Nel Soetens boos over politie-optreden P 60 Uit de weekbladen 'Waarschuwing tégen vervalsing genomen als bewijs van vervalsing' Duyvïs 85 Calve 180 gram unox 149 139 2 Voordeeltips voor uw auto Zwolsman Eén pot nat Werkloosheid Lof voor Franco Geloofsafval Zeven dagen werken Opgeblazen Euthanasie "fad# AH gaat door met lage rundvleesprijzen Biefstuk Alle grote m bliiv imen nijvend in prijs verlaagd. Green Spot f29 Klop Klop 109 leeuwezegel completa f69 albert heijn DONDERDAG 9 OKTOBER 1975 TROUW/KWARTET 14 Vrij Nederland: Vrij Nederland publiceert deze week het tweede deel van de zogeheten Z wolsman -connectioneen onthut send relaas over de werkwijze van de 'koning der grootgrondbezitters', grotendeels opgebouwd uit infor maties van ex-medewerkers. Rud ie van Meurs verzamelde een boel ran zig feitenmateriaal: afluisterprak tijken, manipulaties en meer van dien. Illustere namen worden niet gespaard: oud-minister Veldkamp, de huidige minister Van der Stee, en vooral ook de oud-burgemeester van Rijswijk, drs. Bogaardt, die volgens Van Meurs 'via een slimme grondtransactae met de EMS plot seling vier ton rijker werd'. Joop van Tijn beschrijft de drei gende ondergang van het Engelse opinieblad The Observer. Wlm Wennekes Interviewde de voormali ge directeur-geneesheer van de Nij meegse Pompeklindek, drs. Maas: 'Wat lk te vertellen heb, Is bijna niet te verwoorden, en nog moeilij ker te verstaan'. Martin van Amerongen zag Oosten rijk op een haar na ontsnappen aan een coalitie tussen de socialis ten van Kreisky en de fascisten van de voormalige SS-Ober- sturmführer Friedrich Peter. Van Amerongen: 'Het meest realistische antwoord hierop is, dat Kreisky's eigen partij zelf dermate door na zi's is vergeven, dat een dergelijk bondgenootschap in feite moet worden beschouwd als een harmo nische oplossing van Oostenrijks bestuurlijke problemen'. Verder uitgebreid aandacht voor Suriname, de Consumentenbond, de Neptune-kwestie en een lang inter view met Mario Soares. De Nieuwe Linie: De Nieuwe Linie sprak met Indone- sië-kenner prof. dr. W. F. Wertheim aan de vooravond van het Indone- sië-congres in Nijmegen. Spanje, Chili en Indonesië zijn volgens hem één pot nat. 'De generaals isoleren, dat is het enige pressie middel tegen dit regiem'. Het Tweede Kamerlid Arend Voort- man (PvdA), lid van de Bezin - ningsgroep Energiebeleid, houdt op de voorpagina een pleidooi voer uitstel van een beslissing over kerncentrales. 'De regering zou op haar beurt de in het algemeen al niet overmatig toegeruste Kamer een faire kans moeten geven om de overgelegde analyses en oplossin gen rustig en gedegen te bekijken'. Het domino-spel van Luns blijft indruk maken, schrijft Fons Burger, en doelt daarmee op diens 'onaan vaardbaar' tegen de bezuinigingen bij de marine: 'In een tijd dat de NATO de Warschaupactlamden uit nodigt om haar legeroefeningen bij te wonen, weten de westerse defen sievoorlichters met hun opgeklopte verhalen over nieuwe in aanbouw zijnde Russische marineschepen het kouwe-oorlog syndroom toch levend te houden'. Een levensles van Jan Nagel'Op weg naar een andere maatschappij bestaat maar één methode: een keiharde houding tegen het failliete kapitalisme en de politieke partijen die in wezen dit stelsel in stand willen houden'. Elseviers Magazine: In Elseviers Magazine neemt Ferry Hoogendijk de werkloosheidbestrij- ding onder de loep en komt tot de conclusie dat 'een werkelijke aan val op de structurele werkloosheid van dit kabinet niet is te verwach ten'. Volgens hem is dit kabinet niet alleen een gevaar voor een herstel van de werkloosheid, maar brengt het de na de oorlog opge bouwde welvaart in gevaar. 'Het dramatische van dit kabinet is dat het zich alleen maar zorgen maakt over de verdeling van de welvaart, maar niet begrijpt dat het bedrijfs leven in eerste instantie voor die welvaart moet zorgen. Het kabinet Den Uyl wil zowel de koe melken ais slachten. En dat kan nou net niet'. VNO-voorzitter Van Veen sluit zich bij deze kritiek aan en richt zich tot het parlement met de woorden: 'Red onze bedrijven'. De leider van de Nederlandse ondernemers ont hult een tijdbom onder de algeme ne beschouwingen te hebben ge legd. Deze zal tot onploffing wor den gebracht als blijkt dat de Ka mer 'niet duidelijk iets voor ons gedaan heeft'. Onno Reitsma reisde naar Spanje om te praten met de moeders van twee onlangs gefusilleerde Basken. De moeder van Angel Oteagui ver haalt over de jeugd van haar zoon en over haar bezoek aan de gevan genis vlak voordat Angel door ko gels moest sterven. 'Tot vier uur heb ik er gezeten, want mijn benen wilden me niet meer dragen'. Verder nog de strijd om een beeld van Mata Hari in Leeuwarden en een advies aan de regering om het 'drama-Suriname' alsnog te voorko men. Accent: Wiegel, Van Riel en Max Lewin droegen de zwaarste kopij aan voor Aceent van deze week. De eerste hoopt nog steeds op betere tijden. In het proces om een alternatieve regering denkt Wiegel de WD vooral een katalyserende functie toe, aldus zijn interviewer De Boo. Hij wil de geesten rijp maken voor een afwisseling van de wacht, en ziet nog steeds kansen in een om mezwaai bij de KVP en de anti revolutionairen. Van Riel wil nu eindelijk wel eens uit de doeken doen, wat er allemaal met Spanje aan de hand is. Eerst lof voor Franco, 'die to de oorlog de verleiding weerstaan heeft om met de Duitsers gemene zaak te maken. Hij toonde zich in die tijd een zuiver denkende rationalist met een goed inzicht in de internatio nale machtsverhoudingen'. En wat die executies betreft: 'Het verhaal dat West-Europa de doodstraf on aannemelijk vindt is feitelijk on waar. Nog anderhalf Jaar geleden zijn in Frankrijk twee mensen on der de valbijl gekomen'. En tenslot te: 'Wie kiest voor de rode revolu tie in Spanje, die kiest vrij zeker voor de rode revolutie op niet te lange termijn in Nederland'. Max Lewto zegt luchtig: 'Dit is een politiestaat', en verhaalt over zijn 'hondse behandeling op het hoofd bureau van politie, de gangsters van de recherche en de idioten van de BVD'. Hervormd Nederland: Cees Veltman sprak voor Hervormd Nederland met prof. dr. Karei van het Reve over het Sowjet-regiem, dat volgens hem weinig aanhangers meer heeft: 'De geloof sa val is ont zettend groot. Op de Nederlandse universiteiten heb je meer marxis ten dan op de Russische. Ik weet ook zeker, dat niemand op de Rus sische ambassade hier werkelijk in het communisme gelooft. Het is wat overdreven, maar je kunt zeg gen dat er meer Russen zijn. die een kruis slaan, dan Nederlanders'. Spanje-kenner prof. J. Lechner (faculteit Spaanse letteren to Lei den) toont zich somber over het effect van de boycot-acties ('wat je ook doet, Franco slaat er munt uit"). Hij ziet niet hoe het Franco regiem is weg te krijgen: 'We zitten ermee. We zijn te laat, en dat is de schuld van de Spanjaarden die hem hebben toegelaten'. Ds. Kaptein vraagt zich naar analogie van een persoonlijke erva ring het nut af van een opera tie, die de dood twee weken uit stelt. Aansluitend reageert prof. dr. C. van der Meer (inwendige ge neeskunde, VU): 'De conclusie dat men ten koste van alles het leven moet zien te behouden, volgt niet noodzakelijkerwijs uit de opvatting dat de grond van het medisch han delen de eerbied voor het levens is'. Dr. Bosgra (Angola Comité) vraagt zich af aan wie Portugal de macht to Angola zal overdragen. Een MPLA-regering is volgens hem de beste oplossing, maar Portugal zou daarmee in strijd handelen met een aantal westerse belangen, waarvan het financieel afhankelijk is. De Groene Amsterdammer: De KWJ (Katholieke Werkende Jongeren) heeft een brochure over de moeilijkheden van de werkende jongeren to het winkelbedrijf sa mengesteld. Onder de kop 'Een winkelier to het nauw maakt rare sprongen', publiceert de Groene Amsterdammer gedeelten uit de brochure. Een citaat: 'Ik werk de hele week. In de avond ben ik dood- en doodop. Op zondag vindt de baas het heel normaal dat we ook werken. Dit om de boel schoon te maken en de vakken bij te vullen. Dat is handig, omdat er dan geen klanten in de winkel zijn. De tijd dat wij werken is van negen tot vier uur. We werken dus zeven dagen ln de week. Over de zondag krijgen we geen loon uitbetaald. We krijgen wel een kadootje. De baas geeft ons dan uit de winkel een pakje sigaretten voor de hele dag werken.' Fleur Bourgogne interviewde de links-radicale Zuidamerikaanse schrijver Mario Benedetti. 'Ik voel me niet erg aangetrokken tot de propagandistische kunst, tot pam- flet-achtige literatuur', zegt hij. 'Duizend keer liever zie ik gewoon een pamflet.' Verder in de Groene: twee artike len over Duitsland en een beschou wing over de rol van de MFA in de Portugese revolutie. Haagse Post: ROTTERDAM Nel Soetens, hart en ziel van het actiecomité 'Pro Gastarbeiders', is heel erg boos. Boos op de Rotterdamse recherche en op de vreemdelingendienst van de Rotterdamse po litie, die haar en ook Mukhtar Hussein 28 jaar van het Pakistaanse Arbeiderscomité hebben gearresteerd en verhoord en die hen beiden een dag later weer hebben vrijgelaten. Mukhtar Hussein kwam vrij met de aantekening dat hij binnen veer tien dagen het land moet verlaten, hoewel hij in het bezit is van twee werkgeversverklaringen en zijn verblijf dus was 'gelegaliseerd.' Die legalisatie is ingetrokken, omdat die werkgeversverklartogen vals zouden zijn. In die vervalsing en ook aan het vervalsen van een aantal werkgeversverklaringen zou den zowel hijzelf als Nel Soetens de hand hebben gehad. Nel Soetens: 'Ze hebben geen poot om op te staan. Als bewijs voor m'n vervalsingswerk' hebben ze ge nomen de fotocopie van een ver valsing, die onderdeel is van een waarschuwing, die wij uitgeven te gen dergelijke vervalsingen. Die waarschuwing staat notabene ver meld op hetzelfde papier, waarop de fotocopie staat. Kan ik het hel pen dat de politie die in het Turks gestelde tekst niet kan lezen, en die niet ergens even laat vertalen.' Mukhtar Hussein: 'Als enig bewijs hebben ze tegen mij aangenomen de verklaring van een landgenoot, die hier drie maanden is geweest en die ik nooit heb gezien.' Nel Soetens: 'Die getuige heeft vroeger bij ons gewerkt en wij hebben hem de deur uitgezet we gens diefstal. Verder heeft de poli tie gebruik gemaakt van verklarin gen van gearresteerde Pakistani, die al maanden geleden het land zijn uitgezet. Iemand die is gear resteerd en in dodelijke angst zijn uitzetting afwacht kun je alles la ten zeggen.' Nel Soetens beseft, dat er, vooral onder de in ons land verblijvende Pakistani veel valse papieren in omloop zijn. Mukhtar Hussein licht dit nader toe: 'Van de Pakistani verblijft 98 procent illegaal hier. Lang vóór er van een legarlise- ringsmogelijkheid sprake was heb ben de meesten van hun hen pa pieren vernietigd, om geen dingen in handen te hebben die bij een politie-onderzoek tegen hen zouden getuigen en die aanleiding zouden kunnen zijn tot terugzending naar Pakistan. Voor deze mensen zijn de voor legalisatie nodige bewijzen heel moeilijk te achterhalen. Nu moeten de mensen zelf tegenover de politie bewijzen, dat de papie ren op grond waarvan onlangs hun verblijf is gelegaliseerd niet zijn vervalst. Daartoe krijgen zij een oproep van de politie, om met deze papieren en het bewijs dat zij echt zijn op het politiebureau te komen. Ik heb twee behoorlijke werkgevers verklaringen en de politie nam niet eens de moeite ze na te trek ken bij de werkgevers, die ze heb ben ondertekend, trok alleen maar m'n legalisatie in.' Tijdens zijn arrest vorige week vrijdag en zaterdag had Mukhtar Hussein bovendien moeilijkheden met zijn voeding. 'Ik heb helemaal niet kunnen eten,' zegt hij. Na wat verder doorvragen: 'Het is rama dan, dus ik mag alleen maar eten als de zon onder de horizon is. Nu ben ik niet zo heel streng moham medaan, maar ik kreeg bovendien alleen maaltijden met varkensvlees. Ik ben nog niet zo liberaal dat ik dat kan eten. Nee, van een honger staking was geen sprake.' Nel Soetens zegt dat het de politie was te doen om haar archief. 'Ze wilden via m'n archief kennelijk alle in Rotterdam verblijvende bui tenlanders opsporen. Ze hebben m'n hele huis overhoop gehaald en lk ben erg bang voor de mensen, van wie ze de in mijn archief aanwezige papieren hebben gefoto- copiëerd. Natuurlijk kunnen daarin vervalste verklaringen voorkomen, van heel veel mensen heb ik de zaak nog niet kunnen natrekken, daarom ligt juist dat materiaal nog in m'n archief. Natuurlijk waar- shuw ik de mensen dat ze niet met vervalst materiaal aan moeten komen. Nel Soetens heeft ook ernstige be zwaren tegen de manier waarop de Rotterdamse politie in het alge meen tegen buitenlanders optreedt: 'Als iemand wordt gearresteerd, vragen ze meteen aan hem de sleu tel van zijn pension. Dan maken ze van die sleutel gebruik om alle kamers en alle bezittingen van de in dat pension wonende buitenlan ders te doorzoeken. Nel Soetens Is van plan een klacht in te dienen bij de officier van justitie over het optreden van de Rotterdamse politie en bovendien vergoeding te eisen van de geleden schade: 'In Nederland wordt een boel op geblazen. Als ik kijk na*r wat voor massahysterie er aan de gang ls over Spanje', vertrouwt Tros-direc- teur Leeman de Haagse Post toe. Over zijn politieke opvatting zegt Leeman: Tk sta rechts van het midden, maar als ik een heleboel dingen lees denk ik, wat ben ik een links mannetje.' In een lang toterview gaat minister Van Kemenade to op de vrijheid van onderwijs en op zijn contou rennota. Ondanks de invloed van de ambtenaren heeft minister Van Kemenade toch een heel duidelijk stempel op de nota kunnen druk ken. Heeft hij geen last. van de Vierde Macht, vraagt HP hem. T>e Vierde Macht ls er en die is groot, dat is duidelijk', antwoordt de mi nister. 'Maar mijn ervaring is vol strekt niet dat die macht een te genwerkende macht is, en dat zeg ik niet omdat ik nog een aantal jaren met die mensen hoop te wer ken.' In de serie 'Schrijvers op pad' deze keer Bert Jansen, die liever thuis bleef om over Bob Dylan te mij meren. Bewonderaars van de oude Dylan zul'len Jansens verdriet zeker begrijpen. Hans Toonen legt ln de HP uit hoe dagblad De Telegraaf ook aan de blinden nog geld weet te verdienen en John Jansen van Galen ver schaft duidelijkheid over de Suri naamse politiek. De Tijd: Het openingsartikel van De Tijd handelt over de vraag of passieve euthanasie (het niet behandelen van complicaties waardoor de dood volgt) toegepast mag worden op zwaargestoorde pasgeborenen. Een commissie van artsen, juristen en ethici vindt van wel, maar in be paalde gevallen en onder stringente voorwaarden. 'Het gaat vooral om baby's bij wie communicatie met de buitenwereld voorgoed is uitgeslo ten'. Het blijkt dat ook bij de meest doordachte voorwaarden nog twij fels blijven bestaan. Fred. B. Morris geeft een relaas over zijn belevenissen in een Brazi liaanse gevangenis. Hij kWam daar terecht omdat hij bevriend was met de in Brazilië 'verdachte' Dom Hel der Camara en een actief lid van het verzet. 'De Heer is mijn herder en niets zal mijn ontbreken', de beginregel van Psalm 23, die Mor ris. Amerikaans zendeling, steeds bad als hij van zijn cel naar de martelkamer werd gebracht. De directeur van het Centraal Bu reau voor het Katholiek Onderwijs, mr. L. A. Struik, geeft aanvullend commentaar op de uitlatingen van onderwijsminister Van Kemenade In een Tijd-interview van vorige week. Niet alleen de overheid weet wat goed onderwijs ls. AH-WEEKBBmCHT AH Doperwten extra fijn Ir» 1/1 blik AH Wortelen extra fijn 7*1 1/2 blik £5# Speciale aanbieding 4 AQ Russische honing [w tonnetje Goudappeltje puur appelsap pak 1 liter ttFJ Riblappen kiloverpakking i&fiel 500 gram fcS© 6.48 Rosbief 500 gram&45 Iets doorregen Runderlappen "70Q kiloverpakking WM/m 500 gram 5^04.78 Nutricia chocomel 14U fles 1 liter érTZ Meester rookworst vacuum verpakt - 225 gram hVJ Page tissue keukenrol gedecoreerd - 0/v 2 rol ttU Nivea bodymilk -SoD flacon 300 ml 6.50 WA. 7Uit de diepvries Speciale aanbieding Groko boerenkool pak 450 gram Biefstuk inwrijven met zout en peper, boter in koekepan bruin laten worden. Op vrij hoog vuur biefstuk aan weerszijden bruin bakken, vlees over bodem van pan bewegen; reken 5 minuten per 100 gram biefstuk, rauw van binnen. Jus afmaken met scheutje melk, vervolgens met scheutje water. Serveren met door bloem gehaalde, gebakken ringen ui en gesmoorde tomaatjes. Biefstuk ^100 gram Anticondensruit Gemakkelijk aan te sluiten op de auto-accu, 12 volt. Mc 1 6 meter snoer, schakelaar en kontrolelampje. De hele winter een glasheldere aehteruitkijk! Uitvoerig montagevoorschrift. l&ée- bij AH sjn de meeste supermarts zolang de voorraad strekt Schapevacht Voor de autostoel, 's Winters is j dat uiterst behaaglijk rijden. Met spanners dus wegglijden is er niet bij. Camelkleurig AH prijs Bananen Turbana QO kiloÏJÖ Conférence 198 fijne handpeer JLjj MIU.la Witlof 150 500 gramli1" Uit de afdeling Florah Troschrysanten -sco Diverse kleuren lüU per bos vanafla koolzuurvrije sinas 4-rcra kroepoek of nasikruiden borrelnootjes cocktail -< -rj. of speciaal mix4-rrT 2 zakjes a 40 gram 4-ct7 A* CAMEMBERT 108 200 gram 2r30 J)(1(1S P30ks,uks OOK luierettes Smac blikje 200 gram T-rr^ Friesche Vlag - v koffiemelk 0AR V2 liter 1-rG2 H® halvarine kuipje 250 gram ee Instant pot 200 gram 2r02 Vers vlees, groente/fruit/bloemen, gelden t/m zaterdag 11 oktober. Overige aanbiedingen t/m woensdag 15 oktober. ■^zolang de voorraad strekt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 14