Het zijn steeds Jan, Henk en Kees, die elkaar opbellen ïi Vandaag[ Kardinaal: durf over Christus te praten Hilversumse Grote Kerk wordt herbouwd Onze adressen Als provinciaal college toestemt Vladimir Osipov krijgt acht jaar Kerk van Frenz blijft haar bisschop trouw Als Franco weg is, verandert er niets Zuidafrikaanse delegatie naar geref. synode Westduits diakonaat voor sterilisatie gehandicapten Beroepingswi Telegrafische act» van raad van kerk VRIJDAG 10 OKTOBER 1975 KERK - BINNENLAND door Aldert Schipper Hier in het Westen is de cultuur agressief, materialistisch, prestatiegericht, mannelijk. Wij hebben deze cultuur meestal met de beste bedoelingen 'geëxporteerd' naar de landen van de derde wereld, zonder al te veel acht te slaan op de gevolgen. De gevolgen waren dat hele culturen op drift raak ten en mensen verkreukeld werden tussen het nog niet begrijpen van de westerse gebruiken en het niet meer aanvaarden van de eigen tradities. In het ontwikkelingswerk heeft men zich tot dusver sterk op de economische ontwikkeling gestort, minder op de maatschappelijke ontwikkeling. Het gevolg is dat er economische maatregelen genomen worden, ziekenhuizen gebouwd, fa brieken neergezet en wegen aange legd, die niet of onvolkomen opge nomen worden in de maatschappij van een land in de derde wereld. Onze hulp bereikt vaak de mensen die het echt nodig hebben niet. Vandaag en morgen komen op het conferentiecentrum Kerk en We reld in Driebergen een kleine der tig vrouwen bijeen, die door hun beroep of scholing op de hoogte zijn van het falen van het ontwik kelingswerk en die van plan zijn een aantal punten op te stellen, waar men bij dat werk eens wat meer op moest letten. Het is waar schijnlijk voor het eerst dat zo'n groep vrouwen zich met de filosofie van het ontwikkelingswerk van de vrouw-uit gezien bezighoudt. Een van de initiatiefneemsters is mevrouw C. M. van Heemstra, staf lid van het gereformeerde wereld- diakonaat. Zij heeft zo'n vijftien jaar ervaring in het ontwikkelings werk en heeft kortgeleden een boekje opengedaan over de vrouw in de ontwikkelingslanden ('Je zult maar vrouw zijn', uitgave Ten Ha ve). De manier van het ontwikkelings werk is agressief, eenzijdig manne lijk, vindt zij. De leiding bij het ontwikkelingswrk, zowel hier als in de dede wereld is in handen van mannen en bovendien wordt er een agressieve, viriele (overdreven mannelijke) cultuur overgedragen. In Europa en Amerika bevinden de vrouwen zich aan het randje van de maatschappij en dat is in de derde wereld net zo, alhoewel het daar vroeger vaak anders was. Vrouwen komen over en weer te weinig met elkaar in aanraking. Dat vindt mevrouw Heemstra te betreuren omdat de vrouwen in de derde wereld aan de basis staan. Daarom probeert zij nu alweer een hele poos een relatie te leggen tus sen vrouwen hier en in de ontwik kelingslanden en dat te maken tot een deel van de bestaande kanalen. Zij vertelt dat als zij in een ont wikkelingsland komt, ze na drie dagen al in een gewoon huis is geweest. 'Als vrouw heb je meer toegang dan als man', is haar erva ring. 'Ik kom in de keuken van de mensen. In huis wordt geleden en gelachen, daar gaan de mensen dood. Daar kruipt het gehandicapte kindje rond'. Fiksen De mensen van de grote hulpverle ningsorganisaties zijn doorgaans mannen, die een aanpak hebben van 'kom op. we zullen het wel even fiksen', die geloven in een organisatorische oplossing van de ontwikkelingsproblemen. Dit veroorzaakt ongelukken aan de basis van de maatschappij die heel moeilijk hersteld kunnen worden. Is dit dan geen reden om de hulp verlening stop te zetten? Mevrouw Van Heemstra: Dat is idealisme. We kunnen niet anders dan onze cultuur uitbreiden. Dat is niet tegen te houden. Maar de ker ken zouden een geweldige bijdrage aan de ontwikkeling geven, als zij dit agressieve aspect van onze cul tuur veel kritischer zouden gaan onderkennen en een doordachte vi sie daar tegenover zouden stellen. Die is absoluut afwezig. Een culturele nieuwe levensstijl? "Ja, we praten over een nieuwe le vensstijl, maar het is nieuwe wijn in oude zakken, doordat het veel te veel materieel gedacht is. We doen het als individuele mensen. We moeten beter zijn, goed zijn, maar kritiek op de eigen cultuur laten we er buiten. We denken er niet over na, hoe we gevangen zitten in ons eigen denk- en gevoelspatroon. Uw pleidooi voor voorzichtigheid en respect voor de ander ligt erg dicht bij het idee van liet moratorium, het opschorten van de stroom ban mensen en kapitaal. Een kant van de moratoriumge dachte is dat men meer geduld van ons vraagt, uit respect voor de an der. Die nieuwe visie kan binnen de kerken ontstaan. En met die nieuwe opvattingen zouden de ker ken een werkelijke bijdrage leveren aan een verbetering van de hulp verlening in de derde wereld. Hoe kunt u dat praktisch maken? Ik praat hier voor mezelf, niet voor de conferentie, die nog moet begin nen. Maar ik kan me voorstellen, dat de kerken veel meer vrouwen inzetten voor het contact met de derde wereld. Vrouwen zouden veel meer moeten reizen. De kerken hebben teveel mannelij ke stafleden. Het proces om vrou wen in de kerkelijke toporganen te laten meedoen gaat bijzonder lang zaam. Het zijn steeds Jan, Henk en Kees. die elkaar opbellen. En als Marietje (volgens mannelijke idee- en) dan niet heel aardig is, dan Mevrouw C. M. van Heemstra. wordt zij niet opgebeld. Het is trouwens de vraag of dat niet ook aan de vrouwen zelf ligt. Het vrou welijke element wordt in de kerk veel te weinig als een creatieve bijdrage geteld. UIT VAN LEZERS Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. PARIJS Kardinaal Marty, de rooms-katholieke aartsbisschop van Parijs, heeft de priesters van de Franse hoofdstad opgeroepen om over Christus te durven spreken, 'ook al zijn onze woorden kwetsbaar en beperkt'. CDA in discussie Het CHU Eerste Kamerlid dr. K. de Vries (die enige tijd in het buiten land verbleef en daardoor onmoge lijk eerder kon reageren) verzocht ons mede te delen dat hem via derden een uitnodiging bereikte voor een bijdrage in de rubriek 'CDA in discussie'. Dit heeft aanlei ding tot een misverstand gegeven. Op een rechtstreeks verzoek van de hoofdredactie zou hij zeker positief hebben gereageerd. Uiteraard verheugen wij ons hier over. Hoofdredactie Verontrust (3) Ik hoop van harte, dat de veront rusten in de gereformeerde kerken allen zo snel mogelijk zullen uittre den. Dan zijn we van dat gezeur af! Delft J. de Haan Verontrust (4) Hebben die drie predikanten al eens een persoonlijk gesprek aan gevraagd met Wiersinga en Kuitert en hebben zij samen al eens gebe den? Andijk Jac. Bakker Verontrust (5) Het valt mij op dat veel dominees verontrust zijn over dingen, die te gen de H. Schrift ingaan. Maar dat er al veel eeuwen een onbijbelse Doop wordt toegepast, daarover is geen verontrusting. Wat is het ont zettend te betreuren dat o.a. Luther en Calvijn bij de Reformatie niet zodanig hebben gereformeerd, dat de Doop van kinderen niet als een ballast werd meegenomen. Nu is die doop ondergedompeld in allerlei le ringen van mensen. Wisten deze reformatoren dan niet dat de kin derdoop door de R.K. kerk is inge steld omdat deze kerk daarin een prachtig middel zag om zich te vermenigvuldigen? Doop en geloof zijn een eenheid. Waar geloof is is ook Doop. Kinderen kunnen niet geloven Daarom zegende Jezus de kinderen maar tot de volwassenen zegt Hij ook nu: 'Wie geloofd zal hebben en gedoopt zal zijn, die zal zalig worden. Ds Bilt G. v.d. Hoeven HOOFDKANTOOR: Nieuwe Zijds Voorburgwal 276-280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM/DORDRECHT: Westblaak 9-11, Rotterdam Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG/LEIDEN: Parkstraat 22, Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. ZWOLLE/GRONINGEN: Melkmarkt 56, Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. Werkloosheid Hoe men ook tegen de problemen opgesomd op de voorpagina van Trouw/Kwartet van 4 oktober kijkt, zoals onder andere: te grote voor raad en hoge loonkosten enz. drei gen er bij het een of andere grote bedrijf moeilijkheden dan springt de regering in en eist bijvoorbeeld fusie of, indien een te zware top verkleining daarvan, of geeft subsi die ter verbetering capaciteit zodat de produktLe kan worden vergroot en/of de kosten kunnen worden verlaagd. Ik vraag mij af. hoe kan men in een wereld waarvan het grootste gedeelte der mensen op de rand van het bestaan leeft en vele, vele miljoen sterven, spreken van genoemde moeilijkheden. Ons be staan berust uitsluitend op produk tie, deze te distribueren en te con sumeren. De wereld heeft volgens het I.L.O. driehonderd en twintig miljoen werklozen, dat is bij een wereldbevolking van vier miljard waarvan dertig procent werknemer is één tweetiende miljard, een werk- lozenpercentage van dertig pro cent. Dat is een manurenverlies van twee en een half miljard uren per dag en een inkomstenverlies gerekend naar een modale werkne mer van twintig duizend gulden per jaar van zes viertiende biljoen per jaar. Ommen H. Wezenaar 19de eeuws Als de heer Aantjes meent dat hij vanuit het evangelie een christelijk plan tot verbetering van de toe stand in de wereld moet ontwerpen en dat tot uitvoering trachten te brengen, is dat volgens ds. Zuur mond een 'stukje burgerlijke 19e- eeuwse filosofie' (Troiw 7-10-75). Wat stelt ds. Zuurmond er echter tegenover? Hij wacht tot hij een teken van Gods handelen ziet en zet zich daar dan ln. Een voorbeeld van zon' teken vernemen we echter niet. Integendeel, wanneer het op concretisering aankomt weet ds. Zuurmond alleen maar een voorlo pig plan aan te geven. Ook een plan! Evenals de heer Aantjes. En dat voorlopig pogen bestaat dan in het geven van een 'beetje tegen druk tegen de verrechtsing'. De in houd kennende die ds. Zuurmond aan het woord 'burgerlijk' toekent, meen ik te mogen aannemen dat hij weigert dit ook als karakteris tiek van zijn plan te accepteren. Gezien zijn uitgangspunt heeft hij weinig verweer tegen de aandui ding '19e-eeuws'. Het enige verschil tussen de opvatting van de heer Aantjes en die van ds. Zuurmond is dan dat de een 'burgerlijk' is en de ander 'academisch. Delft De Grote Kerk aan de Kerkbrink te Hilversum, voordat deze door brand verwoest werd. Nu staan alleen de toren en de gevel rechts nog overeind. Van een onzer verslaggevers HILVERSUM Het hervormde college van kerkvoogden heeft opnieuw besloten tot herbouw van de Grote Kerk, die in 1971 door brand verwoest is. De kardinaal stelde in zijn toe spraak tot de priesters vast, dat men tegenwoordig Christus' godde lijke oorsprong ontdekt vanuit zijn mensheid. Hij vroeg de priesters God te zoeken door het beschouwen van Jezus van Nazareth. Dan is het niet nodig zich uit de wereld terug te trekken om een innerlijk leven te kunnen hebben. De evangelische toetssteen van ons zoeken van God is de aandacht voor de armsten, aldus kardinaal Marty. Hij noemde vier wezenlijke ken merken van parochies en andere geloofsgemeenschappende band met Jezus Christus, de verbonden heid met andere kerkgemeenschap pen, de opdracht het evangelie te verkondigen en het geworteld staan als geloofsgemeenschap in de 'sa menleving. Vreemdelingen In dertien jaar is het kerbezoek in Parijs met 47 pet. gedaald. Tegelijk ls echter het inwonertal van de stad ook afgenomen en wel met een half miljoen, ongeveer 18 pet. De grote meerderheid van hen die vertrokken zijn, was gedoopt. In tussen heeft een half miljoen vreemdelingen zijn intrek gènomen in de hoofdstad, vopr het meren- MOSKOU Redacteur Vladimir Osipov van het Russische onder grondse christelijke blad Wetsche, die vorig jaar november gevangen werd genomen, is veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf. Hij zou in zijn blad anti-sowjet-propagan- da hebben gemaakt. Kardinaal Marty deel niet-christenen. De afname van het aantal kerkbezoekers is ook te wijten aan de toename van 'het tweede huis' buiten de stad. De kardinaal typeerde de toestand van de kerk in Parijs als ernstig. Als oorzaken zag hij de stadsver nieuwing,' waardoor men nauwelijks meer een band heeft met elkaar, de liturgievernieuwingen en de geloofs opvoeding, die minder de nadruk legt op de noodzaak van het misbe zoek. ADVERTENTIE C. Kalle Aan een vorig besluit hiertoe was door het provinciaal college van toezicht in de hervormde kerk, en in hoger beroep door het generaal college van toezicht, goedkeuring geweigerd. Toch hebben de Hilver sumse kerkvoogden opnieuw tot de herbouw besloten en dit besluit, in overeenstemming met de bepalin gen van de kerkorde, weer ter goedkeuring voorgelegd aan het provinciaal college van toezicht. Het hernieuwde besluit is vooral gegrond op het resultaat van een financiële actie, die van particulie re zijde gevoerd werd en bijna acht honderdduizend gulden heeft op geleverd. (ADVERTENTIE) Is de r.-k. kerk NU zoals Luther zich die wenste? Kunnen wij dus met Rome samengaan bv. in het C.D. A.? Een gedocumenteerd en getuigend antwoord op die vragen vindt U in het boek: HAND IN HAND MET ROME? van Ds. H.J. HEGGER Te bestellen bij "in de Rechte Straat", Postbus 131, Velp (Gld.l, tel. 085-13 49 59, giro 901000. Prijs «nel. verzendkosten (16.75. Daar dit geld uitsluitend voor de herbouw van de Grote Kerk is uit gegeven, komt het niet ter beschik king, als de kerk niet herbouwd wordt. Maar in dat geval moet wel de Nieuwe Kerk in Hilversum een grondige opknapbeurt ondergaan, terwijl dan ook het slopen van de muren van de Grote Kerk en het afbouwen van de toren voor reke ning van de kerkvoogdij komen. Daarentegen zal bij herbouw van de Grote Kerk de Nieuwe Kerk verkocht kunnen worden. Een en ander maakt, dat herbouwen van de Grote Kerk nu goedkoper is geworden dan niet-herbouwen. SANTIAGO De kerk van de lu therse bisschop Frenz in Chili blijft hem als haar bisschop beschouwen, ook al is zijn verblijfsvergunning door de militaire junta ingetrok ken. De leider van de Westduitse sociaal-democraten, Willy Brandt heevt beloofd stappen te onderne men om de feitelijke uitwijzing van Frenz ongedaan te maken. Inmiddels zijn ook enkele leiders van de afgescheiden lutherse kerk uit Chill ln Duitsland aangekomen. Een van hen, Julio Leajtoiy, heeft dinsdag steun aan het Chileense regeringsbesluit betuigd, Frenz uit te wijzen. Deze week in Hervormd Nederland o.a.: Karei van het Reve over het communisme. Opereren en dan sterven? De jeugd in het jaar 2000. Lutherse Kerk, klein maar open. Berichten uit de Goelag- archipel. 9 Vestdijk in zijn kijk op Jezus. Ik abonneer mij op/vraag een proefnummer van Hervormd Nederland. NAAM: ADRES: WOONPLAATS: GIRONUMMER: TELEF.NR.: ab.prijs ƒ51,per jaar. Abonnementen kunnen elk ogenblik Ingaan. Bon ingevuld in BLOKLET- TERS in envelop (zonder postzegel) verzenden aan: Hervormd Nederland, Antw.nummer 1776, Den Haag. LUNTEREN Op uitnodiging van de gereformeerde synode komt op 6 november een kerkelijke deputa tie uit Zuid-Afrika naar ons land De bedoeling daarvan is om. alvo rens de problemen in zake het fonds van het progrrmma ter be strijding van het racisme van de wereldraad van kerken en de daar mee verband houdende zaken in de synode opnieuw aan de orde ko men. daar gezamenlijk een voorbe spreking over te houden De syno dale behandeling van deze zaak is gepland op 19 november Uit Zuid-Afrika hebben toegezegd te zullen komen: dr F E O'Brien Geldenhuis. directeur oecumenische zaken en ds Beukes. moderator van de Nederduits gereformeerde kerk in Zuid-Afrika: ds. E. T. S. Buti en ds. I. S. Letoka van de Nederduits gereformeerde kerk in Afrika (Ban tu) dr. H. N. Beets ends. I. J. Mentor van de Nederduitse gerefor meerde Sendingkerk in Afrika. STUTTGART De afdeling diako naat van' de evangelische kerk in Duitsland heeft zich uitgesproken ten gunste van sterilisatie zonder leeftijdsgrenzen van geestelijk ge handicapten. In een openbare verklaring wijst het diakonaat erop, dat ln de inge diende ontwerpen ter hervorming van het strafrecht niet wordt voor zien in de mogelijkheid van sterili satie van personen, die daar tegen- gevolge van hun handicap zelf geen toestemming toe kunnen geven. Maar een dergelijke medische in greep zou hun het uitoefenen van hun recht op ontplooiing en deel nemen aan het intermenselijk ver keer kunnen bevorderen. WAARMEE BEZIG? f Tegenwoordig is de vraag wa« de kerk zich bezig moet houd# allerlei manier urgent gewordeP meermalen kwamen wij hieil recht bij de relatie kerk en po.a' Een algemeen aanvaarde coni_ van de vele gesprekken ove E probleem is zo langzamerhane j] ze: een kerk doet ten allen aan politiek, ook als ze er nie doet. Zoals ook de burger diü| afkeer voor politiek niet naaCl stembus gaat toch mede de sak stelling van kamer, staten of 3I bepaalt. Urgent is ook een ai vraag met betrekking tot wad kerk moet doen, nl. moet zekn ook met de leer bezig hot^ Merkwaardigerwijs loopt het a loord op deze vraag parallel t dat op de vorige. Iedere kerk i hoe dan ook aan de leer, ooW kerk die er niet aan doet. Al i kende zijn wekelijks duize t predikanten en voorgangers m met de leer en ook hier: ook die zg. ondogmatische preken, schien daarin nog wel het fanatiek. De kerk dient zich te houden met het leefklimaa de mensen: de politiek, de schappij, de kerk dient zich, zeer bezig te houden met dl met wat er gepreekt moet wa De vraag is natuurlijk: hoe i dan moet doen. In het ve leek een eenvoudige vergel van problematische leringen n tekst van de belijdenis void om ongelijkheid te const waarbij dan uiteraard de bell gelijk had. In een tijd waar recht een brede bezinning or gekomen is over vragen als: ben we het wel goed gezege zeggen we het nog wel zo dl vandaag datgene uitdrukt wl geloven?, in zo'n tijd zal ma: weg begaanbaar blijken nl. d! 'het eerlijke en open gespi gemeenschappelijke gehoor heid dat wil zeggen gehoor aan de Schriften. NED. HERV. KERK Beroepen te Ooltgensplaat: J.. Velden te Woerden; te Longei (toez.): G. J. Ros kand. te I stein. Bedankt voor Wezep (toez.): W. Koppenhol te Huizen; Heemstede (toez.): T. Stehorn Ni j verdal. Afscheid op 12 oktober van H. J. Oudhof ber. te Den B van Eindhoven: C. J. G. K< die in diezelfde dienst i.vun. b rning tot directeur van de afd. van het Centre de litéi evangélique in Yaoundé in E roen zal worden bevestigd als voor buiiteng. wericz. bij de kerk in haar geheel. Intrede te Voorburg: G. J. de voorheen leraar aan de chr. lengem. Oosterholt te Dokkui Bodegraven: J. de Vreugd uit ten; te Kolderveen: kand. W ink uit Hoogkerk; te OldebM kand. J. Mak uit Amsterdam 11 tevens pred. van de geref. ke van Oldeboonn). GEREF. KERKEN Beroepen te Blokzijl: D. Lof, te Zwolle die dit beroep heeft genomen. Bevestiging te Zuidlaren psych. ziekenhuis Dennenooird Oosterhof f, voorheen geest, van Groot Bronswijk te gen. GEREF. KERKEN (VRIJG. BI Aangenomen naar Urk: J. St Steen wijk. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Maassluis: J. 0 broek kand. te Apeldoorn. Afscheid op 16 okt. van Maal D. J. Klein Onstenk ber. Jansklooster. Intrede op 17 okt. te Hilversuf! J. W. Maris uit Vlissingen. tjf GEREF. GEMEENTEN Di Beroepen te Bodegraven: Jy?: Verwij te H.I. Ambacht. Bedankt voor Oudemirdwm Boogaard te Leiden. Van onze redactie AMERSFOORT De raad van v ken heeft in zijn wekelijkse v k dering besloten twee protes 1 grammen te doen uitgaan. Hexc is bestemd voor generaal Pini de leider van de junta in Chil 1' andere voor partijsecretaris Bijte jef van de Sow jet-Unie. De raad van kerken spreekt nover Pinochet zijn bezorgdhe over de intrekking van de verl m vergunning van bisschop H Frenz. De missieve aan Bres geldt de Nederlandse kerk zorg over het lot van enkele van Amnesty international, d Moskou en Vilnius gevangen i Als leden van Amnesty Interl nal hebben zij, aldus de raad werkt voor de humanitaire reiS van, vanwege hun overtuiglni vangen zittende personen buite*1 So wj et-Unie, geheel in ovct° stemming met de fundanw mensenrechten zoals die 'dctë.c Verenigde Naties op allerlei 11 tot uitdrukking zijn gebracht. Op basis van deze beginselen nog pas zijn bevestigd door de ligheidsconferentie te Hel I; spreekt de Nederlandse raad kerken Uit ervan overtuigd te dat de humanitaire activiteiten deze mensen in volledige ove stemming zijn met de baslsnfl van politieke en sociale recht digheid zowel als met die vi wetten van de Sowjet-Unie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2