Documentaire van hoog niveau over Auschwitz Alles over meer dan 100 verschillende schroeven, moeren en bouten. FILMPREMIÈRES VAN DEZE WEEK Handig in Huis. Een maandblad voorde man die graag twee rechterhanden heeft. IS r; 'De schijn van de twijfel' Deze maand in Handig in Huis: solderen ^figuurzagen Win een kast vol gereedschap Prolongaties en reprises Filmbeeldjes Lieve bankrover werd goede film Prachtig spel in 'Dokter Pulder' VRIJDAG 10 OKTOBER 1975 TROUW/KWARTET door W. Wielek-Berg Rolf Orthel is in 1938 geboren. Hij heeft van de oorlog nauwelijks weet gehad, hij was niet joods, hij werd niet met zijn ouders gedeporteerd. Hoewel hij 'dus' met Westerbork en Auschwitz eigen lijk niets te maken had, lieten de concentratiekampen hem niet los. Tien jaar werkte hij aan een film over het grote onheil. Het feit dat zijn 'Schijn van Twij fel' in één adem genoemd kan wor den imet 'Nuit et Brouillard' ('Nacht en Nevel'), een film van nagenoeg hetzelfde onderwerp van Alain Res- nais, met een tekst van Jean Cay- rol en medewerking van onder an dere Chris Marker en Anne Sarrau- te, zegt al genoeg. Méér zegt nog dat hij én gelijkwaardig én volko men anders is: hij wortelt in de tijd waarin hij ontstond, zoals 'Nuit et Brouillard' (1956) wortelde in de zijne. Verstrikte schuld De tekst van 'Nuit et Brouillard' eindigt aldus: 'Er zijn ook wijzelf, die ernstig naar de ruïnes kijken alsof de oude gruwel der concen tratiekampen dood was onder de overblijfselen, wij die veinzen weer moed te vatten tegenover dit beeld dat hoe langer hoe verder terug wijkt, alsof men genas van de pest van de concentratiekampen, die wij veinzen te geloven dat alles alleen maar bij een enkele tijd en een enkel land hoort en die vergeten om ons heen te kijken en die niet horen dat er eindeloos kreten klin ken'. Aan het eind van Orthels film zegt een van de vroegere gevangenen: 'Ieder heeft zijn gevangenschap op zijn manier beleefd. Dat verschilt sterk van soort tot soort. Er zijn er die zich schamen, over de tijd van hun gevangenschap, om verschil lende redenen. Ik heb me ook ge schaamd. Dat is tamelijk merk waardig, ik voel schaamte als 'Mensch' Als menselijk wezen. Niet voor mezelf, ik heb niets verkeerds gedaan. Maar als imens schaam ik me dat Auschwitz heeft bestaan'. Stank van droefenis Het schuldgevoel (vreemd, ver strikt) over verantwoorden jkheid en onmacht, waaraan in 'Nuit et Brouillard' nog plechtig moest wor den gemaand, doordringt Orthels gehele film. Terwijl 'Nuit et Brouil lard' bij de toeschouwer ijzige ont zetting teweeg bracht, stijgt uit 'Een schijn van twijfel' een stank van droefenis op. 'Een schijn van twijfel'die werd door twee categorieën ingeze tenen van de concentratiekampen gedeeld. Zowel de gevangene, die niet dagelijks geconfronteerd werd met de crematoria, als de SS-er, die niet direct aan het vernietigings werk deelnam, vluchtte vaak in dat Lezers die de film- en toneel recensies in ons blad regel matig volgen, zal zijn opge vallen dat deze met ingang van het thans lopende seizoen' niet meer in hoofdzaak door Ber Huising worden geschre ven. Ruim acht jaar deed hij dat; hij is nu met pensioen, maar blijft voor ons wel mu sicals en cabaretvoorstellin gen recenseren. De wekelijks rubriek Filmpremières zal in het vervolg onder redactie staan van Willy Wielek-Berg, die aan deze rubriek al enkele jaren haar medewerking ver leende. André Rutten, die. door zijn incidentele medewerking als toneelrecensent aan Trouw Kwartet onze lezers ook niet onbekend meer zal zijn, is Ber Huising als toneelredac teur opgevolgd. laatste asiel. Beiden stopten hun oren dicht voor 'geruchten', ze wil den er niet van horen. De eerste verdrong de doodsangst, de tweede dé dodelijke schuld. Het is vreemd, dat de oude mannen die het toen gedaan hébben, nog steeds niet van schuld spreken en de oude man die het onderging wel. Is 'schuld' voor hen zo'n beladen woord, omdat het toelaten van de erkenning en het schuldgevoel onherroepelijk moet resulteren in zelfmoord? Er zijn SS-ers, die de conclusie hebben ge trokken, het waren er zeer, zeer weinig. Ja. ze zijn oud geworden de slacht offers en de beulen. Alleen de doden bleven jong. Orthels film maakt vooral zo'n diepe indruk, omdat de tijd er zijn sporen in heeft achtergelaten. Het is niet al leen een reconstructie, de politio nele actie zit erin en Vietnam, ook ,al wordt daarop zelfs niet gezin speeld. Hoe dat bereikt is, dat oproepen van het verleden die het heden niet schuwt? Door intensiteit. Alleen door zich volledig in het onderwerp in te leven kon de maker een groot aantal feitelijke gegevens, voor een U heeft waarschijnlijk nog nooit meer dan 100 schroeven, moeren en bouten overzichtelijk uitgestald gezien. Daarom krijgt u van Handig in Huis, het nieuwe doe-'t-zelf-blad, dan ook een handige poster. Met meer dan 100 schroeven, moeren en bouten in kleur. Voorzien van hun namen en lengten. Leuk om boven uw werkbank te hangen. In ieder geval om nog lang te bewaren. Handig in Huis is er spe ciaal voor doe-'t-zelvers die hart voor hun hobby hebben. Die blij zijn met de heldere technische ge gevens en speciale rubrieken boordevol informatie omtrent gereedschap, materiaal plus hun verwerkingsmogelijkheden. Bijvoorbeeld pagina 3 van Handig in Huis. Een wandmeubel maken waarvan iedereen denkt dat u 't gekocht hebt. Met I gedetailleerde constructievoorbeelden en diverse toepassingsmogelijkheden. Duidelijke opgave van het benodigd materiaal maakt het u mogelijk te berekenen wat zo'n, aan uw situatie aangepast, wandmeubel gaat kosten. Bijvoorbeeld pagina K) van Handig in Huis. Snelcursus zacht solderen. Een techniek die u steviger houvast geeft dan de naam doet vermoeden. Bouw eenkasten- wandnaar maat en verdien ruim f1000,-! Schilder uw muren en plafonds en geef uw kamer een nieuw gezicht Maak een boerderij voor uw kinderen Repareer die lekkende kraan zelf even m Hangop poster met schroeven en moeren Bijvoorbeeld pagina 25 van Handig in Huis. Welke kleuren draad horen waar? Zomaar een pagina van Handig in Huis die u goed informeert over de electrische bedrading bij u thuis. Bijvoorbeeld pagina 26 van Handig in Huis. Zo komt u goed op streek. Want er v bestaat een groot verschil v tussen schilderen en schilderen. Bgvoorbeeld pagina 40 van Handig in Huis.^ Een prijsvraag met prachtige prijzen, te weten een gereed schapskist ter waarde van f500,-of f500,- kontant en 99 troost prijzen ter waarde van f65,-. Dat en veel meer vindt u deze maand in uw eigen blad Handig in Huis. Een los nummer, te verkrijgen in kiosk, boekhandel, Hubo-zaken, supermarkt, etc., kost u f3,45. Een abonnement komt neer a op f 2,95 per maand. Leuk kado voor u als u jarig bent. Maar interessant genoeg om daar niet eens op te wachten. p In een open ongefrankeerde envelop zenden aan: Handig in Huis, antwoordnummer 7151, Amsterdam. Noteert u mij maar vooreen abonnement op uw maandblad Handig m Huis. Adres Woonplaats- via de bladenman via de post Indien u Handig in Huis per post wenst te ontvangen, gelieve u onderstaand aan te geven of u een abonnement S voor een jaar, dan wel voor een halfjaar wilt. 5 jaar (f 35,40) halfjaar (f 17,70) 2 deel vrijwel onbekend, zo invoegen in het geheel, dat het ritme niet verbroken werd en het grote gevoel niet verbrokkeld. Niet voor niets wordt bij de film een boekje uitge reikt met stukken tekst, die groten deels uit de film zijn weggelaten. De uitspraken die zijn geschrapt zijn nauwelijks minder schokkend en onthullend dan de monologen die wel werden opgenomen, maar Orthel wist wat bij deed toen hij schiftte en schiftte. Het verhaal van de voormalige selectie-arts in Auschwitz, die in gewetensnood 'naar een priester ging en nul op het request kreeg, kon in elk geval niet gemist worden. Orthel- heeft zelf zijn tekst bij de film geschre ven. Die is in zijn grote eenvoud indrukwekkend. 'De grenzen waren zover verlegd, dat terugkeer bijna niet mogelijk was'een prachtige definitie. Toekomst Wat moet er nu van deze film worden? In de bioscoop zal hij waarschijnlijk niet komen. Als voorfilm is hij te lang (drie kwar tier) en bovendien..bij welke hoofdfilm zou hij vertoond kunnen worden? De televisie zal hem .wel nemen (ze zou gek zijn als ze het niet deed) maar dat is dan één keer en niet weer. De toekomst lijkt, me te liggen in de 16mm- sector: vertoning in vormingscen tra, volkshogescholen, buurthuizen, wijkcentra, op sociaal-culturele bij eenkomsten etcetera. Hij vormt een uitstekende discussiebasis. Mis schien tezamen met 'Nuit et Brouil lard'? In elk geval is het geld van CRM, Prins Bernard Fonds en Stichting Kunstenaarsverzet zelden zo goed besteed als aan deze film. De Aarde. Klassieke Russische film uit 1930 van Alexander Dovzhenko, 15 en 16 okt. in Filmhuis 'De Krab- bendans', Eindhoven. Kulile Wampe. Duitse film uit 1932 over arbeiders en werklozen van Slatan Dudow. 10 okt., Filmhuis Nijmegen. Alle Turken heten Ali. Film van de opmerkelijke Duitse cineast R&iner Wemer Fassbinder over discrimina tie van buitenlandse arbeiders, ge goten in een menselijk liefdesver haal. 15 okt. 10 uur v.m. in Buurt huis Geuzenveld Amsterdam en 16 okt. 14 uur in Eduard Douwes Dek- kerhuds, Amsterdam voor de Soc. Guit. Afd. met discussie. Spaanse Aarde. Internationaal be kende documentaire over de Spaanse burgeroorlog van Joris Ivens. 16 okt., Zienema Oktopus, Amsterdam. Les Enfants du Paradis. Romanti sche 'evergreen' uit 1944 van Mar cel Camé met Arletty, Jean-Louis Barrault en Pierre Brasseur. De ge hele week in Studio K., Amsterdam en in Filmhuis 't Hoogt te Utrecht. The Conversation. Briljante film van Francis Ford Coppola. De ge hele week in Lijnbaan, Rotterdam. Wilde Aardbeien. Ingmar Berg man's ontroerende portret van een oude man. De gehele week in Midi, Maastricht. Dood in Venetië. Film over verval en dood in Venetië van Luchtno Visconti, gebaseerd op Thomas Mann's novelle 'Der Tod in Vene- dig'. De gehele week in Cine 'D' Amsterdam. Satyricon. FeiiMmi's bizarre verbeel ding van het vroeg-Romeinse rijk. De gehele week dn City, Groningen en P.O.C. Eindhoven. Le Fantóme de la Liberté. Bunuel's laatste film. De gehele week in Studio, Utrecht. Frans Zwartjes heeft, in samen werking met dr. Sjef Teuns, zijn eerste documentaire (niet zijn eer ste film) gemaakt. Hij heet 'Men sen 1974' en gaat over de revaMde- ring dn 'Nederland van vrouwen en kinderen, die tijdens de bevrij dingsoorlog in Guinee Bissau door bommen en granaten werden ver minkt. De revalidatie is gebeurd op verzoek van de P.AJ.G.C. (de be vrijdingsbeweging van Guinee Bis sau) en valt onder de algehele ver antwoordelijkheid van het Medisch Comité Angola. De film zal binnen kort voor de televisie worden ver toond. Op 14 oktober begint het Film museum te Amsterdam het nieuwe seizoen in zijn nieuwe behuizing Vondelpark 3. Het filmtheatertje en de tentoonstellingsruimte zijn dan gereed. Gestart wordt met een serie Drie regisseurs uit het Franstalig deel van Zwitserland zijn de laats! jaren bekend geworden: GoretU Soutter en Tanner. Tlnvitatdw van Goretta heeft tn Nederlan 1 veel succes gehad, zijn nieuwe flit 'Pas si méchant que ca' verdient d; ook. Het vreemde is dat het authentiek i uitgangspunt van Goretta's fi'r i' gebaseerd op een krantenberict over een man die banken ging be roven om zijn personeel te betale: a wel wat vergezocht lijkt, terwijl d uitwerking, die geheel op fantas:r berust, juist heel geloofwaardi aandoet. Plerire, een jonge meubelmake wordt- opeens geconfronteerd rat het débacie als zijn vader een be roerte krijgt en diens fabriek op c rand van een faillissement blijkt i staan. Echt handwerk wordt nii meer gevraagd, alles is van plastic, Hij kan het niet over zijn ha: verkrijgen om zijn personeel ontslaan, maar hij kan over zij zorgen ook niet praten, zelfs mie met zijn vrouw, want hij heeft ee opgewekt, harmonisch, sterk arnag opgebouwd en daar wil hij afstand van doen. In arren moed gaat hij banken beroven, maar h! is de kwaadste niet: als er ee meisje in een postkantoor tijden een van zijn overvallen flauw vai} van angst brengt hij haar weer bi en gelast de overval af. Hoe dat meisje eerst zijn vriend! wordt en dan zijn medeplichtigf terwijl het leven thuis met vrora en kind en baby op komst gewooi, doorgaat, schijnbaar gelukkig e>l ook in wezen niet ongelukkig, da heeft Goretta met een vloed va! i rake details en met behulp va; uitstekende acteurs (Gerard Dépai dieu als de bankrover;Dominiqu Labourier als zijn vrouw en Ma-rln Jobert als het meisje) prachtig we ten over te brengen. Zijn hoofdpersoon is een sympa thieke, lieve man, de complicatie waarin hij verzeild raakt komei eigenlijk uit die liefheid voort want hij kan niet praten omdat hl bang is iemand pijn te doen of t kwetsen. Zelfs als de politie hen komt halen wil hij eerst nog he toneel op om zijn komische scènetji voor een hefdadigheidsvoorstellioi af te maken. 'Pas si mediant que ca' doet steri denken aan Agnes Varda's 'Le bom heur'. Had de hoofdpersoon in 'Lf bonheur' de gave om onder all omstandigheden gelukkig te zijn -de hoofdpersoon in 'Pas si méchao! que ca' heeft de gave om onder alli omstandigheden goed te zijn. Ii beide filmsspeelt het landschaj een grote rol: die van de vreedza me, mooie onverschillige. Amsterdam-Calypso, 14 jr. In de laatste film van Bert Haan stra 'Dokter Pulder zaait papavers' (gebaseerd op een verhaal van An ton Koolhaas, die ook het scenario schreef) die wij reeds besproken hebben naar aanleiding van de première tijdens de film week Arn hem, valt vooral het spel van df acteurs te bewonderen. Dora van der Groen excelleert ia haar rol van verloederde dame Kees Brusse als dorpsdokter, Ton Lensink als demonische verslaafde Manon Al ving als diens vrouw, Henny Orri als mevrouw Pulder en Saeco van der Made als eenvoudig» poelier tonen allemaal wat ze kun nen als ze op hun best zijn. Haanstra doet eminente dingen in deze film, maar weet helaas he! tragi-komische evenwicht niet te bewaren: sommige grapjes (vooral dat met die eieren waarop Kees Brusse tot onze grote droefheid tenslotte toch gaat zitten) zijn goedkoop en spelen een te goed lachs publiek in de kaart. Ook is de ommezwaai van dokte! Puider (van sloverige dorpsdokter tot zatte pias die zelfs in de gevan genis belandt) niet geheel geloof waardig: hij wordt wel met mooie woorden verklaard, maar komt niet van binnen uit. Desondanks: een film om niet te missen. Amsterdam-Tuschinski; Rotterdam- Thalia; Den Haag-Metr. Tuschins- ki; Almelo - Palace; Amersfoort- Grand; Arnhem-Rembrandt; Bre- da-Casino; Bussum-Palet; Delft- Delfia; Eindhoven-Chicago; En- schede-Alhambra; Groningen-Pala- ce; Haarlem-Palace; Hengelo-Pala ce; Hilversum-Rex; Leeuwarden- Tivoli; Leiden-Lido; Nijmegen- Centrum; Sneek-Amicitia; Steen- wijk-City; Tilburg-Midi; Utrecht- Rembrandt 1: Zwolle-De Kroon, 11 jr. films zowel Nederlandse speel films als Nederlandse filmdocumen ten die gewijd zijn aan Amster dam. Tentoonstelling en projecties van films zullen een beeld geven van het filmgebeuren in Amster dam uit de jaren 1910, 1920 en 1921. Op 15 oktober wordt de serie onderbroken voor het vertonen van prijswinnende films van het Inter nationale Film Festival van de kor te film In OberhausenJ l

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 8