Grote financiële steun voor Franse atleten China geen deelnemer aan Olympische Spelen in 1976 Hagenaar Aad Kila voor vier duels geschorst Sociale steun tot 1500 gulden per maand mogelijk Bert Pronk zakt naar tweede plaats C&>i is tbcA \fooïde£i^ex! |]j EijDAG 10 OKTOBER 1975 SPORT TROUW/KWARTET PS15 - RH17 Van onze sportredactie PARIJS De Franse Atletiek Federatie, de FFA, heeft in het blad l'Equipe de plannen ont vouwd om de atleten die een kans maken op uitzending naar de Olympische Spelen van Montreal in 1976 en de Spelen van Moskou in 1980, zo optimaal mogelijk te steunen. De FFA heeft zich daarbij spe ciaal gericht op het geven van financiële tegemoetkomingen aan de atleten. Die steun zal niet beperkt blijven tot de sport zelf, maar zal ook gege ven worden om de kosten van levensonderhoud te kunnen dekken. Een atleet die ge trouwd is en kinderen heeft, kan volgens de plannen maxi maal een maandelijkse tege moetkoming van 2500 francs, ongeveer 1500 gulden, ontvan- De plannen, zoals die door Chris tian Dubreuilh, technisch direc teur van de FFA, openhaar zijn gemaakt, gaan voor Nederlandse begrippen zeer ver. De plannen zijn tot stand gekomen tijdens B6loniP)Q6n twee in augustus gehouden verga- (leringen van Dubreuilh met de trainers van de nationale teams en de aanvoerder van de Franse herenploeg. Dubreuilh heeft de plannen daarna uitgewerkt. Una niem was men daarna van me ning dat op deze wijze vrijwel optimale begeleiding van de atle ten Is gewaarborgd. francs per maand toucheren. Dat maximum van rond de 1500 gul den per maand ligt aanzienlijk boven het in Nederland geldende minimumloon voor werknemers. Het is het meest revolutionaire in de plannen van de FFA. De móge lijkheid is daarmee immers ge schapen voor veel atleten om ge ruime tijd onbetaald verlof te ne men bij de eigen werkgever, zon der dat hij daardoor in financiële moeilijkheden zou geraken. In hoeverre de gesteunde atleten zullen slagen aan te tonen aan het Internationaal Olympisch Co mité dat zij geheel binnen de sinds kort verruimde amateurbe- paüngen blijven, zal echter nog moeten blijken. Openlijke steun op dit niveau Is nog vrijwel ner gens zo nadrukkelijk gegeven. De FFA heeft als derde hoofdstuk in de plannen speciale steun voorzien voor aparte groepen. De studenten kunnen een beurs krij gen van maandelijks tussen de 500 en 800 francs. De getrouwde vrouwen zijn op gelijk niveau van de militairen geplaatst. Zij kun nen aanspraak maken op een on kostenvergoeding van tussen de 200 en 300 francs per maand. Instemming De financiering zal van de over heid dienen te komen. Maar Du breuilh heeft al laten weten, dat de Franse staatssecretaris voor Jeugd- en sportzaken, Mazeaud, zijn instemming met de voorne mens van de FFA heeft betuigd. De plannen van de Franse Atle tiek Federatie met betrekking tot Montreal, zijn onderverdeeld in drie hoofdstukken: hulp bij de training, sociale hulp en speciale tegemoetkomingen. Wat de hulp bij de training be treft heeft' Dubreuilh een bedrag per atleet van maandelijks 300 tot 500 francs in gedachten. Daarmee zouden dan de kosten van ver voer, speciale voeding en massage bestreden kunnen worden. Wat de sociale hulp betreft, is er een speciale onderverdeling gemaakt. De FFA verwacht, dat op die ma nier gelijke kansen voor iedereen zijn gewaarborgd. Er wordt zeer sterk rekening gehouden met de persoonlijke situatie van iedere atleet afzonderlijk, getrouwd, met of zonder kinderen, vrijgezel. Tegemoetkomingen Een vrijgezel maakt bijvoorbeeld kans op een maximale sociale te gemoetkoming van 2000 francs per maand. Een getrouwde atleet met kinderen kan maximaal 2500 Wat de Spelen van Montreal be treft, is er ook nog over gespro ken om de atleten een geldelijke beloning in het vooruitzicht te stellen als zij een bijdrage hebben geleverd aan de Franse roem. Op dat punt zou men echter nadruk kelijk in botsing komen met de amateurbepalingen van het IOC. De FFA heeft daar dan ook van afgezien. Als beloning zijn nu geheel ver zorgde vakanties in het vooruit zicht gesteld. Daarbij is men ook niet met de franse slag te werk gegaan. Een gouden medaille le vert een vakantie van een maand op, de winnaar van een zilveren plak krijgt drie weken vakantie, twee weken worden toebedeeld aan de winnaar van een bronzen medaille, terwijl een finaleplaats altijd nog goed is voor een week vakantie. Behalve deze steun is er ook voor gezorgd dat er een programma Is opgesteld, dat voorziet in voorbe reidingsperioden voor de atleten die deel uitmaken van de voorlo pige Olympische atletiekselectle. Behalve stages in eigen land, zijn er ook stages bulten Frankrijk mogelijk. De deelnemers aan. de werpnummers en de lopers op de langere afstanden, kunnen bij voorbeeld naar Finland. Er is twee keer de mogelijkheid voor steeds zes atleten geschapen, om gedurende twintig dagen in de Verndgde Staten te oefenen. Horizon '80 Voor de Olympdsche Spelen van Moskou is de operatie 'Horizon '80' openbaar gemaakt. Omdat, zo als Dubreuilh heeft verklaard, 'een rlgoreuze fysieke, technische en psychologische voorbereiding' op de Spelen van 1980 noodzake lijk is. Daarbij is men er vanuit gegaan, dat een voorbereiding zonder enige steun, teveel sociale problemen oproept. Terwijl ook rekening wordt gehouden met het feit dat een intensieve voorberei ding moeilijkheden met het dage lijks werk kan veroorzaken, Daarom is ook in 'Horizon '80' een belangrijke plaats ingeruimd voor financiële steun aan de atle ten, De atleten die aanspraak kunnen maken op deze steun, moeten voorkomen op de lijst van veelbelovende atleten, die jaar lijks opnieuw zal worden opge steld. Er bestaat op dit moment al zo'n een lijst. Aan het einde, van het jaar zal deze lijst ook worden gezonden aan de overheid. Daarna zal per geval worden bekeken hoe op het gebied van studie of werk een zo goed mogelijke oplossing kan worden bereikt, in samenwer king met het ministerie voor jeugd- en sportzaken, De financiële steun, is opnieuw zeer concreet gemaakt. Als tege moetkoming is de tralningskosten, zal aan allen een maandelijks be drag van ongeveer 200 frzncs wor den toegekend. Ook sociale steun is mogelijk gemaakt. Al liggen de bedragen iets lager dan voor Montreal, omdat rekening wordt gehouden met het salaris dat een atleet bij zijn baas verdient. Maar er is altijd steun mogelijk indien nodig. Steun Het plafond voor vrijgezellen ligt op 1500 francs terwijl dat voor getrouwde atleten op 1800 francs is gesteld, met een uitloop overi gens, indien de 'veelbelovende jonge atleet' ook al kinderen heeft. De onkostenvergoeding voor studenten die niet voor bo venstaande regeling In aanmer king komen, militairen en ge trouwde vrouwen zal tussen de 200 en 300 francs per maand lig gen. Volgens de FFA plannen, zal daarnaast gestreefd worden naar een permanente overeenkomst tussen atleet, trainer, cüub en na tionale trainers. Daarvoor worden een groot aantal speciale stages georganiseerd, variërend van week einden tot tien dagen. Ook zal langs die weg do atleet het beste materiaal kunnen krijgen. Langs hetzelfde kanaal zal <1« wedstrijd- kalender opgesteld worden. Tenslotte is er in de operatie Ho rizon '80' een speciale plaats inge ruimd voor de medische begelei ding van de atleten. Zij komen onder controle te staan van de- medicl die thans als werken voor het Nationale Sport Instituut, Dubreuilh meent, dot op deze wij ze de beste omstandigheden zijn geschapen voor de atleten, om op de Spelen van 1976 en 1980 opti male prestaties te leveren, Het verschil met de oude regelingen is, zo zegt de technisch directeur van de FFA, dat nu zeer nadruk kelijk rekening kan worden ge houden met de sociale omstandig heden van de atleten. In het ver leden werd de steun toegekend, afhankelijk Van de mogelijkheden dde men zag en de sportieve waar de. Ook werd wel rekening gehou den met Zijn privé-omstandighe- den, maar toch lang niet zo na drukkelijk en voor een ieder ge lijk, als in de nieuwe plannen. MONTREAL Het is volgens de Vestduitser Willy Daume, vice-pre - Went van het Internationaal ,lTt Olympisch Comité niet waarschijn- dat de vlag van China zal 'wapperen in het Olympisch Stadion Tan Montreal. Sinds de Aziatische si Spelen in Teheran gaan er steeds meer stemmen op om China de plaats in te laten nemen van Tai wan. De Chinezen hebben de steun Tan een groot aantal van de 26 Olympische sportbonden, maar een definitieve beslissing valt, aldus Dannie, voorlopig nog niet te ver- vachten. De twee Japanse leden van het Meer sport op pag. 16 lotto no 40: T-emers: 905.441. Bruito-toleg 'f3.516.038. Prijzen bedrag 1.816.769. «rate prijs: 2 winnaars, dde elk bruto **>,596 ontvangen. Tweede prijs: 2 win baars, die elk bruito 83.505 ontvangen, uerde prijs: 159 winnaars, die elk bruto I'575 ontvangen. Vierde prijs: 7576 win- i* S??™1 d'ie ©lk per kolom 41 ontvangen. f! ybfde prijs: 9712 winnaars, dde elk per «olom 34 ontvangen. ÜStslag van toto no 40: ™otal deelnemers: 250.025. Bruto-lnleg 1746.670. Prijzen bed rag 414.928, prijs: 10 winnaars, die elk bruto «1.212 ontvangen. Tweede - prijs270 Jyiöaars, die elk per kolom 326 ont- •Wgen. Derde prijs: 3501 winnaars, die ei* Per kolom 35 ontvangen. IOC, Takeda eil Kiyokawa, hebben een rapport samengesteld over de kwestie-Ghina, dat op zijn vroegst tijdens het congres van het IOC na de Winterspelen van Innsbruck zal kunnen worden besproken. Theore tisch is het mogelijk, dat er dan een beslissing wordt genomen, maar waarschijnlijk Is dat niet. Lord KiMaoin durft zich niet aan een voorspeiling te wagen, 'De kwestie heeft tijd nodig. Het is geen probleem, dat van de ene op de andere dag kan worden opge lost.' Welingelichte bronnen verwachten China niet eerder dan In 1984 op de Olympische Spelen. Voor dat Jaar heeft Teheran zich kandidaat gesteld en Iran Is een van de voor standers van toelating van China. Killandn en Daume zeiden dit na terugkeer uit Montreal, waar zij, met vertegenwoordigers van de in ternationale sportbonden, de ac commodaties hebben bekeken. Kli- lanln was nogal onder de indruk, al zei hij wel, dat hij moeilijk een oordeel kon geven, omdat hij moest afgaan op over het algemeen niet zo tevreden, Met name de vorderin gen van het Olympisch Stadion vallen tegen. Vooral de vertegen woordigers van di internationale attetiekfederatte waren erg pessi mistisch. WERELDSPELEN De Fhlllippijnen wordt mogelijk het eerste land dat wereldspelen gaat organiseren. Tijdens de alge mene vergadering van de internati onale sportbonden in Montreal, heeft de Phlllïppijinse regering zich kandidaat gesteld. Ook Mexico heeft belangstelling. Wanneer de eerste Wereldspelen voor tidet- Olymplsch" sporten zullen worden gehouden is nog niet bekend. Mo gelijk wordt het 1977, maar het ZEIST FC Den Haag zal Aad Kila vier wedstrijden moeten missen. Kila kreeg afgelopen zondag in het duel tegen Roda JC de rode kaart. De straf com missie heeft hem daarvoor een schorsing voor vier wedstrijden opgelegd. Aad Kila moet ook nog een boete van 200 gulden betalen. In het duel tegien Roda JC gaf Kila vier minuten voor rust op een mo ment dat het spel' dood was, een kopstoot aan Pierre Vermeulen. Scheidsrechter Berrevoets gaf de Hagenaar daarop de rode kaart. De andere straffen die in het be taalde voetbal werden uitgedeeld Zijn: J. Speilbos (FC Utrecht), een wed strijd onvoorwaardelijk en een wedstrijd voorwaardelijk. J. de Jong (FC Vlaardingen)een onvoorwaardelijk en een voorwaar delijk. R. Hendriks (FC Dordrecht), twee onvoorwaardelijk en honderd gul den boete. P. Klepke (SW), een onvoorwaar delijk. A. Fransen (Helmond Sport), twee onvoorwaardelijk en honderd gul den boete. H. van der Ven (Helmond Sport), een onvoorwaardelijk en instand houding van een voorwaardelijke straf van een wedstrijd. W. Swart (Veendam), twee onvoor waardelijk en vijfenzeventig gulden boete. H. Hegeman (Haarlem), een on voorwaardelijk. B. Tomas (Haarlem), een onvoor waardelijk. Er werd aan acht spelers een boe king uitgedeeld. SCHEIDSRECHTERS Arbiter Charles Corver heeft van de UEFA voor volgende maand twee internationale voetbalwedstrijden toegewezen gekregen. Op 5 novem ber fluit Corver in Hamburg de wedstrijd HSV Hamburg-Rode Ster Belgrado, de tweede wedstrijd voor de tweede ronde van het toernooi om de UEFA Cup. Een week later heeft Corver de leiding van de wedstrijd Portugal- Tsjechosaowakije in Lissabon, Dit is een wedstrijd voor groep 1 van het toernooi om het Europees kampi oenschap voor landenteams. Leo van der Kroft is aangewezen als scheidsrechter voor de wedstrijd tussen Saint Etienne en Glasgow Rangers op 22 oktober in Saint Etienne. Het betreft hier de eerste wedstrijd tussen beide elftallen voor de tweede ronde van het toer nooi om de Europa Cup voor beker winnaars. De Nederlandse grensrechters voor deze wedstrijden zullen allen later worden aangewezen, AMATEURS Het Nederlands amateurelftal zal In het kader van de voorbereiding op de voorronde voor de Olympische Spelen op dinsdag 14 oktober in het Sportcentrum in Zeist een oe fenwedstrijd spelen tegen de eer ste divisieclub FC Den Bosch. Het amateurelfital, dat dinsdag een oefenwedstrijd tegen Vitesse ver loor (12), is met Roemenië en Frankrijk ingedeeld in een van de kwaldficatiepoules voor de Spelen. POLEN Het Pools elftal dat woensdagavond met 42 van Hongarije won in een oefenwedstrijd, heeft zich gisteren weer teruggetrokken in het trai ningskamp in Rembertov, een plaatsje dichtbij Warschau. Gorski die eerder al zei 4" v pltaj AAD KILA ...kopstoot... dat hij ernaar streefde op iedere plaats in het elftal ook een goede vervanger neer te kun nen zetten, bracht tegen de Honga ren een experimenteel elftal ln het veld, dat echter goed bleek te functioneren. organisatiecomité is afhankelijk van de beslissing van de PMMppij - tien. Oscar State, een van de leden van het organisatiecomité, zei dat er ten hoogste acht sporten vertegen woordigd zullen zijn. In tegenstel ling tot eerdere berichten lijken tennis, softbal, golf, body-building, waterskieën en touwtrekken vast te staan, CAEN (AFP) De tweede dag van de Ster der Beloften heeft de Rus sische ploeg het succes gebracht, dat woensdag ondanks vele inspan ningen achterwege bleef. Na de dubbele rit van gisteren kwam de leiderstruin bij Gorelov terecht, die Bert Pronk naar de tweede plaats verwees. De tijden van de belde rennen* zijn identiek, maar de Rus kwam ln de derde etappe eerder over de streep dan de Schevendnger en dat was voor de wedstrijdleiding voldoende om de Rus aan de top van het klassement te plaatsen. Ook donderdag was er weer een succes voor de ploeg van Peter Post. Na Pronk op woensdag won Etienne van der Helst gistermorgen een rit. De Belg, eind september ln de formatie van Peter Post opgeno men, was ln de spurt de snelste. Aanvankelijk mengde ook Roy Schuiten zich ln het strijdgewoel, maar zijn solovlucht duurde slechts tien kilometer. De derde etapppe, van Saint Lo naar Oaen, werd opnieuw door een sprint beslist. De Fransman Yvon Bertdn werd winnaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 17