Euthanasie op baby is te rechtvaardigen als contact onmogelijk is Oorlogsdocumentatie' moet werk afbouwen Mensen zijn slordig met brandveiligheid Oppositie wil naar Suriname om kabinet ten val te brengen eslissing eptunes uitgesteld Tom Mix Commissie van gezondheidsraad concludeert: Roolvink krijgt braillezegel Nederland verantwoordelijk gesteld voor veiligheid Klein wil instituut in 1980 sluiten 9 „Ik heb net AmrOmaat-Sparen met ze geregeld. Wat ik aan 't eind van de maand overhou, zet de Amro nu voortaan automatisch op m'n pj-n spaarrekening. Dus soms veel, soms weinig en soms niks. Systeempje,hè?" Uitzetting Duitser niet onrechtmatig, oordeelt rechter Commandant N. Huls van de Dordtse brandweer r leen forse y tèzumiging Voorman van Pools verzet gearresteerd 'Staatsgarantie op exportkredieten naar Zuid-Afrika' DONDERDAG 9 OKTOBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET Van een onzer verslaggevers a AMSTERDAM Passieve euthanasie, het nalaten van medische behandeling waardoor de dood ie versneld intreedt, is bij zwaar gestoorde pasgeborenen te rechtvaardigen als zij zodanige onvolko menheden aan de grote hersenen hebben dat menselijk contact en communicatie met de buiten wereld voorgoed uitgesloten zijn. I Tot dlilt standpunt bomt de commis- voor medische ethiek van de widheddsraad in een rapport aan het iniiniisterie van volksge- J zondheid. Een uitvoerige samenvat ting van het officieel nog niet ge publiceerde rapport verscheen giis- eren in het weekblad De Tijd. commissie heeft eerder al een rapport uitgebracht over vrij willige euthanasie. Het probleem ligt bij zwaar gehandicapte babies jjlnog aanzienlijk moeilijker, omdat daar op geen enkele manier van dellijk dat over de toekomstige mo gelijkheden van bepaalde vormen van de afwijking inderdaad ver schillend wordt gedacht. De nu door de commissie opgestel de formulering zodanige onvol komenheden aan de grote hersenen dat menselijk contact en communi catie met de buitenwereld voorgoed uitgesloten zijn zal dan ook niet aan elke twijfel een einde maken, bevestigde ons gisteren de secreta ris, dokter G. Dekker. 'Daarom wordt er in het rapport ook her maar wel te verontschuldigen be slissing.' Als er een conflict op treedt, zegt dokter Dekker, tussen de plicht ten opzichte van de wet en de plicht ten opizchte van het geweten, moet de arts die voor die tweede plicht kiest, weten dat hij op dat moment tegen de wet kiest en dat hij zich daarvoor moet kun nen rechtvaardigen. Drs. H. de Jonge (rechts), hoofddirecteur van de posterijen, reikt hier aan de heer B. Roolvink, voorzitter van de vereniging Het Neder landse Blindenwezen, de eerste postzegel uit die de PTT uitgeeft ter gelegenheid van het feit dat 150 jaar geleden het brailleschrift werd uitgevonden. Links op de foto staan prof. mr. I. A. Diepenhorst, voor zitter van 'Bartimeüs' en de heer J. Huyer, directeur van de vereni ging Het Nederlandse Blindenwezen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Alle leden van de Surinaamse oppositie, die nu in ons land zijn, zullen naar hun land én naar het Surinaamse par lement terugkeren om de regering-Arron met een motie van wan trouwen tot heengaan te dwingen. vrijwilligheid sprake kan zijn.. Het haaMieiMjk op gewezen dat elk geval ju zijn in dit geval de ouders en de ,-11- 1--1—-*■ «handelende artsen die voor bij zonder moeilijke wagen komen te itaan. Die vragen zijn daarom zo moeilijk, t imdat er ook op diiit terrein grens- [wallen bestaan, en dus verschillen ik van opvatting in individuele geval- a en, Te overzien valt de amencefa- ie, de aangeboren afwijking waar- li bij de grote hersenen geheel ont- ds breken. Maar bijvoorbeeld de 'open ■ug' (spina bifida aperta) komt in iai [radaties voor, waarvan de ernstig- ste binnen de definitie van de lommissie vallen. Jit een enquete van commissie- lo' föorzitber prof. dr. S. A. de Lange mder neuro-chirurgische centra vaftieek vorig jaar dat bij vergeldjkba- gevallen van spina bifida ver- I pillend werd gehandeld. De daar in Medisch Contact gevolgde enige discussie maakte duide- tl HAAG Premier Den Uyl heeft de zeer omstreden beslis- ling de marine-Neptunes per 1 januari 1976 uit dienst te ne- >t nen, uitgesteld. De premier ld( (wam hiermee gisteren in de rweede Kamer tegemoet aari de t.elle kritiek die vanuit de Ra ad ner en door de NAVO op deze leslissing is geuit. )efensie bestudeert momenteel hoe ie defensieplannen aangepast kun- ien worden aan de bezuinigingen lie voor 1977 en '78 voor een totaal an 490 miljoen gulden begroot Ijn. Daarbij wordt ook bekeken Pat er moet gebeuren met de voor enomen vervanging van de verou derde Neptunes. Hangende die stu- ie heeft het kabinet de datum van .enststelling van de Neptune- tuigen in heroverweging geno- afzonderlijk bekeken en met colle ga's besproken moiet worden.' Belang van het kind Nadrukkelijk wijst de commissie er ook op dat alleen het belang van het kind zoals dat door ouders en artsen begrepen kan worden een rol mag spelen bij de afweging. De actieve euthanasie, beëindiging van het leven door een directe ingreep, wórdt met nog veel grotere terughoudendheid benaderd. De commissie vindt het gevaarlijk om hier andere regels voor te stellen dan de bestaande (de strafbaarstel ling van 'moord'). Wel is in zeldza me gevallen de arts voor actieve euthanasie te verontschuldigen: 'de zorg voor een draaglijk menselijk leven kan in bepaalde situaties de overhand krijgen over de eerbied voor het puur biotisch bestaan van de mens.' Maar regels hiervoor 'zouden een handeling voor geoorloofd kunnen verklaren, die nooit meer kan zijn dan een stellig niet onschuldige, Van een verslaggever AMSTERDAM Staatssecretaris Klein (onderwijs) streeft ernaar het rijksinstituut voor oorlogs- documentatie in 1980 te sluiten. Hij heeft het instituut (directeur dr. L. de Jong) gevraagd zich 1 roepen erover te beraden het werk af te bouwen. Dit hebben de leiders van de oppo sitie, mevrouw Albertine Liesdek- Clarke van de Nationale Partij Su riname en mr. Jaggernath Lach- mon van de Vooruitstrevende Her vormingspartij (VHP) gisteren op een persconferentie meegedeeld. Zoals bekend beschikt de oppositie over een meerderheid in het parle ment (20 van de 39 zetels). Het was echter tot nu toe niet mogelijk deze meerderheid tot uitdrukking te brengen, aangezien één van de op positionele parlementsleden naar het buitenland was uitgeweken en zich consequent aan alle stemmin gen onttrok. Dit parlementslid, Charles Lee Kong Fong, deelde gisteren echter mee dat hij zal meereizen en in het parlement zal meestemmen. Lee Kong Fong vertegenwoordigt de handeldrijvende Chinezen in Suri name. Op de opmerking van één van de journalisten dat inmiddels de handelsvereniging (de achterban van Lee Kong Fong) zou hebben laten weten achter de regering- Arron te staan, zei Lee Kong Fong dat nu 'alleen de dood mij nog zal kunnen scheiden van de NPS-frac- tde' (van mevrouw Liesdek). Dr. Klein, die dit meegedeeld heeft in een gesprek met het Leids Dag blad, vindt dat het tijd wordt het werk af te ronden: het werk was voor 25 jaar opgezet en duurt nu al dertig jaar. Dr. Klein heeft zijn verzoek gedaan in het kader van de bezuinigingen, die ook in het we tenschappelijk onderzoek nodig zijn. Hij heeft het instituut voorge steld een werkgroep te vormen die over het voortbestaan van het in stituut zal adviseren. Voor het instituut staat op de be groting voor 1976 van het ministe rie 2.287.000 gulden: 1.777.000 gul den voor personeelslasten en 510.000 gulden voor materiële kos ten. Het instituut omvat 24 volledi ge betrekkingen. Het merendeel ADVERTENTIE. ra. de Neptunes volgend jaar in de B licht blijven, kost dat ruim twintig liljoen gulden, die door bezuini- hgen op andere defensdeposten ivonden moeten worden. De rege- ng is niet bereid in afwachting ao' an die studie, die uiterlijk bij de fl (handeling van de defensiebegro- 1 ing in het najaar gereed is, voor s- e vervanging van de Neptunes de odige 55 miljoen gulden extra op Dios e defensiebegroting toe te voegen. :ie e AR-leider Aantjes maakte in de jrs! amer duidelijk, het niet eens te le IJn met deze beslissing. Zoals gis- eni Bfen gemeld, zoekt de regering een Zi idelijke oplossing voor het Neptu- ied a-probleem door overneming van an toruikte Atlantique-vliegtuigen Ne Frans) van West-Duitsland. Dan [en lu men Voorlopig geen nieuwe ira, iegtuigen behoeven te kopen, dl 5 ARP voelt niet veel voor deze P possdmg en komt vandaag op deze kw terug. igrs a PvdA-leider Van Thdjn protes- aarde tegen het voorbehoud dat iii stkabinet ten aanzien van de be- j toigingen. in 1977 en '78 heeft ilto Kaakt, iek van het personeel is hooggekwalifi ceerd en gespecialiseerd. Dr. De Jong heeft onlangs gezegd nog tot 1985 'bezig te zullen zijn met de uitgave van 'Het koninkrijk der Nederlanden in de tweede we reldoorlog.' Van dit werk zijn zes delen verschenen en er zullen er volgens de plannen nog zes volgen. 'Onjuist' Volgens de adjunct-directeur van het instituut, drs. A. H. Paape, heeft het verzoek van dr. Klein het instituut nog niet bereikt. Hij noemt het onjuist dat het voor 25 jaar zou zijn opgezet Het instituut heeft wel een brief van de staatssecretaris gehad naar aanleiding van vragen van de Alge mene Rekenka er. Die hielden on der meer in de nog komende delen van het werk van prof. De Jong bij een andere instelling onder te brengen en in dat kader na te gaan hoe lang het instituut nog voor andere taken nodig zou hebben. Het bestaan van het instituut is voortdurend in discussie geweest. Bij de oprichting werd gedacht aan zeven jaar. Het werk bleek later omvangrijker en ook werden de taken uitgebreid. Pas in 1955 kreeg Prof. De Jong opdracht voor zijn historisch werk, het eerste deel kwam in 1969 uit. De staatssecreta ris wil nu beraad over de vraag of het jaar 1985, genoemd als jaar van afsluiting voor dit werk, nog reëel is Van een verslaggever DEN HAAG De uitzetting van de dertigjarige Helmut L. door Ne derland in september van dit jaar is geen onrechtmatige daad ge weest. Dit heeft de president van de Haagse rechtbank, mr. j. Blaauw, in kort geding beslist. Volgens de president wa: er reden genoeg om Helmut L. het land uit te zetten: hij beschikte niet over De oppositie heeft gisteren met nadruk uitgesproken dat zij Neder land op grond van de bepalingen van het nog steeds geldende Sta tuut verantwoordelijk acht voor de deugdelijkheid van het bestuur in Suriname en daarom ook voor de persoonlijke veiligheid van de le den van de Surinaamse oppositie. Met andere woorden: desnoods moeten de soldaten van de TRIS (troepenmacht in Suriname) wor den ingezet om het opnieuw functi oneren van het parlementaire systeem in Suriname te garanderen Als de Nederlandse regering zou weigeren deze garantie en steun te geven, zo verzekerde mevrouw Lies- dek, dan zal er zeker in Suriname een rassenoorlog uitbreken. Nationaal Het is de bedoeling van mevrouw Liesdek en Lachmon dat na het heenzenden van de regering-Arron een nationaal kabinet zal worden gevormd dat de onafhankelijkheid op 25 november aanstaande zal re aliseren en deugdelijke verkiezin gen na de onafhankelijkheid voor bereidt. In dat- nationale kabinet zal plaats zijn voor 'alle Surinaamse partijen geen enkele uitgezonderd', zo zei mevrouw Liesdek gistermiddag. Dat betekent dus dat er ook plaats is voor de Partij Nationalistische Re publiek de partij van mr. Eddy Bruma, de Surinaamse minister van economische zaken. Een groot deel van het verzet van geldige identiteitspapieren en had wel een geladen vuurwapen op zak. De president bestreed dat er sprake was van verkapte uitlevering. Voor uitlevering zou een verzoek van Westduitsland nodig geweest zijn". Helmut L. was op 1 september in Amsterdam aangehouden en stond gesignaleerd bij de Westduitse jus titie in verband met een bankover val. Daar geen uitlevering gevraagd was, werd L. overgedragen aan do vreemdelingendienst, die hem op 4 september de grens overzette. door Barend Mensen DORDRECHT Je mag je zorg over de onveiligheid op de weg niet aan de kant zetten als je met statistische, onbewogenheid vaststelt dat er, gezien het enorme aantal verkeersbewegingen, relatief bezien nóg maar weinig fout gaat. Hetzelfde geldt voor de brand-onveiligheid. wi. u® „Vervolg van pagina 1. f r* wees op Zweden met een lage 4 erkloosheid, mede doordat daar *1 meer gezamenlijke aanpak be- aat door de drie partijen in het lari Soud en herstructureren van de wrijven. 'Er is daar veel meer Wieenschappelijke verantwoorde- iKheid. Die wordt daar door de tfknemerspartij (vakbonden) ook tovaard'. aldus Den Uyl. ui 8 Premier wilde nog niet ingaan ?,allerlei suggesties om de explo- t 8j gegroeide last van de sociale Ian rin§en in te tomen. Minister la» ?frsma van sociale zaken heeft commissie aan het werk die w ®°r 700 miljoen gulden bezuini- ®gen uitwerkt. Daarnaast studo- nd ^nandere deskundigen op 'de fun- £P« jlentele maatschappelijke oorza- in van de explosieve groei van 2 aantol mensen dat voor sociale "Keringen in aanmerking komt. In ieder huis wordt vrijwel doorlopend vuur gemaakt en elk vlammetje ka*i uit de band springen. Toch valt het aantal malen dat er brand uitbreekt volkomen in het niet bij de legio kansen op brand. Als een kans ech ter een feit wordt, kan het gebeuren dat de rode haan het niet bij de vernietiging van have en goed laat, maar hartverscheurend kraait. Zo als enkele maanden geleden in Utrecht, waar vier men sen bij een brand om het leven kwamen, en zoals zon dag in Dordrecht, waar op de zolderverdieping van een bovenhuis een man, een vrouw en drie kinderen red-, deloos in de val kwamen te zitten. Ondanks het zeldzame ka rakter van dergelijke ram pen lijkt het gerechtvaar digd vast te stellen dat veel en vooral oudere woningen in Nederland brandgevaar lijk zijn en op de verdiepin gen weinig kans bieden om in geval van afsluiting door rook en vuur een veilig heenkomen te zoeken. Het heeft geen zin bepaalde wo ningtypes aan te wijzen of bekend buurten in oude binnensteden als extra ge vaarlijk te bestempelen. Ie dereen, die de moeite neemt er even bij stil te staan, kan zelf nagaan hoe het met zijn eigen woning is gesteld. Geen paniek Commandant N. Huls van de Dordtse brandweer zegt met het oog op het gelukkig meer theoretisch dan feite lijk bestaan van het risico, dat hij niet graag paniek ge zaaid zou zien. Daar is ook geen rede voor. 'Maar inder daad is het brandgevaar in oude en oudere huizen vaak erg groot. Bovendien verho gen de bewoners het soms nog met allerlei knutseltoe- standen. Vrijwel iedereen heeft een brandverzekering, maar niemand gelooft wér kelijk dat het lot ook hem kan treffen'. Volgens de heer Huls is er geen sprake van dat een onbewuste angst voor brand de mensen voorzichtig met vuur doet omgaan en dat er daardoor betrekkelijk weinig gebeurt. Integendeel, er wordt juist slordig met de brandveilig heid omgesprongen. Men re aliseert zich in de meeste gevallen niet eens hoe men zichzelf en anderen in ge vaar kan brengen. Dat er zich niet zo veel catastrofes voordoen, maar ten dele een wonder worden genoemd. Voor de rest is het te dan ken aan de uitrusting en de slagvaardigheid van de Ne derlandse brandweerkorp sen, die heel wat rampen in de kiem smoren. Niet alleen oudere huizen, maar ook nog veel na-oor- logse woningen zelfs sommige bejaardenflats kunnen wat betreft brand veiligheid en ontsnappings mogelijkheden de kritiek van de brandweer niet door staan. Daarom is de Dordtsg brandweercommandant blij met de model-bouwverorde ning van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, die aan deze aspecten aandacht besteedt. En meer nog met de eveneens door deze vere niging uitgegeven model woning, die tot dusver door ongeveer 350 gemeenten is aangenomen. 'Dat is.' zegt hij. 'een vrij ingrijpend stuk, dat meer mogelijkhe den biedt om preventief te werk te gaan. Uiteraard heeft dat financiële conse quenties, maar geld mag naar mijn mening geen rol spelen. De waarde van een mensenleven kun je niet in geld uitdrukken'. Rook In Dordrecht zijn in de af gelopen vijf jaar meer men sen bij een brand om het leven gekomen. In eerste instantie is de rookontwik keling daarbij altijd de ge vaarlijkste factor gebleken. Dit brengt commandant Huls terug op wat hij 'knut- seltoestanden' noemt. Hij zegt: 'Op grond van een goede bouwverordening kan het gebruik van gevaarlijke materialen worden verbo den. Isolatie met tempex bijvoorbeeld is volkomen fout. Texpex veroorzaakt, zoals de meeste kunststof fen, een enorme rookont wikkeling en het vormt doordat het zich gaat ver plaatsen in letterlijke zin een 'lopend vuur'. Zachtbo- ard is ook zo'n boosdoener. Daarom is het zo verwerpe lijk dat men op een zolder verdieping kamers maakt met 'muren' van board. Daarom ook zijn boardpla fonds uit den boze, hoewel die mét houten plafonds het voordeel bieden dat je bo ven veel eerder merkt dat er beneden iets aa* de hand is en je dus eerder maatrege len kunt nemen. Als het echtpaar in Dordrecht dat naar de radio lag te luisteren en de deur van de slaapkamer had gesloten om de anderen niet te storen eerder had gemerkt dat er brand was, had het mense lijkerwijs gesproken anders kunnen aflopen. De man trachtte nu een vluchtweg te banen, maar stapte in een plastic dtkgoot, die'hem niet kon houden. Als dat nu eens een goede, stevige goot was geweest. Met omstan digheden als deze moet bij de bouw van woningen ge woon rekening worden ge houden. Gelukkig gebeurt dat nu, al worden er nog soms vreemde dingen gesig naleerd. In het oude wo ningbestand mankeert er echter van alles aan'. Voorzorgen Men zou zich met het oog op dit alles toch eens in alle nuchterheid moeten bezin nen op het gevaar en moe ten overwegen wat men zelf kan doen. Het voorhanden hebben op verdiepingen van touwladdertjes of nog simpeler van een vrij dik touw met om de veertig cm knopen is al iets. En, als men er geen brandblusser voor over heeft, een water slang, waarmee men in alle gedeelten van het huis kan komen. Ongecontroleerd vuur mag bij wijze van spreken geen seconde langer de kans krijgen om zich uit te breiden dan nodig is. Daarom is een rookmelder een nuttig apparaat. Er wor den op zoveel gebieden per soonlijke voorzorgen geno men, waarom ook niet tegen brandgevaar? de oppositie richt zich op Bruma persoonlijk. Met name voor me vrouw Liesdek zijn die bezwaren onoverkomelijkLachmon schijnt op het punt van de personen wat inschikkelijker te zijn. In de Tweede Kamer heeft gister morgen de PSP-er Van der Lek zich verzet tegen het eventueel inzetten van Nederlandse militairen in Suri name. Hij noemde de beveiliging van Surinaamse parlementsleden een verantwoordelijkheid voor de Suri naamse regering. Naar zijn mening moet in deze fase een eventueel in zetten van Nederlandse militairen 'volstrekt worden afgewezen'. AMSTERDAM De Poolse jurist en journalist Emll Morgiewicz blijkt al sinds 27 augustus gevan gen te zitten. Dit isgisteren be kend gemaakt door Amnesty Inter national, de organisatie voor poli tieke gevangenen. Hij is waarschijnlijk gevangen ge zet wegens het verspreiden van een rapport over de behandeling van gevangenen in Polen. Bovendien on dernam hij pogingen om in Polen een afdeling van Amnesty op te richten. Emil Morgiewicz (34 jaar) zat kort geleden een gevangenisstraf uit van vier jaar wegens lidmaatschap van een oppositie-groep in Polen. Hij kwam in 1973 vrij en kwam toen met een rapport over mishan delingen en martelingen die voorko men in Poolse gevangenissen. Amnesty International heeft een telegram gestuurd aan de Poolse partijleider Gierek Waarin om vrij lating van Morgiewicz wordt ge vraagd. Organisatie protesteert: AMSTERDAM De anti-apart heidsbeweging Nederland heeft ge protesteerd tegen de garantie op terugbetaling die de Nederlandse regering geeft op exportkredieten voor Zuidafrikaanse projecten. 'De ze aanmoediging van bankleningen aan de apartheidsstaat Zuid-Afrika moet onmiddellijk gestaakt wor den', aldus de beweging. Volgens de beweging hebben de AMRO-bank en ABN de laatste maanden exportkredieten verstrekt aan Nederlandse bedrijven die in opdracht van in dat land geves tigde ondernemingen in Zuid- Afrika werken. Deze exportkredie ten zijn volgens de beweging verze kerd bij de Nederlandse Credietver- zekeringsmaatschappij met een staatsgarantie op terugbetaling. De beweging noemt twee gevallen: een krediet van 22,2 miljoen door de ABN verstrekt aan Crawford en Russell, een bouwbedrijf in Den Haag, voor de bouw van een deel van een nieuwe chemische fabriek in Zuid-Afrika en een lening van 85 miljoen naar de Nationale Bank voor Middellang Krediet, een volle dochter van de AMRO. Dit geld is bestemd voor Ballast-Nedam voor de bouw van een haven in het Zuidafrikaanse Saldanha. (ADVERTENTIE) 'n TIC-JE BETER RITA 'Ik kom niet, voordat die zuster die injectiespuit weg gelegd heeft.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3