Breukers 'Antholgie': nettergek spektakel Basie-band hoogtepunt op sterren-avond Dubbelkruis: abstracte en concrete mime [vanement-A'dam benemend' het Van Goghmuseum Hedendaagse muziek in matig gevulde Doelen Pablo Jazzfestival in Den Haag Meer dan miljard banen nodig in de derde wereld Franse arbeiders bouwen enorm hotel in Moskou Jonge Kennedy lijkt genezen gMAANDAG 6 OKTOBER 1975 KUNST TROUW/KWARTET 7 i door R. N. Degens HSTERDAM Zoals te ver- chten was, heeft Willem met 'Anthologie' weer avond theaterkolder bij el- r verzonnen. Hij deed het het scenario betreft met Lo- jiewijk de Boer samen, en die fetopte er heel wat recht-voor- n-raap realistische voltreffers waarmee hij destijds de serie tie family tot een succes maak- Vr ij dagavond ging Anthologie in premiere in De Brakke Grond, en het wordt er tot en met 11 oktober gespeeld. Met een enorme vitaliteit en een vaart waarin ovenmijdelijke flauwieteiten en smakeloosheden meestal overspoeld worden door verrassende vondsten. 'Het Willem Breaker Koliektief speelt, zingt en danst dwars dooi de 30 jaar muziekgeschiedenis heen', is het enige toelichtende houvast dat het programmablaadje biedt. Voor insiders is het wel pikant te zien hoe componist-musicoloog dr. Konrad Boehmer (die in 1065 pro moveerde op 'Zur Theorie der offe- nen Form in der neuen Musik') hier in een soort SS-uniform de 'Ordnung' loopt te handhaven en tegen bepaalde avant-garde compo nisten en -stijlen fulmineert. Hij doet ook geanimeerd mee in de talloze lijfelijke gooi- en smijtpar tijen, waarin trouwens iedereen, potsierlijk aan- of uitgekleed wordt betrokken. In en om het enorme bed en de manshoge baby-box die in het decor centraal staan en waarin de spelers af en toe via een lange peniskoker gedropt worden. Nergens beter dan in het Brakke Grond-theatertje kan zo'n spekta kel tot zijn recht komen. In alle hoeken en nissen, achter boven en tussen het publiek zitten en lopen de acteurs en de musici. Niet nieuw, maar hier wel effectief toe gepast. Ep voortdurend worden muziekgen res, van verstilde klassieke kamer muziek tot lawaaiig-sentimentele musical-smartlappen heel raak ge persifleerd. En voortdurend neemt Breuk er ook zijn eigen inbreng, het stuk zelf, en het publiek op de hak. Telkens loopt het schijnbaar uit de hand, en dat is soms heel knap en vermakelijk gedaan. Beter dacht ik dan Breuker ooit in soortgelijke pogingen tot 'totaal theater presteerde.' Maar het blijft in hoofdzaak wel de soort gein die vooral aanslaat bij een publiek dat al begint te lachen bij een paar knetterende vloeken of wanneer ie mand in z'n blootje over het toneel rolt. Voor dat speciale publiek kan Breu ker niet gek genoeg doen. En dat hij daar knap op inspeelt (als ac teur en als muzikant) kan niet ontkend worden. Het enthousiasme in het uitverkochte zaaltje bewees dat vrijdag weer. Ella Fitzgerald Dizzy Gillespie (links), Roy Eldridge (midden) en Clark Terry (rechts). door Rud Niemans DEN HAAG Sinds jazzimpre- sario Norman Granz zijn Picas- so-doeken verkocht, een nieuwe jazzlabel (Pablo) begon en met een artisten-stal van louter ge vestigde, zij het ietwat vergrijs de Vedetten terugkeerde in het konsertcircuit, heeft hij een welkome dimensie toegevoegd •aan de 50er-jaren jazzrevival. Dank zij Granz herleefde die niet louter bij de gratie van de gram mofoonplaat, maar ook door Dizzy, Roy, Oscar en andere vitale 50-ers wederom in een strakke dienstrege ling festivalruimten en congrescen tra in evenzovele 'philharmonics' te laten herscheppen. Zo voerden de aktiviteiten van Granz, Acket en Mojo ons na lange tijd weer eens naar Den Haag, waar zaterdagavond jl. het Pablo Jazzfestival twee totaal uit verkochte edities beleefde. Nu hadden de jazzprogramma's in Hilversum ons al dermate met Pa- blo-jazz geïndoctrineerd, dat er nauwelijks meer iets mis kon gaan. De strakke dienstregeling (Oscar alleen. Oscar en Joe, Joe af, Zoot en Eddie op etc.) voorzag erin, dat iedereen volledig aan zijn trekken kwam en zo hoort het ook. De verwachtingsvolle, feestelijke stemming in de Prins W. Alexan- derzaal werd aangewakkerd door door André Rutten |en paar medewerkenden aan 'Anthologie'. V.l.n.r. Lida Lobo, Elsa fibni en de pianist Leo Cutjpers. bor Annemarie Lücker [STERDAM Wie denkt dat niets meer gebeurt in het ka- |r van Het 'Jaar van de Vrouw' ift het mis. De hele maand >ber wordt in het Van Gogh- ;eum in Amsterdam een ma- Eestatie gehouden georgani- ird door de Federatieve Vrou- Raad, gekoppeld aan een irzichtstentoonstelling van de 1-jarige Fransman Jacques Jenri Lartigue, fotograaf, schil- sr en schrijver. ït fotografische werk van Lar ti le geeft het tijdsbeeld weer over n periode van meer dan zeventig ar. Al zeer jong, op negenjarige iftdjd, maakte hij zijn eerste fo- 's. Hij was bezeten van de bewe eg, van he(, voorbijgaande mo- ant. Hij fotografeerde alles in in omgeving: zijn familie, spelle- "e vakantie en toevallige passan- r~ Hij was gefascineerd door de wangen van zijn tijd. Auto's, mo ren, luchtvaart en races )sse »ds terugkerende orft zijn fotografie. ind Q anknopingspunt niet hoe ze het moeten aanpakken, of waar ze naar toe moeten. Aan hen verstrekt het Gewestelijk Ar beidsbureau informatie over part time werk, over herscholing en over bijscholing. Er zijn films en elke woensdagmiddag geeft het vrouwen orkest 'de Muzen', onder leiding van Harm Kuiper, van half elf tot half een, een concert. Een deel van de tentoonstelling is gewijd aan vrouwelijke componisten, hun mu ziek is te horen in de luisterhoek. Timmeren Op maandagmiddag -kan men met een kapotte strijkbout of een de- SCHEVENINGEN Peter van lende jaren achter elkaar ieder der Linden maakt al verschil- jaar een mime-programma, eerst samen met Carol Linssen, daarna met alle spelers van de toneelgroep De Appel, die hij mee opgericht heeft, nu samen met alleen RDobert Prager. Zij noemen het 'Dubbelkruis', een teken dat in de muziek een ver hoging met twee keer een halve toon aangeeft. Misschien suggereert dat iets t.a.v. hun programma. Maar wat? 'Algemeen menselijke gevoelens hebben wij geprobeerd via ons ei gen gevoel voor u duidelijk te ma ken', schrijven zij in de program ma-folder. Aanvankelijk lijkt wat zij doen het middendeel van hun lichaam gewikkeld in verband gaas nogal abstract, weinig her kenbaar. Zij gebruiken er een soort beweegbare spiegels bij ('Is de strijd tussen mensen echt of zijn het spiegelgevechten?'). Naarmate het anecdotischer wordt, wordt het niet alleen grappiger maar ook gemakkelijker herken baar. Dan is er voor het geheel ook zoiets als een gemeenschappelijke noemer te ontdekken: het voortdu rend tegen elkaar opbotsen van fecte stekker in de werkhoek ko men, om daar zelf onder leiding de eenvoudige mankementen te repa reren. Iedere dinsdagmiddag vertelt de plantendokter wat te doen met zieke planten, moeilijke tuinen en daktuinen; kortom over alles wat met groen te maken heeft. Dagelijk kan met zijn agressie wegtdmmeren op een houten balk met dikke spij kers, maar donderdag wordt er echt getimmerd. Wie meer wil weten over de dagelijkse programma's kan het speciale evenement nummer bellen: 020-727361. Kinderen hoeven zich niet te ver velen, voor hen is er een hoek met een grote kist vol lectuur aanwezig. zijn onderwerpen prachtige foto's over vrouwen hl men een belangrijke plaats in op aa ze expositie. Ze zijn het aankno- ee tgspumt van 'Evanement- A'dam- idif nemend'. Iedereen die nu eens op age i duidelijke manier voorgelicht 3 e 1 worden over wat de vrouwen me Weging in Nederland wil en doet. gee Q allerlei informatie vinden aan aan grote* leestafel die tijdens deze oei nifestatie voortdurend wordt ta e ngevuld en vernieuwd. Dagelijks ,t e grviewt hier een vrouwelijke 1 ttnalist een werkende vrouw, op lvu terdag wordt een man geïnter- vriewd die'al dan niet samen met ïvij 0 vrouw het huishouden doet. ïrei is veel aandacht besteed aan de bl inlichting door middel van boek- oi" en pamfletten; zo vindt men de iifc mistellingen van 'Man Vrouw ees tótschappij', van 'Dolle Mina', dc ;nti Schillende vrouwenbonden en v3 Wegroepen zoals 'Blijf van m'n bbe l'waar iedereen wel van ge- jivi'frtd heeft maar niet precies weet sap11 bet inhoudt, overzichtelijk bij elft :aar- zijn genoeg vrouwen die iets !ra "en doen, maar vaak weten ze mensen, i nkomische en in tragi sche zin, letterlijk en figuurlijk. Het lange begin, waarin ér o.a. een poosje gespeeld wordt met bewust- lelijke maskers en twee plastic speelgoedkarretjes, die als maar in e muit een koffer gehaald worden, doet soms wel iets vermoeden, maar blijft duister als je niet het citaat van Rilke, dat ook in het programma-blad staat, onthouden hebt, en dat zo begint: 'En je hebt niemand en niets en reist de we reld rond met een koffer.Hier zijn er dus twee mannen, die ron dreizen met één koffer. En daarbij tegen elkaar opbotsen. De abstracte indruk, die het begin maakt, blijkt dus een literaire herkomst te heb ben. Er komen later meer koffers te voorschijn, een paar keer zelfs in grote hoeveelheden, waarom en waardoor en waarmee er ook weer botsingen ontstaan tussen mensen soms op een zeer vindingrijke manier met snalle vermommingen uitgewerkt. Met nogmaals een lite raire ondergrond, ontleend aan Ril ke: 'Wij bemerken wel, dat wij de rol niet kennen, wij zoeken een spiegel, wij zouden ons graag willen afschminken en de schijn afleggen en waarachtig zijn. Maar ergens kleeft aan ons nog een stuk ver momming, dat wij vergeten'. Dat wil wel zeggen dat beide spe lers in hun communicatie met het publiek halverwege zijn blijven ste ken, omdat zij hun persoonlijke ge- voelsreacties te literair vertalen en zich onvoldoende realiseren dat zij ook voor niet Rilke-kenners her kenbaar theater zouden moeten maken. Toneelmakers zitten fout als Je hun voorstelling pas kunt begrijpen via wat zij er van opge schreven hebben. Eén van de foto's van de Fransman Jacques Henri Lartigue, die de hele maand oktober exposeert in het Amsterdamse Van Goghmuseum. GEèVE De ontwikkelings landen moeten zorgen voor meer dan 1.1 miljard banen in de komende 25 jaar om werkloosheid te voorkomen. Dat is de verwachting van Francis Blancard, de direc teur-generaal van de Interna tionale arbeidsorganisatie (I- LO). Op het ogenblik hebben in de ontwikkelingslanden drie honderd miljoen mensen geen werk of te weinig werk, aldus Blanchard. Tussen nu en het eind van de eeuw zul len daar nog acht honderd miljoen mannen en vrouwen bij komen, zo verwacht de directeur-generaal. Overigens maken de rijke industrielan den met bijna twintig mil joen werklozen volgens hem de meest kritieke toestand sinds de tweede wereldoorlog door. veel, inderdaad vaak voortreffelijke muziek. Om te beginnen speelde Oscar Peterson mooi 'stride' solopi ano in 'Sweet Georgia Brown', waarna meteen het weerzien met meesterbassist Ray Brown plaats vond, die, murw gepraat door Granz, weer tot diens frontlinies terugkeerde. Olifantenswing Met Joe Pass het lijkt soms wel of er geen andere gitaristen meer leven bracht het O.P.-trio enkele welluidende muziekjes, waarin de fraaie doorklinkende toon en zui verheid van Brown volop tot hun recht kwamen. Toen vibrafonist Milt Jackson na het opdoeken van het MJQ ineens weer een op gewekte swinger geworden en drummer Louie Bellson zich bij voornoemd gezelschap kwamen voegen, ging er iets mis. Het luch tige, inspiratiezwangere ritme maakte, door toedoen van de pia nist en Bellson, plaats voor een soort, olifanten-swing, waar Bags zich desondanks dapper doorheen ploegde, inclusief een rommelig, ongelijk slotje in 'Get Happy'. Jackson af, tijd voor de blowers Lockjaw Davis en Zoot Sims, één van die Brothers die geen kwaad bij me kunnen doen. En merkwaar dig: toen Zoot nog maar één cho rus geblazen had, waren de olifan ten verdienen. Zeer swingende muziek kregen we toen. met prach tige lineaire Lester-arabesken van Sims en een ruige handvol Bostic- licks van Lockjaw, die soms elegant door zijn blanke broeder werd weg gespeeld. Hierna kregen we de 'Trumpet- kings' in Granz' konserten was en is alles gerangschikt in hoofd stukken en subtitels Dizzy, Clark Terry en padre Roy Eldridge. Na een handvol Ip's en live optredens zitten hun emsemble'tjes er geheid in. Alle zorg kon derhalve aan de soli worden besteed, waarbij Eldrid ge zich prima weerde tussen de elkaar met soms adembenemende chorussen bestokende Gillespie en Terry. Dizzy had alle showmanship voorlopig bij baas Norman moeten inleveren én ik had het gevoel, dat- ie er eigenlijk maar weinig aan vond. Basie-band De grootste surprise beleefden de kenners na de pauze aan de weder opstanding van de 18-mans Basie- band. De boze droom van het zwak ke Ahoy-optreden 2 jaar geleden werd op overtuigende wijze door een ook Ella Fitzgerald begelei dende explosieve band uitgewist. Niet alleen de precisie in het sec- fciewerk. de bijtende attaque van het koper was teruggekeerd, maar in het ritmeteam de basis van het Basle-oeuvre zat gitarist Green weer vooraan en zette de blonde drummer Charlie Miles met rake meppen er zódanig de beuk in, dat het orkest er soms door leek te worden opgetild. Juist'was de verrassing van de her wonnen kwaliteit tot ons doorge drongen, of er bleken ook uitste kende solisten in het orkest te hui zen, waaronder trombonist Al Grey en een tenorist (Dixon?)i die een fraaie ode aan Hawkins bracht. Het niveau van de band herinnerde bij tijd en wijle aan de Roulette-opna men uit oktober '57, getuige ook de op het repertoire genomen Neal Hefti-werken 'Whirly Bird" en 'Lil' Darlin", dat laatste opgesierd door het beroemde trompet-obligato en de knorrende bariton van Charlie Fowlkes. Tenslotte zorgde een goed gedispo neerde Ella Fitzgerald voor een boeiend, zij het uitgekiend sluitstuk vol show, humor en zang, waarbij extraverte uitbundigheid haar sterkste kant lijkt./ De preferentie- volgorde Sarah (Vaughan)-Cleo (Laine)-Ella is eén subtiele kwestie van persoonlijke smaak. En dat was dan Pablo, de alles verpletterende promotion van een jazz-label. Wie volgt? door W. H. Wolvekamp ROTTERDAM Van de verschillende series concerten die het Rotterdams Philharmonisch Orkest geeft is er ook dit seizoen één van vijf waarin voornamelijk aandacht wordt gevraagd voor eigen tijdse muziek. Het vrijdag gespeelde, programma voor een nog niet voor de helft gevulde Doelenzaal (de andere series zijn praktisch allen uitverkocht)bracht vier werken van uiteenlopend karakter. Begonnen werd met de Variazioni groot kabaal, waarvan de notatie volgens de programmatoelichting de componist ontzettend veel in spanning heeft gekost. Had hij die notenlawine maar niet geschreven. Moge Reinbert de Leeuws afscheid (van het groot symfonieorkest) van blijvende aard zijn. MOSKOU Franse arbeiders be ginnen het komende voorjaar met de bouw van het eerste buitenland se hotel in Moskou. Het krijgt 1820 kamers en is in de eerste plaats bedoeld voor de huisvesting van bezoekers van de Olympische Spe len die in 1980 in de hoofdstad van de Sowjet-Unie worden gehouden. De bouwkosten worden op 120 mil joen dollar geraamd. De Franse re gering verleent een krediet tot tachtig procent van dat bedrag. Al het personeel dat voor de bouw nodig is, circa 750 man, zal uit Frankrijk komen. SPRINGFIELD (UPI) De been- derkanker, die in 1973 de artsen dwong tot amputatie van het rech terbeen van de jonge Edward Ken nedy, lijkt tot staan te zijn ge bracht. Dit heeft de arts die des tijds de operatie uitvoerde vrijdag verklaard. De 14-jarige Edward Kennedy, zoon van de bekende Se nator van diezelfde naam. onder ging een gecombineerde behande ling. bestaande uit de amputatie, toediening van chemische middelen en bestraling. Volgens de arts zijn er geen tekenen, die er op wijze dat de 7'°-kte nog zou doorwerken. van Luigi Dallapiccola, oorspronke lijk een pianocompsoitie maar eni ge jaren na het ontstaan door de componist in een orkestraal gewaad gestoken. Elf korte stukken op een twaalftonenreeks, waarin diverse kunstgrepen worden toegepast, o.a. canon in tegenbeweging en in kreeftgang, brengen een lang niet onsympathiek aandoend klank beeld, dat zelfs meermalen boeien de aspecten biedt. Van geheel andere aard waren de Trois Poèmes d'Henri Michaux van Witold Lutuslawski, uitgevoerd door een blazersgroep met toevoeging van een harp en het Nederlands Covaal Ensemble. Edo de Waart dirigeerde het instrumentale, Mari- nus Voorberg het vocale gedeelte. Hoewel men respect moet hebben voor de grote zorg waarmede de uitvoering kennelijk was voorbe reid, heeft deze compositie, die nogal eeris aan Penderecki's Luka passion herinnert, ons weinig kun nen bekoren. Fluitconcert Zeer fraaie muziek bevatte het in 1926 door de Deen Carl Nielsen gecomponeerde fluitconcert, waarin de als eerste fluitist aan het orkest verbonden Ruud Maas met veel technische beheersing en voortref felijke voordracht de solopartij ver tolkte. Nielsens uit 1926 daterend concert beweegt zich nogal geheel binnen de totaliteit, maar verraadt niettemin een grote muzikale per soonlijkheid. De vele grillige inval len van de componist doen nergens geforceerd aan. De solopartij is zeer dankbaar voor de fluit geschreven en instrumentatie en themaverwer king zijn boven alle lof verheven. Tot besluit - van dit concert 'Ab- schied' van Reinbert de Leeuw. Voor het enige jaren geleden ge componeerde symfonische gedicht voor groot orkest hebben we geen góed woord. Achttien minuten

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7