Vertroeteling is in feite mishandeling Borsele pakt probleem van de tweede woning 'positief aan Portugal uit op herstel overgangsregering-Angola PLO laakt actie in Libanon Economisch klimaat in ons land baart zorgen Russische graanoogst valt nog meer tegen OAE stuurt 'vredesmissie' het weer Goed oktoberweer Directeur Banque de Suez Nederland Topconferentie over wereldeconomie mogelijk eind 1975 VU-studenten in congres van 'economie staat' MAANDAG 6 OKTOBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 Fabrieksdirecteur: 'Wat eigen risico in sociale voorzieningen' DOKKUM 'De mensen worden vertroeteld, maar in feite mishandeld in geestelijk opzicht', zegt de heer P. Prins, één der directeuren vanPrins in Dokkum, die wij vroegen naar zijn visie op de economische toestand in ons land, de werkloosheid, het regeringsbeleid en de vakbonden. Omdat de heer Prins zich in één zin lijkt tegen te spreken, vragen wij wat hij bedoelt. Volgens hem raken de 'mensen eraan gewend, dat er zonder werken ook brood op de plank komt, men raakt het werken ontwend. Bovendien wordt een werkloze, zeker als hij al lange tijd zonder werk zit, be wust of onbewust met een scheef oog aangekeken door een moge lijke nieuwe werkgever. De werk willige werkloze is er dan ook bang voor om lang zonder werk te zijn. 'Hij spant zich erg in om een nieuw baantje te krijgen en daar heb ik veel bewondering voor', aldus de heer Prins, die in zijn jonge jaren het werkloos zijn zelf aan den lijve ondervonden heeft. Net als iedereen vindt de heer Prins het aantal werklozen in Ne derland onaanvaardbaar hoog. Dat aantal zou echter minstens ge halveerd worden als de overheid het begrip 'passende arbeid' zoda nig zou interpreteren, dat mensen sneller aan werk kunnen worden geholpen. Veel niet-gemotiveerde werknemers maken van dit begrip misbrui k om hun werkloos be staan.. te rekken (klusjes genoeg). Bovendien zou veel werkloosheid opgeruimd worden door een gelei delijke (de heer Prins stelt dit met nadruk) afvloeiing van gast arbeiders. Hoe pakken Nederlandse^^—) bedrijven d( p^SS^problemen aar Prins in Dokkum heeft een perio de van werktijdverkorting weer achter de rug en daarmee ook de slechtste tijd waarin de omzet 30 tot 35 procent terugliep. De resul taten trekken weer aan, hoewel dit jaar nog een verlies zal wor den geleden als gevolg van het onbenut laten van produktiecapa- citeit (werknemers en machines). Prins heeft, zonder dat het direct een economische recessie ver wachtte, zich al enige tijd geleden 'gedekt' tegen de schommelingen in de conjunctuur door het assor timent produkten steeds verder uit te breiden en door zich vooral op de export te richten ('Neder land is voor vele. bedrijven ge woon te klein') en door meer verkoopactiviteiten te ontwikke len sinds het begin van de reces sie. Dit beleid begint nu vruchten af te werpen, constateert de heer Prins. Het afzetgebied van Prins in Dok kum, met zijn geprefabriceerde constructies zoals huizen, fabrie ken. wielen enz. is de hele wereld. Weliswaar wordt overal de recees- sie gevoeld, maar in het ene land minder dan het andere. De goede klanten van Prins Dokkum zijn nu vooral te vinden 'in het Mid den Oosten. Met het oog op de huidige werk loosheid en de geweldige produk- tiecapaciteit in Nederland en de westerse wereld, stelt de heer Prins dat er werk genoeg is in de wereld, maar dat het probleem is de koopkrachtsverbetering van de arme landen. Hij hoopt daarom dat de financiering van ontwikke lingslanden in landen van de der de wereld, gezien ook de export- kansen die daar voor Prins liggen, versneld op gang komen. Uit de markt geprezen Naast de recessie heeft ook de ontwikkeling van de loonkosten veel bedrjven, en dus ook Prins parten gespeeld. De heer P. Prins 'al jaren lang stijgen de loonkos ten meer dan de produktiviteit. Dat leidt tof afnemende rende- Een prototype van een geprefabriceerd ziekenhuis voor Vietnam, één van de produkten van Prins in Dokkum. van omdat ze toch geen kans zien die investeringen te maken. 'Eerst moet het algehele ondernemings klimaat worden verbeterd', meent de heer Prins. menten en verliezen. Doordat in Nederland (en trouwens in vrij wel geheel West-Europa) de lonen sneller omhoog gingen dan de productiviteit is de werkloosheid ontstaan, ook de structurele, want de oudere en jongere arbeiders (jeugdlonen) hebben zich uit de markt geprezen.' De heer Prins vindt opkomen voor de zwakke broeders in de maatschappij mooi, maar als de ondernemer alleen voor de extra kosten moet op draaien, dan prijst d zwakke zich uit de markt. Solidair zijn? 'Nu is het zo dat steeds minder mensen voor steeds meer mensen werken en ik ver baas mij dat dit nog wordt geac cepteerd', zegt de heer Prins. Ge vraagd naar maatregelen, die zijn inziens nodig zijn om uit dé hui dige economische malaise te ko men, pleit hij voor de invoering van een stuk eigen risico in de sociale voorzieningen. Nu rijzen de premies, die werkgevers en werknemers moeten betalen de- pan uit. 'De mensen worden steeds mondiger en kunnen echt wel wat eigen verantwoordelijk heid dragen.' Verder vindt de heer Prins dat de belastingen voor on dernemers omlaag moeten, waar door meer winst overblijft om te investeren. Dat de overheid een subsidie geeft op investeringen in bijvoorbeeld probleemgebieden is op zich een goede zaak, maar veel bedrijven maken er geen gebruik Scheve Hij zou. als hij het voor het zeg- 'gen had, de loonkosten een jaar een procent minder laten stijgen dan de productiviteit. Dit zou een zeer scheve ontwikkeling al be hoorlijk réchttrekken, vindt hij. Sommige vakbonden zouden in ieder geval minder moeten polari seren en zich wat gematigder op stellen en dan niet met de men taliteit van: jongens, laten wij nu matigen dan halen wij straks de buit wel binnen, aldus de heer Prins. Dan krijgen wij een herha ling van de huidige situatie. De directeur van Prins in Dok kum geeft toe, dat de overheid betrekkelijk weinig greep heeft op de economische recessie. Hij weet overigens niet of hij lachen of huilen moet bij de eis van de vakbeweging, dat de regering zelf bedrijven moet beginnen als het bedrijfsleven het laat afweten. 'Maar', zegt hij, 'als de particulie re onderneming geen winst meer ziet, dan ziet de overheid dat ze ker niet.' De overheidsbedrijven werken volgens hem meestal niet efficiënt, omdat ze niet slagvaardig kunnen zijn./Kijk maar naar En geland en Oosteuropa. LISSABON/LOEANDA (Reuter, UPI, AP) De Portugese hoge commissaris in Angola, admiraal Leonel Cardoso, probeert de overgangsregering in Angola te herstellen. Hij heeft opnieuw een vertegenwoordiger van elk van de drie bevrijdingsbewegingen be noemd in de overgangsregering. Dezelfde drie Angolezen, Jose Ndele voor UNITAD, Johnny Eduardo voor de FNLA en Lopo de Nasci- mento voor de MPLA. waren eerder al co-premier in de uiteengevallen eerste overgangsregering. Volgens officiële zegslieden in Lissa bon probeert Cardoso waarschijn lijk een soort coalitieregering in het leven te roepen waaraan Portu gal op 11 november de macht kan overdragen. De eerste overgangsre gering, waarin de bevrijdingsbewe gingen en Portugal deelnamen, viel uiteen toen de gewapende strijd tussen de drie bewegingen los brandde. Sinds augustus heeft Por tugal formeel het bestuur over An gola weer in eigen hand genomen, hoewel de MPLA het standpunt in neemt dat haar vertegenwoordigers in de overgangsregering het werk voortzetten. De UNITA en FLNA- - vertegenwoordigers zijn in juli uit de Angolese hoofdstad Loeanda vertrokken. De commissie van de organisatie van Afrikaanse eenheid, die pro beert in Angola te bemiddelen zal een missie naar Angola sturen. De missie zal eerst naar Loeanda rei zen, voor contact met de Portugese autoriteiten en de MPLA en vervol gens de gebieden bezoeken die on der controle van FNLA en UNITA staan. De bevrijdingsbewegin gen zijn bsrefel de missie te ont moeten, zo heeft een woordvoerder van de OAE laten weten. Vertegen woordigers van MPLA, FNLA en UNITA hebben afgelopen week met de commissie van de OAE verga derd in de Oegandese hoofdstad Kampala. Successen FNLA Inmiddels heeft AZAP, het persbu reau van Zaire, gemeld dat de troe pen van de FNLA na zware gevech ten het gebied van Ucua, vlak ten noorden van Loeanda, hebben vero verd. Volgens AZAP heeft de FNLA nu alle gebied ten noorden van Loeanda in handen. Niet alleen verbieden, zorgen dat men hier permanent komt wonen door Barend Mensen BORSELE Afgezien van andere problemen, die minister Gruijters door de 'tweede woning' ver- lijkheid was aanvankelijk dat de Wzaakt ziet, heeft hij een open oog voor de specifieke nadelen, die er voor kleinere dorpskernen 5 reSabihSe'Stopruimtóg^en jaan kleven. Hij is dan ook enthousiast over de planmatige aanpak, die de gemeente Borsele in dergelijke onvoldoende soulaas bo- voorbereiding -heeft. In die opzet wordt niet volstaan met een simpel verbod, maar wordt een den om ons plan te verwezenlijken andere mogelijkheid geboden. De tweede woning is ih diskrediet. Niet het vaak maar luchtige bouw sel op camping of in bungalowpark, maar wel het al dan niet bejaarde woninkje in een aardig, bij voor keur vlak bij zee of 'bos gelegen dörp. Al is het soms niet meer dan een krot, het wordt voor goed geld van de hand gedaan aan een naar 'buiten' snakkende stedeling. Die gooit er dan ook nog eens het iodige tegenaan omjhet in enigs zins bewoonbare staat te brengen. e. Dreigen de mensen de ëigenaar, die aan de verkoop een ongedacht it- voordeel heeft; de koper, die er dpi toch maar zijn spaargeld voor over heeft bij alle op recreatief ge bied bestaande beperkingen nu ook op dit vlak te worden tegenge- werkt? 3en ongenuanceerde vraag, vindt burgemeester G. H. E. M. van Waes van de in 1970 uit vijftien dorpen en dorpjes op Zuid-Beveland sa- nengestelde gemeente Borsele. 'Het gaat er bij de beteugeling van het verschijnsel 'tweede woning' name lijk niet om of wij ervoor zijn dat iemand zijn va kin tie een andere bestemming geeft' dan laat ik een actueel voorbeeld noemen Spanje. Wel draait het er om dat in 'leine dorpsgemeenschappen de leefomstandigheden voor de men sen, die er permanent wonen, zo goed mogelijk worden gehouden. )e tweede woning vormt daar een bedreiging voor. Een verbod zon dermeer, zoals enkele gemeenten litgevaardigd hebben lost geen en s'1 kei probleem op. Oude huisjes blij - aai ven dan onbevoond raken snel in ht-verval en geveü de'geest. Dan valt als er een gat vaarmee niemand is aangediend. Je kunt het ook anders aai doen!' 'en ,r? Jezwaren 'ar- an-Voor burgermester Waes zegt hoe Wdan wel, zet hij de bezwaren van een het tweede huis voor een kleine OP Woonkern uiteen. Wat zijn gemeen- jor'te betreft zija enkele dorpen in een lees >rovinciaal itreekplan aangewezen aar.ais ontwikkvlingskemen. Dit met pa' iet oog op de ontwikkeling voor Vlissingen-Oost' van tweeduizend hectare industriegebied. In die ker- ïen wordt vrij veel gebouwd, in ak-wezen niet om een bevolkingstoe- 'S?' 'ame maar Dm het verschijnsel van ie gezinsverdunning op te vangen. 01 Sr gaan tamelijksteeds minder ht P€nsen in één huis wonen. Door cl 'et niet bouwen in de andere reï j^onkerner van Bogsele en de ook 0 'aar optredende gezinsverdunning loopt het zielental in die dorpen rii erug heeft een niet te onder- ehatten verschraling in alle secto- if''ren van het maatschappelijk en ociaal-eukurele leven tot gevolg, ji'e zich net name manifesteert in t<* iet kleuter- en basisonderwijs en 011 in het kerkelijk en verenigingsle ven. da'.HUrgemee5ter Waes: 'Bij de bestu- roe. Iering vin dit probleem stuitten .tcr*e ook of de tweede woning. Naast :„Jhet proce; van de gezinsverdunning 'jeek de omstandigheid dat mensen "t de Rindstad (maar^ook Belgen ^u,its'rs) h'er huisjes kopen een °P den duur toch ontoelaatbaar uitholling van het gemeenschapsle ven. Een voorbeeld: op onze totale bevolking van 16.000 zielen hebben we 24 kleuter- en basisscholen. Voor een meer geconcentreerde be volking heb je minder dan de helft nodig. Wil je echter het leven in de dorpen op gang houden, dan moe ten er scholen zijn en dat geldt voor veel meer. Je kunt daarom niet toestaan dat 'weekend-bewo ners' de spoeling nog dunner ma ken, terwijl ze vrijwel geen bijdra ge leveren tot het behoud van een behoorlijk leefniveau.' 'Verbod lost niets op' Borsele heeft niets tegen de tweede woning op zichzelf. De gemeente exploiteert zelf een complex van 99 zomerwoningen en er komt er bin nenkort nog een bij met 160 recre atieverblijven. Er bestaat ook geen enkel bezwaar tegen om vroegere landarbeiderswoningen of kleine boerderijtjes als weekendverblijven te gebruiken. Men wil die zelfs graag op deze manier in het agra risch landschap gehandhaafd zien. Maar voor de dorpskommen wil men een totaal andere weg Inslaan. Een simpel verbod, heeft de burge meester al gezegd, lost niets op. De vraagis dan hoe de verbodsbepa lingen moeten worden toegepast, en bovendien heeft de ervaring in middels al geleerd dat de boetebe dingen door de rechter over het algemeen niet op een indrukwek kende wijze worden geïnterpre teerd. Daarom wil men in Borsele binnenkort zal een uitgewerkte regeling aan de gemeenteraad wor den voorgelegd de tweede wo ning wel gaan verbieden maar te gelijkertijd de verleidelijke moge lijkheid openen zich zo'n huis maar dan hersteld te verwerven voor permanente bewoning. De burgemeester: 'De nostalgie viert hoogtij en er zijn ongetwij feld genoeg mensen, die in zo'n sfeervol huisje in oude stijl willen wonen. En dan niet voorlopig opge knapt, maar gerenoveerd, zodat het een alleszins redelijk wooncomfort biedt, 't Kan ons niet schelen wie er om komt-en waar hij werkt. Als hij zich hier maar vestigt. De moei- Daarom zijn we naar de 'minister gestapt. Hij vond het zo goed pas sen in zijn visie op het terugdrin gen van de surbanisatie (het ten nadele van stedelijke agglomeraties uitgroeien van dorpen) en zijn kijk op de bezwaren van de tweede wo-/ ning, dat hij adviseerde een pro jectplan op te stellen en extra fi nanciële en technische faciliteiten toezegde.' Men heeft in Borsele verschillende mogelijkheden voor aankoop en herstel van oude woningen op het oog. De meest voor de hand liggen de is dat een koper gebruik maakt van de renovatieregeling. Maar ook de gemeente of mensen, die al in een woning zitten, kunnen dat doen. Degenen die er in Borsele een tweede woning op na houden, zal niets i n de weg worden gelegd. 'Het zal allemaal in goed overleg moeten gebeuren', aldus burge meester Waes. 'Wij willen niemand in de mangel nemen, we willen helemaal geen dwang uitoefenen en zeker niet 'onteigenend' door de gemeente gaan. We willen gewoon begrip wekken voor het probleem en een positieve bijdrage leveren tot de oplossing. BEIROET (Reuter, AP) De Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie PLO heeft de actie van vier commando's op het vliegveld van Beiroet scherp veroordeeld. 'Zekere kringen' zou den de mannen hebben bewogen 'schade te berokkenen aan de revo lutie'. De mannen werden in de verklaring van de PLO 'infiltran ten' genoemd. Zij zouden valse pas sen hebben gehad van El Fatah, de grootste Palestijnse commando groep. De vier een Libanees, een Egyp tenaar, een Syriër en een Palestijn probeerden zich zaterdag op het vliegveld van Beiroet meester te maken van een Egyptisch vliegtuig. Zij wilden er mee naar Caïro vlie gen en daar dreigen het met de passagiers op te blazen als Egypte de recente overeenkomst met Israël over de Sinaï-woestljn niet onge daan maakte. Drie van de vier mannen baanden zich zaterdag op het vliegveld een weg langs de wacht bij de hoofdin gang van de vertrekhal en openden het vuur. Bij de schietpartij die daarop ontstond kwamen één van de vier mannen de Palestijn- en een korporaal van het Libanese le ger om het leven. Twee overvallers werden gewond evenals zes militai ren. De vierde commando wist te ontsnappen maar werd later aange houden door de PLO die hem over droeg aan de autoriteiten. t< v 01 Af gordende terugloop van de bevorl- te. te bevorderen. Het gevolg is een versnelling van het vergrij- zHgsprcces en'een extra versnelde Van onze weerkundige medewerker Ondanks een diepe depressie in de Noorse Zee (970 mb) is het zondag op de meeste plaatsen toch droog gebleven. Dat kwam door de stabi liserende werking van een hoge- drukgebied van 1033 mb boven Noord-Frankrijk. Het remt een koufront boven Schotland' in zijn zuidoostwaartse beweging sterk af. Daar het maximum zich nog verder naar het noordoosten uitbreidt, achten wij de regenkansen in de eerste helft van deze week bepaald klein. Bovendien zijn er op den duur wat meer opklaringen en zon nige perioden te verwachten in een matige af en toe krachtige westelij ke stroming. De temperatuur vaart er wel bij met maxima van 16 tot 18 graden, dik in orde voor een maand als oktober. Duidelijk is de invloed van het warme Noordzeewater te zien in de regencijfers van september: Den Helder 120, Santpoort 114, Andijk. 107, Scheveningen 104, Texel 102 en Zierikzee 101 mm. Daarentegen bleef Maastricht steken op 41 mm, Deventer 47 mm, Arnhem 53 mm. Apeldoorn 57. Doetinchem en ten Post 59 mm. Ede en Bussum 61 mm, Zutphen 65 mm, Nijmegen 66 mm. Marken, Uithuizermeeden en Almkerk 68 mm, Oud-Beierland 71 mm, Fijnaart 72 mm. Eindhoven 73 mm en Amsterdam 85 mm. Op de Britse Eilanden boekte het observatorium Kew in Londen met 120 mm septemberregen een record over de laatste dertig jaar. Londe- Gatwick verzamelde 140 mm, Stor- noway 132 mm maar Tiree ook op de Hebrides 164 mm. Nat was het ook. in Bournemouth aan de zuid kust met 144 mm en Belfast met 147 mm. Het natste station in Ier land werd Valenti in het zuidwes ten ,met 162 mm tegen normaal 122 mm Cork aan de zuidkust had 140 mm tegen normaal 84 mm. Over YVeerrapporten van gisteravond 19 uur (weer, maxiimiiu-teinepraturen en neer slag van 719 uur): Amsterdam half bewolkt 16 0 De Bilt regenbui 16 0.1 Deelen zwaar bewolkt 15 0 Eelde geheel bewolkt 15 0 Eindhoven zwaar bewolkt 15 0 Den Heider zwaarbewolkt 16 0 Luchth.Rtd. zwaarbewolkt 16 O Vlissingen zwaar bewolkt 15 0 Zd.-Limburg geheel bewolkt 15 O Aberdeen onbewolkt 17 0 Athene regen 25 2 Barcelona half bewolkt 23 0 Berlijn regen 14 5 Bordeaux onbewolkt 20 O Brussel zwaar bewolkt 16 O Frankfort geheel bewolkt 14 4 Genève zwaarbewolkt 16 0 Helsinki zwaarbewolkt 9 0 Insbrück zwaarbewolkt 14 O Kopenhagen zwaar bewolkt 15 0.4 Hssabon onbewolkt 24 0 Locarno zwaar bewolkt 20 0 Londen licht bewolkt 16 0 Luxemburg zwaar bewolkt 14 O Madrid onbewolkt 26 O Mallorca half bewolkt 28 0 Milnchen regen 12 0.1 Nice zwaarbewolkt 24 0 Oslo onbewolkt 16 3 Parijs geheel bewolkt 16 0 Rome licht bewolkt 27 0 Split onbewolkt 22 0 Stockholm regen 13 0.6 Wenen zwaar bewolkt 16 O Zürich half bewolkt 14 0 Istanboel licht bewolkt 20 0 La6 Palmas onbewolkt 29 0 Tel Avlv onbewolkt 27 0 Tunis licht bewolkt 28 O het algemeen bleef de zonneschijn fdaar onder normaal en Schotland en de Shetlands kregen eveneens te weinig zon; elders op de Britse Eilanden was de zonneschijn 100 tot 126 procent. Terwijl september bij ons duidelijk aan de warme kant uitviel was het op de Britse Eilanden meest koel tot zeer koel, het sprekendst aan de Ierse zuid kust: Cork gemiddeld 12 graden C tegen normaal bijna 15. In Gibral tar regende het in de hele maand 1 mm tegen 10 normaal, was het met 21.7 graden C gemiddeld over het etmaal 1 graad te koud en scheen de zon met 285 uren 20 te weinig. In Israël zomert het nog steeds volop: Jerusalem maximum 25 gra den. Tel Aviv 27, Haifa 30 en Eilat 32 graden. De zon schijnt er onge stoord aan een blauwe hemel zon der ook maar een wolkje. WATLKSTAND TH HOOGWATEJ4 voor dinsdag 7 oktober. Vilsslngen: 2.51-15.11. Harlngvlietslulzen: 4 38-17.01. Rotterdam: 5.49-17.58. Scheven ingen: 4.04-16.28. IJmuiden: 4.38-17 02, Den Helder: 9.26-21.53, Harlingen: 11.18- 23.56. D?!fzyl: 1.02-13.16. AMSTERDAM Het economisch klimaat in Nederland baart ons veel zorgen. Zo vinden we het onbegrijpelijk, dat men het aan durft om in een periode, waarin de inflatie niet goed wordt aan gepakt, met een verhoogd regeringsbudget te komen'. Dit merkte de heer C. Wiebenga, algemeen directeur van de Banque de Suez Nederland op tijdens een persbijeenkomst. 'Met name', aldus de heer Wiebenga, 'geeft dit ons zorgen ten aanzien van de finan ciering.' Het beroep op de kapitaalmarkt, dat van het tekort het gevolg zal zijn, zal tot hogere rentes leiden en dat ten nadele van de industrie. 'Ik ben bang, dat de geldcreatie, die onvermijdelijk volgend jaar zal plaatsvinden, een gevaarlijke situa tie zal doen ontstaan door de infla toire werking daarvan'. Sprekende over de industrie zei de heer Wiebenga, dat de condities waaronder onze industrie moet ex porteren nog altijd ver achter lig gen bij die van andere landen. 'Ik blijf van mening, dat het niet juist is dat onze exportindustrie transac ties aan het buitenland verliest omdat tóen elders enkele procenten goedkopere exportcondities kan krijgen'. De heer Wiebenga merkte voorts op. dat de Banque de Suez, die een goed jaar achter de rug heeft de winst was met 1,3 miljoen gulden ruim 18 procent hoger dan vorig jaar, terwijl het dividend wordt verhoogd van 9 tot 10 procent geen plannen heeft om in de 're- tailbanking' te gaan. Zodra de bank voldoende bekendheid geniet zal wellicht een beroep op de kapitaal markt worden overwogen. 'Voorlo- MOSKOU De vrees voor een bijzonder slechte graanoogst in Rusland lijkt gegrond na de officiële aanwijzing dat de produktie in de Oekraine slechts tweederde van de geplande hoeveelheid zal bedragen. Westerse.- agrarische deskundigen noemen dit nieuws alarmerend en vrezen dat zelfs de zeer bescheiden Amerikaanse schatting voor de to tal Russische graant ogst van 175 miljoen ton niet zal worden ge haald. De aanwijzingen voor de slechte graanoogst komen uit een rapport van de eerste secretaris van de Oekrainse republiek, Wladimir Tsjerbltski, aan de voltallige verga dering van de Oekrainse commu nistische partij. Hij schatte de ge middelde jaarlijkse produktie in zijn gebied in de afgelopen vier jaar op 40 miljoen ton. In 1975 daarentegen zou die slechts 33 mil joen ton bedragen, de hoeveelheid waar naar gestreefd werd was 49 miljoen ton. De oorzaak moet wor den gezocht in de langdurige perio de van droogte de afgelopen zomer. De Sowjet-Unie heeft inmiddels al C. Wiebenga pig gaan we echter rustig voort met onze uitbouw, zonder een spectacu laire groei na te streven'. 16 miljoen ton graan in het buiten land besteld. Waarnemers in Mos kou vrezen dat de totale oogst nog kleiner zal zijn dan in het ramp jaar 1972 toen slechts 168 miljoen ton geoogst werd. NEW YORK President Ford zal deelnemen aan een' economische topconferentie, die vermoedelijk eind dit jaar zal worden gehouden, zo heeft de New York Times mee gedeeld. Uitnodigingen zullen wor den gestuurd naar de Verenigde Staten. Frankrijk, West-Dultsland, Groot-Brlttannië en Japan, terwijl ook wondt verwacht dat Italië, na mens de kleinere EG-landen, en Canada aanwezig zullen zijn. De Verenigde Staten stonden aan vankelijk nog al sceptisch tegenover de waarde van de topconferentie, waarvoor het Initiatief door Frank rijk werd genomen. Op de agenda zal komen te staan het op elkaar afstemmen van het economische beleid, de gevolgen uan de jongste oldeprljsverhogiing van 10 pet en de behoefte van ontwikkelingslanden aan financiële steun. Het Witte Huis heeft nog niet offi cieel gereageerd op de berichten In de New York Times. AMSTERDAM 'Ekonomie en Staat' is de titel van een driedaags congres, dat op 6, 7 en 8 oktober wordt gehouden aan de Vrije Uni versiteit in Amsterdam. Het con gres wordt georganiseerd door de Vereniging van Ekonomiestudenten aan de VU. Twee jaar geleden or ganiseerde deze vereniging een soortgelijk congres over 'krisis in de ekonomiese theorie', waarbij het ging om problemen van de gangbare, neo-klassieke economi sche theorie. Nu gaat het met name om de rol van de staat in de burgerlijke eco nomische theorie. Daarin kan, al dus de vereniging, een tweeledige functie van de staat worden gecon stateerd, enerzijds het 'laissez fai re', ofwel het marktmechanisme zijn gang laten gaan omdat dat zelf regulerend zou zijn, dan wel actief ingrijpen als er knelpunten komen, bijvoorbeeld stimulerende maatre gelen nemen bij toenemende werk loosheid. Tevens zullen op dit con gres praktische problemen aan de orde komen als de relatie tussen economie en milieu, de invloed van de EG en de huidige crisisver schijnselen. Het congres omvat een aantal In leidingen door economen en politi cologen en. op maandagmiddag een debat tussen de Engelse mar xistische econoom David Yaffe en de Nederlander prof. A. Heertje.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9