Spaanse betogers roepen om wraak Solidariteit bepalend voor ontwikkeling Guinee-Bissau Organisatie van Rode Kruis rammelt flink Leider Spaanse communisten: Franco binnen jaar weg Eedsaflegging voor Amin Uitvoering Sinaï- akkoord moet wachten Begrafenis neergeschoten agenten verstoord Voormalige Portugese kolonie één jaar onafhankelijk Twee man gepakt bij Londense gijzelingszaak Weer doden bij aanslagen in Noord-Ierland Intern rapport met harde waarheden Patty Hearst nu officieel beschuldigd Senaat VS ontevreden H* VRUDA3 3 OKTOBER 1975 ~~T BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 Ide MADRID (Reuter, UPI) Om wraak schreeuwende demonstranten verstoorden gisteren de be grafenis van hun drie collega's, die woensdag in Madrid waren neergeschoten door guerrilleros. De tetogers, onder wie veel politie in burger, schreeuwden 'wraak' en 'dooc aan alle communisten'. Zij probeerden de lijkkisten over te nemei van de dragers in uniform, maan werden tegen gehouden door ddensdoende agenten. De nis voor de drie gedode agenten werd bijgewoond door ongeveer 4000 rouwenden, onder wie premier Araias Navarro met zijn voltallige kabinet. Verscheidene aanwezigen schreuwden leuzen tegen de pre mier, die volgens ultra-rechts te slap x)u optreden tegen het terro risme 'Als u enig eergevoel heeft zou u aftreden', en 'Arrlas is zo zach. als boter' zo werd er gehoord. Bij iet gedrang dat er in de kapel met drie lijkkisten ontstond werden de >remier en zijn ministers door een achterdeur weggevoerd. De politie van Madrid neemt aan dat het FRAP (een maoïstische veratsorganisatie) verantwoorde lijk is voor de aanslagen van woeisdag, waarbij de drie agenten werien gedood. De toestand van de vie de politieman, die - woensdag enrwtig gewond raakte, was gisteren nog kritiek. Portugal De Spaanse regering heeft gisteren de grens met Portugal gedeeltelijk gesloten, waarschijnlijk in verband met de plundering van de Spaanse ambassade in Lissabon eind vorige week. In Madrid is officieel niets medegedeeld over de grenssluiting. De Portugese regering zei dat zij langs diplomatieke weg wilde vra gen wat de reden voor de grens- sluiting was. Paus Paulus heeft gisteren de Spaanse kardinaal en aartsbisschop Tarancon ontvangen. Gesproken werd over de bekoeling in de be trekkingen tussen Spanje en het Vatlcaan na de vijf executies in Spanje. Volgens kringen in Vati caanstad heeft de paus geprobeerd de scherpe kantjes van het geschil met Madrid weg te nemen. Europa De Vergadering van de Raad van Europa kon het gisteren in Staats- burg niQt helemaal eens worden over Spanje. De parlementariërs uit de Westeuropese landen waren het eens over een krachtige veroorde ling van de executies. De meningen botsten evenwel toen sommige een even harde veroordeling wilden van het terrorisme in Spanje. Een voor stel om Spanje uit te sluiten van alle activiteiten van de Raad van MILAAN De Spaanse communistenleider Santiago Carrillo gelooft dat generaal Franco binnen een jaar ten val zal jïomen. Hij zei dat zijn partij klaar staat om het Franco-regiem met geweld omver te werpen als de gehele oppositie in Spanje het niet eens kan worden over een vreedzame machtswisse ling. Santiago Carrillo, die ln balling schap in het buitenland ver blijft, zei dit in een vraagge sprek met de Italiaanse journa liste Oriana Fallacl. 'Franco zal binnen de komende tien maan den, hoogstens een jaar, ten val komen. Wij staan klaar, de link se. rechtse en midden-partijen. Alle politieke krachten in Span je zijn het er over eens dat het regiem op vreedzame wijze om ver dient te worden geworpen. Ais de rechtsen ons niet helpen en het centrum aarzelt als niet op korte termijn tot gezamenlij ke actie kan worden besloten, dan zal de dictatuur op geweld dadige wijze vallen, aldus de Spaanse communistische leider. Carrillo sprak vervolgens de hoop uit dat een gewelddadige omwenteling in' Spanje te ver mijden is. 'Ik heb nog hoop want het Spaanse volk is nog altijd geschokt door de gewa pende strijd en het bloed van miljoenen die stierven in de Spaanse burgeroorlog.' Carrillo zei bang te zijn voor de Amerikaanse reactie op de even tuele val van Franco. Tk denk dat de Amerikaanse machtheb bers die buitengewoon wantrou wig staat tegenover links Euro pa, niet gemakkelijk een veran dering van regiem in Spanje zal aanvaarden en hieraan, mocht het zover komen, via een staats greep een einde zou proberen te maken.' Nadrukkelijk verklaarde Carrillo dat de Spaanse communisten geen anti-Amerikaans Spanje willen. 'Wij beseffen heel goed dat Spanje Amerikaanse techni sche kennis en Amerikaans ka pitaal nodig heeft voor zijn ont wikkeling. Wij zijn bereid tot politieke samenwerking met de VS en, tot op zekere hoogte, met de Oosteuropese landen en de Sowjet-Unie. Maar als de VS Franco blijven steunen, het her stel van de democratie in Span je blijven tegenhouden dan zullen alle Spaanse politieke krachten anti-Amerikaans wor den, niet alleen de communis ten', zo waarschuwde Carrillo. Europa haalde het niet. Spanje la geesn lid van deze Raad, maar neemt wel deel aan verschillende programma's op het gebied van cultuur en onderwijs. De Europese vakbeweging heeft aangekondigd druk te zullen uitoe fenen op de regeringen van de negen landen van de Europese Ge meenschappen. Zij willen daarmee bereiken dat de EG-ministerraad volgende besluit de onderhandelin gen met Spanje over een nieuw verdrag op te schorten. LONDEN (Reuter) De politie van Londen heeft gisteren twee mannen beschuldigd van mede plichtigheid aan de roofoverval op een Italiaans restaurant, die uitliep op een gijzeling, die al langer dan vijf dagen heeft geduurd. De twee mannen, een Italiaan en een Duit ser, zullen vandaag voor de rechter worden geleld. Zij zouden hebben samengewerkt met de NKIGERI- AAN Franklin Davis, de leider bij de overval op het restaurant en daarna de hoofdpersoon bij de gij zeling. Vannacht zaten de drie glj- zelhouders met hun zes gijzelaars nog steeds in het kleine souterrain van het restaurant. De politie" had geen enkele aanwijzing dat de drie overvallers van plan waren zich spoedig,over te geven of meer gij zelaars vrij te laten. Van de acht. die zij oorspronkelijk hadden, wer den begin deze week twee los gela ten. De politie, die het restaurant sinds zondagavond omsingeld heeft, stuurde gisteren een pak speelkaar ten voor de gijzelaars. Verder krijgt het groepje -mannen in het souter rain steeds koffie en sigaretten. BELFAST (UPI) Noord-Ierland beleefde gisteren de zoveelste uit barsting van geweld met schietpar tijen en bomaanslagen. Vijf men sen werden gedood bij drie acties van gewapende mannen in Belfast. Bij bom-aanslagen (vier in Belfast en twee buiten die stad) vielen één dode en elf gewonden. Bij een aan-) val op een slijterij in Belfast wer den de rooms-katholieke eigenaar, diens vrouw en een secretaresse gedood. Een jongen, die naar bul ten rende om alarm te slaan werd ook neergeschoten en ernstig ge wond. De eigenaar van een bar waar veel militante protestanten komen, wérd in zijn woning dood geschoten. Zes gewonden vielen in een café in een katholieke wijk toen een man een bom naar bin nen wierp. Eerst had hij gedreigd met een pistool, maar het wapen weigerde. Bij een bomaanslag op een foto-winkel in de hoofdstad werd één man gedood en vielen twee zwaar gewonden. Veertien blanken, onder wie vijf Britten, knielen voor de Oegan- desc dictator Idi Amin en leggen de gelófte af tegen Zuid-Afrika te zuilen strijden. Amin, die zichzelf al eerder op zo'n schouwspel heeft getracteerd, liet gisteren de Assemblee van de VN drie kwartier wachten voor dat hij zijn gedelegeerde een redevoering voor zich deed af steken. Deze behandelde de toe stand in de wereld in zodanig grove trekken, dat achtereenvol gens de Engelse, de Franse en de Israëlische gedelegeerden er uit liepen. Hij riep op tot uitsto ting van Israël hetgeen de Ara bische landen juist besloten hadden niet te vragen. Onder tussen werd er in zijn residentie Kampala een vergadering van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid gehouden ter bespre king van het Angolese vraag stuk, waarin een vertegenwoor diger van de door Zaire gesteun de FLNA Amin hevig aanviel omdat deze met zijn uitspraken de toch al ernstige toestand daar verder 'vergiftigd' zon hebben. GENÈVE (Reuter) Het Internationale Rode Kruis lijdt volgens een intern onderzoek aan ver kalkingsverschijnselen. Een slagvaardige planning ontbreekt, er bestaat een neiging om maar wat te liefhebberen en vervolgens met de resultaten daarvan zelf erg tevreden te zijn. Volgens het rapport van een speci ale commissie die onder voorzitter schap van de Canadees Donald Tansley meer dan twee jaar bezig was, heeft de 'nu 112 jaar oude organisatie voor hulp aan slachtof fers van oorlog en andere rampen "wezenlijke problemen.' Het Rode Kruis wordt verdeeld door onderlinge geschillen over hun bevoegdheden tussen de twee vleu gels van de organisatie. Vanuit ver schillende kantoren in Genève ope reren het Internationale Comité (ICRC) en de Liga van Rode- Kruisverenigingen. Het geheel Zwitserse ICRC waakt over de na leving van de Geneefse Conventies, het internationale oorlogsrecht. In de Liga zijn 122 nationale organisa ties gebundeld, die zich ln eigen land belasten met rampenhulp, bloedtransfusiedienst en andere ta ken. Met name het ICRC is volgens het rapport vaak 'bezeten van nodeloze geheimzinnigdoenerij' over zijn werk, wat de samenwerking uiter aard niet ten goede komt. Vaak is geheimhouding nuttig: het ICRC treedt als neutraal diplomatiek li chaam op bij gevoelige kwesties als gijzelingen, ontvoeringen, marte ling en terreur. Maar het Comité lijkt geheimzinnigheid tot zelfstan dig beleidsdoel te hebben verheven. Intussen blijkt de wens om de poli tieke neutraliteit van het Rode Kruis te handhaven, vaak tot ge volg te hebben dat de organisatie te 'lief' Is voor de verschillende regeringen. Ook bij de Liga gaat het niet zo voortreffelijk, aldus het rapport- Tansley. Het hoofdkwartier met zijn ruim honderd vaste medewer kers beschikt ndet over voldoende volmachten van de nationale orga nisaties en dan daardoor niet de juiste initiatieven ontplooien. En de nationale Rode-Kruisorganisa ties zijn dikwijls slecht georgani seerd, niet voorbereid op conflictsi tuaties. Vele hebbén weinig of geen idee wat ze in een noodtoestand moeten aanvangen. Tot nu toe zijn de problemen nog erg meegevallen. Het Rode Kruis staat overal ter wereld bekend als een doeltreffend, onafhankelijk li chaam. Maar de lauweren uit het verleden bieden geen enkele garan tie voor de toekomstige rol van het Rode Kruis, waarschuwt het rap port. De organisatie moet minder star, meer samenhangend, maar vooral deskundiger verder werken. LOS ANGELES (UPI) Een 'grand jury' In Los Angeles heeft donder dag tenlastelegging uitgebracht te gen Patrica Hearst en het echtpaar Smily en William Harris. De aan klachten omvatten elf punten in zake roof, ontvoering en bedreiging met een dodelijk wapen. Voor elk van de drie voormalige le den van het 'Symbionese Bevrij- 5iingsleger' (SLA) werd de borgsom voor voorlopige invrijheidstelling ge steld op 500.000 dollar. De tenlasteleggingen hebben betrek king op een voorval dat zicfy in mei van het vorig jaar voordeed in een sportwinkel te Los Angeles. Hierbij zou Patricia Hearst met een auto matisch wapen hebben geschoten, toen het slachtoffer Harris bij win keldiefstal werd betrapt en vluchtte. WASHINGTON, TEL AVIV (UPI, Reuter, AP) Kissinger en de commissie voor buiten landse zaken van de Ameri kaanse Senaat zijn gisteren in een vergadering van twee uur niet tot overeenstemming geko men over de publicatie van de door de VS aangegane verplich tingen aan Egypte en Israël, waarop het Sinai-akkoord be rust. De uitvoering van de eerste fase van het akkoord, die zondag met de aankomst van Egyptische technici in het oliecomplex Ras Soedar aan de Golf van Suez had moeten be ginnen en gevolgd zou worden door de overdracht van de olievelden van Aboe Rodeis, moet daarom worden uitgesteld. Israël zal name lijk niet tot ondertekening van de in Genève nader uitgewerkte proto collen en de uitvoering daarvan overgaan voordat het Amerikaanse Congres de stationering van Ameri kaanse burger-waarnemers in de Sinai heeft goedgekeurd. Een Isra ëlische zegsman zeioverigens, dat geen der partijen het akkoord in gevaar ziet komen door dit stelsel. Zodra de goedkeuring er door is, komt de uitvoering van het ak koord automatisch op gang. Kissinger wilde in zijn bespreking met de Senaatscommissie niet vol doen aan de wens dat de regering schriftelijk verzekert, dat de Senaat en het Amerikaanse volk de volle dige bijzonderheden betreffende al le Amerikaanse verplichtingen zul len vernemen. Hij wilde er ook niet mee instemmen dat de volledige tekst van de overeenkomsten en afspraken wordt gepubliceerd om dat dit 'er meer gewicht aan zou geven dat de bedoeling is'. Niette min gelooft Kissinger dat er nog wel een compromis met de Senaat kan worden bereikt, waardoor de goedkeuring voor het zenden van de Amerikaanse technici begin vol gende week kan loskomen. Volgens de goed ingelichte journalist Jack Anderson heeft het bureau wets- voorbereiding van de Senaat ge concludeerd dat het Sinaiakkoord als een officieel verdrag moet wor den beschouwd voor de goedkeuring waarvan een tweederde meerder heid nodig is. Proefvaart De Israëlische regering heeft laten weten dat het eerste schip met handelsgoederen bestemd voor Is raël binnenkort het Suezkanaal zal binnenvaren, maar er werd niet bijgezegd aan welke kant. Het zou nog gebeuren vóórdat het Sinal- verdrag in werking treedt. Het Egyptische weekblad Al Moessawar heeft de Sowj et-Unie nu ook ver weten. dat deze een aantal van haar in 1972 uit Egypte uitgewezen expers gedurende de oktober-oor- log van 1973 naar Israël heeft ge stuurd om de Israëliërs van militai re informatie over Egypte te voor zien. Het is de ergste beschuldiging aan het adres van Moskou van de hele anti-Sowjet-campagne die tot nu toe is gehoord. Van een medewerker Guinee Bissau, een land ongeveer zo groot als Nederland, ligt aan de westkust van Afrika tussen de d republiek Guinee en Senegal. Tot één jaar geleden maakte het mbet Mozambique en Angola deel 4 Uit van de Portugese koloniën in Afrika. Na een strijd van achttien jaar kreeg 't vorig jaar oktober onafhankelijkheid. "fHet plotselinge vertrek- van het "Portugese militaire bestuur en [1 veertig duizend militairen veroor zaakte naast een gevoel van op luchting een niet geringe ontwrich ting van de zwakke economie van fet land. Lage produktie, een chro- isch handelstekort en een zeer loge werkloosheid zijn de belang- jkste problemen. De werkloos- ;id wordt voor een deel veroor- lakt door het vertrek van de Por- igese soldaten die met hun familie erk gaven aan duizenden. f"ulnee Bissau, ligt in het deltage- ed van drie grote rivieren, telt "Dnstreeks zevenhonderdduizend in- oners. Langs de kust is het land •ag en moerassig. Verderop is het ïdekt met regenwouden en savan- en. In het mondlngsgebled van de vieren ligt een eilandengroep, K—aarvan enkele sprookjesachtige oie stranden hebben, welke zich litstekend lenen voor de ontwikke- lag van toerisme. n 1956 werd door Amilcar Cabral, een jong landbouwwkundig inge- nieur, de onafhankelljkheldsbewe- ïing de PAIGC opgericht, welke het and in een harde strijd tegen de 'ortugezen naar eigen zelfstandig heid zou leiden. De PAICG heeft in de guerrillastrijd vooral gesteund op de boeren, die daarvoor een hoge tol hebben moeten betalen. In bet binnenland zijn vele dorpen ver woest. Grote gebieden, waar felle strijd heeft gewoed, zijn verlaten en nauwelijks meer toegankelijk voor enig verkeer. Boeren De huidige regering onder leiding van president Louis Cabral heeft zich primair ten doel gesteld om het harde bestaan van de boeren te verbeteren. De jonge ambitieuze ministers, geïnspireerd door de ide alen van hun door de Portugeze vermoorde leider Amilcar Cabral staan echter voor een moeilijke op gave. Hoewel in 1974 ongeveer tachtig procent van het land door de PAJCG werd gecontroleerd, waren de steden nog ln handen van de Portugezen. Het handelsverkeer met Portugal vond plaats via de hoofd stad Bissau. Het vertrek van het Portugese bestuur noodzaakte de nieuwe regering op zeer korte ter mijn alle opengevallen bestuurspos ten te bemannen met veelal Jonge en onervaren krachten. Verder is één van de grootste pro blemen van het land volgens presi dent Cabral een eenheid te smeden tussen de 'voormalige koloniale we reld' en het platteland van Gulnee- Bissau dat jaren onder controle is geweest van de bevrijdingsbewe ging PAIGC. 'Het ls erg moeilijk de mensen te integreren die steeds in de door de Portugezen bezette ge bieden leefden. De regering ls zich bewust, dat veel fouten worden gemaakt, maar er wordt met een bewonderenswaardi ge energie aangepakt en gewerkt aan een snelle verbetering van de situatie. Het valt de buitenlandse bezoeker op, dat in het land een opmerkelijke orde heerst. Zonder gevaar kan men zich 's avonds vrij bewegen. De bevolking begroet de vreemdeling op straat met een vriendelijke "Bon dieu camerade'. In de titel 'camarade' wordt de gelijkheid van allen benadrukt. De boer spreekt de president aan met camarade. Evenals de soldaat die met de generaal spreekt. In het restaurant bestelt de gast bij de 'camarade' kelner een blikje bier. regering met tastbare bewijzen de vooruitgang van het land waar kan maken. De economische situa tie van het land is echter bijzonder zwak. Aardnoten vormen het belang rijkste exportartikel. Behalve enig hout en koffie heeft Guinee Bissau momenteel weinig te bitóen. In de oorlog zijn rijst- en katoengebleden verloren gegaan, waardoor momen teel zelfs rijst moet worden inge voerd. De enige industrie die het land bezit is een bierbrouwerij, een Por tugese erfenis, welke haar grote af zet vond WJ de militairen. Nu deze macht verloren is gegaan, draait de brouwerij nog op vijftien procent van haar capaciteit. Dit is ten enenmale onvoldoende voor een re delijke rentabiliteit. Men kan zich overigens afvragen of in ontwikke lingslanden behoefte bestaat aan industrieën, die behalve water alle grondstoffen importeren en die door hun hoge graad van mechani satie aan weinig handen werk ver schaffen. De brouwerij tracht door verkoop van limonade in blik enige compensatie te vinden van de ver loren gegane bierafzet. Leerlingen van een school in het zuiden van Guinee-Bissau. Moge lijkheden Vooruitgang Het idee van solidariteit kan op den duur echter alleen inspirerend werken op de bevolking, als de Potentieel zijn in Guinee Bissau een aantal goede produktle-moge- lijkheden voor landbouwprodukten aanwezig. Het rivierengebied geeft uitstekende mogelijkheden voor de ontwikkeling van rijstcultures. In dun bevolkte gebieden kunnen boog gemechaniseerde bedrijven worden opgezet als het "Wagenln- gen project' ln Suriname. De ge zonde wilde oliepalm in de regen wouden maken waarschijnlijk, dat oliepalmcultures met succes kun nen worden opgezet. Het land telt verder een overvloed aan cashew- bomen. welke waardevolle noten kunnen leveren. In het land wor den vele tropische vruchten ge kweekt, welke tot hoogwaardige vruchten kunnen worden verwerkt. Ook lijken goede mogelijkheden voor de cultuur van rietsuiker aan wezig. Een team van deskundigen bestudeert momenteel de mogelijk heden tot het ontwikkelen van een areaal. Daar suiker voor ontwikke lingslanden in vele gevallen meer een voedingsmiddel dan genotmid del ls, kan de vestiging van een eigen suikerindustrie als een groot belang worden gezien. Tal van ar me landen besteden een groot deel van hun deviezen aan aardohepro- dukten en suiker. De waarde, welke de president aan de uitkomst van het onderzoek hecht, wordt bena drukt door het zonder beperking beschikbaar stellen van de enige helicopter, welke het land rijk is. Met dit apparaat konden de per auto onbegaanbare gebieden wor den on'derzocbt op grondkwalitelt en bodemstructuur. Gulnee Bissau beschikt verder over zeer rijke vis gronden en bauxletvoorraden. De regering voert een politiek van soberheid. Leningen aan arbeiders zijn afgeschaft, omdat ze hen de kans gaven een 'onecht en kunst matig leven' te lelden. Een verbod op de distillatie van 'cana' (zeer sterke rijstalcohol) moest na pro testen worden ingetrokken maar alle cafés moeten nog steeds 's avonds elf uur sluiten een campag ne tegen alcohol gebruik maak'. ZIJ probeert de mensen terug te laten gaan naar het platteland. Iedereen die daartoe bereid ls krijgt als ln sommige andere socialistische Afri kaanse landen eeji zakje zaad om mee te beginnen

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7