POP OP de plaat Zeevaarder hielp velen Prins Hendrik de Nederland maakte laat kennis met terreur Problemen met Linda Ronstadt 4et begon met 'een gekke Japanner' in de Franse ambassade in Den Haag BINNENLAND TROUW/KWARTET 17 door Willem-Jan Martin 'i Het arriveren van een nieuwe langspeler van LLnda Ronstadt brengt altijd weer een zekere opwinding teweeg in de muziekburelen van deze bladen. Dat zal vast wel te maken hebben met het feit, dat deze zingende 'beauty' een aantal duidelijke connecties heeft met wat misschien wat wijds het Eagles-syndicaat mag worden genoemd. Op Linda's platen is bijvoorbeeld steevast aan te treffen het enigszins gemankeerde talent John David Souther (ooit de helft van het duo Longbranch Pennywhistle. momenteel éèn vijfde van de kwijnende, ik geloof zelfs definitief op sterk water gezette Souther Hillman Furay Band),-terwijl anderzijds het zich treffen van de heren Frey, Meisner, Henley en Leadon in de zomer van 1971 als begeleiders van onze heldin, ln de herfst van datzelfde jaar de directe aanleiding vormt tot de oprichting van het ereklasse- gezelschap The Eagles. Op de een of andere manier echter verkeert voornoemde aanvankelijke opwinding evenzovele malen uiteindelijk in een gevoel van teleurstelling en onbevredigdheid. Zoals bijvoorbeeld nu weer met Prisoner In Disguise (Asylum AS 53015 Stereo), het kortgeleden verschenen jongste werkstuk van Miss Ronstadt. Bij een eerste inspectie van de hoes op ritels en medewerkers lijkt alles dik in orde. Er is een keur van begeleidend talent opgetrommeld (Little Feat's Lowell George, 'fiddler' David Lindley. Glen D. Hardin van Presly-faam op piano, de ritme sectie Kenny Edwards-Russ Kunkel en vele anderen, het puik van zoete kelen levert vocale steun (Emmy Lou Harris, Maria Muldaur, Herb Pedersen en natuurlijk John David Souther), terwijl het repertoire wederom getuigt van een sterke hand van selecteren. Bij beluistering blijkt de combinatie van deze factoren, \eker technisch gesproken, qua uitvoering en afwerking tot een meer dan voldoende resultaat te hebben geleid, maar een verbluffende plaat, zo eentje die Je voor dagen onderuithaalt door middel van een grondige ontregeling van de emotionele huishouding, is Prisoner In Disguise (naar een ook van de SHFBand-repertoire bekend nummer van J. D. Souther) daarmee nog niet (wéér niet) geworden. Het wil maar niet 'klikken' tussen Linda Ronstadt en ondergetekende, terwijl er eigenlijk toch allemaal best aardige (soms prima: Lowell George's Roll Um Easy, of You Tell Me That I'm Falling Down), hoewel hier naar verhouding misschien iets te veel 'softerlge' stukjes ten gehore worden gebracht. De regelmaat waarmee deze frictie tussen Linda's goeie bedoelingen en de ontvangst van eenenander door schrijver dezes optreedt, behoeft natuurlijk een verklaring. Maar met dit te constateren is die nog niet meteen gegeven. Het betreft een vrij ingewikkeld probleem, dat zich uiterst moeilijk rationeel laat benaderen en waarover dientengevolge de discussies met de pro-Ronstadt- groeperlng binnen familie- en keonisenkring nog in volle gang zijn. Mochten deze woordenwisselingen ooit tot resultaat leiden, dan zal ik u van de uitslag onverwijld ln kennis stellen. Voor het moment kan ik slechts melden dat mijn strijdstelling Ln de debatten zich concentreert rond het argument, dat Ronstadts vlakke en tamelijk onbuigzame timbre een afdoende 'dekking' van de verschillende stemmingen in de weg staat. Reeds. Travis Wammack De behandeling van het mij verder onbekende, nieuwe fenomeen Travis Wammack en zijn eerste elpee Not For Sale (Capricorn Records 2429 133) levert minder problemen op. Travis is dan ook niet zo duidelijk een Zanger, die het moet hebben van aangrijpende vertolkingen van eigen of andermans compositorische vondsten, maar zo te zien en te horen een jongen van de vlakte, bij wie de muziek vooral staat in het teken van de ritmiek. Wammacks geografische achtergrond (het zuidelijk gedeelte van de Verenigde Staten) staat er daarbij borg voor, dat eenenander regelmatig uitdraait op smakelijke stukjes bluesverwante swing, met knetterende gitaarlijnen en een fiks doorbonkende ritme-afdeling. De zang is in dat geheel precies zoals ie zijn moet: rauw en potent, en in feite meestal niet meer dan een aanleiding om daarna weer eens even flink aan de gitaren te kunnen trekken. Prima. AMSTERDAM 'Prins Hendrik de Zeevaarder kan ook voor de Nederlander van heden een inspirerende figuur zijn, in het bijzonder door zijn streven tot be- 'Geen Luxemburger vordering van de nationale welvaart en zijn bereidheid daarbij risico's te nemen hptpr en offers te brengen'. Dit schrijft Prins Bernhard in het voorwoord van een op- aie een ueier merkelijk boek dat deze week bij A. G. J. Strengholt's Uitgeversmaatschappij BV Vaderlander Was in Naarden is verschenen over Willem Frederik Hendrik, de derde zoon van ko- - ning Willem de Tweede en koningin Anna Paulowna. Prins Hendrik, die op 13 ju ni 1820 op Soestdijk werd geboren en 13 januari 1879 overleed, is een vergeten fi guur. In zijn tijd was hij echter ook buiten onze grenzen een bekende en po pulaire man, die hoewel hij er niet naar streefde op de voorgrond te treden enorm veel heeft gedaan voor ons land en voor Luxemburg, dat toen nog de Nederlandse koning als groothertog had. Hendrik was ruim 28 jaar lang, vanaf 1850 tot aan zijn dood, voor zijn broer Willem de Derde stadhouder Van het groothertogdom. Deze taak vatte hij zo serieus op, dat een vooraanstaand poli ticus, die het lang niet al tijd eens was met de prins, na het overlijden van Hen drik moest concluderen: 'Prins Hendrik was vóór al les het groothertogdom toe gedaan; ik geloof wel dat men kan zeggen dat geen enkele Luxemburger een be tere vaderlander was dan hij.' Wie was deze prins, die in zijn vrij korte leven zoveel heeft aangepakt op velerlei terrein? Daarop heeft drs. Ph. M. Bosscher, conservator van het Marinemuseum in Den Helder, bijgestaan door enkele andere deskundigen, in dit boek. dat 59 gulden kost, een antwoord trachten te geven. Hoewel de samen stellers bescheiden opmer ken dat zij niet pretenderen door Fred Larrïmers het definitieve boek over. deze Oranje te hebben ge schreven, is het een waarde vol historisch boekwerk ge worden, Koningin Juliana gaf bij hoge uitzondering toe stemming op Soestdijk schil derijen te komen fotografe ren. die betrekking hebben op prins Hendrik. Ook ging zij ermee akkoord dat het persoonlijk archief van Hendrik de Zeevaarder ter inzage werd gegeven. Slank Er zijn vrij veel afbeeldin gen van deze prins. Zij ge ven hem weer als een man van slanke, zelfs tengere ge stalte, niet groot van stuk, met tamelijk diepliggende blauwe ogen, een hoog voor hoofd, dat nog werd geac centueerd- toen zich om streeks 1850 de eerste ver schijnselen van kaalhoofdig heid begonnen te openba ren, en donker, later grij zend haar. Een groot deel van zijn leven had hij een snor en bakkebaarden. Zijn gelaatsuitdrukking was ern stig maar bepaald niet on vriendelijk. Uit bewaard gebleven brie ven en andere notities van mensen die hem persoonlijk goed hebben gekend weten wij dat. hij geen domineren de figuur was, iets in zich zelf gekeerds had, iemand- was met 'een afgemeten houding en gang' en zeker geen briljant- spreker. Hij kon de dingen soms erg omslachtig zeggen. Aan de andere kant zei hij niet zo maar wat. Hendrik ging niet over één nacht ijs, wat wel bleek uit de opmerking die hij eens tegen een goede vriend maakte: 'Om iets te beoordelen moet men het van het begin tot het einde zien'. Gevoel voor humor had hij ook. Dat illustreert de in scriptie die hij liet aanbren gen op het horloge dat hij eens schonk aan de machi nist van het toenmalige ko ninklijk jacht. Deze man heette Hendrik Prins. Op het horloge kwam te staan: van Prins Hendrik aan Hen drik Prins'. Oog voor problemen Hendrik had oog voor de problemen van mensen waarmee hij had te maken. Toen een lid van zijn Luxemburgse hofhouding ernstig ziek werd stuurde hij zijn eigen arts. Deze advi seerde dat de patiënt voor verder herstel naar Neder land diende te gaan. Prins Hendrik reserveerde een eerste klas treincoupé voor de zieke en stuurde een lakei mee op de reis naar Nederland. In Den Haag stond bij het station een hofkoets gereecj, die de pa tiënt naar het paleis aan het Lange Voorhout bracht, waar hij verder werd ver pleegd. Talrijke mensen heeft hij flnanciëel geholpen met renteloze leningen, soms ging het om zeer hoge be dragen. Bij zijn dood ston den er vorderingen uit voor een bedrag van ruim vier ton. De prins gaf toelagen aan studenten, betaalde de opvoeding van een aantal weeskinderen, bekostigde de vorming van jonge kunste naars in het buitenland en steunde vele instellingen, met name het Rode Kruis. Soms werd die steun in na ture gegeven, zoals in au gustus 1877 toen de prins ten behoeve van het Rode Kruis 1800 haringen naar Batavia, liet sturen. Veel geld stak hij in de Stoomvaartmaatschappij 'Zeeland', waarvan hij mede oprichter was. Deze maat schappij kreeg in prins Hendrik een erevoorzitter, die dikwijls een indrukwek kende greep in zijn geldkist deed. Die was overigens goed gevuld, vooral na het overlijden van Anna Pau lowna. Hendrik was iemand op wie het Engelse gezegde van toepassing was dat hij was geboren 'with a silver spoon in his mouth' (wat inhield dat men hem een gelukskind vond). Misbruik Het kon niet uitblijven dat er ook misbruik werd ge maakt van de bereidheid van de prins om anderen te helpen. De lakonieke reactie van prins Hendrik daarop was: 'Het is beter dat men mij teleurstelt, dan dat ik het anderen doe'. Een teleurstelling voor hem was dat er van zijn voorne men de tuin van paleis Soestdijk (dit paleis erfde Hendrik van zijn moeder in 1865) - een botanische tuin te maken en die dan open te stellen voor 'de studeren de jongelingschap' niets te recht kwam. De prins hield van gezellig heid. Zijn woonvertrekken waren burgerlijk ingericht, in zijn slaapkamer hing bij voorbeeld een koekoeksklok aan de wand. Prins Hendrik is twee keer getrouwd geweest, het langst met AmaJïa. hertogin van Saksen-Weimar-Eisenach. Hij trouwde met haar in 1853. Het was een huwelijk uit liefde, wat in de vorige eeuw in vorstelijke kringen een hoge uitzondering was. Amalia overleed in 1872. Zes jaar later hertrouwde Hen drik met prinses Maria van Pruisen. Ook dit huwelijk, dat slechts vijf maanden duurde, daar Hendrik in Ja nuari 1879 onverwacht over leed aan complicaties van mazelen, opgelopen bij een bezoek aan een hospitaal, bleef kinderloos. Reizen Prins Hendrik ging daaron der gebukt, en niet alleen omdat hij zijn kinderen graag had willen vertellen over de vele avonturen die hij had beleefd op zijn rei zen rond de wereld. Want reislustig was hij. Een week voor zijn dertiende verjaar dag zeilde hij reeds het Marsdiep uit als adelborst aan boord van de 'Nehalen- nia' met als bestemming de kust van Noord-Spanje. In de daaropvolgende jaren maakte hij als marineoffi cier vele zeereizen. Die tochten brachten hem onder meer naar Suriname, Ameri ka en 'Nederlands-Oost-In- dië. Prins Hendrik is de eni ge Oranje geweest die tij dens het Nederlands bestuur van Indië daar persoonlijk een kijkje is gaan nemen. Vier jaar voordat Nederland zijn eerste spoorlijn kreeg zat prins Hendrik al in 'een stoomwagen'. Dat was in 1835 in Amerika. Geloof Typerend voor zijn karakter was dat Hendrik voor zijn geloof durfde uit te komen. Toen enkele dagen voor kerstmis 1846 het schip waarvan hij commandant was bij Portugal in een or kaan terecht kwam, liet hij de voltallige bemanning in uniform aan dek komen. Zelf verscheen de prins met de tekenen van het groot kruis van de Nederlandse Leeuw op, een onderschei ding die hij slechts bij bij zondere, gelegenheden droeg. Terwijlde storm staan op het dek nauwelijks mogelijk maakte, ging prins Hendrik voor in gebed met een stem die boven de orkaan uit hoorbaar was. Zijn woorden waren zo diepgemeend, dat de hele bemanning tot zelfs de meest onverschilligen, mee ging bidden, zo vertel den ooggetuigen later. Koning Willem de Derde was niet zo gelukkig met de toenmende populariteit van zijn broer. Toen Hendrik als stadhouder van Luxemburg eigenlijk geen kwaad meer kon doen, wees de koning er m het openbaar herhaalde lijk jaloers op dat Hendrik 'slechts' zijn vertegénwoor- diger was en dat al het goe-, de dat hij er deed, eigenlijk door Willem de Derde zelf werd gedaan. Voorbeeld Prins Hendrik trok zich er ogenschijnlijk niet zo veel van aan. Wat hofprediker ds. C. E. van Koetsveld op 25 januari 1879 tijdens de uitvaart van prins Hendrik in de Nieuwe Kerk in Delft opmerkte, zou de Oranje, die als Hendrik de Zeevaarder de geschiedenis is ingegaan, toch ongetwijfeld goed heb ben gedaan. "Kloek, en kalm, altoos zorgzaam en werkzaam, voor allen goed en vroom, was hij een voor beeld, hoe de rijkdom van het leven niet in de lengte, maar in de breedte 'en voor al in de diepte ligt'. Prins Hendrik als luitenant-admiraal in 1852. Prins Hendrik op vijfjarige leeftijd geflankeerd door zijn broers Willem, de latere koning Willem de Derde, (links) en Alexander, die in februari 1848 op Madeira aan t.b.c. overleed. Eén van de laatste opnamen van prins Hendrik is deze foto die dateert uit 1878. vrijdag 13 september 1974 om twee minuten voor half vijf 's middags krijgt de alarmcentrale in de Haagse politie de volgende melding binnen: 'Franse ambassade, Smidsplein 1. Zo snel moge- k alstublieft. Gekke Japanner. Mensen met pistolen'. jf dagen lang houden drie Japan- terroristen televisiekijkend Ne- rland in hun ban. Met eigen en zien we hoe een hele regering een complete legermacht dag en cht in touw zijn om 'het gijze- igsdrama' tot een goed einde te engen. Als gezagvoerder Pim erks die 'gekke Japanners' ten- 'tte het land uit loodst, haalt ieder gelucht adem. Nederland heeft In eerste volwaardige kennisma- ig met het internationale terro- ime doorstaan. root is de verontwaardiging. Pre tor Den Uyl verklaart aan de reede Kamer: 'Terreur is een ad tegen de menselijkheid'. Maar is ook voddoening over de af- >P: 'de menselijkheid heeft toch wonnen', zegt Den Uyl. öds de gijzelingsactie in de Fran- ambassade heeft Nederland nog kele malen ondervonden hoe 'etsbaar een democratisch land is •or het wapen van de terreur, -terdag 26 oktober gijzelen vier fangenen een aalmoezenier, twee waarders, de leden van een kerk- »or en enkele van hun familiele- n tijdens een kerkdienst in de hevendngse strafgevangenis. Met 'oe pistolen en drie stiletto's kun een heel land in rep en roer engen. s onze regering een maand later 'ee ln Nederland veroordeelde Pa- itijnse vliegtuigkapers uitwisselt len de inzittenden van een ge- aPt Brits toestel in Tunis, kijkt smand daarvan op. Het leven van gijzelden telt immers zwaarder n het belang van een ongestoor- voortzetting van de straf der letineerden, ook al verklaart de lering dat het leven van gijze- lfs niet tot elke prijs gespaard in worden. rote ongelukken zijn nog niet ge- ürd. Toch heeft het maar weinig scheeld of een stel Ambonese ex- i^isten had de koningin gegijzeld 1 haar eigen paleis. Een bomaan- 'S op een Amsterdams metrosta- on kon door omstandigheid van de ochts-extremistische) daders wor- 6,1 verijdeld. Dankzij een parkeer- Rode Brigades in Italië, al mikken zij veel meer op steun van -de bevolking. Het gaat hun niet zozeer om de strijd tegen het wereldimpe- rialisme ln het groot, als wel om de sociale misstanden in Italië zelf. Hun doel ligt dichter bij huis: ze ontvoeren de personeelschef van de Fiatfabriek of ze dringen een su permarkt binnen om zich daar 'de rijkdom toe te eigenen' die hun door de kapitalisten ontstolen is. Zonder hen daarmee op één lijn te stellen kan men de Westduitse anarchisten en de Italiaanse Rode Brigades vergelijken met bijvoor beeld het Rode Leger in Japan of de Weatherman en het Symbionese bevrijdingsleger in de Verenigde Staten. Alleen al tussen 1965 en 1970 werden in de VS minstens 1400 terreurdaden gepleegd. Hoewel sommige van deze groepen enige weelde voor zichzelf niet schuwen, hebben zij met elkaar gemeen dat zij de omverwerping van het kapi talisme beogen. Regionale bewegingen Het wapen van de politieke terreur wordt niet alleen gebruikt door linkse revolutionairen, maar ook door extremistische regionale bewe gingen die streven naar zelfstan digheid of op z'n minst naar grote re autonomie. Over die vorm van terreur kan Frankrijk meepraten. Ondanks de harde lijn die de Fran se minister van binnenlandse zaken tegenover terrqristen voorstaat heeft men ook hier geen einde kunnen maken aazi aanslagen en gijzelingsacties als die van het Bre tonse bevrijdingsfront en de Actie voor Vernieuwing op Corsica. Een nog gevaarlijker variant op dit soort terreur kent men ln Enge land, waar de IRA niet alleen slachtoffers maakt ln de straten van Belfast, maar ook in de win kels van Birmingham en zelfs in het hart van Londen. Politieke terreur wordt ook toege past door ultra-rechtse bewegingen. Maart vorig jaar: het door Palestijnen gekaapte vliegtuig van British Airways staat brandend op Schiphol. De Ku Klux Klan in de Verenigde Staten heeft bijna een eeuw lang terreur gebruikt om de negers hun grondwettelijke rechten té onthou den. De fascisten in de jaren dertig pleegden aanslagen om paniek te zaaien en links verdacht te maken. De OAS ging over tot terreuracties in Algerije en Frankrijk, toen bleek dat generaal De Gaulle een eind zou maken aan hun droom van een Frans Algerije. En als men een voorbeeld van recentere datum en van meer nabij wil: de aanslag op het Amsterdamse metrostation was bedoeld om de activisten uit de Nieuwmarktbuurt in discrediet te brengen. Tenslotte is er dan nog een vorm van geweld, die we geneigd zijn als legitiem verzet te beschouwen, maar die gelet op de methodiek we) degelijk politieke terreur is. Daar toe horen bijvoorbeeld de 'Verzets daden' van Baskistische vrijheids strijders in Spanje, of de stadsguer- rilla in dictatoriaal geregeerde lan den in Latijns-Amerika. Hoewel de motleven en de omstandigheden waaronder men strijdt sterk uiteen kunnen lopen, is het gebruikte wa pen gelijk: overvallen, ontvoerin gen, executies. Juist deze laatste voorbeelden maak ten duidelijk waarom het zo moei lijk is te spreken over politieke terreur ln het algemeen. Volgens Internationaal recht zijn terroristen 'vijanden van het menselijk ge slacht', omdat zij zich niet houden aan de spelregels van de 'geregelde' 'oorlogvoering. Zij strijden niet met open vizier, zijn niet herkenbaar aan uniformen en dragen hun wa pens niet openlijk. Terroristen zou den ook geen onderscheid maken tussen combattanten en non-com battanten. Gedeeltelijk is dat waar: vakantie gangers die op het vliegveld van Athene worden doodgeschoten zijn niet verantwoordelijk voor de Pa lestijnse vluchtelingenkampen en winkelende huisvrouwen In Bir mingham weten misschien niet eens waarom in Noord-Ierland ge vochten wordt. Maar ook weer niet helemaal waar: vele terroristische groepen kiezen hun slachtoffers met zorg en nemen bij voorkeur sleutelfiguren ln het systeem dat zij bestrijden (rechters, directeuren van grote bedrijven, politici, ambassa deurs, enz). Trouwens ook de 'gere gelde' oorlogvoering is niet altijd even kieskeurig: met een atoom bom voer je ook geen precisiebom bardement uit. Het probleem ls dat men niet klaar is met een veroordeling van politiek terrorisme In het algemeen. Dat gebeurt wel ln Zuid-Afrika en Spanje, waar zogenaamde anti-ter- rorisme-wetten genadeloos afreke nen met iedereen die (zelfs zonder gebruik te maken van geweld) ak- tie voert tegen de regeringspolitiek. Terreur is (net als oorlog) een 'onmenselijk' wapen. De vraag is wel hoe het komt dat met name linkse terroristen die bestaande or de als 'onmenselijk' ervaren. Dit is het eerste artikel van een serie van vier. door Piet Hagen fout tenslotte konden vier Syriërs worden onderschept die een aanslag op de Polen-expres in het station van Amersfoort in de zin hadden. Meer ervaring In Nederland is politiek terrorisme betrekkelijk laat een echt probleem geworden. Andere landen hebben al veel meer ervaring op dat gebied. De Westduitse politie heeft sinds 1968 zijn handen vol aan het ge vecht met anarchistische bewegin gen zoals de Baader-Meinhof- Groep. Brandstichting, bomaansla gen, bankroof, een aanval op het Amerikaanse legerhoofdkwartier in Heidelberg, bevrijding van gevan genen, een gijzelingsactie in de Westduitse ambassade in Stock holm, de moord op rechter Von Drenkman, de ontvoering en thuis bezorging van CDU-leider Peter Lo- renz, en dat is lang niet alles. Op soortgelijke wijze strijden de

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 17