winnen in Oostenrii Vijf mensen bij brand omgekomen Vaagheid rond lot ontvoerde Nederlander ECraïït Nieuwe Haagse Courant en met Nieuwe LeidscCourant Feyenoord laat Van Hanegem thuis Kaping in Argentinië Tr, Hoe moet het CDA eruitzien? - pagina 3 Het onderwijs vraagt iet 'Kernoorlog te overleven' G heeft wijnpias Nederlands protest in Spanje Schakers boycotten Spanje Drie Spaanse agenten bij aanslag gedood Trouw heeft altijd wel wat. Doe er iets mee. Welkomstvoordeel. i: V Vl j l( "II Trouw 33e JAARGANG No. 9643 MAANDAG 6 OKTOBER 1975 Advertenties voor deze belangrijke rubriek moeten uiterlijk op donderdag (eerste post) in ons bezit zijn. [itgave trouw/kwartet b.v. hoofdredacteur j. tamminga directeur ing. o. postma Abonnement 13,52 per maand 40,55 per kwartaal 160,00 per jaar postgiro 91133 - - NIEUWE ZIJDSVOORBURGWAL 276-280, AMSTERDAM POSTBUS 859 TELEFOON 020-220383 BANK N.MB. REKENINGNUMMER 69.74.64.148 GEMEENTEGIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS 0,50 Kanselier Kreisky WASHINGTON (Reuter, UPI, AFP) De mensheid kan een atoomoorlog overle den van de omvang die wordt gesuggereerd door de bestaande arsenalen van kernwapens. Hoewel zich in de direct betrokken landen een 'onvoorstelbare slach ting' zou voordpen, zouden de biologische gevolgen el ders op de wereld minder ernstig zijn dan velen vreze- n. Een studie door de Ameri kaanse Nationale Raad voor wetenschappelijk onderzoek NRC werd verricht, komt tot deze conclusie op basis van een veronderstelde uitwisse ling van kernwapens met een totaal vermogen van 10.000 megaton op het noordelijk halfrond. De atoombommen op Hiroshima en Nagasaki hadden destijds een vermogen van ongeveer 0.015 megaton. In een begeleidende brief verbindt de voorzitter van de Nationale akademie van wetenschappen, dr. Philip Handier, aan de conclusies de waarschuwing dat 'de economische, sociale en po litieke gevolgen van de re sulterende doodsangst over de hele wereld, volslagen onvoorstelbaar zijn'. Ook waarschuwt Handier de kernmachten voor dè moge lijkheid dat 'een ver land met een grote bevolking' de schade voor zichzelf in zo'n oorlog als aanvaardbaar taxeert, en tot de conclusie zou kunnen komen dat het profijt kan trekken 'van een grote confrontatie tussen andere mogendheden. Het rapport was opgesteld op verzoek van het regerings bureau voor wapenbeheer sing en ontwapening. De onafhankelijke Federatie van Amerikaanse weten schapsmensen heeft felle kritiek geleverd op het on derzoek. ïeisjtv^ lOOMSHOOP De negenjarige rnelia Rush uit Den Ham is za- •dagmorgen om het leven geko- :n toen zij in Vroomshoop (gem. n Ham) door een motorfiets ge lept werd nadat zij op haar fiets een uitrit kwam. Bewolkt weer Wolkenvelden, maar geen re gen van betekenis. Matige, aan de kust af en toe krachtige wind uit west tot zuidwest. Maximumtemperatuur circa 16 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: perioden mét zon en overwe gend droog. Temperatuur om streeks 17 graden. Morgen zon op: 06.50 onder: 18.06 maan op: 10.00 onder: 19.09 wenen (DPA/Reuter/AP) De socialistische partij (SPö) van bondskanselier Bruno Kreisky is bij de Oostenrijkse parlementsverkiezingen als overwinnaar uit de bus geko men. Volgens de voorlopige uitslagen vanmorgen vroeg krijgt de SPO 95 zetels in het 183 zetels tellende parlement, een winst van twee ze tels. Zij heeft daarmee opnieuw de absolute meerderheid. De Oosten rijkse volkspartij (OVP), de grote rivale van de socialisten, kan reke nen op 78 zetels, een terugval van twee, en de liberale vrijheidpartij kreeg er tien. evenveel als bij de vorige verkiezingen. Er kunnen nog wijzigingen komen als alle stem men geteld zijn. maar de absolute meerderheid voor de socialisten is zeker. Morgen zal definitieve uit slag bekend worden gemaakt. Zelfs de socialisten in Oostenrijk waren verrast. Velen hadden een 'foto-finish' Verwacht. Als de SPO geen absolute meerderheid had be haald. zou zij een compromis heb ben moeten sluiten met de liberale Freihedtliche Partei östereichs om aan voldoende stemmen in de volksvertegenwoordiging te komen. De verkiezingsuitslag was een grote tegenvaller voor de Oostenrijkse Volkspartij die gehoopt had op eèn forse overwinning. IN DEZE KRANT Dominee-dichter Jaap Zijlstra is op een wat ongewone manier pre dikant geworden: vlak voor een vakantiereis werd hem gevraagd of hij er voor voelde dominee op ar tikel zes (vroeger: acht) te worden. Tijdens die reis (door Israël) dacht hij er diep over na en na terug komst zei hij: ja. Zijn overweging daarbij: 'je roeping ligt in je ta lenten'. Het verhaal, dat Fred Lammers over hem schreef, staat vandaag op pagina 6. Kerk Drie dominees breken met geref. kerken Binnenland Marokkanen in honger staking Suske en Wiske als poppen op scherm Buitenland De geschiedenis van een Armeense In een aantal Spaanse steden is zaterdag betoogd tegen de golf van buitenlandse kritiek op de te rechtstelling van de vijf guerrillastrijders, die een week eerder werden geëxecuteerd. In het plaatsje Fuengirola deden ook in Spanje woonachtige Nederlanders aan een demonstratie mee Van een verslaggever DORDRECHT Het geblaker de casco van een bovenwoning vormt in de Gouverneurstraat te Dordrecht de trieste herinne ring aan een ramp die aan vijf mensen het leven heeft gekost. In die bovenwoning werd zondag morgen omstreeks acht uur een Su rinaamse familie door brand over vallen. Het vuur verspreidde zich zo snel dat ef voor de op de zolderver dieping op bed liggende moeder, drie van haar zeven kinderen en een broer geen uitweg overbleef. Dubbel pand Hulp van buitenaf kwam te laat. De slachtoffers van deze ramp die veroorzaakt werd doordat een kind met een aansteker speelde, waren: mevrouw Chanderwatie Soekhram- Asarfi, haar elfjarig doch ter j te Dharamsoendri, haar vierjarig zoontje Anandkumar, haar driejari ge dochtertje Rocette Rösüa alsme de haar broer Soerdjpersad Asarti (30). Het gezin Asarfi bewoonde sinds kort de bovenwoning van een dub bel pand in de oudbouwwijk Kris pijn. Er waren op het moment waarop de brand uitbrak elf men sen aanwezig. Behalve het echtpaar en de kinderen waren er namelijk twee broers van mevrouw Soekh- ram die pas uit Sufiname waren overgekomen en in afwachting van eigen huisvesting bij de familie on derdak hadden gezocht. Plotseling De brandweerlieden in de kamer, waar de vijf slachtoffers vielen. Een van die broers had zaterdag avond in de woonkamer zijn aanste ker op tafel laten liggen. Terwijl nu het echtpaar en drie kinderen ik uit, je verzuipt hier in de tdeaux Van onze sportredactie AMSTERDAM Feyenoord is alleen leider geworden in de ere divisie voetbal, nadat de Rotterdammers gisteren erg simpel met 5-0 van Eindhoven wonnen. Bij Feyenoord ontbrak in dit treffen Willem van Hanegem die daags voor de wedstrijd merkte dat hij niet in de opstelling voorkwam. Volgens de officiële mededelingen is Van Hanegem geblesseerd. Ko mende dinsdag gaat er een ge sprek plaatsvinden tussen de club leiding en de spelers, mogelijk dat Van Hanegems blessure daar ook uitgesproken zal worden. PC Twente haakte af bij Feyen oord na een gelijkspel bij FC Amsterdam (1—1). Dezelfde cij fers stonden na afloop van AZ'67- Ajax op het scorebord. PSV liet de wedstrijd tegen Excelsior zesen veertig minuten duren. Toen stond het al 6—0 en dat vonden de Einunovenaren voldoende. Tijdens het congres van de FIF- PRO, de organisatie van profvoet ballers, is tijdens inleidingen van minister Boersma en NVV-voorzlt- ter Kok en tijdens de discussies gebleken dat de een collectieve arbeids overeenkomst voor betaald voetballer er eigenlijk op korte termijn dient te komen. De Grand Prix des Nations, een wielertijdrit nabij het Franse An gers is door Roy Schuiten met overmacht gewonnen. Joop Zoete melk werd op ruim vier minuten tweede. Geels scoort de gelijkmaker voor Ajax tegen AZ'67. Van een verslaggever DUBLIN (UPI, AP) Ondanks een stroom van tips en een groot scheepse opsporingsactie van honderden politiemannen en Ierse militairen was gisteravond laat nog niets bekend over de toestand en de verblijfplaats van de Nederlandse fabrieksdirecteur dr. Tiede Herrema, die vrijdag in het Ierse Limerick werd ontvoerd en die binnen 48 uur zou worden gedood als de Ierse regering niet zou overgaan tot onmiddellijke vrijlating van drie leden van het Ierse republikeinse leger (IRA) Zonder dat er iets van de ontvoer ders was vernomen verstreek gister ochtend om half elf het ultima tum, dat zij voor hun eisen hadden gesteld. Hoewel de Ierse regering van meet af aan heeft verklaard niet te zul len ingaan op de eisen, verklaarde jhr. G. Krayenhoff, Je voorzitter van de raad van bestuur van AKZO (waarvan het bedrijf van dr. Her rema een dochteronderneming is) zaterdagavond, dat er via voor bei de partijen aanvaardbare bemidde laars contact met de ontvoerders bestond. Politieke vleugel Volgens de geruchten zouden die bemiddelaars gerekruteerd zijn uit kringen van de Sinn Fein, de legale politieke vleugel van de IRA, die overigens verklaard heeft niets met de ontvoering te maken te hebben. Een bemiddelingsdelegatie, be staande uit een afgevaardigde van de Sinn Fein, de voorzitter van het Ierse Rode Kruis, jhr. Krayenhoff e ndominee William Arlow (die een grote rol heeft gesp°eld bij de tot standkoming van het huidige be stand van het IRA) mocht giste rochtend de zwaar beveiligde ge vangenis van Fortlaoise (bij Du- Tiede Herrema nog in hun aan de achterzijde van de zolderverdieping ingerichte slaapkamer en de twee broers in een kamer aan de voorzijde verble ven, speelden drie kinderen in de woonkamer en bevond een meisje zich in een, daarnaast gelegen voor kamertje. 0 Vervolg op pagina 8, kolom 2 AMSTERDAM De Oosteuropese deelnemers aan het zone-schaak toernooi, dat vandaag In Barcelona begint, hebben van hun regeringen opdracht gekregen niet te spelen. Het zijn de Tsjech Smejkal, de Bulgaar Ermenkov, de Roemeen Ci- ociltea, de Joegoslaaf Velimirovic en de Oostduitser Uhlmann. De Spaanse schaakbond heeft dit vernomen van de betrokken am bassades in Madrid. Onmiddellijk daarop is het bureau van de we reldschaakbond (FIDE) in Amster dam hiervan in kennis Vervolg op pagina 3, kolom 7 FORMOSA (Argentinië) (Reuter) Commando's hebben gisteren een Argentijnse, verkeersvliegtuig ge kaapt na een mislukte poging een legerplaats in de noordelijke pro vincie-hoofdstad Formosa in han den te krijgen. Bij deze poging Is één officier-gedood en een ander gewond. De commando's klommen daarna ijlings aan boord van het toestel, een Boeiing, op het vlieg veld El Pacu van Formosa lieten de passagiers uitstappen en dwongen de piloot in noordelijke richting te vliegen, waarschijnlijk naar het buitenland. Niet bekend is om wat voor commando's het gaat en wat hun eventuele eisen zijn. MADRID (AP, Reuter) Drie leden van de Spaanse rijkswacht (guardia civil) zijn zondag om het leven gekomen bij een bom aanslag in Baskenland. Twee andere agenten werden daarbij ernstig gewond. De aanslag gebeurde op een af stand van negentig kilometer van de stad San Sebastian. De jeep, waarin het vijftal zat, werd opge blazen door een bom, die langs de kant van de weg was geplaatst. De bom werd waarschijnlijk tot ont ploffing gebracht met afstandsbe diening. Volgens de officiële be kendmaking werd de jeep twintig meter weggeslingerd. De aanslag is zeer waarschijnlijk het werk van de Baskische afschei dingsbeweging ETA, die in San Se bastian en omgeving veel steun heeft. Twee van de vijf verzetsmen sen, die ruim een week geleden werden terecht gesteld, waren lid van de ETA. Deze organisatie had al eerder aangekondigd wraak te zullen nemen als de doodvonnissen werden voltrokken. Enkele tiental len leden van de ETA zitten gevan gen en wachten op berechting. De actie van de Oosteuropese lan den moet in verband worden ge bracht met de executie van vijf activisten van de ETA en de FRAP, die onlangs in Spanje plaatsvond. Het zonetoemooi in Barcelona, waar twee plaatsen te verdienen zijn voor het in terzone- toernooi, telde oorspronkelijk veertien deel nemers. Laten we er vandaag nu eens niet iets uitlichten waarom u of iemand anders speciaal Trouw zou moe ten lezen. Gewoon: hier hebt u een krant. Wij hebben ons best gedaan. Bekijk het maar eens. Nieuwe abonnee:- Straat:. - Plaats: Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: -Giro: Betaalt per kwartaal lk ontvang graag: O I fraaie zwart-kunst lederen onderzet tere met zilver bedrukte ouder wetse locoinotiefmudellen. Werkelijk een sieraad op uw tnfel. O Praktische, kleurrijke eeuwigdurende rlemknlender. Modern, ori gineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. O Tekening IJ l O Tekening IJ 2 O Tekening IJ 3 O Tekening IJ 4 De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: De Christelijke Pers,'antwoordnummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. hflftrthlfH. r" Tm..

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1