Kabinet nu niet bereid tot forse bezuinigingen Crisis in Portugal verscherpt Moe Ti-o 'Oorlogsdocumentatie' moet sluiten - pag. 3 Nog wat vakantie te goed? iet Nieuwe Haagse Courant en met Nieuwe Leidsc Courant In deze krant Vermist meisje is vermoord Zogezegd Veel bewolking (C Den Uyl waarschuwt in Kamer tegen overhaaste ingrepen 'Casino vestigen in Zandvoort en Valkenburg' Israël kan zelf uranium maken Den Uyl wijst suggestie van Andriessen af 'Gigantische ombuiging voorbereiden' Syriërs horen eis: twee jaar JCafjaL^. Communisten steunen roerige militairen Trouw heeft ook a!ti|d wat. En dat büiift zo. Welkomstvoorded. i. i/lï hoort £J j Trouw 33e JAARGANG No. 9646 DONDERDAG 9 OKTOBER 1975 In de krant van morgen vindt u in onze advertentierubrieken weer volop mogelijkheid om uw keuze te bepalen. ItTGAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA NIEUWE ZIJDSVOORBURGWAL 276-280, AMSTERDAM POSTBUS 859 TELEFOON 020-220383 fcONNEMENT 13,52 PER MAAND 40,55 PER KWARTAAL 160,00 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74.64.148 GEMEENTEGIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS 0,50 Binnenland Euthanasie op baby 3 Val van Surinaams kabinet 3 Recht van de orde of orde van het recht 5 Mensen zijn slordig met brandveiligheid 3 Buitenland Nog geen antwoord op uitdaging 7 Russische pogroms stempelen Golda Meir 7 Onze redacteur James Dorsey bespreekt op pagina 7 de me moires va?i oud-premier Gol da Meir van Israël. Kerk Springplank naar de hel 2 Radio en televisie VARA niet radicaal genoeg 4 Economie Protest veehouders onbegrijpelijk 'tïX. 17 Brieven vau lezers 2 Strips, feuilleton 4 Even puzzelen I Commentaar 5 Weekbladen 14 Familieberichten 16 Van een verslaggever AMSTERDAM Het elfjarig meisje Angela Mangot uit Amsterdam, dat sinds zondagmidag werd vermist is vermoord. Het geschonden lijkje van het kind werd gisteravond tegen zes uur naakt gevonden langs de Die- mer zeedijk nabij de hoofdstad. Angela Mangot had zondagmiddag de ouderlijke woning verlaten en was sindsdien spoorloos. Haar fiets werd bij het Centraal Station gevon den. Het lichaam werd gevonden door een voorbijganger die zijn hond uit liet. Het dier bleef blaffend staan, de eigenaar ging kijken en deed de ver schrikkelijke ontdekking. Angela Mangot was een van de vijf kinderen van een oorspronkelijk Spaanse familie, die allang in Neder land woont. Hoewel de politie aanneemt dat het meisje om het leven is gebracht, zal de juiste doodsoorzaak pas vandaag kunnen worden uitgemaakt. De re cherche is al begonnen met een voor lopig buurtonderzoek. Iet is ongelooflijk hoe rijk u int in dit land vergeleken met ndere delen van de EEG. koninklijke Nederlandse Zuivelbond lr. P. Lardinois voor de In het algemeen veel bewol king met plaatselijk wat regen of een lichte bui. Later op de dag van het noorden uit enke le opklaringen. Matige tot vrij krachtige wind tussen west en noord. Maximum-ternperatu- ren omstreeks 13 graden Cel sius. MORGEN EN OVERMORGEN: Vrij zonnig en op de meeste plaatsen droog. Koudere nach ten. Morgen zon op: 06.55 onder: 17.59 maan op: 13.49 onder: 21.46 a'» ADVERTENTIE Vorig jaar telde ons landje 4 miljoen W[__nieuwe en goede tweedehands auto's. jtta f} Ze brachten hun I inzittenden comfor tabel, snel en veilig naar de plaats waar ze wezen moesten. Waj Om dat zo te houden 1ÊLSconlroleren wij links I r en rechts (...en ver wijzen de rijdende wrakken naar het kerk hof). Wij leggen dan even beslag op uw tijd. - 't Kost een paar minu- dfcr ten,al heelt u'n prima il wagen. Maar wat zijn nou.'n paar minuten? Op mensenlevens. Oe politie. 1 VXLItU yilOO OAINXV iN.m.ö. XVEjIVEiIN XJ.NVXIX UIVimibrt Oö.lt.Ot.l'iO \J-miVlXLILiN J.TLVJTJ.XL*-' iUU UVOOEJ V J2jXVXYV-/*_»X-X-X\J Van een verslaggever DEN HAAG Zandvoort en Val kenburg zijn voorgedragen als ves tigingsplaats voor een casino. Sche- veningen kan over twee a drie jaar in aanmerking komen als de recon-, structie van de badplaats is voltooid. Dit heeft de raad van casinospelen aan de staatssecretaris van economi sche zaken en van justitie voorge steld. De raad had de keus uit 25 gemeen ten. Hij meent, dat het opzetten van casino's geleidelijk moet gebeuren en heeft er daarom voor gekozen eerst- twee casino's- te openen. Val kenburg en Zandvoort zijn gekozen, omdat beide plaatsen zowel in toe ristisch opzicht als in economisch opzicht een centrum vormen. TEL AVIV Israël beschikt over binnenlandse uranium- voorkomens tot een hoeveelheid van 60.000 ton. De techniek en de capaciteit zijn aanwezig om daarvan ongeveer zestig ton per jaar ook werkelijk te produce ren, heeft de kernfysicus prof. Shimon Yiftah verklaard. Veel meer zou niet kunnen, want het gaat om een nevenprodukt bij de verwerking van de grote fosfaat- afzettingen onder de Negev woes tijn. Per ton fosfaat kan één tot twee ons uranium worden gewon nen. Tot voor enkele jaren was dat economisch niet lonend, maar door de sterk gestegen uraniumprijzen is het dat nu wel. Israël kan daardoor over voldoende natuurlijk uranium beschikken om één k twee kern centrales aan de gang te houden. Daartoe moet het onder andere eerst verrijkt worden, waarvoor het land zelf geen installaties heeft. Maa>" die worden in Zuid-Frankrijk, en binnenkort waarschijnlijk in Al melo, druk gebouwd. Om er eventueel kernwapens van te maken, zou het uranium nog veel verder verrijkt moeten worden, wat ongetwijfeld niemand voor de Israëli's zal willen doen. Trouwens als het land atoombommen zou wil len bouwen, had het dat al lang kunnen doen met plutonium dat door bestaande onderzoeksreactoren de laatste jaren is geproduceerd. De minister-president in de Tweede Kamer, luisterend naar de kritiek op het financieel en economisch beleid van de rege ring (zie pagina 13). Van onze sociaal-economische re dactie DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl voelt niets voor een prijscom pensatie in de lonen in de vorm van een laag vast bedrag voor ie dereen. KVP-fractieleider Andries sen had hiertoe een suggestie ge daan, denkende aan ongeveer 180 gulden per procent prijsstijging. De bedoeling daarvan, is, de loonkosten volgend jaar beneden de tien pro cent te brengen. Premier Den Uyl zei gisteravond in de Tweede Kamer de suggesties al lemaal de moeite van het overwe gen waard te vinden, echter 'met behoud van de koopkracht van de modale werknemer' (iemand met 24.500 gulden bruto jaarinkomen volgend jaar). Deze norm zou ech ter bij het voorstel-Andriessen in het gedrang komen. De KVP-leider stelde dan ook vast, dat Den Uyl 'op dit moment tot mijn spijt niet op mijn suggestie in wil gaan.' Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl staat niet open voor forse besnoeiingen op de voorgestelde overheidsuitgaven vóór 1976. Dit bleek gisteravond bij de al gemene politieke beschouwin gen in de Tweede Kamer. Minister-presient Den Uyl 'spreekt niet tegen' dat een gigantische operatie nodiig is om de groei van de collectieve uitgaven (overheids uitgaven en sociale uitkeringen) terug te dringen. De premier waar schuwde gisteravond in de Tweede Kamer echter voor overhaaste in grepen. 'Op het gladde wegdek van de in ternationale economische terug gang zal bij te hard afremmen de auto in de slip kunnen raken en in de sloot terecht komen', aldus Den Uyl, een uitspraak van minister Lubbers (economische zaken) her halend. Daarmee liet Den Uyl mer ken niets te zien in de plannen van met name de regeringspartijen KVP en AR om al in de rijksbegro ting voor 1976 voor een half- tot één miljard bezuinigingen aan te brengen als eerste begin van de gigantische operatie. Afwegen De ministers Lubbers (economische zaken), Boersma (sociale za ken) en Vredeling (defensie) horen de beschouwingen van de financiële experts in de Kamer aan. aanhalen van de broekriem, noodzakelijke versobering. Van Thün De regering moet de gevolgen van de vele mogelijke maatregelen zorgvuldig afwegen en overwegen, stelde Den Uyl. Hij herhaalde ech ter ook de uitspraak van Lubbers, Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De officier van justtitie bij de Amsterdamse recht bank mr. F. H. von Meyenfeldt heeft gisteren een gevangenisstraf' van twee jaar met aftrek geëist te gen de vier Syriërs die vorige maand in Amersfoort een aantal treinpassagiers hadden willen gijze len. Hoewel het viertal slechts ver boden wapenbezit ten laste was ge legd, hield de officier bij de bepa ling van de strafmaat rekening met het gijzelingsplan, hoewel in dit gevan de beraming van het plan niet strafbaar was. De verdachten stonden terecht in het zwaarbe waakte gebouw van het kantonge recht in Amsterdam (zie foto). Het waren Amin S. (34), Abdullah A. (32), Abdul Satar A. (24) en Josef Asad A. (27). Amin S. en Abdul Satar A, zeiden van beroep verzets strijder te zijn. Verslag op pagina 9. Een beschou wing van onze juridische medewer ker staat op pagina 5. datMe regering nu al moet begin nen met de nodige voorbereidingen voor die gigantische beleidsombui ging. De premier hekelde 'eenzijdige' be togen voor lastenverlichting ten behoeve van de bedrijfswinsten en daarmee de investeringen en de werkgelegenheid. Ombuiging van de nog groeiende overheidsuitgaven leidt niet automatisch tot meer werk. Met name is internationale aanpak nodig. Zonder grootscheep se overdracht van koopkracht van de westerse wereld naar de derde wereld, de ontwikkelingslanden, is het probleem van de werkloosheid internationaal niet op te .lossen, vertelde Den Uyl. Maar, zo voegde de premier daar aan toe, de eenzijdige betogen mo gen ons niet afhouden om de kern van de waarheid te zien in het verband tussen hoge belastingen en premies, stijgende loonkosten, lage rendementen (winsten), minder in vesteringen en stijgende werkloos heid. De aard en omvang van deze samenhang is echter nog onvol doende duidelijk We zijn er nog niet over uitgedacht De werkloos heid is echter met aan één factor te wijten, aldus Den Uyl. Fel bestreed Den Uyl de verwijten (ADVERTENTIE) dat hij niet durft te zeggen waar het op staat en niet naar buiten durft te komen met impopulaire maatregelen. Op de manier van Wiegel, die belastingverlagingen wil, kan ik ook populair zijn, be toogde Den Uyl. Hijzelf echter, zei hij, had in toespraken voor bijvoor beeld de vakbonden bij herhaling gesteld, dat er volgens het kabinet volgend jaar geen reële loonsverbe tering inzit voor de gemiddelde werknemer. Het kabinet heeft geen populaire begroting ingediend. Daar is voor dertienhonderd miljoen gul den besnoeid op de oorspronkelijke plapnen. Verhoging van wegenbelasting, BTW, alcoholaccijns en de verlaging van uitgaven voor nderwijs en welzijn, zijn geen populaire zaken, aldus de premier. Hij ging echter niet in op het verzoek van KVP- leider Andriessen om bijvoorbeeld in een télevisierede het Nederland se volk toe te spreken over het Den Uyl was het niet helemaal eens met het betoog van zijn par tijgenoot Van Thjn, de PvdA-frac- tieleider, die had gesteld, dat door het proces van schaalvergroting tweehonderd internationale con cerns in feite de wereldeconomie domineren.'Volgens Den Uyl Is er echter nog wel meer concurrentie tussen de ondernemingen dan in het betoog van Van Thijr lijkt. De premier voelde wel voor meer kleinschaligheid in de economie. Maar dat betekent volgens Den Uyl wel 'het einde of in elk geval een heel sterke verlangzaming van de groei van het materiële levenspeil'. Den Uyl zag ook noodzaak tot meer 'internationale planmatigheid' in de wereldeconomie. Ook pleitte hij voor meer overleg tussen werkne mers en directies per onderneming en tussen vakbonden, werkgevers en overheid op niveau van de be drijfstakken en op landelijk niveau. Zie verder pagina 3, eerste kolom. Vv^Vr- lekkere drop vanLangenberg LISSABON (AFP, Reuter) De Portugese Communistische Partij heeft zich gisteren openlijk achter de roerige eenheden in de Portuge se strijdkrachten geplaatst. De kans dat de huidige golf van onrust in Portugal tot een nieuwe regerings crisis zal uitgroeien is daarmee aanzienlijk groter geworden. De communisten begroeten de ac ties van radicale arbeiders en ui terst linkse militairen als een 'fan tastisch antwoord' op 'reactionaire en conservatieve elementen'. In de zelfde verklaring deden de commu nisten een aanval op twee partijen, waarmee zij in de regering zitten: de socialisten (PSI) en de Volksde mocraten (PPD). Volgens hen zijn deze beide partijen er op uit het regeringsbeleid een ruk naar rechts te laten maken. De communisten zelf hebben in de huidige regering één zetel. Deze regering kwam tot stand na een maandenlange politieke strijd, waarbij de communistische partij steeds verder terug werd gedrongen en tenslotte hun belangrijke posi ties in de regering en binnen de strijdkrachten verloren. In de nieu we onrust binnen het leger en on der arbeidërs ziet de partij kenne lijk een mogelijkheid om weer in vloed terug te winnen. Zuiveringen De communisten wijten de huidige moeilijkheden in het leger en in de industrie-centra aan het streven van de regering om de belangrijke bestuursorganen te zuiveren van communisten. 'Maar de revolutio naire krachten, de werkende klasse en de volksmassa's hebben het ini tiatief weer genomen en hebben een tegen-aanval gelanceerd,' zo heet het in de verklaring van de PCI. Zij zegt dat het een vergissing is om de actie van roerige soldaten als 'chaos' en 'anarchie' af te doen. De PCI waarschuwt dat alleen door een 'gezamenlijke inspanning van alle linkse krachten' kan worden voorkomen dat Portugal afglijdt naar een burgeroorlog. Zij roept daarom op tot een grote vergade ring, waarvan links, vanaf de socia listen tot en met de ultra-linkse splinter-groeperingen, moet deel nemen. Daarbij zouden de Volksde mocraten (de meest gematigde re geringspartij van dit moment) bui tenspel kofnen te staan. Eén van de kleine ultra-linkse groepen riep gisteren tot gewapen de strijd tegen de huidige regering. Om de regering van 'sociaal-demo cratische clowns' te kunnen wegva gen moeten de arbeiders van wa pens worden voorzien, aldus de 'Revolutionaire Brigade'. Er zal geen geweld worden gebruikt tegen de militairen, die sinds dins dag een artillerie-kazerne in de Noordportugese stad Oporto bezet houden. 'Er Is geen sprake van gewelddadige tegenacties. Wij wil len geen soldaten inzetten tegen an dere soldaten,' aldus kapitein Mar- telo, én van de staf-officieren van districtsbevelhebber Plres Velo- so tegen wie de bezetting is gericht. Velosc riep de rebellie van een. aantal soldaten op bij zijn poging con-munisten weg te zuiveren. Portugal werkt zich vastberaden naar de zoveelste politieke crisis toe. Soms word je gewoon erg moe van nieuws. Wij tenminste, want bij ons komt het allemaal binnen. Ter verwerking tot handzame brok ken informatie die üw vermoeidheid ontzien. Zo werkt dat. Nieuwe abonnee: Straat:1- Plaats:- Opgegeven door: Nflflnv -Giro:1 Betaalt per kwartaal Adres:- Plaats lk onlvang graai;: O 1 Traale zwart-kunstlederen onderzetters met zilver bedrukte ouder wetse locomot lefmodellen. Werkelijk een sieraad op uw tafel. O Praktische, kleurrijke eeuwigdurende rlemkulender. Modern, ori gineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. O Tekening 1.1 t O Tekening IJ 2 O Tekening IJ i O Tekening IJ 1 De nieuwe abonnee krijst een welknmsb-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: De Christelijke Pers, antwoordnummer 2792, Amsterdam. Een postzègel is niet nodig. Die betalen wij. U.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1