Hotel des Indes pronkt weer in volle luister aan Voorhout Plan Gortmolen kan van start gaan Winkeliersprotest tegen fietsroute Historische atlas Leiden uitgegeven Zestigjarig Liora vierde jubileum KORPEL MSI Bezetters willen zelfbestuur Kerkdiensten zie pagina 15 Man schoot op kinderen ZATERDAG 11 OKTOBER 1975 Precies dertien maanden na de publicatie van de doelstellingen- nota Gortmolen kan met de bouw activiteiten in dit gebied worden begonnen. De partners in de stuurgroep hebben elkaar gevon den, zodat een bouwteam kan worden gevormd. Een onzer re dacteuren sprak met leden van de stuurgroep over de ontwikkeling van dit plan, waarbij met name de inspraakprocedure een uniek verschijnsel is geweest. De totale bebouwing van het gebied Gort molen zal uit ongeveer 500-600 nieuwe woningen bestaan. De eer ste fase, welke in opdracht van de prot. chr. woningbouwvereniging door Intervam uit Rijswijk wordt gebouwd, bestaat uit 156 wonin gen. Ze komen te staan op het gebied begrensd door het Groene- wegje, Spinozastraat, Oranjeplein en de Gortmolen. De 10 tweeka mer-. 65 driekamer-. 71 vierka- mer- en 10 vi.ifkamerwoningen worden opgetrokken in. vijf blok jes van drie en vier lagen in een geschakelde vorm. De woningen zijn gegroepeerd rond portieken. Een aantal ervan krijgt een tuint je. In het plan is een centraal groengebied opgenomen, dat na oplevering van de woningen over zo'n anderhalf jaar in overleg met de bewoners zal wor den Ingericht. Ook is een aantal parkeerplaatsen in het plan opge nomen, dat door het planten van hoog groen zo veel mogelijk aan het oog zal worden onttrokken. Er komt geen doorgaand verkeer door het wijkje. ADVERTENTIE) VOLLE EVANGELIE GEMEENTE RIJSWIJK Laan Hofrust 1 'Zondag 10 uur en woensdag 8 uur. te wachten. De politie leidde het verkeer voor een deel om. Eerste fase van restauratie afgerond Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Winkeliersvereniging Weimarstraat heeft gis termiddag uit protest tegen het plan door deze straat een nieuwe fietsroute te leiden een half uur lang met vracht- en bestelauto's 't drukke kruispunt Weimarstraat/Beeklaan bezet gehouden. De winkeliers wachten nog steeds op antwoord van de gemeente naar aanleiding van de In een brief, die ln juli j.l. werd verstuurd, geuite verontrusting over dit projekt. De winkeliersvereniging zette met bor den (tekst: 'Moeten wij boeten voor de fietsroute?) en het uitdelen van folders aan het publiek hun protesten kracht bij. De winkeliers zijn *r bang voor dat hun omzetten bij het doorgaan van het fietsroute-plan aanzienlijk zul- len teruglopen, omdat de Weimar- straat praktisch onbereikbaa r zal zijn voor automobilisten. De winkeliers zien de route het liefst via de Newton- en Carteslus- straat lopen. De prlk-actie was om half vijf afgelopen. Aan belde zij den van het kruispunt stonden •toen al zes tramstellen van lijn 12 Ds. Honnef ridder orde Oranje-Nassau LEIDERDORP Door een misver stand werd ln de krant van giste ren een verkeerd kopje geplaatst boven het bericht over de benoe ming van de Lelderdorpse predi kant ds. J. P. Honnef tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Ds. Honnef verkeert gelukkig in een goede gezondheid. Onze excuses voor de gemaakte fout. Redactie. Het binnenaanzicht van een van de nieuwe hotelkamers op het dak van des Indes. DEN HAAG De studenten die de Katholieke Sociale Academie sedert maandag bezetten, werken aan zelfbestuur voor hen en de docen ten. Hierop spitst de actie zich sedert donderdagavond toe. Daarbij wordt ook de vraag onder ogen gezien of formeel een bestuur kan worden gehandhaafd. Het gaat de bezetters duidelijk om het inhoude lijk Invullen van hun belangrijkste eis: dat de beslissingsbevoegdheid bij de docenten en studenten komt te liggen. Het huidige bestuur en de huidige directie worden voor het oplossen, van de moeilijkheden en het tot stand' brengen van een nieuwe organisatiestructuur voor de academie' plet als gesprekspartner aanvaard door de bezetting. Zij aanvaarden daarmee ook niet we thouder A. van Lier als bemiddelaar tussen bestuur' en directie enerzijds en docenten, en studenten ander zijds. door Teun Lagas DEN HAAG Het stempel dat enige tijd is gedrukt op de voor af. Dezer dagen worden de laatste steigers die voor het hotel staan kant van Hotel des Indes aan het Lange Voorhout is er bijna weer verwijderd en komt de voorgevel van het gebouw weer in volle luis ter tevoorschijn. Daarmee is de eerste fase van de restauratie van Hotel des Indes afgerond. x Nu de restauratie van de voorgevel aan het Voorhout- bijna voltooid is wordt er binnenkort begonnen aan de zijde van de Vos en Tuinstraat waarna tenslotte de achterkant van het hotel, langs de Kazernestraat, een opknapbeurt krijgt. Bij de res tauratie van de voorgevel werden de steunankers uit de muur gehaald en vernieuwd. De ankers, die door roestvorming waren gaan uitzetten waren de oorzaak van de scheuren in het natuursteen van de voorge- De restauratie van de voorgevel van Hotel des Indes nadert zijn einde. Alleen de luifel boven de in gang moet nog opnieuw bevestigd worden. vel en vormden de bronnen van de roestbruine sporen die over de ge vel liepen. Op de gevel is nu ook een laag kelm aangebracht om het pleisterwerk tegen weersinvloeden te beschermen. Aan de luifel boven de ingang van het hotel wordt nog gewerkt. Luifel Vallen de gevels van Hotel des Indes door hun monumentale waarde onder de subsidieregeling die toegepast wordt bij restauratie van oude panden, de luifel kan in wezen geen echt monument ge noemd worden. Pas ip het jaar 1930 werd deze boven de entree van het hotel bevestigd. Toch bleek deze ingang zo karakteristiek voor Hotel des Indes dat de gemeente Den Haag een bedrag voor de restaura tie van de luifel beschikbaar stelde. Het jaar 1930 bracht overigens nog een belangrijke ingreep in het aan zicht van het gebouw te weeg. Er werd een derde verdieping aan het daarvoor twee etages tellende hotel toegevoegd. Het bijbouwen van een derde verdieping, het dak moest ervoor opgelicht worden, is maar één van de vele verbouwingen en uitbreidingen die het gebouw aan het Voorhout sinds haar geboorte onderging.' Op de plaats waar nu de lounge is, waar nu de gasten van het hotel in oud-roze fauteuils plaats kunnen nemen, daar was vroeger de Cour, de binnenplaats waar de paarden en de carossen stonden opgesteld. Toen de heer Wlrtz na het overlijden van de eerste eigenaar het gebouw als ho tel ging exploiteren veranderde hij de Cour ln wat zij nu is, de rotonde die het centrum vormt van Hotel des Indes. Die eerste eigenaar was Baron van Brienen van de Groote LLndt. Deze liet in 1858 een groot hoekhuis bouwen op het perceel dat hij van de gemeente gekocht had en dat tussen de Vos en Tuinstraat en het niet meer bestaande Kalkstraatje lag. Baron van Brienen, die ook huize Clingendael ln zijn bezit had. liet het pand bouwen door de Haagse bouwmeester A. Rodenburg. Het kostte hem 150 duizend gulden en zijn nieuwe woonhuis was in veertien maanden gereed. Zo kwam na het overlijden van de baron in 1873 het gebouw in handen van de heer F. G. J. Wirtz, die daarin in het voorjaar van 1881 het Hotel des Indes opende Vanaf die tijd onderging het pand veel veranderingen. Het interieur kon, mede door de verbouwing van het Cour. uitgebreid worden met een twintigtal kamers en ook het Kalkstraatje dat naast het hotel lag, en van het Voorhout naar de Kazernestraat moest verdwijnen doordat het hotel zich uitbreidde. Het familiewapen van het geslacht van Brienen liet de nieuwe eige naar ook verdwijnen. Het wapen, dat nog wel tot heden ten dage iedere koperen deurknop in het ho tel siert, werd uit de voorgevel ge houwen en het wapen van de stad Batavia, het zwaard van azuur met de groene krans op het gouden veld werd ervoor in de plaats gemetseld. Dit wapen is ook bij de laatste restauratie weer volledig in oude staat gebracht. Een restauratie die overigens één miljoen gulden zal gaan kosten, Appartementen Tegelijkertijd met het opknappen van de, buitenmuren, een karwei dat ln handen is van de samenwer kende ingenieursbureau's Zwaag- stra. Van der Lek en Brink, worden op het dak van Hotel des Indes ook een zestal nieuwe appartementen gebouwd. De hotelkamers, waarvan er al één klaar is, zijn vanaf de straat onmogelijk te zien zodat zij het uiterlijk van het gebouw niet verstoren. Als Is de Clingendael- groep, de huidige eigenaar van Ho tel des Indes, natuurlijk gelukkig met de restauratie van de buitenge vels. met het opknappen van het interieur zitten zij toch nog in hun maag. Dit laatste is namelijk in het geheel niet subsidiabel en de Clin- gendaelgroep zou dan ook alleen voor zeer hoge kosten opdraaien. Alleen het in oude staat brengen van een hotelkamer kost al zo'n 35 duizend gulden. Wil men het hele hotel van binnen behandelen, dan zal eeri bedrag van twee miljoen gulden ruim overschreden worden. En dat is nauwelijks op te brengen voor een hotel dat door haar leef tijd toch al zeer moeilijk te exploi teren Is. LEIDEN Tijdens een bijeen komst gisteren in de burgerzaal van het Leidse stadhuis heeft de burgemeester van Leiden, dr. A. J. Vis, het eerste exemplaar van de Historische Atlas van Leiden aangeboden aan de Commissaris van de Koningin in Zuid-Hol land, mr. M. Vrolijk. Deze Atlas, waaraan de samen stellers dr. ir. H. A. van Oerle en zijn medewerkers ruim dertig jaar hebben, v gewerkt, handelt over dè' periode van het ont staan van geiden tot het einde van de Gouden Eeuw. Het werk dat als titel heeft 'lei den binnen en bulten de vesten' kwam tot stand met medewer king van de Nederlandse Orga nisatie voor Zuiver Wetenschap pelijk Onderzoek, het weten schappelijke fonds van de pro vincie Zuid-Holland en het ge meentebestuur van Leiden. Het boek telt 450 pagina's met vele- illustraties en is uitgegeven door uitgeverij Brill N.V, te Leiden. Het werk bestaat uit twee delen een atlas en een toelichtende beschrijving van gelijke afme ting die tesamen dienen te v/orden geraadpleegd. De Atlas bevat, naast de reconstructie van de verschillende perioden van de ontwikkelingsgeschiede nis van Leiden, reprodukties van de belangrijkste historische kaarten. De toelichtende be schrijving vormt op zichzelf de geschiedenis van de stad in dit tijdperk. Dr. Van Oerle heel toen hij het werk begon gemil op een zo breed -mogelijke be schouwing van alle aspekten va' de samenleving. Deze benader ingswijze maakte een zeer in ten sief archief-onderzoek noodzake lijk. dat zeer veel tijd in besla nam. Via een speciale werkmethod blee het mogelijk ook over t allervroegste nederzetting, waai uit Lelden zich later ontwikkel de, gegevens te verkrijgen; een tijd dus waarover geen i schriften bestaan. In zijn woord vooraf heschrijl dr. Van Oerle de kolossale hot veelheid werk die verzet moei worden om tot samenstellin van de Atlas te komen. Jaren lang is er door diverse-part-tün medewerkers onderzoek verrich In verschillende archieven. E kaarten ln het boek moeste voor een groot deel nog worde getekend. Hierbij werd ondf meer medewerking verleen, door de Topografische dienst i Delft en de Fotogrammetiscl dienst tan het Kadaster in Air sterdam. Dr. Van Oerle stelt overigens da de kaarten ln de Atlas niet o volledigheid en exactheid aan spraak kunnen maken. 'Er zulle nog vele bijdragen nodig zij om de puzzle van de stadsvoi ming ln het bijzonder van <1 vroegste perioden gehe compleet te maken', aldus Van Oerle in zijn voorwoord. door Frank Delboy DE LIER Men zou het jubileumconcert van het nu zestigjai harmonie-orkest 'Liora' in De Lier de avond der sonoriteiten K i nen noemen. Wanit niet alleen werd de Lierse Dom gisteren verzadigd door de uitbundige doch doorzichtige en Stylistlsch eer verantwoorde or kestklank ondex leiding van diri gent Gerrlt A. van den Berg. Oo de volumineuze zang door de twee honderd leden van het gasterende Christelijk Residentie Mannenkoro onder leiding van Anne Posthumus schiep een machtig klankbeeld, dat zonder effectjagerij volop liet ge nieten van kerkmuzlkaal gebonden koorzang, Liora, genoemd naar het gelijkna mige middeleeuwse riviertje dat van Schipluiden naar Naaldwijk stroomde, ontstak telkens weer het Instrumentale vreugdevuur met muzikaal licht ontvlambaar materi aal, aangedragen door componisten die weten wat een harmonie-orkest ritmisch.-toekomt. Koploper Eén van de klinkende koplopers in het Westland. dit ln de Ere-afde ling ultomende ensemble, dat morgen een federatief concours or ganiseert. Samen met het mannen koor werd Gephardts Ambrosiaanso Lofzang indrukwekkend uitgevoerd. Dat was tevens het geval met 1 di's zo populaire Slavenkoor uit bucco, maar programmatisch dit werk binnen de Dommi enigszins uit de toon. Dat voor twaalfde muzikale lustrum veel langstelling bestond, sprak van! (ADVERTENTIE) voor al uw bloemwerk telefoon 46.92.21. ROTTERDAM De politie in I terdam heeft de 31-jarige B.H. gehouden. De man had dondel vanuit zijn woning aan de Vin1 baan in Rotterdam met een 1 buks op schoolkinderen gescho Vier kinderen liepen lichte ver* dingen op. TROUW/KWARTET door Dammis de Geus DEN HAAG Op donderdag 20 november zullen acht bewoners van de Schilderswijk de eerste paal slaan voor het woningbouwprojekt aan de Gortmolen. Het uit 156 woningwetwoningen bestaande plan is met de grootst mogelijke inspraak van de bevolking uit deze wijk tot ontwikkeling gebracht uitgaande van een doelstellingennota die eind vorig jaar verscheen. Het gedeelte van het Gortmolen-gebied dat het eerst bebouwd gaat worden. De foto is genomen vanaf liet Groenwegje (links). Reel loopt de voormalige Gortmolen. Geheel rechts, niet op de foto zich baar, ligt het domein, dat pas over enige tijd bebouwd zal word Voordat de officiële eerste paal door een antieke hei-Installatie de •bodem wordt ingedreven zal de .stuurgroep van het projekt Gort- •molen de plannen, zoals in een eerder stdlum ook al gebeurde, aan het oordeel van de bevolking on derwerpen. De prot. chr. woning bouwvereniging 'Patrimonium', het architectenbureau Leo de Jonge BV, de Bewonersorganisatie Oranje- pleln-Schllderswijk (B.O.-S.) en de gemeenelijke diensten voor de stadsontwikkeling en volkshuisves ting die met elkaar de stuurgroep vormen, verwachten dat er geen moeilijkheden meer zullen ont staan. Mr. W. L. van Leeuwen, voorzitter van de stuurgroep (tevens voorzit ter van Patrimonium), zegt terug kijkend op de reeks vergaderingen over dit voor de Haagse binnenstad zo belangrijke projekt: 'We zijn met elkaar heel redelijk uit de pro blemen gekomen. Tegen de B.O.-S., de inspraakclub namens de bevol king in ons team, hebben we steeds gezegd dat we wilden proberen de scherpste prijzen te bereiken. Na tuurlijk moesten we als woning bouwvereniging oók ln het oog houden dat de woningen van de Gortmolen gedurende een laar of vijftig goed ln de markt liggen'. Betaalbaar Met nadruk stelt de heer Van Leeu wen dat 'n' van de belangrijkste uitgangspunten de bouw van vooral betaalbare, maar goede woningen Was. 'Door de komt van de indivi duele huursubsidie konden we ook Inderdaad aandacht besteden aan de kwaliteit van de woningen. De heer A, G. M, Kuljpers, die namens de B.O.-S. zitting in de stuurgroep heeft, vindt het een voorwaarde dat de bewoners duide lijk over eigen middelen moesten beschikken om aan die Inspraak te kunnen voldoen Uiteindelijk kwam zijn organisatie uit deze 'harde noodzaak' voort. 'Tijdens de bespre kingen over de Gortmolen in de stuurgroep moest duidelijk worden gemaakt wat men van elkaar had te verwachten. Zijn er wat plooitjes gladgestreken, uiteindelijk hebben we met z'n allen het doel bereikt om voor in eerste instantie de Schllderswijkers betaalbare nieuwbouw neer te zetten. De erva ringen die wij als bewonersorgani satie destijds bij de ontwikkeling van het nieuwbouwplan aan de Ja cob Catsstraat (Oranjeplein) heb ben opgedaan zijn voor wat betreft de Gortmolen-plannen zeer leer zaam geweest'. Kuijpers ls er blij mee dat het plan zo positief door de bevolking ls ontvangen. 'De Schllderswijkers die straks aan de Gortmolen gaan wo nen leven er nu helemaal naar toe. Zij zien er verlangend naar uit hoe ze straks hun nieuwe woning zullen beleven. Als ze hier eenmaal zitten zullen ze zich afvragen hoe het mogelijk is geweest dat ze zolang in minder goede woonomstandigheden hebben verkeerd'. Volgens Kuijpers zijn er op dit moment bij de B.O.-S. al 650 in schrijvingen voor de Gortmolen binnen gekomen. De Schllderswij kers die bij het Catsstraat-projekt (397 woningen) uit de boot vielen zullen als eerste de kans krijgen naar de Gortmolen te verhuizen. Geen winkels De opet van het plan sl sinds de hoorzitting, voor de bevolking op 2 mei dit jaar in grote lijnen hetzelf de gebleven. De kleine wijzigingen die nu in het definitieve plan zijn doorgevoerd betreffen de geplande HUUrpNJZön winkels en atelelrruimten. Mr. Van Leeuwen zegt daarover: 'De stuur groep heeft heel voorzichtig met de nota van uitgangspunten moeten exerceren. We hebben de bvolking destijds beloofd de mogelijkheid te bekijkn of de vestiging van win kels in het plan haalbaar zou zijn. Uiteindelijk hebben we dit onder deel van de eerste fase van het Gortmolen-plan moeten laten val len,. Wellicht dat dergelijke voorzie ningen in de toekomstige bebou wing, die op deze fase aansluit mo gelijk zal blijken. De vestiging van ateliers zat er bovendien niet ln. Onze conclusie was: alleen wonin gen'. 'Het plan is zo ontwikkeld dat er de maxmae subsidies op kunnen wor den verleend, hetgeen uiteraard van groot beang is voor de vast- telling van de huurprijs, k wijst er op dat we binnen de ma zijn gebleven. Het plan ls zeer; gekiend, er bevinden zich bijv. g loze, dus niet te subsidiëren ru ten in', zegt de heer J. C. C. Lai hoofd van de technische dienst Patrimonium. De huurprijzen kunnen nog worden bekend gemaakt, om nog op enkele beschikkingen w gewacht. De stuurgroep verwa dat zowel een locatiesubsidie een subsidie volgens de rege 'goed en goedkoop' (die de hi met 25 per maand omlaag drukken) wordt verleend. We 'pen de prijzen nog voor 20 novi ber rond te hebben, aldus' de l Lanza. REGIO DEN HAAG EN LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6