Suske en Wiske nu als poppen op het scherm Radio- en televisieprogramma's Amsterdam neemt schriftverzameling over Even puzzelen DCLLy VAN ARNHEM Eiken in Velp voor de bijl Lachmon wil ook nationaal kabinet in Suriname Drie kinderen sinds dinsdag spoorloos Newyorkse tweetal zou aanslag op Hirohito hebben willen plegen MAANDAG 6 OKTOBER 1975 BINNENLAND - RADIO EN TV TROUW/KWARTET 4 Van een onzer verslaggevers HILVERSUM Suske en Wis ke, de bekende Belgische strip figuren, zullen vanaf vanavond in een nieuwe poppenserie te zien zijn. De verhalen zijn spe ciaal vor de televisie geschreven door Willy Vandersteen, de gees telijke vader van deze stripfigu ren. De TROS brengt de kinder serie uit. Dertig jaar geleden is Willy Van dersteen begonnen met het schrij ven en teke'nen van de op het ogenblik vooral bij jongeren, popu laire verhalen. Sedertdien zijn er meer dan 150 delen bijgekomen. De boeken verschijnen in zes talen: Nederlands, Frans, Duits, Engels, Portugees en Spaans. Suske en Wiske en hun hele fami lie. bestaande uit Sidonia, de har- keringe tante, met haar goudgele kuif. Lambiek, die liefst in zeven sloten tegelijk loopt, Jeroen, de domme krachtpatser en de onaf scheidelijke pop van Suske, Scha- nulieke, zijn een eigen leven gaan leiden. Nu, nadat deze stripfiguren zoveel jaren in de verbeelding van de kinderen geleefd hebben, durft Willy Vander Steen het aan om zijn geesteskinderen in een andere vorm aan het publiek te vertonen. Met de slechte voorbeelden van de Tekenfilms over Suske en Wiske terlx, Kuifje en Lucky Luke voor ogen, heeft de stripschrijver toch zijn goedkeuring gegeven aan deze serie. TEKENFILM TE DUUR Enkele jaren geleden heeft de Bel gische acteur Wies Andersen in een Antwerps etablissement de heer Vander steen ertoe kunnen overha len om zijn gedachte te laten gaan over een televisieserie. Een poppen serie is nu uit de bus gekomen. Tkenfilms over Suske en Wiske bleken te duur en te tijdrovend te zijn, terwijl de risico's, dat het op een fiasco zou uitlopen groot wa ren. 'Honderd procent tevreden ben ik over deze serie', zei Willy Vander steen. 'Door het gebruik van hand poppen komt de geest van mijn stripfiguren bij kinderen gemakke- Suske en Wiske in de poppenserie die de TROS tweewekelijks op het scherm zai brengen. lijk over. Handpoppen spreken kin deren zeer aan. De invulbaarheid is dan groter. Het verhaal krijgt een aparte charme door de stuntelig heid v»n de figuren. Tekenmilms zijn wel volmaakter dan poppenfilms, maar de fantasie van de kinderen kan dan niet meer meespreken. De waarborgen die ik vooraf gevraagd had, bij het eventueel produceren van deze serie heb ik gekregen. Het geluid, de kleur en de bewegingen voldoen aan mijn smaak.' Zes verhalen heeft de Belgische te kenaar-schrijver gemaakt speciaal met het doel dat ze voor de televi sie vertoond worden. De verhalen bestaan leder uit vijf afleveringen, die ongeveer twintig minuten du ren. De produktie is "in handen van Wies Andersen. De televisiescripts zijn van Wim Po vel. De stemmen waaraan menigeen zal moeten wennen, zijn van Paula Majoor, Helen Huisman, Henk Molenberg, Wim Wama en Cees van Ooyen. Het eerste verhaal heeft als titel 'Suske en Wiske en de minilotten'- Een vliegende cocon landt in de tuin van tante Sidonia. Aan boord bevinden zich Minilotten, een soort pluizige bijen die van honing hou den. Hun planeet Kokonera heeft dringend hulp nodig, omdat daar een meteoor is ingeslagen die alle bloemen in goud heeft veranderd. Die hulp zal verleend worden door onze poppen- (strip)helden. Bij de voorvertoning van het eerste deel van de serie bleek dat de humor die zo'n belangrijke rol speelt in de verhalen van Suske en Wiske redelijk bewaard is gebleven. Zij die zich altfjd vermaakt hebben met deze strips zullen aan deze serie wel even moeten wennen. Maar het succes van de serie zal niet van het oordeel van de vol wassen kijker afhangen, wel v^n de reacties van de kinderen voor wie zij uiteindelijk bestemd is. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een van de belangrijkste particuliere verzame lingen op het terrein van de geschiedenis van schrift en schrijf kunst is overgenomen door de universiteitsbibliotheek van Am sterdam. Voor het tot nog toe in Utrecht gehuisveste Schriftmuseum J. A Dortmond wordt een speciale zaal van het Mllitiegebóuw aan het Sin gel ingericht. De verzameling om vat schrijfgereedschappen, geschrif ten en beschreven voorwerpen uit alle tijden en werelddelen, en ei genhandige geschriften van beken de, voornamelijk westerse persoon lijkheden uit de laatste vijf eeu wen. Volgens bibliotheekdirecteur prof. dr. S, van er Woude geeft de col lectie een goed beeld van de ge schiedenis en huidige praktijk van het schrijven en het niet-verme- nigvuldigöe schrift. De heer Dort mond heeft zijn museum in de loop van veertig jaar opgebouwd. Prof. Van der Woude noemt het een van de volledigste en waardevolste ver zamelingen op dit gebied, die het door de oorlog vernietigde Berlijnse Schriftmuseum Blanckertz evenaart zo niet overtreft. De heer Dortmond besloot om ge zondheidsredenen zijn museum el ders onder te brengen. De collectie is deels geschonken, deels in bruik leen afgestaan. Op verzoek van de bibliotheek blijft de heer Dortmond opstelling en beheer als honorair conservator begeleiden. De collectie zal waarschijnlijk nog dit jaar voor publiek kunnen worden openge steld. De geschiedenis van schrift, boek en drukkunst is een van de specia liteiten van de universiteit van Amsterdam en van haar biblio theek. Sinds de tweede wereldoor log, aldus prof. Van der Woude, is hier een in Europa unieke combi natie van leerstoelen opgericht, na melijk ln de geschiedenis van het boek, van de drukkunst, van het bibliotheekwezen, en in de biblio- theekkunde, de biografie en, docu- mentatiekunde. en de paleografie (handschriftkunde). Van een onzer verslaggevers VELP De 104 zware Amerikaanse eiken, die de oprijlaan van kasteel Biljoen in Velp (gemeente Rheden) markeren, gaan toch voor de bijl. De gemeente Rheden zal geen stap pen ondernemen om de bomen te behouden. Tegen het vellen van de eiken, die niet zo gezond meer zijn en soms een gevaar opleveren, is van ver schillende anten protest gerezen, zoals gemeld. Door een flinke opk napbeurt zouden ze nog dertig jaar meekunnen. B. en W. hebben in tussen overleg gepleegd met de fracties. Een opknapbeurt zou twin tig duizend gulden kosten. Boven dien zou de gemeente de onder houdskosten moeten betalen. Een dergelijke investering vinden B en W niet verantwoord.. De kasteelheer is verplicht de laan opnieuw te beplanten. Erger kwaal 'Simpkins had geen specie meer. Nu doet hij het met pindakaas.' DEN HAAG De Surinaamse oppo sitieleider Lachmon wil ook dat een nationaal kabinet Suriname naar de onafhankelijkheid brengt op 25 no vember. Hij zei dit gisteravond in een extra uitzending van Avro's Tele- vizier. Lachmon verklaarde dat hij het eens is met de uit de regerings coalitie gestapte driemansfractie van mevrouw Liesdek-Clarke, dis samen met de VHP een meerderheid ver tegenwoordigt in de Surinaamse sta ten. 'Wij zijn het met mevrouw Lies- dek eens', aldus Lachmon, 'wij zul len haar steunen, omdat het in het landsbelang is.' De oppositie in het Surinaamse par lement bestaat nu uit twintig van de 39 leden. Van een verslaggever PUTTE De rijkspolitie in Breda verzoekt om inlichtingen over drie kinderen, die dinsdag per fiets ver trokken zijn van hun ouderlijke woning in Putte, beladen met tas sen kleding, dekens en etenswaar. Sindsdien heeft men niets van de kinderen gehoord. Woensdag riep hun vader/voog de hulp in van de politie. Het zijn de vijftienjarige Pa trick Laureys, zijn dertienjarig broertje Pierre en hun tienjarig zusje Jeannine. De kinderen heb ben allen de Belgische nationali teit. Het is niet onwaarschijnlijk, dat ze naar België zijn gefietst. Daarom heeft de politie ook Inter- Eol gewaarschuwd. De reden van et vertrek van de kinderen is niet bekend. De jongens hebben allebei een herenfiets, een zwarte en een blauwe. Van één van de fietsen ontbreekt het achterspatbord. Het meisje heeft een rood minifietsje. NEW YORK (UPI, Reuter) Vei ligheidsagenten in New York heb ben vermoedelijk een aanslag op de Japanse keizer Hirohito verijdeld met de airestatie van twee Ameri kanen van Chinese afkomst. Kort voordat de keizer in New York arriveerde namen veiligheidsagen ten in een flat in de stadswijk Brooklyn de 27-jarige Kenneth Chin en de 30-jarige Elizabeth Young in hechtenis. In de flat von den de agenten zes automatische geweren, een automatisch pistool en een telescoop-vizier. De veilig heidsdienst zei dat de twee geaites- teerden van plan waren geweest een aanslag op een belangrijke be zoeker van New York te plegen. De naam van de keizer werd niet ge noemd, maar andere bronnen ver telden later dat het wel om Hirohito ging. Afgelopen weekeinde waren ook president Gerald Ford, koning Olav van Noorwegen en de Cam bodjaanse prins Sihanoek in of vlakbij New York. Van een verslaggever Wanneer je tijdens de vakantie in een zonniger land dan het onze branderige pukkeltjes oploopt, is dat niet alleen een hinderlijke maar ook voldoende belangrijke zaak om op de televisie te komen. Waarschijnlijk heeft de bewuste mevrouw in de gisteravond uitgezonden medische rubriek van Art C. Gisolf meer belangstelling van het kijkvolk gekregen dan de slachtoffers in de AVRO- documentaire 'Het is maar een dier'. Ze hadden last van een erger kwaal dan puistjes, namelijk van de mens. De eetlust verging je bij het kijken naar wat wij het dier aandoen om onze consumptiedrang te bevredigen. Ik wil de zaken niet zwartwit zien. Er zijn ongetwijfelt talloze goede veehouders en correct handelende vervoerders en slaohters. Maar, dat er hier en daar iets mis zit, zal niemand kunnen ontkennen. Wij hebben er met zijn allen schuld aan. Beschamend, dat pogingen om de situatie voor het dier te verbeteren uit particuliere bronnen moeten worden betaald. Kijkers met belangstelling voor militaire muziek konden dank zij de NOS genieten van een perfectie show in Edinburgh. Liefhebbers van klassieke muziek kwamen aan hun trekken in het AVRO-programma Jonge mensen op het concertpodium Jack van Belle liet in Zienswijze de kijkers kennis maken met transcendente meditatie. Er kwamen in het gesprek interessante aspecten naar voren. Dat er ook sceptisch tegen deze uitzending is aangekeken, lijkt wel zeker. Misschien heeft een aantal kijkers ontdekt dat een niet gering deel van de gesignaleerde waardevolle elementen ook buiten de uit India stammende godsdiensten te vinden is. Minister Lubbers zat zaterdagavond in Brandpunt niet met een opgewekt gemoed. Integendeel, er lag hem een zware steen op de maag en hij durfde er slechts voorzichtig over te praten. Hij zei het eigenlijk vreemd te vinden dat we nog niet uit onszelf ermee op de proppen zijn gekomen om volgend jaar 'een klein stapje terug te doen.' Meer de tering naar de nering zetten, zou je het kunnen noemen. Een term waarmee je net zo gemakkelijk alle kanten uit kunt als met die broekriem die nauwer moet worden aangetrokken. Er zijn nog meer omschrijvingen in omloop voor iets wat nog niemand hardop schijnt te durven zeggen. Iets wat lijkt op wat ze voor de oorlog gewoon loonsverlaging noemden? Kiss me Kate, waarvoor de VARA diep in de jubileumbeurs heeft moeten tasten, wa3 niet om te zoenen. Wel tal van aardige momenten en een kleurrijke uitdossing, maar het geheel ging niet voldoende tintelen. De opvoering door het Rotterdams Toneel destijds, met Lla Dorana en wijlen Rob de Vries in de hoofdrollen, was veel meer de sprankelende musical dan deze al te zeer in de oppervlakkige klucht getrokken vertoning. GEES Omstreeks half twaalf za terdagavond werd de 62-jarige landbouwer J. Abbing uit Gees op de hoofdweg in de Drentse plaats Gees door een bromfietser aangere den en op slag gedood. Het slacht offer liep binnen de bebouwde kom van het dorp aan de rechter kant van de weg en werd daarbij door de hem tegemoetkomende bromfietser aangereden. Horizontaal: 1 snuiftabak, 4 beroep, 9 jongensnaam, 10 plaaggeest, 11 koor, 12 koorzang, 14 scheepslading, 15 zijtak Rijn, 16 tennisterm, 17 oude lengtemaat, 19 schim, 22 paard, 24 buitenhaven, 25 opperste rand van een dat, 27 militaire macht, 30 muzieknoot. 32 soort, 33 gesneden steen, 35 lof, 37 nacht lamp (Ind.), 39 telwoord, 40 alvo rens, 41 tijdrekening, 42 graag, 43 dierenverblijf. Verticaal: 1 deugniet, 2 plaats in Finland, 3 beschermgeest, 4 dans partij, 5 voertuig, 6 vorstenverblijf (Ind), 7 plaatsje onder Borger, 8 kerkgebruik, 10 wedde, 13 natuur geest, 14 jongensnaam, 16 aanleg plaats, 18 dulkereend, 20 keurig, 21 insekteneter, 23 noodsein, 26 gegra ven waterweg, 28 jong schaap, 29 soort bier, 31 werpanker, 34 meis jesnaam, 36 grondsoort, 37 houten pin, 38 baan voor balspel, 40 voed sel. OPLOSSING VAN VRIJDAG Hor.: 1 animo, 4 sabel, 7 adder, 9 steunen, 11 Erie, 13 node, 15 rem, 16 per, 17 eis, 18 net, 20 lek, 22 enig, 24 Lena, 25 legatie, 28 natie, 29 nevel, 30 krant. Verf.: 1 anker, 2 mate. 3 ode, 4 sen, 5 aren, 6 leder, 8 dupllkaat, 9 sim, 10 nop, 12 reden, 14 deren, 18 negen. 19 til, 20 lee. 21 karet, 23 gene, 24 lier, 26 gal, 27 tik. 175. Smidje Verholen keek de zon derlinge bediende een ogenblikje verbaasd aan. 'Komen we hier dan in betrekking?' vroeg hij. 'Moeten we soms ook roofridder worden?' 'O nee', riep de bediende onthutst. 'Roofridder kun je zo maar niet worden! Daarvoor moet je van een oud en adellijk geslacht zijn! Nee, nee, zet dat maar uit je hoofd. Als je als gewone man door middel va« roof aan de kost wilt kotiaen, kun je maar één ding doen'. 'Wat dan?' wilde de smid weten. 'Een baantje aannemen bij een tolhuis of een veerhuis', legde de man uit, die Ruprecht heette. 'Daar leren ze je precies welke fijne trucjes er be staan om zonder moeite de tiende penning te innen. Maar ja, ook dat is voor jullie twee armoedzaaiers niet weggelegd, want die kleine daar wordt hier page. En jij met je bolle hoofd wordt hoefsmid. Je had het slechter kunnen treffen, want de baas heeft nog maar één oude knol. 'Dan zullen we wel véél ver dienen', veronderstelde smidje Ver holen sarcastisch. 'Geen cent lachte Ruprecht. 'Officieel werken jullie voor kost en inwoning, maar aan gezien de kost op is, zal het alleen nog maar de Inwoning zijn, tenzl]' 'de baas erin mocht slagen als roof ridder de nodige successen te boe ken. Eilaas, hij heeft nog voor geet stuiver routine in dat werk'Dal ziet er niet mooi uit voor ons' peinsde Kareltje, die in een kil kamertje boven de stal was onder gebracht. Smidje Verholen had een' stel afegdragen kleren van Rup recht gekregep en lag nu ook ii die stal vlak onder de ruif. Zijn bec was een trog met wat schimmellj stro en zijn dek een sleetse paarde- deken PELLI, PINGO EN HUN VRIENDEN MAAR iRsTy FERDINAND Radio vandaag Speciaal HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.08 (S) Preludium 7.30 Nws. 7.41 (S) Akt. 7.55 (S) Aangestipt. 8.00 Te Deum Laudanvs. 8.24 Op de man af. 8.30 Nws. 8.36 Gym. voor de huisvrouw. 8.45 (S) Plein publiek. 10.30 Nws. 10.33 Pin gen met Cecilia. 10.50 Schoolradio. 11.00 (S) In 't zilver.12.00 (S) De Kllima Hawflllans Show. 12.21 Voor boer en tuin der. 12.26 Meded. voor land- en tulnb. 12.30 Nws. 12.41 (S) Akt. 13.00 (S) Pro- menade-ork. 13.30 (S) Onder schooltijd. .TROS: 15.00 (S) Het kind en wij. 15.30 Nws15.33 Kamermuz. 16.00 Een mondje Frans. 16.30 (S) Keerpunt, interv. OVER HEIDSVOORLICHTING: 17.20 Ontmoe tingen met rijksgenoten. TROS: 17.30 Nws. 17.32 Akt. P.P: 18.19 Uitz. KVP. TR08: 18.30 Nws. 18.41 Belcanto-concert. EO: 20.00 Licht klass. muz. 20.20 Perspektlef bij een open bijbel. NOS: 21.30 DE VRIJE GEDACHTE. 21.45 (S) Eurolight. 22.25 Bond zonder naam. 22 30 Nws. NCRV' 22.40 (8) Akt. NOS: 22.50 (S) Hobbyscoop, 23.20 NOS- Jazz ln aktie. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgym. 7.20 (S) Spitsuur. 8.00 Nws. 8.11 Dingen van de dag, 8.23 (S) Spitsuur, 9.00 (S) Muz. uit de Middeleeuwen en Renaissance. 10.30 Meer over minder (11,00 Nws). 11.40 R.V.U.: educatier program. 12.00 Den Haag deze week. 12.15 SYMBIOSE. 12.25 (S) Promenade Orkest. 12.50 Recht en slecht. 13.00 Nws VARA: 13.11 Dingen van de dag. 13.20 De Ombudsman. NOS: 13.30 Onder de groene linde. 13.50 Radiorama. 14.30 Zoeklicht op Nederland. 16.0# Nws. EO:. 16.03 Klankbord. 16.10 (S) Liflbt en uitzicht. 16.40 (S) Eigen wijs. 17.0» (S) Na vijven. 17.40 (S) De Trekvogels. 17.55 Meded. 18.00 Nws. 18.11 Klankbord. 18.30 (S) Jeugdtour. P.P.: 19.00 Uitz. DS *70 EO: 19.10 (S) Wij hebben een Woord voor de wereld. 19.40 Componist Carl Nielsen. 21.30 (S) Klas. muz 22.00 (S) Llterama live. 23.00 (S) The Dansant, hoorsp. 23.20 (S) Eigentijd se klaveclmbelmuz. uit Italië. 23.55-24,00 Nws. HILVERSUM in AVRO: 7.02 Drie op Je boterham. (8.08- e Dé TROS brengt de avonturen van de bekende stipflguren Suske en Wiske als poppenspel op het scherm. Ned. 2/ 69.05 e Na de start van de Engelse co- medie Tommy en Charlie (19.05) hervat Joop Koopman zijn populai re VARA-quiz 2 voor 12. Ned.l/ 19.30 e Johnny Kraaykamp brengt zijn eerste show bij dc TROS met assis tentie van o.a. Adèle Bloemendaal, Lenny Kuhr, Albert Mol en Piet Ekel. Ned. 2/ 20.25 0 Achtergrondinformatie verschaft Aktua TV. Ned. 2/22.15 Het ZDF opent een Laster-Lexi- con. In elke uitzending van deze cabaretserie wordt één beroep van alle kanten op de korrel genoemen; nu de 'juristerij'. Een nieuwe opzet voor bijbelstu die in het EO-programma wordt ingeleid door ds. W. Glashouwer. Hilv. 2/ 69.40 8.06 Radiojourn.) 9.03 Pep-op-drie. 11.03 Radiojourn. 11.06 (S) Drie draait op verzoek. 12.03 Drie tussen de middag. 14.03 Radiojourn. 14.06 Pop-Kontakt I. 15.03 Pop-Kontakt II. 16.03 De Hitmees- ters. (17.03-17.06 Radiojourn.) NOS: 18.03 De Vakature bank. 18.10 Joost mag niet eten. AVRO: 19.02 Drie loopt achter. VPRO: 20.02 VPRO-Maan- dag (20.02 Tilt. 21.02 Han Reiziger. 22.02 Rik Zaal. 23.02 Wim Noordhoek. 24.02 Jan Donkers. 1.02 War of worlds, hoorsp. EO: 3.02 The gift of songs. VARA: 6.02- TV vandaag 7.00 Alfred Lagarde. NEDERLAND I TELEAC 18.15 Archeologie - les 8 NOS 18.45 Surinamè deze week 18.55 Journaal VARA 19.05 Tommy en Charlie 19.30 TWée voor twaalf, quiz 20.15 Zo was het - extra NOS 21.35 Journaal VARA.-21.50 FC-avondrood. sportprogramma 22.40 Gedicht SYMBIOSE NOS 22.45 Journaal NEDERLAND II NOS 18:45 Brigadier Dog 18.55 Journaal TROS 19.05 Suske en Wiske, poppenserie 19.30 In Londen staat een huis tv-serie NOS 20.00 Journaal TROS 20.25 De Johnny Kraaijkampshow, amusementsprogramma 21.25 Baretta, tv-serie 22.15 Aktua TV NOS 22.55 Journaal 11 Balt loopt met de dienbak, waarop de lege borden staan, met grote stappen de eetzaal uit en slaat met de deur. Jacoba fronst even de wenkbrauwen, elke zóndag gebeurt dat opnieuw. Balt, de onvolprezen Balt, raffelt, sinds hij getrouwd is, het zondagse dienen in presto tem po af; hij slaat met de deuren, stoot telkens de dienbak tegen de deurpost en dat alles uit een onbe teugelde haast om de vrije zondag middag thuis te beginnen. Voor Balt is dit lange getafel, op zondag^ middag nog wel, een doorn in het vlees, ervaring, maar niet minder een fijn instinct voor zijn beroep, hebben hem geleerd, dat het tempo van een maaltijd geregeld wordt door diegene, die dient. "Zondag middag wil hij niet later dan half drie thuis bij Catrien zijn. Tante Christine, die praten en breien kan, eet en praat honderd uit, ze vertelt uitvoerig, hoe ze deze week in Arn hem de Inrichting Welkom bezocht heeft, een stichting voor dakloze werklozen. Opgetogen haalt ze uit over het werk dat die stakkers van mensen doen, niet alleen vuuraan- makers maken ze, maar ook heel geschikte tafels en stoelen timme ren ze. 'Van gewoon grenenhout toch', zegt Jan Joost, die zelf timmert. 'Nou ja, gewone meubelen, maar het gaat er om, dat Ds. Talma dat weer alles ln elkaar heeft gezet, hij helpt de mensen echt'. 'Talma'. Willem Hendrik zegt alleen de naam en fronst de wenkbrau wen. door Henriette L.T. de Beaufort II. I». teopnlds CitKcvemmlJ. N.V, 'Heb Je Talma ooit horen preken?' vraagt Christine hem strijdlustig 'Niet preken, wel spreken, en ik moet wel toegeven, dat de man wat weet en over goed spraakwater be schikt, hij kan met zijn toehoorders doen, wat hij wil, maar dat vind E: juist het gevaarlijke. Béng..Balt komt met de volle dienbak binnen en slaat de zware eetzaaldeur met een harde slag toe. 'Cela vous passe sous les ongles',1 - zucht Jacoba terwijl ze naar Willem Hendrik kijkt. 'II faut tout simplement Je lui ddre, il galoppe tellement autour de la table, que les v err es en tremblent'. 2 zegt Willem Hendrik bedaard; hij Laat de regeling van het personeel helemaal in Jacoba's handen. Ze zucht nog eens en knikt van ja. Willem Hendrik vervolgt: Talma is toch de man, die naar Londen is geweest om de toestanden daar W bestuderen?' 'Ja, van de stakende dokwerkers' Jaap is altijd van alles op de hoog te. 'En die het staken een recht van het volk vindt?' Willem Hendrii zegt het bars. Christine krijgt een kleur: 'Hij meent het heel goed, Talma'. 'Mogelijk, dat wil ik ten minste aannemen, hij heeft ook heel wal in zijn mars, maar hij ruit op omdat hij rood is, al houdt hij 2üci zwart, hij is rood of Ik heet geei Willem Hendrik'. 'Patrimonium is het ook', vuilt i aam. 'Ik krijg het wel eens in han den, het heeft een enorme oplaag, het is niet rose, maar zuiver rood.' Dolly heeft al die tijd ingespannen geluisterd, het gesprek 's zondags aan de grote tafel vindt ze altijd be toverend. Het gaat dan wel ove« dingen, die ze niet bebrijpt, maai Juist dat prikkelt haar hongerige geest, die zich rekt en strekt ofl iets er van op te vangen. 'Is rood, dat rood van Jullie, bedoel lk, piet gewoon rood?' ze heeft het hee! vlug gezegd, een blos loopt onder haar gezichtshuid door. Alt jongste in het gezelschap van veel ouderen is men nooit zo heel zeker hoe eigen woorden uitvallen; no< heeft ze het onschuldig vraagje niet gesteld, of de grote broers barste» in een homerisch gelach uit. Jon gens tussen de twaalf en achttien lachen graag uitbundig en met ka baal. Dolly zet zich schrap, al trilt de onderlip iets, toch kijkt ze rond om te zien, wie haar een verhelde rend antwoord zal geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 4