waarmee de Sowjet-Unie of China of een ande re mogendheid zich inlaat. ADVERTENTIE) U wilt veiligheid. In deze tijd hoort een auto allereerst veilig te zijn. U wilt zuinigheid. Economisch fn energieverbruik en onderhoud. U wilt comfort. Makkelijk te besturen en aangenaam om in te rijden. Behoorlijk wat ruimte. Terecht verwacht u heel wat van uw auto. Er is een DAF dealer bij u in de buurt. PAF - VOLVO Personenauto Nederland B VBeesd

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7