Wellicht fiat voor 'RSV-reactor in $uid-Afrika Protest tegen nieuwe Spaanse processen Rijkspostspaarbank rfloop voor !^lr. Herrema 'Tijdelijke gevangenis in Grave moet dicht' Term 'verpleegkundige' een misgreep genoemd )ndanks steun, door regering Iian zwarten beloofd Vanavond Farce Majeure dus zet de kaas uit het vuistje maar klaar! Vraag uitvoerige informatie L\J uw nationale spaarinstelling Rijksinrichting De Hunerberg krijgt andere bestemming Coornhert Ligain strijd met de wet Ui Prins Constantijn morgen zes jaar n METZLER- Viaduct staat op instorten Man van woordenboek heeft bezwaren NVVwerkgevers waren eenzijdig en oppervlakkig Groep mannen en vrouwen post voor ambassade in Den Haag D'66 wil dat voorzitter terugkomt _JDAG 10 OKTOBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET in een onzer verslaggevers vefelN HAAG De kans is groot dat de regering het Rijn-Schelde- ntjerolme concern zal toestaan mee te dingen naar de opdracht voor n levering van een grote kernenergiecentrale aan Zuid-Afrika. ljj og geen twee weken geleden hebben de ministers Den Uyl en Van taaier Stoel aan leiders van het Zuidafrikaanse verzet beloofd daad- ia erkelijk deel zal nemen aan de internationale oppositie tegen de »rtheid. (ADVERTENTIE) Wipige tijd gele den heeft het RSV- zencern blij de betrokken dieparte- loi enten gemeld, dat het wil deélne- hi aan een offerte van een initer- lel tionaal consortium, waarin voor- rk General Electric (VS) en Brown- oobveri (Zwitserland) deelnemen. Aliast deze groep bedrijven dingen izf k de Westduitse Kraftwerk Union (ADVERTENTIE) (21.50- NCRV Ned, i Vervolg van pagina 1. Delegatie ablin slechte een 'radaroefening' EWrof. Volgens ooggetuigen landde Ki m het eind van de middag een b raalviiegitudg van de Ierse iucht- lacht, dat onmiddellijk werd om- jd door met vrachtauto's aange- lerde militairen. Kort na aan- omst van het straalvliegtuig stopte aikbij het toestel een particulier iegtuig van de Akzo, de moeder- aatsohappij van Ferenka. Op het (gelegen gedeelte van het vliegtuig beide toestellen stonden, igen de ooggetuigen vier personen t het straalvliegtuig in het Akzo- 1 stappen, waarna het Akzo- lestel onmiddellijk met onbekende 1 estemmdng vertrok. woordvoerder van de AKZO itkende later dat Herrema aan oord van het Nederlandse vlieg - ilg zou zijn gestapt. Hij wilde niet eggen wie de ingestapte passagiers aren. De Ierse regering ontkende temd in het vertrek naar het bui- eruchten dat zij zou hebben toege- g inland van de ontvoerders. Woensdagavond laat verklaarde een ej [oordvoerder van Ferenka in Li- perlck dat een aantal telefoontjes binnengekomen, vermoedelijk /Afkomstig van die ontvoerders van lerrema. De telefoontjes werden amgenomen in een speciaal inge lichte centrale in Dublin. Via de erse radio en televisie verzocht .^ferenka om positief bewijs van de Ontvoerders dat Herrema nog leef- e. stap werd gezien als een be- dat Ferenka, die veel valse Jelefoontjes heeft gehad, ervan vertuigd was contact met de ont- oerders te hebben. Ferenka had order meegedeeld geen verklarin- "gen te zullen afleggen, zolang zich i een belangrijke ontwikkeling zou ,l lebben voorgedaan. De ontvoerders 1 lebben zich waarschijnlijk kenbaar emaafct door een codewoord te be igen dat alleen de familie Herrema Jekend is. Gistermorgen deelde Fe- enka mee dat de ontvoerders, over au fier identiteit niets werd meege- v leeld, nieuwe eisen hadden gesteld, lemiddelaar O'Mahony zei dat er He öntact is gelegd met mensen die ini weliiclit vrienden van de ontvoer- zijn. Functionarissen van Fe- inka verklaarden gisteren tegeno- 'er verslaggevers: 'Wij hopen dat J- Herrema dit weekeinde weer fcillg thuis bij zijn familie zal zijn.' jrt - osfto met 8%% rente Spaardep met 8%%i (waarin Siemens en AEG op nucle air gebied samenwerken) en de Franse combinatie Fram-Atome naar de opdracht. Begin volgend jaar zal de Zuidafrikaanse regering bekend maken wie de kerncentrale mag bouwen. Met de opdracht is een bedrag gemoeid van 1,8 miljard gul den. Het RSV-concern verwacht zeker niet dat deelneming aan het pro ject op bezwaren van de Neder landse regering zal stuiten. Het be treft geen wapentuig, maar een vreedzaam project, aldus een woordvoerder van het scheepsbouw- concern. Ails het Amerikaans-Zwit sers-Nederlands consortium de op dracht zou krijgen, zal het Neder landse aandeel hoofdzakelijk uit montage werk bestaan, waarbij een groot aantal werkkrachten betrok ken zijn. De bouw van de kerncen trale die uit twee eenheden van elk 1.000 megawatt vermogen zal be staan, moet ongeveer' zes jaar in beslag nemen. Hoewel politieke kringen in Den Haag verwachten dot RSV toestem ming voor de deelname zal krijgen, onderzoeken de betrokken bewinds lieden (de ministers van buiten landse zaken een economische za ken) op dit moment of eventuele deelneming aan het project niet in strijd is met internationale verdra gen. Looptijd 7 jaar, vaste rente 83A% Looptijd 6 jaar, vaste rente 8'/2% Looptijd 5 jaar, vaste rente 8%% Looptijd 4 jaar, vaste rente 8 Minimum storting f 1.000,- Rente jaarlijks opneembaar Tussentijdse opneming mogelijk voor aankoop eigen huis I1 Zend mij de folder met uitgebreide inlichtingen ovei deze spaardeposito's. staat. 1 Woonplaats Deze Coupon ongefrankeerd opsturen naar; I Rijkspostspaarbank, Amsterdam. Tussen 26 en 29 september heeft de delegatie van de Zuidafrikaanse verzetsbeweging African National Congres een bezoek gebracht aan Nederland bij welke gelegenheid een afvaardiging werd ontvangen door minister-president Den Uyl en de ministers Van der Stoel en Pronk. Volgens de Anti-apartheidsbewe ging Nederland heeft de delegatie na afloop van de gesprekken ver klaard dat deze 'vruchtbaar en har telijk waren geweest. De ministers hadden, aldus de delegatie herhaal delijk beloofd deed te nemen aan de internationale oppositie tegen de apartheid. De ministers hadden ook gezegd de strijd van de zwarte bevolking te zullen steunen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De rijksinrichting voor meisjes De Hunerberg in Nij megen zal binnenkort een andere bestemming krijgen. De inrichting zal na een grondige verbouwing worden bestemd voor minderjarige jongens. Justitie heeft tot deze maatregel besloten, omdat De Hunerberg zwaar onderbezet Is. Nu zitten er slechts zes meisjes, terwijl er plaats is voor vijfentwintig. Deze zes meisjes kunnen probleemloos wor den ondergebracht in De Linde- horst in Zeist, ook een rijksinrich ting voor meisjes. De nieuwe bestemming zal voor het personeel van De Hunerberg geen nadelige consequenties hebben. Een deel van hen zal, in overleg met de bonden, elders geplaatst kunnen worden. Mogelijk zal ook een aan tal personeelsleden bij de nieuwe inrichting gaan werken. Oudere werknemers, die dat willen, kunnen op wachtgeld gesteld worden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Coornhert Liga (een vereniging voor strafrecht hervorming) wil door middel van een kort geding tegen de staat proberen de tijdelijke gevangenis in Grave die volgende week ge opend wordt) weer gesloten te krijgen. De liga vindt namelijk dat deze gevangenis in strijd is met de beginselenwet gevangeniswe zen. (ADVERTENTIE) De tijdelijke gevangenis is inge licht om de grote achterstand die er is in de uitvoering van korte gevangenisstraffen, in te lopen. Een deel van die achterstand is al weggewerkt door ongeveer zesdui zend vonnissen om te zetten in voorwaardelijke straffen. Ook daar tegen heeft de Coornhert Liga be zwaar, omdat zij vindt dat de groep die de straf nu moet uitzitten in Grave, gediscrimineerd wordt ten Prins Claus maakte deze foto van zyn zoon prins Constanten, die morgen zes jaar wordt. opzichte van de groep, die nu voor waardelijke straffen heeft gekregen. Het enige verschil tussen deze twee groepen is de tijd van veroordeling. Het kort geding zal, als het door gaat, zich richten tegen de manier van bewaking van de gevangenen in Grave. Hiervoor zijn namelijk een aantal zeventien- en achttien jarige aspirant-rijkspolitiemensen aangetrokken. Dit zijn in het alge meen jongens, die net van de MA VO komen en die maar een zeer korte opleiding krijgen. Vanuit de bonden van onder meer politie- en bewakingspersoneel is hiertegen fel verzet gerezen. Terugkeer Juridisch zal het kort geding zich richten op een artikel in de eerder genoemde beginselenwet, waarin staat dat het beleid in de gevange nissen gericht moet zijn op terug keer van de gevangenen in de maatschappij, een stuk maatschap pelijke begeleiding dus. De liga acht de aspirant-politiemensen hiertoe niet in staat. De Coornhert Liga kan overigens zelf het kort geding niet .voeren, omdat zij, zoals dat in de wet staat, geen belanghebbende is. Zij heeft daarvoor de hulp nodig van een van de veroordeelden, die straks als Grave geopend is, hun straf in die gevangenis moeten uitzitten. Als er iemand bereid is dat kort geding aan te spannen, dan zal de Coornhert Liga alle bijstand geven die er nodig is. (ADVERTENTIE) bril: ieders oogmerk! Vrachtauto klem: WILLEMSTAD Op rijksweg 59 stond gisteravond laat een viaduct op instorten nadat een Engelse diep- lader er klem was gereden. Enkele stukken beton vielen naar beneden, maar er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. De schade was gisteren nog niet vast te stel len. Het viaduct (Heiningse weg) is zo zwaar beschadigd dat het ver keer op de rijbaan Wdllemstad-Ze- venbergen geheel gestremd was. Volgens de rijkspolitie zal de weg zeker enkele maanden niet gebruikt kunnen worden. De rijksdienst voor het wegverkeer en de rijkspolitie onderzoeken de oorzaak van het ongeval. De dieplader, die 4.85 me ter hoog was en 65 ton lading vervoerde, had de verkeerde route genomen. Het transport, dat werd begeleid door twee motorrijders van de verkeersgroep Dordrecht van de rijkspolitie, moest een druk pers vervoeren van Dordrecht naar Charleroi in België. Van een verslaggever UTRECHT De invoering van de term 'verpleegkundige' is een misgreep geweest. Alles pleit ervoor weer over te gaan op het gebruik van de oude en vertrouwde term 'verpleegster' of 'verpleger'. Deze mening geeft de heer C. Kruyskamp, redacteur van het Woordenboek der Nederlandse Taal en van het bekende Van Dale's woordenboek, in het blad ('Transfusie') van de katholieke unie van verpleegkundigen en verzorgenden. De bezwaren die de heer Kruys kamp heeft tegen de term ver pleegkundige zijn zowel van taalkundige als van andere aard. Verpleegkunde is volgens hem de 'leer van de verpleging.' Een Verplegende houdt zich echter niet bezig met 'verpleegkundige' zaken maar met verpleging, dat wil zeggen: verzorging van zie ken. Iemand die verplegenden onderwijs in toegepaste verple ging geeft zou wél terecht 'ver pleegkundige' genoemd kunnen worden. Een tweede bezwaar van Kruys kamp is dat het woord verpleeg kundige 'gemeenslachtig' is, zo dat er in advertenties steeds mannelijk (m) of vrouwelijke (vr) aan toegevoegd moet wor den. Belangrijker dan de taalkundige bezwaren vindt Kruyskamp het dat het woord 'verpleegkundige' volkomen misplaatst is om de betrekking tussen verplegende en patiënt aan te duiden. De term gaat volgens Kruyskamp dwars in tegen de tendens naar vermenselijking en naar per soonlijker contacten, doordat hij suggereert dat er weer een des kundige aan de toch al talrijke groep van specialisten in de zie kenhuizen is toegevoegd. Ver pleegster is in feite een verkor ting van ziekenverpleegster, maar een 'ziekenverpleegkundi- ge' bestaat niet. Ook voor veel andere samenstellingen is het woord verpleegkundige ('ver- pleegkundigenschart') volkomen onbruakbaar- De heer Kruyskamp vindt dat de 'misgreep' nu nog goedgemaakt kan worden. Er is namelijk een wetsontwerp aangekondigd op het tuchtrecht voor verplegen den, waarin ook de bescherming van de beroepsnaam zal worden geregeld. Kritiek op adverentie UTRECHT Het NW is van mening dat de werkgevers-orga nisaties de problemen van het Nederlandse bedrijfsleven in de deze week gepubliceerde pagi nagrote advertenties in de dag bladen slechts oppervlakkig en eenzijdig hebben weergegeven. In 'De Vakbeweging' het blad van Van onze Haagse redactie DEN HAAG Voor de Spaanse ambassade aan het Lange Voorhout in Den Haag post dag en nacht een groepje mannen en vrouwen om te protesteren tegen nieuwe processen in Spanje. De protestactie zal tot en met zaterdag duren. I loop Koopman voorgedragen als Khouwburg-directeur ;rc Van een verslaggever ad APELDOORN Joop Koopman, rei groepsleider van de afdeling geva- Inj beerde programma's VARA-televi- iit< b®. wordt vermoedelijk benoemd tot vel directeur van de Apeldoomse mtl*chouwburg Orpheus. De raad van loc Wmmdssarissen van de NV Apel- dooms cultureel centrum Orpheus neeft het gemeentebestuur van eni Apeldoorn voorgesteld de heer de Koopman in deze functie te 'oenoe- [el|inen. Een benoeming zal nog be machtigd moeten worden door de aandeelhoudersvergadering van let tipheus (op 20 oktober). De heer ve Koopman, die voor de VARA-televl- no Sle be quiz 'Twee voor Twaalf' pre- ht ^teerde, zal de heer Jan Borst opvolgen, die een functie bij het oedrijfsieven heeft aanvaard. Wanneer de processen, die in het kader van de anti terreurwet tegen tien man nen en vijf vrouwen worden gevoerd, zullen beginnen, Is officieel niet bekend, maar verwacht werd dat dit deze week zou zijn. Tot de beschuldigden be hoort ook Eva Forest, een bekende Spaanse arts en psychiater. Zij werd op 16 september vorig jaar gear resteerd, wegens medeplich tigheid aan de bomaanslag op het cafetaria Rolanda in Madrid. Hier kwamen nogal eens politiemensen eten, met uitzondering van de dag van de bomaanslag. Nader hand werd de aanklacht te gen Eva Forest, moeder van drie kinderen, uitgebreid met medeplichtigheid aan de moordaanslag op de Spaanse premier Carrero Blanco in 1973. Eva Forest, die do beschul- digingen ontkent, is er in geslaagd tijdens haar gevan genschap brieven en aante keningen uit de gevangenis te smokkelen, waarin zij vertelt over de martelingen en vernederingen die zij in de gevangenis heeft moeten ondergaan. Deze aanteke ningen zullen deze week ook in Nederland in boekvorm verschijnen. De actie voor de Spaanse ambassade in Den Haag wordt georganiseerd door onder meer Dolle Mina, Rooie Vrouwen, het Vrou wenhuis in Amsterdam, en kele kunstenaarsorganisaties en de Haagse afdelingen van de PvdA, PPR, PSP en CPN. De politieke partij D'66 is er, bijna twee weken na de executies, nog niet in ge slaagd de voorzitter van de ze partij, de heer Ten Brink, van vakantie uit Spanje te rug te roepen. De heer Ten Brink is enige tijd geleden naar zijn vakantiehuis in Spanje gegaan. Dat huis ligt echter dermate afgelegen dat, aldus een woordvoerder van D'66, telefonisch con tact niet mogelijk is. Wel heeft de partij de heer Ten Brink een brief ge stuurd. waarin hij van de ontwikkelingen op de hoogte wordt gebracht en waarin hem wordt gevraagd terug te keren. Op deze brief is echter nog geen reactie ge komen. het NW, schrijft de vakcentrale dat in de advertentie oppervlakkig wordt voorbij gegaan aan de inter nationale problemen, waardoor ook onze nationale economie forse klappen te verduren krijgt. Daaren tegen gaan de werkgevers eenzijdig te werk door de slechte situatie van het Nederlandse bedrijfsleven te wijten aan de belastingdruk en aan de stijging van de sociale premies, zo stelt het NW. Verder mérkt de centrale op dat het verwonderlijk is dat 'dezelfde werkgevers die zo'n moeite hadden met de protestacties tegen Spanje vanwege het politieke karakter koud vier dagen later tiendui zenden guldens op tafel leggen voor een paar politieke advertentiecam pagne om een aanval pp het kabi net Den Uyl in te zetten'. Ook verwijt het NW de werkgeversor ganisaties dat hun kennelijk de moed ontbreekt om duidelijk aan te geven welke collectieve en sociale voorzieningen moeten sneuvelen. 'Er wordt slechts gehamerd op de wenselijkheid van lastenverlaging en vermindering van overheidsuit gaven in het algemeen', aldus 'De Vakbeweging'. De voorzitter van de PvdA, mevrouw len van den Heuvel, zet voor de Spaanse ambassade haar handtekening onder een 'protestlftst'. 'Tommy's broertje heeft de ogen van zijn vader, de neus van zijn moeder en de pruik van zijn tante.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3