Bang Olufsen kan u op dit moment geen volmaaktere muziekbeleving schenken dan met het Beosystem 6000. lIlBlIlslll Kies hij Vredestein de crif gekiende band voor uw rijstijl BON VREDESTEIN Nieuwe boeken FAMILIEBERICHTEN De krant is nooit weg. EEN MAN de krant helpt u op weg MAANDAG 6 OKTOBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET P8-RH10 FRANS STUGER. De gedachte. Ro man. G. A. van Oorschot, Amster dam 1975. 101 blz. 14,90. De gedachte 'als lk mijn ogen sluit, weet lk niet of ik straks weer zal kunnen zien' met de ziektegeschie denis In van Josef Aldof een naïef gebleven eenzaat door hemzelf vanuit de kliniek op schrift gesteld. Nadat hij zich op kantoor te vreemd gedragen had om ge handhaafd te kunnen blijven, ver zeilt Aldof in steeds uitvoeriger waanideeën, tot hij tenslotte met zijn gestorven vader de dag door wandelt. Hij komt in een inrichting terecht. De roman heeft een open einde. Stüger —die met dit boek opval lend debuteert heeft moeite ge daan het proza van Aldof aan zijn geestelijke gesteldheid aan te pas sen. Dat geeft naast schitterende, en ontroerende, passages ook wel eens gewrongenheden. De over het algemeen verwonderde, vreemde taal (korte zinnetjes) van dit boek blijkt uit het volgende aangrijpen de citaat: 'Er gebeurde weer iets vreemd. Ik had juist de blaadjes aan de bomen een voornaam gege ven. Omdat ik niet meer wist welke ik al gedaan had, was ik maar op mijn lichaam heen gaan kijken. De meeste Meneren zaten nog aan de tafel. Behalve een oude Meneer. Hij zat apart in een hoek en keek naar zijn schoenen. Plotseling liepen er allemaal druppels uit zijn ogen. Hij bewoog niet en maakte ook geen geluid. Ik kreeg een naar gevoel boven mijn maag. Ik voelde op een of andere manier dat dit geen ge woon druppelen was, bijvoorbeeld als U kiespijn hebt. Dit kwam neer, hoe zal lk het zeggen, door een pijn die er zomaar is en nooit meer overgaat. Ik hoop dat u weet wat ik bedoel. Ik geloof dat iedereen wel een beetje van die pijn heeft. Maar sommige Mensen hebben het heel erg. Niet dat u het kan zien. Dat kunnen alleen heel knappe Mense- n'. Aldof houdt er zo zijn eigen voca bulaire op na en het lukt Stüger meestal daaraan een grote authen ticiteit te verlenen. Dit boek over een geestelijke stoornis probeert in het hoofd te kruipen van degene voor wie van geen stoornis sprake is: zoals hij hen ziet is de wereld. En wij mogen meelezen. Een goed debuut. Strafrecht moeilijkheden? Uitgave Wetswinkels Utrecht, verkrijgbaar voor 5,- bijpenningmeester wetswinkels (brochures) Voor Cla- renburg 12, Utrecht. Gironr.: 3392627. Wie moeilijkheden met de politie en justitie heeft of krijgt weet veelal niet wat z'n rechten zijn. Het raadplegen van de wet zou hem maar weinig verder helpen. Van de zijde van het ministerie van justitie wordt wel wat informatiemateriaal verschaft, maar er blijft behoefte aan 'meer.' Enkele Utrechtse rechtenstudenten proberen dat te doen in hun boekie 'Strafrecht moeilijkheden?' dat zich. ook in de taal. tot de werken de jongeren richt. Niet ten onrech te. want de jongere mannen uit de lagere sociale milieus vormen het merendeel van de justitiële klan tenkring. De bedoeling is te vertel len en uit te leggen 'wat er in de wet. staat en wat voor trucs de politie kan gebruiken om meer te doen dan ze eigenlijk mag.' Daar naast vertellen ze over het ver schijnsel misdaad, over de straffen die de wet bevat en over de on rechtvaardigheden in het gebruik daarvan. Het boekje koppelt informatie over deze zaken wat daarover in 93 pagina's te verhalen valt aan een uitgesproken mening over het behandelde. Geprobeerd is de ge dachten en gevoelens te vertolken van degene die door het systeem wordt onderdrukt, niet op fluweel zit. Dat is meestal wel gelukt, hoe wel het zinnetje over de dagvaar ding 'dan is het natuurlijk ook rechter je verwacht' meer bij het andere kamp past. Het blijft altijd moeilijk om als het erom spant, tegenover een politieagent je van je prezi'eze rechten bewust te zijn, die Je in een boekje gelezen (en geleerd) hebt. Maar de verdienste van dit boekje is ook dat het met z'n ongezouten kritiek een prima opening voor discussie en groeps verband of onder vrienden/innen biedt. Evenzeer nuttig is de lijst met adressen en telefoonnummers van wetswinkels, Jac's, Vreendelin- genrechtsbijstand, Rechtbanken, enkele advocaten-bonden e.a. orga nisaties NJ).J. F. Harmsen van Beek. Neerbraak. Verhalen. 2e druk. De Bezige Bij. 99 blz. prijs ƒ8.50. Het is niet gebruikelijk dat de twee de druk van een verhalenbundel in deze krant besproken wordt, als dat bij de eerste druk al gebeurd is. Maar temidden van allerlei literair en pseudo-literair tumult dreigt het unieke werk van F. Harmsen van Beek op de achtergrond te geraken. Ten onrechte mijns inziens. Het boekje bevat f prachtige taal vondsten die nog het meest lijken op wat Leo Vroman in zijn gedich ten doet: zinnen zitten soms heel vreemd in elkaar, hoewel bij nade re beschouwing toch altijd wel lo gisch. Redeneringen hangen tege^ melig geouwehoer aan, maar zijn het net niet. Neerbraak is zo'n boekje dat weer eens onderstreept dat je als lezer niet weet of je om hulpeloosheid nu moet huilen of moet lachen, zoals om het begin van het verhaal '13 manieren om in tranen uit te breken': 'Tien maan den heb ik onlangs doorgebracht op een eiland, een beetje een ledi- kantvormig eiland was het. Maar niet onbewoond, omdat ik immers, hoewel uitsluitend, er was. Nogal erg uitsluitend was ik er.' A. Z. Het Beosystem 6000 is ontwikkeld vopr quadrafoniq. Met talloze unieke vondsten. I Beomaster 6000 tuner/4-kanaals versterker 4x40 Watt continu en 300 Watt muziek. Beogram 6000 platenspeler. Gemaakt voor elk soort grammofoonplaat inklusief „quadradiscs". CD-4 pick-up element. Tangentiale arm. i r I f Werkt automatisch via één-toetsbediening. J o -JarrH Stuur mij uitvoerige dokumentatie en dealerlijst. Bang Olufsen Nederland b.v., antwoordnummer 124, 's-Graveland. ^Tel. 02150-6 1824. (geen postzegel nodig)j Het Beosystem 6000 is ontwikkeld voor quadrafpnie. Met talloze unieke vondsten. Beomaster 6000 tuner/4-kanaals versterker. 4x40 Watt continu en 300 Watt muziek. Beogram 6000 platenspeler. Gemaakt voor elksoortgrammofoonplaat inklusief „quadradiscs". CD-4 pick-up element. Tangentiale arm. Werkt automatisch via één-toetsbediening. Beomaster 6000 Commander. Draadloos zendertje om de ideale balans tussen de 4 luidsprekers vanuit uw leunstoel te regelen. 4 Uni-Rhase luidsprekerboxen Beovox P45. Fasevervorming is door Bang&Oiufsen overwonnen. 3 jaar garantie 4® Ook in uw omgeving is een geautoriseerde dealer, let ■■■H '°0 daarom op de advertenties in de lokale bladen of stuur de bon even op. antwoordnummer 124. 's-Graveland. Tel. 02150-6 1824. Maria Wilhelmina Amsterdam-Bijlmer, 5 okt. '75. Gllphoeve 948. 1950 1975 D.V. 6 oktober 1975 zullen mijn Ouders en a.s. Schoon ouders B. Styp-Rekowski en E. C. Styp-Rekowski-v. d. Hoeven hun 25-Jarlg huwelijksfeest vieren. WIJ hopen van harte dat God hen niet alleen voor henzelf, maar ook voor ons nog vele jaren zal sparen. Weronika - Hans Rotterdam, oktober 1975. Sleutelbloemstraat 3B. 1950 1975 De Here was ons tot hulp en sterkte! Met dank aan God hopen wij op 19 oktober D.V. ons 25-Jarlg huwelijksfeest te vieren. H. Lamme N. Lamme-Otten Gelegenheid tot feliciteren op maandagavond 13 okto ber na 8 uur in „De Boemerang", Laan van Niftar- lake 36, Tienhoven. Tienhoven (Utr.), Dwarsdijk 6a, oktober 1975. Heden overleed rustig, na een geduldig gedra gen lijden, mijn lieve, zorgzame Vrouw, onze Moeder, Grootmoeder en Zuster Clara Boll-van der Ent op de leeftijd van 58 Jaar. Zij die haar gekend hebben, zullen ons ver driet begrijpea Muriel Boll en P. Boll Willem Konijnenbelt Cathérine, Maria en Sophietje Jellte Boll Hortense Boll en Johan Kracht Michel en Mascha Patricia Boll en Max Abram Jelte Maarten Boll A. Bosman-van der Ent A. A. van der Ent P. C. de Wolff-van der Ent M. de Wolff Amstelveen, 2 oktober 1975. De Parelvisserslaan 71. De crematie zal plaatshebben dinsdag 7 ok tober tegen 15 uur ln het crematorium „Wes- terveld" te Velsen. Vertrek van rouwkamer „POTHOFF", Vale- riusstraat 137, Amsterdam, te 14.15 uur. Gelegenheid tot condoleren na de crematie in de ontvangkamer van het crematorium. Geen bezoek. Heden nam de Here tot Zich, mijn lieve Man en onze zorgzame Vader en Grootvader Jan Barend Oosterbeek geb. 23 juli 1903. „Hoe lieflijk, hoe vol heilgenot waren hem des Heren huis en tempelzangen." Vianen: J. Oosterbeek-Bosch Vianen: M. Oosterbeek P. Oosterbeek-de Boer Zelhem: S. Oosterbeek M. J. Oosterbeek-Mobach De Meern: D. W. Gravendeel M. Gravendeel-Oosterbeek Los Angeles (USA) Rijsenhout: Harderwijk: Baarn: W. Oosterbeek E. van Buiten A. E. v. Buiten-Oosterbeek J. Oosterbeek J. Oosterbeek-Jansen J. Oosterbeek Weert: W. H. Nagel J. Nagel-Oosterbeek en kleinkinderen Vianen, 3 oktober 1975. Hogelandseweg 61. De begrafenis zal plaatsvinden op dinsdag 7 oktober om 2.30 uur n.m. op de Algemene Be^- graafplaats te Vianen. Hieraan voorafgaande wordt een rouwdienst gehouden in het Gereformeerd Kerkelijk Cen trum „De Hoeksteen", Groenekade, Vianen, aanvang 1.30 uur n.m. Na de begrafenisplechtigheid is er gelegenheid tot condoleren in „De Hoeksteen". Onze Hemelse Vader nam op 1 oktober weg uit onze familiekring in zijn heerlijkheid op onze lieve Broer, Zwager en Oom Jan Vrolijk geliefde echtgenoot van Henny Beishuizen wonende te Sarnia, Ontario. Canada, op de leeftijd van 68 Jaar. In het huls mijns vaders zijn vele woningen Joh. 14 2b Vlagtwedde: Hebrecht: Zwolle: Selllngen: J. H. Vrolljk-Holtjer A. Vrolijk R. Vrolijk-Alting W. A. VroUJk-Metz T. K. Luth-Vrolijk H. Luth E. Haan-Vrolijk S. Haan neven en nichten De Here heeft tot Zich genomen onze geliefde Broer, Zwager en Oom Theodorus van Tilburg op de leeftijd van 62 jaar, echtgenoot van S. N. van Tilburg-Vermeer Psalm 43:4 (berijmd) Middelburg: A. van Rutten-van Tilburg A. J. van Rutten Oud-Bel jerland: Rotterdam: Berkel: Soest: W. Kievit-van Tilburg J. E. Poldervaart-van Tilburg G. Poldervaart G. van Tilburg M. van Tilburg-Vermeer J. J. Grootenboer-van Tilburg M. M. Grootenboer L. M. van Leeuwen E. M. van den Boon-van Tilburg J. M. van den Boon neven en nichten Berkel, 4 oktober 1975. Gelegenheid tot condoleren dinsdag- en woensdagavond van 7.30-8.30 uur aan de Noordeindseweg 1. De rouwdienst: donderdag 9 oktober om 14.15 uur in de Gereformeerde kerk, Rodenrijseweg 97, waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de Algemene Begraafplaats om 3.15 uur. Na een geduldig gedragen lijden is, in volle overgave des Geloofs, rustig en kalm ingesla pen, mijn lieve Man, Zwager en Oom Bernardus Johannes Herlé echtgenoot van Gesina Margaretha Voskamp op de leeftijd van 75 jaar. Uit aller naam: G. M, Herlé-Voskamp Naarden, 4 oktober 1975. Van Tienhovenlaan 10. Corr.adres: W. J. van Reenen, ex. test. Zwarteweg 51, Naarden. De rouwdienst, geleid door de Weleerw. Heer ds. R. Strijker, zal worden gehouden op woensdag 8 oktober a.s. 's morgens om 10 uur ln de aula van de Algemene Begraafplaats „Valkeveen", aan de Valkeveenselaan te Naar den, waarna de begrafenis aldaar zal plaats hebben. Thuis geen bezoek Geen bloemen. Sportieve rijders, tochtjesmakers, stadsrijders, komfortzoekèrs, kilometeiverslinders... Komfortzoekers hebben andere banden nodig dan sportieve rijders. Uitstek'end rijkomfort geven textiel- radiaalbanden, die door hun soepele zijwanden Wegoneffenheden goed opnemen. Het gestabiliseerde loopvlak zorgt voor de zo noodzakelijke lange levensduur. Sportieve rijders moeten vooral ook op het profieltype letten. Voor veilig, sportief bochtenwerk zijn - tot in de schouder doorlopende - open blok- profielen aan te bevelen. De uitgekiende band voor üw rijstijl vindt u bij Vredestein. Vraag het uw bandenvakman. Hij heeft het veiligste met u voor. Uw beste bandenvriend, Mc Clever: "Kies de uitgekiende band voor üw rijstijl" k Zal dan gedurig bij U zijn. Psalm 73 vers 12 Heden nam de Heere van ons, na een kort stondige ziekte, mijn innig geliefde Man, on ze lieve Broer, Zwager en Oom Job de Mos op de leeftijd van 73 jaar. Mede namens verdere familie: T. de Mos-Mos Scheveningen, 5 oktober 1975. Drogersdijk 9. Geen bezoek aan huis. Geen bloemen. Gelegenheid tot condoleren: dinsdag- en woensdagavond van 7.00-8.00 uur in rouwcen- trum Scheveningen ,,'t Statenhuys". Staten- laan 78. De teraardebestelling zal plaatshebben don derdag 9 oktober te 12.30 uur op de Algemene Begraafplaats aan de Kerkhoflaan. Vertrek vanaf ,,'t Statenhuys" te 12.00 uur. De docenten van de Chr. Scholengemeenschap Groen van Prinsterer geven kennis van het onverwachte overlijden van hun Oud-collega J. Haantjes „Zelfs al ga ik door een dal van diepe duisternis, ik vrees geen kwaad, want Gij zijt bij mij." Psalm 23 4 Vlaardingen, 4 oktober 1975. L. F. Jansen, rector Allen, die met ons hebben meegeleefd en hun gebeden hebben opgezonden in de eerste moeilijke weken na het heengaan van onze lieve Margo zeggen wij hartelijk dank. Dokkum: Fam. H. Baalbergen Oktober 1975. WlLvJW OOK KRANTEN-^ MAN WORDEN VENTJE? lAWrVMMRUTUB «OOFD.WAWERaUM Moq NesENWtHTEN- fit &BZORGGR HARMONIE OF CONFLICT Polarisatie en conflictmodel zijn modewoorden. Ze worden vooral gebuikt door hen die de maatschappij willen veranderen door mldcel van harde strijd. De chrisölijke vakbeweging meent dat het anders moet. Zij wil dooi de. kracht van evan gelische overtuiging bouwen aan nieuw» maatschappelijke verhoudingai. Samen met an deren. Daar tal soms strijd voor nodig zijn. Maar het uigangspunt ie Si- menwerking, harmonie. Om de keus tussen harmonie en conflict gtat het in de maat schappelijke ontwikkeling van vandaag. Kiest u ook voor har monie? Meldt u dan lanbQt De krant wordt gespeld van weer bericht tot overlij dens advertentie. En als u 'm sp&ért, brengt hij goed geld op. Oud papier: nieuwe uniformen voor de harmonie, belangrijke bijdrage aan 't jeugdwerk. Da's toch zeker prachtig mooi?

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 10