PvdA heeft uitgewerkt plan voor 'Grondwet voor de werknemers' Een kannibaal als jij en ik, musical van hoog tot laag Rote Rübe, politiek toneel uit München Andere tijden, andere klokken. Ontploffende fles fris verwondt vrouw aan oog Belgische schippers blokkeren zeevaart 'Na discussie hopenlijk wetsontwerp' Prins Claus weer voorzitter SNV Janet Baker soliste in vijf liederen van Duparc Prins Hendrik de Zeevaarder Vè_ VRIJDAG 3 OKTOBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De PvdA in de Tweede Kamer wil een soort 'grondwet voor de werknemer'. Deze wet zou moeten vastleggen dat werknemers recht hebben op zaken als informatie over hun bedrijf, vrije meningsuiting in en over het bedrijf, werkoverleg, enz. Per bedrijfstak of per onderneming zouden deze rechten moeten worden uitgewerkt in speciale regelingen. De fractie van de PvdA lanceerde dit plan gisteren in haar rapport 'naar een beginselenwet individuele werknemersrechten'. Het Kamerlid drs. Poppe, onder wiens leiding het plan is ontworpen, hoopt dat het na een discussie over het plan komt tot een wetsontwerp. Zonodig zal de PvdA zelf een initiatiefwet. aanhangig maken bij het parle ment. Met vormgeving van grondrechten van de werknemer in zijn bedrijf wilde PvdA komen tot humanere omstandigheden in het werk. Efc mensen moeten met plezier hun werk kunnen doen en zich als mens kunnen ontplooien. Er moe ten meer mogelijkheden voor meer persoonlijke verantwoordelijkheid van de werkende mens komen. Dan zullen er minder mensen in onvrede over hun werk psycholo gisch gemangeld raken en arbeids ongeschikt worden of anderszins uit het arbeidsproces gestoten wor den. Zodoende wordt mede een bij drage geleverd aan tegengaan van de groeiende wanverhouding tussen het aantal aktieven en niet-aktie- ven van de beroepsbevolking, zo lichtte PvdA-fractieleider Van Thijn de plannen r.oe. De grondrechten voor de werkne mer zijn in het plan: Recht op informatie over in principe alle bedrijfsgegevens. 'Elke werknemer heeft het recht te we ten hoe zijn bedrijf er voor staat ?n welk radertje hij in het geheel vormt', aldus het rapport. Vrijheid van meningsuiting bin nen het bedrijf, bijvoorbeeld over een gekregen werkopdracht, en over het bedrijf(sbeleld). Recht op vergadering met colle ga's in bedrijfsruimte (maar niet in tijd van de baas). Recht op betaald verlof voor so ciaal-politieke bezigheden, zoals stemmen, vakbondswerk, sociaal of politiek werk. Recht op belijden van een le vensovertuiging, zoals Mohame- daanse buitenlandse werknemers die op vrijdag naar de moskee moeten kunnen gaan en in hun vastenmaand Ramadan desgewenst aangepast werk moeten krijgen. Geen verschillen Recht op werkweigering op principiële gronden, zoals bij gewe tensbezwaren tegen uitvoering van een wapenorder waarvan men bij de aanstelling geen vermoeden kon hebben. Recht op werkoverleg. Recht op gelijke behandeling. Geen 'mijnheer' of 'u' voor supe rieuren en tutoyeren voor onderge schikten, geen verschillen in le klas mogen reizen, kameropper vlakte, luxe bureau, zitje en derge lijke tenzij dit een duidelijke func tie heeft. Recht op educatief verlof met behoud van loon. voor zaken als scholingscursussen. vormingscur sussen. De fractie van de PvdA verwacht van de ministers Van Agt 'justitie) Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN/UTRECHT Ondanks de op 1 juli van kracht ge worden strengere eisen ten aanzien van limonadeflessen is giste- 'en opnieuw een fles ontploft. Dit gebeurde in Oss toen de 29-ja- 'ige mevrouw J. de Jong de fles van de plank haalde. De vrouw is opgenomen in een ziekenhuis in Oss en zal waarschijnlijk een oog moeten missen. De ontplofte fles bevatte vermoede- ijk London tonic Helemaal zeker s dit niet. omdat door de rondvlie gende scherven nog drie andere 'imonadeflessen werden beschadigd. De scherven zullen voor onderzoek naar TNO worden gestuurd. Sen woordvoerder van Raak Neder- nd producent van London tonic, zei door het gebeuren overrompeld zijn. 'De afgelopen jaren zijn Ferscheidene maatregelen genomen >m het exploderen van flessen te roorkomen. De koolzuurdruk is te- uggebracht tot twee atmosfeer, voor de flessen in roulatie komen Van een verslaggever .VIIDDELBURG/ROTTERDAM Belgische schippers hebben in de nacht van woensdag op donderdag opnieuw het kanaal Terneuzen- Gent geblokkeerd. Ditmaal geldt de blokkade niet alleen voor de bin nenvaart maar ook voor de zee vaart. Volgens de rijkshavendien sten in Terneuzen willen de Belgen met deze maatregelen meer dan voorheen het geval was druk uitoe fenen op hun regering. Een Nederlandse schipper wist te vertellen, dat aan de Belgische zij de van het kanaal ongeveer twee honderd Nederlandse schepen op doorvaart liggen te wachten. Vol gens de zeven samenwerkende Ne derlandse schippersbonden zitten er in België nu meer dan vijfhonderd Nederlandse binnenschippers vast. Deze bonden hebben gisteren in een telegram aan minister Wester terp aangedrongen op een overleg met de' verantwoordelijke minister in België. 'De situatie wordt on houdbaar. Als er nu niets gebeurt, is het ernstigste te vrezen', aldus de schippersbonden. Volgens de heer S. Veninga. secre taris va nde christelijke bond van ondernemers in de binnenvaart, stijgt de spanning onder de schip pers die In België vastliggen. 'Wij maken ons ernstige zorgen over de mogelijke gevolgen voor de Neder landse binnenschippers als de blok kades en de intimidaties door Bel gische binnenschippers blijven voortduren.' aldus de heer Veninga. De positie van een belangrijk aan tal ondernemingen en de werkgele genheid van velen wordt, volgens de zeven bonden, door de slechte economische omstandigheden en door de blokkades ernstig aangetast. 'Er zullen snel Ingrijpende en doel treffende maatrefelen moeten wor den getroffen, die in Nederland en België parallel moeten lopen', aldus de bonden worden ze eerst getest op een druk van 12 atmosfeer, de ruimte tussen drank en dop is aanzienlijk ver kleind en bovendien worden de flessen vervoerd in plastic kratten zodat ze niet tegen elkaar kunnen rammelen.' Een en ander is ook voorgeschre ven door het ministerie van volks gezondheid. De fabriek wijst erop. dat die maatregelen bij de produktie alleen effect hebben als ook de grossier, de winkelier en de klant erop toe zien, dat er niet te hardhandig met de flessen wordt omgesprongen. Als een fles uit het schap rolt. kan er natuurlijk een barst ontstaan, die later funeste gevolgen kan hebben. en Boersma (sociale zaken) dat er nu spoedig een stakingswet door de regering bij de Tweede Kamer wordt ingediend. De wet hoeft slechts één zin te bevatten: 'Bij staking is de arbeidsplicht ge schorst.' Later zouden vakbonden en werk geversbonden een gedragscode voor stakingen kunnen ontwerpen waar in zaken als verplichte afkoelings periode. bemiddelingen en derge lijke geregeld zijn, zo lichtte het Ka merlid Drenth toe. (Staken is in Nederland wettelijk verboden in die zin, dat in principe vakbonden die tot staking oproepen, verplicht kunnen worden een onderneming schadeloos te stellen.) De PvdA in de Tweede Kamer werkt ook nog aan een rapport over vereenvoudiging en planning van de sociale zekerheid. DEN HAAG Prins Claus is giste ren met algemene stemmen herko zen als voorzitter van het uit vijf tien leden bestaande nieuwe be stuur van de Stichting Nederlandse Vrijwilligers (SNV). Dit bestuur zal binnen een jaar het beleid van de SNV voor de komen de jaren vaststellen. Bij de samen stelling van het nieuwe bestuur is rekening gehouden met de inzich ten en wensen die bij minister Pronk van ontwikkelingssamenwer king, het oude bestuur, de daarin vertegenwoordigde groeperingen en de staf van de SNV leven ten aan zien van besluitvorming, communi catie en interne democratisemg.- Tijdens een bijeenkomst gistermid dag in Den Haag werd afscheid genomen van enkele bestuursleden onder wie drs. Wil Erats. chef van de afdeling jongere vrijwilligers en tevens secretaris van de Stichting Nederlandse Vrijwilligers. Hij is vanaf 1967 verbonden ge weest aan de stichting en was van af 1973 secretaris van de SNV die zich bezig houdt met het uitzenden van vrijwilligers naar ontwikke lingslanden en verder de bewust wording ten aanzien van de ont- wikkelingsssamenwerking en Ne derland wil bevorderen. De heer Erats gaat naar Suriname om daar de ontwikkelingssamenwerking te coördineren. Tot zijn opvolger is benoemd drs. Zevenbergen, die als vrijwilliger heeft gewerkt in Zambia en Kenya. Van de 15 leden van het nieuwe bestuur zijn er zes door minister Pronk benoemd onder wie twee oud-vrijwilligers van de SNV en zes bestuursleden aangewezen door de Stichting Jongeren Vrijwilligers corps, waarin de particuliere orga nisaties zijn vertegenwoordigd. De Kontaktgroep Nederlandse Vrijwil ligers heeft twee vertegenwoordi gers in het bestuur. Uitslag Prijsvraag 12 september 1975. Onderstaand treft u aan de antwoorden op de quiz-vragen van Trouw's Na- laars puzzel nr.'l Tevens maken wij de prijswinna(a)rslressen) bekend die in deze puzzel één van de prijzen hebben gewonnen. Antwoorden Quiz-vragen opgave nr. 1 Advertentievragen: A BLAUWVOET B= HILVERSUM C= HARDLOPEN De overige 25 antwoorden van quiz-vragen - die echter NIET hoefden te worden ingezonden - zijn: 1 JOHANN STRAUSS 2 ALBANY 3 PASSEPARTOUT 4 MONA LISA 5 OK LAHOMA 6 BUZIAU 7 AMSTERDAM 8 NICOLAAS VAN MYRA 9 GROEN LAND 10 TRUE LOVE 11 PIERRETTE 12 PAPIAMENTOE 13 AVERCAMP 14 LA TRAVIATA 15 USEDOM 16 KNOXVILLE 17 KAREL DE STOUTE 18 DO NIZETTI 19 X 20 SAXOFOON 21 LERNER 22 EEDE 23 ROBERT STOLZ 24 APEBROODBOOM 25 DE VREDE Prijswinna(a)rslressen). 1e prijs 1 reis voor 2 personen f 450,-p.p. Beschikbaar gesteld door de Nederlandse Christelijke Reisverenïging - Den Haag. W. Maarse.. Poelweg4, De Kwakel. 2e prijs 1 filmcamera. Beschikbaar gesteld door Capilux. H. Dragstra., Henri Eversstraat 114. Rotterdam. 3e prijs 1 Gazelle Impala sportfiets (dames of herenfiets) met remnaaf of knijp- remmen. Beschikbaar gesteld door Gazelle - Dieren. H. Bouw., Harderwijkerweg41, Ermelo. 4e prijs 1 fototoestel. Beschikbaar gesteld door Capilux. H. Bakker-v.d. Garskamp. Geertjesweg 11, Wageningen. 5e prijs 1 Oosthoek Times Atlas. Beschikbaar gesteld door Uitgeverij Oosthoek - De Meern. F. van der Feen, Ant. Moddermanstraat 59, Amsterdam - Slotermeer. 6e prijs 1 soft skin badset. Beschikbaar gesteld door Pierre Robert - Amersfoort. S. Bakker, Meeuwenlaan 6, Urk. 7e t' m 16e prijs 10x1 boekenbom M. Willemsen, Zonnehof 6b, Amersfoort. G. Ploeg., Oranjepark 19, Dordrecht. J.W. Egels Theresiastraat 32 A. Den Haag C. Bloem-Verschoor, Vrijenbansestraat 37 A. Rotterdam. S. Offinga, Oudwijkerveldstraat 5, Utrecht. C. de Koning-Verdoold, Meije37, Bodegraven. G.F. de Vries-Kalk, Kon. Julianalaan 55 B, DelfzijMGron.) A. v.d. Mheen, Leemweg 3, Terschuur. (Geld.) F. Wlegers, Dr. Breveestraat 30, Bunnink. A. de Ruiter, P. Voütestraat 23, Rijswijk (Z.H.). door Jac. Kort AMSTERDAM Van de twaalf Jeux d'Enfants, die George Bi- zet voor piano vierhandig componeerde, bewerkte hij er vijf voor orkest. Hij besteedde er zijn niet geringe instrumentatiekunst aan en maakte er ware klankjuweeltjes van. Maar ze bleven wel thuis horen in de wereld van het kind. In de vertolking die het Concertge bouworkest er onder leiding van Bernard Haltink van gaf, werd dit wel eens in het nauw gebracht door al te forse accenten en een te ernstige voordracht. Soldaatje spe len ontaardde b.v. hier en daar in ernst, hetgeen allerminst overeen komt met Bizet's bedoelingen. De Engelse mezzosopraan Janet Ba ker was soliste in vijf liederen voor zangstem en orkest van Henri Du parc, waarvan het orkest ook al in de plaats gekomen is van 'de piano. Hoe fraai die arrangementen op- zichzelf ook klinken, toch blijf ik de voorkeur geven aan de oor spronkelijke versie, die minder de invloed verraadt, die Wagner op Duparc heeft gehad. Janet Baker zong de liederen met een prachtige stem en met aangrij pende voordracht, zoals alleen een groot en veelzijdig kunstenares dit vermag. De orkestbegeleiding werd met zorg uitgevoerd, maar ook hier waren de accenten- soms nogal zwaar, het geen de sfeer dezer liederen niet ten goede kwam. Schubert's Negende Symfonie vulde het gedeelte na de pauze, het werk, dat de componist niet meer heeft kunnen horen, maar dat zicht tien jaar na zijn dood al roem begon te verwerven. Haitink had van de uitvoering zeer veel werk gemaakt, hetgeen resul teerde in een mooie, expressieve vertolking, die de luisteraars zicht baar boeide. Zaterdagavond Is dit programma opnieuw te horen met dien ver stande dat daar Daniël Wayenberg als solist optreedt in een eerste uitvoering van André Solivet's Pia noconcert. door Ber Huising AMSTERDAM Een Kannibaal als Jij en Ik is een eigenaardige, met vaart en vaardigheid gebrachte, musical die op de officiële première, woensdagavond in Amsterdams Nieuwe de la Mar- theater, wel insloeg. door André Rutten AMSTERDAM De politieke theatergroep Rote Rübe (rode biet) uit München maakt veel straattoneel. Ook haar voorstelling 'Ter ror' is daarvoor bestemd. In de zaal van Mickery komt zij niet het best tot haar recht. Maar er is wel af te lezen met welke integri teit, met welke inzet, met welke helderheid zij zo'n voorstelling vakmatig goed maken. Het eigenaardige is dat Bram en Preek (Vermeulen en de Jonge) de auteurs zijn, en die verrasten in dertijd, als Neerlands Hoop. met een uitbundig theatraal gebruik van eigen onvolkomenheden, met bewust slordig, onaf, chaotisch in de weer zijn, en maling aan de rest. Nu hebben zij aan deze musi cal, jaren geleden geschreven voor amateurs, echt wel ernstig ge schaafd en veranderd om er een beroepsvoorstelling van te maken, maar het bleef een rommelig geval, een vreemd mengsel van dwaashe den en zinnige bedoelingen. Echte, maar primitieve dus on schuldige, kannibalen worden be dorven door blanken die Han de Laar of Tarzan heten. Een ervan, met de opdracht van zijn dode vader. 'Toean Voodoo, om de stam zuiver te houden, komt bij ons. de andere kannibalen, en wordt daar aan de zelfkant en in de showbus- siness vermalen, en vlucht willoos, als iedereen vlucht (wie weet waar voor), maar wordt tenslotte door geprogrammeerde psychiaters van 'het systeem' tot een marionet van de happy ending vervormd (ze krij gen elkaar toch). Nou ja! Mal Dat begint dus mal met Afrikaans gedoe, gaat voort met' straatscènes waarin de humor arm en daardoor grof is, geeft gelegenheid tot paro dieën op nachtclubvermaak met een finale vlak na de pauze, gaat dan geheel anders verder met een trieste vluchtscène, en eindigt, met een beklemmende hersenspoeling, in een absurde eenakter met een wrang slot. Wat Bram en Freek hierin allemaal kwijt wilden moeten wij maar zo laten. De satire is plomp, de symboliek is te simpel (de schurk heet Bom Duiten om een deel van de geestigheid even te typeren), de gedachtengangen en karakters zijn te verward en te algemeen voor enig houvast, de teksten zijn vaak niet sterk, en Bram en Freek staan er zelf niet in om daar allemaal op hun manier doorheen te razen. Kleur en beweging Maar ze schiepen wel mogelijkhe den voor beste musicalnummers. Eddy Habbema. de regisseur, bracht daar kleur en beweging in. met een rumoerige dramatische overdrij ving. al had het voor mij wel wat ingetogener gekund voor een fijne re werking. Larry Oaks zorgde voor de geparodieerde traditionele revue dansjes. De kostuums (Pim van Isveldt) zijn schilderachtig bont. De muziek en de songs (Bram Vermeulen) klin ken best. maar hard. De drie bege leiders. Jan de Hont, Jons Pistoors. Jos Hermeier, werken uitstekend en stuwend. En de acht spelers hebben zich er geestdriftig ingestort met al wat zij kunnen. Corrie van Gorp is, wat ze ook doet en speelt en zing en danst - als kannibaalse, collectante, zuster, moeder of nachtclubdanseres - voortdurend een genoegen, doordat zij alles een kostelijk, soms zeer gering, komisch accent geeft. Ferd Hugas, vooral als de acteur van het straattheater die de problemen wel eens even duidelijk zal laten zien, houdt zijn optreden voortdurend in de lichte, ironische cabaretstijl, die het geestig doet tussen de vele overdrijvingen. Willem Nijholt heeft de ondankba re taak. om als onderdrukte neger, aldoor maar edel. Idealistisch en triest te moeten blijven, maar een maal kan hij laten zien wat hij met een goede soul-achtige song. Ieder Weekend, kan doen. Riet He- nius komt ook prachtig over in een paar songs (een met eigen begelei ding) en typeert overigens enige aardige vrouwtjes en een aap. Bill van Dijk, aardig in allerlei werk, heeft zijn hoogtepunt als een Rock Star, die over zijn zenuwen heen is. Een heel sterk nummer! Serge Henri Valcke valt op als een travestiet, en als een met alle win den meedraaiende politicus. Carol van Herwijnen heeft de schurken rollen en zijn glimmende patserige onuitstaanbare conferencier met rotmoppen kon niet erger. Henk Votel loopt levendig en komisch door alles heen. als kind en als bokser bijvoorbeeld. En zo werd er op het toneel dus toch een succes van gemaakt. De zeven leden van de groep, meest al oud-studenten van de Falken- berg Toneelschool in München, be sloten in 1972 een collectief te vor men dat bulten de schouwburgen naar een onbevooroordeeld publiek ging zoeken en dat de kant koos van de onderdrukten, de onmondi- gen, de massa. Zij waren op zo groot mogelijke begrijpelijkheid, en dus op eenvoud en duidelijkheid uit. Dat blijkt ook uit 'Terror', een re vue. zeggen zij zelf, over de onder- ROTTERDAM Prins Bernard opent donderdag 9 oktober in het Maritiem Museum 'Prins Hendrik' in Rotterdam de tentoonstelling 'Prins Hendrik de Zeevaarder' Prins Hendrik (1820-1879) was de jongere broer van koning Willem III. Zijn bijnaam de Zeevaarder, kreeg hij niet alleen omdat hij als actief zeeman bij de marine diende, maar vooral vanwege zijn grote en daadwerkelijke belangstelling vopr de Nederlandse scheepvaart. Hij was een groot voorstander van de stoomvaart en hij trachtte de modernisering van de handelsvloot in alle opzichten te bevorderen. Zo was hij mede-oprichter van de Stoomvaart Maatschappij Neder land en van de Koninklijke Stoom vaart Maatschappij Zeeland, die hij bovendien met eigen geld financi eel steunde. Onder zijn voorzitterschap werd in 1845 in Rotterdam de Koninklijke Nederlandse Yacht Club opgericht, die een paar jaar later de eerste tentoonstelling in Nederland op het gebied van scheepvaart en scheeps bouw organiseerde. De prins schonk de K.N.Y.C. een aantal scheepsmodellen om een el- gen maritieme verzameling op te bouwen: de kern van het huidige Maritiem Museum 'Prins Hendrik'. In 1848 eindigde de actieve marine- loopbaan van de Prins. Van zijn latere leven en speciaal van zijn bemoeienissen met de Nederlandse scheepvaart geeft de tentoonstel ling een beeld aan" de hand van schilderijen, tekeningen, scheeps modellen en voorwerpen. drukking in Chili, opgebouwd uit tien scenes. Elke scene wordt door een speler ingeleid en hij toont de daarin optredende figuren en zegt wat zij zijn. Het spelen zelf bestaat uit het maken van gebaren en be wegingen, want de teksten die de figuren geacht worden te spreken komen via de geluidsband, waarvan de sterkte afgestemd kan worden op de speelruimte. Meestal mimeren zij de tekst mee. ook als zij een lied zingen. Door die wijze van spelen en door het ver sterken van het geluid ontstaat er een verhelderende vergroting, die heel beeldend werkt. De vertoonde terreurdaden worden ook niet rea listisch gespeeld, maar enigszins gestyleerd en meer aanduieend. Er wordt ook niet op emoties gewerkt, eerder op herkennend inzicht. De laatste scene laat trouwens de aan komst zien van een Chileense vluchtelinge op het vliegveld van München, waar politie en douane even onheus optreden als in Chili. Rote Rübe heeft deze voorstelling donderdagmiddag op het Binnenhof in Den Haag gespeeld, op hetzelfde ogenblik dat de Engelse activerende toneelgroep 7:84 haar kroegshow 'Lay off over het ontstaan, de groei en de macht van de multio- nationals in de cantine van CRM in Rijswijk speelde. De Engel se groep doet veel meer muziek, grappen en satire in haar show met dezelfde sefieuze bedoelingen. Twee vormen van een hedendaagse volkscultuur, zou je kunnen zeggen. (ADVERTENTIE) De tijd staat niet stil, maar de techniek ook niet. Het klokkenprogramma van Philips is nu nóg vollediger. U kunt kiezen uit 24 verschillende uitvoeringen. En Philips maakt ze natuurlijk precies zoals ze moeten zijn. Nieuw: a Philips hoogtrek went kwarts- bureauklok Uurwerk technisch even perfekt als de kwarts wandklok, 'tls een elektronisch precisie instrument.dat 'n jaar lang exakt loopt op éen batterijtje van 1.5 Volt. Kan ook gebruikt worden als wandklok. Moderne vormgeving en verkrijgbaar in zwart ot wit. (HR 5580)1109.—. Philips digitaalwekker met verlichte tijdaanduiding. Loopt op netvoedmg. Is ongevoelig voor wisseling in netspanning.dankzijz'n synchroonrnotor. Heeft 24-uurs weksysteem en is ontstoord voor radio en TV. In wit. bruin of geel (HR 5271) 179.95 y Nieu.v Philips elektronische repeteerwekker. Heeft een harde, heldere bel. Loopt op netvoedmg. Zelf aanlopende syncbroonmotor.ontstoord voor radio en TV. Aantrekkelijk van vorm en in de kleuren wit, zwart of oranje. IHR 52841139.50. Philips hoogfrexwent kwartskiok vooraan de war d. Maximale afwijking: slechts 30 sekonden per jaar. dankzij hei kwarlskristal dat maar liefst iedere sekonde 4.194.304 trillingen levei t. Voedingsbron: 2 batterijtjes van 1.5 Volt.genoeg voor meer dan een jaar. In diverse uitvoeringen vanal -1119.- (HR5574.HR5575en M HR 5576). Nieuw: Philips keukenklok op battern. Een zeer nauwkeurig uurwerk, dat bestand is tegen vochtige kookdampen. Duidelijke, makkelijk af te lezen wijzerplaat Loopt mmstens 1 jaar op een (HR54: tie. In wil of c 70)145.-. Philips precisieklokken al vanaf f39,50. PHILIPS

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9