Meer strand dan sneeuw in winterprogramma's Onderzoek in een kringloop Zeeland wijst op van paratyfus Felle brand in Dordrecht "i :;,è||yÉprïf v Stedentrips populair Skiën in Andorra Prijzen lopen steeds verder uiteen Rijnmond tegen vestiging van Pelletfabriek Heel Nederland zo'n beetje onder de salmonella? Ardennen en Eiffel nu in één brochure De verkeersbureaus van België, Duitsland en Luxemburg in ons land hebben de handen ineenge slagen en een brochure uitgege ven over de landstreken Eiffel en Ardennen, die zoals zij zeggen geen rekening houden met de landsgrenzen. De folder is met name bedoeld voor hen, die er in het najaar nog 'een weekend of langer op uit willen. Onder meer vindt men er een 200 km lange autoroute in beschreven, die door alle vier lan den gaat. Voorts wordt er in ge wezen op de mogelijkheden voor Weekendtrips voor caravanners Het recreatiecentrum Plörilympha in het Overijsselse De Lutte bij Oldenzaal organiseert in oktober weekendtrips voor caravanners De arrangementen beginnen vrij dagavond met een kennisma kingsavond en eindigen zondag middag. In het programma zijn onder meer opgenomen een' sterrit met de caravan door Twente, een rit met de Jan Plezier naar het re creatiegebied Het Hulsbeek. vis wedstrijden. een competitie kloot schieten en een behendigheids- proef met de caravan op een slipbaan. 's Avonds wordt voor entertain ment gezorgd. Wie wil. kan gebruik maken van het restaurant. (Inlichtingen Haerbroekstraat 18. Oldenzaal. tel 05410-3076). kortere en langere arrangementen in de landen. Veel hotels berekenen in dit sei zoen daarvoor aanzienlijk lagere prijzen dan in de zomer (kortin gen kunnen oplopen tot 25 pro cent). De brochure kan worden aange vraagd bij de verkeersbureaus (al le in Amsterdam gevestigd). Een weekendje er tussenuit? Meer dan vorige jaren wordt in de bro chures van de reisorganisatoren dit jaar andacht besteed aan de steden en arrangementen. Lon den. Parijs. Lissabon. Boedapest. Praag. Istanboel cn Rome zijn maar -nkele var de besiëm'nVn- gen,/waar men in de-/» maanden voor 'en paar honderdjes naar toe kan reizen. De prijzen van de arrairj<""»nicn (tenminste 'reis. logies en or»"bij? maar er zijn er ook d e mislu. tend vliegen en de huur rn een auto bieden) liggen ijk onder de tarieven van een officieH vïiegretourtje. Een paar vo"r- beeidcndrie dagen Londen re gies plus ontbijt vanaf 250 gui den), drie dagen Guernsey 325 gulden (half pension) vier dagen Boedapest 400 gulden (logies en on'b'i'i. vier da?en Praig 375 guld a (half pension). Reisorganisatoren putten zich uit in het ontdekken van steeds meer exclusieve bestemmingen voor va kanties in winter, voor- ep na jaar. Zo brengt Sterreizen voor komende winter sneeuwvakanties in Andorra (het dwergstaatje in de Pyreneëen). Centouri komt dit jaar voor het eerst, met wintersportreizen naar Noorwegen en Finland (in prijs variërend van 1000 tot 1330 gul den voor twee weken). Wie een of meer weken naar an dere werelden wil, krijgt dit jaar eveneens aanbod in overvloed. Drie programma's in deze sector zijn er op de Nederlandse markt: her verre reizen-plan van Necker- mann. de Hotelplan-brochure en het programma van de Duitse touroperator Touropa Seharnow (w..-.:mr Airtour en Long Range l'rave: de boekingen verzorgen). Wat deze laatste sector betreft: •k h r geldt, dat kritische ver- ijkirig van de programma's voorriolen kan opleveren. In ieder ièvai is het van belang na te z-tirr/wat in de reissom Is inbe- op n Sommige touroperators b?r k-.uien hun prijzen vanaf Frankfurt of Zurich, anderen bie den pakketten aan vanaf Amster dam MAANDAG 6 OKTOBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET RH8 Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM In een brief aan gedeputeerde staten van Zuid-Hol land heeft het dagelijks bestuur van het openbaar lichaam Rijn mond geadviseerd die stuwadoors- maatschappij (Kruwal, een samen werkingsorgaan van de Duitse staal giganten Krupp, Mannesmann en August Thyssen. geen vergun ning te verlenen voor de vestiging van een pelletfabriek in Europoort. Dit bedrijf, dat door het mengen van vier tot zes verschillende erts soorten vervolgens komt tot de ver vaardiging van entsknikkers, een van de belangrijkste grondstoffen voor een hoogoven, zou volgens Rijnmond tot ernstige milieu-over last leiden voor de omgeving en met name in Hoek van Holland. Het plan van Kurwal voor de erts- knikkerfabriek in Europoort, die naast het bestaande ertsoverslag.be- dri'jf Europoort C.V. zou moeten worden gebouwd, heeft betrekking op een investering van ongeveer driehonderd miljoen gulden en zal aan ongeveer tweehonderd mensen werk kunnen bieden. Vervolg van pagina 1 Volgens wat de vijfjarige Sharodj later aan de politie vertelde, had zijn twee jaar jongere broertje Soe- radj met de aansteker gespeeld. Plotseling, zo zei het kind. stond het gehele raam in brand. De kin deren schrokken daar zo van dat zij naar de overloop vluchtten. Alarm Op dat moment kwam juist een der broers, de 31-jarige Djowalpers^d Asarfi naar beneden om naar het toilet te gaan. Tot zijn ontsteltenis sloegen de vlammen hem vanuit de woonkamer tegemoet. Hij sloeg alarm maar kon, ook al ten gevolge van de plotseling optredende hevige rookontwikkeling niet meer naar de slaapverdieping. Hij greep de drie kinderen' beet en bracht hen via de trap na.ar de voordeur op straat in veiligheid. Het in het voorkamertje verblijven de meisje Sharda (9) stond in doodsangst voor het raam. Een buurtbewoner, de heer B. Grooten- boer, zag het kind en wilde langs de trap naar boven. Halverwege moest hij echter terug. Gevallen Even later haalde hij het kind met behulp van een ladder uit het ook al fel brandende kamertje. De heer Soekhram had, zoals hij later ver klaarde, het geroep van zijn zwager niet gehoord, omdat hij naar de radio had liggen luisteren. Toen vuur en rook ook de slaapka mer van het gezin binnendrongen en hem duidelijk werd dat het dak de enige mogelijkheid tot vluchten bood, klom hij uit een raampje met de bedoeling voor vrouw en kinde ren de weg te banen. Hij gleed echter uit en'viel in een meter lager liggende achtertuin. Te laat Ook de uit de voorslaapkamer toe gesnelde broer Soerdjpersad kon niets meer doen. Zijn stoffelijk overschot werd in de nabijheid van dat van zijn zuster aangetroffen. De Dordtse brandweer" die enkele minuten na de melding ter plaatse was, drong met persluchtmaskers de woning binnen. Vanaf een hoogwerker werd het vuur op de zolderverdieping bestre den, maar voor de slachtoffers was het te laat. Het gezin Soekhram was nog maar kort herenigd. De man was met drie kinderen al eer der naar Nederland gekomen. Daarna kwam nog een kind over en pas drie weken geleden had mevrouw Soekhram zich met de c}rie jongste kinderen bij haar echtgenoot ge voegd. De heer Soekhram is met een gescheurde nier en zijn zwager Djowalpersad met een shock in een ziekenhuis opgenomen. Maasdam Oud Feyenoörd Maasdam speelt maandag 13 ok tober om half acht een licht- wpdstrijd tegen Oud-Feyenoord. Iri het elftal van Feyenoord zul len onder andere acteren: Eddy Pieters Graafland, Coen Moulijn, Gerard Kerkum, Aad Veldhoen, Rinie van Woerden, Frans Bouwmeester en Reinier Krijer- maat. De baten van het duel komen ten goede aan het be- jaardenwerk van de bejaarden. Scheidsrechter De Graaf uit Delft leidt de wedstrijd, die wordt opgeluisterd door de mu ziekvereniging Wilhelmina. ja i i J! SPFT:'.- A:,;' ■x In een aantal Spaanse steden is zaterdag betoogd tegen de golf van buitenlandse kritiek op de te rechtstelling van de vijf guerrillastrijders, die een week eerder werden geëxecuteerd. In het plaat sje Fuengirola deden ook in Spanje woonachtige Nederlanders aan een demonstratie mee, die blijkens hun spandoek 'criitek' hebben op de aktiviteiten van de Nederlandse regering. door Barend Mensen WALCHEREN In Neder- land sterven per jaar twintig a dertig mensen aan paratyfus. Een kleine achtduizend mensen zijn er kortere of langere tijd doodziek van. Dit aantal is maar een zeer klein percentage van het totaal aan gevallen van salmonella-besmetting. Een ziek- of onwel-zijn wordt vaak niet als zodanig herkenden wordt dan afgedaan met 'voed- selvergiftiigng' of, nóg simpeler, met 'iets verkeerds gegeten'. Een Jarenlang, op Walcheren uitge voerd, onderzoek dat nog altijd voortduurt, heeft aan het licht ge bracht dat er ten aanzien van pa ratyfus sprake is van een vicieuze cirkel. De besmetting voltrekt zich in de voedselketen, maar blijkt ook in het milieu te zijn doorgedron gen. Zit heel Nederland dan zo'n bettje onder de salmonella? 'Het begint er aardig op te lijken', aldus dr. W. Edel van het Rijksinstituut voor de volksgezondheid in Bilthoven. die ons informeerde over het onderzoek op Walcheren. 'Maar er is geen enkele reden tot paniek. De kring loop kan onder m.;er worden door broken door het veevoedermeel (want daarmee begint, het) zodanig met stoom te verhitten dat de bac teriën gedood worden en de voor consumptie bestemd» dieren de be smetting niet mesr kunnen over brengen. 'Het tegenenan van de verspreiding in het ^ergt uiteraard een andere aan'En verder hebben de mensen de hand In -1» i-w-nriphV' e»v'0- Alle sombere berichten over economische recessie ten spijt, blijkt de reislust niet of nau welijks te zijn aangetast. Hoe wel stijging' van het aantal boekingen er wat de georga niseerde reizen betreft af gelopen zomer niet bleek in te zitten, lijken herfst en winter voor de reisorganisatoren weer iets goed te gaan maken. Hotelplan-directeur drs. H. F. W. Roothaert sprak een paar weken geleden zelfs over een verbazing wekkende ontwikkeling en knoop te daar de conclusie aan vast. dat de Nederlander zich, wat er ook gebeurt, zijn vakantie niet laat ontnemen. Een vakantiereis is voor de meesten een vast onder deel gaan vormen van hun beste- dingsprogitamma, net als de auto en het huis. Andere touroperators bevestigen die ontwikkeling. Hoewel de zo mer nog maar net voorbij is en het nazomerweer de laatste weken weinig reden heeft gegeven nu al te denken aan winterzon of sneeuwpret, blijkt het aantal boe kingen voor winterreizen toch al zodanig te zijn, dat men dit twee de seizoen optimistischer tege moet ziet dan begin dit jaar het zomerseizoen. Nu al zijn veel Kerst-arrangementen zelfs geheel uitverkocht. Boven 700.000 Als de Ontwikkeling van de laat ste weken zich blijft voortzetten, zullen er komende winter wel eens aanzienlijk meer Nederlan ders naar het buitenland kunnen gaan dan vorig jaar. Dat waren er tie regelt In de naaste toekomst zal gaan veranderen. Die verwachting baseren zij op de groeiende belangstelling voor de zonlanden, waar je in de winter niet zo gemakkelijk met eigen au to naar toe rijdt. De Canarische eilanden, Mallorca en de Spaanse Costa del Sol blijken het elk jaar beter te doen. Niet in de laatste plaats door de in verhouding met Alpenbestemmingen sympathieke re prijzen. Wie de aanbiedingen vergelijkt, ontdekt al gauw, dat je bijvoor beeld voor een georganiseerde tweeweekse wintersportvakantie naar Zwitserland vrijwel nooit onder de duizend gulden wegkan. In de. meeste gevallen moet zelfs veel meer worden betaald tot 1700 gulden toe. Voeg daarbij de extra kosten, die het gebruik van kabelbanen en skihuur meebren gen en het'is duidelijk dat vakan- tievieren in de Zwitserse sneeuw een vrij dure zaak aan het wor den is. Toegegeven: Zwitsers bieden waar voor dat geld. maar zal het de gemiddelde toerist een zorg zijn het in een Oostenrijks hotel zon der telefoon of radio te moeten doen, als hij daarmee ook gelijk een paar honderd gulden uit spaart? De toeroperatofrs geloven van niet, getuige het. accent dat zij in hun programma's leggen op Oosten rijkse bestemmingen. Overigens dienen vooral die voor delige aanbiedingen wél zeer kri tisch te worden beoordeeld, want lage prijzen hebben natuurlijk een oorzaak. Die is meestal lang niet altijd alléén de kwaliteit van de accommodatie, maar ook vaak de ligging Hotels in sneeuwzekere gebieden boven de 1800 meter vragen al direct een paar honderd gulden per week meer dan de lager gelegen bedrijven. Wie voordelig boekt, loopt dus de kans het zonder sneeuw te moe ten doen. Weliswaar zal het de actieve wintersporter weinig moeite kosteh die sneeuw hogerop te vinden, naar dat kost natuur lijk geld. Je elke dag met een bus naar de piste te laten rijden, kan flink in de papieren gaan lopen. En dan blijft er van dat voor deeltje uiteindelijk maar weinig over. Meer strand Een sneeuwvakantie is dus zelden een voordelige zaak. En wie uit sluitend financiële overwegingen een'rol laat spelen, komt al gauw tot de conclusie, dat dat weekje overgebleven vakantiedagen eco nomischer besteed kan worden in de zonlanden. Twee weken (met volpension) aan de Costa del Sol hoeft niet meer dan 500 gulden te kosten, 15 dagen Madeira (een heel stuk verder dan de Alpen) wordt al aangeboden voor minder dan dui zend gulden. En wie nog verder wil, wél die kan al voor weinig meer dan een Zwitserse vakantie naar verre oorden als Kenya en Ceylon. Het is niet voor niets, dat de meeste toer opera tors vooral op deze bestemmingen de nadruk leggen in hun winter brochures. Palmen en strand overheersen er in. Sneeuw wordt dit jaar slechts, mondjesmaat opgediend. Evenals trouwens de overwifteringsreizen. Wie afgaat op de omvang van het aanbod in deze sector, komt al gauw tot de slotsom, dat de ver wachte groei hier is uitgebleven. Een maand of langer overwinte ren voor afbraakprijzen, blijkt minder populair dan reisorganisa toren aanvankelijk hadden ge dacht. i den, er moet goed gebakken en gebraden worden en het eten van rauw vlees (vooral van gehakt) is absoluut uit den boze. Dat kan trouwens ook andere baeteriële of parasitaire infecties, tot gevolg heb ben. Wij wijzen er altijd op dat het onderzoek nu wel paratyphus be treft, maar dat de uitkomsten over het algemeen genomen even zeer voor andere infectieziekten gelden'. Explosief Na de oorlog nam het aantal pa- ratyfusgevallen elk jaar toe. In de zomer van 1959 kreeg de ziekte zelfs een explosief karakter. Toen eigenlijk ai werd het startsein ge geven voor een grondig onderzoek. Al doende kwam men tot het in zicht dat er sprake was van een kringloop. Met het oog daarop werd besloten het onderzoek te concen treren op een beperkt gebied met een min of meer geïsoleerd karak ter. De keus viel op Walcheren. Niet omdat daar de toestand anders zou zijn dan elders, maar omdat het met zijn negentigduizend inwo ners, veertien rioolwaterzuiverings installaties, twee slachthuizen en zestig slagerijen een overzichtelijk proefgebied zou zijn. Het in 1971 begonnen onderzoek is een geza menlijk project van vier hoofdin specties van de volksgezondheid (de geneeskundige, de veterinaire, die voor de hygiëne van het milieu en die voor het toezicht op levens middelen). Aan de door deze hoofdinspecties .gevormde 'Werk groep microbiologische verontreini ging van voeding en milieu', die het onder/oek uitvoert, werken mee allerlei srreek- en plaatselijke in stanties. de keuringsdienst van wa ren. het Sf reeklaboratorium Zee land. de Gezondheidsdienst voor dieren en de Walcherse huisartsen. Nu al vier jaar dus is men bezig gegevens te verzamelen en de ge vonden uitkomsten t« analyseren. Nauw verband Dr. Edel: 'Het salmonella-centrum in het Rijksinstituut te Bilthoven krijgt per jaar zo'n 20.000 monsters bacteriën te typeren. Het daaruit verkregen beeld van wat er in wa ter zit, wat bij mens en dier voor komt en wat op vlees en in veevoer ligt voor Nederland zo ongeveer ge lijk. In feite hebben we bij 90 a 95 procent van alle gevallen te maken met slechts drie types van de sal monella bacterie. Als je nu op di verse materialen, zowel bij mens, dier en voedermiddelen voor het dier, regelmatig dezelfde types te rugvindt. mag je concluderen dat het één nauw verband houdt met het andere, dat de besmetting on dergebracht is. Daarom spreken we van een kringloop. Op Walcheren is het bestaan van zo'n cirkel overtui gend gebleken. Bijna alle onder zochte materialen en dieren (vooral varkens) bleken besmet te zijn met paratyfusbacterieën. In ieder ander gebied in Nederland zou men onge twijfeld tot dezelfde ontdekkingen zijn gekomen'. Voedermeel Het. in grote hoeveelheden geïm porteerde plantaardige voedermeel blijkt een vrij grote bijdrage tot de instandhouding van de kringloop, te leveren. Logischerwijs lopen de beesten, die dat voer eten. de kans besmet te worden. Dat wil niet zeggen dat ze ook ziek worden. Als dat zo was zou het probleem sneller kunnen worden opgelost.. De koei en. die 's zomers in de wei staan. door Dick Ringlever nemen er veel minder van op enki lopen dus ook minder gevaar. Maaivi varkens, mestkalveren en slacht- v< kuikens, die maar kort leven en als ei elk jong individu het meest vatbaat zijn, brengen het salmonella-gevaar in slachthuizen en slachtbedrijven Als het vlees, dat zelf nooit wordijg besmet, toevalligerwijs met dar- minhoud wordt bezoedeld of op an-jv. dere wijze in aknraking komt meid iets dat al besmet is, is er weer eenjh schakel gesloten. Altijd aan de op-w pervlakte dus: vandaar dat bij voor- beeld lekwater uit het pakje vlee&p] op het aanrecht gevaarlijker is dar.a! het vlees zelf, dat toch de par h> ingaat. hi Men heeft op Walcheren, behalvsin dieren, vlees en vleeswaren, hak-w blokken. geveedschappen en derg^-i; lijke. ook de rioolafvoeren van dedi slachthuizen en slagerijen en af slibreservoirs van de rioolwaterzui-mi veringsinstallaties onderzocht fr Daarbij blepk dat. kleinere dieren» vogels en insekten de kring van djft salmonella-verspreiding sluiten. Zijlo brengen via wat zij uit de afval-1< stoffen aan voelsel oppikken paratyfus-baoterié over in het mi-fl lieu, aldus het. gevaar voor het dier direct, of indirect weer vergrotend d In welke mari het cv allemaal tof hi bijdraagt, meet nader worden on r derzocht. y Dr. Edel 'Wij moeten bij de broflg beginnen en dus voorkomen da'. het slachtvee direct al door de voe-,. ding wordt, besmet. Daarbij moeten we trachten met andere maatrege-jj len neem bijvoorbeeld het weren van knaagdieren en insekten rtg, varkensstallen de verdere moge-0 lijkheden tot overbrenging af snijden. Op die manier kunnen v?f de paratvfus een geducht eind te-e ruertfrinsm' toen zo'n 700.000. van wie 48 pro cent naar' de wintersportlanden ging, 28 procent de zuidelijke zon opzocht, 12 pet dichter bij huis, in België. Frankrijk en Duitsland bleef en de rest hun vrije dagen elders over de grens doorbracht. Weliswaar waren dat voor het grootste deel toeristen, die op ei gen gelegenheid op stap gingen en geen gebruik maakten van de alles inbegrepen-pakketten van de reisorganisatoren, maar er is wel mee aangetoond, dat die tweede vakantie voor een steeds grotere groep haalbaar wordt. Prijzen Overigens rekenen de touropera tors er op. dat die voor hun on gunstige verhouding tussen geor ganiseerd reizende toeristen en de groep, die zijn eigen wintervakan-

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 8