Nederlander in Ierland ontvoerd Kabinet moet wel harder bezuinigen op plannen na '75 Leger Portugal blijft onrustig ir Vraag ito "Hr metNieuwe Haaöse Courant enmetNiewwe Leidsc Courant BOOT Verwarring over Spaanse boycot Surinamer slaakt hartekreet - pag. 8 Familieberichten In deze krant Ultimatum: Na 48 uur executie Meer bewolking Dierendag Spaans kabinet volhardt in harde aanpak Om groeicijfer economie te halen Gijzeling in Londen voorbij Gijsen probeert rede uit boek te houden ORGELS-PIANO'S Trouw weet ook nietalles. Maar wel veel. I 'I Weikomstvoordsc!. hoort bsi u« «j Trouw 33e JAARGANG No. 9642 ZATERDAG 4 OKTOBER 1975 kunnen van maandag tot en met vrijdag tot 20 uur worden opgegeven (tel. 020-220383). Op zondag is daartoe van 18-20 uur gelegenheid. UITGAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA NIEUWE ZIJDSVOORBURGWAL 276-280, .AMSTERDAM POSTBUS 859 TELEFOON 020-220383 ABONNEMENT f 13,52 PER MAAND 40,55 PER KWARTAAL 160,00 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74.64:148 GEMEENTEGIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS I 0,50 KKHHGSHHHHRHBI Buitenland Economie Een ffroot deel van de Neder landse bedrijven, variëren de van éénmanszaken tot zeer grot ondernemingen, verkeert in uiterst moeilijke financiële en (bedrijfs) eco nomische omstandigheden. Scherp dalende rendemen ten afzetproblemen op binnen- en buitenlandse markten (te) grote voor raden stijgende grond- stoffenprijzen financie ringsmoeilijkheden (te) hoge loonkosten (met name te hoge 'werkgevers' premies) te hoge belastingen werktijdverkortingen be drijfssluitingen en een groei end aantal faillissementen. Ziedaar een pakket van pro blemen. Hoe kijken de ondernemers er tegen aan. Zien ze een O^i^protilerhen aar wenkend perspectief in de toekomst of is er nog slech ter weer op komst? Onze re dactie economie sprak met een aantal ondernemers ten einde hun mening te ver nemen. Het eerste artikel staat op pag. 25. Kunst Libanon een wankel ge heel 7 Russische olie voor Amerikaans graan 7 Mexico's rol in derde E wereld 13 Kreisky ligt nog niet wakker 13 Binnenland Kerk Echtheid van Vermanings vondsten Lastige vragen om te bewijzen 5 oecumene vooruit T)oe het zonder vlees helpen 2 Tvr?i^mdrt?!.a<rt11 De wonderen zijn de we- IVO-mavo draagt ld t 2 bouwstenen aan 6 voor middenschool 11 U weet niet wat u mist 2 Otto Dicke: je ogen de kost geven 17 Filmscenario ais roman 17 Sport Loting Europa Cup: PSVRuch Chorzow, FC Den HaagRC Lens en AjaxHertha BSC 21 Radio en tv 4 Strips, feuilleton4 Commentaar5 Weeroverzicht 5 Dichtbij en verder 5 Familieberichten14 Denksport i19 Postzegelnieuws 19 Beurs 23 WÊKÊÊKÊÊÊÊÊtÊÊÊ Van een verslaggever AMSTERDAM Spaanse auto riteiten hebben gisteren invoer vergunningen voor Nederlandse produkten geweigerd, maar het was gisteravond niet duidelijk of het hier om een algemene boycot van Nederlandse produk ten ging, of om de individuele acties van enkele verbolgen Spaanse importeurs. Bij het Nederlandse ministerie van economische zaken was gisteravond niets bekend over een boycot. Ook de Spaanse ambassade in Den Haag kon geen opheldering verschaffen. En de Nederlandse ambassade in Madrid deelde gistermiddag mee dat een hoge functionaris van het Spaanse ministerie van handel had ontkend dat Spanje geen vergun ningen zou afgeven voor Neder landse produkten. Niettemin zijn gisteren enkele fa brikanten gestoten op weigeringen. In Rotterdam werd vijf ton Frico- kaas weer uit een schip getakeld omdat de vergunning werd inge trokken. Veder is een vrachtwagen vol kaas van Kosters kaashandel in Oosthuizen gisteren niet naar Spanje vertrokken. Volgens verha len van terugkerende Nederlandse toeristen zouden Spaanse winke liers Nederlandse kaas uit de ver koop hebben genomen omdat ze onaangename reacties van het pu bliek vrezen. Telex Een fabrikant in Rotterdam heeft per telex bericht gekregen van Spaanse agenten dat de Spaanse autoriteiten geen toestemming ge ven voor de invoer van goederen van Nederlandse oorsprong. Deze fabrikant Is de b.v. Vereendgde olie- fabrieken. voorheen H. Spits en zn en H. de Haan en zn. Dit zou wijzen op een algehele boycot, maar enige bevestiging daarvan was gisteravond (nog) niet te krij gen. Bij de vervoersfederatie NW-NKV wees men er gisteren op dat een Spaanse repressaile weinig effect op het transport zal hebben. Een woordvoerder zei niet te geloven dat een van de leden er lets van zal merken, omdat onze Spaanse export een splinter is vergeleken bij de totale exportlading. Van een verslaggever DUBLIN De Ierse regering heeft gisteravond na een spoed beraad laten weten, dat zij niet van plan is in te gaan op de eisen van de vier IRA-leden, die de Nederlandse zakenman Tiede Herrema (54 jaar) gistermorgen 'hebben ontvoerd in Limerick. heid zou hierdoor ondermijnd wor den en er zouden nog meer levens in gevaar worden gebracht.' Drie IRA-leden Wanneer aan de eisen, onder meer het vrijlaten van drie IRA-leden, niet zal worden voldaan, zal de groep de heer Herrema 48 uur na het stellen van de eisen ter dood brengen. De Ierse regering motiveerde haar weigering om op de eisen in te gaan met de zin: 'de staatsveilig- IMAJAARSPRIJSPRIJS nr. 2 Helaas zijn er twee codenummers behorende bij opgave 2 van 3 okto ber niet in de krant verschenen. Deze codenummers zijn: Aanvankelijk opklaringen maar in de loop van de dag weer meer bewolking met plaatselijk regen. Tot matig of krachtig afnemende noordwes telijke wind, later krimpend naar zuidwest en aan de kust mogelijk weer toenemend tot hard. Maxima circa 16 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: Aanhoudend onbestendig met middagtemperaturen van om streeks 16 graden. Morgen zon op: 06.46 onder: 18.10 maan op: 07.14 onder: 17.59 Overmorgen zon op: 06.48 onder: 18.06 maan op: 10.00 onder: 19.09 De drie IRA-leden, wier vrijlating wordt geëist, zijn de 35-jarige dr. Rose Dugdale, die vorig jaar tot negen jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens haar aandeel In de diefstal van 19 waardevolle schilderijen (later kreeg zij nog eens negen jaar wegens haar aan deel in de kaping van een helicop ter). de 28-jarige Jim Hyland, die in januari van dit jaar op dertien punten werd veroordeeld, waaron der verboden wapenbezit en de 36- jarige Kevin Mallon, een van de hoogste leiders van het Ierse Repu blikeinse Leger, die deskundige is op het gebied van booby-traps en andere explosieven. Hij is verder een •meesterlijk' uitbreker: hij is al tweemaal uit een zwaar bewaakte gevangenis ontsnapt. Mallon zit een straf van tien jaar uit. Hij is veroordeeld wegens medeplich tigheid aan een moordaanslag. Geen zoek-acties Bijkomende eisen van de ontvoer ders zijn, dat de politie geen zoek acties onderneemt of wegversper ringen opricht en dat de Ferenka- vestiging (een bedrijf van Akzo- Enka-Gla nzstoffhef werk 24 uur stillegt. De regering heeft laten we ten, dat zij de politie wel opdracht Vervolg pagina 3, kolom 7 Schatje, hier nog een lekker snoepje *oor je. MADRID (Reuter. UPI) De Spaanse regering zal blijven vast houden aan haar politiek van de harde lijn bij de bestrijding van verzetsgroepen. Zij zal daarbij ge bruik maken van alle middelen, die de nieuwe anti-terreurwet haar biedt. Dit staat te lezen in een verklaring, die gistermiddag werd uitgegeven na het wekelijks kabinetsberaad, dat werd bijgewoond door staats hoofd generaal Franco. De anti terreurwet maakt een snelle be rechting mogelijk van mensen, die van 'politiek terrorisme' worden verdacht. Er zitten momenteel ze ker dertig mensen gevangen, die volgens de regels van de nieuwe wet zouden kunr.en worden berecht en zeker twaalf van hen kunnen daarbij ter dood worden veroor deeld. Begin deze week waren de processen tegen een groep Basken al volop in voorbereiding. Het leek er toen zelfs op dat hun zaken nog deze week zouden worden afgehan deld. maar de Spaanse overheid heeft kennelijk toch tot uitstel be sloten. Het Spaanse kabinet besprak giste ren de vele anti-Franco-protesten in het buitenland van afgelopen week en de moord op drie politie mensen afgelopen woensdag. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het kabinet zal alsnog fors moeten bezuinigen op de plannen ('meerjaren afspra ken') voor na 1976. Gebeurt dat niet, dan komt er niets terecht van het doel dat het kabinet zich heeft gesteld: een groei van de Nederlandse economie met 3,75 procent per jaar. De werkloosheid blijft dan oplopen tot 300.000 eind 1980 (hetgeen betekent topcijfers van 350.000 werklozen in de winter) De gijzeling in Londen, die vijf dagen heeft gednurd, eindigde gistermor gen vroeg toen de drie gijzelhouders zich aan de politie overgaven. De leider van het drietal, de 28-jarige Franklin Davis, schoot zichzelf in de buik voordat de politie hem kon inrekenen. Volgens de politie is hij niet HftcllbfUir levensgevaarlijk gewond. De zes Italinan, die vanaf zondagavond gevangen hadden gezeten, konden na een medisch onderzoek ongedeerd naar huis gaan. De twee mededaders van Davis, twee jongemannen afkomstig van Jamaica, zijn zonder moeilijkheden ingerekend. Minister Duisenberg van financiën laat dit weten in zijn antwoord op schriftelijke vragen vanuit de Tweede Kamer over de miljoenen nota. Het kabinet was bij de uitga ven voor na 1976 uitgegaan van de beoogde groei van het nationale inkomen met 3,75 procent per jaar. Uit nadere bewerkingen van het Centraal Plan Bureau (prognoses voor de middellange termijn) blijkt echter dat de uitga venei jfers van het kabinet zullen leiden tot een jaarlijkse groei van de economie die in belangrijke mate achter blijft bij de bedoelde 3,75 procent. Op de foto: het kamertje waar de drie gijzelhouders met hun zes gevangenen ruim 120 uur hebben doorgebracht. LISSABON (UPI/Reuter/AP) De Portugese regering heeft loyale eenheden naar de grote lucht machtbasis in Beja in Zuid-Porugal gestuurd en naar een grote wape nopslagplaats in Lissabon. Overal in de strijdkrachten vinden zuiver ingen en overplaatsingen plaats, die telkens weer publiekelijke op stootjes veroorzaken. Een krant in Lissabon schreef vrijdag dat de cri sis onder de militaire leiders wel spoedig tot een uitbarsting zal ko men. Veiligheidschef Crvalho en chef-staf Fabiao bevinden zich vol gens dit blad tussen de gematigden en de radicale officieren in. Op de luchtmachtbasis Beja demonstreer de een menigte die het ontslag eiste van de basiscommandant An tonio Cardoso omdat deze de over plaatsing van 47 militairen had ge last na hun deelneming aan een demonstratie tegen de regering. Vier vliegtuigen met parachutisten werden naar Beja overgevlogen die de orde herstelden. Het overplaat singsbevel werd ingetrokken. Op een vergadering van officieren van de marine steeds als het meest linkse onderdeel van de strijdkrachten beschouwd is een motie van steun aan premier Aze- vedo aangenomen, waarin diens 'revolutionaire vastbeslotenheid' wordt geprezen. Premier Azevedo was voorheen marinecommandant. De Raad van Europa seeft unaniem een beroep op ledenlanden gedaan om zo snel mogelijk economische, financiële en technische hulp aan Portugal te doen toekomen. De EEG zal wellicht volgende week ter gelegenheid van het bezoek van de minister van buitenlandse zaken Melo Antune reeds besluiten 115 miljoen dollar hulp aan Portugal te verschaffen. Eerder is al gesproken over een totaalbedrag van 840 mil joen dolar aan hulp. In het Kremlin heeft de Portugese president Costa Gomes, die daar op bezoek is en gisteren een gesprek met partijleider Breznjew had. sa men met zijn gastheren een verkla ring uitgegeven waarin een regel matig wederzijds oveleg over bilate rale- en wereldproblemen wordt aangekondigd. In de verklacing werd er ookd e nadruk op gdlegd, dat beide partijen veel waarde hechten 'aan de soevereine lotsbe- pallng van hhun volkeren, zonder Inmenging van buitenaf.' Minister Duisenberg had al in de miljoenennota aangekondigd dat op grond van de nieuwe berekeningen van het Centraal Pan bureau nog een bijstelling van de uitgaven voor na 1976 moest komen. Uit gangspunt hierbij is dat het beslag van de collectieve sector (overheid, sociale voorzieningen) op de natio nale economie jaarlijks met niet meer dan één procent toeneemt (was tot nu toe rond 1.3 procent per jaar). Als het kabinet erin AMSTERDAM Bisschop Gijsen van Róermond zal proberen de tekst van zijn op 3 september te Dusseldorf uitgesproken rede buiten de feestbundel te houden, welke zal verschijnen bij de 75ste verjaardag van prof. Hubert Jodin te Bonn. In zijn rede had mgr. Gijsen ern stige kritiek geleverd op het beleid van zijn Nederlandse collega's. Het lag in de bedoeling dat zijn woorden opgenomen zouden worden in het 'Festschrift' voor prof. Jodin. Op de deze week gehouden vergadering van de Nederlandse bisschoppen is de rede van dr. Gijsen ter sprake gekomen. De persdienst van de r.k. kerkprovincie deelt hierover mee dat ter vergadering bleek 'een diep gaand verschil in beoordeling van de ontwikkelingen gedurende de laatste jaren to de katholieke ge loofsgemeenschap van Nederland en met name van de rol die de bisschoppen daarin hebben ge speeld.' Overigens willen de bis schoppen 'uit overwegingen van pastorale aard en van collegaiali- teit' to het openbaar geen verdere reacties geven. slaagt via bezuinigingen dit streef cijfer te halen, behoort een groei van de nationale economie van 3.75 procent per jaar wel 'tot de moge lijkheden', aldus minister Duisen berg. Werkloosheid Maar dan nog staat ons land een blijvende hoge werkloosheid te wachten, namelijk 240.000 gemid deld in 1980, met dus wintertoppen van tegen de 300.000 Dat is een even hoge werkloosheid als voor het komende jaar wordt voorzien. Duisenberg zegt het zo dat het re geringsbeleid dus nadat alsnog 'ors op de uitga venplannen voor na 976 is gesnoeid 'kan verhinde ren dat het voor 1976 voorziene peil van de werkloosheid (240.000) to zal worden overschreden.' Op dit moment beloopt de werk loosheid gemiddeld 210.000 op jaar basis. Cijfers van meer dan 300.000 zijn tot nu toe to berekening nog niet voorgekomen. ADVERTENTIE Grote keuze bij (ADVERTENTIES) Verhuist U of heeft u ander transport nodig? Opslag en verpakking Holwerda zonen Dokkum:Tel.05190-2292-2580 LELYSTAD: Tel.03200-21600-21400. BODEGRAVEN KERKSTRAAT 2-28 Centrum van fabrikage import en verkoop De Russen en hun militaire bondgenoten zijn niet ingegaan op de uitnodiging om de komende NAVO- oefeningen te komen bekijken. Is dat nu een bewijs van ontspanning ('we geloven het wel') of niet ('we höuden afstand')? Goede vraag. Weten we niet. Nieuwe abonnee:» Straat: Plaats: Opgegeven door: Nflnm- «Giro: Betaalt per kwartaal IJ Adres:» Plaats:» J Ik nnlvang graag: O l fraaie zwart-kunst lederen onderzetters met zilver bedrukte ouder wetse locomotlefmodellen. Werkelijk een sieraad op uw tafel. O Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern, ori gineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. O Tekening IJ l O Tekening IJ 2 o Tekening IJ 3 O Tekening IJ 4 De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te nebben ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: De Christelijke Pers," antwoordnummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Kin '*pt vn

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1