t Justitie moet zich meer om welzijn bekommeren dichtbij [Commentaar j? )nmacht 1 en' Wacht - 2 Gewetensvraag Sacharow (1) Sacharow (2) iü De Jong's instituut niet over drie of vijf jaar dicht Weekendzon het onoplosbare snurken grote filmrol bier uit 1930 belangstelling neushoorn voor oliefanten rijdende bij bel vertolkin gen [TERDAG 11 OKTOBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET J)e algemene beschouwingen van deze reck in de Tweede Kamer zijn een IvWrtoning van barre onmacht en moe- I leloosheid geworden onmacht na- nelijk over het alles beheersende pro- LS)|eem van het terugdringen van de 7 werkloosheid op een termijn, die k nigszins valt te overzien. jen mag het kabinet-Den Uyl niet 1 uitzeggen dat het zich heeft ingespan nen, het uiterste te doen wat onder de £5 cgeven omstandigheden mogelijk of jft. Het droevige is evenwel dat zelfs uiterste bij lange na niet toerei- end is, omdat de economische terug- va m d°°r zijn omvang en aard zich :et roor het grootste deel onttrekt aan de leheersing door de nationale overheid, eg [aar instrumenten zijn èn niet ver- rij jnd genoeg èn niet voldoende verrei sd om de haperende machine van |e economie weer op toeren te bren- Ie uitzichtloosheid van de situatie [laat ook op de oppositie terug. Wat ^jvan haar zijde tegenover de plannen g |aa de regering is gesteld, komt uit ilone-denken voort. Het mist zo- fut en overtuiging, dat er bijna eens meer over wordt gepraat, ichte constructieve oppositie is deze reek eigenlijk alleen door KVP en RP geleverd. Met name de fractie leider van de KVP. de heer Andries- eri verdient lof voor zijn moed en liteitszin om althans de nationale orzaken van de malaise helder onder o:n te zien en vervolgens harde, m naar onontkoombare consequenties te rekken. linister-president Den Uyl heeft deze vale houding naar onze smaak on tdoende gehonoreerd, al hebben wij wondering voor de veerkracht waar- ee hij zich na een zwak en dof gin, in de allerlaatste uren van het •bat heeft vermand en heeft gepro- terd, bij alle zwarigheid, toch nog :n perspectief te schetsen. itussen moet de echte strijd nog ginnen. Terecht hebben de fracties d KVP en ARP het kabinet en, et te vergeten de PvdA als hun óotste coalitiepartner met de itje' eus op de feiten gedrukt door te vei sen dat al begin volgend jaar zal neiDrden aangegeven op welke wijze de ikt leidsombuigingen (die naar ieders nu irdeel nodig zijn), zullen worden 2 "gebracht. ,b in de besluitvorming over die buigingen zeg maar: bezuinigin- i f; Zal de 'samenwerking binnen 1<H 'coalitie-Den Uyl echt worden be- oefd. Wij zijn over de afloop daar- n niet helemaal gerust. De PvdA is ze week niet vrij geweest van de 'tie jgingj aan de nijpende moeilijkhe- rh! d van elke dag te ontsnappen in d'ee schouwingen over wereldomvattende goe ructurele vraagstukken. et was bijzonder interessant wat de k .!er Van Thijn te zeggen had over de irking van economische machten op •ifti ereldschaal, maar dergelijke uitspra- krijgen gemakkelijk het karakter a bezweringsformules. aarbij komt nog, dat de PvdA- hï oordvoerder op momenten dat hij ih wel op meer alledaags niveau woog, zich verregaand onbillijke nvijten aan het adres van de KVP roorloofde. Het is werkelijk buiten Ie proporties het zo voor te stellen s of de KVP alleen maar 'ho' en ee' tegen het kabinet-Den Uyl zegt. heer Van Thijn mag zich wel eens denken, dat de partij waar hij zo gen blaast, rechtstreekse vcrant- oordelijkheid heeft aanvaard voor jvoorbeeld het departement van eco- umische zaken en dat is de sluis aarlangs het grootste part van de lonomische ellende het kabinet bin- nkomt. Het zou goed zijn als de vdA eens in de gaten kreeg, dat men is iet een brug kan bouwen en tegelij- :rtijd de kloof kunstmatig groter aken. tlukkig heeft de minister-president If anders en beter geoordeeld. Hij *ft duidelijk geprobeerd, vrede tc ichten tussen'beide grootste partners i zijn coalitie. Het is te hopen dat daar, ook intern, mee doorgaat en it hij daarbij zijn eigen partij niet zal pen. en paar grote Nederlandse bedrijven ïngen in een internationaal consor- i mee naar een forse opdracht in piJ-Afrika: de bouw van een kern ede >ergiecentrale. De Atni-Apartheidsbe- eging in Nederland (AABN) stelt de ederlandse regering thasn voor de iwetensvraag of zij daar in haar rgunningenbeleid medewerking aan ag verlenen of niet. len zou kunnen argumenteren dat de gering in het bestaande intensieve :onomische verkeer van de westerse nden met Zuid-Afrika door een wei- tring een nogal willekeurige streep au hebben getrokken. Maar deze rder springt er nogal uit: het gaat het opwekken van kernenergie in en land dat het non-proliferatiever- rag vooralsnog niet heeft ondertc- end. Ook de uitdrukking 'voor vreed- amc doeleinden' is hier nogal proble- 5 natisch: wat zijn de vreedzame docl- inöen in een maatschappij met zo- £el structureel geweld als daar? leze overwegingen wekken op zich- c'f al heel wat weerzin tegen de transactie. Natuurlijk zal in Nederland het argument van de werkgelegenheid weer worden gehanteerd. Het Westerse bedrijfsleven zou echter veel meer en veel fatsoenlijker orders hebben, indien de Westerse wereld, toen het nog kón, had gedaan waartoe het door vele gezaghebbende economen was opge roepen, namelijk door een forse kapi taalsoverdracht koopkracht scheppen in de Derde Wereld. Doordat dit niet is gebeurd, bleef de internationale markt klein voor de Westerse produk- tiecapaciteit. Premier Den Uyl heeft daar deze week in de algemene be schouwingen in de Tweede Kamer terecht op gewezen. Bovendien lijkt het erop dat het bij deze leverantie niet alleen gaat om het toelaten ervan, maar ook om het deel nemen erin. Zo verstaan wij althans het verzoek van de bedrijven aan de Nederlandse regering om haar finan cieringsarrangement voor exportfacili teiten hiertoe uit te breiden. Dat zou betekenen dat dit. project wordt aange gaan met hulp van publieke gelden. Het is een project ter versterking van macht en prestige van blank Zuid- Afrika, waarin de zwarte meerderheid uiteraard niet gekend is. De vraag is niet of zoeits ons gegund wordt, maar of het ons vergund is. Hoewel verschillend wordt gedacht over de keus van Nobelprijswinnaars en de betekenis van de prijs zelf, moet de aanwijzing van de Sowjetbur- ger Andrej Sacharow (internationaal bekend geworden als atoomgeleerde) tot winnaar van de Nobelprijs voor de vrede, een juiste beslissing worden genoemd. Het besluit van de "Noorse parlements commissie is niet zozeer juist omdat Sacharow zulke daden van wereldbete kenis heeft verricht, maar omdat het de aandacht vestigt op de zaak van de dissidenten in de Sowjet-Unie. Deze 'andersdenkenden' willen een eind ma ken aan de onvrijheid in hun land en stellen zich daardoor bloot aan vervol ging, gevangenschap of plaatsing in een psychiatrische kliniek. Kan men zich afvragen of de onder scheiding aan Boris Pasternak in 1958 en die aan Aleksander Solzjenytsin in 1970 (met de Nobelrpijs voor litera tuur) in alle opzichten verantwoord was, wat Sacharow betreft liggen de zaken anders. In zijn geval is toeken ning van de Nobelrpijs voor de vrede een logischgevolg van het enkele maanden geleden in Helsinki onderte kende slotakkoord van de Conferentie voor Europese veiligheid en samen werking. In Helsinki heeft de Sowjet-Unie een aantal morele verplichtingen op zich genomen, waarop zij wist dat zij daar op kon en zou worden aangesproken. Wel, dat is nu gebeurd en het ligt voor de hand dat met spanning wordt gewacht, hoe de leiders van het Krem lin reageren op het voornemen van Sacharow, de prijs in Oslo in ontvangst te gaan nemen om vervolgens naar de Sowjet-Unie terug te keren. Krijgt Sacharow voor dit laatste toe- Krijgt Sacharow voor dit laatste toes stemming, dan is daarmee nog niet bewezen, dat er in de Sowjet-Unie na Helsinki wezenlijk iets is veranderd op het gebied van de persoonlijke vrijhe den van de Sowjetburgers. Een weige ring zou voor Moskou echter nadelige gevolgen hebben op het gebied van de geloofwaardigheid. Coornhert-liga bepleit andere houding van ministerie door Leo Kleyn ROTTERDAM Hoewel de minister van justitie lid is van de welzijnsraad, een binnen de regering opererend overlegorgaan, komt in de jongste justiebegroting zelfs het woord 'welzijn' niet voor, behalve in de woordgroep: gemengde interdepartementale werkgroep jeugdwelzijn. De alternatieve justitiebegroting 1976 van de Coornhert-liga, waarin dit wordt gesignaleerd, toont bladzij na bladzij aan dat het departement van justitie zich niet bekommert om het welzijn van de burgers, waaraan toch het kabinet-Den Uyl zo'n Als daarin geen verandering komt, zo wordt in de alternatieve begro ting geconstateerd, is dit ministerie 'gedoemd een dwarsligger te wor den ten opzichte van het door de gehele regering voorgestane wel zijnsbeleid'. Omdat de Coornhert-liga zich daar over 'ernstig ongerust' maakt, heeft zij haar begroting de titel 'Welzijn en justitie' meegegeven. Zij stelt dat welzijn (van regeringswege ge definieerd als 'het zich welbevinden en de zelfbepaling van burgers en groepen daarvan') zich ook een be langrijke plaats zou moeten ver werven in het denken van hen die het justitieel beleid bepalen. Tens lotte, al blijkt daarvan vrijwel niets, behoort ook het departement van justitie tot de zogeheten wel zij nsministeries. - De Coornhert-liga onderkent dat de justitiële diensten niet louter op welzijn gericht (kunnen) zijn: de vervolging van verdachten bijvoor beeld, waarmee die diensten zich ook bezighouden, bevordert inte gendeel het onwelzijn. Maar, zo meent de liga, waar de justitiële diensten zowel een gewelds- als een welzijnscomponent in hun taak hebben, dient er een accentver schuiving plaats te vinden ten voordele van de welzijnscomponent. Om te beginnen, zo valt in de alternatieve begroting te lezen, zou 'de geringschatting, die op het de partement van justitie heerst ten opzichte van de welzijnsdiensten' veranderd moeten worden 'in een meer waarderende houding'. hoge prioriteit zegt te geven. Hulpverlening Zo'n veranderende houding zou naar de mening van de Coornhert- liga tot uiting kunnen komen in het optreden van de politie. In dat optreden valt nog steeds de nadruk op geweld en repressie. 'De hulp verlenende taak', aldus de alterna tieve begroting, 'wordt als margi naal verschijnsel gezien'. De als 'criminaliteitsbestrijder' op tredende politieman zou in toene mende mate mede ais 'sociaal ver keersagent' moeten gaan functione ren. De Coornhert-liga pleit voor 'een uitbouw van het instituut wij kagent', een instituut dat 'een zeer marginaal en modieus verschijnsel is gebleven en nauwelijks is uitge bouwd'. Manuel Kneepkens en Hans Moer land, samenstellers van de alterna tieve justitiebegroting en beiden wetenschappelijk medewerker aan de Erasmus -universiteit in Rotter dam, menen dat in de opleiding van politiemensen een veel grotere plaats zou moeten worden inge ruimd voor de ontwikkeling van sociale vaardigheden. Kneepkens 'Iemand die bij de politie werkt, wil iets met mensen doen. Daaraan moet bij de opleiding veel meer aandacht worden besteed. Aan de welzijnscomponent moet voorrang worden gegeven boven de knuppel component. Een politieman moet niet alleen gelerrd worden wat er in de mollen-, kikker- en egelwet staat, maar ook hoe hij met men sen moet omgaan'. Vaardigheden In de gedachtengang van de Coornhert-liga moet de politieman Politieman meer zien als 'sociaal verkeersagent' menigmaal conflicten oplossen, zonder dat hij over de vaardighe den en de instrumenten daartoe ■beschikt. In die gedachtengang past ook het pleidooi op het politiebu reau, en met name 's avonds en in de weekeinden, maatschappelijk werkers (bijvoorbeeld van de re classering) te detacheren. Hoopgevend is dat, zoals ook in de alternatieve begroting wordt gecon stateerd, de laatste tijd in de lagere politieregionen zelf de gedachte veld wint dat de opleiding er niet erg toe bijdraagt dat de politie 'je beste vriend' wordt. Zo publiceerde onlangs het Algemeen politieblad de scriptie van een student aan de politde-academie (die politie-offi- cieren opleidt), waarin eveneens werd gepleit voor een groter accent op de hulpverlenende taak van de politie. Slachtoffers De politie zou volgens de Coornher t-liga ook een belangrijke rol toe bedeeld moeten krijgen bij de op vang van slachtoffers van strafbare gedragingen. De liga bepleit in haar begroting de vestiging van crisis-opvangcentra voor die slach toffers, waarin dan ook de wijka gent een plaats zou moeten krijgen. In zulke centra zou bij uitstek een welzijnsbeleid kunnen worden ge voerd, zoals volgens de Coomhert- liga experimenten in de Verenigde Staten hebben uitgewezen. Onmid dellijke hulp in een crisissituatie, te bieden door de politie en maat schappelijk werk gezamenlijk, kan er in veel gevallen toe leiden dat het strafrechtelijk apparaat niet hoeft te worden ingeschakeld. In deze op welzijn toegespitste jus titiebegroting van de Coornhert-li ga is veel aandacht besteed aan de slachtoffers, omdat zij behoren tot de groepen 'die op geen enkele wijze politieke of sociale druk kun nen uitoefenen'. Daarmee heeft de liga ook de wind uit de zeilen genomen van hen die graag roepen dat voorstanders van de hervor ming van het strafrecht er alleen maar op uit zijn 'misdadigers in de watten te leggen' en zich niet be- kommeten om degenen die door die 'misdadigers' gedupeerd worden. Overigens hield de liga zich al met die slachtoffers bezig, voordat zulk geroep te beluisteren viel. Tegelijkertijd krijgen opnieuw die 'misdadigers' aandacht in deze be groting, omdat ook zij nog steeds tot de 'politiek en sociaal onmondi ge groeperingen' behoren. In een nawoord bij de begroting wordt op gemerkt dat ook gesproken had kunnen worden over andere cate- goriëm 'wier welzijn door justitie wordt aangetast', zoals werkende (c.q.' werkloze) jongeren, Zuidmo- lukkers en woonwagenbewoners. De Coornhert-liga, opgericht in 1970, heeft dit jaar voor de vierde maal een alternatieve justitiebegro^ ting uitgebracht. Veel van de in vorige begrotingen geopperde idee ën en voorstellen hebben blijkens de inleiding bij deze begroting in het justitiële beleid nog maar nau welijks weerklank gevonden. Desondanks heeft de liga de moed nog niet opgegeven. Bestuurslid Er ica van Dijk wijst erop dat de Coornhert-liga in elk geval bij de Tweede Kamerleden altijd een wil lig oor heeft gevonden en dat, hoe dan ook, de ideeën toch langzaam doorwerken. 'Wij streven een men taliteitsverandering na en die be reik je natuurlijk niet in een paar jaar. Ons grootste probleem is, dat wij voortdurend vooroordelen moe ten overwinnen'. Van een verslaggever DEN HAAG Het is onjuist dat het rijksinstiuut voor oorlogsdocumen tatie in Amsterdam over drie of over vijf jaar zal worden opgeheven. Dit zei een woordvoerder van het ministerie van onderwijs en weten schappen- Het is nooit de bedoeling van staatssecretaris Klein geweest het werk van dr. De Jong stop te te zetten. Wel heeft, aldus de woordvoerder, dr. Klein in een brief aan het in stituut gevraagd zich eens te bera den over de afbouw van het werk. Tevens werd het instituut gevraagd twee vertegenwoordigers voor te dragen om zitting te nemen in een commissie die zich beraadt over de afbouw. Dr. Klein zou graag om streeks maart '76 een advies willen hebben. Uit een gesprek dat dr. Klein met een Leidse krant had, had men de indruk gekregen dat de sluiting uiterlijk 1985 een feit moest zijn. Van onze weerkundige medewerker Een storing uit Denemarken trok met regen en buien in zuidelijke richting over noordwest-Duitsland en oost-Nederland. Deze storing ging vooraf aan droge en koude lucht uit het gebied rondom de Witte Zee. In deze droge lucht krijgt de zon dit weekeinde een vrijbrief, terwijl het op de meeste plaatsen droog zal zijn door het naderbij komen van een hogedruk- uitlopetr van de Azoren tot Fin land. Aangezien boven de Golf van Genua de luchtdruk nog wat daalt, daar ligt een depressie van 1005 millibar zal de noordoosten wind er nog wat steviger aan trekken. Deze depressie is van thermische oorsprong en dat wil zeggen: gebo ren boven het dampend-warme Middellandsezeewater, toen daar in de hogere niveaus koudere lucht overheen ging stromen. Zoals be kend bevordert zoiets de onstabili teit. Op Ameland was het weer gister avond danig van streek. In de voor avond viel in Baillum uit een zwart- dreigende lucht een enorme stort bui met bliksem en donder, bege leid door zware windstoten. Onze medewerker tapte na afloop ruim 10 millimeter water uit zijn meter. De temperatuur daalde er tot 5 graden Celsius. Eerder wa's al een sneeuwbui gemeld uit Jutland en Saarbrticken rapporteerde een hagelbui. Vervelend koud was het vrijdag in midden-Europa, waar Oostenrijk regen te verstouwen kreeg en het kwik in Linz op 8 gr. bleef steken. In Engeland gebeurde een vreemde grap. Daar raakte een kleine, vlakke depressie van 1.021 mb. klem tussen een Noors hoge- drukgebied en een ander maximum ten zuidwesten van Engeland. Het gevolg was dat het daar uren ach tereen geregend heeft: in Aber- porth en Milford Haven (zuidwest- Wales) zelfs 23 mm. De regenlagen Weerrapporten van gisteravond 19 uur (weer. maximum-temperatuur en neerslag van 719 uur): Amsterdam regenbul 12 1 De Bilt regenbui 12 O.l Deeien regen 11 0.3 Eelde regen 11 0.2 Eindhoven half bewolkt 12 0 Den Helder regenbui 12 0.2 Luchth. Rtd. zwaar bewolkt 12 0 Twente zwaar bewolkt 9 0 Vllssingen onbewolkt 12 0 Zd.-Llmburg onbewolkt 10 O Aberdeen regen 10 0.1 Athene onbewolkt 25 0 Barcelona zwaar bewolkt 22 0 Berlijn licht bewolkt 7 0 Bordeaux geheel bewolkt 15 0 Brussel licht bewolkt 0 Frankfort zwaar bewolkt 11 2 Genéve zwaar bewolkt 13 0 Helsinki licht bewolkt 4 0 Insbrück zwaar bewolkt 9 7 Kopenhagen licht bewolkt 8 0 Lissabon licht bewolkt 25 0 Locarno geheel bewolkt 18 0 Londen licht bewolkt 14 0.6 Luxemburg zwaar bewolkt 10 0 Madrid licht bewolkt 0 Malaga zwaar bewolkt 29 0 Mallorca geheel bewolkt 21 0 München regen 9 1 Nice zwaar bewolkt 20 0 Oslo onbewolkt 7 O.l Parijs regenbul 14 2 Rome half bewolkt 23 0 Split geheel bewolkt 18 0 Stolckholm zwaar bewolkt 7 0 Wenen zwaar bewolkt 9 2 schoven via zud-Engeland naar noordwest-Frankrijk door. Wanneer de koude en droge lucht uit Rusland goed zal zijn doorgeko men, is er opnieuw kans op nacht vorst. Vrijdagmorgen rapporteerde vliegbasis Twente -1 gr. Celsius op anderhalve meter hoogte en -3.6 gr. C. op 10 cm hoogte. Record-vroeg blijft de -3.7 gr. C. van deze vliegba sis op 20 september 1965, let wel gemeten op anderhalve meter bo ven de grond! In Scandinavië blijft het 's nachts en "smorgens vroeg vriezen: -8 tot -9 gr. in midden- en noord-Finland, -5 tot -7 in noord-Zweden. In noörd-Italië bracht de Genuade- pressie in Parma tot gisteravond 19 mm water, in Pisa 11 mm. Brindisi 9 mm (begeleid door onweer) en het bergstation in de Apenijnen Perugia 20 mm. water. HOOG WATER voor zondag 12 oktober Vllssingen 6 53-19 37 Haringvlietsiuizen 8.31-21.01 Rotterdam 9 33-22.20 Seheven- 1 ngen 7.59-20.30 IJmuiden 8.48-21.19 Den Helder 11.58-0.00 Harlingen 2.19-14.29 Delfzijl 4.29-17.07 HOOG WATER voor maandag 1G oktober Vllssingen 8.07-20.54 Harlngvlletsoulzen 9.40-22.21 Rotterdam 10.39-23.40 Scheven- Ingen 9.14-21.53 IJmuiden 10.03-22.42 Den Helder 0.40-12.48 Harlingen 3.02-13.25 Delfzijl 5:20-18.11. onder redactie van loessmi! Er is in de loop van de tijd al van alles bedacht om nachtelij ke snurkers te helpen: leren kinriemen die aan een paarde- toog doen denken, vreemd ge vormde nekkussentjes. elektri sche halsbanden die de snurker wekken zodra hij teveel geluid produceert en zelfs door een Amerikaanse boer ten eigen be hoeve uitgevonden een systeem waarbij een zak vol kei harde bonen op zijn hoofd ge legd werd zodra hij een zelf vastgestelde geluidsbarrière doorbrak. Alleen al in de Vere nigde Staten liggen nog honderd zesentachtig patentaanvragen, allemaal voor weer nieuwe uit vindingen. Echt afdoende schijnen ze geen van alle te zijn. De Züricher keel- neus- en oorspecialist Paul Treichler kan in het Zwitser se weekblad Der Brückenbauer wel verklaren hoe het ver schijnsel snurken kan ontstaan. Ook weet hij dat dikke mensen vaker snurken dan dunne net als oudere mensen, bij wie de onderkaak sterk de neiging ver toont om in de slaap langzaam af te zakken. Hij weet eveneens dat iemand die hard gewerkt heeft en daarna flink wat gege ten en gedronken heeft, sneller naar snurken neigt dan zijn ma tiger partner, maar een middel tegen de kwaal heeft ook hij niet bij de hand. Nu is het ook niet de snurker zelf die er het meest onder lijdt, maar de man, vrouw of het kind dat in hetzelfde bed of tenmin ste in dezelfde ruimte moet sla pen. hi zo'n situatie is volgens Der Brückenbauer niet alleen slapeloosheid, grote ergernis en hooglopende ruzie het gevolg, maar zelfs zouden er echtschei dingen uit voortgekomen zijn. Het zou dus heel wat praktischer zijn iets voor de slaapkamerge noot uit te vinden, waardoor die tenminste aan een normale nachtrust toe kan komen maar daar weet dokter Treichler voor lopig niet meer op dan lichte kritiek. De blinde zanger-gitarist José Feliciano zit te vlassen op een filmrol. Niet zomaar een rolletje hij heeft al eens een blinde man in de tv-serie Kung Fu gespeeld maar een nogal spectaculaire. Zijn vurigste wens is om nog eens de rol te vertol ken van een man die kan zien. 'Tenslotte' zegt hij volgens het weekblad Viva 'spelen zoveel ak- teurs blinden. Ik wil de kans krijgen het omgekeerde te laten zien'. Een ongeopende fles Amstel bier uit 1930 is een van de rariteiten die geveild zullen worden op 28 en 29 oktober bij Sotheby Mak van Waay in Amsterdam. Er zal op die dagen een grote hoeveel heid kunstvoorwerpen en curiosa onder de hamer komen die alle betrekking hebben op Amster dam. Nu het wat frisser is hebben ze er in Artis niet zo'n moeite meer mee maar toen het heet was heeft de warme.genegenheid van de driejarige Indische neushoorn Kumar voor zijn olifanten-buur vrouwen Suseela (14) en Jumbo (4) bijna tot een verhitte strijd met olifanten-buurman Murugan geleid. Net als alle mensen die daar de gelegenheid voor hadden spartelden de olifanten en de neushoorn zo vaak als ze konden in hun koele bassins rond. Dat kon zonder enig risico want de twee privé zwembaden zijn door een betonnen muur van elkaar gescheiden met bovendien nog een laag hekje daar bovenop. Tot buurman Kumar het idee kreeg bij zijn dikhuidige maar toch lieftallige buurdames op vi- sitie te gaan. Artismensen zagen op een dag tot hun schrik dat Kumar zowaar al met z'n voor poten over het hekje hing en ijverig probeerde ook de rest Sommige Italianen nemen hun godsdienstige gevoelens heel serieus. Zoals de eigenaar van deze auto, die in z'n grote ijver zijn hele auto volkalkte met bijbelteksten en met religieuze pamflet-taal. Zijn auto staat hier in het hartje van Rome geparkeerd, enkele straten van het St. Pietersplein vandaan. Eén ding heeft hij met zijn drukbeschreven Fordje bereikt: hij trekt de aandacht. Enkele voorbijgangsters lezen hier de auto. van het logge lijf over de muur te werken. Omdat de olifanten heer des huizes dit zeker niet goedgekeurd zou hebben (van enige emancipatie is "in de oli fantenwereld geen sprake) en het tot een hoogst onaangename ontmoeting tussen de beide he ren zou kunnen komen werd daar snel een stokje voor gesto ken: de bassins werden nu maar half vol water gedaan zodat de afscheiding ineens veel hoger voor dc dieren was en bovendien ging er schrikdraad over het hekje. Maar daar schrikken oli fanten blijkbaar niet zo gauw van. De beide dames, plotseling hevig geïnteresseerd in hun steekneuzige vriend, deden ver woede pogingen om in buur- man's bad te komen. Suseela zag kans haar voorpoten over de rand te manoeuvreren en Jumbo sloeg een paar maal met haar slurf dc schrikdraad aan flarden. Voor de mensen van Artis was het een hele opluchting toen het weer kotider werd. Nu de dieren niet zo'n schreeuwende behoefte meer aan hun bad hebben krij gen de mensen de tijd om rustig over de oplossing van deze al te innige vriendschapsbanden na te denken. 'Simpkins heeft een oogje op haar

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5