n Ml! Illl complex Korte Vlietschoolnieuw Dorrepaal open voor 60 cliënten CDA-enquête over provincie Leiden Goed samengaan koor en orkest ;RB ERLAGE OUWME.E.STER _4_ i i I I haacjs-gemöentemuseum- Zeven maanden cel voor handel in verdovende middelen Met speelplaatsen en verkeerstuin Kunstagenda zie pagina 10 Buitengoed nu begeleidingscentrum All-round Loodgieter Aank. Loodgieter SCHUT B.V. ASSISTENTE Ga ook eens uit in veloer ADVERTEERT IN DAGBLAD TROUW Bilderdijk Mavo CONCIERGE Van een onzer verslaggevers LEIDEN De christendemo cratische bestuurders in de vijf entwintig gemeenten van de toekomstige provincie Leiden krijgen binnenkort een enquête formulier in hun bus, waarin zij zich kunnen uitspreken over 't voorontwerpu van wet over de reorganisatie van binnenlands bestuur. Dit is deze week besloten op een vergadering van CDA-bestuurders uit zestien van de vijfentwintig ge meenten. De Christen-Demoera ten waren op uitnodiging van de Leidse CDA-fractie in de gemeenteraad naar Leiden gekomen om zich te buigen over het ontwerp-De Gaay Fortman, dat zoals bekend uitgaat van de vorming van zesentwintig mini-provincies. De provincie Lei den zal zoals gezegd 25 gemeenten omvatten die gelegen zijn tussen Katwijk en Alphen aan den Rijn. Tijdens de bijeenkomst van CDA- bestuurders samen met vertegen woordigers van KVP, ARP en CHU uit die gemeenten waar nog geen Christen-Democratisch Appèl van de grond gekomen is, werden de plannen van minister De Gaay Fortman (binnenlandse zaken) nogal bekritiseerd. Met name de vraag: wat blijft er van de zelf standigheid van de gemeenten nog over? kwam aan de orde en bleef vooralsnog onbeantwoord. Ook over de omvang van het gewest (zoals hekend voelt een deel van de gede puteerden van Zuid-Holland meer voor een tweedeling van deze pro vincie in plaats van de voorgestelde driedeling) waren de meningen nogal verdeeld. Besloten werd de Celstraf voor stelen kleding waarde 100.000 DEN HAAG De Haagse recht bank heft de 18-jarige drukker H. de W. en de 20-jarige monteur J. A. C. beiden uit Den Haag terzake van het plegen van diefstallen veroor deeld tot resp. acht en negen maanden gevangenisstraf, waarvan voor beiden twee maanden voorwaardelijk met aftrek van het voorarres. Verdachten waren be trokken geweest bij de diefstal van een groot aantal Perzische tapijten in Rijswijk in de nacht van 27 op 28 mei en de vermissing van 50 bontjassen en 100 nappa jassen uit een modemagazijn te Rrijswijk in de nacht van 19 op 20 juni. De buit van beide inbraken had een waarde in deze affaire, die nog terecht van ruim 100.000. De hoofddaders moeten staan, zouden voor een to tale waarde van een miljoen gulden aan goederen hebben gestolen. De officier van justitie had tegen de W. en C. ieder één jaar gevangenis straf, waarvan twee maanden voor- waardeijk geëist. Recordbezoek Femina ROTTERDAM De consumenten beurs Femina in het Ahoycomplex breekt voor wat de publieke aan dacht betreft, alle records. Tot en met woensdag 8 oktober stroomden 108.897 bezoekers langs de Femina- kassa's. Vorig jaar kwamen in een overeenkomstige periode van zes dagen 73.767 bezoekers naar de beurs. leden van de Christen-Democrati sche partijen in de Provinciale Sta ten en de Staten-Generaal door middel van een enquête inzicht te geven hoe hun geestverwanten in de betrokken gemeenten denken over de plannen. Bovendien werd besloten het onderlinge kontakt binnen het gewest Leiden voort te zetten. VOORBURG Instrumenjtalitéit en vocaüiteit vonden elkaar gistera vond in de Voorburgse Oude Kerk. De Haagse Instrumentalisten opge richt door en onder leiding van Alfred Snel is een ensemble voor namelijk bestaande uit conservato riumleerlingen en duidelijk in ont wikkeling. Gestart in 1973 telt het orkest momenteel achttien strij - kers. onlangs uitgebreid met een blazersgroep. Het Ligt daarbij in de bedoeling zowel afzonderlijk als ge zamenlijk te concerteren. Het koor 'Quod Libet' staat onder leiding van Ad de Groot en is voortgekomen uit het Voorburgs Madrigaal koor. Ad de Groot, die ook met zijn andere koren succes sen oogstte, behaalde met 'Quod Li- bet' een bijzonder eervolle vijfde plaats op het afgelopen zomer ge houden internationale concours festival in het Congresgebouw. Het samengaan van beide ensem bles op dit concert trok gelukkig veel belangstelling, de voorberei dingen en de inzet van de uitvoe renden rechtvaardigde deze op komst. Ook het programma had veel aantrekkelijks te bieden. En met welk een veelzijdigheid samen gesteld. Bekend en onbekend, oud en nieuw, zoals o.a. Byrd, Vecchi, Purcell, Telemann, Britten, Hinde- mith en Andriessen. De strij kersgroep van de Haagse Instrumentalisten wist goed raad met de Telemann-sonate, doch ook in combinatie met de blazers kon men de toehoorders ervan overtui gen, dat men in de afgelopen twee jaar niet stil had gezeten. Een zo'n sympathiek ensemble zal zeker de uitbreiding krijgen die men nog denkt nodig te hebben. Meer ervaring heeft 'Quod Libet' en het was niet gering hetgeen men over het algemeen presteerde. Ver rassend zuiver, prachtig uitgebalan ceerd, voortreffelijk van dictie en bijzonder stijlbewust. Zowel in de a capella werken als in de composi ties met orkestbegeleiding uitste kende prestaties. Als geheel een hartverwarmend concert. (ADVERTENTIE) Jü. lil! i i 30,8-1611: i f DEN HAAG De rechtbank in Den Haag heeft donderdag de 21- jarige S. W. N. zonder beroep uit Den Haag veroordeeld tot zeven maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest wegens handel in verdovende middelen. De officier van justitie had tegen hem tien maanden gevangenisstraf geëist waarvan twee maanden voorwaar delijk en» met aftrek In verschillende bars in Den Haag verkocht verdachte de heroine, die hij op zijn beurt van een Chinees zou hebben gekocht Bij een con trole vond de politie bij een bezoe ker van een bar twee poeders her oïne De man zei dat hij voor 50 per poeder van N had gekocht De drughandelaar heeft voor de rechtbank verklaard zelf aan drugs verslaafd te zijn, maar zijn uitke ring was niet voldoende om de dagelijkse hoeveelheid te kunnen kopen Daarom was hij in de han del gegaan De verdachte is meer malen voor overtreding van de opi umwet veroordeeld Van een onzer verslaggevers LEIDEN Over ruim een jaar hoopt de Korte Vlietschool, samenwerkingschool voor openbaar, prot. chr. en RK-onderwijs aan geestelijk gehandicapten in Leiden en omgeving, zijn intrek te ne men in een fraai nieuw complex aan de Schubertlaan in Leiden Zuid-West. De eerste paal wordt op 28 oktober om elf uur door de heer J. van Beest geslagen. Het is zijn laatste handeling als secretaris van het bestuur van de school, waarin hij namens ae gemeente Leiden zitting heeft. Directeur P. W. van Niel zegt er verlangend naar uit te zien dat de huidige 120 leerlingen in het nieu we gebouw begeleid kunneq wor den. De Korte Vlietschool, sinds 1 januari 1970 samenwerkingsschool, is steeds iti oude gebouwen gehuis vest. Het hoofdgebouw bevindt zich aan de Da Costastraat in het Haag- wegkwartier en verder is er een dependance met drie klassen aan de Tweede Haverstraat in de bin nenstad. Volgens de heer Van Niel is de nieuwbouw royaal opgezet. De Kor te Vlietschool krijgt in Zuid-West een twaalfklassig gebouw met twee vaklokalen en een gymnastiekzaal, die één van de grootste van ons land wordt. Bovendien is in het nieuwe complex, dat door de Haar lemse archltekt Dondorp in associ atie met het Leidse architektenbu- reau Herms v.d. Berg is ontworpen een grote aula annex overblijf ruim te opgenomen. Voorts komen er kamers v< or het personeel en de bij deze vorm van onderwijs betrokken deskundigen. Aan de Korte Vlietschool zijn mo menteel 22 personeelsleden verbon den. De school beschikt o.a. over een logopediste, een pedagoge en een muziek therapeute. Teneinde de geestelijk gehandicap te leerlingen aan trappen te laten wennen is in de bouwopzet gekozen voor één vleugel met twee verdie pingen. De rest van het complex bestaat uit laagbouw, die met deze vleugel in verbinding staat. De heer Van Niel zei dat er bij de uitwer king van de plannen zoveel moge lijk rekening is gehouden met de omstandigheden waarin de leerlin gen 'thuis' verkeren. De scholieren van 6 tot en met 18 jaar die afkomstig zijn uit de hele Rijn streek worden elke ochtend en middag met busjes of met taxi's naar school gebracht en naar huis gereden. Bij de school, die door de Leidse Aannemingsmij. Bik Breedeveld wordt gebouwd, komen twee speel plaatsen en, op initiatief van direc teur Van Niel, een verkeerstuin. 'Het is bijzonder belangrijk om on ze kinderen aan het verkeer te laten wennen. De. tuin krijgt nor male trottoirs en gewone verkeers lichten. Er komt niets in minia tuur', zo merkt hij op. Blij is hij met de steun van de Leidse voetbalvereniging 'Lugdu- num', die met wedstrijden e.d. geld voor de verwezenlijking van dit plan heeft ingezameld. Als de bouw volgens de planning verloopt zal het nieuwe complex eind januari 1977 worden opgeleverd. De kosten komen op 5,5 miljoen, inclusief de inrichting. Gevraagd een en een Kijckerweg 24 - 28, de Lier Tel. 01745 - 2254 STICHTING EVANGELISCH LUTHERS TEHUIS VOOROUDEREN Voor de algemene keuken van onze verzorgingstehuizen wordt gevraagd een die onder andere belast zal worden met de eindkontrole van het voedselverdeelsysteem en verdere daaraan inherente werkzaamheden. Een degelijke vooropleiding, bijvoorbeeld die van huis houdkundige, is vereist. Salariëring naar vakbekwaamheid, overeenkomstig de C. A .0-bejaardentehuizen. Uitvoerige schriftelijke sollicitaties te richten aan de direkteur van de Stichting, Nieuwendamlaan 1 te 's-Gra- venhage, telefoon 070-689895. naamde aktiveringsafdelingen. De eerste aktiveringsafdeling, die dus net boven het dagverblijf ge rangschikt ligt, werkt met cliënten die zich het beste thuisvoelen in de beslotenheid van een groep. Zij werken per dag twee uur, doen twee uur aan handenarbeid en heb ben twee en een half uur sociale vorming. Aktiveringsgroep twee is gedurende drie aaneengesloten da gen met Industriële arbeid bezig, terwijl men minder aan sociale vorming behoeft te doen. Bij groep drie is het accent nog meer op het werken gelegd zodat een eventuele overgang naar een sociale werk plaats mogelijk is. Integratie Sociale vorming loopt als een rode draad door het proces heen. Het voornaamste doel van de vorming is de verstandelijk gehandicapte te laten integreren in de maatschap pij. Dingen die vaak zeer eenvoudig lijken, als klokkijken, het bij elkaar plaatsen van voorwerpen die op een of andere wijze iets met elkaar te maken hebben worden daar met de cliënt gedaan. Er worden hem begrippen bijgebracht die een bij drage moeten leveren aan de zelf redzaamheid van de gehandicapte. Bij al de werkzaamheden staat voorop dat de cliënt er wel zin in moet hebben. In 'Dorrepaal' wordt op geen enkele wijze dang uitgeoe fend om de cliënt te motiveren aan een bepaald onderdeel van het pro gramma mee te doen. 'Toch worden de industriële werkzaamheden door de cliënt vaak met veel plezier gedaan', vertelt de heer Van der Kruk. 'Het geeft hem het idee iets te betekenen, en iets te presteren.' Binnenkort kan er in het begelei dingscentrum ook begonnen wor den met het onderdeel van het vormingsprogramma buiten het ge bouw. Het buitenhuis beschikt over een ongeveer drie hectare groot park, waarin een tuin- en kweke rij-project en een dierencentrum worden opgezet. Neem eens een 1-rij kostuum of zon uiterst moderne 2-rijer. Ze zijn er, exklusief bij Coster, van André Laval, doorgestikt en met grote knopen. In donkerblauw, zwart, groen en donkerbruin. 1-rij 279" 2-rij 290 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Vereniging Schroeder van der Kolk, die zich in zet voor de belangen van geestelijk gehandicapten gaat vanaf dinsdag 21 oktober aan het werk in het buitengoed 'Dorrepaal' aan de Westvlietweg in Leidschendam. Door renovatie werd dit gebouw, dat tot voor kort als rusthuis in gebruik was, geschikt gemaakt voor de dagopvang van zestig verstande lijk gehandicapten. Het nieuwe be geleidingscentrum komt in de plaats van het centrum dat de ver eniging had aan de Witte de With- straat en waarvoor 190 cliënten plaats was. Bij sluiting van dit gebouw werd een deel van de ge handicapten ruimte geboden op de Gedempte Burgwal, terwijl de rest in 'Dorrepaal' geplaats kan worden. Bij het personeel van de tehuizen spreekt men van 'cliënten', niet van 'patiënten'. De heer J. van der Kruk, belast met de dagelijkse lei ding van het projekt 'Dorrepaal' verklaarde dit woordgebruik: 'De mensen die wij hier krijgen zijn niet ziek. Zij zitten met hun ver standelijk vermogen alleen maar onder die gemiddelde norm die wij 'intellektuelen' hebben ingesteld. Bovendien zijn de cliënten die wij hier hebben met hun gebrek gebo ren, terwijl de patiënten in psychi atrische inrichtingen meestal tijde lijk ziek zijn en vaak genezen kun nen worden'. Afdelingen In het begeleidingscentrum "Dorre- paar wordt voor de cliënten, na observatie, een programma vastge steld dat hen niet geboden kan worden in een gewoon dagverblijf of een sociale werkplaats. Het be geleidingscentrum vormt een scha kel tussen het dagverblijf aan de ene kant en de sociale werkplaats aan de andere kant. Deze tussen schakel is verdeeld in drie zoge- Het buitenhuis Dorrepaal, genoemd naar mevrouw Maria Emalia Dorrepaal die in 1919 bft testament een groot bedrag beschikbaar stelde voor het laten herstellen van min-vermogende vrouwen na een ziekenhuisverpleging. Nu, na renovatie, is het fraai gelegen gebouw bestemd voor de dagopvang van geestelijk gehandicapten tussen de 18 en 40 jaar. ROTTERDAM IJSSELMONDE HOOGVLIET SCHIEDAM VLAARDINGEN DORDRECHT DEN HAAG HAARLEM LEIDEN LEIDSCHENDAM ZEIST* ARNHEM MAASTRICHT* VLISSINGEN EINDHOVEN Paets van Troostwijkstraat 93 den Haag wie vervangt onze zieke tot en met augustus 1976? Mogelijkheid tot verlenging. Daarna in gedeeltelijke Dienst. Inlichtingen direkteur S. Bakker Tel. 070-98.62.00. Sollicitaties te richten aan de secr. van het bestuur K.F. Witt, Miquelstraat 125, den Haag. LEIDEN Haarlemmerstraat DEN HAAG Grote Marktstraat hoek WSigenstraal bij Pander passage LEIDSCHENDAM Winkelcentrum Leidscnhage De heer J. van der Kruk toont in de handenarbeidruimte één van de produkten die de verstandelijk gehandicapten daar maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6