Drie dominees breken met geref. kerken Uit de kerkbladen Vandaag Werelddiakonaat van EZA breidt uit r\ u sdresscr.: Durven wij iets nog zonde noemen? 'Historisch ogenblik aangebroken' Ds. P. Riemersma (Harlingen) vraagt: Terug van weggeweest Onderzoek naar hoog inschrijfgeld voor onderwijs Bisschop Frenz mag niet terug naar Chili MAANDAG 6 OKTOBER 1975 KERK - BINNENLAND TROUW/KWARTET 2 Van een onzer verslaggevers AMERSFOORT Drie predikanten hebben ge broken met het kerkverband van de gereformeerde kerken. In een verklaring, die zaterdag verspreid werd op de landelijke vergadering van 'Schrift en Getuigenis' (de vereniging van verontrusten in de gereformeerde kerken) roepen zij op, hun voor beeld te volgen. De sprekers in deze vergadering lieten overigens blijken, dat zij het ogenblik daar toe niet gekomen achten. Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN De evangelische zendingsalliantie (EZA) heeft tot permanent staflid voor het werk van het TEAR Fund benoemd drs. Jan van Barneveld te Alphen aan den Rijn. In de EZA werken enkele tientallen evangelische zendingsorganisaties samen. Het TEAR Fund is de dia- konale arm van. de EZA. Omdat veel van de bij de aangesloten groepen internationaal georiënteerd zijn en ook het TEAR Fund zelf een Internationale opzet heeft, zijn er contacten met duizenden zende lingen in de armste gebieden in de wereld. Vrijwilligers De drie zijn ds. W. van Benthem te Nieuwlamde. ds. C. van Ginkel te Hetaenoord en ds J. B. van Meche- len te Urk. 'Wij zl1n van menrie, dat thans het historische oeembliik iis aangebroken om ons af te schel den van deeenen die niet van de kerk zijn', aldus de verklaring van die drie. 'Voor eindeloos praten is de tijd voorbiiWil scheiden ons af van hen, dde door dwaalleer of dui ding daarvan zich schuldig maken tegenover het lichaam van Christus en mitsdien tegenover Hemzelf.' De drie predikanten roepen op. zich te ontrekken, liefst als gemeente, of anders tndddlvueel. maar dan niet een nieuwe kerk te vormen. Gemeenten en personen dienen zo spoedig mogelijk zich bij de ware kerk te voegen, naar artikel 28 van de Nederlandse geloofsbelijdenis. Welke die ware kerk is. wordt tn de brief niet gezegd. Wel merken de drie predikanten op, dat zij voor zichzelf hun keus gemaakt hebben. Het is van hen bekend, dat zij sterke sympathiën hebben voor de vrijgemaakte gereformeerde kerken (binnen verband). De brief is kennelijk op zeer korte termijn tot stand gekomen, na de moeilijkheden in Urk rondom ds. Van Mechelen. Ds. Van Benthem en ds. Van Ginkel, die beiden be nadrukten niet met hun pLaatselij- Verspilling Ds. H. J. Hegger Ds. P. Hekstra uit Nieuwdorp koos duidelijk voor de derde mogelijk heid. Hij stelde ook voor, In het blad 'Waarheid en Eenheid' niet te UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS Spanje (16) Ik meen dat die protesten tegen de vonnissen in Spanje eenzijdig wa ren. Ja. men heeft het wel over de familie van die vijf terechtgestel- den. maar niet over de familie van die elf politiemannen. Ook kan ik niet begrijpen dat ds. Van den Heuvel daar op dat Domplein sprak van zijn grote haat. En als ik ze dan zie met hun vlaggen met ha mer en sikkel, dan begrijp lk het helemaal niet meer. Als ik dan denk aan die onschulddgen die ze in Rusland geestelijk kapot maken ln Inrichtingen voor geesteszieken, dat vind ik erger dan de doodstraf. Texel J. Daalder Spanje (17) De heer Dijksterhuds uit WInsum vraagt zich ln Trouw van 1-10-75 af wat het verschil is tussen de executie in Spanje en die ln andere Spanje (18) Spanje (19) HOOFDKANTOOR: Nieuwe Zijds Voorburgwal 276-280, Amsterdam. Tel 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM/DORDRECHT: Westblaak 9-11, Rotterdam Tel 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG/LEIDEN: Parkstraat 22, Den Haag. Tel. 070-469445. Posbus 101. ZWOLLE: Melkmarkt 56. Zwolle. Tel 05200-1703a Postbus 3. Spanje (20) ke gemeente te willen breken, zel den ons zaterdagavond, dat zij van plan waren, zondag gewoon in hun gemeente te preken. Vanavond zal in Nieuwlande de verklaring van de drie ln de kerkeraad worden be sproken. Uittocht De oproep van de drie drukte een stempel op de vergadering van de verontrusten. Ds. J. Schelhaas uit Delft zei dat de gelederen der ver ontrusten dunnen door de uittocht naar andere kerken. Per jaar wor den circa vijfhonderd gereformeer den vrijgemaakt of christelijk gere formeerd. Voor ds. Schelhaas ligt het kriterium om te schelden in 'de lastering van de weg des Heren.' In plaatsen waar dat gebeurt zal men zich af moeten scheiden. Maar van de synode kan dit niet gezegd wor den, daarom kan het advies om zich af te scheiden landelijk niet gegeven worden. Overigens zei ds. Schelhaas wed. dat 'Schrift en Getuigenis' na de eerste synodeweek weinig of geen ver wachting heeft, dat deze synode een betere koers zal varen dan haar voorgangers. We hebben berekend, dat van deze synode 25 synodeleden rechts zijn, tegen 44 links of van het midden, aldus ds. Schelhaas. Volgens hem zijn er binnen 'Schrift en Getuigenis' thans drie stromin gen: zij die sympatdseren met ds. Van Mechelen c.s.. zij die de strijd op synodaal niveau met bezwaar schriften e.d. door willen zetten en zij die zonder met het kerkverband te breken alle aandacht willen con centreren op het grondvlak, om plaatselijk opnieuw te beginnen met het ambt aller gelovigen, Ds. Schelhaas zegde binnen afzienbare tijd een standpuntsbepaling van het bestuur toe. veel tijd, papier en energie meer te verspillen aan de bestrijding van ketters. 'Wij weten nu wel, hoe het niet moet. Nu moeten wij ons er op bezinnen hoe het wel moet.' Tot zover uit de forumdiscussie, waarin ds. R. Akkerman uit Kam pen op een vraag naar goed heden daags katechlsatiemateriaal in de eerste plaats een boekje van gere- formeerde-bondszijde noemde. Een kerkeraadslid uit Urk deelde mede, dat Urk het kerkverband zal verbreken, wanneer de synode deze week prof. Kultert niet wegstuurt als pre-adviseur. Later werd dit ge rectificeerd: dan gaat Urk 'doleren binnen kerkverband.' (Blijkens het agendum van de synodezitting van deze week komt het pre-adviseur- schap van prof. Kultert deze week nog niet In bespreking, in tegen stelling tot een eerder gedane me dedeling.) Elia Ds. H. J. Hegger uit Velp hield een rede, waarin hij constateerde, dat net als in de tijd van Elia ook nu in de gereformeerde' kerken het al taar des Heren omvergehaald is: door mannen als Wiersinga met zijn opvatting over de betekenis van Christus' offer en Baarda en Kultert, die de betrouwbaarheid van de bijbel aantasten. Evenals het volk Israël op de Kar- mel, staan de gereformeerden ook nu voor de keus tussen de Baal (de god van een gerieflijk welzijnsge- loof) of de God van Elia. Helaas kiezen velen daartussen voor de God van Eli, de richter die slap optrad tegen zijn zonen en de dwa ling niet weerstond, aldus ds. Heg ger Om de God van Elia te kiezen, is de zekerheid nodig, dat die keuze inderdaad de juiste is. Er is niets zo verlammend als twijfel en onze kerheid. Wat dat betreft, de massa van het kerkvolk is thans even murw als het volk op de Karmel, dat het ook niet meer zag zitten. onze kerken de rug toe te keren.' 'Wij doen een allerdringendst be roep op allen die de verborgen om gang met God kennen, om een drachtig het omver geworpen altaar in onze kerken opnieuw op te bou wen, om met de gesel van het woord en de tucht de schenders van de tempel des Heren te ver drijven. En zoals God op de Karmel antwoordde met vuur. zal Hij nu onze geestelijke dorheid verjagen met het vuur van zijn Heilige Geest', sprak ds. Hegger. De opzet is, dat er niet alleen ln rampsituaties hulp wordt geboden, maar dat ook structureel aan er barmelijke sitauties wordt gewerkt. Het ligt In de bedoeling, dat ln de nabije toekomst Nederlands vrij willigers zullen worden uitgezon den. Enkele typische TEAR Fund pro jecten zijn: het boren van water putten in de hongergebieden van India en Ethiopië, het uitdelen van medicijnen, dekens en kleding in de rampgebieden in Bangladesj, het verschaffen van de financiële mid delen voor de herbouw van huizen, de aanschaf van zaad en vee In Bangladesj en een totaal-rehabili tatieprogram in Zuid Soedan, waar samen met verschillende andere or ganisaties gewerkt wordt aan de medische voorzieningen, de land bouw en het onderwijs. TEAR Fund Nederland wil dit werk Van een onzer verslaggevers ALPHEN AAN DEN RIJN De Harlingense gereformeerde predi kant P. Riemersma vraagt zich af of- wij iets nog zonde durven noemen, wat anderen zo gemakkelijk als een als een veranderende moraal aanduiden en hij vreest voor het wegvallen van zeker heden, die God zelf onder dit leven heeft gesteld. Beroep Ds. Hegger riep op. om de God van Elita samen te kiezen, om als bruid van Christus weer apart te durven staan in de wereld. 'Gelukkig zijn er nog heel wat oprechte gelovigen in onze kerken, ook onder de kerk leiders'. Een artikel van prof. Runia uit het laatste nummer van Cen traal Weekblad citerend, zei ds. Hegger: 'Zolang een dergelijk ge luid nog komt uit de mond van onze kerkleiders, is het moeilijk Dit kwam naar voren in het refe raat dat ds. Riemersma zaterdag hield in Alphen a. d. Rijn op de jaarlijkse ontmoetingsdag van de bond van gereformeerde mennen- verenigingen (die de meer ver trouwde aanduiding 'toogdag' heeft laten vallen, zonder overigens daar mee bepaalde zekerheden prijs te willen geven!). Het onderwerp van ds. Riemersma luidde: christen-zijn in de praktij, en dit was gekozen omdat de tegenstelling tussen ge loof en ongeloof zich steeds duide lijker en feller af gaat tekenen. Zonder dat hij zijn gehoor wilde oproepen tot onverdraagzaamheid hij noemde dit een kwaal van onze tijd constateerde hij dat het zaak is te weten waar het op aankomt'. Intussen nam ds. Riemersma bij de jeugd van .heden een opmerkelijke behoefte waar aan Godservaring, mogelijk als reactie op vermateria- lisering en verzakelijking van het moderne leven. Nu zeggen velen: ik merk niets van de stem van de Heer, en daarom gaat voor hen de bijbel open. Deze mensen, aldus ds. Riemersma, ontbreekt het aan oe fening en ze vergeten ook dat ze eigenlijk willen dat God altijd blijft spreken, ook al luistert er niemand. Hoe staat ds. Riemersma tegen over de huidige roep naar versobering, naar een nieuwe levensstijl? Hij juichtte het toe wanneer een begin gemaakt wordt met zindelijker denken als inleiding tot een verso berder stijl van leven. Maar hij wees wel op het gevaar van het vallen in de kuil van het activisme. Het evangelie mag niet tot een wet gemaakt worden, waarschuwde hij. Het antwoord op de vraag hoe je nu concreet met je geloof ln de praktijk van het leven moet staan zag ds. Riemersma gelegen ln de bijbelse opdracht om profeet, pries ters en koning te zijn. Ais profeet ben je geroepen tot een getuigend leven, een goed priester kun je alleen zijn als je in de binnenka mer bent geweest (het gaat ook om de verborgen omgang met God) en als christen ben je in koninklijk aspect groepen om op te treden tegen verkeerde en zondige dingen, die ons als nieuwe moraal aange diend worden. Aldus ds Riemersma. landen waarbij hij als voorbeeld communistische landen neemt en andere landen waar het vrije wes ten geen Invloed kan uitoefenen. Verbazingwekkend is dat de heer Dijksterhuis niet Zuid-Afrika noemt. Dit land heeft het grootste aantal doodstraffen ter wereld (door ophanging); iedere twee da gen wordt er Iemand opgehangen. Den Haag L. J. de Boer N.a.v. de gebeurtenissen ln Spanje stel ik voor met Ingang van heden de zin 'Den coninck van Hispaen- giën heb lek altijt gheeert' uit het Wilhelmus te laten vervalen. Botterdam N. E. Langen-Bode Reeds meer dan 20 politiemannen in Spanje vermoord. Nergens pro test. Vijf moordenaars terecht ge steld, overal protest, ln Nederland meneer Den Uyl voorop. In de DDR meerdere menxen bij een vluchtpo ging neergeschoten, geen protesten, Integendeel de PvdA stuurt een de legatie. Het recht struikelt op de straten. Het gezag wordt steeds meer ondermijnd. Nederland let op uw zaak. Groningen J. Dijkstra Sommige mensen menen dat de Basken gewone moordenaars zijn van gewone politieagenten. Maar dat is niet het geval; a. Omdat zij dit doen met het doel him volk te bevrijden van het fascisme (geen egoïstisch doel) b. de Spaanse poli tie heeft een heel andere taak dan de Nederlandse, deze politie name lijk lijkt nogal op de SS, en staat in dienst van de regering, terwijl ln Nederland de politie in dienst staat van het volk. Protesten tegen het Spaans facisme zijn wel degelijk gerechtvaardigd. Aardenburg T. van Westriencn Wat valt je op, na acht en een half jaar weg geweest te zijn uit Nederland? Dr. A. Sevenster (was docent in Yogyakarta, nu weer dominee in Groningen) schrijft in het Remonstrants Weekblad: WIJ waren in 1970 een half jaar met verlof; daardoor krijg je om zo te zeggen tweetraps reakties. In 1970, voel ik nu, werd je na 4 jaar gekonfronteerd met ontzaglujk boeiende veranderingsprocedures ln de maatschappij die, in vele tv.- programma's b.v., met humor en efficiëntie werden begeleid en ge stimuleerd. Nu lijkt veel verzand, teruggedraaid, uit de belangstelling geraakt en wat er nog aan strijd is, is verbetener en verbitterder. Wat bij vergelijking met Indonesië zo wel nu als toen opvalt: welk een wanverhouding tussen kritiek en gevolg. Hier een lawine van maat schappijkritiek, voortreffelijk gedo- kumenteerd, modern, verantwoord... en heel deze vloed brengt een kiezelsteen, vaak slechts tijdelijk, van z'n plaats. (Want waar de din gen zouden moeten veranderen, daar verandert heel weinig. Voor de tv zei mevrouw Romein onlangs: het karakteristieke van onze tijd Is, dat er zoveel zo snel verandert: maar misschien verandert er ln we zen ook eigenlijk maar heel wei nig). Hoe meer er gevochten wordt, hoe minder er wordt geraakt. En in Indonesië: ndsschlen twee of drie aanzetten tot een kritisch bijsturen van de ontwikkeling, vaak zéér be scheiden, doelstelling weinig radi- kaal; maaréén ongericht schot en alles is in rep en roer. Het risico is enorm. Abraham Van het maandblad Kerkinformatie (ooit door ds. L. H. Ruitenberg omschreven als 'een staatscourant, maar dan een goeje.van de gereformeerde kerken) is het vijf tigste nummer verschenen. Dat viel voor samensteller Jac. B. Looijen samen met een ander jubileum, waarover hij schrijft: Onlangs mocht ik temidden van onze familie m'n 50e verjaardag vieren op een boerderij ergens langs de Vecht\ in Weesp. En daar kwamen 's morgens onze kinderen op me af met een enorme 'Abra ham', een geweldige pop van ban ket, versierd met sulkerbloemen en fraaie krullen en getooid met een grote baard. Er was een kaart bij met het opschrift 'Heeft u Abraham a lgezien?' Ik wist er zo gauw geen raad mee. Ik ben van huis uit een Twentenaar en weet van alles over palmpasen met allerlei lekkere din gen er aan en verder zijn sinter klaaspoppen me van kindsbeen af bekend, maar van een Abraham pop had ik nimmer vernomen. In tussen: m'n onnozelheid bleek er ger. Want pas toen lk het papiertje las, dat de Weesper bakker er bij had gedaan, drong het tot me door dat het hier om een zeer bijbelse gedachte ging. Want schreef de bakker, het is een Noordhollands gebruik, dat te maken heeft met hetgeen wij lezen in het Evangelie van Johannes, hoofdstuk 8, de ver zen 57 en 58: 'De Joden dan zeiden tot Hem: Gij hebt nog geen vijftig jaren, en hebt Gij Abraham ge zien?' Jezus zelde tot hem: 'Voor waar, voorwaar zeg ik u, eer Abra ham was ben ik'. Nu, dat was het dan wat me overkwam op die och tend van m'n 50e verjaardag. Ik dacht: die bakker toch. Die doet gewoon aan een stukje evangelisa tie. Progressiviteit Ds. P. Oussoren neemt afscheid van de hervormde gemeente van Koog en Zaandijk. Hij heeft een functie aanvaard in Utrecht, waar ook zijn vriend zijn werk heeft. In Ons Kerkblad van hervormd Koog en Zaandijk legt ds. Oussoren uit w^rom: U kunt als gemeente verder zonder mij, daarvan ben ik zeker mijn vriend heeft rust en regelmaat no dig'eri daarin kan het niet zonder mijn tijd, rust en aandacht. Van daar dat ik ook ln Utrecht niet als wijkpastor wil gaan fungeren, maar voor vier dagen per week werk heb gevraagd en gekregen op het 'bu reau' van de KTHU (katholieke theologische hogeschool Utrecht) in het universiteitscentrum De Uithof te Utrecht-Bunnlk-Zeist. Wel heb ik eerder gedongen naar een post als half-time predikant ten dienste van de Stadszending (Centraal Bu reau voor Evangelisatie) der her vormde gemeente te Utrecht; dat zou gaan inhouden: coördinatie van het Open-Deur-werk in de stad, organisatie van bijzondere diensten, volkskerstzangen, paas- vroegdiensten, pinksterappèls, etc. De Stadszending stelt zich altijd zeer 'progressief' op binnen Her vormd Utrecht, ten behoeve van de buitenkerkelijken. Zo werd twee Jaar geleden reeds voor een bijzon dere dienst de ons welbekende ds. A. Klamer gevraagd, opdat hij de Utrechtenaren in een krachtige preek (met discussie na) zou leren voortaan een man=met-vriend en een vrouw-met-vrlendln als norma le mensen te beschouwen en te behandelen. Hoe progressief deze Stadszending werkelijk is en hoe veel de 'kerkeraad' van de Stads zending zelf van ds. Klamer heeft geleerd, dat ben ik pijnlijk aan de weet gekomen. Hoewel een meer derheid er aanvankelijk enthousiast vóór was mij te beroepen, is het allemaal niet doorgegaan omdat een minderheid vreesde dat een dominee-met-vriend het gezicht van de kerk naar buiten toe zou schaden, dat de buitenkerkelijken zouden zeggen: kijk, dat is nou de kerk Mijn vriend is buitenkerkelijk, en inderdaad, vanwege deze schijn- progressiviteit bij de hervormde stadszending In Utrecht zegt hij nu: kijk, d&t is nou de kerk... Als u, gewone hervormde gemeente van Koog eji Zaandijk, niet zo'n gewel dige positieve ervaring was, zoals u ons samen hebt genomen, dan zou je alle geloof in de kracht van het evangelie verliezen! Reukwerk Ds. H. J. Hegger in In de Rechte Straat: Zelf ben lk twee keer ln Lunteren geweest om daar een vergadering van de synode bij te wonen, waar de zaak-Wiersinga en Baarda be sproken werd. Ik zat boven op het balkon. En wat mij zo tegen viel, was de rookwalm die omhoog steeg. Nee, dat was niet Tiet reukwerk van de gebeden der heiligen' (O- penb. 8:3-4), maar een mengsel van nlcotinedampen uit vele pij pen, sigaren en sigaretten. Ik dacht: is dat nu dezelfde synode, die zich heeft verdiept ln de vraag van de versobering en met name van het vasten, zoals door de Raad van Kerken was voorgesteld. Er is nog een andere reden, waarom het misschien niet zo gek zou zijn om althans ter synode niet te roken. Daar komen zulke ernstige zaken ter sprake, die nog dieper in de praktijk van het geestelijk leven Ingrijpen dan in een gewone 's zon dagse preek, waarbij we toch ook niet roken. de komende maanden op grote schaal bekendheid geven. Drs. Van Barneveld heeft natuurkunde ge studeerd aan de Vrije Universiteit. Hij was tot nu toe leraar ln ver schillende plaatsen, en ook een jaar in Ghana. Afscheidsbijeenkomst prof. dr. N. H. Ridderbos Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Prof. dr. N. H. Ridderbos te Amsterdam, die 30 ju ni herdacht dat hij 25 jaar als oudtestamenticus aan de Vrije Uni versiteit verbonden was en op 19 augustus 65 jaar werd, heeft om gezondheidsredenen gebruik ge maakt van de mogelijkheid, op 65- jarige leeftijd met emeritaat te gaan. De VU heeft hem gehuldigd en afscheid van hem genomen tij dens een strikt besloten bijeen komst, waarop officiële instanties en leden van de theologische facul teit aanwezig waren. Bij deze gele genheid is hij toegesproken door de rector magnificus prof. mr. I. A. Diepenhorst, de decaan der theolo gische faculteit prof. dr. G. E. Meu- leman en de voorzitter van de jubi leumcommissie prof. dr. M. J. Mul der. De laatste bood de in ons blad van vrijdag door drs. N. A. Scha man aangekondigde bundel weten schappelijke opstellen Xoven en geloven (uitg. Ton Bolland, Am sterdam aan plus het door Paul Citroen getekende portret van prof. Ridderbos. Van onze onderwijsredactie GRONINGEN Drie onderwijsor ganisaties vragen om een onder zoek naar de inning van vaak hoge inschrijfgelden in het middelbaar en hoger beroepsonderwijs. Bekend is dat sommige instellingen hoge bedrage vragen bij de inschrijving, die dan niet terugbetaald worden wanneer de aspirant-student zich terugtrekt. De instellingen verdedigen deze praktijk door te wijzen op het grote aantal studenten dat zich op vele scholen tegelijk aanmeldt in de hoop tenminste ergens geplaatst te worden. Dat bezorgt de instellingen een hoop werk en om niet serieuze kandidaten af te schrikken vragen zij daarom een flink bedrag als inschrijfgeld. De algemene vereniging van schoolleiders, het mavo-verband en het Nederlands genootschap van le raren vraagt mlniser Van Kemena- de dit misbruik tegen te gaan. Als men het euvel van dubbelinschrij- ving wil bestrijden, moet men een ander middel zoeken, vinden zij. Studenten en stafleden van sociale academies hebben bij het ministe rie van onderwijs geprotesteerd te gen de nieuwe normen voor toewij zing van personeel. Deze regeling is reeds vorig jaar ingegaan. Volgens de 2200" ondertekenaars van het protest is gebleken dat deze bezui niging erg nadelig is voor de ver nieuwing van het onderwijs. WAT HIER NIET IS IN TEL Weer werd ik een stuk wijsheid 'onder, de zon', het imponeerde mij mateloos: stel je voor, een kleine stad met niet veel mensen en daar verschijnt een machtig heerschap die de stad belegert met hoge aanvalstqrens; en in die stad is een onaanzienlijke wijze man hij kan de stad gemakkelijk redden met zijn inzicht, maar geen hond die aan hem denkt. Ik zei 'bij mezelf: aan wijsheid heb je meer dan aan alle kracht bij elkaar, maar wie heeft er respect voor de wijsheid van die man die niet meetelt in de hoge kringen, daar luistert immers niemand jnaar. Wijsheid en inzicht zijn ook niet altijd daar te vinden waar je die zoekt. Je denkt natuurlijk allereerst aan universiteiten, bibliotheken en instituten voor wetenschappelijk onderzoek. Maar je kust het vaak wel vergeten. 'tZit niet in titels, bullen en graden. Wijsheid en in zicht waar mensen werkelijk iets aan hebben bevinden zich vaak op een heel ongedachte plaats. Daar waar woorden gelezen en doorgege ven worden die door de stem ge sproken zijn en waardoorheen de stem tot mensen wil spreken. De stem van die Ene, hier ongenoem de, die niet of weinig in tel is. Mensen verkijken zich op Hem en zijn woorden worden vaak bekend verondersteld en van niét veel waarde, maar niet in stilte gehoord en overwogen en 'toegepast' op dit bestaan van tijd en toeval. Een stuk wijsheid op zichzelf. (Prediker 9, 13-16). GREFORMEERDE KERKEN Benoemd tot geest. verz. psych. zi£ kenhuis 'Dennenoord' te Zuidlaren. B. Oosterhoff, geest verz 'Groot Bronswijk' te Wagenborgen, die de ze benoeming heeft aangenomen en verbonden zal worden aan de geref. kerk te Zuidlaren. Van een onzer verslaggevers GENEVE De Chileense regering heeft aan de lutherse bisschop. Hel mut Frenz de toegang tot Chili verboden. De bisschop was voor consultaties met de Wereldraad van Kerken en de Lutherse Wereld fe deratie in Zwitserland, toen hij vernam dat hij niet meer terug zou kunnen naar Chili waar hij de offi ciële leider is van de lutherse kerk. Bisschop Frenz- kreeg wereldver maardheid doordat hij leiding gaf aan het vluchtelingencomité dat meer dan 5.000 politieke vluchtelin gen Chili hielp ontvluchten voor de militaire junta van generaal Pino chet. Hij ontving voor zijn menslie vende arbeid vorig jaar de Nansen- medaille uit handen van de hoge commissaris voor de vluchtelingen prins Sadruddin Aga Khan. Samen met zijn katholieke collega Ariztia Ruiz richtte hij later het Chileense comité voor samenwer king en vrede op, dat voortging huipt te verlenen aan politieke dis sidenten in het land. Zijn activitei ten riepen binnen de lutherse kerk van Chili toenemende weerstand op die er tenslotte toe leidde dat zijn aftreden werd geëist. Toen dit door de synode niet werd overgenomen, ontstond het initiatie! tot een nieuwe lutherse kerk. Deze wordt door de lutherse wereldbond en de Duitse lutheraren niet er kend. Ook het beroep op de rege ring dat de nieuwe lutherse kerk deed om de eigendommen van de oorspronkelijke kerk tè confiskeren en de bisschop met de hem trouw gebleven predikanten uit te wijzen werd tot dusver genegeerd. Totdat de regering Pinochet thans kennelijk de kans ziet, de maat schappelijk wat al te actieve gees telijke voor goed buiten het land te houden. De regering in Santiago geeft als reden op dat Frenz staats gevaarlijk is geworden. Speerstra. Prijs: 9.50, 123 bladzij den, 50 foto's. Uitgeverij De Boer Maritiem, Bussum. De verhalen van vroegere en huidi ge skutsjeschippers zijn buitenge woon interessant. Enerzijds roepen een romantiek op die voor de be trokkenen zelf keiharde realiteit 1* geweest. Anderzijds zijn de verha len ook doorspekt met bijzonder humoristische voorvallen. Als dan bovendien een begaafd auteur als Hylke Speerstra zich achter het pa pier zet om die verhalen, vast te leggen, verschijnt er een zeer le zenswaardig boek op de markt. Dat bleek zes jaar geleden al, toen Speerstra 26 schippers aan de praat kreeg. Zijn boek 'Heli om Seii'. (met de Nederlandse vertaling van Hans Bakker 'Met de loten voor het blok') ls nu bijgewerkt. Onder de titel 'Kop ln de wind' herleeft de herinnering aan vroeger, jui6t op een moment dat de belangstel ling voor het skütsjesllen toeneemt De onvervangbare belevenissen van het uitstervende ras binnenvaart schippers, die in de eerste helft van deze eeuw met lading en gezin Op de schepen leefden. De bundel 1* herzien en van nieuwe foto's voor zien. Een verrukkelijk boek. H.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2