De eerste drugs krijgt men vaak van vrienden dichtbij Commentaar Hasjiesj ervaren als de 'prettigste' stof Andriessen -1 Andriessen 2 Andriessen - 3 Werkgevers: handhaaf de vrije ondernemingsgewijze produktie Ellende wordt veroorzaakt, door rijkerelanden' I Koude nachten weerrapporten 'éérlijke heerlijkheden' een 'vliegende tuinstoel' met vijfling het Fries en het bos in het Nederlands piJDAG 10 OKTOBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET [erkwaardig, die negatieve wijze irop de suggestie van de KVP- ♦jfractievoorzitter Andriessen over de loonvorming door premier Den Uyl is ©tvangen. Het komt ons namelijk m voor dat Andriessen met zijn suggestie een nieuwe en positieve opening aan- d gaf in een gesprek dat al lang dreigt dood te lopen. Dat gesprek gaat over de wijze waar op de huidige werkloosheid is ont staan en hoe die bestreden moet wor- -den; over de vraag of het bedrijfsle- n ven een lastenverlaging moet worden (toegekend, omdat dan gehoopt mag in worden dat de aldus aan de bedrijven jjj gegeven ruimte zal worden gebruikt voor nieuwe investeringen en dus voor i het scheppen van nieuwe arbeidsplaat- k sen. Nu kan echter achter dat woordje i 'dus' in de voorgaande zin een vraag teken worden gezet en juist bij die twijfel sluit Andriessen met zijn sug- gestie aan. Het is namelijk niet altijd zeker dat als gevolg van nieuwe inves teringen nieuwe arbeidsplaatsen zullen ontstaan. De bedrijven (en dan vooral de grotere bedrijven)', verontrust door de explosieve stijging van de loonkos- jj; en (15.5 procent in 1973, 16 procent in 1974 en naar verwachting 13.5 irocent in 1975, dat is 45 procent in kH drie jaar)' zouden juist wel eens bij onder happig kunnen zijn om de ildus ontstane ruimte te gebruiken voor arbeidsbesparende investeringen. Daardoor komen de bedrijven wel jnigszins uit de zorgen over de loon- osten, maar de werkloosheid ver- neerdert eerder dan zij vermindert. let is aan deze kant van het pro- ileem dat Andriessen nu een opening orceert doordat hij de discussie over üe lastenverlaging laat voor wat zij is U n het probleem van de loonkosten- tijging aanpakt. In wezen brengt An- riessen daarmee de hele discussie enig tot één van de eigenlijke oorza- en van de economische narigheden 'aarin wij nu zitten: de inflatie. Het irobleem van de lastenverzwaring peelt bij de beoordeling van de moei- jkheden wel mee. maar toch steeds egen de achtergrond van die hinder lijke inflatie en de daarmee gepaard aande stijging van loonkosten een iinderlijke ziekte, die onze economie ilaagt, maar als een onontkoombare langheid wordt aanvaard, die kenne- jk maar moet worden ingecalculeerd. )at heet dan 'leren leven met de infla- -eéü ménftliïêit,'die vöóraTfiinést ials daardoor het zicht op en de ver- elijking met 't buitenland verloren aat. mmers, wij zijn economisch in hoge late afhankelijk van dat buitenland, het bijzonder van West-Duitsland. )aarom moet er ons heel wat aan elegen liggen ons inflatie-percentage elijk of beneden dat van West-Duits- and te houden. Mnu: dat laatste lukt on# in het eheel niet. Wij mogen in West-Euro- >a dan nog niet zo'n gek figuur slaan - wij overtreffen toch steeds West- )uitsland met bijna de helft. (In de aatste vijf jaar had West-Duitsland en inflatie-percentage van 30.6 tegen iederland 44.2 procent.) Wij worden lus met onze produkten in West- )uitsland voortdurend duurder en te- jelijkertijd worden Duitse produkten andere export-markten steeds goed- oper ten opzichte van Nederlandse •rodukten. Van een onzer redacteuren GRONINGEN -• Verreweg de meeste druggebruikers kregen deze drugs voor de eerste keer van vrienden: vrienden blijken een doorslaggevende rol te spelen bij het eerste gebruik van zowel hasjiesj als LSD en opium. Dit is gebleken uit een onderzoek van dr. H. Cohen, die gisteren aan de rijks universiteit in Groningen tot doctor in de sociale wetenschappen is gepromoveerd op het proef schrift 'drugs, druggebruikers y drugscène'. In een stelling merkt doctor Cohen op: 'Het gegeven, dat 'vrienden' veelal de eerste drugs verstrekken, doet de vraag rijzen welke beteke nis aan het bgrip vrienden moet worden gehecht'. In het bijzonder zou dit kunnen slaan op het ge bruik van LSD en opium, drugs die niet van eik risico zijn ontbloot, zeker bij ondeskundig gebruik. Volgens dr. Cohen hoeft bij het eerste druggebruik zelden geld op tafel te komen. Met name bij het gebruik van hasjiesj doet zich vaak de situatie voor dat In een bestaan de vriendenkring opeeps iemand met. dit middel komt aanzetten, een hasj-sigaret, 'joint' draait en de an deren laat mee-roken. Een belang rijk element bij het 'om-turnen', bij het aanbieden van drugs aan iemand die geen gebruiker is, is het verlangen om vrienden iets nieuws te leren, Men heeft zelf pas kennis gemaakt met een bepaalde stof en wil nu anderen an die ervaring laten delen. Wanneer dat aanslaat, kaai men er zelfs een zekere status uit putten', aldius dr. Cohen, Hasjiesj Zijn proefschrift bevat het verslag van een studie en een massa-on derzoek naar het als (nog steeds) afwijkend te beschouwen drugge bruik dn Amsterdam, en een aantal andere grote steden Sn Nederland gedurende 1967 en 1968. De studie heeft in het bijzonder betrekking Gebruik meestal 'mannelijke' aangelegenheid op de opkomst en ontwikkeling van de Amsterdamse drugcultuur in de jaren 1950-1970. Uit het onderzoek komt duidelijk naar voren dat hasjiesj de drug is waarmee de meesten van de onder vraagden hun druggebruik zijn be gonnen. Deze stof werd door 92 procent van de ondiervraagden ge bruikt. Andere drugs als amfetami ne of pep (42 procent, LSD 24 procent en opium twintig procent) volgden op zeer grote afstand. -Hasjiesj werdook het meest veel vuldig gebruikt. De percentages voor het gebruik van opium en amfetamine zijn achtereenvolgens 25 en 26, terwijl LSD de rij sluit met de geringste gebruiksfrequentie. Niet minder dan 82 procent van de ondervraagde gebruikers begon met hasjiesj. Druggebruik, aldus dr. Cohen, is in feite het gebruik van hasjiesj (en marihuana) met daarnaast het ge bruik van andere middelen. Een bijzonder groot aantal van de ge bruikers (75 procent) Iaat het ove rigens niet bij het gebruik van één Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De twee werkgeversverbonden, het Verbond van Ne derlandse Ondernemingen en het Nederlands Christelijk Werkge versverbond, hebben zich nog eens nadrukkelijk uitgesproken voor Contacten de handhaving van de vrije ondernemingsgewijze produktie. drug, maar stapt over op andere drugs en gebruikt twee, drie of vier stoffen. Uit het onderzoek bleek verder dat hasjiesj duidelijk wordt ervaren als de 'prettigste' stof, ge volgd door LSD en opium. De ge constateerde verschillen in waarde ring doen echter weinig af aan het feit dat een hoog percentage van de ondervraagden zowel hasjiesj als LSD en opium als 'zeer prettig' ervaart. Positief Ook voor wat betreft de 'rol' die LSD aai het leven van de onder vraagden speelt werden bij het onderzoek voornamelijk positie ve reacties genoteerd. De opiumge bruikers bleken 'slechts matig te vreden' te zijn over deze 'rol'. Het druggebruik blijkt een overwe gend mannelijke aangelegenheid te zijn. De verhouding is ongeveer drie staat tot een: mannen gaan gemakkelijker over tot druggebruik dan vrouwen, die er' gereserveerder tegenover staan. De huwelijkspart ner speelde een niet onbelangrijke rol bij het eerste gebruik van LSD. Uit het onderzoek bleek verder dat het lang niet altijd hoeft te gebeu ren dat mensen die lief en leed met elkaar delen hetzelfde doen met drugs. Wanneer wouwen drugs •gebruiken, is de kans groter dat de mannelijke partner deze ook gaat gebruiken dan omgekeerd. Het zeer leesbare proefschrift bevat ook belangwekkende resultaten van een onderzoek naar een groot aan tal aspecten van het druggebruik, zoals: welke drugs en in welke hoe veelheid en combinaties, wat zijn de kenmerken van de gebruikers en hoe verloopt de handel daarin? Aan dit massa-onderzoek namen een kleine duizend gebruikers deel. Ook wordt dieper ingegaan pp de Am sterdamse drugcultuur (de 'sien') die kon ontstaan 'omdat drugs niet in een sociaal vacuüm worden ge bruikt'. velen (59 pet) hun 'drugcarrière' op school (veelal middelbaar onder wijs) aanvingen, Het opleidingsniveau van de onder vraagden ligt bijzonder hoog: bijna de helft van hen heeft een middel bare opleiding genoten, wat in- overeenstemming is met het feit dat zij voor een belangrijk deel uit de (hogere) milieus komen.. Dr. Co - hen noemt het goede opleidingsni veau van de ondervraagden een be langrijk gegeven en concludeert, dat een groot gedeelte van hen over een behoorlijke intelligentie moet beschikken. Die intelligentie betekent naar zijn mening dat sommigen een grote vindingrijk heid aan de dag kunnen leggen bij het produceren, invoeren, distribue ren en verkopen van drugs. Tijdens de onderzoekperioden wa ren hasjiesj en of amfetamine. LSD en opium vrij gemakkelijk te krij gen voor wie het wilde gebruiken. De in ons land aangeboden hasjiesj en marihuana bleken van redelijke tot zeer goede kwaliteit te zijn. (ADVERTENTIE) „In de rijkere landen gelooft men niet gauw, dat de voornaamste reden voor de ellende van de arme landen gelegen is in hun uitbuiting door de kapitalistische j supermachten", aldus Dom Helder Camara.die deze maand een ere-doctoraat aan de VU ontvangt. In VU- 1 magazine wordt het decor geschilderd I waarin Helder Camara optreedt: temidden van de armen in Brazilië. In het blad 'De Onderneming' wij zen -het- Verbond" van-" Nederlandse Ondernemingen en het Christelijke werkgeversverbond op dit rapport, dat onlangs door een aantal inter nationale werkgroepen onder lei ding van prof. dr. J. Tinbergen is gepubliceerd. Initiatiefnemer was de voorzitter van de club van Rome, d-r. Aurelio Peccei. De conclusies van het rapport, dat uitmondt in een pleidooi voor een nieuwe internationale economische orde, is bij de werkgevers kennelijk in het verkeerde keelgat geschoten. Zij zullen de komende weken een aantal vooraanstaande personen uit de ondernemerswereld hun visie vragen, maar zeifs komen VNO en NCW al tot de conclusie dat er geen sprake is van een constructief wetenschappelijk betoog, maar van een politiek stuk. Volgens de werkgeversbonden kan de oplossing voor de gigantische problemen niet worden gevonden door de bestaande systemen te ver door de bestaande systemen te ver vangen door 'een nieuwe orde', maar door overleg tussen de rijke en de arme landen. Een confrontatie tussen deze groe pen landen, waarbij over en weer beschuldigingen worden uitgespro ken, kan volgens VNO en NCW slechts tot grotere ongelijkheden leiden met alle' kansen op gewa pende conflicten van dien. 'De wer kelijke oplossingen voor de proble men moeten worden gevonden in verbetering van de systemen. Dit kan door nieuwe overlegstructuren en of door het uit de weg ruimen van belemmeringen, aldus de werk gevers. Onaanvaardbaar De verbonden noemen het onaan vaardbaar dat de schuld van de situatie in de arme landen 'vol strekt eenzijdig bij de ontwikkelde landen, het bestaande economische systeem en de daarbinnen opere rende ondernemingen wordt ge legd'. Het rapport, dat overigens nog deze maand op de vergaderingen van de Club van Rome zal worden behan deld, veroordeelt het principe van de economische groei. Daarbij wordt volgens de verbonden geheel voorbij gegaan aan het feit dat economische groei in de rijke lan den nodig is om economische groei in de arme landen mogelijk te ma ken. Colgens dr. Cohen dwingt het be machtigen van illegale stoffen en ook het gebruik van drugs mensen tot onderlinge contacten, waaruit ideeën en activiteiten voortvloeien die op hun beurt het druggebruik van deze mensen gaan beïnvloeden. Dit complex van mensen, ontmoe tingsplaatsen en ideeën is te be schouwen als een 'drugscène'. Uit het onderzoek kwam naar vo ren dat het druggebruik voorname lijk wordt aangetroffen bij jonge ren en jong-volwassenen. Ongeveer 66 procent van de -ondervraagden is achttien tot achtentwintig jaar. De meesten van hen (61 procent wa ren jonger dan twintig jaar, toen ze voor het eerst hasjiesj gebruik ten. Gezien deze leeftijd hoeft het geen verwondering te wekken dat Verder deze maand in VU-magazine: Een uitvoerig gesprek met prof.dr. C. F.von Weizsacker dat o.m. gaat over de positie van de Duitse natuurkundigen onder het opkomend nazisme in de jaren '30. De „Koninklijke" en de Staat der Nederlanden, een stukje geschiedenis over de Nederlandse oliebelangen iu Indië. Een terugblik op de Conferentie over Europese veiligheid en samenwerking die van de zomer in Helsinki werd afgesloten. bon Auto onder vrachtauto Van een verslaggever HOOGBLOKLAND De 53-jarige J. C. Stork uit Papendrecht is in Hoogblokland omgekomen toen hij (waarschijnlijk door oververmoeid- heid) met zijn auto onder een voor hem rijdende vrachtauto reed. Ik geef mij op als. abonnee op het VU- magazine. De abonnementsprijs it sléchts f 15,-per jaar. In een open enveloppe, zonder postzegel, zenden aan: Vrije Universiteit, Antwoordnr. 1771, Amsterdam. Naam i i i i i i i i i i 'n opinieblad 1 waar studie J ItlttgUZine achter zit TA V/j m. ien andere zeer positieve kant van de stie van Andriessen is dat deze eker ten goede komt aan de diensten sector. die een steeds belangrijker plaats in onze samenleving inneemt en niet in de laatste plaats ten goede van Ie overheid als werkgever, die ook de fflrgen van de loonkosten-stijging leent (maar ook voelt?). Op hetzelfde nomen t dat Andriessen sprak, noem- ie de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transport- endernemingen (waarin een groot leel van ons openbaar vervoer is eorganiseerd) 'de huidige loonpolitiek lineus voor de dienstensector'. ^En ook in kringen van midden- en leinbedrijf zal men zeker positief ren op de suggestie van Andries- Jen. Zij is onlorthodox, gezien de ma- nier waarop de laatste tijd over onze loeiiijkheden wordt gediscussieerd, d Maar hoe on-orthodox ook, zij ver- iient volstrekt serieus genomen te di wrden. ni Natuurlijk: vrijwel alle Nederlanders, onder een CAO-loon vallen, zullen stier °P achteruit gaan als deze suggestie 2 wordt opgevolgd. Maar is dat zo erg? iten we voor één keer ons zelf citeren uit het commentaar op de n foonrede en miljoenennota in onze lie! krant van 17 september. Wie. zo vroegen wij ons daar af 'behalve de irklozen. de kleine boeren, vissers n middenstanders of vergelijkbare roepen voelt nu werkelijk iets van W de recessie? Het is 'er in vele opzich- en mee als met de woningnood. Al- 'ttieon zi die geen eigen huissleutel G bezitten, zijn de gedupeerden. Wij n' dat is dan ongeveer 95 procent van de bevolking zitten niet in een diep dal. Welnee wij leven in overvloed; ftker in vergelijking met de miljoenen Van ome weerkundige medewerker Achter een kleine storing die met regen over de Duitse Bocht weg- slipte naar het zuidoosten heeft kou dere lucht Nederland bereikt. Deze was onstabiel en er vielen gisteren flinke buien. Boven De Bilt werd gisteren op vijfduizend meter hoog te minus twintig graden Celsius afgelezen. Nog een heel stuk hoger dan boven Sleeswijk op hetzelfde niveau te weten minus 27 graden celcius. Maar daar was de wind geruimd naar noord-noordoost. Op zeven kilometer hoogte was de temp. minus 31 en op negen kilome ter minus 46 graden. Dat de lucht toch aan het opdrogen was bleek uit breder wordende zonnige perio den. De uit noordoostelijke richtin gen aangevoerde lucht is behalve zeer doorzichtig ook tamelijk koud. Overdag komt dat met maxima van elf tot dertien graden celcius nog niiet zozeer tot uiting, veel beter 's nachts wanneer het tot grondvorst komt. Een etmaal eerder was dat al zo geweest in Jutland. Achter een naar Rusland weggetrokken storm- depressie viel in Scandinavië de winter in, dat wil zeggen 's nachts en in de vroege ochtend. De mini ma in noord-Finland en -Zweden werden minus zeven tot minus acht graden celsius, meer naar het zui den minus één tot min drie graden celsius. Sneeuwen deed het tot Ln zuid-Finland. Gistermiddag was het in zuid-Finland niet warmer dan drie tot,vier graden boven nul, in zuid-Zwéden vijf tot zeven graden en in noord-Zweden om het vries punt. elders in de wereld'. Inderdaad: merkwaardig die nega tieve wijze waarop de suggestie van Andriessen is ontvangen. Weerrapporten van gisteravond 7 uur, ma ximumtemperaturen van gisteren en neerslag van 7-19 uur: Amsterdam De Bilt Deel en Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam Twente Vllssingen Zd.-Ltmburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Kopenhagen Lissabon Locarno Londen zwaar bewolkt zwaar bewolkt half bewolkt licht bewolkt regenbui licht bewolkt regenbul mist regen bul onbewolkt zwaar bewolkt zwaarbewolkt half bewolkt onbewolkt half bewolkt half bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt geheel bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt onbewolkt zwaar bewolkt De kou-luval vindt plaats met me dewerking van een hogedrukgebied ten oosten van IJsland met zuid oostwaarts zwenkende uitloper. De ze hogedrukuitloper komt dus dich terbij en doet voor de komende dagen inclusief het weekeinde vrij zonnig weer verwachten, met hoog stens een enkele plaatselijke bui en verder nachtvorsten. Al met al toch wel een gunstig najaarsweertype. De meeste regen kwam ons gister middag onder ogen van het station Prins Christianssund aan de zuid punt van Groenland, te weten 22 millimeter in zes uur bij noord noordooster-storm van gemiddeld negen Beaufort aangetrokken door een orkaan depressie van 970 milli bar meer naar het zuiden, die lang zaam naar het noordoosten gaat. In Italië is het weer eindelijk wat minder vast geworden door aanvoer van kou in de bovenlucht uit het noordwesten. Het onweerde gister morgen bij Rome (zes millimeter regen), 's middags was dat- zo bo ven de Adriatische Zee en gistera vond viel er lichte tot matige regen in zuidoost Italië. Triest had geen hogere temperatuur dan achttien graden celsius door een koude noordoostelijke tramontane-wind en Marseille gaf ook al een Mistral achtige noordwester eveneens bij achttien graden celsius. Heel Frank rijk zit trouwens ook in de koele lucht en zowel in Parijs (veertien HOOG WATER Vllssingen 5.50-18.26. Harlngvlietslulzen 7.41-20.02, Rotterdam 8 45-21.20, Scheve- nlngen 7.02-19.25, IJmuiden 7.49-20.12, Den Helder 11.27-23.59, Harllngen 141- 13.51. Delfzijl 3 48-16.16. tot vijftien graden) en in Lyon (11 tot 12 graden celsius), was termo- meter beslist niet briljant. In Israël blijft het doorzomeren met Jeruza lem gistere, l op 22 graden celsius. Eilat in het uiterste zuiden 33 gra den celsius. onder redactie van loessmit 'Eerlijk' betekent volgens de dikke taalauto'rlteit Van_ Dale: wars van leugen en bédrog, op recht, deugdzaam, rechtschapen, fatsoenlijk, behoorlijk enz. Dat slaat dus op mensen, op de hou ding die ze tegeriöver hun mede mensen aannenien. Maar wat dan te dénken van een 'robuuste eerlijke miniset'.. Of het- eerlijke kcitöen, de eerlijke wol met het bekende mérk, die de blijkbaar oneerlijke kunststoffen verdrin gen? Wat is er zo betrouwbaar aan de eerlijke keuken', de 'eer lijke leef kuil', het 'eerlijk eiken' en al die andere eerlijke heer lijkheden waarin .reclamemakers en tekstschrijvers ons pogen te doen geloven? Eerlijk, wij zien het niet. Het gekke (of misschien juist niet), ervan is dat je nooit eens een- eerlijke auto, eerlijke panties of een eerlijke toiletventilaior Ziet. Die zijn achtereenvolgens veilig, onverwoestbaar en. fris. Raak ge typeerd misschien maar blijk baar niet eerlijk. En zo ie kan uitleggen wat er zo oneerlijk is aan kunststof? Hoogstens zou je het oneerlijk kunnen noemen als een kunstle ren kledingstuk of meubel je bijvoorbeeld verkocht is voor echt leer. Alleen ligt dat weer aan de mensen die je iets willen aansmeren en niet aan het on schuldige 'kunststuk': dat blijft dus eerlijk. Eén materiaal ken nen we maar dat volgens overle vering altijd eerlijk geweest is: goud. Maar of dat nog steeds zo is valt te betwijfelen. De moderne eerlijkheid zoals die in reclames en advertenties wordt gepresenteerd doet aan heel vroeger denken toen de mensen nog bescheiden in hun wensen waren omdat ze al fjli/j waren met een eenvoudig onder dak en een eenvoudige potDé hulsvrouw uit het gezin dat ook nu nog uitsluitend eerlijke kle ding wenst te dragen moet wel wars zijn van alle geneugten en comfort van onze tijd: Ze blijft wassen en strijken (de 'oneerlij ke' kunststof neemtdat laatste karweitje toch maar mooi uit handen) als ze voor honderd procent eerlijk wil zijn. Mis schien zelfs met een eerlijk was bord. in een. eerlijke tobbe met eerlijke groene zeep. Haar eerlij ke keuken vergoort binnen de kortste keren als ze de latten- kasties niet blijft soppen. Kortom wie op die manier eer lijk wil zijn valt terugwin de tijd dat een eerlijke arbeider zich in het eerlijke zweet werkte voor een oneerlijk hongerloontje. Een. oneerlijke tijd, waarin een mens te afgesloofd was om iets aan zijn vrije tijd te hebben. De hulsvrouw die op die manier eerlijk wil leven en niet in de eerlijke kreukels wil lopen en het huis niet onder het eerlijke vuil wil laten komt niet aan haar trekken. Erg oneerlijk dus om. haar zo'n huishouden aan te praten, of om zich die te laten aanpraten omdat je niet ouder- ivets wil zijn. Nee. echt eerlijk zoals mensem kunnenzijn duurt toch het langst. De ware eerlijkheid, de betrouwbaarheid uit de dikke Van Dale zal het eerlijke katoen en hout op den duur zeker over leven. Eüidelijk de 'vliegende tuinstoel'. Het machientje, dat toch nog tien duizend gulden moet kosten, maakte zijn eerste vlucht in Hennef, West-Duitsland. De luclitbrommer is ontworpen door Helmut Wilden en wordt aangedreven door een twintig pk motortje. Afstandbereik is 300 kilometer en de maximale hoogte zo tegen de vierduizend meter. De bijnaam 'vliegende tuinstoel' heeft de ontwerper zelf aan zijn machientje gegeven. De suggestie, die op de foto wordt gewekt, name lijk dat de fietser het met enige inspanning tegen de 'tuinstoel' kan opnemen, moet u maar vergeten. De politieke pairtijen in Fries land willen graag horen hoe het kabinet zich opstelt tegenover de Friese taal. In een brief aan het kabinet schrijven zij de indruk te hebben dat de heer Van Doorn (CRM) ervan uitgaat dat het gebruik van het Fries alleen een kwestie is van taalpolitiek. Het Fries zou daarom niet een normaal communicatiemiddel zijn. 'Nederland behoort- volgens de minister in Friesland nor maal te zijn. Het Fries een uit zondering, of althans een twee derangstaai, zo zeggen de brief schrijvers. De Friese partijen willen nu we ten of dit het officiële standpunt van het kabinet ls ten'opzichte van de 'tweede germaanse taal' in Nederland. De briefschrijvers vragen of de ministers zich niet stilzwijgend willen neerleggen bij het standpunt van hun colle ga van CRM. en daar in het openbaar melding van te maken. Karen en Charles Rohrer uit het Amerikaanse Catonsville, hebben voor hun vijfling een speciale bokkenwagen ontworpen. De vijf kinderen, vier meisjes en een vroeg geboren en moesten daar om met veel medische zorg wor den omringd. Tegen de aanvan kelijke verwachtingen in, door stonden de kinderen alle moei lijkheden. Zij verkeren na jongen, zijn twee maanden te een uitstekende conditie. in 'Het kan me niet schelen, dat je bet vervelend werk vindt. Je moet het góed doen.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5