Britten leren moeizaam leven met Aziaten en West-Indiërs ZAMBIA BEGINT TWEEBE REVOLUTIE Anti-discriminatiewetgeving krijgt meer tanden Koeanda legt zijn volk zwaardere discipline op fS,®:!!!' LOESAKA, oktober. Zambia deze maand elf jaar onafhankelijk gaat een nieuwe ontwikke lingsfase in, die Wel 'De Tweede Revolutie' wordt genoemd. Nu het Zambiaans Humanisme van resident Koeanda politiek vrijwel is geconsolideerd, wordt de strijd aangebonden met de sociaal- •conomische obstakels die het succes van Zambia's participatie-democratie ïiog in dé weg staan. De grote lijnen voor die Tweede Revolutie heeft de nu 51-jarige Ka- oenda. eind Juni aangegeven in een speech van zeven uur lang, die door de aanwezigen in Loesaka's Mulun- gushi Hall regelmatig met instem mend handgeklap werd onderbro ken. Op de hem eigen hortende manier van spreken, waarbij de laatste woorden van een zin steeds krachtig worden herhaald, ver klaarde Kaoenda de oorlog aan de bezittende klasse: 'Zambia's elite de ondernemers van de midden stand en de zakenlieden Hij sprak over twee klassen die van de uitbuiters en de uitgebuite Zambianen. Hij riep de werkende klasse op hun van kolonialisten en Imperialisten afgedwongen politieke macht aan te wenden ter vernieti ging van de grondvesten waarop 'zelfzuchtige mannen en vrouwen hun klassen-oorlogvoering baseren'. 'Zambia', zo zei de president, 'dient te lange leste de realiteit van de armoede onder ogen te zien'. Nog nimmer tevoren had de lankmoedi ge Kaoenda zo fel uitgehaald naar Zambia's welgestelde bovenlaag. Vooral de grondbezitters en de huisjesmelkers moesten het ontgel den. Na 1978 wordt hen niet langer toegestaan hulzen te verhuren hun bezit gaat over in staatshan- den. Alle particuliere klinieken en medische inrichtingen zijn per 1 september genationaliseerd; het- overlgens betekent dat ze vanaf die datum leeg staan. De Jelders van Zambia werd gelast sich strikt te houden aan de 'Lea dership Code', waarin elke functio- ïarls in overhelds- of seml-over- ïeidsdienst die meer verdient dan 32.000 gulden per Jaar, een aantal leperkingen wordt opgelegd. Een -weetal partijbonzen die zich niet aan de richtlijnen had gehouden verd uit de partij gezet een maatregel die symptomatisch ge- ïoemd mag worden voor de nieuwe ;oers die Zambia's enige partij, de Jnited National Idependence 'arty (UNIP) sinds de ingrijpende cabinets wijzigingen van Juni, gaat laren. De Invloed van de UNIP is de afgelopen maanden vergroot de hoogste posten zijn sinds juni bezet door trouwe partijgangers. .Weg met luxe pakket maatregelen waarmee de Tweede Revolutie van de grond wordt geholpen, omvat de beper king van invoervergunningen voor een groot aantal luxe artikelen, ter bescherming van Zambia's valuta reserves. Illustratief voor de wijze waarop Kaoenda het mes zet in overheidsuitgaven, was het besluit dat voor het eind van het jaar alle lercedes-llmousines waarmee par ementariërs en geringere volksver tegenwoordigers zich rond laten rijden, vervangen worden door de ;'eel kleinere Fiat, een wagen die in Livingstone wordt geassembleerd. 3en verplichte spaarregeling voor ie hele bevolking is eveneens geïn troduceerd, terwijl 'national servi ce' verplicht ls gesteld. Daarover straks meer. Wet deze hervormingen schaart Ka oenda zich in de rij van Afrika's meest radicale leiders Tanzania's Nyerere en Machel van Mozambi que, zo menen Ingewijden. De hechte band tussen de drie landen al wellicht tot uitdrukking komen in de oprichtingvan een economi sche gemeenschap, zo verwachten jAfrika-kenners. Weliswaar had Ka oenda zich met zijn Zambiaans Hu zijn verregaande natio nalisering in alle sectoren van het jedrljfsleven, en de introductie van |e één-partij-staat, reeds eerder op ocialistische paden begeven, maar iog nooit heeft de president zich zo iuldelljk opgesteld: 'De macht aan iet volk, weg met de bezittende Jasse (Achtergrond Voor de radicalisering van zijn beleid vormt allèreerst de economische noodzaak om iets van Ie welvaart der welgestelden af te cnabbelen. Want met de Zambi aanse economie is het somber ge- Weid. Zoals bekend ls Zambia voor öjn inkomsten volledig afhankelijk President Kenneth Kaoenda van de koperwinning: 90 procent van de totale export. De ontwikke ling van het land ls daarom onlos makelijk verbonden met de prijzen die voor koper worden vastgesteld op de wereldmarkt. En die prijzen zijn de afgelopen maanden flink gekelderd tot een schamele 2750 gulden per ton. Begin dit jaar werd nog 3500 gulden neergeteld voor een ton koper. Bij een jaarlijkse produktie van 700.000 ton scheelt, dit de Zambiaanse schatkist maar liefst 525 miljoen aan inkomsten. Als de prijzen nog verder zakken, wordt exploitatie van de kopermij nen een verliesgevende aangelegen heid. Twee gigantische mijnbouw- bedrijven, Nchanga en Roan Con solidated. hebben hun produktie tot nader order al teruggeschroefd met 20 procent. Tel daar nog bij dat de grenssluiting met Rhodesië Zambia tot nu toe 850 miljoen gulden heeft gekost: plus dat dit jaar voor 200 miljoen aan extra voedingsmidde len geïmporteerd moest worden, en het wordt duidelijk dat Zambia's eenzijdig gerichte economie op in storten staat. De buitenlandse re serves zijn uitgeput. En Zambia staat nog voor meer dan een mil jard gulden bij het buitenland in het krijt. Over devaluatie van de Kwatsja. de nationale munteenheid, wordt druk gespeculeerd. Sommige deskundigen menen dat een geld ontwaarding van tenminste twin tig procent onvermijdelijk zal. zijn. Diversificatie van de economie is één van de hoogste prioriteiten die Zambia zich heeft gesteld. De na druk wordt vooral gelegd op de ontwikkeling Van het platteland. Nationale dienst De verstedelijking van Zambia neemt schrikwekkende vormen aan: In 1980 zal 2/5 deel van de bijna vijf miljoen Zambianen in of nabij de stad wonen. Om deze rampzalige ontwikkeling te keren heeft Kaoenda besloten dat elke middelbare scholier na zijn studie 'national service' moet doen. Tij dens deze semi-militaire opleiding wordt de rekruut ingezet op het platteland voor het instrueren van de boerenbevolking en het be geleiden van landbouwprojecten. Oorspronkelijk was deze national service op basis van vrijwilligheid geprogrammeerd. Gebrek aan be langstelling bij de jongeren noopte de regering om de national service verplicht te stellen. In sommige, gevallen; worden zelfs werklozen ge ronseld om al dan niet uit eigen beweging het'1 belaïig' "van de natie te dienen. Veertig miljoen hectaren vruchtba re grond ligt nog braak. Van Zam bia's totale oppervlakte (J16 mil joen hectaren) is niet meer dan één miljoen gecultiveerd! Zambia zou ln theorie de broodmand voor Centraal- en Oost-Afrika kunnen zijn, maar momenteel moet zelfs de nationale kost 'nsjima' (een mais- produkt) nog worden geïmpor teerd. De invoer gebeurt niet, zoals vóór januari 1973 via of vanuit Rhodesië of Zuid-Afrika. Als bin nenland geen verbindingen met zee is Zambia helemaal aange wezen op buitenlandse havens: Lo- bito in Angola, Dar-es-Salaam in Tanzania en Beira en Nacala in Mozambique. De kortste route naar zee is adtjid nog een dikke duizend kilometer. De principiële houding van Zambia in het zuidelijk Afrika conflict strikte naleving van de VN-sancties .tegen Rhodesië wordt ondanks een subsidiëring van essentiële levensbehoeften, di rect gevoeld in de huishoudbeurs van de Zambianen. Huismoeders hebben ln Zambia een gegronde reden te mokken over de snelstlj- gende prijzen van levensmiddelen: 'Vóór de grenssluiting was alles niet alleen voorradig, het was nog beter en veel goedkoper ook'. Te genwoordig is er wekelijks een schaarste aan een bepaald produkt. Dan ls er weer geen suiker, de ene week is de waspoeder op,: de andere week is nergens boter of bakolie te krijgen. Veelgehoorde klachten. En het steekt 'de gewone man' in Zambia dat in de Indische en Griekse supermarkets in Loesaka een overvloed aan luxueuze spullen ligt uitgestald Boursin, Camen- bert zijn evenals de duurste Franse wijnsoorten voorhanden, mits 'de consument er maar dik voor be taalt. door Willem Offenberg Soms gelukt het de Zambiaanse au toriteiten niet helemaal om de fa cade van de principiële boycot te gen Rhodesische en Zuidafrikaanse waren staande te houden. Zoals en kele weken geleden, toen de Times of Zambia (toen nog geen partij - krant) onthulde dat uit Zuid-Afrika ingevoerde boter in Loesaka keurig van een Zambiaans etiket werd voorzien. De ontspanning met Zuid-Afrika en de rol die Zambia speelt bij het zoeken naar een oplossing voor de kwestle-Rhodeslë zijn niet alleen om humanitaire" redenen van de grond gekomen. Openstelling van de grenzen en een vrije handel met Zuid-Afrika zou voor Zambia aan zienlijke economische voordelen met zich meebrengen. Maar zover is het nog niet. Voorldplg is Zambia aangewezen op de 1860 kilometer lange Tanzam-spoorlljn van Loesa ka naar Dar-es-Salaam, die nog deze maand officieel in gebruik wordt genomen. De rentabiliteit van deze door de Chinezen in re cordtijd gebouwde spoorweg wordt inmiddels in twijfel getrokken. Stagnatie in dé haven van Dar-es- Salaam blijft meestal niet beperkt tot enkeledagen. En de scheep vaartmaatschappijen en overslagbe drijven berekenen de wachtgelden door aan de Zambiaanse regering. De Interne strubbelingen in Angola hebben de doorvoerhaven van Lobi- to lamgelegd. Zambia moest inder haast een alternatieve route beden ken: er werd een nieuwe weg aan gelegd van Katete in Zambia's zuidoosten, naar het spoorweg em placement van Tete in Mozambi que. Vandaar wordt het koper op de trein gezet naar Beira. Maar in de havens van Lobito, Dar-es-Salaam en Nacala liggen nog tienduizenden tonnen Importgoederen op vervoer te wachten. Geen wonder dat in dit klimaat een tuimelende levensstandaard door hogere prijzen de ontevre denheid toeneemt. .De afgelopen maand heb ik voor het eerst sinds mijn verblijf ln Zambia, op de mi nisteries horen spreken over de mogelijkheid van een coup in Zam bia. Vooral Kaoenda's strenge 'Lea dership Code' de beperkingen op de snoepreisjes van overheidsdienaren, en de kritiek op de leiding van de 'parastatals', de genationaliseerde seml-overheldsbedrijven, zit een aantal dissidenten in het parlement lang niet lekker. Zij worden ge steund door de vrije ondernemers die hun zakenleven de mist zien ingaan. Met zijn -hervormingen heeft Kaoenda vooral hen tegen zich in het harnas gejaagd. De vraag Is of zij rustig zullen afwach ten of Kaoenda's Tweede Revolutie succes boekt. Niet beloonde trouw De economische tegenslagen hou den ook verband met het gemis aan grootscheepse buitenlandse hulp. Zoals gezegd heeft de grens sluiting met Rhodesië tot nu toe 850 miljoen gekost. Hiervan is slechts 160 miljoen aan compensatielenin gen en giften binnengekomen van VN-lidstaten. De VN-coördinator voor hulp aan Zambia in Genève klaagde vorige maand dat de VN- lidstaten, die gezamenlijk de resolu tie over de sancties tegen Rhodesië hebben aangenomen, Zambia mooi in de kou hebben laten staan. Maar zo lang de gezondheid van de economie blijft afhangen van ex terne factoren als de fluctuerende prijs van koper, de stijgende kosten van brandstof en transport, krijgt Zambia nauwelijks de kans om zieh ten voile te ontplooien. De Tweede- Revolutie staat of valt dan ook met het programma om de economie van Zambia minder afhankelijk te maken van deze externe factoren. Om dit programma van de grond te helpen heeft de Times of Zambia voorgesteld om op zo kort mogelij ke termijn een topbijeenkomst van economische technocraten te beleg gen. Zij moeten om te beginnen een diagnose stellen voor de zieke Zambiaanse economie. ?- f smedVan ^'0 *ees'e"^e man'fes'a^'es waarin Kaoenda de Zambianen tot een eensgezinde en gelijkgerichte familie probeert aaneen te De families van Aziatische afkomst maakten door uitwijzing uit Kenia en Oeganda aan het eind van de jaren zestig en het begin van de jaren zeventig het merendeel van de nieuwkomers in Groot-Brlt- tannië uit. Door hun opleiding en beroepen werd en zij vaak gezien als een bedreiging van de Britse middenstand. De grootste problemen hadden zij met de huisvesting en het vinden van een pasende baan. door Bert van Panhuis Toen Roy Jenkins, de Britse minister van binnenlandse zaken begin vorige maand in de Oost- Londense wijk Newham met verve een pleidooi hield ten gunste van zijn bij linkse socialisten in ongenade gevallen collega Reg Prentice spatte onverwachts een zak met meel op zijn pak uit elkaar. Na van de schrik te zijn bekomen goot Jenkins zijn fiolen van toorn uit..over de daders, die hij dacht bij uiterst links te moeten zoeken. Hij zat behoorlijk fout: de zak kwam van een aan tal vrouwen, die onder aanmoediging van het extreem-rechtse Nationale Front hun verzet tegen aanpassing van de anti-discriminatiewetgeving bizar kracht wilden bijzetten. Bepaalde groepen ln de Britse sa menleving willen nog steeds niet het feit erkennen dat Groot-Brit tannië een blijvend onderkomen is geworden van niet alleen de blanke Britten, maar ook de ge kleurde Wést-Indiërs en Aziaten. Een gekleurde groep van tussen de anderhalf en twee miljoen, van wie nu al ongeveer de helft ln Groot-Brittannië zelf geboren ls. Het geladen begrip 'Immigrant' ls dus op bijna één miljoen kinde ren al niet m$er van toepassing. De tijd lijkt voorbij dat de immi- grantenstroom de Britten tot klei ne volksopstanden bracht. Een tijd, waarin de omstreden politi cus Enoch Powell de voorpagina's haalde met zijn pleddooden voor het terugsturen van door Kenia en Oeganda uitgewezen Aziaten. Het bezorgde Powell een abrupt einde van zijn functie als schaudwminister en hij kon een plaats van betekenis als conserva tief politicus verder wel vergeten. Powell genoot echter nog steeds de gunst van honderdduizenden Britten, die hun steun niet onder stoelen of banken staken. Vandaag de dag heeft Powell zich toegelegd op het verdedigen van protestant se belangen in Noord-Ierland en is de 'immigratiepolitiek' naar de achtergrond verdwenen. Scherpste kantjes Dit betekent niet dat het nu ook koek en ei is tussen de verschil lende raciale groepen in de Britse samenleving. De anti-dlscrimina- tiewetten van 1965 en 1968 heb ben de scherpste kantjes - het in advertenties met nadruk om blank personeel vragen bijvoor beeld. wat afgeslepen, maar ge zaghebbende instellingen hebben de afgelopen jaren een toeneming van het aantal gevallen van dis criminatie vastgesteld en nog het één en ander aan minder opval lende achterstelling op grond van ras ln de openbaarheid gebracht. Vorig jaar kwamen gegevens los over rassendiscriminatie in Britse bedrijven, waarbij bleek dat werkgevers noch vakbonden zich wezenlijk inzetten om de Race Relations Act (wet op de verhou ding tussen de rassen) van 1968 doeltreffender toe te passen. Driehonderd bedrijven werden be trokken ln een aantal gedegen studies en het bleek dat driekwart van de minderheidsgroepen was samengepakt ln 28 procent van het aantal bedrijven. Bovendien werd geconstateerd dat deze min derheidsgroepen vooral in de sec tor van de ongeschoolde arbeid werken. Als belangrijkste reden voor de achterstelling werd opge geven dat men bang was voor verzet van het blanke personeel tegen een gelijke behandeling van gekleurde werknemers, een reden die, naar ook uit het onderzoek bleek, nergens op stoelde. Het Britse Centraal Planbureau, dat dit onderzoek deed kwam en kele maanden later met. een twee de rapport, waaruit bleek dat nlet-blanken veel moeilijker een baan krijgen dan blanken. Men liet hiervoor een groep zwarte en blanke acteurs naar een aantal banen solliciteren. Onder de blan ke acteurs was een groep Grieken, maar deze merkte weinig van pro blemen. De onderzoekers trokken hieruit de conclusie dat het vooral de huidskleur is, die bij de beoor deling wordt betrokken en niet het buitenlander zijn. Woonruimte In het onderzoek werden ook de moeilijkheden betrokken bij het huren of kopen van een woning. De wet van 1968 bleek hier enig resultaat af te werpen. Werden bij een vergelijkbaar onderzoek in 1967 nog 62 procent van het aan tal aspirant-huurders en 64 pro cent van de aspirant-kopers ach tergesteld, vorig Jaar waren deze cijfers respectievelijk 27 en 17 procent. Dat wil niet zeggen dat Aziaten en West-Indiërs zonder veel moeite aan woonruimte komen. Een Witboek over de hulsvesting van West-Indiërs, dat de Britse regering vorige maand publiceer de, stelt: 'Zoals velen voor hen heeft het de afgelopen twintig Ja ren de gekleurde immigranten vooral ontbroken aan geld of di ploma's voor beter-betaalde ba nen, waardoor zij slechts voor de goedkoopste woonruimte ln aan merking kwamen. Degenen, die bovendien nauwelijks Engels spraken gaan vaak dicht bij el kaar wonen. Een ander gegeven ls dat de im migranten jonger worden en dat er meer vrouwen in de vruchtbare leeftijd onder zijn. Al deze facto ren geven minder sociaal voelen de huiseigenaren de gelegenheid hoge huren voor slechte woon ruimte te bedingen. 'Het Witboek wijst er ook nog op dat een aan tal immigranten een huis wil ko pen maar zich hierbij tot minder bonafide geldschieters moet wen den. die grove woekermethoden niet schuwen. De beide Instellingen zullen als het parlement de plannen goed keurt worden samengevoegd tot één commissie voor de rassenver houdingen. die in het vervolg niet meer hoeft te wachten tot men komt klagen maar ook op eigen initiatief onderzoeken kan instel len als zij discriminatie vermoedt bij organisaties of particulieren. De commissie mag hierbij infor matiemateriaal en documenten opeisen en getuigen oproepen. Blijken klachten of vermoedens juist te zijn dan kan met het dreigement van een gerechtelijk vonnis achter de hand opheffing van de discriminatie worden ge elst. Verfijning Bereik Hoewel weinigen zullen zeggen dat de antl-dlscrlmlnatiewet van 1968 niet goed in elkaar zit - Louis Claiborne, Amerikaan, lec tor aan de Britse Essex Universi teit en auteur van een studie over de rassenwetgeving ln de VS en Groot-Brittannië' stelde onlangs nog dat het bereik van de anti discriminatiewet groter is dan dat van alle federale wetten in de VS bij elkaar - ls gebleken dat theo rie en praktijk niet altijd op el kaar aansluiten. Reden waarom Roy Jenkins onlangs e.en Witboek heeft uitgebracht, waarin een aantal door het parlement dit na jaar te behandelen correcties op de wet staan aangekondigd. Na het aanbrengen van deze veran deringen zou het dan mogelijk zijn de wet van 1968 doeltreffen der toe te passen. Het belangrijkste hierbij is de uitbreiding van de bevoegdheden van de Race Relations Board en de Community Relations Commis sion, de twee instellingen die zich tot nu toe bezig houden met het onderzoeken van klachten over rassendiscriminatie. Vooral Sir Geoffrey Wilson, de voorzitter van de Race Relations Board klaagt al jaren steen en been dat hij wel kan onderzoeken maar niet optre den. In de wetswijzigingen ls de om schrijving van het begrip 'rassen discriminatie' verfijnd. Het gaat nu om 'iemand minder gunstig behandelen dan anderen op grond van kleur, ras, ethnlsche of natio nale afkomst' en 'regelingen en voorwaarden opstellen, waardoor, wat het motief ook is, mensen van een bepaalde ras of kleur ln onevenredige mate worden uitge sloten, tenzij deze maatregelen onomstotelijk gerechtvaardigd zijn.' Een voorbeeld van dat laat ste ls het verbieden van het dra gen van de tulband, het waardig heidssymbool van de Aziatische Sikhs, als dat gevaar voor gezond heid of veiligheid oplevert. Jenkins heeft ook wat gedaan aan de veelgehoorde klacht dat de be strijding van de rassendiscrimina tie bij een te groot aantal minis teries is ondergebracht (sociale zaken, industrie, plaatselijk be stuur en nog een aantal departe menten). Er komt een speciale raad met Jenkins als voorzitter, waarin de diverse ministers, de voorzitter van de nieuwe commis sie voor de verhoudingen tussen de rassen en vertegenwoordigers van- de minderheidsgroepen zit ting hebben. Het Witboek zegt dat contracten tussen overheid en on dernemingen - ln de praktijk vaak bouwbedrijven - clausules moeten bevatten over gelijke be handeling van alle rassen. Het meeste stof heeft tot nu t<)e het aanpakken van de clubs doen opwaaien. Zowel de honderden arbeidersclubs als de dure gele genheden van de Britse adel ln het Londense St. James hebben door een uitspraak van het Ho gerhuis nu. nog de mogelijkheid bezoekers en leden op grond van hun ras te weren. Ook daaraan komt een eind. Het lijkt niet aan nemelijk dat Westminster door de knieën gaat voor de argumenten dat het kenmerkende van een be sloten club is dat het zijn eigen regels kan opstellen en hanteren en dat het erg moeilijk ls vast te stellen of Iemand op grond van zl.ln huidskleur of ras wordt ge weerd. Het Idee van de Tlmes-columnlst Bernard Levin, een man met groot gezag, om waar dat maar mogelijk is rassendiscriminatie door clubs aan de kaak te stellen en te verafschuwen maar het des ondanks buiten de wetgeving te hoqden, heeft dan ook geen schijn van kans. Ook deze heilige plaats van Groot-Brittannië zal er aan moeten geloven.- TROUW/KWARTET 11 IpERDAG 11 OKTOBER 1975 BUITENLAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11